با ما همراه باشید

اخباز 3

طرح نخستین پرونده “مطالبه خسارت معنوی” علیه آمریکا در تبریز با ۷۰۰۰ شاکی

منتشر شده

در

طرح نخستین پرونده "مطالبه خسارت معنوی" علیه آمریکا در تبریز با ۷۰۰۰ شاکی

ایسنا/آذربایجان شرقی پژوهشگر حقوق بین الملل اظهار کرد: پرونده‌ای تحت عنوان ” مطالبه خسارت معنوی و روحی و روانی علیه آمریکا” در سال ۹۹ برای اولین بار در طول تاریخ ایران طرح شده و در این راستا فعلا ۷۰۰۰ نفر از مردم شهرستان و حومه تبریز برای این پرونده موکل داریم که این تعداد تنها در بعد کوچکی است و قطعا در بعد بزرگ کشور به تعداد بالایی می‌رسد.

مرتضی عبدی روز سه شنبه ۸ تیرماه در نشست تخصصی ویژه بانوان با عنوان “بازخوانی و افشای حقوق بشر آمریکایی” که در محل استانداری آذربایجان شرقی برگزار شد، با تاکید بر این‌که تاریخ معلم انسان‌ها است و باید آن را مطالعه کنیم تا در آینده همان اشتباهات اتفاق نیفتد، گفت: برخی اتفاقاتی که در اثر اقدامات آمریکا علیه ما انجام گرفته است باید به صورت انقلابی و جهادی پیگیری کنیم.

به گزارش ایسنا، وی با اشاره به اقدامات جنایت کارانه آمریکا قبل از انقلاب هم‌چون کودتای ۲۸ مرداد، شهادت دانشجویان، حمایت از اقدامات شاه در سرکوب مردم، مسئله کاپیتولاسیون و … افزود: معنای لغوی کاپیتولاسیون، بزرگنمایی است‌. اصل بر این است که حق بیگانگان در مقابل تبعه خود کشور در بهترین حالت استفاده از امکانات درجه دوم کشور است و حتی نباید حق رای داشته باشند اما گاه فاصله مابین این دو گروه از بین رفته و به درجه‌ای می‌رسد که فرد خارجی از امکانات ویژه و بهتر از افراد بومی برخوردار می‌شود.

وی تاکید کرد: بر اساس حقوق‌ و قانون باید جرمی که در حیطه جمهوری اسلامی رخ می‌دهد، محاکم جمهوری اسلامی به آن رسیدگی کند، چرا که هیچ دولتی حتی کشورهای کوچک و ضعیف دنیا هم اقتدار خود را نمی‌فروشند و تحمل استراتژیک می‌کنند.

عبدی در ادامه با اشاره به اقدامات جنایتکارانه آمریکا در زمان بعد از انقلاب اسلامی، اظهار کرد: اولین حادثه ضدبشری آمریکا در زمان پس از انقلاب اسلامی، تبدیل سفارت آمریکا در تهران به لانه جاسوسی بود زیرا نتوانستد انقلاب اسلامی را که به برکت خون شهدا پیروز شده بود را مهار کنند و می‌توان گفت که در برخی اوقات که ما به عنوان یک کشور ضعیف هیچگونه درآمدی نداشتیم، خون بر شمشیر پیروز شد.

وی ادامه داد: آمریکا بلافاصله پس از تسخیر لانه جاسوسی به دنبال هجوم و فشار به کشور بود و دست به مصادره اموال ایران زد و سپس ماجرای طبس را پی ریزی کرد  که در این جریان فقط سیلی پروردگار متعال بود که به صدا درآمد. آمریکا پس از این اقدامات دست به کودتا و مسائل مربوط به ترور شد و در این راستا بیش از ۱۷ هزار و ۵۰۰ نفر ترور شدند که تعدادی در قالبی افراد مهم و مشهور و برخی غیرنظامیان بودند که هیچ گناه و جرمی نداشتند.

وی با بیان این‌که آمریکا تاکنون تمامی تلاش خود را برای سرنگونی انقلاب انجام می‌دهد، گفت: آمریکا حتی دست به حصر اقتصادی و تحریم ایران از بعد انقلاب زده است در حالی که تحریم یک مکانیزم قانونی است که در صورت برهم زدن صلح و امنیت جهانی عملیاتی می‌شود که البته باید در چنین مواردی هم یک پنجره بشردوستانه باز شود.

پژوهشگر حقوق بین الملل متذکر شد: بر این اساس ما کدام کار را انجام دادیم و امنیت جهانی را بر هم زدیم که مستوجب این حجم از مجازات هستیم. اول باید جرم را اثبات کرد و سپس مجازات کرد.

وی افزود: وقتی آمریکا دید که هیچ کدام از تلاش‌هایش به نتیجه نمی‌رسد، مستقیما فرد بی عقلی به نام صدام را وارد مدار جنگ کرد تا از او به عنوان ماشین جنگی استفاده کند.

وی متذکر شد: حجم عظیمی از نخبگان و نیروهایی که امروز باید در کنار ما بودند، در جنگ تحمیلی شهید شدند این افراد جان خود را طبق اخلاص گذاشته و جانشان توسط یک دیوانه‌ای به نام صدام آسمانی شد.

کشوری که فاجعه هیروشیما و ناکازاکی را در کارنامه خود دارد، حق صحبت از حقوق بشر را نباید داشته باشد

عبدی با بیان این‌که آمریکا ابزار جنگی و نیروهای انسانی و سلاح‌های دور از انسانیت در اختیار عراق گذاشته بود، گفت: کشوری که فاجعه هیروشیما و ناکازاکی در کارنامه خود دارد، حق صحبت از حقوق بشر را نباید داشته باشد. در حالی که مقام معظم رهبری در خصوص استفاده از این سلاح‌های شیمیایی و هسته‌ای می‌گوید چون موجب تفکیک خودی و غیرخودی، نظامی و غیرنظامی و مقصر و غیرمقصر نمی‌شود، در نتیجه در جمهوری اسلامی حرام است.

وی با بیان این‌که در ادامه آمریکا بر روی مجاهدین خلق و سایر منافقین نظام سرمایه گذاری کرد، افزود: در شرایط حساسی که تقریبا تمامی ابرقدرت‌های دنیا در مقابل یک انقلاب نوپای اسلامی و بدون درآمد قرار داشتند، شاه این کشور که حتی نام خوانوادگی خود را دزدیده بود، بزرگترین اختلاس و دزدی تاریخ از ایران را کشرد و از کشور خارج شد.

وی ادامه داد: آمریکا تمامی امکانات خود را بسیج کرد تا پالایشگاه‌های غیرنظامی کشور را برخلاف منشور حقوق بشر بزند، مردمان و دانش آموزان بیگناه را به شهادت رساند، همسایگان نفتی ایران را تحریک کرد و در گروهک‌های تروریستی القائده، طالبان و .. برنامه ریزی انجام داد.

پژوهشگر حقوق بین الملل گفت: اخیرا که آمریکا بعد از ناامیدی از گزینه‌های روی میز خود، تحریم‌ها بیشتر کرد و در این راستا حتی آشکارا گفت که می‌خواهد با این اقدام، مردم را عاصی کند و جمهوری اسلامی تحت فشار قرار بگیرد و حاکمیت خود را از دست دهد.

وی با تاکید بر این‌که افراد زیادی زحمت کشیدند تا ستون‌های جمهوری اسلامی پا بر جا بماند، افزود: جنگ‌های ۱۰ سال آینده نه بر سر انرژی هسته‌ای بلکه همگی به خاطر آب خواهد بود و تنها بحث آب و محیط زیست به میان می‌آید.

منبع:ایسنا

ادامه مطلب
برای افزودن دیدگاه کلیک کنید

یک پاسخ بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اخباز 3

جمعیت روستایی برخوردار از آب سالم به بیش از ۱۰ میلیون نفر می رسد

منتشر شده

در

توسط

جمعیت روستایی برخوردار از آب سالم به بیش از ۱۰ میلیون نفر می رسد

وزیر نیرو گفت: جمعیت روستایی برخوردار از شبکه‌ آب سالم و پایدار تا آغاز دولت سیزدهم به اندکی بیش از ۱۰ میلیون نفر می‌رسد.

به گزارش ایسنا، رضا اردکانیان روز سه‌شنبه در آئین بهره‌برداری از پنج طرح صنعت آب و برق با اعتبار ۴۳۲ میلیارد تومان در سه استان همدان، زنجان و گلستان در هفته سیزدهم پویش #هرهفته_الف_ب_ایران افزود: در طول فعالیت دولت تدبیر و امید، بیش از ۸ میلیون و ۹۲۷ هزار هموطن روستایی در بیش از ۱۳ هزار و ۵۰۰ روستای کشور به شبکه‌های آب سالم و پایدار وصل شدند.

وی اضافه کرد: هدفگذاری ما رسیدن به رقم بیش از ۹ میلیون نفر است که امید است شرکت مهندسی آب و فاضلاب کشور و همکاران در استان‌ها با جدیت لازم طرح‌ها را دنبال کنند تا در هفته‌های باقی مانده از مجال دولت دوازدهم این وعده هم عملی شود.

اردکانیان گفت: تحقق این وعده‌ها و برنامه‌ها به تامین منابع مالی هم وابسته است و ما این بحث را هم جزو وظایف و ماموریت‌های خود می‌دانیم که با پیگیری‌های روزانه، منابع لازم برای اجرای طرح‌ها را تامین کنیم.

وزیر نیرو گفت: هدفگذاری ما بدان معناست که در پایان دولت دوازدهم و آغاز دولت سیزدهم جمعیت روستایی بهره‌مند از شبکه‌های آب سالم و پایدار در سطح کشور به اندکی بیش از ۱۰ میلیون نفر خواهد رسید و این دستاورد بزرگی برای جمهوری اسلامی است.

وی اظهار کرد: امید است این روند که به طور خاص از سال ۹۳ در کشور آغاز شده با اجازات و حمایت‌های مقام معظم رهبری برای استفاده از منابع صندوق توسعه ملی در این عرصه تداوم داشته باشد و بتوانیم در سال‌های پیش‌رو شاهد استمرار این حرکت تا آخرین روستا و دسترسی آخرین هموطن روستایی به این شبکه‌ها باشیم.

وزیر نیرو همچنین با اشاره به بهره‌برداری از واحدهای تصفیه‌خانه فاضلاب در استان‌های همدان و زنجان گفت: این عرصه هم یکی دیگر از نقاط روشن در کارنامه جمهوری اسلامی است؛ این که در هشت سال گذشته(۹۳ ماه از فعالیت دولت تدبیر و امید) ۹۳ واحد تصفیه‌خانه فاضلاب افتتاح شده، چنین شاخصی در جهان قابل ارائه و مطرح شدن است.

اردکانیان افزود: امروز سرمایه‌گذاری به روش‌های مختلف اعم از دولتی، ‌ داخلی، مردمی و مشارکت‌ها، استفاده از منابع بانکی و وام‌ها روی موضوع جمع‌آوری، تصفیه و استفاده مجدد از فاضلاب تصفیه شده یک شاخص عمده در توسعه یافتگی و به معنای توجه حکومت‌ها به امر بهداشت عمومی و توجه به ارزش ذاتی آب است.

وی گفت: بدین معنا که می‌شود از فاضلاب به دفعات برای تامین نیازها در بخش‌های مختلف استفاده کرد و خوشبختانه این کار در کشور ما سرعت خوبی گرفته و دانش آن نیز در حال فراهم شدن بوده و واحدهای تولیدی در حال طراحی تجهیزات لازم هستند.

اردکانیان گفت: امروز توانسته‌ایم با طرح‌هایی که افتتاح شده به هدف ۲۷۱ تصفیه‌خانه فاضلاب در کشور برسیم. این مسیر ادامه پیدا خواهد کرد و موضوع فاضلاب روستایی از موضوع‌های در دستور کار خواهد بود و این نوید روزهایی را خواهد داشت که در سازگاری با کم آبی توجه بیشتری به چگونگی مصرف آب و استفاده از فاضلاب تصفیه شده در بخش‌های زیست محیطی و کنترل‌هایی که باید صورت گیرد از جمله صنعت و حفظ و توسعه فضای سبز و باغداری داشته باشیم.

وی با اشاره به بهره‌برداری طرح‌های مهم برق در استان همدان گفت: با توجه به روند صنعتی شدن به‌ویژه در استان‌هایی که هم از منابع صنعت و معدن برخوردارند و هم به دلیل مشکلات کم آبی به طور طبیعی برای حفظ و توسعه اشتغال نوعی جابجایی بین بخش کشاورزی و صنعت و در بخش کشاورزی بین کشاورزی غرق‌آبی و استفاده از روش‌های مناسب‌تر برای کشت کم آب‌بر در این استان‌ها وجود دارد، طرح‌های تولید برق، احداث شبکه‌های انتقال و توزیع نقش مهمی در توسعه کشور دارد.

وزیر نیرو گفت: امیدواریم در هفته‌های باقی مانده از دولت دوازدهم، پویش به طور منظم، طرح‌های خود را عرضه کند و بعد از آن هم این مسیر مطابق برنامه ادامه خواهد یافت.

اردکانیان اظهار کرد: امروز طرح‌هایی که افتتاح شد سرمایه‌گذاری ۴۳۰ میلیارد تومان را به خود اختصاص داده بود و عملیات اجرایی دو طرح مهم نیز با سرمایه‌گذاری ۳۰۰  میلیارد تومان آغاز شد که امید است مطابق برنامه وارد مدار بهره‌برداری شده و از نتایج آن بهره‌مند شویم.

انتهای پیام

منبع:ایسنا

ادامه مطلب

اخباز 3

مشورت با تشکل‌های کارگری در انتخاب وزیر کار

منتشر شده

در

توسط

مشورت با تشکل‌های کارگری در انتخاب وزیر کار

یک فعال حوزه کار از دولت سیزدهم خواست تا در بحث انتخاب وزیر کار با شرکای اجتماعی و تشکل های کارگری مشورت داشته باشد و ابراز امیدواری کرد: در دولت رییسی، اصلاح و بازنگری بسیاری از قوانین از جمله قانون کار و اجرای کامل قانون بهبود فضای کسب و کار در دستور کار قرار گیرد.

رحمت اله پورموسی در گفتگو با ایسنا، بسیاری از قوانین موجود در کشور از جمله قانون کار را نیازمند بازنگری دانست و تاکید کرد: ما در کشور قانون زیاد داریم ولی اجرا نداریم یا به طور ناقص اجرا می شود. وقتی که به بحث اجرای ماده ۴۱ قانون کار می‌رسیم، می بینیم که قانون کنار گذاشته می شود و برای تعیین دستمزد تا صبح بحث می کنند و مصلحتی درصد آن را افزایش می دهند.

وی ادامه داد: برخی قوانین ما مربوط به سالهای دور مثل ۱۳۵۲ است و نیاز به اصلاح با نظر شرکای اجتماعی دارد، یکسری قوانین جدیدتر مثل قانون بهبود فضای کسب و کار را داریم که به معنای واقعی اجرا نشده است یا قانون الزام در بحث درمان تامین اجتماعی که از سال ۱۳۸۳ در مجلس به تصویب رسیده ولی آنطور که باید به اجرا در نیامده است.

این فعال حوزه کار تصریح کرد: خواسته ما از آقای رئیسی به عنوان کسی که مرد تلاش و عمل است و نشان داده با جدیت امور را پیگیری می‌کند این است که آنچه که قانون است و اکنون قابل اجرا است را به اجرا درآورد. ایشان دستشان باز است و در مواردی که گذر زمان باعث بروز برخی تغییر و تحولات شده اگر قانون نیاز به اصلاح دارد، بدون اتلاف وقت اصلاحاتش را در قالب لایحه به مجلس بفرستد.

پورموسی در پایان استفاده از نظر تشکل‌های  کارگری و شرکای اجتماعی در انتخاب وزیر کار را خواستار شد و گفت: انتظاری که از دولت آقای رئیسی داریم این است که در بحث انتصاب وزیر کار با شرکای اجتماعی مشورت داشته باشند و از نظرات آنها استفاده کنند، شاخصه‌هایی را تعریف کنند و بر اساس آن از ظرفیت تشکل های کارگری و شرکای اجتماعی استفاده و وزیری انتخاب کنند که با کمک او بتوان بسیاری از مسائل مربوط به حوزه روابط کار که یکی از آنها بحث اشتغال است را به نحو شایسته پیگیری کرد.

منبع:ایسنا

ادامه مطلب

اخباز 3

بهره مندی ۷۰۰۰ دانش آموز اتباع افغانستانی از امکانات آموزشی رفسنجان

منتشر شده

در

توسط

بهره مندی ۷۰۰۰ دانش آموز اتباع افغانستانی از امکانات آموزشی رفسنجان

ایسنا/کرمان بخشدار مرکزی رفسنجان گفت: ۷۰۰۰ دانش آموز اتباع افغانستانی از امکانات آموزشی رفسنجان استفاده می کنند در حالی که هیچ سرانه آموزشی به شهرستان در این رابطه تعلق نمی گیرد.

“مصطفی بخشی” در مراسم افتتاح متمرکز طرح های آموزش و پرورش رفسنجان با حضور معاون وزیر آموزش و پرورش اظهار کرد: رفسنجان از دیرباز به مشارکت بالای خیرین در ساخت اماکن و فضاهای مختلف شهره بوده است.

وی با اشاره به وجود بیشترین موقوفات هلال احمر کشور در رفسنجان، افزود: بیش از ۷۰ درصد مدارس تخریبی رفسنجان توسط خیرین بازسازی و نوسازی شده است.

بخشی ادامه داد: جاده ها، مساجد و تکایا، بیمارستان ها در رفسنجان توسط خیرین ساخته شده اما همین خیرین با توجه به نوسانات آب و مشکلاتی که در خصوص محصول پسته ایجاد شده با معضل روبرو هستند و از تسهیلات استفاده می کنند.

بخشدار مرکزی رفسنجان با بیان اینکه امروز وظیفه دولت است که در کنار خیرین قرار بگیرد، تصریح کرد: اجازه بدهیم در مکان هایی که خیرین نیستند و مدارس تخریبی وجود دارد آموزش و پرورش به بحث نوسازی آنها ورود کند.

بخشی با اشاره به وجود بیش از ۶۰ هزار تبعه افغانستانی در رفسنجان، خاطرنشان کرد: ۷۰۰۰ نفر دانش آموز اتباع افغانستانی در رفسنجان وجود دارد که سرانه ای از طریق آموزش و پرورش به آنها تعلق نمی گیرد. این اتباع هم از معلمین و هم از امکانات آموزشی رفسنجان استفاده می کنند و استدعا داریم سرانه ای از آموزش و پرورش به این تعداد افراد تعلق گیرد.

منبع:ایسنا

ادامه مطلب

برترین ها