با ما همراه باشید

سایر

عفو بین الملل: پای مواضعمان بر سر پروژه پگاسوس ایستاده‌ایم

منتشر شده

در

عفو بین الملل: پای مواضعمان بر سر پروژه پگاسوس ایستاده‌ایم

در حالی که سازمان عفو بین الملل گفته بود هرگز ادعا نکرده که فعالان، خبرنگاران و سیاستمداران از سوی دولتهای کشورهای مختلف با استفاده از جاسوس افزار پگاسوس متعلق به شرکت اسرائیلی NSO هدف جاسوسی قرار گرفته اند، این سازمان در بیانیه جدیدی چرخشی ۱۸۰ درجه از این موضع خود کرد.

به نقل از یاهونیوز، عفو بین الملل در بیانیه جدیدی که در وبسایتش منتشر کرد گفت: عفو بین الملل قاطعانه پای یافته های پروژه پگاسوس ایستاده است و داده ها به شکلی انکارناپذیر با اهداف بالقوه جاسوس افزار پگاسوس شرکت NSO مرتبط هستند.

این سازمان در ادامه این بیانیه نوشت: هدف از شایعات غلطی که در رسانه‌های اجتماعی منتشر می‌شوند انحراف حواس از هدف گرفتن غیرقانونی گسترده خبرنگاران، فعالان و افراد دیگری که پروژه پگاسوس فاش کرده، است.

عفو بین الملل پیش از این رسانه‌ها را مقصر به تصویر کشیدن غلط گزارش اصلی‌اش کرد. این سازمان اظهار کرده بود که هرگز نگفته که فهرست اخیرا افشا شده از شماره‌ها ارتباطی با پروژه جاسوس افزار پگاسوس دارند. این سازمان ادعا کرد که این فهرست که در بسیاری از رسانه ها انتشار پیدا کرده فهرستی است که از نظر آنها به عنوان اهداف بالقوه مشتریان شرکت NSO در نظر گرفته شده بودند.

چند روز پیش عفو بین الملل در بیانیه ای اعلام کرد شرکت اسرائیلی NSO جاسوس افزار پگاسوس را در اختیار بسیاری از دولتهای سراسر جهان با هدف جاسوسی کردن از فعالان، سیاستمداران و خبرنگاران قرار داده است.

فهرست افشا شده از ۵۰۰۰۰ شماره تلفن افراد متعلق به اقشار مختلف یک طوفان رسانه ای بر سر رسوایی جاسوسی را به راه انداخت. به گزارش هاآرتص، شالی هولیو، مدیر عامل شرکت NSO ادعا کرد: این فهرست متشکل از ۵۰۰۰۰ شماره تلفن هیچ ارتباطی به ما ندارد.

هولیو این اظهار نظر را در خطاب به روزنامه اسرائیلی کالکالیست مطرح کرد؛ روزنامه ای که در مطلبش ادعا کرد که عفو بین الملل این که این شماره ها ارتباط مستقیم با شرکت NSO داشته باشند را رد کرده و ظاهرا از بیانیه های قبلی خودش عقب نشینی کرده است.

با این در ترجمه انگلیسی رسمی بیانیه عفو بین الملل که ازسوی نماینده های محلی اسرائیلی آنها صورت گرفت، ادعای شرکت NSO رد و بر حمایت این سازمان از تحقیقات پروژه پگاسوس تاکید شده است.

عفو بین الملل در بیانیه‌ای به زبان عبری درباره این فهرست اظهار کرده بود: این فهرستی از شماره‌ها است که به عنوان اهداف مد نظر مشتریان NSO که متعلق به کشورهای مختلف جهان هستند انتخاب شدند. این فهرست نشان دهنده علاقمندی‌های مشتریان این شرکت که خواستار جاسوسی از خبرنگاران، فعالان خقوق بشری، مخالفان سیاسی، وکلا و … هستند، است. اینها افراد مظنون به کودک آزاری، مجرمان جرایم جدی و تروریست نیستند.

عفو بین الملل همچنین به اسرائیل از بابت صنعت سایبری تهاجمی اش حمله و عنوان کرد که رسوایی مربوط به شرکت NSO تنها “نوک قله یخ است”.

به گزارش یاهونیوز، عفو بین الملل همچنین در بیانیه قبلی خود گفته بود: سازمان عفو بین الملل هرگز این لیست را به عنوان لیست جاسوس افزار پگاسوس شرکت NSO ارائه نکرده است هر چند که برخی رسانه های جهان ممکن است چنین کاری کرده باشند.

این سازمان توضیح داد: عفو بین الملل و خبرنگاران تحقیقی و رسانه های همکار با آن از همان ابتدا خیلی صریح گفتند که این فهرست شماره‌هایی است که به عنوان شماره های مورد توجه مشتریان شرکت NSO که حکومت های مختلف در جهان هستند نشانه گذاری شده‌اند. این فهرستی است که نشان دهنده تمایلات مشتریان این شرکت است که برای رصد خبرنگاران، فعالان حقوق بشری، رقبای سیاسی، وکلا و … ابراز تمایل کرده اند.

منبع:ایسنا

ادامه مطلب
برای افزودن دیدگاه کلیک کنید

یک پاسخ بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سایر

درگذشت دبیر خبر خبرگزاری دانشجو به علت کرونا

منتشر شده

در

توسط

درگذشت دبیر خبر خبرگزاری دانشجو به علت کرونا

سیدمهدی حاجی آبادی، دبیر خبر خبرگزاری دانشجو، بر اثر ابتلاء به کرونا دار فانی را وداع گفت.

 کانال خبرگزاری دانشجو درگذشت این فعال رسانه را به دلیل ابتلاء به کرونا تایید کرده است.

سیدمهدی حاجی آبادی از فعالان سابق دانشجویی (عضو اتحادیه انجمن‌های اسلامی دانشجویان مستقل) بوده است.

خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) ضمن تسلیت این ضایعه، از خداوند برای خانواده وی صبر و برای آن مرحوم علو درجات را مسالت دارد.

منبع:ایسنا

ادامه مطلب

سایر

آلمان درباره خط لوله گازی روسیه ضمانت داد

منتشر شده

در

توسط

آلمان درباره خط لوله گازی روسیه ضمانت داد

صدراعظم آلمان ضمانت داد که اوکراین از ساخت خط لوله گازی نورد استریم ۲ روسیه آسیب نخواهد دید اما اوکراین می گوید مذاکرات درباره آینده اش به عنوان یک کشور ترانزیت مبهم بوده است.

 آنگلا مرکل در آخرین سفر خود به کی‌یف پیش از این که ماه آینده از مقامش به عنوان صدراعظم آلمان کنار برود، گفت: گاز نباید از سوی روسیه به عنوان یک سلاح ژئوپلیتیکی بکار رود و آلمان در صورت لزوم می تواند تحریمهای جدیدی علیه مسکو وضع کند.

وی در گفت و گو با ولودیمیر زلنسکی، رییس جمهور اوکراین گفت: مهم است که اوکراین یک کشور ترانزیت گاز بماند. مرکل خواستار تمدید قرارداد ترانزیت فعلی اوکراین با روسیه پیش از انقضای آن در سال ۲۰۲۴ شد و خاطرنشان کرد که آلمان از گذار تدریجی اوکراین به سوی انرژی تجدیدپذیر حمایت می کند.

آلمان از زمان الحاق کریمه به روسیه در سال ۲۰۱۴ و بروز جنگ در منطقه شرقی دونباس میان نیروهای اوکراین و نیروهای تحت حمایت روسیه در همان سال، کمک مالی و حمایت دیپلماتیک برای اوکراین فراهم کرده است. اما کی‌یف به شدت مخالف توافق میان برلین و واشنگتن در خصوص نورد استریم ۲ بوده که با دور زدن اوکراین، گاز روسیه را به اروپا می رساند. دولت جو بایدن، رییس جمهور آمریکا با وجود لابی اوکراین، تلاش نکرده است با تحریمها مانع این پروژه شود.

دولت زلنسکی این خط لوله را تهدیدی برای امنیت اروپا می داند. وی در کنفرانس مطبوعاتی مشترک با مرکل گفت: تصور می کنم که نورد استریم ۲ یک سلاح است. بر این باورم که عدم توجه به این که این خط لوله یک سلاح خطرناک است نه تنها برای اوکراین بلکه برای کل اروپا اشتباه است.

دیدار مرکل از اوکراین دو روز پس از آخرین دیدار رسمی وی از روسیه و گفت و گو با ولادیمیر پوتین، رییس جمهور روسیه انجام گرفت. وی در این دیدار پوتین را در خصوص موقعیت اوکراین به عنوان یک کشور ترانزیت تحت فشار قرار داد.

پوتین به خبرنگاران گفت که مسکو آماده است توافق ترانزیت را پس از سال ۲۰۲۴ تمدید کند اما به جزییات بیشتری نیاز است.

مرکل همچنین خواهان پیشرفت بیشتر مذاکرات صلح در خصوص شرق اوکراین است و روز یکشنبه خواستار مذاکراتی در قالب نورماندی میان سران آلمان، فرانسه، روسیه و اوکراین شد.

بر اساس گزارش رویترز، توافق آلمان و آمریکا در خصوص نورد استریم ۲ شامل تعهد برای کمک به اوکراین به منظور ادامه دریافت درآمد ترانزیت پس از عملیاتی شدن نورد استریم ۲ است. اما یوری ویترنکو، مدیر شرکت انرژی دولتی نفتوگاز اوکراین ماه گذشته به رویترز گفت: تصور نمی کند روسیه پس از سال ۲۰۲۴ به ترانزیت گاز از طریق خاک اوکراین ادامه دهد.

منبع:ایسنا

ادامه مطلب

سایر

ترافیک سنگین در مسیر بازگشت سفرهای مردم

منتشر شده

در

توسط

ترافیک سنگین در مسیر بازگشت سفرهای مردم
عکس تزئینی است

طبق گزارش‌های مرکز مدیریت راه‌های کشور طی روزهای گذشته ترافیک نیمه‌سنگین و سنگین در محورهای مواصلاتی مختلف به ویژه محورهای منتهی به تهران و البرز آغاز شده که در واقع به دلیل بازگشت مردم از سفر در ایام تعطیل گذشته است.

با وجود اینکه آمارها نشان دهنده کاهش تردد وسایل نقلیه مختلف در روزهای تعطیل گذشته به دلیل اعمال ممنوعیت‌های اعلام شده از سوی ستاد ملی مقابله با کرونا بود، اما در روزهای ابتدایی هفته گذشته و دقیقا قبل از شروع ممنوعیت‌ها، افزایش سفرهای جاده‌ای از سوی مردم را شاهد بودیم تا جایی که در روزهای مذکور به صورت میانگین یک میلیون و ۶۵۰ هزار وسیله نقلیه در جاده‌های کشور تردد کرد.

اما در روزهای ممنوعیت این آمار به شدت کاهش یافت و طی دو روز گذشته دقیقا پس از پایان تعطیلات اعلام شده، دوباره محورهای مواصلاتی کشور شاهد ترافیک نیمه‌سنگین و سنگین بودند که به نظر می‌رسد موج ایجاد شده در مسیر بازگشت مردم از سفرهای این ایام تعطیل بوده است.

بر اساس گزارش‌های منتشر شده مرکز مدیریت راه‌های کشور در روز گذشته، ترافیک سنگین در آزادراه قزوین – کرج – تهران در محدوده آبیک و ترافیک نیمه سنگین در محدوده های کردان، گلشهر، مهرشهر و حدفاصل پل فردیس تا پل کلاک، آزادراه کرج – قزوین در محدوده نظرآباد و آزادراه تهران – ساوه و بالعکس در محدوده پرند به ثبت رسید و تصاویر ثبت شده در دوربین‌های نظارت تصویری ترافیک نیمه سنگین در محور تهران – شهریار محدوده زرنان را نشان داد.

البته طی ساعات بعد از ظهر روز گذشته همچنان تردد روان در محورهای چالوس، هراز، فیروزکوه، آزادراه تهران – شمال و آزادراه قزوین – رشت در مسیرهای رفت و برگشت وجود داشت که به نظر می‌رسد به دلیل ممانعت مسئولان این استان از ورود پلاک‌های غیر بومی در روزهای گذشته بود که اخبار و گزارش‌های آن نیز منتشر شد و آمار ورود و خروج خودرو از دو استان شمالی مازندران و گیلان نیز کاهش محسوس و قابل توجه بیش از ۶۰ درصدی را نسبت به سال گذشته نشان می‌دهد.

وسایل نقلیه ورودی و خروجی استان‌ها از ۲۴ تا ۲۹  مرداد ماه

آخرین گزارش‌های منتشر شده هم نشان می‌دهد که ترددهای بین استانی که در روز ۲۸ مرداد ماه که به حدود ۶۲۵ هزار خودرو رسیده بود فردای همین روز یعنی در ۲۹ مرداد ماه به یک میلیون و ۳۰ هزار خودرو رسید و روند صعودی در نمودار تردد این روزها نمود پیدا کرد.

وضعیت تردد از ۲۴ مرداد ماه و مقایسه با مدت مشابه سال گذشته

 

منبع:ایسنا

ادامه مطلب

برترین ها