با ما همراه باشید

استانها

صف‌های طولانی نان و کلافگی مردم

منتشر شده

در

صف‌های طولانی نان و کلافگی مردم

 رضوی در روزهایی که پیک پنجم کرونا مشهد را فراگرفته است و با شدت زیادی در میان مردم می‌تازد و سلامت شهروندان را به خطر انداخته است، صف‌های طولانی و ازدحام جمعیت درمقابل نانوایی‌ها و تامین نان را به دغدغه‌های مردم این شهر افزوده است. به‌گونه‌ای که در سطح شهر مشهد کمتر مغازه نانوایی به چشم می‌خورد که مقابل آن صف طولانی وجود نداشته باشد.

مردم برای تهیه نان باید مدت زمانی طولانی در مقابل نانوایی‌ در هوای گرم و بدون رعایت  فاصله اجتماعی مناسب منتظر بمانند. گاهی اوقات نیز تضمینی برای اینکه به همه افراد نان برسد وجود ندارد. طوری که اگر مشتری دیرتر برای تهیه نان اقدام کند، با توصیه نانوا مبنی بر «رفتن» و «منتظر نماندن» مواجه خواهند شد. مواجهه با صف‌های طولانی در محلات پایین شهر مشهد به مراتب بیشتر به چشم می‌خورد.

به منظور بررسی میدانی وضعیت نانوایی‌ها به نقاط مختلفی در مشهد سر زدیم. مقصد اول ما منطقه سیدی است.

به نزدیکی یک نانوایی می‌رسیم. ازدحام جمعیت و شلوغی در مقابل نانوایی‌ها از فاصله صدمتری هم به راحتی دیده‌ می‌شود. تنها دو کارگر در نانوایی کار می‌کنند. یکی از کارگران مشغول تهیه خمیر و قرار دادن آن در تنور و دیگری با سرعت بالایی در حال بیرون آوردن نان از تنور و پاسخگویی به مشتریان است. دقایقی منتظر ماندیم تا بتوانیم چند سوالی از او بپرسیم. زمانی که متوجه شد مشتری نیستیم و از او سوال داریم با تندی جواب داد: الان وقت نداریم. وضعیت را که می‌بینید. حتی نمی‌توانیم به مشتری‌های خود پاسخگو باشیم. چند نانوایی دیگر در شهر نیز همین وضعیت را دارند.

به  سراغ نانوایی دیگری در منطقه قاسم‌آباد می‌رویم. یک نانوا در مورد مشکلات تهیه آرد و شلوغی نانوایی‌ها بیان می‌کند: نانوایی ما دولتی نیست و نان را به صورت آزاد به مشتریان می‌دهیم. در این موقع از روز سرمان خلوت‌تر است، اما اگر نانوایی‌های دولتی شلوغ‌تر باشد اینجا نیز غلغله خواهد شد.

نانوایی‌های آزاد در تهیه آرد مشکل دارند و سهمیه آرد این نانوایی‌ها را کم کرده‌اند

وی ادامه می‌دهد: نانوایی‌های آزاد در تهیه آرد مشکل دارند و سهمیه آرد این نانوایی‌ها را کم کرده‌اند. علاوه بر مشکل آرد مشکل کارگر نیز هست. کارگران با حقوق ناچیز نانوایی حاضر به کار نمی‌شوند و کارگر برای نانوایی پیدا نخواهد شد.

این نانوا مشکلات نانوایان در مشهد را کمبود آرد و مزد کارگر بیان و تصریح می‌کند: اگر قیمت نان را زیاد نمی‌کنند حداقل هزینه‌های دیگر برای تولید نان کم شود تا قیمت نان برای ما و مردم مناسب بماند. برای مثال قیمت خمیر مایع هر روز گران‌تر از دیروز می‌شود. هر قالب خمیرمایع را به قیمت ۱۰ هزارتومان خریداری می‌کنیم.

بیشتر از تعداد معینی نمی‌توانیم نان بخریم زیرا ممکن است درگیری رخ دهد

شهروندان نیز از وضعیت عرضه و کمبود نان گلایه دارند. یکی از افرادی که ساکن محله گلشهر است نیز  ادعا می‌کند: مدت زمان طولانی در صف نانوایی منتظر می‌مانم. برای اینکه به همه نان برسد کمتر از نیاز خود نان تهیه می‌کنم. بیشتر از تعداد معینی نمی‌توانیم نان بخریم زیرا ممکن است درگیری رخ دهد.

وی ادامه می‌دهد: حتی روزی بوده است که به پنج الی هفت نانوایی سر زده‌ام ولی نتوانستم نانی تهیه کنم و مانده بودم که از کجا نان گیر بیاورم.

در حال حاضر فرقی بین نانوایی دولتی و غیردولتی وجود ندارد و تمام نانوایی‌ها شلوغ هستند

یکی از ساکنین محله کارمندان واقع در بلوار شهید رستمی می‌گوید: قبلا نانوایی آزاد (نیمه یارانه‌ای) خلوت‌تر از دولتی بود و به راحتی می‌توانستیم در صورت شلوغی نانوایی دولتی، نان را از نانوایی آزاد تهیه کنیم. ولی در حال حاضر فرقی بین نانوایی دولتی و غیردولتی وجود ندارد و تمام  نانوایی‌ها شلوغ هستند. به هر نانوایی که سر می‌زنیم ۱۰ الی ۱۵ نفر در صف ایستاده‌اند. نانوایی دولتی نیز بیشتر از ۵۰۰۰ تومان نان نمی‌فروشد.

وی با بیان اینکه «از ساعت ۱۹:۳۰ دیگر نانوایی دولتی نان ندارد»، بیان می‌کند: گذشته از این موارد نانوایان محله‌ ما زمان پخت نان را خیلی کمتر از گذشته کرده‌اند و برخی دیگر به‌طور کلی تعطیل می‌کنند و زمانی که علت را جویا می‌شویم، می‌گویند آرد نداریم.

گاهی منتظر ماندن بیهوده است و در آخر نانی به افراد انتهای صف نمیرسد

این شهروند ادامه می‌دهد: برای تهیه سه عدد نان باید حداقل یک ساعت در صف نان منتظر باشیم و گاهی نیز ممکن است این منتظر ماندن بیهوده باشد و در آخر نانی به افراد انتهای صف نرسد.

در همین رابطه با مصطفی کشتگر، رئیس اتحادیه نانوایان مشهد در خصوص تجمع نانوایان در مشهد و علت این نابسامانی و شلوغی در نانوایی‌های سطح شهر مشهد گفت‌وگو داشته‌ایم. کشتگر در این خصوص اظهار می‌کند: با توجه به اینکه مشکلات نانوایان به خصوص در حوزه کارگری به شدت زیاد شده است و نمود پیدا کرده است بنابراین هم نانوایان و هم کارگران پیگیر مطالبات خود هستند. این روزها رفت و آمد نانوایان در اتحادیه با افزایش مشکلات آن‌ها بیشتر شده است.

وی در رابطه با نرخ نان بیان می‌کند: آخرین نرخ مصوب نان مربوط به آبان ۹۸ است و از آن به بعد دیگر قیمت نان تغییر نکرده است. ۲۱ ماه از آن تاریخ گذشته است.

قیمت عوامل تشکیل دهنده نان به جز آرد ۱۰۰ الی ۳۰۰ درصد افزایش داشته است

رئیس اتحادیه نانوایان مشهد با بیان اینکه «در تولید هر نان ۲۰ الی ۳۰ عامل دخیل است که قیمت تمام شده نان را تشکیل می‌دهند»، ادامه می‌دهد: در حال حاضر قیمت تمام مواد تشکیل دهنده نان  به جز آرد افزایش پیدا کرده است. قیمت آرد تنها ۲۵ درصد قیمت نان را تشکیل می‌دهد. دیگر فاکتورها که ۷۵ درصد  قیمت نان را شامل می‌شوند ۱۰۰ الی ۳۰۰ درصد افزایش داشته‌اند. ولی قیمت نان ثابت مانده است و تغییری نکرده است.

رئیس اتحادیه نانوایان مشهد تصریح می‌کند: با بخشی از این افزایش هزینه‌ها می‌توان کنار آمد، ولی دستمزد کارگر دست نانوا نیست. شورای عالی کار دستمزد کارگر را تعیین می‌کند. امروز کارگر نانوایی حتی یک سوم کارگر ساختمانی هم دستمزد نمی‌گیرد. تا زمانی که نرخ نان افزایش پیدا نکند، مصوبه شورای عالی کار را نیز نمی‌توانیم اجرا کنیم.

تقاضای کاذبی برای درخواست نان برای تغذیه دام به‌وجود آمده است

کشتگر در رابطه با علل شلوغی صف‌های مقابل نانوایی‌ها بیان می‌کند: بخشی از این شلوغی‌ها به دلیل افزایش مصرف نان مردم است که اخیرا بیشتر شده است و این امر را نمی‌توان کتمان کرد. دلیل دیگر این است که تقاضای کاذبی برای درخواست نان به‌وجود آمده است که مشتری نان را برای استفاده دام خریداری می‌کند؛ چرا که نان گزینه مناسب‌تری به جای نهاده‌های گران شده است.

 از عوامل ازدحام در نانوایی‌ها قطعی برق و نبودن کارگر است

وی علت دیگر این ازدحام را قطعی برق و نبودن کارگر عنوان کرد و افزود: زمانی که برق یک منطقه می‌رود، منطقه مجاور آن شلوغ می‌شود. علت دیگر دلیل نبودن کارگر است؛ چراکه نانوایان برخی از کارگرها را تعدیل  و برخی دیگر نانوایی‌ را تعطیل کرده‌اند. روند تولید نان یک نانوایی با سه الی پنج تا کارگر کندتر می‌شود و در نهایت صف‌های خرید نان طولانی‌تر می‌شود.

رئیس اتحادیه نانوایان مشهد ادامه می‌دهد: نانوا بیشتر از سهمیه خود نمی‌تواند آرد بخرد و با همین سهمیه که به آن نانوایی تعلق می‌گیرد، باید نان را تولید کند.

اقدامات مناسبی در زمینه نحوه تخصیص و افزایش سهمیه آرد در استان انجام نشده است

همچنین سید حسن حسینی، رئیس انجمن صنفی کارخانجات آرد استان‌های خراسان نیز در این زمینه اظهار می‌کند:  با پدیده افزایش جمعیت در مشهد مواجه هستیم. با توجه به اینکه در فصل تابستان هستیم و علی‌رغم وجود کرونا ورود زائرین به مشهد کم نشده است.

وی می افزاید: همچنین در زمینه نحوه تقسیم، تخصیص و افزایش سهمیه آرد اقدامات مناسبی در استان انجام نشده است.

چند نرخی بودن قیمت آرد مشکلات زیادی را به وجود آورده است

همچنین رئیس انجمن صنفی کارخانجات آرد استان‌های خراسان درمورد علت ازدحام در مقابل نانوایی‌ها بیان می‌کند: چند نرخی بودن قیمت آرد مشکلات زیادی را به وجود آورده است. برای مثال یک نانوایی آرد خود را کیلویی ۸۱۵ تومان و نانوایی دیگری این آرد را با بیش از ۱۲۰۰ تومان دریافت می‌کند. ناهماهنگی در بخش عرضه و تقاضا این مشکلات را به وجود آورده است.

یادرآور می‌شود چندی پیش  محمدرضا هاشمی، فرماندار مشهد در تاریخ ۱۴ تیرماه در جلسه کارگروه آرد و نان شهرستان مشهد گفته بود: مشکلات آرد و نان مشهد باید به سرعت رفع شود، نان قوت غالب مردم است و همه مدیران ذیربط باید رفتار مسوولانه در رفع نارضایتی‌های مردم در این زمینه داشته باشند.

با توجه به اهمیت نان در سبد غذایی مردم رفع مشکلات مربوط به آرد و نان از اهمیت بسیار زیادی برخوردار است. همچنین از آنجاییکه مشهد در حال حاضر در پیک پنجم قرار دارد به نظر می‌رسد مسئولین باید هر چه سریعتر نسبت به رفع این مشکلات اقدام کنند تا بیش از این جان مردم در معرض مخاطره قرار نگیرد.

منبع:ایسنا

ادامه مطلب
برای افزودن دیدگاه کلیک کنید

یک پاسخ بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

استانها

ابلاغ ۲۸۵ میلیارد تومان اعتبار برای شهر زلزله زلزله زده سی سخت

منتشر شده

در

توسط

ابلاغ ۲۸۵ میلیارد تومان اعتبار برای شهر زلزله زلزله زده سی سخت

  رئیس سازمان مدیریت و برنامه ریزی کهگیلویه ‌و بویراحمد گفت: ۲۸۵ میلیارد تومان اعتبار برای شهر زلزله زلزله زده سی سخت به استان ابلاغ شده که در جلسه امروز (یکشنبه) این اعتبار توزیع و پروژه های آن مشخص شد.

علی شهابی نسب روز یکشنبه دهم مرداد ماه ۱۴۰۰ در سومین نشست شورای برنامه ریزی و توسعه استان افزود: سال گذشته حدود ۴۳۱ میلیارد تومان از محل اعتبارات دولت و تسهیلات بانکی (حدود ۱۶۱میلیارد تومان بودجه دولت و ۲۷۰ تسهیلات بانکی) برای بحث زلزله سی سخت به استان اختصاص یافت و در اختیار بنیاد مسکن قرار گرفت.

وی اظهارکرد:  ۲۸۵ میلیارد تومان مذکور علاوه بر اعتبارات قبلی بوده که در این خصوص مسئولان تلاش کردند بر اساس میزان خسارات وارده به تاسیسات دولتی و عمومی، موارد به سازمان برنامه و بودجه کشور ارسال، این عدد ابلاغ شد.

رئیس سازمان مدیریت و برنامه ریزی کهگیلویه ‌و بویراحمد خاطرنشان کرد: این اعتبار بین ۳۳ پروژه در سطح شهرستان دنا و شهر سی سخت توزیع شد و حدود ۵۰ درصد این اعتبار تاکنون به طور کامل به استان تخصیص پیدا کرده است.

شهابی نسب تصریح کرد: با این عدد بسیاری از پروژه ها که آسیب دیده اند دیده می شود و بازسازی آن ها سرعت می گیرد.

به گزارش ایسنا، وی ادامه داد: ۳۶ میلیارد و ۱۶۸ میلیون تومان اعتبارات از محل جز ۲۸ برای روستاهای بالای ۲۰ خانوار فاقد طرح هادی استان اختصاص یافته که بین شهرستانهای استان با توجه به فاقد طرح هادی بودن، محرومیت بیشتر، و بالای ۲۰ خانواد و جمعیت بیشتر توزیع شده است.

منبع: ايسنا

ادامه مطلب

استانها

اتفاقات خوبی در جذب سرمایه گذاری خارجی در آذربایجان غربی رقم زده شده است

منتشر شده

در

توسط

اتفاقات خوبی در جذب سرمایه گذاری خارجی در آذربایجان غربی رقم زده شده است

  مراسمی با حضور استاندار آذربایجان غربی عملیات احداث بزرگترین واحد ذخیره سازی و بسته بندی محصولات کشاورزی با سرمایه گذاری خارجی در ارومیه آغاز شد.

محمد شهریاری امروز ۱۰ مرداد در این مراسم با اشاره به اینکه نبود واحد بسته بندی با قابلیت های جهانی یکی از خلاهای چرخه تولید محصولات کشاورزی در استان بود، گفت: با نگاه ویژه دولت و سیاستگذاری استان برای رفع مشکل سورتینگ و بسته بندی از ظرفیت سرمایه گذار خارجی برای این مهم استفاده شد.

وی گفت: در دو سال اخیر چند واحد بسته بندی دیگر نیز در استان افتتاح شده است.

استاندار آذربایجان غربی با اشاره به اینکه این واحد ظرفیت ذخیره سازی و نگهداری ۴۳ هزار تن موادغذایی در سال را دارد، افزود: این واحد مجهز به سردخانه ۱۱هزار تنی است که ۶۶۰۰ تن آن اتمسفری است.

شهریاری اشتغال زایی ۳۰۰ نفری،سهولت در دسترسی به مراکز تخصصی تجارت محصولات کشاورزی و حذف واسطه ها ، ایجاد ارزش افزوده، کاهش ضایعات محصولات ، ساماندهی مکانیزه و کاهش بهای تمام شده را از مهمترین نتایج این طرح برشمرد.

وی توجه به سرمایه گذاری خارجی را از اقدامات شاخص مدیریت استان در سه سال اخیر برشمرد و گفت: با وجود مشکلات تحریمی ولی اتفاقات خوبی در جذب سرمایه گذاری خارجی در استان رقم زده شده است.

استاندار آذربایجان غربی سرمایه گذاری ۸ میلیون و ۴۰۰ هزار یورویی این واحد را فرصتی مناسب برای افزایش بهره وری کشاورزی استان دانست.

منبع: ايسنا

ادامه مطلب

استانها

طغیان کرونای عصیان‌گر در زنجان

منتشر شده

در

توسط

طغیان کرونای عصیان‌گر در زنجان

  رئیس دانشگاه علوم‌پزشکی استان زنجان گفت: ویروس کرونا در همه نقاط استان جولان می‌دهد و حالت طغیانی خود را با بستری شدن ۸۱ بیمار مبتلا به کرونا طی ۲۴ ساعت گذشته در بیمارستان‌های زنجان آغاز کرده است.

پرویز قزلباش ظهر امروز (۱۰ مردادماه) در ستاد استانی پیشگیری و مقابله با کرونا که در سالن پیامبر اعظم استانداری زنجان برگزار شد، در رابطه با روند بیماری کرونا در استان زنجان، اظهار کرد: روند سرپایی و بستری بیماران مبتلا به کرونا صعودی بوده و در روزهای آتی شاهد تندتر شدن شیب صعودی بستری‌ها در استان خواهیم بود.

وی از بستری شدن ۸۱ بیمار مبتلا به کرونا طی ۲۴ ساعت گذشته در بیمارستان‌های استان زنجان خبر داد و افزود: روز گذشته شاهد افزایش بیماران بستری کرونا در بیمارستان‌ها بودیم؛ در حالی که در روزهای گذشته روزانه ۵۱ بیمار بستری می‌شدند که این افزایش نشان‌دهنده آغاز پیک پنجم کرونا در استان است.

این مسئول با بیان اینکه در پیک پنجم بیماری کرونا نگران رسوب بیماران بستری مبتلا به کرونا در بیمارستان‌های استان هستیم، تصریح کرد: اصلی‌ترین نگرانی موجود افزایش تعداد بیماران بستری ک تعطیل شدن سایر خدمات تخصصی به بیماران است، زیرا آسیب جدی به سیستم سلامت و بیماران وارد می‌کند.

رئیس دانشگاه علوم‌پزشکی استان با اشاره به عادی‌سازی‌ و عادی‌انگاری بیماری کرونا در جامعه، گفت: متاسفانه عادی‌انگاری بیماری کرونا، آسیب جبران‌ناپذیری خواهد داشت و سیستم سلامت را دچار چالش‌های بسیار جدی خواهد کرد.

قزلباش با بیان اینکه ویروس کرونا در همه نقاط استان زنجان جولان می‌دهد و حالت طغیانی خود را آغاز کرده است، اظهار کرد: متاسفانه به طور میانگین کرونا روزانه جان یک الی یک و نیم نفر را می‌گیرد.

وی از روند افزایشی بیماری کرونا در شهرستان‌های زنجان، طارم، سلطانیه، خدابنده و خرم‌دره خبر داد و افزود: روند بیماری کرونا در شهرستان ماه‌نشان با شیب تندی در حال افزایش بوده و شهرستان ایجرود در مسیر افزایش قرار دارد و در شهرستان ابهر نیز شاهد روند پایدار و رو به افزایش هستیم که موضوع نیاز به توجه جدی دارد.

این مسئول در رابطه با درصد پوشش واکسیناسیون گروه‌های سنی هدف، تصریح کرد: گروه سنی ۸۰ سال و بالاتر ۷۹ درصد، گروه سنی ۷۵ تا ۷۹ سال ۸۲ درصد، گروه سنی ۷۰ تا ۷۴ سال ۸۴ درصد، گروه سنی ۶۵ تا ۶۹ سال ۸۰ درصد، گروه سنی ۶۰ تا ۶۴ سال ۶۸ درصد، گروه سنی ۵۵ تا ۵۹ سال ۴۹ درصد واکسن کرونا دریافت کردند.

رئیس دانشگاه علوم‌پزشکی استان با اشاره به افزایش مثبت شدن تست‌های پی‌.سی‌.آر و سریع در اکثر شهرستان‌های استان زنجان، خاطرنشان کرد: اکنون شهرستان‌های زنجان، ابهر، خرم‌دره در وضعیت قرمز، شهرستان‌های خدابنده و طارم در وضعیت نارنجی و سایر شهرستان‌های استان در وضعیت زرد کرونایی قرار دارند.

منبع: ايسنا

ادامه مطلب

برترین ها