با ما همراه باشید

اجتماعی

طلسم بکارگیری جوانان و زنان در جایگاه‌های مدیریتی دولت سیزدهم شکسته می‌شود؟

منتشر شده

در

دوباره روز‌های انتخابات و وعده‌های رنگارنگ؛ بکارگیری جوانان و زنان در جایگاه‌های مدیریتی موضوعی‌ است که سالیان گذشته هم آن را شنیده بودیم، اما نکته مهم این است که با وجود موافق بودن مسئولان برای استفاده از توان جوانان و زنان چه مانعی بر سر راه تحقق این امر وجود دارد؟

زمانی که صحبت از انتصاب زنان و جوانان در سطوح مختلف مدیریتی کشور می‌شود همه از این پیشنهاد استقبال می‌کنند و خودشان را حامی و طرفدار سمت دادن به زنان و جوانگرایی می‌دانند، اما وقت عمل که می‌رسد معمولا از انجام آن شانه خالی می‌کنند.

شاید بتوان گفت یکی از مشکلات مهم کشور فرصت ندادن به جوانان تحصیل کرده و متخصص برای پر کردن فضای مدیریتی کشور و استفاده نکردن از ایده‌های تازه و خلاقانه آن‌هاست. اینجاست که نشان می‌دهد این وعده‌ها و شعار‌های به‌کارگیری جوانان آن طور که باید معنای پیشرفت در این زمینه را ندارد.

بکارگیری جوانان و زنان در مناصب ارشد مدیریتی نیازمند قانون است؟

البته همین که در حد حرف و وعده هم گفته می‌شود می‌توان گفت خوب است و کور سوی امیدی به ما می‌دهد، اما تا قانون و طرح مصوبی به طور خاص برای آن وجود نداشته باشد که مسئولان را به انتخاب جوانان برای سمت‌های بالای مدیریتی اجبار کند، راه به جایی نخواهیم برد.

در بین هزاران طرح و لایحه‌ای که در دولت برای بهبود شرایط و پیشرفت کشور برنامه ریزی می‌شوند و راه مجلس را برای نهایی شدن در پیش می‌گیرند تنها یک طرح وجود دارد که به ممنوعیت بکارگیری بازنشستگان و جایگزینی نیرو‌های جوان در پست‌های مدیریتی می‌پردازد. زحمت این طرح را دولت دوازدهم کشیده، اما جز یک وزیر جوان دهه شصتی در بدنه اصلی دولت، مورد دیگری به چشم نمی‌خورد.

مسئولان هم دلایل و بهانه‌های خود را برای عدم انتصاب جوانان دارند. آن‌ها بی تجربگی آنان را مهم‌ترین عامل موثر در این امر می‌دانند. طبیعتا وجود افراد با تجربه در یک پست حساس و مهم و استفاده از تجربه آن‌ها در موضوعات و مسائل مختلف نتایج خوبی را به دنبال دارد، اما نباید قدرت، تخصص و پویایی جوانان کشور را نادیده گرفت و به راحتی از آن عبور کرد.

باید جوانانی که بی‌وقفه درس می‌خوانند و تلاش می‌کنند سطح علم و دانش خود را بالا ببرند به امید آن که هم خودشان موفق شوند و هم کشورشان را به سربلندی برسانند، اما در نهایت با این حقیقت رو به رو می‌شوند که سمت‌های بالای مدیریتی جایی برای آن‌ها و اجرای ایده‌ها و طرح‌های آن‌ها ندارد.

طلسم بکارگیری جوانان و زنان در جایگاه‌های مدیریتی در دولت سیزدهم شکسته می شود؟

زنان یک سوی دیگر این ماجرا هستند، زنانی که وقتی در خانه هستند یک خانواده را با تمام مسئولیت‌هایش به بهترین شکل مدیریت می‌کنند قطعا با تحصیلات، تخصص و توانمندی‌های منحصر به فردشان در سمت‌های بالای مدیریتی بسیار موفق خواهند بود که تعدادشان کم هم نیست.

حالا در روز‌های نزدیک انتخابات چشم امید نامزد‌های انتخاباتی به رأی جوانان و شاید در کنار آن زنان جوان است. آن‌ها در صحبت‌های خود وعده وزیر و معاون زن را می‌دهند، اما باید دید در دولت جدید این امر محقق خواهد شد یا نه.

مهدی تندگویان معاون ساماندهی امور جوانان وزارت ورزش و جوانان در گفت‌وگو با باشگاه خبرنگاران جوان از جوانگرایی تقدیر کرد و گفت: مدیران کشور باید جوان شوند و این تنها راه نجات کشور است.

معاون ساماندهی امور جوانان وزارت ورزش و جوانان درباره سن مدیران معاونت جوانان وزارت ورزش و جوانان اظهار کرد: تمام مدیران این معاونت دهه شصتی هستند و نمی‌توانید در این معاونت مدیری را پیدا کنید که دهه شصتی نباشد.

تندگویان با بیان اینکه اجرایی شدن جوانگرایی نیز می‌تواند به قانون نیازی نداشته باشد، افزود: باید توجه داشت که شایسته سالاری باید بین جوانان و بزرگسالان صورت گیرد.

او ادامه داد: شایسته سالاری یعنی جوانی بر سر کار آید که حداقل تخصص پایه، تجربه و توانایی‌های آن سمت را داشته باشد.

معاون ساماندهی امور جوانان وزارت ورزش و جوانان تأکید کرد: با درخواست دولت، معاونت جوانان آماده معرفی جوانان تحصیل کرده و با تخصص به حوزه‌ها و سمت‌های اجرایی مختلف است.

با همه‌ این‌ها اگر نخواهیم منفی نگری داشته باشیم، باید گفت جوانگرایی و حمایت از ظرفیت‌های جوانان توانای کشور در کنار استفاده از تجربیات افرادی که سال‌های زیاد مدیریت مجموعه‌ای را به عهده داشتند می‌تواند به پیشرفت‌های روزافزون در زمینه‌های مختلف کمک زیادی کند.

منبع: باشگاه خبرنگاران جوان

ادامه مطلب
برای افزودن دیدگاه کلیک کنید

یک پاسخ بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اجتماعی

رئیس قوه قضائیه درگذشت رئیس بنیاد مسکن را تسلیت گفت

منتشر شده

در

توسط

رئیس قوه قضائیه درگذشت رئیس بنیاد مسکن را تسلیت گفت

رئیس قوه قضائیه در پیامی درگذشت مرحوم علیرضا تابش رییس فقید بنیاد مسکن انقلاب اسلامی را تسلیت گفت.

به نقل از مرکز رسانه قوه قضائیه، حجت‌الاسلام غلامحسین محسنی اژه‌ای در این پیام گفت: درگذشت تاثر برانگیز مهندس علیرضا تابش رئیس فقید بنیاد مسکن انقلاب اسلامی که سال‌های زیادی از عمر خود را وقف خدمت به محرومین و رفع مشکلات نیازمندان و آسیب‌دیدگان از بلایای طبیعی کرد، به خاندان معزز تابش و بستگان و همکاران پر تلاش این مدیر جهادی تسلیت گفته و برای آن فقید سعید، علو درجات و اجر زحمات، و برای بازماندگان صبر و شکیبایی مسألت دارم.

منبع:خبرگزاری مهر

ادامه مطلب

اجتماعی

آغاز واکسیناسیون کارکنان شهر زیر زمینی از فردا

منتشر شده

در

توسط

آغاز واکسیناسیون کارکنان شهر زیر زمینی از فردا

مدیر عامل شرکت بهره برداری متروی تهران از آغاز واکسیناسیون کارکنان این شرکت خبر داد و گفت: تعدادی از کارکنان شرکت بهره برداری مترو نیز  فردا واکسینه می شوند.

 علی عبداله پور گفت: با هماهنگی انجام گرفته با دانشگاه علوم پزشکی تهران روند واکسیناسیون راهبران قطار، خدمات مسافری، پاکبانان، انتظامات و سایر افرادی که به طور مستقیم با مسافران در ارتباط هستند در روزهای آینده آغاز خواهد شد.

وی تصریح کرد: براساس هماهنگی‌های صورت گرفته واکسیناسیون کارکنان در گروه‌های ۵۰ نفره در سالن ولایت ساختمان مرکزی شرکت بهره برداری متروی تهران و حومه انجام خواهد شد.

عبداله پور گفت: واکسیناسیون بر اساس فراخوانی که متعاقباً برای همکاران ارسال خواهد شد، به نوبت انجام می‌گیرد.

منبع:خبرگزاری مهر

ادامه مطلب

اجتماعی

گیتی پور فاضل به مرخصی رفت

منتشر شده

در

توسط

گیتی پور فاضل به مرخصی رفت

رئیس سازمان زندان‌ها، اقدامات تأمینی و تربیتی کشور گفت: به خانم گیتی پور فاضل مرخصی اعطا شد.

 محمدمهدی حاج محمدی رئیس سازمان زندان‌ها، اقدامات تأمینی و تربیتی کشور با انتشار پیامی در صفحه توئیتری خود نوشت: به خانم گیتی پور فاضل مرخصی اعطا شد.

او در ادامه نوشت: البته واکسیناسیون کرونا نیز در زندان‌ها آغاز شده است و انشاالله در روزهای آتی همه مددجویان زندان‌های کشور دوز اول واکسن را دریافت خواهند کرد.

گیتی پور فاضل به مرخصی رفت

منبع:خبرگزاری مهر

ادامه مطلب

برترین ها