با ما همراه باشید

اخبار 5

شوک دوباره کرونا به جهان

منتشر شده

در

شوک دوباره کرونا به جهان

ایسنا/اصفهان این روزها با انتشار سریع کرونای دلتا در ۸۰ کشور، جهان در شوک دوباره‌ای فرورفت و بسیاری از کشورها به‌منظور جلوگیری از فاجعه، اعمال محدودیت‌های دوباره را از سر گرفته‌اند.

بار دیگر جهش در ویروس کرونا موجب نگرانی مقامات بهداشتی در سراسر دنیا شده، نگرانی از جنس پُر شدن بیمارستان‌ها؛ در شرایطی که انجام واکسیناسیون امیدی برای رهایی از شر این ویروس برایمان ایجاد کرده بود، جهش دوباره ویروس کرونا که بسیار سریع‌تر از نسخه‌های قبلی منتشر می‌شود، موجب شده بسیاری از کشورها به فکر اعمال دوباره محدودیت‌های کرونایی باشند، چراکه بنا به گفته متخصصان بهداشتی، کرونای دلتا بسیار سریع قابل‌انتقال است و امکان بستری شدن در بیمارستان در پی ابتلا به این نوع بسیار بیشتر از گذشته است.

انتشار سریع نوع دلتا، مقامات بهداشتی را مجبور به واکنش کرده است. مقامات انگلستان، برنامه‌های بازگشایی کشور را به تأخیر انداختند و آن را به اواسط ژوئیه (حدود دو هفته آینده) موکول کرده‌اند. نگرانی از انتشار کرونای دلتا و بی‌اثر شدن واکسن‌ها در برابر این جهش، موجب شده حتی کشورهایی که درصد بالایی از جمعیت خود را واکسینه کرده‌اند، نیز استفاده از ماسک را دوباره اجباری اعلام کنند. در ایالات‌متحده، در بخش‌هایی مانند لس‌آنجلس توصیه‌شده حتی افراد واکسینه شده هم از ماسک استفاده کنند. سازمان بهداشت جهانی نیز از همه می‌خواهد که ماسک بزنند، اگرچه دستورالعمل‌های مرکز کنترل و پیشگیری از بیماری‌های ایالات‌متحده مبنی بر این بود که افراد واکسینه شده می‌توانند بدون ماسک باشند، اما در شرایط حال حاضر دوباره استفاده از ماسک اجباری شده است.

آخرین مطالعات نشان می‌دهد، کرونای دلتا تهدید بزرگی برای افراد واکسینه نشده ایجاد می‌کند. در ایالات‌متحده، کرونای دلتا عامل عفونت حدود ۲۶.۱ درصد موارد در سراسر کشور است و شیوع آن هر دو هفته دو برابر می‌شود. نگرانی از انتشار فاجعه‌بار سویه جدید ویروس کرونا در سطح جهانی حتی بیشتر است. ۲۳.۴ درصد از افراد در سراسر جهان حداقل یک دوز واکسن کووید را دریافت کرده‌اند که بیشتر آنها در کشورهای ثروتمند اقامت دارند و کمتر از یک درصد مردم در کشورهای کم‌درآمد واکسینه شده‌اند.

کرونای دلتا به‌راحتی پخش می‌شود

ویروس کرونا به‌راحتی با بدن انسان سازگار می‌شود. درحالی‌که نوع آلفا در حدود ۵۰ درصد مسری‌تر از نسخه‌های قبلی ویروس بود، به نظر می‌رسد، دلتا این معیار را شکست داده است. اطلاعات حاصل از Public Health England، یک آژانس بهداشتی دولتی انگلستان، حاکی از آن است که دلتا ۶۰ درصد بیشتر از آلفا قابل‌انتقال است. متخصصان می‌گویند شخص مبتلا به کرونای دلتا، هفت‌تا هشت نفر را درگیر می‌کند. دلتا می‌تواند قسمت‌هایی از سیستم ایمنی بدن را دور بزند که به آن ‌یک مزیت اضافی برای انتقال بیشتر نسبت به آلفا می‌دهد. در یک مطالعه مقدماتی در ۲۲ ژوئن، این گزارش‌ها ارائه شد.

با تمام این نگرانی‌ها، به نظر می‌رسد واکسن‌ها هنوز کار خود را انجام می‌دهد و نگرانی مقامات بهداشتی در خصوص بخش‌هایی است که هنوز واکسیناسیون به‌خوبی انجام‌نشده است. نکته اصلی این است که هر چه تعداد افراد واکسینه شده بیشتر باشد، احتمال اینکه کرونای دلتا باعث ایجاد مشکل در جامعه شود کمتر است.

وضعیت کرونای دلتا در ایران

گونه بسیار مسری‌تر ویروس کرونا موسوم به دلتا به مناطق مختلف ایران شناسایی‌شده است و تعداد شهرهای قرمز و در وضعیت بسیار پرخطر کرونایی ایران به‌شدت در حال افزایش و اکنون به حدود ۹۲ شهر رسیده است.

حسن روحانی، رئیس ستاد ملی مقابله با کرونا در نشست شنبه- ۱۲ تیرماه این ستاد با استناد به گزارش‌های دریافتی، آغاز موج پنجم پاندمی کرونا در بخش‌های بزرگی از ایران را تائید کرد. همچنین علیرضا رئیسی، سخنگوی ستاد ملی مقابله با کرونا نیز از درگیر شدن بیش از نیمی از استان‌های ایران با ویروس جهش‌یافته دلتا خبر داده است که با توجه به قدرت سرایت آن تمام مناطق کشور در معرض خطر هستند.

تغییر وضعیت تهران به رنگ قرمز باعث شده است که تمام بازارهای تهران از جمله بازار بزرگ تهران و برج میلاد تعطیل اعلام شوند. در استان سیستان و بلوچستان نیز «تمامی ادارات، نهادها و بانک‌ها» تعطیل‌شده‌اند، چند شهر جنوبی کشور همچون بوشهر، کرمان نیز وضعیت مساعدی ندارند و ضرورت اعمال محدودیت‌های دوباره احساس می‌شود.

استرس ویروس دلتا در استان‌های جنوبی کشور، زنگ خطر شیوع مجدد بیماری کرونا را به صدا درآورده است و روز گذشته فرمانده عملیات مدیریت کرونای تهران در نامه‌ای خطاب به استاندار تهران با توجه به قرمز شدن وضعیت کرونا در تهران، خواستار اجرای محدودیت‌های کرونایی در پایتخت شد.

زنگ خطر قرمز شدن اصفهان به صدا درآمده است

اصفهان به دلیل موقعیت جغرافیایی که در مرکز ایران قرارگرفته، درخطر شیوع ویروس قرار دارد و با توجه به افزایش موارد ابتلا به کرونای دلتا در کاشان و آران و بیدگل و قرمز شدن اردستان در استان اصفهان، بیم آن می‌رود، به‌زودی تمام استان درگیر سویه جدید ویروس کرونا شود و نیاز به اعمال محدودیت‌های کرونایی بیش‌ازپیش و قبل از بروز فاجعه احساس می‌شود.

از چند روز گذشته نگرانی‌ها در اصفهان در پی انتشار کرونای دلتا قوت گرفت و در همین رابطه هفته گذشته طاهره چنگیز- رییس دانشگاه علوم پزشکی اصفهان با ابراز نگرانی از ورود کرونای دلتا به استان به ایسنا، اعلام کرد: با توجه به اینکه جنوب کشور درگیر این نوع ویروس شده و موج قرمزی از سمت حاشیه شمالی خلیج فارس و دریای عمان به سمت مرکز و شمال کشور وارد می شود، باید آمادگی داشته باشیم.

حجت الله غلامی سخنگوی ستاد استانی مقابله با کرونا در اصفهان نیز نهم تیرماه به ایسنا، گفت: با ورود موج پنجم کرونا و شتاب انتشار آن و تغییر رنگ شهرستان ها، اصفهان در معرض خطر قرمز شدن قرار دارد.

وی در خصوص اعمال محدودیت ها در استان گفت: به محض تغییر رنگ محدودیت ها اعمال می شود. همچنین برای کنترل شیوع ویروس کرونا از استان های مجاور شرقی و جنوبی که در وضعیت قرمز دارند، مانند یزد، سیستان و بلوچستان، هرمزگان و بوشهر، طرح جامع هوشمند منع تردد در سفر از این استان ها به استان اصفهان و بالعکس برقرار شده است.

بر اساس اعلام معاونت بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی اصفهان، اکنون اردستان در استان اصفهان در وضعیت قرمز قرار گرفته و تعداد کل شهرستان های زرد استان به ۸ شهرستان کاهش یافته است. در حال حاضر ۱۳ شهرستان استان وضعیت نارنجی دارند.

تا زمانی که واکسیناسیون کامل نشود، خطر کووید وجود دارد

در این خصوص آرش نجیمی- سخنگوی دانشگاه علوم پزشکی اصفهان با انتقاد از عملکرد دستگاه‌های اجرایی استان از نظر همکاری با دانشگاه علوم پزشکی اصفهان و از کم شدن رعایت پروتکل های بهداشتی از سوی مردم خبر داد و به ایسنا، گفت: متاسفانه مردم نیز در رعایت پروتکل‌های بهداشتی دقت و حساسیت لازم را ندارند، به طوری که میانگین رعایت پروتکل ها در جامعه کمتر از ۶۰ درصد شده است.

وی از روند افزایشی موارد ابتلا به بیماری کووید۱۹ در استان خبر داد و اعلام کرد: تعداد بیماران بستری بار دیگر به حدود ۲۰۰ بیمار در روز رسیده و افزایش نزدیک به ۱۵ تا ۲۰ درصدی در تعداد بیماران بستری در بیمارستان های استان مشاهده می شود.

سخنگوی دانشگاه علوم پزشکی اصفهان با بیان اینکه هنوز وضعیت اصفهان قرمز اعلام نشده، گفت: باتوجه به تعداد بیماران و شرایطی که می بینیم، احتمالا روزهای آینده بیش از هزار بیمار در استان بستری شوند و به دنبال آن احتمال قرمز شدن شهرهایی ازجمله اصفهان هم وجود دارد.

نجیمی با تاکید براینکه در مورد محدودیت های کرونا نیازی به دستورالعمل جدید نداریم و همان دستورالعمل های مدیریت هوشمند باید اجرا شود، تصریح کرد: اجرای محدودیت های کرونا در حیطه اختیارات استانداری است و باید منتظر اعلام محدودیت های جدید در استان باشیم.

اگر دقت نکنیم، موج پنجم بدتر از موج چهارم است

وی با بیان اینکه متاسفانه دستگاه های اجرایی استان نیز در انجام وظایف و کمک به دانشگاه علوم پزشکی اصفهان همکاری لازم را ندارند، افزود: خیلی از دستگاه های اجرایی استان در زمینه رعایت پروتکل های بهداشتی نیز اهتمام ویژه ای ندارند.

به گفته نجیمی، متاسفانه به محض اینکه آمار شروع به کاهش پیدا می کند، مردم، برخی مسئولان و دستگاه های اجرایی خیال می کنند کووید تمام شده، درحالی که دائما این اتفاق می افتد و با عادی انگاری مردم و مسئولان پس از فروکش کردن هر موج، بلافاصله موج دیگری اتفاق می افتد.

سخنگوی دانشگاه علوم پزشکی اصفهان با بیان اینکه حتی اگر وضعیت آبی داشته باشیم هم باید این فرهنگ جا بیفتد که خطر کرونا همچنان وجود دارد، توضیح داد: تا زمانی که واکسیناسیون کامل نشده مردم و مسئولان باید به این باور برسند که رعایت پروتکل های بهداشتی حیاتی است و ربطی به رنگ ندارد.

وی با بیان اینکه برخی از مردم و حتی مسئولان فقط رنگ قرمز را به معنای هشدار و شرایط پرخطر تلقی می کنند، خاطرنشان کرد: در شرایط فعلی در وضعیت هشدار قرار داریم و اگر دقت نکنیم موج پنجم به لحاظ تعداد بیماران بستری حتی از موج چهارم هم بدتر خواهد بود.

منبع:ایسنا

ادامه مطلب
برای افزودن دیدگاه کلیک کنید

یک پاسخ بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اخبار 5

بحران آب در ثروتمندترین شهر ایران + ویدیو

منتشر شده

در

توسط

بحران آب در ثروتمندترین شهر ایران + ویدیو
عکس آرشیوی است

ایسنا/یزد پای درد دل مردم اردکان نشستیم، مردمی که در ثروتمندترین شهر ایران زندگی می‌کنند اما از کمترین سرمایه حیات خود یعنی آب برخوردار هستند.

هرسال با آغاز فصل تابستان و گرمای طاقت فرسا، شهرهای کویری ایران دچار بحران آبی می‌شوند تا جایی که این روزها جیره بندی آب، امان مردم این شهرها  را بریده است. هر چند ایران سالیانی است که با بحران آب دست و پنجه نرم می‌کند اما این وضعیت در شهرهای کویری کشور مانند یزد که با کمبود منابع آبی روبروست، وخیم‌تر است.

این روزها کیفیت آب در برخی از نقاط استان یزد به ویژه شهرستان اردکان به پایین‌ترین میزان ممکن رسیده و راه‌اندازی ایستگاه‌های برداشت آب در سطح شهر، تنها راهکاری بوده که اندکی از سنگینی بار این مشکل بر دوش مردم کاسته است؛ اما مسئله تامل برانگیز اینجاست که امروز مردم شهری که به ثروتمندترین شهر ایران شهره است، با دبه‌های آب در صف ایستگاه‌های برداشت آب ایستاده‌اند.

البته مدتهاست که گلایه‌ و فریاد مردم اردکان سر به آسمان کشیده ولی گویا گوش مسئولان و متولیان امر از این فریادها پر است و در هیاهوی کم آبی، لب‌ و دست فروبسته‌ و سر به لاک خود فرو برده‌اند.

کاهش بارندگی در این منطقه و افزایش مصرف آب در بخش‌های مختلف خصوصاً در حوزه آب شرب، کاهش کیفیت و فشار آب، مردم این شهر صنعتی را از آینده زندگی خود در این شهر ناامید کرده است.

در همین راستا پای حرف‌های مردمان اردکان نشستیم، خلیلی، فتوحی، سروی و … شهروندان اردکانی هستند که وقتی پای حرف‌هایشان می‌نشینیم، از سخنانشان بوی اهتمام‌شان به ترک دیار آبا و اجدادیشان به مشام می‌رسد.

منبع:ایسنا

ادامه مطلب

اخبار 5

بدرقه کاروان ایران به بازی های المپیک در فرودگاه/ مراسم روز چهارشنبه لغو شد

منتشر شده

در

توسط

بدرقه کاروان ایران به بازی های المپیک در فرودگاه/ مراسم روز چهارشنبه لغو شد

مراسم بدرقه کاروان اعزامی به بازی های المپیک چهارشنبه برگزار نمی شود و بجای آن هنگام اعزام تیم‌ها در فرودگاه بین المللی امام خمینی(ره) برگزار خواهد شد.

به گزارش ایسنا و به نقل از کمیته ملی المپیک، مراسم بدرقه کاروان اعزامی به بازی‌های المپیک توکیو۲۰۲۰ با شرایط ویژه و به هنگام اعزام تیم‌ها در فرودگاه بین المللی امام خمینی(ره) برگزار می‌شود.

به دلیل شرایط و محدودیت‌های جدید اعمال شده از سوی وزارت بهداشت و در راستای حفظ سلامت اعضای کاروان در مکان و زمان دیگری برگزار خواهد شد.

در راستای قدرشناسی و ایجاد انگیزه در بین ورزشکاران و کاروان اعزامی به بازی‌های المپیک توکیو۲۰۲۰،  کمیته ملی المپیک در نظر داشت ابتدا مراسم بدرقه را در فضای فرهنگی اراضی عباس آباد برگزار نماید که به دلیل شرایط کرونایی کشور مقرر شد این مراسم بصورت محدود در فضای باز آکادمی ملی المپیک برگزار شود ولی با توجه به شرایط حاد کرونایی و قرارگرفتن شهر تهران در وضعیت قرمز شیوع کرونا و در راستای حفظ سلامتی تمامی اعضای کاروان اعزامی، برگزاری این مراسم لغو و مقرر شد تا به هنگام عزیمت اولین گروه ورزشکاران اعزامی(۲۶تیر ماه) در محل فرودگاه امام خمینی (ره) با همکاری رسانه ملی و کادر سرپرستی کاروان و تیم‌ها با رعایت کامل پروتکل‌های بهداشتی و بسیار محدودتر برگزار  شود.

منبع:ایسنا

ادامه مطلب

اخبار 5

حضور «گنج دره» در یک جشنواره باستان‌شناسی

منتشر شده

در

توسط

حضور «گنج دره» در یک جشنواره باستان‌شناسی

مستند «گنج دره» به کارگردانی و تهیه‌کنندگی کیوان طباطبایی صمیمی و از تولیدات مرکز گسترش سینمای مستند و تجربی به چهارمین دوره جشنواره فیلم‌های باستان‌شناسی و میراث فرهنگی فوکا (ترکیه) راه یافت.

به گزارش ایسنا، چهارمین دوره جشنواره فیلم‌های باستان‌شناسی و میراث فرهنگی فوکا از تاریخ ۲۰ تا ۲۶ اکتبر(۲۸ مهر ماه تا ۴ آبان) در شهر ازمیر ترکیه برگزار می‌شود.

مستند نیمه بلند «گنج دره» که همکاری مشترک باستان‌شناسان ایرانی و دانمارکی در کاوش یکی از کهن‌ترین خاستگاه‌های پیدایش کشاورزی و اهلی‌سازی دام در خاورمیانه است هم در این رویداد حضور خواهد داشت.

طباطبایی صمیمی پیش‌تر درباره این پروژه توضیح داده بود: «گنج دره» یکی از کلیدی‌ترین محوطه‌های باستان‌شناسی ایران در نزدیکی شهر هرسین کرمانشاه است. پیش از انقلاب اسلامی برخی کاوش‌های باستان‌شناسی توسط هیات‌های خارجی در این تپه انجام شده بود اما برای نخستین بار گروهی از باستان‌شناسان ایران به سرپرستی دکتر حجت دارابی از دانشگاه رازی کرمانشاه با همکاری دانشگاه کپنهاگ دانمارک به وسیله فن‌آوری‌های نوین کاوش‌های گذشته را مورد بازنگری قرار دادند و به یافته‌های جالب و مهمی از روند نوسنگی شدن در زاگرس دست یافتند؛ در فیلم تلاش شده است تا این فرایند یا به تعبیری چگونگی شکل‌گیری انقلاب کشاورزی از حدود یازده هزار سال پیش در کوهستان زاگرس برای مخاطب عام و خاص نمایش داده شود.

تولید این مستند ۳۷ دقیقه‌ای دو سال زمان برده است و عوامل تولید آن عبارتند از پژوهشگر، کارگردان و تهیه‌کننده: کیوان طباطبایی صمیمی، فیلمبردار: ارسطو گیوی، صدابردار: حسن شبانکاره، تدوین، صداگذاری و اصلاح رنگ:  پیمان شاه محمدی، تهیه شده در: مرکز گسترش سینمای مستند و تجربی.

منبع:ایسنا

ادامه مطلب

برترین ها