با ما همراه باشید

اخبار 20

عقل، فکر و اندیشه؛ بالاترین امتیاز انسان

منتشر شده

در

عقل، فکر و اندیشه؛ بالاترین امتیاز انسان

ایسنا/زنجان نماینده ولی‌فقیه در استان زنجان گفت: کسی که در نادانی قدم می‌زند، بزرگ‌ترین ظلم را نسبت به خود دارد.

آیت‌الله علی خاتمی پیش از ظهر امروز (اول آذرماه) در آیین بزرگداشت روز کتاب، کتابخوانی و کتابدار استان زنجان، با بیان اینکه بزرگ‌ترین تجلی قدرت خداوند، خلقت و در بین همه مخلوقات نیز برجسته‌ترین فراز خلقت، انسان است، اظهار کرد: ما هر چه را به عنوان زیبا مانند هنر زیبا، موسیقی زیبا، نقاشی زیبا، آیینه‌کاری زیبا، قد و قامت، چشم و ابرو که ظاهرشان باعث جلب توجهات ظاهری است ولی باطن و آفریننده آن‌ها خداوند است و ما با این ستایش، خالق زیبایی که خداوند است را ستایش می‌کنیم.

وی با بیان اینکه اصلاً نمی‌شود کسی عقلش سر جای خود باشد و زبانش درست حرکت کند ولی منکر خداوند باشد، افزود: اگر یک گل مصنوعی زیبا است به خودی خود زیبا نشده و یک فردی اندازه‌ها، رنگ‌ها، هندسه و … را به درستی انتخاب کرده و در کنار هم قرار داده و او را زیبا کرده، البته این احساس و عقل را نیز خداوند به آن فرد اعطا کرده ‌است.

این مسئول با اشاره به اینکه بالاترین امتیاز انسان، عقل، فکر و اندیشه است، تصریح کرد: کسی که در نادانی قدم می‌زند، بزرگ‌ترین ظلم را نسبت به خود دارد و قبل از ظلم به جامعه به خود ظلم کرده ‌است، زیرا خود انسان کانون استعدادها است.

آیت‌الله خاتمی ادامه داد: لذت دانایی در مرحله اول برای خود انسان است و اگر باطن انسان پاک باشد، نورانیت آن به اطرافیان نیز منتقل خواهد ‌کرد.

در ادامه این مراسم، مدیرکل روابط‌عمومی نهاد کتابخانه‌های عمومی کشور نیز عنوان کرد: امیدواریم مردم زنجان همان‌طور که در آیین عزاداری سید و سالار شهیدان پیشتاز و مقدم هستند، در آیین کتابخوانی، ترویج و توسعه فرهنگ‌ کتابخوانی هم پیشتاز باشند و مردم فرهنگ‌دوست زنجان بتوانند در آمار و ارقام مربوط به حوزه کتاب نیز بدرخشند.

مهدی توکلیان افزود: خیل عظیمی از خادمان فرهنگی‌کشور که به نام کتاب‌داران در پراکندگی جغرافیایی کشور از کلان شهرها تا مناطق عشایری در حال خدمت هستند و ثابت کردند نمی‌گذارند کتابخانه‌ها به تعطیلی کشیده‌ شود و نشان دادند خدماتی که در حوزه کتاب و کتابخوانی دارند پا برجا است و در اوج ایام کرونایی هم‌ فعالیت خود را تعطیل نکردند.

این مسئول با بیان اینکه در مدت شش سال، ۲۱۴ هزار مترمربع به سرانه کتابخان‌های عمومی اضافه شده و شاهد افزایش ۷۶۲ باب کتابخانه در جمهوری اسلامی ایران هستیم، تصریح کرد: امروزه نهاد کتابخانه‌های عمومی به باشگاه‌های آموزشی، فرهنگی و اجتماعی تبدیل شده‌اند و رویکرد آن‌ها صرفاً تحویل و امانت کتاب نیست، بلکه فعالیت‌های متنوعی را عرضه می‌کنند که مبتنی بر خدمات جهانی است که در سایر کشورهای جهان هم در حال ارائه است.

در ادامه آیین بزرگداشت روز کتاب، کتابخوانی و کتابدار استان زنجان، مدیرکل امور اجتماعی و فرهنگی استانداری زنجان نیز اظهار کرد: با توجه به فعالیتی که در حوزه کاهش آسیب‌های اجتماعی داریم، اندوخته ما این است که در حوزه آسیب‌های اجتماعی کسانی که اطلاعات و تحصیلات بالاتری دارند، کم‌تر دچار این آسیب‌ها می‌شوند، البته این به این معنی نیست که این افراد حتماً دچار مشکل نمی‌شوند ولی طبق آمارها و پژوهش‌ها در سطح کشور و استان، کسانی که مجهز به اطلاعات و دانش روز بوده و با کتاب دوست هستند، کمتر دچار مشکلاتی در حوزه آسیب‌های اجتماعی می‌شوند.

مسیح‌الله سلطانی افزود: آخرین پژوهش‌ها و مطالعاتی که انجام داده‌ایم، استان زنجان رتبه دوم را در بحث مطالعه در سطح کشور دارد و این استان جزو استان‌هایی است که مردم آن مطالعه بالایی دارند و تعداد بالای اعضای کتابخانه‌ها، تعداد کتابخانه‌ها و … نشان‌دهنده آن است.

این مسئول با بیان اینکه استان زنجان سال‌ها است که جزو استان‌های کم‌تر آسیب دیده در بحث آسیب‌های اجتماعی است، تصریح کرد: بیش از ۳۰ آسیب اجتماعی در کشور وجود دارد که ۱۷ آسیب به دلیل اهمیتی که دارد از بین آن‌ها احصا می‌شود که در آن‌ها استان زنجان فقط در ۵ مورد از نرم کشوری بالا است و در ۱۲ مورد از نرم کشوری پایین است که اعتقادات بالای مردم، فرهنگ بالای مطالعه و ویژگی‌های فرهنگی استان دلیل کم بودن آسیب‌های اجتماعی در استان است.

سرپرست نهاد کتابخانه‌های عمومی استان زنجان نیز اظهار کرد: با وجود همه تنگناهای مالی که کتابخانه‌ها گریبان‌گیر آن هستند، نه تنها خدمتی در کتابخانه‌ها کمتر نشده، بلکه کتابداران با شوق و اشتیاق به خدمت‌رسانی مشغول هستند.

ایرج صادقی افزود: در طول مدت شیوع ویروس کرونا با همه مشکلات، تنگناها و محدودیت‌هایی که ایجاد شد اجرای فعالیت‌های فرهنگی ترویجی در کتابخانه‌ها کمتر نشد، بلکه با استفاده از تجارب همه همکاران ارتباط با مخاطب در فضای مجازی برقرار و فصل جدیدی برای خدمت به مردم شروع شد و در شرایط کرونا با آماده بودن سخت افزار مورد نیاز در کتابخانه‌ها و تقویت نرم‌افزار لازمه برنامه‌ها به فضای مجازی انتقال یافت و برنامه‌های مختلف مانند جشنواره‌ها مسابقات معرفی کتاب و غیره با قدرت بیشتری در فضای مجازی انجام شد.

این مسئول با اشاره به ایجاد پایگاه‌های اطلاعاتی یا پایگاه مرجع به عنوان خدمات نوین در کتابخانه‌ها، تصریح کرد: در ایام کرونا با ایجاد پیک کتاب، کتاب‌های درخواستی اعضا بدون مراجعه عضو به کتابخانه در درب منزل تحویل شد و در برخی از روستاها همکاران کتاب را به در خانه‌ها در روستاها بردند تا دوست‌داران کتاب از نعمت خواندن کتاب بی‌نصیب نمانند.

صادقی ادامه داد: با تبدیل تهدید کرونا به فرصت اقدامات خوبی در کتابخانه‌ها استان شکل گرفت و بهسازی کتابخانه‌ها را شروع کردیم و اتفاقات خوبی در زمان کرونا مانند آماده شدن یک کتابخانه خیرساز، احداث و تکمیل کتابخانه شهر قیدار به عنوان کتابخانه مرکزی شهر، خرید دو کتابخانه سیار با مشارکت بانک ملت و … اتفاق افتاد. همچنین کلنگ‌زنی و احداث کتابخانه در روستاهای شهرستان ابهر با کمک خانواده و مادر شهید، دهیاری و شورای شهر شهرستان ابهر، فضاسازی و بهسازی و نوسازی برخی از کتابخانه‌های عمومی استان نیط بخشی از اقدامات صورت گرفته در کتابخانه‌های استان است.

وی با بیان اینکه از زمان شیوع ویروس کرونا ۱۱ هزار برنامه فرهنگی تولید محتوا شده و در فضای مجازی منتشر شده و ۴۰ هزار کتاب به کتابخانه‌های عمومی اهداء شده‌است، خاطرنشان کرد: با تلاش صادقانه و خالصانه همه کتاب‌داران و همکاران ارجمند و مساعدت همه مسئولان استان و شهرستان افتخارات زیادی هم در ایام کرونا نصیب استان شده‌ است و در حال حاضر ۱۰۰ باب کتابخانه عمومی در سطح استان فعالت می‌کنند که باتوجه به کتابخانه‌های در حال احداث تعداد آن‌ها افزایش خواهد یافت و برای هر نفر یک و ۴ دهم جلد کتاب در کتابخانه‌ها موجود است.

انتهای پیام

ادامه مطلب
برای افزودن دیدگاه کلیک کنید

یک پاسخ بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اخبار 20

ارتقای رتبه کشور در تجارت فرامرزی/ نقش گمرک در مقابله با کرونا

منتشر شده

در

توسط

ارتقای رتبه کشور در تجارت فرامرزی/ نقش گمرک در مقابله با کرونا

وزیر امور اقتصادی و دارایی با بیان اینکه ترخیص کالاها ظرف مدت ۴۸ ساعت، رتبه کشور را در شاخص‌های جهانی از جمله در تجارت فرامرزی ارتقا داده است، جزئیات نقش گمرک در مقابله با کرونا و تحقق جهش تولید در سال جاری را اعلام کرد.

به گزارش ایسنا، فرهاد دژپسند در نشست “هم اندیشی پیرامون اقدامات گمرک ایران در مقابله با کرونا” و برنامه‌های گمرک در سال جهش تولید اظهار کرد: گمرک در جایگاه مرزبان اقتصادی کشور، در صادرات غیرنفتی به عنوان موتور رشد اقتصادی و همچنین در تسهیل واردات کالاهای سرمایه‌ای، واسطه‌ای و مواد اولیه که حدود ۸۵ درصد واردات کشور را شامل شده و سهم مهمی در فرآیند تولید کشور دارد، نقش ویژه‌ای در اقتصاد کشور ایفا می‌کند.

وزیر اقتصاد در این نشست که معاون اول رئیس جمهور در محل گمرک فرودگاه امام خمینی (ره) برگزار شد، با بیان اینکه حداقل کردن کنترل‌های مزاحم و بکارگیری کنترل‌های غیر مزاحم و هوشمند، سیاستی است که در گمرک دنبال می‌شود، گفت: نمونه آن استفاده از RFID  به صورت الکترونیکی است.

وی افزود: پیگیری این سیاست سبب تسریع و تسهیل ترخیص کالاها از گمرکات کشور شده است و نمونه آن ترخیص کالاها ظرف مدت ۴۸ ساعت است که رتبه کشور را در شاخص‌های جهانی از جمله در تجارت فرامرزی ارتقا داده است.

طبق اعلام وزارت اقتصاد، این مقام مسئول خاطرنشان کرد: علاوه بر این، گمرک با پیگیری این سیاست، نقش برجسته‌ای در کشفیات و مبارزه با قاچاق کالا و همچنین بهبود محیط کسب و کار ایفا کرده است.

منبع:ایسنا

ادامه مطلب

اخبار 20

تماس تلفنی آیت الله رییسی با مراجع عظام قم و اصفهان

منتشر شده

در

توسط

تماس تلفنی آیت الله رییسی با مراجع عظام قم و اصفهان

رییس قوه قضاییه با مراجع عظام قم و اصفهان در تماس های تلفنی سال جدید و فرارسیدن اعیاد شعبانیه را تبریک گفت.

به گزارش ایسنا به نقل از  مرکز رسانه قوه قضاییه؛ آیت‌الله رییسی صبح امروز در تماس‌های تلفنی جداگانه با حضرات آیات عظام مکارم شیرازی، نوری همدانی، شبیری زنجانی، علوی گرگانی، وحید خراسانی، صافی گلپایگانی، جوادی آملی، جعفر سبحانی و مظاهری سال جدید و اعیاد شعبانیه بویژه فرا رسیدن سالروز ولادت بقیه‌الله‌الاعظم (عج) را به ایشان تبریک گفت.

رییس قوه قضاییه در تماس‌های مورد اشاره گزارشی کوتاه از اهم اقدامات و عملکرد دستگاه قضایی در سال ۱۳۹۸ و اقدامات این قوه از مقطع شیوع بیماری منحوس کرونا را به استحضار مراجع عظام رساند.

بنابر این گزارش، در این تماس‌ها، مراجع بزرگوار تقلید ضمن تبریک متقابل، از اقدامات انجام شده دستگاه قضایی در سال گذشته و در ارتباط با بیماری کرونا تقدیر و تشکر نموده و آن را مایه امید و دلگرمی مردم دانستند.

همچنین، حضرات آیات برای موفقیت بیش از پیش رییس قوه قضاییه و سایر مسئولان نظام قضایی کشور دعا کردند.

منبع:ایسنا

ادامه مطلب

اخبار 20

آبگیری ۹۹۴ آبخوان در فارس/ کنترل تردد عشایر کوچ‌رو

منتشر شده

در

توسط

آبگیری ۹۹۴ آبخوان در فارس/ کنترل تردد عشایر کوچ‌رو
عکس آرشیوی است.

ایسنا/فارس مدیر کل منابع طبیعی استان فارس گفت: بارندگی‌های اخیر موجب آبگیری ۹۹۴ آبخوان و آبخیز در ۲۱ شهرستان فارس شده است.

منصور منتصری با بیان اینکه بخش زیادی از پروژه‌های آبخیزداری و آبخوانداری فارس با اعتبارات صندوق توسعه ملی احداث شده است، میانگین بارشهای سال آبی جاری را خوب توصیف و خاطرنشان کرد: این بارش‌ها موجب آبگیری کامل پروژه‌های آبخیز و آبخوانداری ۲۱ شهرستان استان فارس شده است.

منتصری ادامه داد: با توجه به میزان ورودی و نفوذ آب انجام شده توسط این بندها و سازه های آبخیزداری، تخمین زده می شود که چیزی نزدیک به ۴۲ میلیون  مترمکعب آب حاصل از سیلاب ها ذخیره شود که این میزان آبگیری نقش بسزایی در بهبود و تغذیه سفره های آب زیر زمینی استان ایفا خواهد کرد.

این مقام مسئول بشترین حجم آبگیری را به ترتیب مربوط به شهرستان‌های مهر، فسا، جهرم و لارستان دانست و گفت: خوشبختانه بر اساس بازدیدها و نظارت های انجام شده در زمان بارش‌ها، هیچ گونه خسارتی به این طرحها وارد نشده است.

منتصری کنترل سیل و کاهش خسارات سیلاب، تغذیه آبخوان‌ها و قنوات ، افزایش سطح سفره های آب زیر زمینی ، کاهش حجم رسوب ، جلوگیری از فرسایش خاک و تخریب اراضی کشاورزی را از مزایای این پروژه ها عنوان و اضافه کرد: اجرای این پروژه ها در راستای اهداف عالی سازمان جنگل ها، مراتع و آبخیزداری کشور انجام شده که علاوه بر اهداف فوق الذکر موجب بهبود وضعیت معیشت بهره برداران و ساکنان حوزه های آبخیز نیز خواهد شد.

طرح مدیریت کوچ و کنترل تردد عشایر در فارس

مدیرکل منابع طبیعی فارس همچنین گفت: همزمان با اجرای طرح مدیریت چرا و کنترل ورود و خروج دام به مراتع ییلاقی، تمامی مبادی ورودی و خروجی مراتع استان با استقرار کمپ کنترل کوچ بهاره تحت رصد کامل است.

منتصری با اشاره به تشکیل جلسه ستاد کوچ استان فارس که با حضور مسئولان و نمایندگان دستگاه‌های اجرایی، گفت: در این جلسه مقرر شد دامداران و عشایر کوچ رو استان با رعایت تقویم کوچ بهاره، برنامه زمانبندی حرکت کوچ را تنظیم و به هشدارهای لازم توجه کنند.

وی افزود: دامداران و بهره ‌برداران باید از ورود زود هنگام و خارج از تقویم زمان بندی کوچ به مراتع ییلاقی خودداری نمایند در غیر اینصورت برابر مقررات با متخلفان برخورد خواهد شد.

منتصری با بیان اینکه کوچ زود هنگام موجب تخریب پوشش گیاهی در مراتع ییلاقی خواهد شد، افزود: در حال حاضر اکیپ های کنترل کوچ در ۲۰ نقطه و ایستگاه‌های ثابت و سیار در مبادی و گلوگاه‌های ورودی در ۱۵ شهرستان استان مستقر هستند و از کوچ غیر مجاز دامداران و عشایر در ایل راه ها جلوگیری خواهند کرد.

مدیر کل منابع طبیعی و آبخیزداری فارس افزود: در این راستا تعدادی از دامداران متخلف نیز که اقدام به کوچ زودهنگام کرده و از مراتع قشلاقی به مقصد مراتع ییلاقی استان در حرکت بودند، توسط ماموران منابع طبیعی شناسایی و ضمن توقیف خودروهای حامل دام آنان و پس از اعمال قانون به مبدأ خود بازگردانده شدند.

وی با بیان اینکه ماموران منابع طبیعی به صورت شبانه روزی درکمپ های کنترل کوچ مستقر هستند، گفت: این اقدامات برای کنترل محورهای مواصلاتی و خروجی شهرستان ها و نیز به منظور جلوگیری از کوچ زودهنگام و خارج از فصل دامداران و انتقال دام به مناطق ییلاقی انجام و طی آن از تردد کامیون های حمل دام غیر مجاز ممانعت و دامداران متخلف نیز مورد اعمال قانون قرارخواهند گرفت.

منتصری با تاکید بر توجه دامداران و عشایرکوچ رو به هشدارهای لازم از سوی مسئولان ادارات منابع طبیعی در زمینه رعایت تقویم کوچ بهاره ، از آنان خواست تا در زمان مشخص شده کوچ خودرا آغاز نمایند تا با مشکلات قانونی مواجه نشوند.

منبع:ایسنا

ادامه مطلب

برترین ها