با ما همراه باشید

استانها

غدیر دقیق ترین فهم از دین را به جامعه بشری ارائه می دهد

منتشر شده

در

غدیر دقیق ترین فهم از دین را به جامعه بشری ارائه می دهد

 دبیرکل مجمع جهانی اهل بیت(ع)، با اشاره به اینکه امروزه اگر آموزه غدیر را مورد توجه قرار دهیم، نقش آن در حفاظت از دین را درک می‌کنیم، تصریح کرد: غدیر، دقیق ترین فهم از دین را به جامعه بشری ارائه می‌دهد.

آیت‌الله رضا رمضانی در مراسم جشن عید سعید غدیر خم که در مسجد حاج سمیع رشت برگزار شد، اظهار کرد: مجالس عید غدیر باید با شکوه برگزار شود ولی شرایط اضطرار ویروس منحوس کرونا سبب شده که به کمترین‌ها اکتفا کنیم.

دبیرکل مجمع جهانی اهل بیت(ع) تصریح کرد: متاسفانه ویروس کرونا، آسیب‌های فراوانی را به جامعه به ویژه به مراسم های مذهبی و نمازهای جمعه و جماعات وارد کرده است.

وی ضمن تبریک عید سعید غدیرخم به آیه شریفه «الْیَوْمَ أَکْمَلْتُ لَکُمْ دِینَکُمْ وَ أَتْمَمْتُ عَلَیْکُمْ نِعْمَتِی» اشاره کرد و گفت: این آیه به اکمال و اتمام دین اشاره دارد یعنی اگر غدیر محقق نمی‌شد، دین ناقص می‌ماند.

آیت‌الله رمضانی با اشاره به اینکه امامت و ولایت، دین را کامل می کند، تصریح کرد: اگر امامت و ولایت نباشد، دین بی روح و بدون نگهبان خواهد بود.

نماینده مردم گیلان در مجلس خبرگان رهبری با بیان اینکه امام به عنوان نگهبان دین است، افزود: دین در ۲۳ سال رسالت پیامبر اکرم(ص) کامل شد و اگر امامت نباشد، تمام تلاش های پیامبر(ص) از بین می‌رود.

وی با اشاره به اینکه دین تا زمانی که بشر وجود داشته باشد، جاوید بوده و پیامبر نیز پیامبر همه بشریت است، گفت: کفار می‌گفتند که بعد از رحلت پیامبر(ص)، تمام اتفاقاتی که در این ۲۳ سال افتاد، از بین می‌رود ولی پیامبر با حادثه غدیر دشمنان را ناامید و مایوس کرد.

آیت‌الله رمضانی تصریح کرد: حکمت پیامبر اکرم(ص) به عنوان رهبر جامعه اسلامی اقتضا کرد تا تکلیف حفاظت از دین را مشخص کند و واقعه غدیر این تکلیف را مشخص نمود.

دبیرکل مجمع جهانی اهل بیت(ع)،  پیامبر اکرم(ص) را نسبت به دین از همه کس دلسوزتر دانست و افزود: بهترین کسی که دارای علم خاص و مقام عصمت است و دین باید توسط آن هدایت شود از سوی خداوند نصب و به وسیله پیامبر(ص) به مردم ابلاغ شد.

وی با بیان اینکه قول معروف در روایات، حضور ۱۸ هزار نفر در هنگام خواندن خطبه غدیر توسط پیامبر(ص) است، تصریح کرد: این سخنرانی پیامبر(ص) معمولی نیست و در مدت سه روز تک تک افراد حتی زنان می‌آیند و بیعت می‌کنند.

آیت‌الله رمضانی خاطرنشان کرد: در واقعه غدیر، دین می خواهد نگهبان خود را بشناسد و همانطوری که پیامبر اکرم(ص) مرجعیت دارد، امام هادی نیز باید مرجعیت علمی، معنوی و سیاسی و جمع آن مرجعیت دینی داشته باشد.

دبیرکل مجمع جهانی اهل بیت(ع) با اشاره به اینکه در واقعه غدیر به مردم اعلام شد که چه کسی مرجعیت دینی جهان اسلام، بعد از پیامبر(ص) را عهده‌دار می‌شود، اظهار کرد: غدیر اختصاص به شیعیان ندارد بلکه مربوط به همه مسلمانان است،

وی با بیان اینکه مسئله غدیر، امروزه می‌تواند برای رشد جامعه اسلامی تاثیرگذار و نقش آفرین باشد، گفت: پیامبر اکرم(ص) بزرگترین عید امت خود را عید غدیر می‌داند و این حادثه باید تحلیل و بررسی شود.

آیت‌الله رمضانی خاطرنشان کرد: امیرالمومنین(ع) در روز غدیر به عنوان کامل‌ترین، زاهد ترین و شجاع‌ترین فرد معرفی شد تا دشمنان مایوس شوند که دیگر نمی‌توانند کاری کنند.

دبیرکل مجمع جهانی اهل بیت(ع) با اشاره به اینکه امروزه اگر آموزه غدیر را مورد توجه قرار دهیم، نقش آن در حفاظت از دین را درک می‌کنیم، تصریح کرد: غدیر، دقیق ترین فهم از دین را به جامعه بشری ارائه می‌دهد.

وی با بیان اینکه جریان غدیر، دانشگاه امام صادق(ع) و امام باقر(ع) را به دنبال داشت، افزود: اگر غدیر نبود، اثری از حقیقت و روح دین و قرآن نبود چون به راحتی آن را تحریف می‌کنند.

آیت‌الله رمضانی، عدم وجود فهم درست از دین را سبب انحراف جامعه دانست و گفت: هر زمان دین اسیر اشرار و حاکمان جور شود، جامعه اسلامی ذلیل و خوار می‌شود؛ عزت در جامعه‌ای است که امام و ولی خدا در جامعه حضور داشته و حاکمیت پیدا کنند.

نماینده مردم گیلان در مجلس خبرگان رهبری با اشاره به اینکه امام اجازه نمی‌دهد که جامعه به انحراف کشیده شود، تصریح کرد: در طول تاریخ باید این امامت باشد؛ امروزه هم این رهبری و امامت به عنوان امام هادی، به دست حضرت ولی عصر(عج) است.

وی تصریح کرد: هرجا که امامت نقشش به درستی و با حضور و بیعت مردم ایفا شود، جامعه عزیز و از همه انحرافات نجات پیدا کرده و خلاص می‌شود.

آیت‌الله رمضانی ادامه داد: هر جا نائب امام حضور پیدا کرده و به نقش اجتماعی و سیاسی خود عمل ‌نموده، دین در عرصه اجتماعی نقش ایقا کرده و حاضر می‌شود.

دبیرکل مجمع جهانی اهل بیت(ع) با اشاره به اینکه یکی از درس‌های مهم غدیر، عدم جدایی جریان دین از سیاست است، تاکید کرد: وقتی پیامبر(ص) مردم را دعوت می کند تا با علی(ع) بیعت کنند، به دنبال این است تا عرصه اجتماعی و سیاسی دین در جامعه ظهور پیدا کند.

وی غدیر را مهمترین اجتماع مسلمانان دانست که در آن امام جامعه معرفی می‌شود و افزود: این حادثه وضعیت مسلمانان در آینده تاریخ بشری را مشخص کرد.

آیت‌الله رمضانی در ادامه با بیان اینکه انقلاب اسلامی ایران، جلوه، تلالو و نمودی از جریان امامت است، تاکید کرد: همه باید قدر این انقلاب را بدانیم و گسترش و تبلیغ دین در عرصه اجتماعی باید با عدل و عدالت، ظهور پیدا کند.

دبیرکل مجمع جهانی اهل بیت(ع) با اشاره به اینکه عدل بدون دین هم معنا ندارد و تلائم و تلازم میان دین و عدالت بسیار روشن است، خاطرنشان کرد: امروزه باید به دنبال آن باشیم که مردم در نظام اسلامی، طعم عدل را بچشند و این وعده الهی است.

وی با بیان اینکه اگر امام، حکومت حقه‌اش تحقق پیدا کند، مردم به امنیت و عدالت می‌رسند، تصریح کرد: نظام باید کارآمدی خود را نشان دهد تا به مردم فشار نیاید و احساس ناامیدی نکنند.

آیت‌الله رمضانی به شرایط ویژه پس از چهل و اندی سال از پیروزی انقلاب اسلامی اشاره کرد و گفت: سختی‌هایی که به مردم وارد شده را نباید توجیه کرد و جایی که کوتاهی، بی‌تدبیری و ناکارآمدی صورت گرفته را باید بپذیریم.

نماینده مردم گیلان در مجلس خبرگان رهبری با بیان اینکه در برخی از استان‌های کشور به شکل‌های مختلفی این ضعف‌ها وجود دارد، تصریح کرد: امروزه در مورد مشکل آب در خوزستان که با وجود همه تذکرات متخصصان به وجود آمده، باید تدبیر اساسی شود.

وی به بحث جنگ آب که توسط عده‌ای در جهان مطرح شده اشاره کرد و گفت: وقتی مسئله‌ای پیش‌بینی شود، می‌تواند پیش‌گیری نیز شود؛ جامعه اسلامی اگر می‌خواهد در همه ابعاد رشد پیدا کند، باید از علم و دانش به درستی استفاده نماید.

آیت‌الله رمضانی خاطرنشان کرد: در حوزه آب و برق، مشکلاتی در برخی جاها ظهور پیدا کرده و در دیگر مناطق نیز شاید بی‌خبر باشیم، در هر حال باید حمایت‌ها به شکل‌های مختلف انجام شود و فکری اساسی برای آن صورت گیرد.

دبیرکل مجمع جهانی اهل بیت(ع) اضافه کرد: امیدواریم در دولت جدید با شرایط جدید که به وجود آمده، ضمن اهتمام و کمک همه دستگاه‌ها، شاهد فشار بیش از این بر مردم نباشیم.

وی یکی از آموزه و پیام‌های غدیر را قرارگیری بهترین‌ها در مسئولیت‌ها دانست و گفت: کسی که می‌خواهد در استان و در جایگاه شورا، مجلس، استاندار و… خدمت کند، باید تخصص لازم را داشته باشد.

آیت‌الله رمضانی با انتقاد از برخی افراد که بدون داشتن تخصص کافی برای حضور در جایگاه و پست‌ها ثبت نام می‌کنند، اظهار کرد: برخی بدون اینکه فهمی در ارتباط با مسائل شهری داشته باشند، می‌خواهند در مسئولیت‌های مرتبط با آن وارد شوند.

دبیرکل مجمع جهانی اهل بیت(ع) به حدیثی از امیرالمومنین(ع) در رابطه با پذیرش مسئولیت اشاره و تاکید کرد: اگر کسی بداند که در مسئولیت فعلی‌اش، کسی بهتر از او است، اگر به او ندهد، خیانت کرده است.

وی در ادامه با اشاره به اینکه آموزه دوم غدیر این است که مردم باید در سرنوشت خود حضور داشته باشند، تصریح کرد: این نگاه حضور مردمی در سرنوشت خود، نگاه کلامی ما و نظریه فقهی مقام معظم رهبری و امام خمینی(ره) و بسیاری از علما است.

آیت‌الله رمضانی با بیان اینکه امیدوارم بارقه امید ایجاد شده، بتواند زمینه برای تحقق عدالت در جامعه را فراهم کند، تصریح کرد: پیام غدیر برای جامع امروز این است که شهرهای دور دست ما بتوانند از عدالت به معنای واقعی بهره‌مند شوند.

نماینده مردم گیلان در مجلس خبرگان رهبری با تاکید بر اینکه غدیر خود را در عدالت و تحقق آرمان‌هایی که در دین مشخص شده، نشان می‌دهد، خاطرنشان کرد: باید از آموزه‌های غدیر در زندگی خودمان بهره‌مند شده و استفاده کنیم.

وی با اشاره به اینکه برگزاری یک جلسه جشن و اطعام، وظیفه ما در رابطه با غدیر نیست، افزود: وظیفه داریم تا آموزه‌های غدیر را در خانه‌ و جامعه و قوای سه‌گانه نشان دهیم و معرفی کنیم.

آیت‌الله رمضانی با بیان اینکه جامعه زمانی غدیری می‌شود که این آموزه در تمام ابعاد خود را نشان دهد، تصریح کرد: تا ما غدیری نشویم، زمینه ظهور حضرت مهدی(عج) فراهم نمی‌شود.

دبیرکل مجمع جهانی اهل بیت(ع) عنوان کرد: اگر غدیری شویم، عاشورایی می‌شویم و اگر عاشورایی و فکر علوی و حسینی پیدا کنیم، این می‌تواند زمینه دولت جهانی حضرت ولی عصر(عج) را فراهم کند.

منبع: ايسنا

ادامه مطلب
برای افزودن دیدگاه کلیک کنید

یک پاسخ بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

استانها

نوای دفتین زنی رو به خاموشی است

منتشر شده

در

توسط

نوای دفتین زنی رو به خاموشی است

 قالیبافی هنر اصیل ایرانی است که همواره از دیرباز زبانزد مردم جهان بوده است. در این میان فرش دست‌باف خراسان رضوی نیز یکی از زیباترین فرش‌های دست‌باف‌ به شمار می‌رود. در برخی از مناطق و روستاهای خراسان رضوی، قالی بافی پیشه‌ اصلی مردم است. با این وجود صنعت قالیبافی و بافندگان این صنعت این روزها با مشکلات متعددی از جمله گران بودن مواد اولیه، افزایش هزینه‌های تولید و عدم بهره‌مندی از بیمه روبه‌رو هستند به طوری که به گفته کارشناسان این حوزه مشکلات ریزودرشت این صنعت تهدیدی برای افول این هنر اصیل تلقی می‌شود.

قالیبافان خراسان رضوی روزهای بسیاری از عمر خود را در پشت دارهای قالی، به امید بهره‌مندی از بیمه قالیبافی سپری کرده‌اند، اما متأسفانه اجرای این مصوبه با مشکلاتی همراه بوده است تا جایی که سال‌های متمادی است، قالیبافان به امید برخورداری از بیمه قالیبافی به انتظار نشسته‌اند.

به همین منظور و برای بررسی مشکلات بافندگان و صنعت قالیبافی به روستای هندل‌آباد یا همدل‌آباد در دهستان کنویست بخش مرکزی شهرستان مشهد و در ۳۵ کیلومتری شهر مشهد سری زده‌ایم. شغل بیشتر زنان این روستا قالیبافی است. وارد یکی از کارگاه‌های فعال در روستا می‌شویم. چهار زن مقابل دار قالی نشسته‌اند. صدای دفتین‌ زنی بر گره‌های ظریف نخ‌های رنگارنگ بر روی دار برافراشته قالی در فضا طنین‌انداز است. به سراغ یکی از بافندگان می‌رویم و با او گفت‌وگو می‌کنیم. راضیه حدودا ۴۵ سال سن دارد و از قدیمی‌ترین بافندگان کارگاه است.

او می‌گوید: یکی از بزرگترین مشکلات بافندگان این است که تحت پوشش بیمه قرار ندارند. در طی این همه سال قالیبافی بیمه نداشته‌ام و در این مورد از جایی درخواست نکرده‌ام. کسی هم برای بیمه شدن ما درخواستی نداده است.

راضیه با اشاره به دشوار بودن شغل قالیبافی و دستمزد پایین آن ادامه می‌دهد: اگر تلاش بیشتری کنیم و بتوانیم زیاد کار کنیم و وقت بیشتری برای قالیبافی داشته باشیم نهایتا بتوانیم روزی ۴۰ هزارتومان کار کنیم و یک قالی را در چهار الی ۶ ماه به صاحبکار تحویل بدهیم. به طور کلی حمایتی از بافندگان نمی‌شود.

به کارگاه قالیبافی دیگری می‌رویم. دو زن در کارگاه مشغول به کار هستند. مریم یکی از زنان بافنده دارای ۳۰  سال تجربه در زمینه قالیبافی است. او درباره وضعیت کار و بیمه بافندگان می‌گوید: در سال ۹۲ که در همین رابطه خبرهایی به گوشمان رسید، اقداماتی انجام داده و نام خود را ثبت کردیم. ولی متاسفانه به ما گفتند که دیگر چنین طرحی وجود ندارد و ما موفق به بیمه خود نشدیم.

این بافنده با اعتراض به پایین بودن دستمزد و حقوق بافندگان ادامه می‌دهد: ما هرروز صبح تا شب در حال قالیبافی هستیم. با این حال تنها می‌توانیم بعد از چهار یا پنج ماه یک قالی سه در چهار تحویل بدهیم که دستمزد آن برای هر نفر ۴ یا ۵ میلیون تومان بیشتر نخواهد بود.

این خانم قالیباف در پاسخ به این سوال که آیا خود مستقیما به بازار دسترسی دارد یا برای کسی کار می‌کند، پاسخ می‌دهد: برای کسی کار می‌کنم. برای خود اشتغالی به کمیته امداد مراجعه کردم تا بتوانم خودم مستقیما به بازار برای فروش قالی دسترسی داشته باشم. ولی برای این کار حمایتی نشدم.

او بزرگترین مشکل خود را در زمینه قالیبافی دستمزد پایین آن دانست و می‌گوید: کار سنگین و اصلی را ما انجام می‌دهیم ولی پول فروش فرش به جیب افراد دیگری می‌رود.

آینده‌ای برای بافندگان قالی وجود ندارد

مریم با اشاره به دشواری شغل خود و عدم حمایت کافی بیان می‌کند: ما می‌خواهیم بیمه بافندگان پیگری شود. با وجود اینکه ۳۰ سال است که در حال قالیبافی هستیم، ولی هیچ آینده تضمین شده‌ای از سمت این شغل ندارم.

برای بررسی بیشتر به خانه دیگری که در یکی از اتاق‌های آن دار قالی را برپا بود سرزدیم. این بافنده که نامش زهرا است ۲۵ سال است که مشغول قالیبافی در این روستا است. او در رابطه با وضعیت شغلی خود می‌گوید: چندباری که از صاحبکار خود درخواست بیمه کرده‌ام، جواب می‌دهد امکان بیمه شدن وجود ندارد.

زهرا در رابطه با وضعیت دستمزد و حقوق بیان می‌کند: اگر بتوانیم هر روز و بدون وقفه قالی ببافیم، هر سه الی چهار ماه می‌توانیم یک قالی را تحویل دهیم که پول آن هم زمانی که بین کارگران تقسیم می‌شود، به هر یک مقدار ناچیزی می‌رسد.

درآمد ناچیزی نصیب ما می‌شود

او ادامه می‌دهد: ۲۵ سال است که مشغول قالیبافی هستم. از چشم و سر و شانه و… برای این کار مایه گذاشته‌ام  ولی در نهایت تمام سود این کار به جیب فرد دیگری می‌رود و درآمد ناچیزی نصیب ما می‌شود.

دولت و مسئولین  از ما حمایت کنند

زهرا خاطرنشان می‌کند: دولت و مسئولین باید از ما حمایت کنند تا بتوانیم سود کاری که انجام می‌دهیم، نصیب خودمان شود و شرایط دسترسی مستقیم ما به بازار را فراهم کند.

این بافنده با اشاره به قالی که در حال بافت است، ادامه می‌دهد: شاید قیمت این قالی ۱۰۰ میلیون تومان باشد ولی از این ۱۰۰ میلیون تومان تنها ۱۰ میلیون آن نصیب بافندگان این قالی می‌شود.

در همین رابطه مهدی کلالی، رئیس اداره کل فرش سازمان صنعت، معدن و تجارت خراسان رضوی در گفت‌وگو با ایسنا اظهار می‌کند: حدود ۹۰ هزار بافنده در سطح استان وجود دارد که این تعداد صرفا با مهارت قالیبافی آشنایی دارند و تنها ۴۵ درصد از این آمار قالیباف فعال هستند. البته این آمار کاملا دقیق نیست و این یک ضعف در صنعت قالیبافی تلقی می‌شود زیرا سامانه‌ای وجود ندارد که آمارها را به طور دقیق و کامل بررسی کند. از طرفی هم چون بافندگان قشر خاصی هستند که امکان دارد به اینترنت و سایر منابع دسترسی نداشته باشند، ثبت اطلاعات و آمارشان کمی دشوار است.

او با بیان مشکلات موجود در زمینه بیمه تامین اجتماعی قالیبافان ادامه می‌دهد: بیمه تامین اجتماعی قالیبافان از سال ۹۳ تا کنون به دلیل محدودیت‌های اعتباری دیگر کسی را جذب نکرد و بیمه شدگان نیز ریزش داشتند. در همین راستا، مرکز ملی فرش ایران تفاهم‌نامه‌ای را با صندوق بیمه عشایر روستایی کشاورزان منعقد کرد که خط در آمدی قالیبافان را از ۴۵۰ هزار تومان تا یک میلیون و ۵۰۰ هزارتومان تعیین کند و بر مبنای آن، بافندگان مستلزم می‌شدند که ۱۵ درصد از درآمدشان را برای بیمه پرداخت کنند که از این ۱۵ درصد نیز، ۱۰ درصد را دولت و ۵ درصد را بافنده پرداخت می‌کرد.

رئیس اداره کل فرش سازمان صنعت، معدن و تجارت خراسان رضوی ادامه می‌دهد: در مرداد ماه سال ۹۹ نیز مجددا یک تفاهم‌نامه تکمیلی منعقد شد که طبق این تفاهم نامه، دولت باید تمام حق بیمه قالیبافان در یک سال اول را پرداخت می‌کرد. یعنی در سال اول، همان ۵ درصدی که قالیباف موظف به پرداخت آن بود از جانب دولت پرداخت می‌شد. در  سال اول، قالیباف موظف به پرداخت یک درصد از حق بیمه بود، از سال دوم موظف به پرداخت ۲درصد،سال سوم ۳درصد، سال چهارم ۴ درصد و در نهایت سال پنجم موظف به پرداخت ۵درصد از حق بیمه می‌شود. اما متاسفانه به دلیل محدودیت‌های اعتباری دولت قبل، تا کنون خبری از اجرای این تفاهم نامه نشده است.

خراسان رضوی هم‌اکنون با کمبود قالیباف مواجه است

رئیس اداره کل فرش سازمان صنعت، معدن و تجارت خراسان رضوی با اشاره به عدم تطابق درآمد قالیباف با تورم حاضر در کشور عنوان کرد: درآمد یک قالیباف هیچ تطابقی با تورم موجود در اقتصاد کشور ندارد و به این دلیل آمار قالیبافان فعال رو به کاهش است. با وجود اینکه سرمایه‌گذار وجود دارد، اما خراسان رضوی هم‌اکنون با کمبود قالیباف مواجه است. بزرگترین دغدغه قالیباف‌ها بازار و فروش و تامین مواد اولیه است. برای بهبود این وضعیت، تنها راهکار پیشنهادی ما این بود که قالیبافی از حالت تک‌بعدی خارج شده و به یک فعالیت کارگاهی تبدیل شود.

کلالی همچنین با عنوان مزایای فعالیت کارگاهی قالیبافان ادامه داد: مزایای فعالیت کارگاهی قالیبافان این است که تسهیلات بانکی و تولید محصولات معیوب را به حداقل می‌رساند. زیرا هر کارگاه یک ناظر فنی دارد و حین کار به رفع اشکالات محصولات می‌پردازد. فایده دیگر فعالیت کارگاهی این است که وظیفه قالیباف فقط بافندگی و سپس دریافت درآمد است و دیگر دغدغه بازار و نقدینگی را ندارد.

حدود ۳۰۰ تا ۳۵۰ کارگاه غیرمتمرکز قالیبافی در خراسان رضوی وجود دارد

وی افزود: حدود ۳۰۰ تا ۳۵۰ کارگاه غیرمتمرکز قالیبافی در خراسان رضوی وجود دارد و در هر کارگاه حداقل ۱۰ نفر مشغول به کار هستند. میزان کارگاه‌های متمرکز نیز بین ۵۰ الی ۶۰ عدد است. تعداد کارگاه‌های قالیبافی استان تا پایان سال ۱۴۰۰ به‌روز خواهد شد و در تلاش هستیم تا آمار کارگاه‌های موجود در استان را افزایش دهیم.

از ابتداء سال ۱۴۰۰ تا کنون ۱۷ مورد پروانه بهره‌برداری کارگاه  قالیبافی در استان صادر شده است

رئیس اداره کل فرش سازمان صنعت، معدن و تجارت خراسان رضوی همچنین از ایجاد دو سامانه بهین‌یاب و هماهنگ در جهت صدور پروانه‌های بهره‌برداری خبر داد و می‌گوید: سازمان ملی فرش خوشبختانه در سال ۱۴۰۰ با استفاده از دو سامانه بهین‌یاب و هماهنگ، صدور پروانه و تاسیس کارگاه‌های قالیبافی را تسریع و قابل پیش‌بینی کرده است. فعالیت این دو سامانه بدین صورت است که واحد تولیدی اطلاعات خود را در سامانه بهین‌یاب ثبت کرده و سپس سازمان ملی فرش در سامانه هماهنگ برای آن واحد تولیدی پروانه بهره‌برداری صادر خواهد کرد. از ابتداء سال ۱۴۰۰ تا کنون ۱۷ مورد پروانه بهره‌برداری کارگاه  قالیبافی در استان صادر شده و هر کدام از این واحدهایی که پروانه بهره‌برداری کسب می‌کنند حداقل برای ۲۰ نفر اشتغال‌زایی دارند.

کلالی در ارتباط با میزان صادرات فرش دستباف در خراسان رضوی خاطرنشان کرد: در ارتباط با صادرات فرش دستباف آمار کامل و دقیقی در دست نداریم زیرا این اطلاعات تحت اختیار گمرک است و گمرگ این آمار را محرمانه تلقی می‌کند. از سال ۹۷ به بعد دیگر هیچ آمار گمرکی در خصوص صادرات فرش در دست نیست اما نمی‌توان با قطعیت گفت فرشی که از مرز خراسان رضوی صادر شده در خود این استان نیز تولید شده است، زیرا آن فرش می‌تواند از تبریز به خراسان رضوی ارسال شده باشد و سپس از مرز خراسان رضوی به سایر کشورها صادر شود و برعکس.

در خراسان رضوی سالانه بین ۳۰ تا ۳۵ هزار متر مربع فرش تولید می‌شود

وی افزود: با توجه به اینکه در خراسان رضوی ۴۰ تا ۴۵ هزار قالیباف فعال وجود دارد و سالانه بین ۳۰ تا ۳۵ هزار متر مربع تولید داریم و تنوع سبک تولید در استان فراوان است، در زمینه صادرات نمی‌توان گفت نسبت به سایر استان‌ها پیشتاز هستیم، اما عملکرد خوب و چشمگیری داریم و حدود ۵۰ درصد از تولیدمان به صادرات ختم می‌شود.

همچنین هادی مخملی، رئیس اتحادیه فرش دستبافت مشهد در گفت‌وگو با ایسنا در خصوص وضعیت بیمه بافندگان و مشکلات آن‌ها می‌گوید: در حال حاضر تعداد قالیبافانی که در مشهد در انتظار بیمه تامین اجتماعی هستند ۵۷۰۰ نفر است. از ابتداء سال ۹۳ تا کنون ۶۰۰۰ بیمه مربوط به قالیبافان قطع شده است. تعداد قالیبافان که در حال حاضر در مشهد  بیمه هستند ۲۲۰۰ نفر است.

اولین مانع در مسیر کار قالیبافان کاهش قدرت و ظرفیت آن‌ها در جهت تولید است

او در رابطه با موانعی که بر سر راه قالیبافان وجود دارد، ادامه می‌دهد: اولین مانع در مسیر کار قالیبافان کاهش قدرت و ظرفیت آن‌ها در جهت تولید است. تا قبل از افزایش قیمت مواد اولیه، قالیباف به تنهایی می‌توانست به صورت شخصی فعالیت کند، اما اکنون این شرایط وجود ندارد و قالیبافان با مشکلات زیادی سر و کار دارند.

بیمه حدود ۶۰۰۰ قالیباف قطع شده و هنوز تجدید نشده است

رئیس اتحادیه فرش دستباف مشهد بیان می‌کند: دومین مانع در مقابل قالیبافان مربوط به بیمه تامین اجتماعی است. به دلیل عدم بودجه کافی دولت بیمه برای قالیبافان لحاظ نمی‌شود. از سال ۹۳ که بیمه‌های تامین اجتماعی قالیبافان به مشکل برخورده است، بیمه حدود ۶۰۰۰ قالیباف قطع شده و هنوز تجدید نشده است.

مخملی تصریح می‌کند: البته بیمه صندوق عشایر عملکرد نسبتا مطلوبی داشته اما این بیمه شرایط و فواید کمتری دارد. فایده بیمه صندوق عشایر این است که در صورتی که قالیباف دوباره تحت پوشش بیمه تامین اجتماعی قرارگیرد، سوابق آن را پذیرفته و تایید می‌شود.

بیمه تنها عاملی است که به قالیبافان برای ادامه دادن این شغل سخت، انگیزه می‌دهد

او در ارتباط با تاثیر چشمگیر بیمه تامین اجتماعی در روند عملکرد قالیبافان بیان می‌کند: موضوع بیمه تنها عاملی است که به قالیبافان برای ادامه دادن این شغل سخت، انگیزه می‌دهد. زیرا بیمه تامین اجتماعی مشخص کننده آینده، جایگاه و منزلت بافنده است و همچنین تاثیر چشمگیری در اشتغالزایی و افزایش میزان بافندگان و تولید دارد.

رئیس اتحادیه فرش دستباف مشهد خاطرنشان می‌کند: عامل اصلی عدم بیمه تامین اجتماعی قالیبافان، کمبود بودجه دولت است. اتحادیه‌ها با وجود چنین شرایطی موظفند با بررسی گروه‌های مختلف قالیبافان، به تخصیص بیمه به قالیبافانی که شرایط سخت‌تری دارند، اقدام کنند.

در حالی که بیمه قالیبافان از اهمیت بسیاری برخوردار است و امنیت شغلی برای بافندگان رقم زده و موجب انگیزه برای ادامه این حرفه محسوب می‌شود، اما به دلیل کمبود بودجه امکان برقرای بیمه همه قالیبافان و اجرای این حکم قانونی آن وجود ندارد. از طرف دیگر، با توجه به افزایش نرخ تورم در سال‌های اخیر، دستمزد این قشر کفاف زندگی آن‌ها را نمی‌دهد و در حال حاضر شرایط به ‌گونه‌ای است که هیچ آینده‌ تضمین شده‌ای برای قالیبافان وجود ندارد.

گزارش از فرزانه لک زایی و لعیا فضیلت

منبع: ايسنا

ادامه مطلب

استانها

واکسیناسیون به تنهایی در قطع انتقال کرونا کافی نیست

منتشر شده

در

توسط

واکسیناسیون به تنهایی در قطع انتقال کرونا کافی نیست

 سخنگوی علوم پزشکی گیلان، دورهمی های خانوادگی و مسافرت های چند روزه را یکی از مهمترین عوامل افزایش بیماران کرونایی دانست و اضافه کرد: اگرچه روند واکسیناسیون در حال انجام است، اما برای قطع زنجیره انتقال ویروس در حال حاضر واکسیناسیون به تنهایی کافی نیست.

دکتر فردین مهرابیان در گفت وگو با ایسنا، از بستری شدن ۷۸ بیمار جدید کرونایی در استان گیلان طی روز گذشته خبر داد و اظهار کرد: در حال حاضر تعداد کل بیماران بستری در سطح بیمارستان های دولتی و خصوصی استان گیلان ۳۸۲ نفر است.

وی ۷۴ نفر از بیماران بستری را نیازمند بخش های مراقبت های ویژه و آی.سی.یو دانست و افزود: همچنین ۶۸ بیمار در وضعیت بدحال هستند.

سخنگوی دانشگاه علوم پزشکی گیلان، با اشاره به تلاش های کادر بهداشت و درمان جهت کاهش آمار بیماران بستری، عنوان کرد: همچنان این نگرانی وجود دارد که با عدم رعایت پروتکل های بهداشتی با موج جدید بیماری مواجه شویم.

مهرابیان، دورهمی های خانوادگی و مسافرت های چند روزه را یکی از مهمترین عوامل افزایش بیماران کرونایی دانست و اضافه کرد: اگرچه روند واکسیناسیون در استان با سرعت و دقت در حال انجام است، اما برای قطع زنجیره انتقال ویروس در حال حاضر واکسیناسیون به تنهایی کافی نیست و حتما باید فاصله گذاری اجتماعی و استفاده از وسائل حفاظت فردی را در دستور کار قرار دهیم.

وی با اشاره به واکسیناسیون ۷۵ درصدی دوز اول و ۲۶ درصدی دوز دوم جامعه هدف گیلان، متذکر شد: امروز ۳۲ پایگاه واکسیناسیون در سطح استان گیلان آماده واکسیناسیون هستند.

سخنگوی علوم پزشکی گیلان همچنین از اختصاص چهار پایگاه به تزریق واکسن کرونا در شهرستان رشت خبر داد و گفت: نوبت اول و دوم واکسن سینوفارم و نوبت دوم برکت در پایگاه شبانه روزی پارس خزر و نوبت دوم واکسن آسترازنیکا و نوبت اول سینوفارم در مراکز چمران و ملوان رشت تزریق می‌شود.

منبع: ايسنا

ادامه مطلب

اخبار حواادث

قصرشیرین لرزید

منتشر شده

در

توسط

قصرشیرین لرزید

 زلزله ای به بزرگی 4.2 ریشتر قصرشیرین در استان کرمانشاه را لرزاند.

این زمین لرزه ساعت 12 و 28 دقیقه امروز(ششم مهر) در مرز عراق و کرمانشاه، حوالی قصرشیرین و در عمق 10 کیلومتری زمین رخ داد.

محل وقوع این زمین لرزه 15 کیلومتری قصرشیرین اعلام شده است.

زلزله خسارتی نداشته است

مرادعلی تاتار فرماندار قصرشیرین در گفت و گو با ایسنا، با اشاره به زلزله ۴.۲ ریشتری که دقایقی قبل رخ داد، افزود: مرکز این زلزله قصرشیرین نبوده و در خاک عراق رخ داده است.

وی ادامه داد: این زلزله در قصرشیرین بسیار کم احساس شد و هیچ مشکلی ایجاد نکرد.

فرماندار قصرشیرین با بیان اینکه هیچ خسارت جانی و مالی از هیچ قسمتی از شهرستان گزارش نشده، تاکید کرد: مرکز وقوع و شدت لرزه بگونه‌ای نبود که بخواهد ایجاد مشکل کند.

تاتار افزود: به دلیل آنکه این زلزله در خاک عراق رخ داده و قصرشیرین را چندان تحت تأثیر قرار نداده است، نیازی به اعزام تیم‌های ارزیاب به روستاها نیست.

وی اضافه کرد: هیچ اختلالی هم در خدمات برق، گاز و آب نداشتیم، زیرا لرزش بسیار جزیی بود.

منبع: ايسنا

ادامه مطلب
تبلیغات

برترین ها