با ما همراه باشید

استانها

شلاق گرما و بی آبی بر لبان خشکیده روستاییان گرمخان بجنورد

منتشر شده

در

شلاق گرما و بی آبی بر لبان خشکیده روستاییان گرمخان بجنورد

 شلاق گرمای ۴۵ درجه همراه با کم آبی در کنار شیوع بیماری کووید ۱۹امان مردم روستاهای بخش گرمخان در شهرستان بجنورد را بریده و تامین ‌آب شرب به یکی از مهمترین مطالبات مردم این روستاها تبدیل شده است.

تب بالای خشکسالی در این منطقه همچون شلاقی بر صورت اهالی مردم بخش گرمخان بجنورد می تازد با اینکه حوزه کشاورزی از پیشران های اقتصادی خراسان شمالی است ولی روستاهای این استان در سایه بی آبی و کم توجهی مسئولان روح مرده ای دارند و سال‌هاست که تامین آب برای آشامیدن را از مسئولان امر ملتمسانه طلب می کنند.

در حال حاضر برخی از روستاهای بخش گرمخان حتی آب خوردن هم ندارند چه برسد به فکر استحمام و یا تامین آب دام های خود باشند.

سهم هر خانواده روستای اخلی طی ۴۸ ساعت فقط ۵ دبه آب

رضا برزگر دهیار روستای اخلی در گفت و گو با ایسنا، اظهارکرد: در گذشته این روستا طی روز به مدت نیم ساعتی آب به مقدار خیلی کم داشت اما به علت کاهش شدید بارندگی ها و خشکسالی همین مقدار نیز قطع شده و در حال حاضر این روستا فاقد هر گونه آبی است.

وی گفت: شرکت آب و فاضلاب برای حل مشکل بی آبی روستای اخلی هر ۴۸ ساعت یک تانکر آب به این روستا اعزام می کند این در حالی است که در فصل تابستان تعداد خانوارهای روستا به حدود ۷۰ خانواده می رسد و آیا یک تانکر کفاف آن ها را می دهد؟

برزگر با اشاره به اینکه تعداد جمعیت هر خانواده در این روستا به طور میانگین پنج نفر است، افزود: با یک تانکر آب ارسالی طی هر ۴۸ ساعت، به هر خانواده فقط پنج دبه آب می رسد، حال آیا یک خانواده پنج نفره می توانند نیاز خود را برای دو شبانه روز با پنج دبه تامین کنند.

وی ادامه داد: این مقدار از آب ارسالی می تواند به سختی آب شرب روستاییان این روستا را فراهم کند این در حالی است که کار مردم این روستا دامداری و کشاورزی است و باید دام ها را ساعت ها پیاده روی ببرند تا جایی که آب سطحی وجود داشته باشد را پیدا کرده و آن ها را سیراب کنند.

دهیار این روستا تصریح کرد: در حال حاضر مردم روستا به علت بی آبی به شدت تحت فشار هستند و به سختی امورات خود را گذران می کنند.

وی تاکیدکرد: طی چند سال گذشته پیگیری های زیادی انجام شد تا در کنار چاه عمیقی که در منطقه وجود دارد و آب مورد نیاز روستاهای اطراف را تامین می کند، یک چاه کوچک زده شود و با استفاده از پمپ آب به روستا انتقال داده شود که با بررسی های به عمل آمده قیمت پمپ ۲۵ میلیون تومان برآورد شده و شرکت آب و فاضلاب اعلام کرده است که اعتبار لازم برای خرید این پمپ را ندارند.

ن

دبه های آبی که از پایین دست روستا به بالا دست حمل می شود

مجرد عضو شورای روستای نجف آباد از بخش گرمخان بجنورد نیز در ادامه در گفت و گو با ایسنا، با بیان اینکه در حال حاضر مجتمع پتروشیمی خراسان به مقدار خیلی خیلی کم فقط در شش ماه نخست سال از چاه هایی که استفاده می کند، آب به این روستا می دهد، گفت: اما میزان آب اختصاصی بسیار اندک و با فشار خیلی کم است.

وی با اشاره به اینکه این روستا دارای ۱۵۰ تا ۱۳۰ خانوار است، افزود: تعدادی از روستاییان در قسمت بالادستی و تعدادی نیز در قسمت پایین دستی زندگی می کنند، که این آب اختصاصی به بخش بالادستی نمی رسد.

مجرد خاطرنشان کرد: اگر فشار آبی که وارد روستا می شود زیاد باشد، روستاییان بالادست نیز به مقدار خیلی کم بهره مند می شوند اما اگر فشار آب کم باشد، آبی به بالادستی ها نمی رسد و این افراد مجبور هستند با دبه آب را از پایین دست به بالا دست ببرند.

وی تصریح کرد: آبی که از پتروشیمی به روستای نجف آباد اختصاص می یابد فقط برای شش ماه اول سال است و بعد از اینکه چاه ها در شش ماه دوم خاموش می شود آبی اختصاص نمی یابد و در این موقع از سال است که مشکل اصلی روستاییان با بی آبی شروع می شود.

م

حل مشکل کم آبی روستاهای بخش گرمخان فقط با اختصاص ۴ لیتر آب برثانیه

هاتفی فر بخشدار گرمخان همچنین در گفت و گو با ایسنا، گفت: در چند سال گذشته قبل از اینکه مجتمع پتروشیمی خراسان چاه آب حفر کند، روستاهایی همچون نجف آباد، اخلی، دونگل، یکه شاخ، قزلقان و ناوه به هیچ عنوان با مشکل کم آبی مواجه نبودند اما از زمان حفر این چاه، مشکلات مردم روستاییان این روستاها با کم آبی و بی آبی شروع شد.

وی خاطرنشان کرد: طی جلسه ای که استاندار در اواخر سال گذشته در روستای بدرانلو به منظور بررسی حل مشکلات شهرستان بجنورد برگزار شد، مصوب شد تا مجتمع پتروشیمی خراسان به میزان سه لیتر بر ثانیه آب به روستاهای اخلی، دونگل و نجف آباد اختصاص دهد اما شرکت پتروشیمی خراسان به صورت کتبی اعلام کرد که با برای تامین آب با مشکل مواجه است و نمی تواند این میزان از آب را اختصاص دهد.

هاتفی فر با اشاره به اینکه بیش از ۱۰۰لیتر بر ثانیه مجتمع پتروشیمی خراسان آب باکیفیت از چاه ها برداشت و برای خنک کردن دستگاه های خود استفاده می کند، افزود: اگر چهار لیتر آب بر ثانیه آب از این چاه هایی که مجتمع پتروشیمی استفاده می کند به این روستاها اختصاص یابد مشکل تامین آب مردم این روستاها حل خواهد شد.

وی ادامه داد: در حال حاضر این شرکت در شش ماه نخست سال آب به روستای نجف آباد اختصاص می دهد اما مقدار آن خیلی کم است و در شش ماه دوم باید به این روستا نیز با تانکر آبرسانی شود.

استفاده از پساب توسط پتروشیمی و ساخت سدقوردانلو راه نجات مشکل کم آبی

این مقام مسئول تاکیدکرد: برای حل مشکل کم آبی روستاییان واقع شده در اطراف چاه هایی که مجتمع پتروشیمی از آن آب استفاده می کند، استفاده از پساب به جای آب باکیفیت توسط این شرکت مهمترین راهکار است.

وی تصریح کرد: در شش ماه دوم سال رودخانه اترک که از حوالی این روستاها عبور می کند، از آب زیادی برخوردار است بنابراین ساخت سد قوردانلو که مطالعات آن در سال های گذشته انجام شده بسیار کارساز است.

ت

هنوز حتی دو لیتر بر ثانیه آب از سوی پتروشیمی برای حل مشکلات کم آبی اختصاص نیافته است

غلامحسین ساقی مدیر عامل شرکت آب و فاضلاب خراسان شمالی نیز در نشست خبری اظهارکرد: هنوز موفق نشده ایم حتی دو لیتر بر ثانیه آب را از چاه هایی که پتروشیمی خراسان در حال استفاده از آن است را بگیریم و به مردم روستاهای اطراف همچون نجف آباد که در حال خفه شدن از تشنگی هستند، بدهیم.

به گفته وی، در حال حاضر روستاهایی همچون اخلی، دنگل، نجف آباد با مشکل شدید آب مواجه هستند.

ساقی خاطرنشان کرد: با این وضعیت کم آبی و پساب تولیدی، عقل سلیم حکم می کند که برای صنعت از پساب استفاده شود و آب خام باکیفیت به حوزه شرب اختصاص یابد.

این مقام مسئول توضیح داد: شهرهای شوقان و سنخواست با مشکل آب مواجه بودند که شرکت آلومینیای جاجرم تقبل کرد تا برای رفع مشکل مبلغ ۲۷۰ میلیون تومان کمک کند.

وی ادامه داد: از سوی دیگر دو شرکت فولادی اسفراین(لوله گستر و آذین فورج) نیز طی جلساتی که برگزار شده قرار بر این شد تا هر کدام تا مبلغ هشت میلیارد تومان برای رفع مشکل آب در برخی از مناطق این شهرستان کمک کنند.

مدیر عامل شرکت آب و فاضلاب خراسان شمالی گفت: در حال حاضر پساب تولیدی در شهرستان بجنورد استفاده نمی شود و رهاسازی می شود.

ل

هنوز سرمایه گذاری برای ساخت سد قوردانلو اعلام آمادگی نکرده است

مرتضوی مدیر عامل شرکت آب منطقه ای خراسان شمالی همچنین در گفت و گو با ایسنا، در ارتباط با ساخت سد قوردانلو بیان کرد: مطالعات این سد قدیمی بوده و هدف از ساخت آن تامین آب برای صنعت بوده است.

وی گفت: وزارت نیرو حدود سال ۹۵ با ساخت این سد موافقت کرد و طی این موافقت قرار بر این شد تا ۸۰ میلیون متر مکعب آب به بخش صنعت اختصاص یابد.

مرتضوی در پاسخ به این سوال که آیا با توجه به خشکسالی های رخ داده ساخت این سد منطقی است؟ افزود: در واقع برای ساخت چنین پروژه هایی مباحث فنی کوتاه و بلند مدت در نظر گرفته می شود و در آن زمان با اختصاص ۸۰ میلیون متر مکعب موافقت شده بود که هم اکنون با اختصاص ۱۵ میلیون متر مکعب موافقت شده است.

وی ادامه داد: طبق توافق انجام شده باید این سد توسط بخش خصوصی ساخته شود و آب آن نیز توسط همان سرمایه گذار مصرف شود اما تاکنون سرمایه گذاری برای ساخت سد مراجعه نکرده است.

این مقام مسئول خاطرنشان کرد: برای انجام طرح توسعه پتروشیمی، به مجتمع پتروشیمی خراسان برای تامین آب مورد نیاز پیشنهاد ارائه شد اما آن ها تمایلی برای ساخت نداشتند.

وی با اشاره به اینکه در حال حاضر پتروشیمی خراسان از آب هشت حلقه چاه آب استفاده می کند و مجوز مصرف ۲۷۵ لیتر برثانیه را دارد، گفت: این شرکت آب مورد نیاز خود را برای نیمی از سال از چاه و نیمی از سال نیز از آب های سطحی تامین می کند.

منبع: ايسنا

ادامه مطلب
برای افزودن دیدگاه کلیک کنید

یک پاسخ بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

استانها

‍ توزیع ۳ هزار دستگاه تبلت در بین دانش‌آموزان نیازمند ایلامی

منتشر شده

در

توسط

‍ توزیع ۳ هزار دستگاه تبلت در بین دانش‌آموزان نیازمند ایلامی

 مدیرکل کمیته امداد امام خمینی (ره) استان ایلام گفت: با برنامه‌ریزی‌های صورت گرفته و در پاسداشت سه هزار شهید گرانقدر این استان تعداد سه هزار دستگاه تبلت در بین دانش آموزان نیازمند این استان توزیع می‌شود.

 «قنبر موسی‌نژاد» در آیین توزیع هزار و ۵۰۰ دستگاه تبلت در بین دانش‌آموزان مددجوی ایلامی اظهار کرد: امروز هزار و ۵۰۰ دستگاه تبلت که با همکاری شرکت زرین معدن چاف تهیه شده‌اند بین نیازمندان توزیع می شود و تأمین مابقی آن نیز در روزهای آینده مدنظر ما خواهد بود.

مدیرکل کمیته امداد امام خمینی (ره) با عنوان اینکه در آستانه سال تحصیلی و در شرایط کرونایی تبلت و لوازم کمک آموزشی هوشمند مهم ترین نیاز دانش آموزان و دانشجویان این استان خواهد بود گفت: انتظار ما از افراد خیر و نیکوکار و همچنین دستگاه‌های دیگر این است که در این امر مهم کمیته امداد را همراهی و در این زمینه مشارکت کنند.

وی با بیان اینکه دانش آموزان نیازمند به لوازم هوشمند کمک آموزشی از قبل شناسایی و نیاز آنها اثبات  شده است تصریح کرد: تلاش ما این است که با تهیه تبلت برای این دانش آموزان و دانشجویان خدمات ماندگاری به این قشر ارائه دهیم.

مدیرکل کمیته امداد استان ایلام با اشاره به اینکه شیوع کرونا موجب شد که  دانش آموزان برای ادامه تحصیل و بهره مندی از کلاس های مجازی نیاز به وسایل کمک آموزشی از جمله تبلت داشته باشند، افزود: در آستانه برگزاری کنگره ۳ هزار شهید استان ایلام به مناسبت  چهل و سومین سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی ۴۳ خدمت به محروم و نیازمندان  ارایه می شو که ۱۰ نوع از این خدمات توسط کمیته امداد انجام می گیرد.

موسی نژاد با اشاره به اینکه یکی از این ۴۳ خدمت تهیه تبلت برای توزیع در بین دانش آموزان نیازمند سطح استان است تصریح کرد: خوشبختانه با مدد شهدا و تلاشی که صورت گرفت، به زودی رقم تبلت هایی که بین دانش اموزان استان توزیع می شود به رقم سه هزار دستگاه خواهد رسید.

منبع: ايسنا

ادامه مطلب

استانها

پوستر بیشترین اثرگذاری در فضای مجازی دارد/ خانه گرافیک ایلام تشکیل می‌شود

منتشر شده

در

توسط

پوستر بیشترین اثرگذاری در فضای مجازی دارد/ خانه گرافیک ایلام تشکیل می‌شود

 رئیس حوزه هنری استان ایلام در نخستین روز از کارگاه سه روز خلق پوستر از اهتمام حوزه هنری برای تشکیل خانه گرافیک ایلام خبر داد.

 محمدعلی قاسمی اظهار کرد: در مناطقی مانند استان ایلام فارغ‌التحصیلان زیادی در حوزه تجسمی و گرافیک داریم ولی در خلق اثر و حضور هنرمندان در بستر جامعه و مکان های فرهنگی و هنری تعدادشان اندک است که این موضوع نیاز به آسیب شناسی دارد.

وی گفت: امید است این سلسله جلسات و کارگاه های آموزشی با حضور هنرمندان رشته های مختلف در استان ادامه داشته باشد و در آینده بتوانیم خانه گرافیک حوزه هنری را با حضور هنرمندان استان افتتاح کنیم تا از هنر این عزیزان در عرصه میدانی  و اجتماعی بیش از پیش بهره مند شویم.

رئیس حوزه هنری استان ایلام یادآور شد:  امروز در بستر فضای مجازی هنر گرافیک است که مفاهیم و موضوعات را در کمترین زمان ممکن و ارزانترین قیمت به مخاطب منتقل می‌کند.

کارگاه سه روزه گرافیک (خلق پوستر) با حضور استاد مجتبی مجلسی، با موضوع ایلام مهد پایداری و پایتخت خادمین حضرت ابا عبدالله الحسین (ع) از ۲۸ تا ۳۰شهریور در محل حوزه هنری استان ایلام به مناسبت گرامیداشت هفته دفاع مقدس و کنگره ملی سه هزار شهید استان ایلام برگزار می‌شود.

منبع: ايسنا

ادامه مطلب

استانها

کاهش ۸۱ درصدی آب در ایستگاه هیدرومتری ماربره دورود

منتشر شده

در

توسط

کاهش ۸۱ درصدی آب در ایستگاه هیدرومتری ماربره دورود

 سرپرست منابع آب دورود از کاهش ۸۱ درصدی آب در ایستگاه هیدرومتری ماربره شهرستان خبر داد.

شاددل در جلسه شورای حفاظت از منابع آب دورود که امروز ۲۷ شهریورماه برگزار شد، با ارائه گزارش کاملی از وضعیت نگران‌کننده منابع آبی، اظهار کرد: حجم رواناب در ایستگاه هیدرومتری ماربره دورود نسبت به مردادماه سال آبی گذشته ۶۳ درصد و نسبت به متوسط طول دوره آماری ۸۱ درصد کاهش داشته است.

وی تصریح کرد: با توجه به ‌پیش‌بینی سازمان هواشناسی مبنی بر ادامه وضعیت خشکسالی در سال آبی آتی و کاهش نزولات جوی در سال آبی ۱۴۰۰-۹۹ و افت شدید آب‌های زیرزمینی، سطحی و همچنین موجب کاهش حجم رواناب و به تبع آن کاهش حجم مخزن ذخیره در پشت سد مروک شد و به کمترین مقدار خود که در حال حاضر ۲۰ میلیون مترمکعب رسید درحالی‌که سال گذشته همین موقع ۳۴ میلیون مترمکعب و ۴۲ درصد کاهش را نشان می‌دهد.

سرپرست منابع آب دورود خاطرنشان کرد: با توجه به این بحران رهاسازی آب از سد مروک در سال آبی پیش رو برای پایین‌دست غیرممکن و اگر کشاورزان محصولات بهاره به میزان زیاد و عدم رعایت الگوی کشت، به‌منظور حفاظت از منابع آب شهرستان دورود از هرگونه اضافه برداشت و حفر چاه غیرمجاز توسط متخلفین برابر قانون جلوگیری می‌شود.

شاددل اضافه کرد: از خردادماه ۱۴۰۰ در شهرستان دورود دو دستگاه حفاری غیرمجاز در حال حفر توقیف، ۴ حلقه چاه غیرمجاز پر و هفت حلقه به مراجع قضایی جهت اخذ حکم معرفی شده و تاکنون حکم مسدود کردن ۶۰ حلقه چاه اخذ که با این تعداد چاه غیرمجاز شرکت منابع آب شهرستان به حمایت و همدلی جمعی بیشتری نیاز داد.

منبع: ايسنا

ادامه مطلب

برترین ها