با ما همراه باشید

علم و فناوری

صرفه‌جویی ارزی یک میلیاردی با تولید ۲۲ داروی زیستی/تجهیزات بیوتکنولوژی در رده اول تحریم‌ها

منتشر شده

در

صرفه‌جویی ارزی یک میلیاردی با تولید ۲۲ داروی زیستی/تجهیزات بیوتکنولوژی در رده اول تحریم‌ها

دبیر ستاد توسعه زیست فناوری، تجهیزات بیوتکنولوژی را جزو لیست اول تحریم‌های علیه کشور دانست و گفت: این در حالی است که در حال حاضر بیش از ۷۰۰ شرکت دانش‌بنیان زیستی ۹.۵ درصد درآمد شرکت‌های دانش‌بنیان را به خود اختصاص داده‌اند و بخش عمده (بیش از ۶۰ درصد) صادرات محصولات دانش‌بنیان کشور مربوط به شرکت‌های صادراتی زیست فناوری است.

 دکتر مصطفی قانعی امروز در آیین افتتاحیه دومین دوره از مسابقات ملی مساله محور بنیاد ره نشان با طرح این سوالات که چرا باید از استارت‌آپ‌ها حمایت کرد و برای آنها مسابقه برگزار کرد، افزود: در حوزه زیستی رقابت کشورها تشدید شده، به گونه‌ای که کشور چین توانسته شکاف خودش را با آمریکا در حوزه بیوتکنولوژی کاهش دهد.

وی اظهار کرد: بر این اساس دولت آمریکا شرکت‌های چینی مرتبط با پروژه بانک ژن “سین کیانگ” را در لیست سیاه قرار داده است؛ این اقدام به آن معنا است که چین نباید از امریکا جلو بزند و این امر با گرفتن ابزار قدرت امکان‌پذیر است.

قانعی با اشاره به نمونه‌هایی از ابزارهای قدرت در اقتصاد زیستی ادامه داد: آزمایش گسترده کروناویروس فرصتی را برای شرکت های مرتبط با دولت چین فراهم کرد تا پایگاه‌های داده عظیم دی ان ای را برای تحقیقات و همچنین نظارت مبتنی بر ژنتیک جمع آوری کنند و محققان معتقد بودند بیوتکنولوژی برای آمریکا امنیت ملی و قدرت رقابت اقتصادی را به ارمغان آورده است و طبیعی است که مانع پیشرفت بیوتکنولوژی در کشورهای دیگر شوند.

دبیر ستاد توسعه زیست فناوری با تاکید بر اینکه موضوع امنیت ملی موضوعی است که این کشور از سال‌های قبل به آن فکر کرده و بعد فناوری را خلق کردند، خاطرنشان کرد: بر این اساس رویداد ره نشان باید آن چیزی را به صحنه رقابت بگذارد که اگر صاحب آن شدیم، اقتدار، امنیت و اشتغال را به همراه آورد.

وی ۵۰ درصد پتنت‌های بیوتکنولوژی ثبت شده در جهان از سال ۱۹۹۹ تا سال ۲۰۱۳ را متعلق به آمریکا دانست و یادآور شد: این در حالی است که اخیرا کشورها به این درک رسیدند که مسیر پیشرفت از فناوری زیستی عبور می کند و بیوتکنولوژی می تواند اقتصادی پویا و ثروت را برای کشورها ایجاد کند.

قانعی با بیان اینکه این موضوعی بود که ۲ سال گذشته آن را در شورای عالی انقلاب فرهنگی مطرح کردیم که ۱۰ درصد از GDP کشور بر فناوری زیستی و بیوتکنولوژی تعریف شود، اضافه کرد: کشوری مانند چین ۱۰۰ میلیارد دلار تنها در تحقیق و توسعه بیوتکنولوژی به عنوان ابزار قدرت سرمایه‌گذاری کرده است، گفت: چین در دوره دو سال ۲۰۱۷ تا ۲۰۱۹ به میزان ۴۵ میلیارد دلار در شرکت های بیوتکنولوژی سرمایه گذاری خطرپذیر کرده است.

وی این میزان سرمایه گذاری در کشور آلمان در حوزه بیوتکنولوژی از ۲۰۱۷ تا ۲۰۲۰ را ۳۳ میلیارد دلار ذکر کرد و یادآور شد: یک شرکت داروسازی سوئیسی تنها در سال ۲۰۱۸ به میزان ۱۱ میلیارد دلار برای تحقیق و توسعه در این حوزه هزینه کرده و این در حالی است که امریکا نمی خواهد این حوزه را از دست بدهد.

تحریم اول برجامی ایران در حوزه بیوتک

دبیر ستاد توسعه زیست‌فناوری با اشاره به رویکرد دنیا از توسعه زیست فناوری در ایران، گفت: اگر در مذاکرات برجام دقت شود، در آخرین نسخه برجام امضایی صورت گرفته است که بر اساس آن اگر ایران بخواهد تجهیزات بیوتک را خریداری کند که جزو تحریم‌های رده اول است باید هر ۵ کشور آن را امضا کنند تا ایران بتواند یک سانتریفیوژ خریداری کند.

وی تجهیزات بیوتکنولوژی را جزو لیست اول تحریم‌های علیه کشور دانست و اظهار کرد: شب اول پیروزی انقلاب اولین تحریم علیه ایران، بانک‌های سلولی و میکروبی بوده است.  از این رو اگر کشوری بتواند با بیوتکنولوژی به گونه‌ای غذا فراهم کند که کشورهای دیگر به آن وابسته شوند، آن کشور توانسته است امنیت سایر کشورها را در اختیار بگیرد.

قانعی با تاکید بر اینکه “غذا” در حوزه بیوتکنولوژی در جایگاه اول و “دارو” در جایگاه هشتم این حوزه قرار دارد، یادآور شد: محققان کشور با رویدادهایی چون ره نشان می خواهند نسبت به خلق ثروت، ایجاد امنیت و کارآفرینی و اشتغال‌زایی اقدام کنند، ولی یکی از مسیرهای قطعی محققان در این زمینه قطعا بیوتکنولوژی است.

مسیر توسعه زیست فناوری در ایران

وی با بیان اینکه بر اساس پایگاه سایمگو رتبه جهانی ایران در حوزه بیوتکنولوژی دهم است، افزود: ایران از نظر تولید محصولات زیستی و واکسن در غرب آسیا در رتبه اول قرار دارد و در میان کشورهای آسیا در رتبه چهارم قرار داریم.

قانعی، ایران را بعد از کشورهای چین، هند، ژاپن و کره جنوبی دانست و یادآور شد: ایران از سال ۷۹ متوجه شد که باید برای توسعه این حوزه فناورانه اقداماتی صورت گیرد و این اقدام منجر به راه اندازی ستادی شد که کلیه اقدامات این حوزه را برای پیشبرد اهداف کشور ساماندهی کند؛ چرا که فناوری‌ای که می‌تواند صنعت را نجات دهد، زیست فناوری است، چون فناوری سبز ایجاد خواهد کرد.

قانعی با طرح این سوال که آیا ایران توانسته است در این مسیر گام بردارد، گفت: بر اساس آمارهای آنکتاد ایران صرفه جویی ارزی به میزان یک میلیارد دلار سالانه با تولید ۲۲ فناوری زیستی را داشته است.

وی زیست فناوری را موجب تحول در حوزه های کشاورزی دانست و افزود: در حال حاضر بیش از ۷۰۰ شرکت دانش بنیان زیستی ۹.۵ درصد درآمد شرکت های دانش بنیان را به خود اختصاص داده اند و بخش عمده (بیش از ۶۰ درصد) صادرات محصولات دانش بنیان کشور مربوط به شرکت های صادراتی زیست فناوری است.

وی راه اندازی ۲۲ شتابدهنده در حوزه های مواد اولیه دارویی، داروهای بیولوژیک و پیشرفته، واکسن، کشاورزی، صنایع غذایی، آرایشی و بهداشتی و پروبیوتیک و تجهیزات را از دیگر دستاوردهای کشور در حوزه بیوتک دانست و ادامه داد: هدف ما کسب ۳ درصد بازار جهانی تا ۱۴۰۴ است که در این زمینه نیازمند راهبرد و ارتقای سطح علمی و هم افزایی هستیم.

دبیر ستاد توسعه زیست فناوری با تاکید بر اینکه ایجاد چنین زیر ساخت‌هایی نشان می دهد که کشور آماده است تا ۳ درصد از بازار را کسب کند و امنیت و اشتغال را محقق کند، گفت: علاوه بر آن اقدام به تقسیم کار ملی شده است و در این راستا حمایت از رساله های دکتری، حمایت از طرح های پژوهشی مساله محور، حمایت از مقالات زیست فناوری، حمایت از دوره های پسا دکتری، حمایت از دوره های فرصت مطالعاتی و حمایت از نشست های تخصصی را در دستور کار قرار داده ایم.

قانعی با اشاره به نتایج به دست آمده از اجرای تقسیم کار ملی در حوزه زیستی، گفت: تعداد ۲۳۵ محور فعال در طرح تقسیم کار ملی زیست فناوری تعریف شد که از این تعداد ۳۳ مورد محورهای فعال در حوزه امنیت غذایی بوده است.

دبیر ستاد توسعه زیست فناوری با اشاره به فعال شدن ۱۳۲ شرکت دانش بنیان در طرح تقسیم کار ملی زیست فناوری، یادآور شد: از این تعداد ۵۱ شرکت دانش بنیان در حوزه امنیت غذایی مشغول به فعالیت هستند.

به گفته وی ۸۴ مرکز در این طرح مشارکت دارند که از این تعداد ۲۸ مرکز فعال در طرح تقسیم کار ملی زیست فناوری در حوزه امنیت غذایی هستند.

وی با اشاره به اقدامات ترویجی در ستاد زیست فناوری در حوزه دانشجویی، اظهار کرد: برگزاری مسابقات مساله محور ره نشان، تعریف مساله واقعی از شرکت‌های دانش‌بنیان، آشنایی دانشجویان با مشکلات شرکت‌ها، توان افزایی دانشجویان برای ورود به بازار کار و امکان جذب نیرو برای شرکت‌ها از طریق فرایند مسابقه ره نشان از جمله این اقدامات است.

منبع: ايسنا

ادامه مطلب
برای افزودن دیدگاه کلیک کنید

یک پاسخ بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

علم و فناوری

سال ۲۰۲۲ به نام “علوم پایه”نامگذاری شد/مصوبات کشور برای توسعه علوم بنیادی

منتشر شده

در

توسط

سال ۲۰۲۲ به نام "علوم پایه"نامگذاری شد/مصوبات کشور برای توسعه علوم بنیادی

دبیر شورای سیاستگذاری علوم پایه با اشاره به نامگذاری سال ۲۰۲۲ به عنوان سال علوم پایه گفت: در ایران با راه اندازی شورای سیاستگذاری، مصوباتی را چون پیشنهاد درج این روز در تقویم، اختصاص بودجه مجزا و مشخص برای برگزاری بزرگداشت علوم پایه در بودجه سال ۱۴۰۱ و ایجاد خانه علم برای ترویج علوم پایه در تمامی استان­‌های کشور داشته‌ایم.

دکتر سعدالله نصیری ­قیداری، رئیس دانشگاه شهید بهشتی و دبیر شورای سیاستگذاری سال بزرگداشت علوم پایه در گفت‌وگو با ایسنا با اشاره به نامگذاری سال ۲۰۲۲ به عنوان سال علوم پایه، گفت: سازمان یونسکو سال ۲۰۲۲ میلادی را به عنوان سال جهانی بزرگداشت علوم پایه نامگذاری کرده است و این موضوع چند بار در کمیسیون علوم پایه و فناوری‌های همگرای دبیرخانه شورای عالی علوم، تحقیقات و فناوری (عتف) مطرح شده است.

وی علوم پایه در دنیا به ویژه دنیای پیشرفته امروزی را بسیار مهم دانست و اظهار کرد: این در حالی است که این علوم در کشورهای جهان سوم، بسیار مهجور مانده و در ایران نیز در اسناد بالادستی مختلف به ویژه در سیاست‌­های کلی علم و فناوری، نقشه جامع علمی کشور و غیره بر توسعه علوم پایه و بنیادین تاکید شده است، ضمن آنکه مقام معظم رهبری در نشست‌­های مختلفی که با دانشمندان و نخبگان علمی کشور داشته‌­اند، علوم پایه را همانند یک گنج تعبیر کرده‌اند.

عضو کمیسیون علوم پایه و فناوری‌های همگرا شورای عالی عتف یادآور شد: در سطح ملی، در برنامه‌­های چهارم، پنجم و ششم، توسعه علوم پایه و علوم بنیادی همواره جزو اولویت‌های کشور بوده است و در برنامه‌های وزیر علوم، تحقیقات و فناوری نیز تأکید فراوانی شده است. اما در اجرا آنچه که شایسته این فرمایشات و اسناد است، محقق نشده است؛ از این رو باید توجه شود که نقش دولت در حمایت از علوم پایه بسیار کلیدی است و بایستی توجه فراوانی به آن صورت گیرد، گرچه علوم پایه زود بازده نیست.

دبیر شورای سیاستگذاری سال بزرگذاشت علوم پایه، با بیان اینکه در سال ۲۰۱۱ با پیشنهاد “میشل اسپایرو” (رییس اتحادیه جهانی فیزیک محض و کاربردی)، تعدادی از برندگان نوبل و بیش از ۷۰ نهاد بین ­المللی با مشارکت‌­های خود از نامگذاری سال ۲۰۲۲ به عنوان سال علوم پایه حمایت کردند، ادامه داد: یکی از اهداف اصلی این نامگذاری، ترویج و گفتمان‌سازی علوم پایه است و از طرفی چون کشورهای پیشرفته بخش قابل توجهی از هزینه تحقیق و توسعه خود را در زمینه علوم پایه هزینه می‌­کنند، لذا علوم پایه در آن کشورها جایگاه ویژه‌ای دارد.

وی اضافه کرد: در این میان باید توجه شود که حوزه‌هایی چون علوم زیست شناسی، فیزیک و شیمی با رشته‌­های دیگر ترکیب شده و علوم میان رشته­‌ای را بوجود آورده‌اند و بر این اساس لازم است برگزاری بزرگداشت سال علوم پایه با مشارکت همه دستگاه­‌های اجرایی و دانشگاه‌­ها، انجمن‌­های علمی، شورای عالی انقلاب فرهنگی، صدا و سیما و فرهنگستان علوم باشد.

نصیری با اشاره به اقدامات ایران در بزرگداشت علوم پایه در سال ۲۰۲۲، توضیح داد: برای این منظور از اوایل تیرماه سال جاری نشستی با رؤسای انجمن‌­های علوم پایه کشور با معاونت پژوهش و فناوری وزارت علوم برگزار و مقرر شد شورای سیاستگذاری علوم پایه تشکیل شود و تاکنون این شورا ۴ جلسه تشکیل داده است.

وی ترکیب اعضای این شورا را وزیر علوم به عنوان رییس شورا و دبیر شورای عالی عتف به عنوان نائب رییس آن دانست و خاطر نشان کرد: ذیل  این شورا، کمیته اجرایی تشکیل شده است که ۱۷ عضو از رؤسای انجمن­‌های علمی کشور چون انجمن فیزیک، انجمن شیمی، ریاضی، زمین‌­شناسی، زیست‌­شناسی، انجمن آمار و انجمن ژنتیک در آن حضور دارند.

دبیر شورای سیاستگذاری علوم پایه با تاکید بر اینکه حمایت از توسعه علوم پایه در کشور نباید فقط محدود به یک نامگذاری در سال باشد، اظهار کرد: در این ۴۰ سال انقلاب گام­‌های بزرگی در حوزه علوم پایه برداشته شده است که از جمله آن می‌توان به راه ­اندازی دوره‌های دکتری از سال ۱۳۶۷ و اجرای پروژه رصدخانه ملی که در سال ۱۳۸۲ کلید خورد، اشاره کرد که این رصدخانه اکنون در فاز بهره ­برداری رسیده است.

نصیری با تاکید بر اینکه ما در شورای سیاستگذاری مصوبات متنوعی داشتیم و امید داریم در سال جهانی علوم پایه و بعد از آن بسیاری از آن‌ها اجرایی شود، ادامه داد: یکی از مصوبات ما اختصاص بودجه مجزا و مشخص برای برگزاری بزرگداشت علوم پایه در بودجه سال ۱۴۰۱ است. علاوه بر آن پیشنهاد ایجاد خانه علم برای ترویج علوم پایه در تمامی استان­‌های کشور ارائه و به ستادهای استانی نیز پیشنهاد شد که در زمینه ترویج علوم پایه فعالیت داشته باشند.

رییس دانشگاه شهید بهشتی، اعطای بورسیه به ۱۰۰ نفر از کشورهای همسایه و جهان اسلام در حوزه علوم پایه در مقاطع کارشناسی ارشد و دکتری، دعوت از برندگان جایزه نوبل، ابن سینا و مصطفی (ص) برای ارائه سخنرانی در کشور، پرداخت هزینه تحصیل ۸۰ نفر از دانشجویان پسادکتری در حوزه‌های علوم پایه، حمایت و تقدیر از ۱۰۰ نفر از رتبه‌­های برتر کنکور، ارائه پیشنهاد درج بزرگداشت روز علوم پایه در تقویم کشور و افزایش سطح تعاملات بین ­الملللی در این حوزه را از دیگر مصوبات شورای سیاستگذاری علوم پایه عنوان کرد.

عضو کمیسیون علوم پایه و فناوری‌های همگرا شورای عالی عتف، تقویت دیپلماسی علمی، پررنگ‌تر شدن نقش علوم پایه در برنامه هفتم توسعه و دیده شدن هوش مصنوعی، لیزر و انرژی در تدوین برنامه هفتم را از دیگر مصوبات این شورا نام برد و ادامه داد: اشتغال یکی از چالش‌های موجود در حوزه علوم پایه است که باید بحث اشتغال پذیری فارغ التحصیلان این رشته‌ها به صورت واقع­‌بینانه، جدی گرفته شود و لازم است که وزارتخانه‌های علوم و بهداشت در حین آموزش، به بحث مهارت ­آموزی، کسب و کار، راه ­اندازی شرکت‌­های دانش­ بنیان توجه جدی داشته باشند.

 

ادامه مطلب

علم و فناوری

مفاهیم فنی و عددی سیم بکسل

منتشر شده

در

توسط

C:\Users\Alireza\Desktop\steel-wire-rope-reel.jpg

سیم بکسل ها ابزار آلاتی صنعتی با اطلاعاتی بسیار دقیق و فنی که قابل بررسی و مقایسه به صورت عددی هستند می باشد. این اعداد و کمیت ها به انتخاب سیم بکسل از میان بیش از ***** مدل مختلف با در نظر گرفتن سایز ها، متریال و گرید، بافت، ساختار و نوع خواب مفتول های هر رشته در سیم بکسل کمک شایانی می کنند. داشتن اطلاعات فنی دقیق یکی از دبایل اصلی انتخاب این ابزار برای صنایع مختلف از جمله حمل و نقل و لیفتینگ بار، صنایع آسانسوری، حفاری و معادن، جرثقیل ها و تاور کرین ها، سنگ بری ها، مرغداری ها و … می شود

اعدادی که به سیم بکسل ها نسبت داده می شود برخی بصورت کمیت و دارای دیمانسیون هستند که از جمله آنها می توان به گرید یا تنسایل فلز بکار گرفته شده در تولید مفتول های سیم بکسل اشاره نمود. البته سختی سطحی نیز یکی دیگر از فاکتور های کمی دارای دیمانسیون در معرفی سیم بکسل ها می باشد. از دیکر اعداد بکار گرفته شده در اطلاعات فنی سیم بکسل که برای معرفی این ابزار صنعتی استفاده می شود اعدادی هستند بی دیمانسیون که برای معرفی تعداد مفتول ها، رشته ها و استرند های بکار گرفته شده مورد استفاده قرار می گیرند. این اعداد در کل به ساختار سیم بکسل شناخته می شوند

ساختار و بافت سیم بکسل ها

همانطور که گفته شد بخشی از اطلاعات فنی سیم بکسل در کل با اعداد و علائمی که ساختار نامیده می شود معرفی می گردند. ساختار سیم بکسل در کل شامل تعداد رشته ها، تعداد مفتول بکار رفته در هر رشته، نوع بافت سیم بکسل و نوع مغزی می باشد. در کل باید گفت ساختار سیم بکسل یک دید کلی از نوع سیم بکسل بر حسب صنایع مصرف کننده را به دنبال خواهد داشت که بصورت مستقیم بر قابلیت های کششی، انعطاف، وزن واحد طول و … تاثیر می گذارد. برخی از کاربردی ترین ساختار های سیم بکسل را در زیر بررسی می کنیم.

  • سیم بکسل ساختار 8X19S : که به سیم بکسل آسانسوری نیز شهرت دارد یکی از پر کاربرد ترین ساختار های این ابزار صنعتی می باشد که از 8 رشته که در هر رشته 19 مفتول قرار دارد تولید شده است. سیم بکسل آسانسوری را هم با مغزی کنفی با پسوند FC و هم با مغزی فولادی با پسوند IWRC مورد استفاده قرار می دهند
  • سیم بکسل ساختار 6X19S : عمومی ترین و پر کاربرد ترین ساختار سیم بکسل محسوب می شود که هم در کاربری حفاری مورد استفاده قرار می گیرد و هم بصورت گسترده بر روی جرثقیل های سقفی، بالابر ها، وینچ ها و … استفاده می شود. این ساختار سیم بکسل نیز هم بصورت مغز کنفی و هم بصورت مغز فولادی مورد استفاده قرار می گیرد.
  • سیم بکسل ساختار 19X7 : که به سیم بکسل نتاب یا سیم بکسل تاور کرین نیز شناخته می شود و طراحی ویژه ای داشته بگونه ای که در هر دو طرف ساعت گرد و پاد ساعت گرد در برابر باز شدن مقاومت می کند. سیم بکسل نتاب دارای بافتی بسیار ریز بوده از 19 رشته که در هر رشته از 7 مفتول استفاده شده است بهره می گیرد.
  • سیم بکسل اسلینگ ساختار 6X36 : اسلینگ ابزاری برای لیفتینگ بار محسوب می شود که هم بصورت سیم بکسلی، هم بصورت زنجیری و هم بصورت تسمه حمل بار مورد استفاده قرار می گیرد. در تولید اسلینگ های سیم بکسلی از سیم بکسل تمام فولادی با ساختار های 6X36, 6X37 که مقاومت کششی بسیار بالایی دارند بصورت پرسی و گاهی بصورت سوکت زده شده استفاده می شود

گروه صنعتی ویکی وایر عرضه کننده انواع سیم بکسل، زنجیر، جرثقیل های سقفی و ادوات لیفتینگ اماده ارائه مشاوره فنی خرید و استفاده از انواع سیم بکسل با ساختار های مغز کنفی و مغز فولادی و با انواع بافت می باشد. انتخاب سایز، ساختار و گرید مناسب سیم بکسل نه تنها به کاهش هزینه ها بلکه در افزایش امنیت کاربری کمک شایانی می کند.

ادامه مطلب

بین الملل

طوفان خورشیدی در راه زمین!

منتشر شده

در

توسط

طوفان خورشیدی در راه زمین!

خورشید در ۲۸ اکتبر شراره بزرگی از ذرات باردار را به بیرون راند و اکنون آن باد الکتریکی به عنوان یک طوفان ژئومغناطیسی قوی در حال حرکت به سمت زمین است.

 به نقل از لایو ساینس،  طبق گزارشات مرکز پیش بینی آب و هوا فضایی این طوفان که در دسته‌بندی G۳  و در رده مقیاس ۵ طبقه‌بندی شده است، انتظار می‌رود اواخر روز شنبه(۳۰ اکتبر) به زمین برسد و اثرات آن تا روز هالووین(۳۱ اکتبر) ادامه یابد.

مرکز پیش‌بینی آب و هوا فضایی نوشت: تاثیرات ناشی از طوفان G۳ بر فناوری‌ها جزئی است. با این حال، طوفان G۳ این پتانسیل را دارد که شفق قطبی را از محل قرار گرفتن عادی قطبی خود دور کند. شفق قطبی ممکن است بر فراز شمال شرق دور تا غرب میانه و بر فراز ایالت واشنگتن دیده شود.

شراره‌های خورشیدی بزرگ یا خروج جرم از تاج خورشیدی‌(CMEs)، یک نوع معمول از آب و هوای فضایی هستند و زمانی رخ می‌دهند که حباب‌های عظیم پلاسما(گازهای باردار الکتریکی که تمام ستاره‌های کیهان را تشکیل می‌دهند) از جو خورشید می‌گریزند و با سرعت صدها تا هزاران مایل در ثانیه در فضا پخش می‌شوند. به گزارش مرکز پیش‌بینی آب و هوا فضایی طوفان G۳ فعلی با سرعت حدود ۶۰۰ مایل یا ۹۷۰ کیلومتر در ثانیه در حال حرکت است.

معمولا حدود ۱۵ تا ۱۸ ساعت طول می‌کشد تا فوران خروج جرم از تاج خورشیدی به زمین برسد. طی این فرایند حباب‌ها به سپر مغناطیسی سیاره ما برخورد کرده و تا حد کمی سپر را متراکم می‌کنند.

ذرات خورشیدی باردار  خطوط میدان مغناطیسی را مختل کرده و به سمت قطب‌های شمال و جنوب می‌روند و در طول مسیر به مولکول‌های جوی برخورد می‌کنند. این مولکول‌ها سپس انرژی را به صورت نور رنگارنگ آزاد کرده و شفق های قطبی را ایجاد می‌کنند.

خروج جرم از تاج خورشیدی همچنین می‌تواند سیستم‌های برقی و فناوری ارتباطات را(بسته به قدرت طوفان) مختل کند. طبق گفته مرکز پیش‌بینی آب و هوای فضایی، برای طوفان‌G۳، مشکلاتی اعم از اختلال در ناوبری ماهواره‌ای و ناوبری رادیویی با فرکانس پایین ممکن است رخ دهد.

طوفان‌های بزرگ‌تر می‌توانند خطرات بیشتری در پی داشته باشند. برای مثال طوفان بدنام سال ۱۸۵۹ که با نام واقعه کارینگتون(Carrington Event) از آن یاد می‌شود مغناطیس‌کره زمین را چنان مختل کرد که سیم‌های تلگراف شعله‌ور شدند. اگر در آینده طوفان‌هایی با این حجم و مقیاس رخ دهند می‌توانند اینترنت جهانی را کاملا مختل کنند.

خورشید در حال حاضر به دوره ای نزدیک می‌شود که به عنوان “بیشینه خورشیدی”(solar maximum) شناخته می شود. “بیشینه خورشیدی”(solar maximum)  نشان‌دهنده حد وسط چرخه خورشیدی که حدود ۱۱ سال طول می‌کشد، است. در همین حال، “کمینه خورشید”(solar minimum) دوره‌ای از زمان کاهش فعالیت خورشید است که طی آن لکه‌های خورشیدی و شعله‌های خورشیدی کمتری نیز دیده می‌شوند. این کاهش فعالیت خورشید اغلب باعث خنک شدن موقتی جو زمین می‌شود.

دیگر طوفان‌های خورشیدی اخیر عبارتند از طوفان G۲ که در ۱۱ اکتبر به زمین رسید و مجموعه دیگری از طوفان‌های G۲ که در ۲۷ سپتامبر به این سیاره رسیدند.

رصدخانه پویایی‌شناسی خورشید(SDO) ناسا نیز اخیرا مجموعه‌ای از فوران‌های حاصل از لکه خورشیدی را ثبت کرده است. لکه‌های خورشیدی مناطقی هستند که در سطح خورشید تاریک به نظر می‌رسند، زیرا خنک‌تر از مناطق دیگر هستند البته باز هم آنها بسیار داغ هستند و دمای آنها حدود ۶۵۰۰ درجه فارنهایت است. نکته جالب این است که این لکه‌های خورشیدی می‌توانند چندین برابر بزرگ‌تر از تمام سیاره زمین شوند. این مجموعه از فوران‌های اخیر در لبه خورشید رخ داده است.

منبع: ايسنا

ادامه مطلب

برترین ها