با ما همراه باشید

سایر

طالبان برای مذاکره و صلح در افغانستان شرط گذاشت/ دنبال جنگ نیستیم/خبرنگاران را تهدید نکردیم

منتشر شده

در

طالبان برای مذاکره و صلح در افغانستان شرط گذاشت/ دنبال جنگ نیستیم/خبرنگاران را تهدید نکردیم

سخنگوی طالبان افغانستان در مصاحبه‌ای به شرح مواضع این گروه در خصوص رخدادها و اتفاقات بعدی در این کشور پرداخت.

سهیل شاهین سخنگوی گروه شبه‌نظامی طالبان در مصاحبه با خبرگزاری آسوشیتدپرس گفت طالبان خواستار قدرت انحصاری در افغانستان نیست اما تاکید دارد که در این کشور تا زمان روی کار آمدن یک دولت جدید تشکیل یافته در کابل به موجب مذاکرات و کنار رفتن اشرف غنی از ریاست جمهوری صلح وجود نخواهد داشت.

به گزارش شبکه الجزیره، این در حالی است که فرآیند خروج آمریکا و ناتو از افغانستان بر اساس برآوردها بیش از ۹۵ درصد تکمیل شده و قرار است تا ۳۱ اوت به پایان برسد.

سهیل شاهین در این مصاحبه تصریح کرد طالبان زمانی سلاح‌هایش را زمین خواهد گذاشت که یک دولت تشکیل شده به موجب مذاکرات و قابل قبول برای همه طرف های جنگ در کابل روی کار آمده و دولت اشرف غنی کنار برود.

سهیل شاهین در صحبتی که ظاهراً اشاره به دوره قدرت پنج ساله سابق طالبان دارد گفت: من می‌خواهم تصریح کنم که ما به منحصر بودن قدرت معتقد نیستیم چون هر دولتی که در گذشته در افغانستان به دنبال انحصار قدرت رفت دولت موفقی نبود.  بنابراین ما نمی‌خواهیم همان فرمول را دوباره تکرار کنیم.

اما او با این حال نسبت به تداوم فعالیت حکومت اشرف غنی سازش ناپذیر نشان داده و او را یک “جنگ طلب” خواند. او همچنین اشرف‌غنی را متهم کرد به اینکه از فرصت سخنرانی روز سه شنبه خود به مناسبت عید قربان برای دادن وعده حملات علیه طالبان استفاده کرده است.

شاهین حق اشرف غنی برای ریاست جمهوری را مردود دانسته و ادعاهای مربوط به تقلب گسترده پیرامون پیروزی اشرف غنی در انتخابات سال ۲۰۱۹ را تکرار کرد.

چند روز پیش عبدالله عبدالله یک هیئت مذاکرات سطح بالا را به مقصد شهر دوحه پایتخت قطر به منظور مذاکرات با رهبران طالبان سرپرستی کرد.

این مذاکرات با وعده‌های انجام مذاکرات بیشتر و همچنین صرف توجه بیشتر به حفاظت از غیرنظامیان و زیرساخت ها در افغانستان پایان یافت.

سهیل شاهین این مذاکرات را یک “شروع خوب” خواند اما او گفت که درخواستهای مکرر دولت افغانستان برای آتش بس در حالیکه اشرف غنی همچنان در قدرت باقی مانده، به مثابه “تقاضای تسلیم شدن” طالبان است. او تاکید کرد: آنها خواستار آشتی نیستند اما آنها خواستار تسلیم هستند.

او همچنین اظهار کرد که قبل از اجرای هرگونه آتش بس باید توافق بر سر یک دولت جدید که قابل قبول برای ما و دیگر افغانها باشد وجود داشته باشد در آن صورت دیگر جنگی وجود نخواهد داشت .

سهیل شاهین تاکید کرد: تحت این دولت جدید زنان اجازه کار کردن، رفتن به مدرسه و شرکت در سیاست را خواهند داشت اما باید حجاب یا روسری داشته باشند .

این سخنگوی طالبان در ادامه گفت که زنان برای ترک خانه خود باید یک خویشاوند مرد را به صورت الزامی با خود همراه داشته باشند و فرماندهان طالبان در مناطق جدیدا اشغال شده در افغانستان به دانشگاهها، مدارس و بازارها دستور داده‌اند که از جمله  با مشارکت زنان و دختران مثل قبل فعالیت داشته باشند .

با این حال گزارش‌های مکرری منتشر شده مبنی بر اینکه در برخی مناطق اشغال شده از سوی طالبان در افغانستان محدودیت‌های شدیدی علیه زنان اعمال شده و حتی مدارس به آتش کشیده شده اند از جمله یک ویدیوی خشونت‌آمیز منتشر شده که ظاهراً در آن شبه نظامیان طالبان چند کماندوی افغان را در شمال این کشور می‌کشند. سهیل شاهین گفت برخی فرماندهان طالبان دستورات رهبران این گروه شبه نظامی در مخالفت با رفتارهای سرکوبگرانه و خشونت آمیز را نادیده گرفتند و چند تن از آنها در مقابل یک دادگاه نظامی طالبان قرار گرفته و مجازات شده اند هرچند توضیحات بیشتری ارائه نکرد .

او ویدئوی مذکور را نیز یک ویدیوی “جعلی” دانست.

او همچنین گفت که طالبان برنامه‌ای برای پیشرفت نظامی علیه کابل نداشته و این گروه شبه نظامی تاکنون در برابر تصرف مراکز ولایات در افغانستان “خویشتنداری” به خرج داده است اما در عین حال هشدار داد، طالبان قادر به انجام یک چنین کاری با توجه به تسلیحات و تجهیزاتی که در مناطق جدیدا تصرف شده به دست آورد، است.

او تاکید کرد که اکثریت پیروزی های طالبان در میدان جنگ از طریق مذاکرات به دست آمده اند نه از طریق درگیری .

وی افزود: آنها از طریق درگیری سقوط نکردند این برای ما خیلی سخت بود که ۱۹۴ منطقه را در عرض تنها ۸ هفته تصرف کنیم .

این در حالی است که سقوط سریع مناطق در افغانستان و پاسخ ظاهراً همراه با دلسردی نیروهای دولت افغانستان برخی جنگسالاران متحد با آمریکا را وادار به احیای گروه‌های شبه‌نظامی محلی با تاریخچه اقدامات خشونت‌آمیز کرده است. از نظر بسیاری از افغان‌های نگران از تاریخچه ۴۰ سال جنگ در افغانستان، این اتفاق نگرانی‌های تکرار یک جنگ داخلی بی‌رحمانه در اوایل دهه ۱۹۹۰ در این کشور را که در جریان آن همین جنگ سالاران برای قدرت می‌جنگیدند احیا می‌کند.

سهیل شاهین گفت: شما می دانید هیچ کس از جمله خود من خواستار یک جنگ داخلی نیست.

شاهین همچنین وعده های طالبان با هدف اطمینان دادن به افغانهای نگران از این گروه را تکرار کرد .

واشنگتن وعده داده هزاران تن از مترجمان و افغان های همکار با ارتش آمریکا را به خارج از افغانستان منتقل کند. سهیل شاهین گفت این گروه هیچ نگرانی از طالبان نباید داشته باشند و در عین حال از تهدید کردن آنها امتناع کرد.

اما او در عین حال گفت: اگر عده‌ای می‌خواهند به خاطر اقتصاد ضعیف افغانستان در غرب پناهندگی بگیرند تصمیم در این مورد به عهده خود آنهاست.

او در عین حال این مساله که طالبان به تهدید خبرنگاران و جامعه مدنی نوپای افغانستان به عنوان یک جامعه شاهد ده‌ها مورد قتل در سال گذشته میلادی پرداخته است را رد کرد .

شاهین تاکید کرد، خبرنگاران از جمله خبرنگاران همکار با رسانه‌های غربی لازم نیست هیچ ترسی از دولتی که در آن طالبان شامل شده، داشته باشند.

وی افزود ما هیچ نامه‌ای به خبرنگاران برای تهدید آنها به ویژه آنهایی که با رسانه‌های خارجی کار می‌کنند صادر نکردیم آنها می‌توانند حتی در آینده به کارشان ادامه دهند.

منبع:ایسنا

ادامه مطلب
برای افزودن دیدگاه کلیک کنید

یک پاسخ بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سایر

درگذشت دبیر خبر خبرگزاری دانشجو به علت کرونا

منتشر شده

در

توسط

درگذشت دبیر خبر خبرگزاری دانشجو به علت کرونا

سیدمهدی حاجی آبادی، دبیر خبر خبرگزاری دانشجو، بر اثر ابتلاء به کرونا دار فانی را وداع گفت.

 کانال خبرگزاری دانشجو درگذشت این فعال رسانه را به دلیل ابتلاء به کرونا تایید کرده است.

سیدمهدی حاجی آبادی از فعالان سابق دانشجویی (عضو اتحادیه انجمن‌های اسلامی دانشجویان مستقل) بوده است.

خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) ضمن تسلیت این ضایعه، از خداوند برای خانواده وی صبر و برای آن مرحوم علو درجات را مسالت دارد.

منبع:ایسنا

ادامه مطلب

سایر

آلمان درباره خط لوله گازی روسیه ضمانت داد

منتشر شده

در

توسط

آلمان درباره خط لوله گازی روسیه ضمانت داد

صدراعظم آلمان ضمانت داد که اوکراین از ساخت خط لوله گازی نورد استریم ۲ روسیه آسیب نخواهد دید اما اوکراین می گوید مذاکرات درباره آینده اش به عنوان یک کشور ترانزیت مبهم بوده است.

 آنگلا مرکل در آخرین سفر خود به کی‌یف پیش از این که ماه آینده از مقامش به عنوان صدراعظم آلمان کنار برود، گفت: گاز نباید از سوی روسیه به عنوان یک سلاح ژئوپلیتیکی بکار رود و آلمان در صورت لزوم می تواند تحریمهای جدیدی علیه مسکو وضع کند.

وی در گفت و گو با ولودیمیر زلنسکی، رییس جمهور اوکراین گفت: مهم است که اوکراین یک کشور ترانزیت گاز بماند. مرکل خواستار تمدید قرارداد ترانزیت فعلی اوکراین با روسیه پیش از انقضای آن در سال ۲۰۲۴ شد و خاطرنشان کرد که آلمان از گذار تدریجی اوکراین به سوی انرژی تجدیدپذیر حمایت می کند.

آلمان از زمان الحاق کریمه به روسیه در سال ۲۰۱۴ و بروز جنگ در منطقه شرقی دونباس میان نیروهای اوکراین و نیروهای تحت حمایت روسیه در همان سال، کمک مالی و حمایت دیپلماتیک برای اوکراین فراهم کرده است. اما کی‌یف به شدت مخالف توافق میان برلین و واشنگتن در خصوص نورد استریم ۲ بوده که با دور زدن اوکراین، گاز روسیه را به اروپا می رساند. دولت جو بایدن، رییس جمهور آمریکا با وجود لابی اوکراین، تلاش نکرده است با تحریمها مانع این پروژه شود.

دولت زلنسکی این خط لوله را تهدیدی برای امنیت اروپا می داند. وی در کنفرانس مطبوعاتی مشترک با مرکل گفت: تصور می کنم که نورد استریم ۲ یک سلاح است. بر این باورم که عدم توجه به این که این خط لوله یک سلاح خطرناک است نه تنها برای اوکراین بلکه برای کل اروپا اشتباه است.

دیدار مرکل از اوکراین دو روز پس از آخرین دیدار رسمی وی از روسیه و گفت و گو با ولادیمیر پوتین، رییس جمهور روسیه انجام گرفت. وی در این دیدار پوتین را در خصوص موقعیت اوکراین به عنوان یک کشور ترانزیت تحت فشار قرار داد.

پوتین به خبرنگاران گفت که مسکو آماده است توافق ترانزیت را پس از سال ۲۰۲۴ تمدید کند اما به جزییات بیشتری نیاز است.

مرکل همچنین خواهان پیشرفت بیشتر مذاکرات صلح در خصوص شرق اوکراین است و روز یکشنبه خواستار مذاکراتی در قالب نورماندی میان سران آلمان، فرانسه، روسیه و اوکراین شد.

بر اساس گزارش رویترز، توافق آلمان و آمریکا در خصوص نورد استریم ۲ شامل تعهد برای کمک به اوکراین به منظور ادامه دریافت درآمد ترانزیت پس از عملیاتی شدن نورد استریم ۲ است. اما یوری ویترنکو، مدیر شرکت انرژی دولتی نفتوگاز اوکراین ماه گذشته به رویترز گفت: تصور نمی کند روسیه پس از سال ۲۰۲۴ به ترانزیت گاز از طریق خاک اوکراین ادامه دهد.

منبع:ایسنا

ادامه مطلب

سایر

ترافیک سنگین در مسیر بازگشت سفرهای مردم

منتشر شده

در

توسط

ترافیک سنگین در مسیر بازگشت سفرهای مردم
عکس تزئینی است

طبق گزارش‌های مرکز مدیریت راه‌های کشور طی روزهای گذشته ترافیک نیمه‌سنگین و سنگین در محورهای مواصلاتی مختلف به ویژه محورهای منتهی به تهران و البرز آغاز شده که در واقع به دلیل بازگشت مردم از سفر در ایام تعطیل گذشته است.

با وجود اینکه آمارها نشان دهنده کاهش تردد وسایل نقلیه مختلف در روزهای تعطیل گذشته به دلیل اعمال ممنوعیت‌های اعلام شده از سوی ستاد ملی مقابله با کرونا بود، اما در روزهای ابتدایی هفته گذشته و دقیقا قبل از شروع ممنوعیت‌ها، افزایش سفرهای جاده‌ای از سوی مردم را شاهد بودیم تا جایی که در روزهای مذکور به صورت میانگین یک میلیون و ۶۵۰ هزار وسیله نقلیه در جاده‌های کشور تردد کرد.

اما در روزهای ممنوعیت این آمار به شدت کاهش یافت و طی دو روز گذشته دقیقا پس از پایان تعطیلات اعلام شده، دوباره محورهای مواصلاتی کشور شاهد ترافیک نیمه‌سنگین و سنگین بودند که به نظر می‌رسد موج ایجاد شده در مسیر بازگشت مردم از سفرهای این ایام تعطیل بوده است.

بر اساس گزارش‌های منتشر شده مرکز مدیریت راه‌های کشور در روز گذشته، ترافیک سنگین در آزادراه قزوین – کرج – تهران در محدوده آبیک و ترافیک نیمه سنگین در محدوده های کردان، گلشهر، مهرشهر و حدفاصل پل فردیس تا پل کلاک، آزادراه کرج – قزوین در محدوده نظرآباد و آزادراه تهران – ساوه و بالعکس در محدوده پرند به ثبت رسید و تصاویر ثبت شده در دوربین‌های نظارت تصویری ترافیک نیمه سنگین در محور تهران – شهریار محدوده زرنان را نشان داد.

البته طی ساعات بعد از ظهر روز گذشته همچنان تردد روان در محورهای چالوس، هراز، فیروزکوه، آزادراه تهران – شمال و آزادراه قزوین – رشت در مسیرهای رفت و برگشت وجود داشت که به نظر می‌رسد به دلیل ممانعت مسئولان این استان از ورود پلاک‌های غیر بومی در روزهای گذشته بود که اخبار و گزارش‌های آن نیز منتشر شد و آمار ورود و خروج خودرو از دو استان شمالی مازندران و گیلان نیز کاهش محسوس و قابل توجه بیش از ۶۰ درصدی را نسبت به سال گذشته نشان می‌دهد.

وسایل نقلیه ورودی و خروجی استان‌ها از ۲۴ تا ۲۹  مرداد ماه

آخرین گزارش‌های منتشر شده هم نشان می‌دهد که ترددهای بین استانی که در روز ۲۸ مرداد ماه که به حدود ۶۲۵ هزار خودرو رسیده بود فردای همین روز یعنی در ۲۹ مرداد ماه به یک میلیون و ۳۰ هزار خودرو رسید و روند صعودی در نمودار تردد این روزها نمود پیدا کرد.

وضعیت تردد از ۲۴ مرداد ماه و مقایسه با مدت مشابه سال گذشته

 

منبع:ایسنا

ادامه مطلب

برترین ها