با ما همراه باشید

اخبار 8

شوراهای اسلامی و معتمدان محلی در تغییر سبک زندگی سازگار با کرونا نقش‌آفرینی کنند

منتشر شده

در

شوراهای اسلامی و معتمدان محلی در تغییر سبک زندگی سازگار با کرونا نقش‌آفرینی کنند

ایسنا/گیلان استاندار گیلان بروز سویه هایی جدید از ویروس کرونا را مورد اشاره قرار داد و افزود: دهیاران و شوراهای اسلامی در همراهی بیشتر مردم و تغییر سبک زندگی سازگار با کرونا، اثرگذاری بالایی دارند.

 ارسلان زارع امروز در همایشی که به‌مناسبت روز شهرداری‌ها و دهیاری‎ها در سالن غدیر استانداری و با حضور فرمانداران از طریق ارتباط تصویری برگزار شد؛ این دو نهاد را سازمان‌هایی عمومی با ساختار خدماتی و اجرایی مبتنی بر مشارکت مردم عنوان کرد که با استفاده از ظرفیت‌های قانونی آنها، می‌توان برای دستیابی به شاخصه‌های شهر و روستای توسعه یافته و پویا، گام برداشت.

وی گفت: این یک واقعیت غیرقابل انکار است که روستا، کانون تولید به شمار می‌آید و روستاییان با وجود امکانات اندکی که در اختیار دارند؛ با پشتکار، چرخ تولید را به حرکت در می آورند.

استاندار گیلان با یادآوری اینکه تجربیات تاریخی بیانگر آن هستند که مسیر توسعه، با برنامه ریزی های علمی و اراده‌هایی استوار، هموار می‌شود؛ از همه تلاشگران در شهرداری ها و دهیاری ها قدردانی و تأکید کرد: با راهبردهای دقیق و کارشناسی شده‌، از منابع و امکانات، به بهترین شکل برای شهرها و روستاها استفاده کرده تا شاهد شایسته ترین وضعیت برای هم استانی ها در مناطق مخلف گیلان باشیم.

زارع اثرگذاری مستقیم و غیرمستقیم مدیریت شهری و روستایی بر پیکره حیات اجتماعی را موجب توسعه یافتگی زندگی خواند و گفت: به همین دلیل است که بر لزوم استفاده صحیح از تمامی ظرفیت ها تاکید دارم.

وی با بیان اینکه دولت‌های یازدهم و دوازدهم در عرصه هدایت، راهبری و پشتیبانی از شهرداری‌ها و دهیاری‌ها، اقدامات مهمی انجام داده که مهمترین آنها ، لوایح و آیین‌نامه‌هایی است که موجب ایجاد درآمدهای پایدار شده، گفت: موضوع امنیت شغلی دهیاران در حال بررسی است و امیدوارم با پیگیری هایی که در سطح ملی در حال انجام می باشد و نیز همکاری های مجلس شورای اسلامی، این دغدغه نیز مرتفع شود.

استاندار گیلان استفاده از مشارکت‌های جمعی را تامین‌کننده زیست مطلوب اجتماعی خواند و با اشاره به برگزاری ششمین دوره انتخابات شوراهای اسلامی شهر و روستا در ۲۸ خردادماه، این رویداد را علاوه بر آنکه نمایش مردم سالاری دینی دانست، عالی‌ترین جلوه مشارکت‌جویی شهروندان در انتخاب مدیران محلی ذکر کرد.

وی ادامه داد: استمرار برگزاری دوره‌های آموزشی برای دهیاران و نیز ارتقاء سرانه‌ آموزش کارکنان دهیاری‌ها و شهرداری ها موضوعی مهم است که باید مورد توجه باشد و شوراهای اسلامی هم با بهره مندی از اطلاعات کافی در حوزه عملکردی، می توانند زمینه های همکاری را تقویت کنند.

زارع کسب رتبه دوم دفتر امور روستایی استانداری گیلان در کشور را نقطه قوتی عنوان کرد که با مشارکت تمامی دهیاران به دست آمده و گفت: همچنان باید تلاش ها برای جلوگیری از تغییر کاربری اراضی با اطلاع رسانی های بهنگام، جلب مشارکت مردم و شوراها و نیز معتمدان محلی در دستور کار باشد.

وی با اشاره به وجود بالغ بر دو هزار روستا در گیلان، رویکردهای بنیاد مسکن انقلاب اسلامی از جمله آسفالت معابر، به روز رسانی و اجرای طرح‌های هادی روستایی را از مواردی ذکر کرد که دهیاری ها باید به جد، آنها را دنبال کنند.

استاندار گیلان با یادآوری اینکه طی افزون بر ۱۶ ماه گذشته شاهد همکاری و نقش آفرینی موثر دهیاری ها و شهرداری ها با ستاد استانی مقابله با کرونا بوده‌ایم، گفت: پاک‌سازی و ضدعفونی اماکن عمومی روستایی، مبلمان روستایی و نقاط تجمع در روستا و اطلاع رسانی ضوابط و راهنمایی های بهداشتی و امور سلامت به ساکنان روستاها، از جمله اقدامات خوبی‌ست که با مشارکت دهیاری ها و شهرداری ها انجام شده است.

وی بروز سویه هایی جدید از ویروس کرونا را مورد اشاره قرار داد و افزود: دهیاران و شوراهای اسلامی در همراهی بیشتر مردم و تغییر سبک زندگی سازگار با کرونا، اثرگذاری بالایی دارند.

به گزارش ایسنا؛ تکمیل پروژه‌های عمرانی نیمه‌تمام در روستاها و مدیریت صحیح پسماند تحت عنوان طرح مپ روستایی توسط دهیاری‌ها از دیگر مواردی بود که استاندار گیلان در این جلسه بر آنها تأکید کرد.

در این نشست دهیاران فشتکه خمام، چوکام، سرولات چابکسر و سنگر به نمایندگی از دیگر دهیاران استان، دغدغه ها و موارد مورد نظر خود را بیان داشتند.

همچنین سه دهیار منتخب، با اهدای لوحی از سوی استاندار گیلان، تقدیر شدند.

انتهای پیام

منبع:ایسنا

ادامه مطلب
برای افزودن دیدگاه کلیک کنید

یک پاسخ بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اخبار 8

پیش‌بینی کاهش ۴۵ درصدی تولید گیلاس و آلبالو در خراسان رضوی

منتشر شده

در

توسط

پیش‌بینی کاهش ۴۵ درصدی تولید گیلاس و آلبالو در خراسان رضوی

ایسنا/خراسان رضوی مدیر باغبانی سازمان جهاد کشاورزی خراسان رضوی گفت: در سال جاری پیش‌بینی می‌شود ۳۸ هزار تن گیلاس و آلبالو در استان از سطح باغ‌های بارور استان برداشت شود که به دلیل پدیده‌های سرمازدگی اسفند ماه ۱۳۹۹، همچنین خشکسالی و عدم تامین آب مورد نیاز به دلیل کاهش آبدهی قنوات و رودخانه‌ها در باغات مناطق کوهپایه‌ای و تنش‌های دمایی سال جاری، شاهد کاهش ۴۵ درصدی تولید این محصولات نسبت به سال گذشته هستیم.

محمد میری دراین خصوص اظهار کرد: عمده شهرستان‌های تولیدکننده این محصولات در استان شامل چناران، مشهد، طرقبه شاندیز، نیشابور، تربت‌جام  و فریمان هستند که بخش عمده سطح زیرکشت و تولید این محصولات را به خود اختصاص داده‌اند. رقم عمده گیلاس در استان تک دانه و سیاه مشهد و در آلبالو ارقام مجاری و محلی است و در کنار آن سایر ارقام نیز به صورت محدود تولید می‌شود.

پیش‌بینی برداشت ۳۸ هزار تن گیلاس و آلبالو در خراسان رضوی

وی افزود: پیش‌بینی می‌شود ۳۸ هزار تن گیلاس و آلبالو در استان امسال از سطح باغ‌های بارور استان برداشت شود که بدلیل پدیده‌های سرمازدگی اسفند ماه ۱۳۹۹، همچنین خشکسالی و عدم تامین آب مورد نیاز به دلیل کاهش آبدهی قنوات و رودخانه‌ها در باغات مناطق کوهپایه‌ای و تنش‌های دمایی سال جاری، شاهد کاهش ۴۵ درصدی تولید این محصولات نسبت به سال گذشته هستیم.

مدیر باغبانی سازمان جهاد کشاورزی خراسان رضوی بیان کرد: سیاست سازمان جهاد کشاورزی استان استفاده از ارقام پایه رویشی به جای باغ‌های سنتی و غیر اقتصادی بوده تا بتوان افزایش کیفی و کمی محصول را رقم زد.

میری عنوان کرد: آلبالو و گیلاس تولیدی در استان خراسان رضوی از مرغوبیت بالایی برخوردار بوده و عمده آن در این استان مصرف تازه‌خوری داشته و مازاد آن به استان‌های همجوار فرستاده می‌شود، ضمن اینکه بخشی از محصول تولیدی نیز به کشورهای روسیه، عراق، ترکیه، افغانستان و کشورهای عربی حوزه خلیج فارس صادر می‌شود.

وی اضافه کرد: از مشکلات عمده گیلاس کاران باروری کم درختان گیلاس به خصوص رقم تکدانه مشهدی است که پیشنهاد می‌شود باغداران با اجرای طرح سرشاخه‌کاری درختان گیلاس نسبت به جایگزینی ارقام معرفی شده توسط مرکز تحقیقات کشاورزی اقدام کنند.

مدیر باغبانی سازمان جهاد کشاورزی خراسان رضوی تصریح نمود:  باغداران برای کاهش خسارت نسبت به بیمه کردن باغ‌ها نزد صندوق بیمه محصولات کشاورزی، تقویت درختان، استفاده از سامانه‌های ضد تگرگ، مه پاش، سیستم‌های گرمایشی و استفاده از ارقام دیرگل ومتحمل به سرما اقدام کنند.

میری گفت: در طول دوره برداشت به طور متوسط در هر هکتار ۳۰ نفرروز مشغول به کار می‌شوند که در مجموع حدود ۳۴۰ هزار نفر روز در محدوده زمانی برداشت این محصولات در سطح استان مشغول به کار می‌شوند.

به گزارش روابط عمومی سازمان جهاد کشاورزی خراسان رضوی، وی عنوان کرد:  از جمله اقدامات انجام شده طی سال‌های اخیر در راستای بهبود کمی وکیفی عملکرد محصول می‌توان به (اجرای برنامه‌های اصلاحی از قبیل توصیه‌های فنی در زمینه کاشت ارقام سازگار و پرمحصول و کاشت ترکیبی ارقام در خصوص افزایش گردافشانی، استفاده از کندوی زنبور عسل همزمان باگرده افشانی در باغات گیلاس، اجرای طرح سرشاخه‌کاری در باغات قدیمی و کم‌بازده و استفاده از ارقام جدید وارداتی پرمحصول و با بازارپسندی مناسب، احداث باغات مدرن متراکم  و اصلاح و نوسازی و هرس باغات قدیمی)  اشاره کرد.

منبع:ایسنا

ادامه مطلب

اخبار 8

چگونه پایان نامه خود را کتاب کنیم؟

منتشر شده

در

توسط

چگونه پایان نامه خود را کتاب کنیم؟

سازمان انتشارات جهاد دانشگاهی، کارگاه آموزشی اصول استخراج کتاب از پایان نامه را برگزار می کند.

به گزارش ایسنا، کارگاه آموزشی اصول استخراج کتاب از پایان‌نامه با محوریت رشته‌های علوم انسانی ۲۸ تیرماه ۱۴۰۰ از ساعت ۱۰ تا ۱۲ برگزار خواهد شد. دکتر غزاله حجتی و دکتر علیرضا صالحی، مدرسان این دوره آموزشی برخط خواهند بود.

براساس اعلام روابط عمومی سازمان انتشارات جهاد دانشگاهی، علاقه‌مندان به شرکت در این دوره می‌توانند تا ۲۵ تیرماه نسبت به ثبت‌نام اقدام کنند. ثبت نام در این دوره از طریق پست الکترونیکی به نشانی Research@isba.ir یا پیام‌رسان به شماره 09108445943 میسر است.

منبع:ایسنا

ادامه مطلب

اخبار 8

ادامه اکران آنلاین «تکخال» همزمان با سینماها

منتشر شده

در

توسط

ادامه اکران آنلاین «تکخال» همزمان با سینماها

تهیه‌کننده فیلم «تکخال» با اعلام فروش یک میلیاردی این فیلم در سینماها از استقبال مخاطب در اکران آنلاین می‌گوید که تا یک ماه ادامه خواهد داشت.

فیلم «تکخال» که یکی از فیلم‌های اکران نوروزی سینماها بود، چند روزی است در پلتفرم‌های اینرنتی در حال اکران است و محمدحسین فرحبخش در این باره به ایسنا گفت: در روزهای گذشته اکران آنلاین «تکخال» همزمان با اکران پرده‌ای در سینماها آغاز شده و تا یک ماه ادامه دارد.

او با اشاره به استقبال مخاطبان اکران آنلاین افزود: نمایش فیلم در سینماها تاکنون یک میلیارد و 100 میلیون تومان فروش داشته و تا وقتی سینمادارها بخواهند همچنان روی پرده خواهد بود.

به گفته فرحبخش پیش از شروع ماه محرم که تقریبا یک ماه دیگر خواهد بود، نسخه نمایش خانگی «تکخال» در ‌VOD‌ها می‌شود.

«تکخال» به کارگردانی مجید مافی یک کمدی موزیکال است که پوریا پورسرخ، سحرقریشی، شبنم قلی‌خانی، امیر کربلایی‌زاده و یوسف تیموری در آن بازی کرده‌اند.

انتهای پیام

منبع:ایسنا

ادامه مطلب
تبلیغات

برترین ها