کد خبر : 2615
تاریخ انتشار : جمعه ۱ مرداد ۱۴۰۰ - ۲۳:۴۹

عفو بین الملل: پای مواضعمان بر سر پروژه پگاسوس ایستاده‌ایم

عفو بین الملل: پای مواضعمان بر سر پروژه پگاسوس ایستاده‌ایم

در حالی که سازمان عفو بین الملل گفته بود هرگز ادعا نکرده که فعالان، خبرنگاران و سیاستمداران از سوی دولتهای کشورهای مختلف با استفاده از جاسوس افزار پگاسوس متعلق به شرکت اسرائیلی NSO هدف جاسوسی قرار گرفته اند، این سازمان در بیانیه جدیدی چرخشی ۱۸۰ درجه از این موضع خود کرد. به نقل از یاهونیوز،

عفو بین الملل: پای مواضعمان بر سر پروژه پگاسوس ایستاده‌ایم

در حالی که سازمان عفو بین الملل گفته بود هرگز ادعا نکرده که فعالان، خبرنگاران و سیاستمداران از سوی دولتهای کشورهای مختلف با استفاده از جاسوس افزار پگاسوس متعلق به شرکت اسرائیلی NSO هدف جاسوسی قرار گرفته اند، این سازمان در بیانیه جدیدی چرخشی ۱۸۰ درجه از این موضع خود کرد.

به نقل از یاهونیوز، عفو بین الملل در بیانیه جدیدی که در وبسایتش منتشر کرد گفت: عفو بین الملل قاطعانه پای یافته های پروژه پگاسوس ایستاده است و داده ها به شکلی انکارناپذیر با اهداف بالقوه جاسوس افزار پگاسوس شرکت NSO مرتبط هستند.

این سازمان در ادامه این بیانیه نوشت: هدف از شایعات غلطی که در رسانه‌های اجتماعی منتشر می‌شوند انحراف حواس از هدف گرفتن غیرقانونی گسترده خبرنگاران، فعالان و افراد دیگری که پروژه پگاسوس فاش کرده، است.

عفو بین الملل پیش از این رسانه‌ها را مقصر به تصویر کشیدن غلط گزارش اصلی‌اش کرد. این سازمان اظهار کرده بود که هرگز نگفته که فهرست اخیرا افشا شده از شماره‌ها ارتباطی با پروژه جاسوس افزار پگاسوس دارند. این سازمان ادعا کرد که این فهرست که در بسیاری از رسانه ها انتشار پیدا کرده فهرستی است که از نظر آنها به عنوان اهداف بالقوه مشتریان شرکت NSO در نظر گرفته شده بودند.

چند روز پیش عفو بین الملل در بیانیه ای اعلام کرد شرکت اسرائیلی NSO جاسوس افزار پگاسوس را در اختیار بسیاری از دولتهای سراسر جهان با هدف جاسوسی کردن از فعالان، سیاستمداران و خبرنگاران قرار داده است.

فهرست افشا شده از ۵۰۰۰۰ شماره تلفن افراد متعلق به اقشار مختلف یک طوفان رسانه ای بر سر رسوایی جاسوسی را به راه انداخت. به گزارش هاآرتص، شالی هولیو، مدیر عامل شرکت NSO ادعا کرد: این فهرست متشکل از ۵۰۰۰۰ شماره تلفن هیچ ارتباطی به ما ندارد.

هولیو این اظهار نظر را در خطاب به روزنامه اسرائیلی کالکالیست مطرح کرد؛ روزنامه ای که در مطلبش ادعا کرد که عفو بین الملل این که این شماره ها ارتباط مستقیم با شرکت NSO داشته باشند را رد کرده و ظاهرا از بیانیه های قبلی خودش عقب نشینی کرده است.

با این در ترجمه انگلیسی رسمی بیانیه عفو بین الملل که ازسوی نماینده های محلی اسرائیلی آنها صورت گرفت، ادعای شرکت NSO رد و بر حمایت این سازمان از تحقیقات پروژه پگاسوس تاکید شده است.

عفو بین الملل در بیانیه‌ای به زبان عبری درباره این فهرست اظهار کرده بود: این فهرستی از شماره‌ها است که به عنوان اهداف مد نظر مشتریان NSO که متعلق به کشورهای مختلف جهان هستند انتخاب شدند. این فهرست نشان دهنده علاقمندی‌های مشتریان این شرکت که خواستار جاسوسی از خبرنگاران، فعالان خقوق بشری، مخالفان سیاسی، وکلا و … هستند، است. اینها افراد مظنون به کودک آزاری، مجرمان جرایم جدی و تروریست نیستند.

عفو بین الملل همچنین به اسرائیل از بابت صنعت سایبری تهاجمی اش حمله و عنوان کرد که رسوایی مربوط به شرکت NSO تنها “نوک قله یخ است”.

به گزارش یاهونیوز، عفو بین الملل همچنین در بیانیه قبلی خود گفته بود: سازمان عفو بین الملل هرگز این لیست را به عنوان لیست جاسوس افزار پگاسوس شرکت NSO ارائه نکرده است هر چند که برخی رسانه های جهان ممکن است چنین کاری کرده باشند.

این سازمان توضیح داد: عفو بین الملل و خبرنگاران تحقیقی و رسانه های همکار با آن از همان ابتدا خیلی صریح گفتند که این فهرست شماره‌هایی است که به عنوان شماره های مورد توجه مشتریان شرکت NSO که حکومت های مختلف در جهان هستند نشانه گذاری شده‌اند. این فهرستی است که نشان دهنده تمایلات مشتریان این شرکت است که برای رصد خبرنگاران، فعالان حقوق بشری، رقبای سیاسی، وکلا و … ابراز تمایل کرده اند.

منبع:ایسنا

برچسب ها :

ناموجود
ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : 0
0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها