با ما همراه باشید

اخبار 15

عده‌ای به خاطر دل‌خوشی خود سلامت عمومی جامعه را به خطر نیاندازند

منتشر شده

در

عده‌ای به خاطر دل‌خوشی خود سلامت عمومی جامعه را به خطر نیاندازند

ایسنا/کردستان بی‌انصافی است عده‌ای به خاطر دل‌خوشی خود، سلامت عمومی جامعه و خدمتگزاران آن در بخش‌های مختلف درمانی، آتش‌نشانی و شهرداری و دیگر حوزه‌ها را به مخاطره بیاندازند.

لازمه تغییر و تحول زندگی گذار از تاریخ طبیعی است، اگر با روایتی علمی به جریان زندگی نگاه کنیم نو شدن و ابطال‌پذیری همراه همیشگی فرایند زیستن بوده است، سیکل غم و شادی، راحتی و سختی همراه همیشگی  طبیعت است و ما همیشه زنده به امیدیم.

چند صباحی که می‌ماند به نوروز، بسیاری از افراد جامعه از خستگی کار، تحریم‌ها، گرانی‌های سر به فلک کشیده و غیره چشم‌انتظار و دل‌خوش به نوروزی هستند که بتوانند آغاز سالی جدید را به دور از ناامیدی‎ها و رنجش‌ها آغاز کنند، هرسال چند روز قبل از سال جدید بوی نوروز، شلوغی خیابان‌ها، سبزه و ماهی قرمز چنان انسان را امیدوار می‌کند که انگار سال جدید با خودش تغییر و نو شدن را می‌آورد.

امسال نیز ما چشم به امید این نوروز باستانی بودیم اما اتفاقی که افتاد همه مردم جهان را غافل‌گیر کرد و آن‌چنان همه‌گیر شد که خانه خدا، نماز جمعه و جماعت، مدرسه‌ها، دانشگاه‌ها، آموزشگاه‌ها، ورزشگاه‌ها و همه و همه را به تعطیلی کشاند و پزشکان دراین‌باره می‌گویند مشخص نیست این ویروس که کرونا نام دارد تا کی مهمان ناخوانده این سرزمین است.

ویروس کرونا بسیاری از مردم جهان را به خود مبتلا کرده و بسیاری نیز قربانی این مهمان ناخوانده شدند.

هرروز تعدادی از مسئولان کشوری، پزشکان و برخی از اساتید توصیه می‌کنند اگر مردم در خانه‌های خود بمانند، اگر نوروز امسال به مسافرت نروند امکان دارد زنجیره ویروس کرونا قطع شود و ابتلا به آن کاهش یابد اما گوش مردم گویا به این حرف‌ها بدهکار نیست و باوجود مرگ‌ومیرهایی ناشی از این ویروس همچنان برای سفر به شمال برنامه‌ریزی می‌کنند.

بی‌انصافی است عده‌ای به خاطر دل‌خوشی خود، سلامت عمومی جامعه و خدمتگزاران آن در بخش‌های مختلف درمانی، آتش‌نشانی و شهرداری و دیگر حوزه‌ها را به مخاطره بیاندازند درواقع انصاف نیست که با بی‌توجهی و بی‌خیالی یک عده از مردم، جان خدمتگزارانی همچون پزشکانی که سال‌ها تربیت‌دیده‌اند به خطر بیفتد.

به‌راستی‌که برای حفظ جان مردم و جلوگیری از انتقال بیماری باید به‌دور از هرگونه شائبه سیاسی و بهره‌برداری‌های مختلف به مسئولیت شرعی و اخلاقی و حقوقی‌مان توجه کنیم.

سیف‌الله رحمانی، متخصص روانشناسی در کردستان در این درباره به ایسنا، گفت: نوروز پدیده‌ای طبیعی است که امروزه بیشتر به‌عنوان یک واقعیت در لابه‌لای تقویم زندگی انسان‌ها وجود دارد.

وی افزود: کودکان امروز در وضعیتی به استقبال نوروز می‌روند که واژه کرونا را دامنه واژگان خود می‌بینند، اگرچه این واقعیتی سخت است ولی بر ماست که همانند گذشته پذیرای نوروز باشیم و امید به آینده را ابزار شکست کرونا قرار دهیم.

متخصص روانشناسی در کردستان، بیان کرد: واضح است که کودکان با توانایی تخیل و واقعیت گریزی خود با گریز از رویدادی تلخ و پیروی از این دوره و با استفاده از حیرت‌های خود همچنان زندگی را زیبا می‌بینند.

رحمانی ذکر کرد: لازمه تغییر و تحول زندگی گذار از تاریخ طبیعی است، اگر با روایتی علمی به جریان زندگی نگاه کنیم نو شدن و ابطال‌پذیری همراه همیشگی فرایند زیستن بوده است، سیکل غم و شادی، راحتی و سختی همراه همیشگی طبیعت است و ما همیشه زنده به امیدیم.

وی عنوان کرد: اگرچه در این وضعیت ناگوار، بیش از هرزمانی بر محدود بودن ارتباطات اجتماعی، فاصله زیاد با دیگران و حضور نیافتن در کنار هم توجه می‌شود، امیدواریم بتوانیم گرمی درون خانواده را پایه‌ای برای آینده زیبای خود قرار دهیم.

متخصص روانشناسی در کردستان همچنین به اهمیت نقش مردم در کنترل و مقابله با ویروس کرونا اشاره کرد و گفت: ماندن مردم در خانه و عدم مسافرت لازمه قطع زنجیره انتقال ویروس کرونا است.

رحمانی ادامه داد: رعایت نکات بهداشتی و ماندن در خانه مهم‌ترین عامل برای کنترل و مهار ویروس کرونا است لذا برای قطع زنجیره انتقال این ویروس مردم باید به توصیه‌های پزشکی و بهداشتی عمل و رفت‌وآمدها را کنترل کنند.

وی به انجام اقدامات غربالگری در سطح استان و برای مقابله با ویروس کرونا اشاره کرد و گفت: متأسفانه برخی از مردم تاکنون توجهی به موضوع کرونا نداشته و هیچ کمکی در قطع زنجیره انتقال این بیماری انجام نداده‌اند و با حضور در تجمعات جان دیگر افراد را به مخاطره می‌اندازند.

فردین صادق ایوبی مدرس دانشگاه نیز درباره این روزها چنین می‌گوید: گاهی برای نرفتن باید ماند، گاهی برای عادت به خویش باید ماند، گاهی برای روبرو شدن با خود باید ماند، برای گریز از حس تنهایی که جلوگاه حقیقی تفکر است و این به معنای بی‌کسی نیست بلکه روبرو شدن با خود است، با هرآن چه که هستیم، رهیافتی به مقام خلوت، در قبال جلوت و آشکاره گی.

بیایید در این روزهای ناخوشایند که عادت، هر روزینه ما را برای گریز از خود به شهامت روبه رو کردن با خود تبدیل کرده است، با خود در خانه بمانیم و از تهدید مرگ دورباشیم، به باغ‌های درونی خویش سفر کنیم، به رویا، به آرزوی روزهای خوب، بیایید طالب بی‌قرار شویم و این جمله مولانا را به گوش جان شنیدار باشیم:

جمله‌ی بی قراریت از طلب قرار تست        طالب بی قرار شو تا که قرار آیدت

منبع:ایسنا

ادامه مطلب
برای افزودن دیدگاه کلیک کنید

یک پاسخ بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اخبار 15

مرگ ۳کارگر در چاه

منتشر شده

در

توسط

مرگ ۳کارگر در چاه

سخنگوی سازمان اورژانس کشور از سقوط ۴ کارگر در چاه خبر داد.

 مجتبی خالدی در گفت و گو با ایسنا، در این باره اظهار کرد: حوالی ساعت ۱۱ امروز یک مورد حادثه سقوط در چاه به سازمان اورژانس اعلام شد که در پی آن عوامل امدادی به محل حادثه واقع در شهرستان پیربخش استان زاهدان اعزام شدند.

وی با اشاره به حضور عوامل امدادی اورژانس در محل حادثه گفت: در این حادثه ۴کارگر به داخل چاه سقوط کرده بودند، امدادگران با نجات این افراد از داخل چاه آن را به عومل اورژانس تحویل دادند.

خالدی در پایان افزود: بعد از بررسی علائم حیاتی این ۴نفر، مشخص شد که سه نفر از این افراد جان خود را در این حادثه از دست داده اند، نفر چهارم نیز بعد از انجام عملیات پیش بیمارستانی، برای ادامه روند درمان به بیمارستان منتقل شدند.

منبع: ايسنا

ادامه مطلب

اخبار 15

دیار تاکستان‌های سرسبز چشم به راه مسافران نوروزی

منتشر شده

در

توسط

دیار تاکستان‌های سرسبز چشم به راه مسافران نوروزی
مسیر آبگرم خلیل‌آباد

ایسنا/خراسان رضوی ‌شهرستان خلیل‌آباد که از آن به عنوان دیار تاکستان‌های سرسبز نام برده می‌شود، حدود ۲۵۰ سال قبل توسط خلیل‌خان فرزند جلیل‌بیگ از خاندان عرب میش مست بنا نهاده شد.

‌به گزارش ایسنا- ‌در آن زمان خلیل‌خان قلعه‌ای بزرگ و زیبا به نام خودش بنا نهاد که بعدها خلیل‌آباد نام گرفت اما در حقیقت نام این سرزمین، خارزنج است که در کتب تاریخی و معتبر از آن بسیار نام برده شده‌است. شهر خارزنج در ناحیه شمالی شهر خلیل‌آباد فعلی واقع شده بود که در اثر زمین لرزه تخریب و ساکنانش در دشت‌های جنوبی پراکنده و اقدام به ساخت آبادی‌های متعدد نمودند، سرانجام به دلیل وجود نا امنی‌های حاصل از حمله افاغنه و ترکمن‌ها اقدام به ساخت قلعه معروف خلیل‌آباد نمودند و خلیل‌آباد مرکزیت یافت.

در همین خصوص مدیر میراث فرهنگی و گردشگری شهرستان خلیل‌آباد گفت: براساس کتب تاریخی، پیشینه شهرستان به دوران زرتشت بر می‌گردد، به طوری که آثار و ابنیه زرتشتیان در اطراف شهرستان به چشم می‌خورد.

محمد جواد بلبلی در همین خصوص به جاذبه‌های تفریحی شهرستان که محور گردشگری پارک جنگلی خلیل آباد است، اشاره کرد و گفت: این پارک همه روزه پذیرای مسافران و بسیاری از شهروندان است. پارک جنگلی شمال شهرستان با وسعت 200 هزار متر مربع و گونه‌های درختی کاج، افرا، اقاقیا و سروناز و سرو نقره‌ای، سپیدار و … از دیگر تفرجگاه‌های دیدنی این شهرستان است .

وی بیان کرد: در ارتفاعات شمال شهر خلیل‌آباد و در دل سیاه کوه و در آغاز راه رودخانه دائمی خارزنج چشمه‌های جوشان آبگرم معدنی که مردم محلی آن را «گِرمو» می‌نامند یکی دیگر از مکان‌های گردشگری است. این چشمه‌های جوشان از سالیان قبل با خواص بالای درمانی التیام بخش درد و میزبان خیل عظیم ورزشکاران و گردشگران و طبیعت دوستان است.

مدیر میراث فرهنگی و گردشگری خلیل‌آباد، طبیعت بکر، درختان سرسبز، آبشارها و رودخانه جاری خارزنج منطقه آبگرم را  جزء دیدنی‌ترین مناظر طبیعی شهرستان خلیل‌آباد ذکر کرد و گفت: چشم انداز فرهنگی، طبیعی و تاریخی این منطقه با دارا بودن 12 اثر تاریخی موسوم به آسیاب و دره‌های زیبا و شفگت انگیز با پوشش نیزار و حوضچه‌های بزرگ آب موسوم به«زو» و حوضچه‌های آبگرم معدنی گردشگران بسیاری را به سمت خود کشانده است.

بلبلی همچنین به کویر بسیار دیدنی نمک جعفرآباد اشاره کرد و گفت: صرف صبحانه محلی از جمله تخم مرغ شیره که یکی از اصیل‌ترین غذاهای خراسان است در کنار سیاه چادر عشایری، نوشیدن چای آتشی و دمنوش‌های کویر به همراه سیب زمینی زغالی، تجربه لذت بخش و تداعی گوشه‌ای از زندگی کویری را برای گردشگران در کویر نمک جعفرآباد به همراه خواهد داشت.

وی بازدید از روستای کاهه و بافت قدیمی روستا و صرف اشکنه قورمه که از لذیذترین غذاهای منطقه کویری خراسان است و مزه به یاد ماندنی را برای گرشگران رقم می‌زند، به گردشگران نورزی پیشنهاد داد.

مدیر میراث فرهنگی و گردشگری خلیل‌آباد، اظهار کرد: دراین منطقه بسیار زیبا که در فاصله 4 کیلومتری شمال شهر خلیل‌آباد قرار دارد دارای 3 چشمه آب گرم معدنی است که به ارتفاعات شمال شهر منتهی می‌شود. همچنین وجود آبشارها و رودخانه دائمی خارزنج این منطقه را جزء دیدنی ترین مناظر طبیعی شهرستان نموده است.

وی ادامه داد: در ضلع جنوبی شهر کندر بقایای خشت وگلی عظیمی به ارتفاع 15 متر وبه طول 68 و عرض 44 متر دیده می‌شود که در واقع کهندژ شهرک حاصلخیز و پر رونق کندر در گذشته‌های دور بوده است.

بلبلی گفت: سفال‌های پراکنده بر روی آن قدمت این اثر را به پیش از اسلام می‌رساند و موید سکونت در آن تا سده هفتم و هشتم هجری است. در چهار سوی این کهندژ آثار و بقایایی از برج‌های نگهبانی و تدافعی به چشم می‌خورد.

او همچنین به بنای حمام آقا که جزء مجموعه ابنیه تاریخی و با ارزش که در بافت مرکزی شهر قرار گرفته اشاره کرد؛ وی افزود: این بنا که مشتمل بر مسجد جامع، کاروانسرا و دکاکین مجاور  مسجد است در اوایل دوران پهلوی احداث شده و دارای دو بخش مردانه و زنانه است.

بلبلی عنوان کرد: حمام مردانه 15 پله و حمام زنانه 10 پله پایین‌تر از سطح زمین بوده و دارای رختکن، زینه، دوش‌ها و گرمابه، آب انبار، جاکفشی و نمازخانه است.

وی ادامه داد: حوض چهل پایه که نام این سازه آبی برگرفته از پایه‌های ده گانه‌ای است که پوشش آن را تشکیل داده و از هر پایه چهار عنصر فرعی دیگر روی هم رفته چهل پایه منفک گردیده و ایجاد قوس را ممکن کرده است.

مدیر میراث فرهنگی و گردشگری خلیل‌آباد گفت: به استناد شواهد موجود مسجد جامع خلیل آباد پیش از این در محل مسجد جامع فعلی، بنای مسجدی کهن و یک ایوانی موسوم به میان خیابان وجود داشته که بنای فعلی با الگوبرداری از مسجد جامع کاشمر در سال 1308 قمری با طرح یک ایوانی وشبستان‌های طرفین ساخته شده و شبستان شرقی آن در سال 1313 قمری تکمیل شده است.

وی همچنین در خصوص آب انبارهای کندر بیان کرد: این آب انبارها که از دو بنای همجوار تشکیل شده‌اند در شهر کندر، از توابع شهرستان خلیل‌آباد قرار گرفته‌اند.

بلبلی گفت: این ابنیه از جمله آثار عام‌المنفعه هستند که آب انبار اولی به دستور حاجی حاتمی و به دست توانای حاج علی اصغر بنایی در حدود 70 سال پیش ساخته شده و آب انبار دیگر ده سال بعد از آن به سفارش حاج اصغر رحمانی و به دست استاد شعبان بنا شده است.

وی بیان کرد: یخدان گلی یکی از بناهای عام‌المنفعه بوده و نمایانگر فرهنگ گذشته این دیار در بهره‌برداری واستفاده از یخ است. از نکات جالب توجه این یخدان گلی استفاده از قطعات درشت چوب در میان جرزهای قطور است که نقش سازه‌ای داشته و به منظور استقامت بیشتر دیواره یخدان کاربرد داشته و قسمتی از چوب‌ها که بیرون آمده در سطح نمای داخلی و خارجی یخدان قابل مشاهده است.

 

وی در ادامه با اشاره به این که سالیانه ۵۰ هزار مسافر از مکان‌های گردشگری و تاریخی و مذهبی شهرستان بازدید می‌کنند، گفت: تنها در نوروز سال 97 بالغ بر 15 هزار مسافر و گردشگر وارد شهرستان خلیل‌آباد شدند.

بلبلی افزود: هرچند به دلیل نبود واحدهای اقامتی مناسب تاکنون تنها یک شب میزان ماندگاری مسافران در شهرستان بوده اما امیدواریم با راه‌اندازی چهار اقامتگاه بوم‌گردی در روستاهای نصرآباد، دهنو، شهر کندر و روستای جعفرآباد که سال جاری صورت گرفت، میزان ماندگاری مسافران افزایش یابد.

وی بیان کرد: با توجه به این که درخواست هتل سنتی تاریخی شده و اکنون تلاش برای دریافت موافقت اصولی می‌شود، امیدواریم برای سال 99 این هتل به واحدهای اقامتی شهرستان اضافه می‌شود.

منبع: ايسنا

ادامه مطلب

اخبار 15

واکنش پلیس به ریختن گازوئیل در جاده هراز

منتشر شده

در

توسط

واکنش پلیس به ریختن گازوئیل در جاده هراز

رئیس پلیس راه فرماندهی انتظامی مازندران هرگونه اخباری را در رابطه با ریختن گازوئیل در جاده هراز تکذیب کرد.

به گزارش ایسنا، سرهنگ قدمی درباره ویدیو منتشر شده از لیز خوردن خودرو ها در جاده هراز اظهار کرد: چندی پیش یک دستگاه خودرو در این محل واژگون شده و در پی آن روغن و آب رادیاتور این خودرو به سطح جاده ریخته شد، پس از آن نیز به علت بارش باران بر سطح جاده، محور لغزنده شد.

وی ادامه داد: بدلیل لغزنده شدن مسیر و رعایت نکردن سرعت مطمئنه از سوی رانندگان دیگر وسایل نقلیه، حادثه رانندگی در این محل اتفاق افتاد که مراتب این موضوع نیز به سرعت به سازمان راهداری اعلام شد.

فرمانده پلیس راه مازندران در ادامه با اشاره به انتشار کلیپ در فضای مجازی و شبکه‌های اجتماعی در خصوص ریختن عمدی گازوئیل در این نقطه، ضمن تکذیب این خبر از کاربران فضای مجازی خواست از بازنشر چنین اخباری جدا خودداری کرده و به جای آن با هشدار به رانندگان وسایل نقلیه خواست تا با رعایت قوانین و مقررات راهنمایی و رانندگی، پلیس را در راستای پیشگیری از حوادث رانندگی و کاهش تصادفات یاری کنند.

منبع: ايسنا

ادامه مطلب

برترین ها