با ما همراه باشید

اخبار 2

شهر زیرزمینی مقاومت در غزه و ناتوانی رژیم صهیونیستی در دستیابی به آن

منتشر شده

در

شهر زیرزمینی مقاومت در غزه و ناتوانی رژیم صهیونیستی در دستیابی به آن

رژیم صهیونیستی درحالی مدعی تخریب تونل‌های مقاومت فلسطین در نوار غزه است که هیچ دلیل و نشانه‌ای برای اثبات ادعای خود مطرح نمی‌کند؛ این تونل‌ها مانع از استفاده مؤثر ارتش این رژیم از سلاح‌های خود شده و به مقاومت این توانایی را می‌دهند که در نبرد طولانی ثابت قدم بماند و همین مساله باعث شده است که ارتش رژیم اشغالگر هیچ راه حل عملی برای پایان دادن به خطر تونل‌ها در نوار غزه نداشته باشد.

به گزارش ایسنا، روزنامه رای الیوم در یادداشتی درباره تونل‌های زیرزمینی مقاومت فلسطین در نوار غزه نوشت: نوار غزه که مساحتی بالغ بر ۳۶۰ کیلومتر مربع دارد، ممکن است یک محیط ساحلی باز به نظر برسد که نظارت بر همه آنچه در سطح آن اتفاق می‌افتد برای سرویس‌های امنیتی و اطلاعاتی اسرائیل آسان است، اما جزئیات و اتفاقات زیادی در زیر زمین اتفاق می‌افتد.

این شهر پرجمعیت شبکه‌ای از تونل‌های پیچیده را در خود جای داده است که توسط جنبش حماس و گروه‌های مقاومت فلسطین طی سال‌های گذشته به عنوان بخشی از مقدمات مقابله با ارتش اسرائیل ساخته شده است.

این تونل‌ها یکی از برجسته‌ترین محورهای تشدید درگیری نظامی اخیر در نوار غزه بودند و اسرائیل اعلام کرد که نابود کردن “مترو حماس” (طبق نامگذاری مقامات رژیم صهیونیستی)، یکی از اهداف عملیات نظامی موسوم به “نگهبان دیوارها” بوده است.

در ۱۳ آوریل اوضاع فلسطین در نتیجه حملات “وحشیانه” اسرائیل به شهر اشغالی قدس شعله‌ور شد و این تشدید تنش به کرانه باختری گسترش یافت و به یک درگیری نظامی در نوار غزه تبدیل شد که پس از ۱۱ روز با آتش بس در بامداد ۲۱ مه پایان یافت.

تجاوزات اسرائیل به فلسطین منجر به شهادت ۲۹۰ فلسطینی، از جمله ۶۹ کودک، ۴۰ زن و ۱۷ پیر و بیش از ۸۹۰۰ زخمی شد و در مقابل در پی پاسخ مقاومت فلسطین به این تجاوزات ۱۳ اسرائیلی کشته و صدها تن دیگر مجروح شدند.

این شبکه تونل‌ها در غزه از چه اهمیتی برخوردار هستند؟ و آیا ادعای اسرائیلی‌ها مبنی بر خسارت شدید به تونل‌ها صحیح بود؟

مقاومت فلسطین برای نخستین بار در زمان “انتفاضه الاقصی” (انتفاضه دوم) در سال ۲۰۰۰ به حفر تونل متوسل شد و از آنها برای انتقال سلاح از طریق نوار مرزی میان غزه و مصر استفاده می‌کردند.

این تونل‌ها در آن زمان از کیفیت امروز برخوردار نبودند و از نظر عمق و طول و همچنین مکانیزم‌هایی که برای حفر آنها استفاده می‌شد بسیار ابتدایی بودند و بلندترین آنها از ۶۰۰ متر بیشتر نبود.

مقاومت فلسطین با حمله به شهرک‌ها و اماکن نظامی اسرائیل قبل از ۲۰۰۵، که تهدیدی امنیتی بود و می‌توانست این رژیم را به سمت عقب نشینی از غزه سوق دهد، توانست تونل‌ها را به عنوان یک تاکتیک جدید در رویارویی با رژیم اشغالگر اختراع کند.

در اوت ۲۰۰۵، اسرائیل طبق برنامه یکجانبه کاملاً از نوار غزه خارج شد و فلسطینی‌ها این اقدام را یک پیروزی برای خود می‌دانستند که در نتیجه حملات مقاومت محقق شده بود.

مقاومت طی سال‌های ۲۰۰۱ تا ۲۰۰۴ از طریق این تونل‌ها، تعدادی از عملیات‌های مهم نظامی را علیه مواضع تل‌آویو انجام داد که یکی از برجسته‌ترین و مهم‌ترین ویژگی‌های قیام مسلحانه بود.

مقاومت فلسطین به لطف تونل‌های خود در ژوئن ۲۰۰۶ توانست “گلعاد شالیت” سرباز اسرائیلی را اسیر کرده و به مدت ۵ سال پنهان کند تا اینکه در معامله تبادل اسرای آزاد شد که طبق آن در مقابل رژیم اشغالگر نیز در اکتبر ۲۰۱۱، ۱۰۲۷ اسیر فلسطینی را آزاد کرد.

پیشرفت چشمگیر

با گذشت سال‌ها، ساخت و توسعه تونل‌ها در استراتژی و تاکتیک‌های مقاومت روند فزاینده‌ای پیدا کرد؛ طوری که کاربردهای آنها در برنامه‌های مختلف نظامی متنوع شد.

این تونل‌ها یک مزیت برخوردار بوده و از چشم دستگاه‌های نظارتی زمینی، هوایی و دریایی مختلف اسرائیل دور هستند که به نیروهای مقاومت فلسطین در اجرای برنامه‌های نظامی، دفاعی و تهاجمی خود ، به دور از چشم اسرائیلی‌ها سهولت بخشید.

شگفتی بزرگ

در جریان جنگ تابستان ۲۰۱۴ غزه، تونل‌های مقاومت با تسهیل ورود نیروهای فلسطینی به پشت خطوط دشمن و هدف قرار دادن مواضع نظامی رژیم اشغالگر؛ یک شگفتی نظامی بزرگ برای ارتش اسرائیل ایجاد کردند.

تعدادی از فرماندهان و افسران ارتش رژیم اشغالگر، در نتیجه گیری خود از جنگ ۵۱ روزه، به یک شکست بزرگ اطلاعاتی، محاسبه غلط در اندازه و توانایی شبکه تونل‌های ساخته شده توسط حماس در سال‌های قبل از جنگ اذعان کردند.

نظامیان اسرائیل اذعان کردند که ارتش این رژیم در آن زمان بدون اینکه دلایل و شواهد قانع کننده‌ای از تخریب تونل‌ها داشته ارائه کند، عملیات نظامی خود را پایان داده است .

گفته می شود که “شائول آرون” و “هدار گولدن” دو سرباز ناپدید شده اسرائیلی در جریان جنگ ۵۱ روزه غزه از طریق تونل‌های مذکور بازداشت شده و به نوارغزه منتقل شدند و هنوز سرنوشت آنها مشخص نیست.

یک شهر زیرزمینی کامل

“امین احطیط”، کارشناس نظامی لبنانی و سرتیپ بازنشسته این کشور گفت: شبکه تونل‌ها در غزه نشان دهنده یک شهر زیرزمینی کامل است و از تمام عناصر مورد نیاز برای عملیات جنگی برخوردار است.

وی تصریح کرد که این تونل ها شامل یک “سیستم فرماندهی و کنترل” هستند که ستون اصلی در مدیریت هر نبردی با ارتباط میان ا رهبری مقاومت و اتاق‌های مدیریت عملیات است و اگر اسرائیل به آنها دسترسی داشت آنها را به طور کامل نابود می‌کرد.

احطیط افزود: انبارهای اسلحه و مهمات، کارخانه‌های تولید آنها و راکت اندازها همه از طریق شبکه تونل‌های زیرزمینی انجام می‌شود و همچنین یک شبکه ارتباطی برای اداره عملیات وجود دارد که اسرائیل قادر به رصد آن نیست.

این کارشناس لبنانی معتقد است که این تونل‌ها مانع از استفاده مؤثر ارتش اسرائیل از سلاح‌های خود شده و به مقاومت این توانایی را می‌دهند که در نبرد طولانی ثابت قدم بماند.

شکست طرح کوخاوی

آویو کوخاوی، رئیس ستاد ارتش رژیم اشغالگر در جریان جنگ مه مدعی شد که بیشتر توان موشکی حماس از طریق حملات با هدف ضربه زدن به مواضع  زیرزمینی موسوم به “مترو حماس” از بین رفته است.

کوخاوی در آن زمان افزود: “ضربه شدیدی به کیلومترهای زیادی از تونل‌ها در شمال نوار غزه وارد شده است.”

اما یحیی السنوار، رئیس جنبش حماس در غزه این اظهارات را تکذیب کرد و گفت که مقاومت فلسطین طرح چندین ساله کوخاوی برای نابود کردن تونل‌های مقاومت و کشتن ۵۰۰ تن از نیروهای حماس را ناکام گذاشت.

وی افزود: حماس ۵۰۰ کیلومتر تونل زیرزمینی دارد که فقط ۵٪ آن توسط اسرائیل آسیب دیده است.

نبود دلایل قاطع

احطیط در این باره تاکید کرد: اسرائیل زمانی که اعلام کرد تونل‌های حماس را تخریب کرده است به نوعی با حماقت و نادانی رفتار کرد و هیچ نشانه و دلیل قاطعانه‌ای را برای ادعای خود مطرح نکرد.

وی افزود: ممکن است که اسرائیل بخش مشخصی از این تونل‌ها را تخریب کرده باشد اما اینکه گفته شود شبکه‌ تونل‌های مقاومت را به طور کامل نابود کرده است درحالی که نه به صورت زمینی وارد غزه شده و نه مکان دقیق این تونل‌ها را مشخص کرده؛ غیر قابل قبول است.

گزینه‌های اسرائیل

سرتیپ بازنشسته ارتش لبنان معتقد است که اسرائیل هیچ راه حل عملی برای پایان دادن به خطر تونل‌ها در نوار غزه ندارد.

احطیط همچنین بعید دانست که رژیم اشغالگر بتواند راه حلی برای تونل‌های مقاومت در حماس بیابد و گفت: اسرائیل راه حلی جز ورود زمینی به غزه و اشغال مجدد آن ندارد؛ اما اشغال غزه در برهه کنونی غیر ممکن است؛ چراکه ارتش این رژیم از ورود زمینی به غزه می‌ترسد و نگران هزینه‌های آن برای خود است.

انتهای پیام

منبع:ایسنا

ادامه مطلب
برای افزودن دیدگاه کلیک کنید

یک پاسخ بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اخبار 2

گازرسانی تا کجا پیش رفت؟

منتشر شده

در

توسط

گازرسانی تا کجا پیش رفت؟

با اتکا به افزایش ۲.۵ برابری برداشت گاز از میدان گازی پارس جنوبی از سال 1392 تاکنون و نیز مجموعه اقدام‌های انجام شده در زمینه توسعه شبکه انتقال و گاز طبیعی، تعداد روستاهای بهره‌مند از نعمت گاز طبیعی از ۱۴ هزار روستا در سال 1392 به نزدیک ۳۵ هزار روستا در سال گذشته یعنی بیش از ۲.۵ برابر رسیده که به این ترتیب، پوشش گازرسانی به کل کشور هم‌اکنون از مرز ۹۵ درصد گذشته است.

به گزارش ایسنا،  در سال 1392، به منظور تأمین بهینه انرژی مورد نیاز شهرها و روستاها و روستاهای محروم از نعمت گاز، یک مشاور دانشگاهی انتخاب شد و گزینه های مختلفی شامل استفاده از برق در این مناطق و خانه‌ها، انرژی‌های نو، گاز مایع به صورت شبکه، CNG محلی و LNG محلی مورد بررسی قرار گرفت.

خروجی این مطالعه به ما این نتیجه را داد که از میان گزینه‌های مختلف تأمین انرژی تا هزینه معادل ۲۰۰۰ دلار برای هر مشترک، گازرسانی از دیگر عرصه‌های صنعتی، اقتصادی‌تر است، از این رو، گازرسانی با خط لوله به شهرها و روستاها به عنوان گزینه بهینه یا برتر در دستور کار وزارت نفت قرار گرفت، ضمن آن که همه این گزینه‌ها در سال ۹۲ و پیش از این که هیچ اقدامی در این زمینه، صورت گرفته باشد، بررسی شده است.

تاکنون به بیش از ۲۰ هزار روستا با بیش از یک میلیون و ۷۷۰ هزار خانوار و ۱۹۴ شهر با نزدیک ۶۵۰ هزار خانوار گازرسانی شده، هم‌اکنون ۹۸.۴ درصد جمعیت شهری و ۸۴.۶ جمعیت روستایی و در مجموع بیش از ۹۵ درصد کل جمعیت کل کشور از نعمت گاز طبیعی بهره‌مند هستند، این در حالی است که سال 1392، جمعیت شهری ۹۵ درصد و جمعیت روستایی ۵۴ درصد و در مجموع ۸۵ درصد تحت پوشش شبکه گازرسانی قرار داشتند.

برنامه توسعه گاز تا سال ۱۴۰۱ تعریف شده است

غلامرضا مشایخی -مدیر هماهنگی امور گازرسانی شرکت ملی گاز ایران نیز به تازگی اعلام کرد که با برنامه‌ریزی انجام‌شده، امسال نیز گازرسانی به دیگر روستاهای کشور با شتاب تداوم دارد، طبق مصوبه شورای عالی اقتصاد برای حمایت از بخش تولید و کاهش آلودگی هوا، یارانه ویژه‌ای برای گازرسانی به واحدهای تولیدی و صنعتی در کشور اختصاص یافته و طبق آن، این واحدها تا سقفی مشخص از پرداخت هزینه گازرسانی معاف خواهند بود.

به گفته وی امسال همچنین برنامه توسعه گاز تا سال ۱۴۰۱ نیز تعریف شده است تا شرکت‌های گاز استانی بتوانند با دورنمای مناسب بهتر به مردم خدمات‌رسانی کنند.

آنطور که وزارت نفت اعلام کرده مجموعه طرح‌های گازرسانی و انتقال گاز با استفاده از ظرفیت بند «ق» تبصره ۲ قانون بودجه سال ۹۳ و ماده ۱۲ قانون رفع موانع تولید رقابت‌پذیر انجام شده که هیچ تحمیل بار مالی به بودجه دولت نداشته و تنها از محل ایجاد درآمد جایگزینی سوخت مایع با گاز طبیعی، اجرایی شده است.

تاکنون بیش از ۸۰ هزار میلیارد تومان در این مجموعه هزینه شده که به قیمت امروز معادل ۱۳ میلیارد دلار است، از این رقم ۴۱ هزار میلیارد تومان برای گازرسانی روستایی و شهرهای کوچک و ۴۳ هزار میلیارد تومان در حوزه شبکه انتقال گاز هزینه شده است.

افزایش ۴ برابری صادرات فرآورده‌های نفتی به مدد توسعه گازرسانی

به تازگی بیژن زنگنه – وزیر نفت اعلام کرد که یکی از دلایل بالا رفتن صادرات فرآروده‌های مایع در سال‌های اخیر نیز، همین توسعه گازرسانی بوده که با استفاده از جایگزینی گازطبیعی با سوخت مایع، توانستیم حجم زیادی از فرآورده‌ها را صرفه‌جویی و صادر کنیم.

به گفته وی از ابتدای سال 1393 تاکنون، بیش از ۵۸ میلیارد لیتر فرآورده مایع به ارزش حدود ۶ میلیارد دلار آزاد شده، ضمن آن که صادرات فرآورده‌های نفتی نیز در سال ۹۹ نسبت به سال ۹۲، بیش از چهار برابر شده است.

صرف سالانه ۴۵ میلیارد دلار یارانه انرژی در کشور

با وجود بعضی انتقادها، کاری که در حوزه گازرسانی انجام‌شده منطبق بر منطق اقتصادی است و محاسبات اقتصادی نشان می‌دهد استفاده از برق ارزان‌تر از این توسعه گازرسانی‌ها نبوده است. طبق گفته های محمدرضا صدیقی- مدیر برنامه‌ریزی تلفیقی شرکت ملی گاز ایران از محل این توسعه گازرسانی و اجرای بند ق، از سال ۹۳ تاکنون ۱۶ میلیارد دلار فرآورده جایگزین و صادر شده است. هم‌اکنون سالانه ۴۵ میلیارد دلار برابر با ۹۰۰ هزار میلیارد تومان یارانه انرژی کشور است که باید برای آن فکری کرد و راه‌حلی اندیشید.

آخرین آمار مصرف گاز چقدر است؟

بر اساس آخرین آمار ارائه شده درباره میزان مصرف گاز در کشور نیز باید گفت که در نخستین روز تابستان امسال ۵۷۲ میلیون مترمکعب گاز طبیعی در کشور مصرف شد. سهم بخش خانگی، تجاری و صنایع غیرعمده از این مقدار، ۱۹۲ میلیون مترمکعب بود که نسبت به مدت مشابه پارسال ۲۲ میلیون مترمکعب افزایش یافت.

مصرف صنایع عمده هم ۱۴۲ میلیون مترمکعب و نیروگاه‌ها ۲۳۸ میلیون مترمکعب بوده است. در نخستین روز تابستان امسال، مقدار گاز تزریق‌شده به شبکه خطوط سراسری ۶۵۲ میلیون مترمکعب بود که این مقدار نسبت به دوره مشابه پارسال افزایش ۲۲ میلیون مترمکعبی را نشان می‌دهد.

منبع:ایسنا

ادامه مطلب

اخبار 2

انتقاد ذاکر از به تاخیر افتادن تصویب طرح رفع موانع تولیدات کشاورزی

منتشر شده

در

توسط

انتقاد ذاکر از به تاخیر افتادن تصویب طرح رفع موانع تولیدات کشاورزی

یک عضو کمیسیون اجتماعی مجلس شورای اسلامی از به تاخیر افتادن تصویب طرح رفع موانع تولید کشاورزی در صحن مجلس به دلیل طرح پیشنهاد از سوی یکی از نمایندگان انتقاد کرد.

به گزارش ایسنا، حجت الاسلام سید سلمان ذاکر در جلسه علنی امروز مجلس در تذکری با استناد به ماده ۲۲ آیین‌نامه داخلی مجلس حفظ شأن و حقوق نمایندگان را یاداور شد و گفت: کمیسیون کشاورزی طرح تقویت امنیت غذایی و رفع موانع تولیدات کشاورزی را از ماه‌ها قبل با حضور کارشناسان بند به بند بررسی کرد و کلیات آن تصویب شد اما یک باره امروز یک همکار پیشنهاد حذف یک ماده آن را می‌دهد که منجر به از دست رفتن کل طرح می‌شود، به آرای نمایندگان احترام می‌گذارم اما از یک سال قبل قرار بود با تصویب این طرح مشکل کشاورزان حل و آنها را نجات دهیم، اما امروز در حالی این طرح از دست رفت که وزارت صمت گفته است که مکلف به حل مشکلات تجاری کشاورزان نیست و وزارت جهاد کشاورزی باید این کار را انجام دهد که نیاز به قانون دارد، ما قانون آوردیم اما در صحن به کما رفت.

علی نیکزاد نایب رییس مجلس در پاسخ به تذکر ذاکر بیان کرد: از دغدغه شما در رابطه با مسائل کشاورزان سپاسگزارم و از اینکه بین وزرای دولت دوازدهم هماهنگی نیست، خبر دارم اما تقصیر هیات رئیسه مجلس چیست؟ پیشنهادی مطرح شد و موافقان و مخالفان آن صحبت کردند و نمایندگان به آن رأی دادند، ما خلاف آیین‌نامه عمل نکردیم و اگر پیشنهاد نماینده را مطرح نمی کردیم خلاف آیین‌نامه بود.

انتهای پیام

منبع:ایسنا

ادامه مطلب

اخبار 2

الکاظمی: دبیرخانه دائمی برای هماهنگی تلاش‌ها با مصر و اردن تاسیس می‌کنیم

منتشر شده

در

توسط

الکاظمی: دبیرخانه دائمی برای هماهنگی تلاش‌ها با مصر و اردن تاسیس می‌کنیم

نشست سه جانبه رئیس‌جمهوری مصر، پادشاه اردن و نخست‌وزیر عراق با محوریت بررسی پرونده‌های امنیتی، سیاسی و اقتصادی برگزار شد. رئیس جمهوری مصر و پادشاه اردن امروز، یکشنبه وارد بغداد شده و مورد استقبال رئیس‌جمهوری و نخست‌وزیر عراق قرار گرفتند.

به گزارش ایسنا، به نقل از روسیا الیوم، امروز اجلاس سه جانبه سیسی، رئیس‌جمهوری مصر، ملک عبدالله دوم، پادشاه اردن و مصطفی الکاظمی در بغداد برگزار شد.

مصطفی الکاظمی، نخست‌وزیر عراق از تلاش برای ایجاد دبیرخانه دائمی جهت هماهنگی تلاش‌ها بین سه کشور خبر داد.

او در سخنرانی خود در افتتاحیه این اجلاس گفت: به هماهنگی در پرونده‌های منطقه‌ای اصلی نظیر، لیبی، سوریه، فلسطین، یمن ادامه می‌دهیم و تصور مشترکی را در قبال این مسائل با همکاری و هماهنگی متجلی می‌سازیم تا به برادران‌مان در این کشورها برای عبور از چالش‌ها و مشکلات کمک کنیم.

نخست‌وزیر عراق افزود: ما در نشست قبلی بر سرمایه‌گذاری و همکاری اقتصادی و نیز روی دیدگاه مشترک توافق کردیم و موفق شدیم به تصوراتی برسیم. اکنون در مرحله دستیابی به اجرای این طرح‌ها در زمینه انتقال برق، کشاورزی، حمل و نقل و نیز امنیت غذایی هستیم که ملک عبدالله دوم در نشست قبلی مطرح کرد. در زمینه روابط آبی و بانکی و توسعه زیرساخت‌ها نیز تلاش می‌کنیم.

الکاظمی اشاره کرد: تعداد زیادی یادداشت تفاهم قبلا بین سه کشور امضا شد و در آینده نزدیک نیز یادداشت تفاهم‌ها و توافقاتی دیگر امضا خواهیم کرد.

او خاطرنشان کرد: برای ایجاد دبیرخانه دائمی به منظور هماهنگی بین سه کشور و توسعه آن تلاش می‌کنیم و به دنبال هماهنگی بین سه کشور در زمینه‌های امنیتی و اطلاعاتی به خصوص در زمینه تروریسم و منابع مالی آن و نیز هماهنگی در زمینه آموزش، فرهنگ، جوانان، ورزش، تکنولوژی و بهداشت هستیم.

او در پایان گفت: امیدورام ملت‌های برادر ما در مصر و اردن در امنیت و ثبات و آرامش باشند و بار دیگر به شما در عراق خوش‌آمد می‌گویم.

در این راستا بسام راضی، سخنگوی ریاست‌جمهوری مصر اظهار کرد: حضور رئیس‌جمهوری مصر در عراق در قالب سفری رسمی تاکیدی بر حمایت از روابط بین دو کشور است.

سیسی مقابل اجلاس سران دو کشور گفت: حضورم در بغداد تجلی قدرت روابط بین کشورها و ملت‌های‌ ماست. این روابط دلیلی بر تقویت وحدت هدف و سرنوشت و در راستای پاسخ‌گویی منافع مشترک است.

رئیس‌جمهوری مصر اظهار کرد: اهمیت این نشست به تاریخی بودن و برگزاری آن در بغداد بوده و این نشست تکمیل کننده اجلاس قاهره و امان است.

سیسی افزود: امیدواریم اجلاس سران بغداد آغاز مرحله جدید مشارکت استراتژیک و همکاری مستحکم بین دو کشور است که سعی می‌کنیم برای سال‌های آینده ادامه یابد و به مرحله پیشرفت پایدار و راحتی ملت‌هایمان برسیم.

سفر مقامات مصر و اردن در چارچوب چهارمین دور از مکانیزم همکاری سه جانبه میان کشورهای مذکور قرار دارد که مارس ۲۰۱۹ در قاهره کلید خورد.

در پی ورود رهبران مصر و اردن نخست وزیر عراق اعلام کرده بود، بغداد، مصر و اردن آینده‌ای می‌سازند که مطابق با منطق همکاری و ادغام شایسته ملت‌های این کشورها باشد.

الکاظمی در توییتی خطاب به پادشاه اردن و رئیس‌جمهوری مصر نوشت: به عراق خود خوش آمدید، با هم مطابق با منطق همکاری و ادغام میان همسایگان، دوستان و برادران آینده‌ای شایسته برای ملت‌های خود را می‌سازیم.

وی افزود: بغداد صلح پذیر و با هویت عربی امروز با نهایت دوستی و استقبال، میزبان دو مهمان بزرگوار خود عبدالله دوم و رئیس جمهور عبدالفتاح سیسی برای برگزاری نشست سه جانبه مصر، اردن و عراق است.

الکاظمی داخل مقر دولتی در منطقه سبز از سیسی استقبال کرد و کمی پیش از آغاز نشست با یکدیگر دیدار کردند.

همچنین دفتر اطلاع رسانی نهاد ریاست جمهوری عراق در بیانیه‌ای اعلام کرد، صالح ضمن استقبال از سیسی با وی دیدار کرد و گفت، این سفر اقدامی مهم و بزرگ در حمایت از عراق و تقویت روابط دوجانبه مشترک است.

وی از عمق و توسعه روابط دوستانه میان دو کشور که روابط تاریخی دارند و از قدیمی‌ترین تمدن برخوردار هستند، قدردانی کرد.

در این بیانیه آمده است که در دیدار صالح و سیسی همکاری سه جانبه بررسی و بر اهمیت تقویت سطح هماهنگی میان سه کشور، بهره مندی از ارتباطات جغرافیایی در توسعه چشم انداز همکاری گسترده در زمینه‌های اقتصادی، تجارت و توسعه، تاسیس پروژه‌هایی در زمینه زیرساخت، انتقال انرژی و لوله کشی نفت، ادامه تلاش‌ها برای مقابله با چالش‌های موجود در مبارزه با تروریسم و افراطی گری و تبعات کرونا، تغییرات آب و هوا و حفظ محیط زیست، تداوم نشست دوره‌ای برای هماهنگی مواضع و تقویت همکاری سه جانبه تاکید شد.

همچنین در این دیدار تحولات اوضاع منطقه، نقش محوری مصر در منطقه عربی و منطقه‌ای مورد بررسی قرار گرفت.

براساس این بیانیه بر این امر تاکید شد که عراق ایمن و باثبات و دارای حاکمیت و با احیای نقش عربی و منطقه‌ای آن در تحکیم امنیت و ثبات و توسعه منطقه بسیار مهم است و هماهنگی سه جانبه مشترک در کاهش تنش‌ها و تقویت ثبات منطقه‌ای، دستیابی به راه حل‌ها برای بحران‌های سوریه، یمن و لیبی حائز اهمیت است.

عبدالله دوم، پادشاه اردن نیز وارد بغداد شد و مورد استقبال صالح و دیگر مسؤولان عراق قرار گرفت.

دفتر اطلاع رسانی نهاد ریاست جمهوری عراق همچنین در بیانیه‌ای اعلام کرد، برهم صالح در دیدار با پادشاه اردن بر اهمیت تقویت همکاری سه جانبه مشترک از طریق ارتباطات جغرافیایی و نیز ادغام اقتصادی و تجاری از طریق سرمایه‌گذاری، شهرهای صنعتی مشترک، همکاری در زمینه انرژی، برق تاکید کرد.

پادشاه اردن نیز بلافاصله پس از فرود در فرودگاه بین‌المللی بغداد با رئیس جمهوری عراق دیداری کرد و دو طرف بابت سطح روابط ممتاز میان دو کشور و تمایل دو طرف برای توسعه این روابط در همه زمینه ها ابراز خوشوقتی کردند.

پادشاه اردن در این دیدار بر حمایت کشورش از عراق و ملت آن در تحکیم امنیت و ثبات آن تاکید کرد.

بررسی آخرین تحولات منطقه‌ای و بین‌المللی و در راس آن مساله فلسطین از دیگر مباحث مورد بررسی دیدار دو طرف بود.

رئیس جمهور عراق و پادشاه اردن بر تداوم هماهنگی و رایزنی میان دو کشور پیرامون مسائل مختلف مهم مشترک در راستای منافع دو طرف و مسائل عربی تاکید کردند.

همچنین در این دیدار نخست وزیر، معاون وی، وزیر خارجه، مدیر دفتر پادشاه اردن، رئیس سرویس اطلاعات، سفیر اردن در بغداد و تعدادی از مسوولان ارشد عراق حضور داشتند.

براساس بیانیه نهاد ریاست جمهوری عراق، الکاظمی نیز با پادشاه اردن در کاخ دولتی بغداد دیدار کرد.

در این دیدار راه‌های تقویت روابط دوجانبه و همکاری مشترک در راستای منافع مشترک در زمینه‌های اقتصادی، سیاسی، امنیتی و تبادلات دوجانبه بررسی شد.

دو طرف پرونده‌های همکاری مشترک در زمینه‌های مبارزه با تروریسم، کنار گذاشتن افراطی گری، کمک به تحکیم ثبات منطقه در مسیر توسعه پایدار و رعایت منافع ملت‌های دوست و برادر را بررسی کردند.

مقامات عراق اقدامات امنیتی شدیدی به ویژه در خیابان‌هایی که هیئت‌های مهمان از طریق آنها از فرودگاه بغداد به سمت مکان نشست حرکت کردند، برقرار کردند.

در خیابان‌های عراق پرچم‌های کشور مصر و اردن جهت استقبال از مهمانان برافراشته شده است و رسانه‌های عراق هم بخشی از برنامه خود را به پوشش این نشست اختصاص داده‌اند.

بسام راضی، سخنگوی نهاد ریاست جمهوری مصر در بیانیه رسمی اعلام کرد، سفر تاریخی عبدالفتاح سیسی، رئیس جمهوری این کشور به بغداد نخستین سفر وی در ۳۰ سال اخیر است.

براساس این بیانیه، برهم صالح در فرودگاه بین‌المللی بغداد به استقبال سیسی رفت.

راضی گفت، این سفر بیانگر قدرت روابط تاریخی میان مصر و عراق است و تمایل مصر را در حمایت از این روابط و توسعه آن در راستای اتحاد سرنوشت و چالش‌ها و برآورده کردن منافع مشترک دو کشور نشان می‌دهد.

راضی گفت، همچنین قرار است سیسی در این سفر با پادشاه اردن جهت ادامه رایزنی‌ها پیرامون مسائل مهم مشترک، بررسی راه‌های تقویت روابط دوجانبه میان مصر و اردن در سطوح مختلف نیز دیدار کند.

انتهای پیام

منبع:ایسنا

ادامه مطلب

برترین ها