با ما همراه باشید

اجتماعی

طرح مجلس برای اعمال تخفیف در شرایط سنی معلمانِ باسابقه در آزمون استخدامی/ توضیح درباره اختصاص کد کارمندی به حق‌التدریسی‌ها

منتشر شده

در

رئیس کمیته آموزش کمیسیون آموزش مجلس از طرح مجلس برای اعمال تخفیف در شرایط سنی معلمانِ باسابقه در آزمون استخدامی خبر داد.

«مهدی اسماعیلی» رئیس کمیته آموزش و تحقیقات کمیسیون آموزش مجلس شورای اسلامی در مورد تشکیل کمیته برای رسیدگی به وضعیت استخدامی معلمانی که هنوز شرایط آن‌ها نامشخص است، گفت: موضوعی که در مجلس آن را پیش می‌بریم، مسئله تعیین تکلیف استخدام تعدادی از معلمانی است که در مدارس کار می‌کنند، اما هیچ رابطه استخدامی با آموزش و پرورش ندارند. به طور مثال شرکت‌ها به صورت پیمانکاری معلم تربیت می‌کنند و به مدارس می‌فرستند و آموزش و پرورش با آن پیمانکار رابطه مستقیم دارد نه با معلم. این معلمان چندین سال است که کار کرده‌اند و هیچگونه جایگاهی در آموزش و پرورش برای آن‌ها تعیین نشده که بتوانند بعد از چند سال در این سازمان استخدام شود.

وی ادامه داد: طرحی که ما در مجلس جلو می‌بریم هم در مورد همین مسائل است. این معلمان با کمترین دریافتی کار معلمی را در پیش گرفته‌اند و کمک کرده‌اند که سیستم آموزشی ما دچار اختلال نشود. ما طرحی را آماده کرد‌ه‌ایم تا وضعیت استخدام این افراد هم مشخص شود چون ما مصوبه قانونی در این باره نداریم و به همین دلیل تصمیم گرفتیم راهکاری قانونی پیدا کنیم تا وضعیت این تعداد معلم را با توجه به آنچه در طرح آمده، مورد بررسی قرار بدهیم تا این معلمان در آزمون استخدامی آموزش و پرورش با ضریب شرکت کنند. ما برای این طرح فوریتی در مجلس درخواست کرده‌ایم که در نوبت عادی قرار نگیرد و زودتر این مسئله جمع‌بندی شود.

اسماعیلی در پاسخ به این سوال که آیا وضعیت معلمان قرآنی و طرح مهرآفرین که پیش از این هم درمورد رسیدگی به وضعیت آن‌ها صحبت شده بود، در این کمیته مورد بررسی قرار می‌گیرند یا خیر، توضیح داد؟ بله، حتی معلمان مدارس غیردولتی، برون‌سپار هم شامل حال این کمیته می‌شوند. ما چند ماه است این طرح را در کمیته آموزش و پرورش که مسئولیتش با بنده است، بررسی کردیم و بعد از تصویب طرح در کمیته، حالا در نوبت طرح در صحن مجلس قرار دارد و تقاضا دادیم این نوبت از حالت عادی خارج شود و ۷۰ نماینده هم برای بررسی خارج از نوبت آن را امضا کردند تا طرح در صورت تصویب، زودتر مراحل قانونی خودش را طی کند تا بتوانیم برای سال آینده، برای این معلمان کاری کرده باشیم.

او در پاسخ به این سوال که آیا این طرح الزام استخدامی برای معلمان در آموزش و پرورش ایجاد می‌کند یا خیر؟ اظهار کرد: شورای عالی انقلاب فرهنگی مصوبه‌ای دارد که اجازه نمی‌دهد بدون آزمون این افراد را استخدام کنیم و اتفاقا این افراد متقاضی دارای صلاحیت‌هایی هم هستند، اما شورا این الزام را ایجاد کرده که هر استخدامی باید بر مبنای آزمون صورت بگیرد. ما هم برای اینکه بین کسی که تازه فارغ التحصیل شده و متقاضی استخدام در آموزش و پرورش است با کسی که سالهاست زحمت کشیده و با این مشکلات و دریافتی ناقص و کم، کار معلمی را ادامه داده، فرقی وجود داشته باشد. از نظر سن تخفیفی هم به این افراد با سابقه داده‌ایم تا به اندازه سوابق کار از شرط سن آن‌ها کم شود به این ترتیب به طور مثال اگر فردی پنج سال سابقه کار دارد، پنج سال بخشودگی سنی شامل حالش می‌شود، همچنین همانطور که پیش‌تر هم گفتم ضریبی برای آن‌ها در آزمون استخدامی در نظر گرفته‌ایم. این ضریب به ازای هرسال سابقه کار ۱/۱ است که در آزمون برای آن‌ها لحاظ می‌شود و به این ترتیب چنین معلمی در رتبه‌بندی در جایگاه بهتری قرار می‌گیرد.

اسماعیلی در پاسخ به این سوال که در این روند آیا ممکن است معلمی به دلیل نداشتن شرایط مورد نظر با وجود سابقه کار کنار گذاشته شود، گفت: لزوما اینطور نیست که همه معلمان به کار گرفته شوند. به هرحال آزمون است و با وجود این ضریب و تخفیف‌ها هرکسی توانست در آزمون پذیرفته شود، موفق شده است. به هرحال متقاضی زیاد است و ۴۰۰ تا ۵۰۰ هزار نفر در آن شرکت می‌کنند و طبیعتا آموزش و پرورش این تعداد نیرو نیاز ندارد و به هرحال یک عده‌ای ریزش پیدا می‌کنند. ما شرایط تسهیل‌گری را آماده کرده‌ایم تا این معلمان خودشان را بالا بکشند، اما این تسهیلات به این معنا نیست که با وجود ضریب حتما در آزمون پذیرفته می‌شوند. در واقع ضریب رقابت را برای این معلمان آسانتر می‌کند و آن‌ها را جلوتر از دیگر رقبا قرار می‌دهد.

رئیس کمیته آموزش و تحقیقات کمیسیون آموزش مجلس در ادامه در مورد بحث کدکارمندی که وزیر آموزش و پرورش بهمن ماه سال گذشته مطرح کرده بود توضیح داد: ما گروهی از معلمان را داریم که در دانشگاه فرهنگیان دوره کارآموزی (پودمانی یکساله) گذرانده‌اند و در واقع همه شرایط را برای استخدام طی کرده‌اند، یعنی هم آزمون داده‌اند و پذیرفته شده‌اند و هم مسائل گزینش‌شان حل شده و فقط منتظر یک کد هستند یعنی کد پرسنلی می‌خواهند.

وی افزود:‌ برخی از افرادی که در آموزش و پرورش مشغول کار هستند شامل دانشجویان مرحله اول و دوم می‌شوند که کد گرفته‌اند، اما عده‌ای دیگر، دقیقا شامل همان شرایط گروه اول و دوم هستند، یعنی همه مراحل قانونی را طی کرده‌اند، اما فعلا در آموزش و پرورش مشغول نشده‌اند و در واقع هنوز کلاس ندارند. این افراد در مرحله سوم و چهارم قرار می‌گیرند. درمورد این افراد سازمان اداری و استخدامی، سازمان برنامه و بودجه و آموزش و پرورش تفاهم‌نامه‌ای نوشته‌اند و قرار است اوایل سال تحصیلی آینده که به آن‌ها کلاس می‌دهند، مشمول دریافت کد پرسنلی یا شناسه پرسنلی خواهند شد.

او ادامه داد: افراد پذیرفته شده از طریق ماده ۲۸ کسانی هستند که در آزمون شرکت می‌کنند و پذیرفته شدگانشان به دانشگاه فرهنگیان معرفی می‌شوند تا یک دوره پودمانی یکساله ببینند. قبول شدگانی که دوره یکساله را می‌بینند، فارغ التحصیل دوره می‌شوند و همه شرایط برای آن‌ها برای دریافت کد شناسه فراهم می‌شود. اما این متقاضیان به دو مرحله تقسیم شده‌اند و در مجموع حدود ۳۵ تا ۳۶ هزار نفر بودند و یک سری از آن‌ها در آموزش و پرورش کار می‌کردند و کلاس هم داشتند و برای گرفتن کد شناسه در اولویت قرار گرفتند و درنهایت کد شناسه هم دریافت کردند و حکم‌شان هم صادر شد، اما دسته‌ای دیگر از آن‌ها، کلاسی در مدرسه نداشتند و سال دیگر به شرطی که آموزش و پرورش به آن‌ها کلاس بدهد، کد شناسه دریافت خواهد کرد.

منبع: ايلنا

ادامه مطلب
برای افزودن دیدگاه کلیک کنید

یک پاسخ بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اجتماعی

«نه به کار کودک» با رفع فقر در خانواده‌ها

منتشر شده

در

توسط

به گفته‌ی حاج یوسیفی برای تحققِ «نه به کار کودک» باید فقر در خانواده‌های کودکان کار کاهش یابد چراکه اکثر این کودکان علیرغم میل باطنی خانواده به دلیل فقر به کار مجبور می‌شوند.

اعظم حاج یوسفی (موسس و مدیرعامل موسسه کودکان نیکوکار موعود ایرانیان) به خبرنگار ایلنا گفت: در دنیای پرخشونت امروز، کودکان چندان رنگ مهربانی نمی‌بینند؛ اگر نتوانیم مهربانی را ترویج کنیم، باید در کتاب‌های قدیم دنبال آن بگردیم؛ در همین راستا، ما در دو بستر کار را پیش می‌بریم که یکی آموزش نیکوکاری به کودکانِ برخوردار با رضایت والدین آن‌هاست. با کودکان کارگاه‌هایی برگزار می‌کنیم که در این کارگاه‌ها، مفاهیم نیکوکاری تسهیلگری می‌شود؛ بعد از آن یک فعالیت اجتماعی با آن‌ها انجام می‌دهیم که در محیط یک فعالیت نیکوکارانه صورت بگیرد؛ برای نمونه، در هفته سلامت، با بچه‌ها در مورد سلامت سیاره زمین صحبت کردیم و به این نتیجه رسیدیم که باید به «پلاستیک» نه بگوییم. کیسه‌های متقال موسسه تهیه کرد؛ کودکان روی آن طرح و نقاشی کشیدند و سپس همایشی به نام تجربه و امید، برگزار شد که در آن پیشکسوتان نیکوکار در کنار کودکان نیکوکار قرار گرفتند و نیکوکاری را تشویق کردند.

او افزود: ما خیرین کوچکی به نام کودکان نیکوکار داریم که فعالیت‌های مختلفی صورت می‌دهند و خدماتی به کودکان کار ارائه می‌دهند. ما بیست و چهارم خرداد روزِ «نه به کار کودک» را در پیش رو داریم؛ برای آن روز برنامه‌هایی داریم؛ در دو منطقه (۵ و ۱۵) بررسی سلامت کودکان کار را با کمک پزشکان متخصص انجام می‌دهیم. می‌خواهیم توجه مردم و مسئولان را به این موضوع جلب کنیم که کودکان کار نیز مانند سایر کودکان جامعه باید به درستی تغذیه شوند و در روند رشد، مکمل‌های لازم را دریافت کنند؛ این کودکان از طرف موسسه رایگان ویزیت می‌شوند و اگر نیاز به آزمایش‌های پزشکی داشته باشند، انجام می‌شود؛ اگر نیاز به مکمل غذایی داشته باشند، رایگان به آن‌ها داده می‌شود.

به گفته‌ی حاج یوسیفی برای تحققِ «نه به کار کودک» باید فقر در خانواده‌های کودکان کار کاهش یابد چراکه اکثر این کودکان علیرغم میل باطنی خانواده به دلیل فقر به کار مجبور می‌شوند.

او ادامه می‌دهد: این کودکان اکثراً بی‌سرپرست یا بدسرپرست هستند؛ بنابراین از طرف موسسه اشتغال مادران این کودکان تقویت می‌شود؛ ما آموزش رایگان قالیبافی داریم؛ بعد کمک می‌کنیم این مادران کارگاه دایر کنند و دستمزدشان بیشتر از عرف بازار باشد تا نیاز به کار کودک تا حدودی مرتفع شود. از سوی دیگر، ما بورسیه‌های مختلف برای کودکان کار مستعد ارائه می‌دهیم؛ بورسیه‌های تحصیلی، هنری یا ورزشی براساس استعداد کودکان داده می‌شود؛ در سال‌های گذشته از بین همین کودکان، فارغ التحصیلان مهندسی، پرشکی و… داشته‌ایم.

این فعال اجتماعی در پایان تصریح می‌کند: برای حذف کامل کار کودک، باید زیرساخت‌ها و شرایط فراهم شود و صرفاً با شعار نمی‌توان این پدیده را از میان برداشت.

منبع: ايلنا

ادامه مطلب

اجتماعی

حرکت یکی از دیواره‌های گود برج میلاد!

منتشر شده

در

توسط

عضو کمیسیون عمران و حمل و نقل شورای شهر تهران گفت: وضعیت گودهای همه مناطق تحت کنترل است و تنها وضعیت گود برج میلاد خطرناک است، چرا که یکی از دیواره‌های آن حرکت کرده بود و برای آن سریعا جلسه گذاشتیم و تامین اعتبار شد و قرارداد با پیمانکار در حال بسته شدن است و در روزهای آتی کارگاه تشکیل می‌شود.

«سید محمد آقامیری» عضو کمیسیون عمران و حمل و نقل شورای شهر تهران در گفت‌وگو با خبرنگار ایلنا در پاسخ به سوالی درباره تذکرهای پی در پی درباره گود برج میلاد گفت: جلسه گود برج میلاد گذاشته شد و برای آن تامین اعتبار شد و قرارداد با پیمانکار در حال بسته شدن است و اقدامات پایدارسازی آن انجام می‌شود.

او درباره اعتبار در نظر گرفته شده برای پایدارسازی گود برج میلاد گفت: معاونت فنی و عمرانی قرارداد آن را بسته و قرار است یک تامین اعتبار اولیه شود تا کار سریع آغاز شود.

آقامیری در واکنش به اینکه تعدادی از این گودها مربوط به خود شهرداری تهران است و وقتی خود نهاد شهرداری نسبت به بی‌خطرسازی آن‌ها اقدام نمی‌کند، نمی‌شود از دیگران انتظار رفع خطر از گودها را داشت، گفت: برای گودهای پرخطر مصوبه‌ای در شورای قبلی داشتند و وضعیت گودها بررسی شده است و ما نیز تذکر دادیم که وضعیت گودها را اعلام کنند و تقریبا وضعیت همه از نظر پایدارسازی تحت نظارت است.

عضو کمیسیون عمران و حمل و نقل شورای شهر تهران درباره گودهای پرخطر منطقه ۲۲ اظهار کرد: پروانه‌های صادره منطقه ۲۲ براساس مصوبه‌ای معطل مانده بود و براساس آن مصوبه در حال پیگیری هستند که سریعا اقدامات مربوط به این زمین‌ها تعیین تکلیف شود، چرا که به این ملک‌ها مجوز بلندمرتبه‌سازی نمی‌دادند و ما برای ۶۰ پروانه این مجوز را دادیم.

یکی از دیواره‌های گود برج میلاد حرکت کرده است

آقامیری افزود: براساس آن مجوز کارهای ساخت و ساز را شروع می‌کنند و مشکل گودها برطرف می‌شود.

او درباره گودهای پرخطر سایر مناطق گفت: وضعیت گودهای همه مناطق تحت کنترل است و تنها وضعیت گود برج میلاد خطرناک بود و یکی از دیواره‌های آن نیز حرکت کرده بود و برای آن سریعا جلسه گذاشتیم و تامین اعتبار شد و قرارداد با پیمانکار در حال بسته شدن است و در روزهای آتی کارگاه تشکیل می‌شود.

تعدادی از ساختمان‌های پرخطر مربوط به وزارتخانه‌ها است

عضو کمیسیون عمران و حمل و نقل شورای شهر تهران در پاسخ به سوال دیگری درباره وضعیت ساختمان‌های پرخطر تهران اظهار کرد: تعدادی از این ساختمان‌ها مربوط به سازمان‌ها و وزارتخانه‌ها است. حتی مسکونی و متعلق به شخص خاص نیستند. به همه این ساختمان‌ها تذکر داده شده است.

آقامیری با بیان اینکه شهرداری بیش از این نمی‌تواند جلو برود و برای مثال دستور تخریب بگیرد و نسبت به تخریب اقدام کند، گفت: زیرا مردم در آن‌ها حضور دارند. شهرداری تنها می‌تواند تذکر دهد و براساس استانداردهای قانونی هشدار دهد. همچنان که در مورد ساختمان پلاسکو نیز شهرداری تذکرهای لازم را داده بود و بیشتر از این نمی‌تواند اقدام کند.

اسامی ساختمان‌های پرخطر اعلام شود

او در واکنش به اینکه چرا شهرداری اسامی ساختمان‌های پرخطر را اعلام نمی‌کند، گفت: به ساختمان‌ها تذکر داده‌اند اما اینکه لیست ساختمان‌های پرخطر را عمومی اعلام نمی‌کنند بحث دیگری است. اسامی ساختمان‌ها اعلام شود، مشکلی ندارد.کسانی که در این ساختمان‌ها ساکن هستند حتما باید وضعیت املاک را بدانند.

آقامیری درباره جلسات ویژه بررسی فرونشست زمین در شهر تهران نیز گفت: جلسات هنوز ادامه دارد. هفته آینده گزارش کاملی از وضعیت فرونشست در تهران و کل کشور در شورا ارائه می‌دهیم و سپس یک نشست خبری برگزار می‌کنیم و شورای عالی استان‌ها نیز افتتاح دبیرخانه برای فرونشست و کمیته علمی را اعلام می‌کند.

عضو کمیسیون عمران و حمل و نقل شورای شهر تهران اضافه کرد: با دولت و مجلس نیز هماهنگ کردیم و اینکه این موضوع نهایی شود و به لایحه‌ای که مدنظر ما است برسیم و برای تصویب به مجلس برود بیشتر از دو ماه زمان می‌برد.

منبع: ايلنا

ادامه مطلب

اجتماعی

پیش بینی پرداخت‌هایی از سوی دولت در حوزه حمل و نقل داشتیم که اتفاق نیفتاد/ رساندن شرایط اتوبوس‌ها به وضعیت قابل قبول کمی طول می‌کشد

منتشر شده

در

توسط

سخنگوی شورای شهر تهران گفت: شهرداری الان شبانه روزی در بحث حمل و نقل کار می‌کند اما بسیاری از اینها هماهنگی دولت را نیاز دارد و گاهی اوقات دیر اتفاق می‌افتد و طول می‌کشد و پیش بینی برای پرداخت‌هایی از سوی دولت داشتیم که اتفاق نیفتاد و این موارد کار را خراب می‌کند.

«علیرضا نادعلی» سخنگوی شورای شهر تهران در گفت و گو با خبرنگار ایلنا در واکنش به وضعیت ترافیک شهر تهران و انفجار جمعیت در مترو و اتوبوس پس از بازگشایی مدارس و دانشگاه‌ها و شکایت مردم از این مساله اظهار کرد: در مساله اتوبوس همواره در ادوار مختلف مشکلاتی را داشتیم. اتوبوس یک زیرساخت گران قیمت است و واردات و اورهال آن هزینه هنگفتی دارد.

او ادامه داد: با عقب افتادگی که در دروه قبل داشتیم رساندن سریع شرایط در زمینه اتوبوس‌ها به نقطه قابل قبول کمی طول می‌کشد و به دورخیز نیاز دارد. با مدلی که در بین اعضای شورا می‌بینم و با آنچه که گذشت شهرداری را نیز این شکلی‌تر یافتم که اولویت اول همه الان همین است.

نادعلی با بیان اینکه شهرداری الان شبانه روزی در این بحث کار می‌کند اظهار کرد: اما بسیاری از اینها هماهنگی دولت را نیاز دارد و گاهی اوقات دیر اتفاق می‌افتد و طول می‌کشد و پیش بینی برای پرداخت‌هایی از سوی دولت داشتیم که اتفاق نیفتاد و این موارد کار را خراب می‌کند.

سخنگوی شورای شهر تهران افزود: اهمیت این مساله به حدی مهم است که نه فقط برای ما در شورا و شهرداری بلکه برای دولت و ارگان‌های ملی هم که باید در‌ این موضوع کمک کنند تبدیل به یک امر حیاتی می‌شود و همه دارند مطالبه می‌کنند. بعد از کرونا و با آمدن همه به کف خیابان‌ها سختی بیشتر از قبل شده است.

او در واکنش به اینکه دولت جدید از ابتدا اعلام شد که با مدیریت شهری دوره جدید همسو است و این مساله به بهبود شرایط حمل و نقل تهران کمک می‌کند اما عملا این اتفاق رخ نداده است اظهار کرد: ظاهرا توافقات جدیدی رخ داده است. اما ما مطالبه خود را نسبت به این مساله کم نمی‌کنیم و معتقد هستم که دوستان بیش از چیزی که دارد اتفاق می‌افتد تلاش می‌کنند. شهردار تهران هر جلسه بدون اینکه ما بپرسیم درباره این موضوع صحبت می‌کرد.

نادعلی گفت: اما معاون حمل و نقل با توجه به اینکه دغدغه اصلی مردم در این زمینه است باید بیش از این در حوزه اطلاع‌رسانی ظاهر شوند و باید پاسخگویی کنند تا ذهن مردم درگیر این موضوع بشود که عده‌ای دارند کار می‌کنند و درباره این موضوع زحمت می‌کشند. اقدامات و موانع را بگویند تا مردم بدانند مدیریت شهری با چه موضوعاتی دست و پنجه نرم می‌کند.

او با اشاره به وضعیت پله‌های برقی گفت: برای مثال شرایط پله‌های برقی را و مشکلات مردم در بالا و پایین رفتن از این پله‌ها را دیدیم. وقتی میزان مطالبه مردم از میزانی زیادتر شد، پاسخگویی دوستان بهتر اتفاق افتاد و برخی از شرکت‌های داخلی ابراز آمادگی کردند ما آنچه که لازم است را داریم و می‌توانیم تامین کنیم.

نادعلی تاکید کرد: در هر صورت نتیجه حرف‌ها را مردم باید طی مدت کمی ببینند و انتظار داریم در حوزه خدمات شهری و سازمان زیباسازی هر یک پله برقی که درست می‌کنند را اعلام کنند تا مردم بدانند یک زیرساخت به زیرساخت‌ها اضافه شد و یک مشکل از مشکلات شهر کم شد.

منبع: ايلنا

ادامه مطلب
تبلیغات

برترین ها