با ما همراه باشید

تکنولوژی

طرح صیانت پس گرفته شود/حمایت از کسب‌وکارها از مسیر محدودیت ممکن نیست

منتشر شده

در

طرح صیانت پس گرفته شود/حمایت از کسب‌وکارها از مسیر محدودیت ممکن نیست

تشکل‌های صنفی حوزه ارتباطات و فناوری اطلاعات در بیانیه‌ای اعلام کردند: حمایت هوشمندانه از کسب‌وکارها و پلتفرم‌های پایه و کاربردی داخلی و فضای مجازی و کمک به افزایش رقابت‌پذیری آنها با نمونه‌های مطرح جهانی که در حال حاضر کسب‌وکار و زندگی روزمره مردم بر بستر آنها انجام می‌شود، یک ضرورت است که از مسیر محدودیت و ممنوعیت و فشار بر کاربران دست‌یافتنی نیست؛ بلکه نیازمند همراهی نخبگان و متخصصین این حوزه در تدوین قوانین و مقررات این بخش است.

 تشکل‌های صنفی حوزه ارتباطات و فناوری اطلاعات شامل سازمان نظام صنفی رایانه‌ای استان تهران، اتحادیه‌ صادر کنندگان مخابرات، سندیکای صنعت مخابرات ایران و انجمن شرکت‌های نرم‌افزاری در بیانیه‌ای پیشنهادات و خواسته‌های خود را از حجت الاسلام ابراهیم رئیسی، رئیس‌جمهور مطرح کردند.

در این بیانیه آمده است: امروزه خدمات مبتنی بر ارتباطات و فناوری اطلاعات به بخش جدایی‌ناپذیر از زندگی عموم مردم تبدیل شده و فضای مجازی عملاً بخش جدی و مهمی از فضای حقیقی زندگی و کسب‌وکار مردم است. در جای‌جای بخش‌های صنعتی، تجاری، اجتماعی و اقتصادی اثر شبکه‌ها، خدمات و محتوای ارائه‌شده بر بستر آنها مشاهده می‌شود، به ویژه در این روزها و ماه‌های کرونایی که تقریباً ارائه همه خدمات به این فضا گره خورده است. اکنون که در آغاز راه دولت سیزدهم هستیم، شاید بتوان گفت در کنار مهمترین مشکلات و چالش‌های اقتصادی کشور، موضوعات مرتبط با فضای مجازی در صدر توجه قرار گرفته است؛ چرا که بخش قابل توجهی از اقتصاد و امنیت در کشور با فضای مجازی درهم تنیده است.

در ادامه آمده است: در سالیان اخیر سهم ارتباطات و فناوری اطلاعات از اقتصاد کشورها به صورت پیوسته و با شتابی قابل توجه در حال رشد بوده است تا جایی که در کشورهای پیشرو سهم این بخش از اقتصاد ملی به بیش از ۳۰ درصد می‌رسد و البته با لحاظ کردن سهم غیرمستقیم فناوری اطلاعات در توانمندسازی سایر بخشهای اقتصادی، این رقم بسیار بالاتر است. در حال حاضر سهم مستقیم اقتصاد دیجیتال در اقتصاد کشور ما حدود ۶ درصد است و پیش بینی می‌شود در صورت استفاده درست از ظرفیت نیروی انسانی، شبکه‌ها و زیرساخت‌های موجود در کشور، امکان رسیدن این رقم به حداقل ۱۵ درصد در طول چهار سال آینده مهیا باشد.

در این بیانیه خطاب به حجت الاسلام ابراهیم رئیسی، نوشته شده است: جنابعالی در زمان فعالیت‌های انتخاباتی در جهت اهمیت توسعه فضای مجازی به ویژه کمیت و کیفیت خدمات در فضای مجازی اشارات خوبی داشتید و تاکید بر لزوم گسترش استفاده و افزایش کیفیت (تا جایی که حتی به مساله کاهش تاخیر در بازی‌های رایانه‌ای اشاره کردید) مایه امیدواری فعالان این عرصه و تقویت و رشد این حوزه بسیار مهم در دوره چهارساله دولت سیزدهم خواهد بود.

در این بیانیه با اشاره به طرح صیانت از حقوق کاربران در فضای مجازی ذکر شده است: همزمانی شروع دولت با مطرح شدن طرح بسیار مهم و پرحاشیه صیانت از حقوق کاربران و خدمات پایه کاربردی فضای مجازی در مجلس شورای اسلامی نگرانی‌های جدی نه تنها در میان متخصصین، شرکت‌ها و مجموعه‌های صنفی، تخصصی و حرفه‌ای حوزه ارتباطات و فناوری اطلاعات بلکه در میان آحاد مردم و رأی‌دهندگان به جنابعالی به‌وجود آورده است و نشان می‌دهد تا چه حد باید مواجهه تصمیم‌گیران اعم از دولت و مجلس با موضوع فضای مجازی عالمانه و مبتنی بر تصمیمات کارشناسی و با اخذ نظرات ذی‌نفعان و به‌ویژه تشکل‌های تخصصی باشد.

آنچه مسلم است این طرح علی‌رغم صرف زمان زیاد در مجلس و مرکز پژوهش‌های آن بدون ارتباط کافی و اخذ نظرات و مهمتر از آن لحاظ کردن نظرات دلسوزانه، تخصصی و ایجابی فعالان این حوزه تهیه شده و چنین واکنشی در میان جامعه تبعات این گونه نگرش است. ما به جد معتقدیم این طرح باید پس گرفته شده و دولت پس از اخذ نطرات بخش خصوصی در قالب تشکل‌های تخصصی، لایحه ای متناسب آماده و جایگزین این طرح غیر قابل اجرا کند.

پیشنهادات و خواسته‌های تشکل‌های صنفی حوزه‌ی ارتباطات و فناوری اطلاعات

در ادامه پیشنهادات و خواسته‌های تشکل‌های صنفی حوزه‌ی ارتباطات و فناوری اطلاعات ارائه شده است: «در آغازین روز شروع به کار دولت سیزدهم، که امید فراوان به تلاش در جهت حل مشکلات اقتصادی کشور بسته شده، جمعی از تشکل‌های صنفی حوزه ارتباطات و فناوری اطلاعات پیشنهادات و خواسته‌های زیر را از شما به عنوان رییس جمهور و ریاست شورای عالی فضای مجازی انتظار دارند:

اهمیت انتخاب وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات به عنوان اولین نشانه از موضع دولت و شخص رییس جمهور محترم در مقابل طرح پراشکال مجلس، بیانگر نگرش دولت در زمینه خدمات و اقتصاد دیجیتالی است. موافقت یا مخالفت با این طرح سنگ محک مهم برای وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات است. زمزمه‌های مطرح‌شده در رسانه‌ها در مورد برخی افراد برای جایگاه وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات، تا حدودی مایه نگرانی و دغدغه ما شده است. تجربه ما نشان داده است نگاه تهدیدمحور برای تقویت رشد توانمندی‌های داخلی با ایحاد محدودیت ارتباطات جهانی بیش از آنکه منجر به تقویت کسب‌وکار ملی شود، موجبات رانت، هدررفت منابع و بی‌اعتمادی نخبگان و صنعتگران واقعی خواهد شد.

لذا امیدواریم جنابعالی فردی را که آگاهی توام با تسلط کافی به زیرساخت‌ها، ظرفیت‌ها و ابعاد مختلف شبکه عظیم مخابراتی و فناوری اطلاعات کشور و جایگاه شبکه ملی اطلاعات، دیدگاه توسعه‌ای نسبت به لایه خدمات پایه در داخل کشور و اتصال و رقابت‌پذیری با فضای جهانی در این بخش داشته باشد، به عنوان وزیر ارتباطات انتخاب و معرفی کنید.

بدنه جوان و رو به رشد شرکت‌ها و فعالان این حوزه پس از تحریم‌های ظالمانه، دیگر توان تحمل تحریم‌های داخلی در استفاده هوشمندانه از ظرفیت‌های فراوان فضای مجازی جهانی را ندارد. امری که برخی مفاد طرح صیانت بدان بی‌توجه بوده و خدای ناکرده در صورت وجود چنین نگاهی در دولت و وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات موجب تضعیف بیش از پیش این بخش خواهد شد.

در کنار وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات، معرفی دبیرشورای عالی فضای مجازی که متوجه این نگرانی‌ها و کوشا برای ایجاد فضای اعتماد و همکاری میان زیست‌بوم بزرگ ارتباطات و فناوری اطلاعات در کشور باشد، مطالبه دیگری است که امیدواریم مورد توجه حضرتعالی و دولت محترم قرار گیرد.

یکی از نقاط ضعف مهم در زیرساخت ارتباطی کشور، کم‌توجهی به سرمایه‌گذاری در توسعه زیرساخت ارتباطات ثابت کشور است که موجب عدم توازن در بهره‌برداری از زیرساخت‌های همراه و ثابت شده و در صورت ادامه این روند موجب تهدیدات جدی و زیان‌های جبران‌ناپذیر به کسب‌وکارها و مردم خواهد شد. ضمن اینکه بی‌توجهی به زیرساخت‌های ارتباطی ثابت، امنیت کل ارتباطات را به خطر خواهد انداخت. لذا سرمایه‌گذاری برای توسعه زیرساخت شبکه ثابت پرسرعت در چارچوب شبکه ملی اطلاعات یک نیاز ضروری و فوری برای کشور است.

حمایت هوشمندانه از کسب‌وکارها و پلتفرم‌های پایه و کاربردی داخلی و فضای مجازی و کمک به افزایش رقابت‌پذیری آنها با نمونه‌های مطرح جهانی که در حال حاضر کسب‌وکار و زندگی روزمره مردم بر بستر آنها انجام می‌شود، یک ضرورت است که از مسیر محدودیت و ممنوعیت و فشار بر کاربران دست یافتنی نیست بلکه نیازمند همراهی نخبگان و متخصصین این حوزه در تدوین قوانین و مقررات این بخش است.

تامین تجهیزات زیر ساختی در این حوزه که به دلیل فناوری پیشرفته و مزایای بی‌شمار استفاده از این تجهیزات در شبکه، پس از انقلاب اسلامی تاکنون در زیر سایه تحریم‌های ظالمانه کشورهای متخاصم با حمایت همه‌جانبه بخش خصوصی صورت گرفته است. متاسفانه به دلیل سرعت بالای فناوری و عدم آگاهی طیف وسیعی از تصمیم‌گیران در وزارت صمت، بانک مرکزی و گمرک جمهوری اسلامی نیازمند نگاهی ویژه و حمایتی همه‌جانبه است تا بتوان از مزایای بی‌شمار علی‌رغم هزینه‌های تامین بسیار اندک آن مانند دولت الکترونیک، هوشمندسازی فعالیت‌های اقتصادی که در نهایت شفافیت را به همراه خواهد داشت، استفاده حداکثری کرد».

در آخر در این بیانیه تاکید شده است: ما تشکل‌های صنفی برای همراهی با وزیر جدید ارتباطات و فناوری اطلاعات در دولت سیزدهم، با هدف طراحی یک لایحه با لحاظ دغدغه‌های حاکمیت و همچنین دغدغه‌های بخش خصوصی جهت طرح و ارائه به مجلس شورای اسلامی اعلام آمادگی می‌کنیم. همانطور که رهبر معظم انقلاب در دیدار اخیر با نمایندگان مجلس تاکید کردند، تدوین قانون به شکل ارائه لایحه از سوی دولت، ارجح از ارائه طرح از سوی نمایندگان است. چرا که به مقتضیات اجرا نزدیک‌تر و در مقام عمل تحقق‌پذیرتر است. همراهی وزیر پیشنهادی ارتباطات و فناوری اطلاعات در مسیر تبدیل طرح صیانت به لایحه و آمادگی برای استفاده از بدنه کارشناسی فعالان این صنعت اولین اقدام عملی در این راستاست که امیدواریم هرچه زودتر در دستور کار قرار گیرد.

منبع:ایسنا

ادامه مطلب
برای افزودن دیدگاه کلیک کنید

یک پاسخ بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تکنولوژی

جوشکاری قطعات استنلس استیل

منتشر شده

در

توسط

C:\Users\Alireza\Desktop\Stainless-steel-welding.jpg

استنلس استیل ********* steel  که به آن فولاد ضد زنگ نیز گفته می شود یکی از آلیاژ های کاربردی از آهن Fe می باشد که در ترکیبات خود از درصد بالایی عنصر فلزی کروم بین 11 الی 20 درصد و همچنین از عنصر فلزی نیکل بین 8 الی 14 درصد استفاده می کند. قطعات استنلس استیل دارای خاصیت جوش پذیری بوده و امکان اتصال این قطعات، ورق ها و سطوح به روش جوشکاری قوس الکتریک با بکارگیری الکترود استیل و یا با فیلر جوش استیل وجود دارد. با توجه به اینکه از مهمترین دلایل بکارگیری استنلس استیل در صنایع مقاومت محیطی در برابر زنگ زدگی در این قطعات صنعتی می باشد قطعه نهایی پس از اتصال نیز چه با فیلر جوش استیل متصل شده باشد و چه با الکترود استیل خواص خود در برابر آب، رطوبت و بر حسب گرید استیل خورنده های دیگر را حفظ می کند.

قطعات استنلس استیل در صنایع در گرید های مختلفی مورد استفاده قرار می گیرند که محبوب ترین آنها گرید های 304 و 316 می باشد. هر یک از گرید ها دارای درصد های متنوعی از کروم و نیکل و حتی فلزات گرانبهای دیگری مانند مولیبدنیوم در ساختار خود هستند که خواص محیطی و مغناطیسی مختلفی را برای آن ها به ارمغان می آورد. اغلب گرید های استنلس استیل دارای خاصیت جوشکاری بوده و گرید ابزار جوش چه از نوع سیم جوش استیل باشد، فیلر جوش استیل و یا الکترود استیل بر حسب گرید قطعات پایه اتصال انتخاب می شود

جوشکاری استیل با گاز محافظ آرگون

C:\Users\Alireza\Desktop\stainless-steel-rod.jpg

یکی از شناخته شده ترین، محبوب ترین و قدیمی ترین روش های جوشکاری فلزات جوشکاری به روش TIG  که بصورت مخفف تحت نام تزریق گاز تنگستن می باشد. در جوشکاری قطعات فلزی به روش TIG  اغلب از یک گاز محافظ استفاده می شود که گاز آرگون به سبب عدم واکنش پذیری یکی از ایده آل ترین این گاز ها می باشد. بر خلاف جوشکاری با الکترود که نیاز به نظافت اولیه سطحی و همچنین برداشتن سر باره پس از فرایند جوشکاری دارد جوشکاری با گاز محافظ آرگون با بکارگیری فیلر جوشکاری انجام شده و نیاز به نظافت کاری اولیه نداشته و سر باره نیز به جای نمی گذارد.

در جوشکاری قطعات استیل به روش TIG  از یک شاخه که به آن تیگراد و یا فیلر جوش استیل نیز گفته می شود استفاده می شود که در شاخه های 1 متری و قطر های مختلفی بر حسب حد فاصل درز قطعات استیل و عمق نفوذ انتخاب می شود. جوشکاری استیل به روش TIG  نوعی جوشکاری با دقت بالا، قابلیت نفوذ بالا و جوشکاری تمیز محسوب می شود که نیاز به تجربه بالا در عملیات جوشکاری دارد. فیلر جوش استیل نیز مانند سطوح استیل در گرید های 304، 316، 310، 312 و حتی گرید های مختلف دیگری یافت می شود و بر حسب گرید استیل پایه انتخاب می شود. در جوشکاری قطعات استنلس استیل به روش TIG  کنترل و نگهداری شاخه یا تیگراد بصورت دستی صورت می گیرد و در دست دیگر مشعل جوشکاری قرار می گیرد

 

ادامه مطلب

بین الملل

خودروهای برقی باید صدادارتر شوند!

منتشر شده

در

توسط

خودروهای برقی باید صدادارتر شوند!

به نظر می‌رسد خودروهای برقی باید سر و صدای بیشتری تولید کنند و این میزان از سکوت، خوب نیست، چرا که ایمنی افراد کم‌بینا به آن بستگی دارد. البته اغلب مدل‌های جدید صدای مصنوعی تولید می‌کنند تا محیط اطراف را از حضور خود آگاه کنند، اما این کافی نیست.

 به نقل از آی‌ای، وسایل نقلیه برقی یار آرام و بی سر و صدا هستند. آنها به دلیل استفاده از باتری و موتورهای الکتریکی، برخلاف خودروهای سنتی که از سوخت بنزین یا گازوئیل استفاده می‌کنند، تقریبا بی‌صدا هستند. با این حال، این سکوت برای تردد و ایمنی خیابان‌ها ایمن تلقی نمی‌شود.

عدم وجود صدای قابل توجه در خودروهای برقی، احتمال برخورد با دوچرخه سواران، عابران پیاده و سایر وسایل نقلیه در جاده را که ممکن است صدای آنها را نشنوند، افزایش می‌دهد.

اکنون موسسات خیریه برای نابینایان و کم‌بینایان ادعا کرده‌اند که کمبود سر و صدا در وسایل نقلیه برقی، افراد تحت حمایت این موسسات را به خطر می‌اندازد.

برخلاف اجباری بودن تعبیه یک دستگاه پخش کننده صدا برای همه خودروهای برقی ثبت شده در انگلیس، برخی رانندگان آن را خاموش می‌کنند. بنابراین وزارت حمل و نقل بریتانیا اعلام کرده است که از ماه سپتامبر ۲۰۲۳، تولید کنندگان خودروهای برقی باید از نصب سیستمی که به رانندگان اجازه می‌دهد سیستم هشدار صوتی خودروهای خود را خاموش کنند، اجتناب کنند.

در این بیانیه آمده است: همه خودروهای برقی و هیبریدی جدید که از تاریخ ۱ سپتامبر ۲۰۲۳ ثبت می‌شوند، باید این قانون را رعایت کنند.

“نیک لنکستر” که دارای مشکل بینایی است، می‌گوید که سر و صدای کم خودروهای برقی یک تهدید واقعی برای اوست. او به بی‌بی‌سی گفت: من اغلب متوجه خودروهای برقی نمی‌شوم، زیرا صدای آنها را نمی‌شنوم.

اکثر تولیدکنندگان وسایل نقلیه الکتریکی قطعات پخش کننده صدا را برای تولید صداهای هشدار دهنده و صدای وسایل نقلیه عادی در خودروهای خود قرار می‌دهند. در اغلب کشورها استفاده از این موارد قانونا الزامی است.

“آندریا گوردون” که نابینا است نیز بر نیاز به تولید صدای وسایل نقلیه برقی تأکید کرد. او به بی‌بی‌سی گفت: خواهش می‌کنم، ما به آن صدا احتیاج داریم. تصور کنید می‌خواهید با چشمان بسته از خیابان عبور کنید، وقتی صدای خودرو را نشنوید چگونه می‌توانید آن را تشخیص دهید؟

منبع: ايسنا

ادامه مطلب

تکنولوژی

اعطای مجوز دانش‌بنیان برای ۶ محصول حوزه دندانپزشکی

منتشر شده

در

توسط

اعطای مجوز دانش‌بنیان برای ۶ محصول حوزه دندانپزشکی

محققان یکی از شرکت‌های دانش‌بنیان از میان ۲۲ محصول در حوزه دندانپزشکی توانستند برای ۶ محصول خود مجوز دانش‌بنیانی دریافت کنند که عرضه آنها به بازار از خروج ارز از کشور جلوگیری کرده است.

امید عرب، مدیر برنامه‌ریزی و تولید یکی از شرکت‎های دانش‌بنیان در گفت‎وگو با ایسنا با بیان اینکه این شرکت در سال ۱۳۸۵ در حوزه دندانپزشکی فعالیت خود را آغاز کرد، گفت: در سال ۹۷ توانستیم ۲۲ محصول در این حوزه به بازار عرضه کنیم و زنجیره و سبد محصولات این شرکت ارتقا یافت.

وی ادامه داد: از این تعداد برخی از محصولات تولید شده مجوز دانش بنیان را کسب کردند که شامل “”اِندوکَل”، “کلسیم هیدروکساید” (Calcium Hydroxide)،” ژل انعقاد خون (Alumstop)”، “اسید اچ (Etching)”، “اسید اچ پرسلن (Cera-Etch)” و “مروا پِرپ (Morva-Prep)” می‌شود.

عرب، کلسیم هیدروکساید را ماده‌ پرکننده موقت ریشه دندان دانست و ادامه داد: Alumstop یک ژل خون بند دندانی است که در جراحی‌های دندان از آن استفاده می‌شود.

مدیر برنامه‌ریزی این شرکت با بیان این که اسید اچ پر مصرف‌ترین ماده دندانپزشکی است که در ترمیم دندان‌ها کاربرد دارد و یادآور شد: محصول سرا اچ (Cera-Etch) تولید شده در این شرکت کار اسید اچ را انجام می‌دهد با این تفاوت که از این ماده در ترمیم‌های سرامیکی و کامپوزیتی استفاده می شود.

وی خاطر نشان کرد: “مروا پرپ” ماده‌ای برای فایلینگ دندانپزشکی است که برای پر کردن ریشه کانال دندان‌ها و ضد عفونی کردن از آن استفاده می‌شود.

عرب یادآور شد: برآوردهای انجام شده در سال ۹۷ نشان داد که با تولید این محصولات یک تا یک و نیم میلیون دلار از هدر رفتن ارز جلوگیری شده است.

منبع:ایسنا

ادامه مطلب
تبلیغات

برترین ها