با ما همراه باشید

سیاسی

فامیل گرایی‌ها را اطلاع دهید تا پیگیری شود

منتشر شده

در

فامیل گرایی‌ها را اطلاع دهید تا پیگیری شود

معاون پارلمانی رئیس جمهور گفت: فعالان سیاسی، نمایندگان محترم و رسانه ها اگر مواردی از فامیل گرایی را سراغ دارند، یا اینکه مسئولی در دولت اقوام خود را خارج از شایستگی و ضابطه انتصاب کرده است، اطلاع دهند حتما پیگیری می شود؛ چرا که تردید نکنید بنای دولت بر شایسته سالاری و قانون مداری است.

 سید محمد حسینی معاون پارلمانی رئیس جمهور صبح امروز در برنامه تلویزیونی سلام تهران شبکه ۵ گفت: در دوره اخیر تعامل و همکاری خوبی میان دولت و مجلس شکل گرفته است.

وی تاکید کرد: نمایندگان با مسائل مختلفی در حوزه انتخابیه خود مواجه هستند، مطالبات به حق مردم فراوان است و اوضاع اقتصادی و معیشتی به دلایل مختلف از جمله نوع مدیریت گذشته بر وفق مراد نیست و برخی مشکلات و کمبودها در شهرها و روستاها وجود دارد که نمایندگان آنها را به مسئولان اجرایی منتقل می‌کنند؛ لذا دائماً باید پیوند بین مجلس و دولت برقرار باشد و معاونت رئیس جمهور در امور مجلس حلقه واسطه و پل ارتباطی بین دو قوه است تا هم وضعیت کشور، ظرفیت‌ها و تنگناها را با نمایندگان مطرح کند و هم خواسته نمایندگان را که خواسته مردم است  به دولت منتقل کند تا حتی المقدور گره گشایی شود.

حسینی تصریح کرد: خوشبختانه دولت سیزدهم دولتی فعال، با انگیزه، تازه نفس، پر تلاش، در میدان و در کنار مردم است. از شخص رئیس جمهور تا وزرا همه در کنار مردم و به دنبال برطرف کردن مشکلات هستند.

معاون رئیس جمهور افزود: اکنون شرایط خوبی برای خدمت گسترده به مردم فراهم است، در گذشته در مواردی شاهد تنش، اصطکاک و یا نوعی تقابل بین جریان های درون حاکمیت بودیم که مانع خدمت رسانی می‌شد، اما امروز همه در فکر خدمت به مردم هستند و اگر اختلافی هم مطرح می شود اختلاف نظر کارشناسی است و در مجموع تعامل خوبی وجود دارد.

حسینی ادامه داد: نمایندگان هم انقلابی و دلسوز هستند، البته هنوز مدیران دولت سیزدهم  کامل مستقر نشده‌اند، در برخی جاها تغییر و تحول به دلیل حساسیت هایی که در انتخاب مدیران شایسته وجود دارد، صورت نگرفته است که تاکید آقای رئیسی بر سرعت عمل در این خصوص است.

وی گفت: وزرا هم هر کدام معاونت پارلمانی دارند و در مسائل تخصصی باید پاسخگو باشند آنها هم باید فعال و دائم در تعامل با مجلس باشند و در صحن و کمیسیون های تخصصی حضور یابند.

حسینی افزود: وظیفه ما روان سازی و ساده سازی مسائل فیمابین دولت و مجلس است و باید تلاش کنیم مباحث، بدون جهت پیچیده نشود.

وی درباره نوع تعامل نمایندگان با دولت گفت: قبل از انتخابات، بیش از ۲۲۰ نماینده به دنبال این بودند که آقای رئیسی در انتخابات ریاست جمهوری کاندیدا شود چون شرایط کشور اقتضا می‌کرد فردی گزینه نهایی نیروهای انقلاب شود که مورد وفاق باشد، بعد هم در مجلس دیدیم که تمام وزرا به غیر از یک وزیر رای بالایی آوردند و مجلس حمایت خوبی کرد و رای اعتمادی که به وزرا داده شده بی سابقه بود، غالب وزرا بالای ۲۰۰ رای داشتند. این نشان از تعامل خوب مجلس و دولت است. البته ما معتقدیم باید تعامل بیشتری صورت گیرد و ابهامات و سوالها به هنگام توضیح داده شود تا موجب سوء تفاهم نشود

وی با اشاره به برخی اخبار نادرست درباره انتصابات وزرا، اضافه کرد: متاسفانه در برخی از رسانه ها و فضای مجازی به بحث فامیل سالاری  دامن زده می‌شود که مطابق واقع نیست و در این باره باید روابط عمومی دستگاه‌ها ابهام زدایی کنند.

معاون پارلمانی رییس جمهور تاکید کرد: متاسفانه برخی بر اساس یکسری اخبار غیرموثق به این مسائل می پردازند. اگر بر فرض موردی هم باشد آیت الله رئیسی تاکید کردند که هیچ خط قرمزی نداریم و کسی نباید در انتصابات خلاف ضابطه عمل کند.

وی اظهار داشت: بنای دولت بر شایسته‌سالاری است و اگر تا حدودی انتصاب‌ها به کندی انجام می شود، به خاطر همین است که روی این مسائل دقت و تامل و از مراجع مختلف استعلام می شود.

حسینی ادامه داد: در دولت‌های مختلف مواردی داشتیم که وزارت اطلاعات فردی را رد می کرد، ولی رئیس دولت اصرار داشت که آن فرد حتی در مراکز حساس و موقعیت های مهم بکار گرفته شود، اما اکنون به هیچ وجه چنین چیزی وجود ندارد و در انتخاب مدیران ارشد و سطوح مختلف بررسی لازم به عمل می آید.

معاون رییس جمهور ادامه داد: فعالان سیاسی، نمایندگان محترم و رسانه ها اگر مواردی از فامیل گرایی را سراغ دارند، یا اینکه مسئولی در دولت اقوام خود را خارج از شایستگی و ضابطه انتصاب کرده است، اطلاع دهند حتما پیگیری می شود؛ چرا که تردید نکنید بنای دولت بر شایسته سالاری و قانون مداری است.

وی تاکید کرد: نمایندگان معمولاً به صورت کتبی تذکرات و مسائلی را مطرح می کنند که پیگیری می کنیم و پاسخ ابهام و مسئله‌ای که مطرح شده را می‌دهیم، از یک طرف هم نمایندگان به صورت شفاهی تذکراتی در جلسه علنی مجلس مطرح می‌کنند که در حال گفت‌وگو هستیم تا فرصتی برای توضیحات دولت در نظر گرفته شود تا پاسخ ابهامات و سوالات شفاهی را بدهیم و فکر می کنیم در آیین نامه چنین چیزی لازم است دیده شود و به نظر می‌رسد باید راهکاری در نظر گرفته شود که دولت هم فرصت کند در مجلس پاسخ مسائل مطرح شده را بدهد.

وی با اشاره به اقدامات بسیار خوبی که در دوره جدید برای تعامل بیشتر دولت و مجلس صورت گرفته گفت: در دولت سیزدهم به گونه‌ای برنامه‌ریزی شده تا به صورت منظم مجامع استانی نمایندگان با رئیس جمهور دیدار داشته باشند تا نمایندگان نظرات و پیشنهادات خود را مطرح کنند و در این راستا جلساتی تا کنون با نمایندگان آذربایجان غربی و شرقی و استان تهران برگزار شده و پنجشنبه این هفته با نمایندگان اصفهان، قم و سمنان جلسه داریم  و نمایندگان از حوزه های انتخابیه خودشان و از مسائل کلی کشور می گویند و اگر نظر و پیشنهادی هم دارند ارائه می کنند و تعامل بسیار خوبی وجود دارد.

وی ادامه داد: برای تقویت این تعامل  همچنین برنامه دیدار معاون اول رئیس جمهور با کمیسیون‌های مختلف تخصصی مجلس را تنظیم کرده ایم تا مسائل تخصصی مورد بررسی قرار گیرد و سه شنبه این هفته نشست با اعضای کمیسیون اقتصادی مجلس برگزار می‌شود.

وی درباره وزیر پیشنهادی آموزش و پرورش هم گفت: ان شاءالله به زودی گزینه پیشنهادی آموزش و پرورش معرفی می شود و در کمیسیون آموزش و دیگر کمیسیون ها برنامه های خود را مطرح خواهد کرد، البته به لحاظ قانونی هنوز تا اوایل آذر فرصت داریم، اما تلاش بر این است که زودتر این مسئله انجام شود و این خواسته خود نمایندگان هم هست و چون آموزش و پرورش جایگاه والایی دارد لازم است در برخی مسائل دقت شود و وزیر باید کسی باشد که بتواند سیاست های کلی نظام را پیگیری کرده و تحول لازم را بوجود آورد.

معاون پارلمانی رییس جمهور در رابطه با همراهی دولت با قانون جوانی جمعیت هم گفت: دولت حتماً همراهی خواهد کرد، دولت در این زمینه اهتمام جدی دارد و در همه سفرهای استانی معاون امور زنان و خانواده ریاست جمهوری حضور دارد و جلسات مختلفی را در وزارتخانه های مختلف برگزار می کند. ان شاءلله رسانه ملی هم در این زمینه پیشگام باشد چون این موضوع اولویت خاصی برای کشور دارد.

منبع: ايسنا

ادامه مطلب
برای افزودن دیدگاه کلیک کنید

یک پاسخ بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بین الملل

همه مقدمات رسیدن به یک توافق خوب و سریع فراهم است/ ایرانیان می‌توانند با آرامش به کشور سفرکنند

منتشر شده

در

توسط

همه مقدمات رسیدن به یک توافق خوب و سریع فراهم است/  ایرانیان می‌توانند با آرامش به کشور سفرکنند

وزیر امور خارجه کشورمان با اشاره به آغاز دور جدید مذاکرات وین طی روزهای آتی گفت: امیدواریم در مسیر گفت‌وگوهای وین بتوانیم گام های اساسی و موفقیت آمیز رو به جلویی داشته باشیم.

 حسین امیرعبداللهیان با بیان اینکه در طول یکصد روز گذشته بحث برجام، مذاکرات وین و تعامل و همکاری در راستای حقوق و منافع ملت ایران با آژانس بین المللی انرژی اتمی به صورت جدی مورد توجه دستگاه دیپلماسی کشور قرار گرفته است، گفت: از هفته جاری گفت‌وگوهای وین را کلید خواهیم زد. در همین چارچوب در هفته های گذشته معاون من آقای باقری به پایتخت برخی از کشورهای اروپایی، مسکو و همچنین سفرهایی به کشورهای منطقه و همسایه داشته، ارتباط وبیناری با پکن برقرار کرده و در این راستا اقدامات و رایزنی هایی را به عمل آورده است. من نیز با وزرای خارجه کشورهای عضو برجام گفت وگوهای مفصلی داشته ام. ما همه مقدمات را برای رسیدن به یک توافق خوب و سریع فراهم کرده‌ایم. البته در صورتی که طرف های مقابل نیز به تعهدات کامل شان برگردند. ما به صراحت مواضع و مطالبات خودمان را در گفت وگوهایی که داشته ایم اعلام کرده ایم.

وی تاکید کرد: نظر صریح جمهوری اسلامی ایران این است که که باید در میز مذاکره حقوق و منافع ملت ایران تأمین شود و تحریم ها لغو شود. ما امیدواریم در مسیر گفت وگوهای وین بتوانیم گام های اساسی و موفقیت آمیز رو به جلویی داشته باشیم.

وزیر امور خارجه کشورمان در ادامه صحبت های خود در این زمینه گفت: قطعا دست جمهوری اسلامی ایران بسته نخواهد بود، گزینه های مختلفی در مقابل ما قرار دارد و ما از گزینه گفت‌وگو و مذاکره در وین کار را شروع می کنیم. ما در مذاکره و رسیدن به توافق جدی هستیم و امیدواریم طرف های مقابل نیز در عمل این جدیت را داشته باشند.

امیرعبداللهیان گفت: ما به صراحت به طرف های مقابل گفته ایم که ما یک دولت عملگرا و نتیجه محور هستیم و امیدواریم که در میز مذاکرات وین چنین اتفاقی بیفتد.

وزیر امور خارجه کشورمان همچنین با اشاره به اقدامات وزارت خارجه برای پیگیری و حل مشکلات ایرانیان خارج از کشور افزود: در همین چارچوب ما تلاش کردیم که در سایت جدید وزارت خارجه بخشی را برای ارتباط مستقیم ایرانیان مقیم خارج از کشور و هم وطنان در داخل کشور با وزیر خارجه اختصاص دهیم و اگر شما به سایت جدید وزارت خارجه مراجعه کنید این دسترسی را مشاهده می کنید. در روزهای آینده نیز یک دسترسی بالاتری برای رفع نگرانی بخشی از ایرانیان مقیم خارج از کشور در این سایت فراهم خواهد شد.

وی در همین رابطه ادامه داد: متأسفانه دشمنان، لابی صهیونیستی، رسانه های معاند تلاش می کنند که نوعی ایران هراسی را به ویژه در نسل جدید ایرانیان خارج از کشور ایجاد کنند. ما در سایت وزارت خارجه طی روزهای آینده بخشی را فعال خواهیم کرد که هم وطنان خارج از کشور می توانند بپرسند که ما برای ورود به ایران مشکلی از نظر نظام وظیفه یا هر موضوع دیگری داریم یا خیر. من به عنوان وزیر خارجه جمهوری اسلامی ایران عرض می کنم که ایرانیان عزیز با آرامش خاطر می توانند به کشور سفر کنند و با آرامش می توانند در هر زمانی براساس برنامه ریزی که انجام می دهند به کشور محل اقامت خودشان برگردند.

وی خطاب به ایرانیان خارج از کشور افزود: ما در این سامانه به شما پاسخ خواهیم داد که شما بدون مشکل می توانید به ایران سفر کنید و به عنوان وزارت امور خارجه و دستگاه دیپلماسی کشور تضمین می شود وقتی به شما پاسخی داده می شود.

وی ادامه داد: مایلم در همین جا تأکید کنم تعداد افرادی که دو تابعیتی هستند و به دلیل ارتکاب جرم در ایران محاکمه شده اند و جرم آن ها اثبات شده است کمتر از عدد انگشتان دو دست است. به صراحت می گویم که اگر هر کس دیگری حتی شخص وزیر خارجه نیز آن جرم را مرتکب می شد امروز با همان وضعیت روبرو می شد ضمن اینکه بسیاری از آن ها مورد رأفت جمهوری اسلامی ایران قرار گرفته اند.

امیرعبداللهیان همچنین در ادامه گزارش خود از یکصد روز فعالیت دستگاه دیپلماسی کشور در دولت سیزدهم یکی دیگر از مسائل مهم در این مدت را تحولات افغانستان عنوان کرد و گفت: ما تلاش سیاسی گسترده ای را در ایران به عمل آوردیم که تحت تأثیر ناامنی و بی ثباتی که در افغانستان در دوره انتقالی ایجاد شد قرار نگیریم و در عین حال تدابیری را بیاندیشیم که بتوانیم مرزها را کنترل کنیم، ورود آوارگان را مدیریت کنیم و راه حل سیاسی برای حل بحران افغانستان داشته باشیم.

وی ادامه داد: برگزاری حضوری دومین نشست وزیران امور خارجه کشورهای همسایه افغانستان در ایران یکی از تدابیری بود که در این زمینه اندیشیده شد.

 

ادامه مطلب

سیاسی

مشکل‌گشایی در همه مسائل با همت بلند، خردمندی، درست‌اندیشی و توکل به خدا

منتشر شده

در

توسط

مشکل‌گشایی در همه مسائل با همت بلند، خردمندی، درست‌اندیشی و توکل به خدا

حضرت آیت‌الله خامنه‌ای در پیامی با تبریک هفته بسیج، «همت بلند، خردمندی، درست‌اندیشی و توکل به خدا» را ابزارهای تجربه‌شده برای غلبه بر مشکلات کشور دانستند.

 متن پیام رهبر انقلاب اسلامی به این شرح است:
بسم الله الرحمن الرحیم

هفته‌ی بسیج بر همگان مبارک باد، بویژه بر رویش های تازه و با طراوت بسیجی که همچنان مانند نسل پیش از خود، فرزندان محبوبِ امام راحل عظیم‌الشأنند.
عزیزان!
قدرشناس جایگاه خود باشید و بدانید که با همّت بلند و در پرتو خردمندی و درست‌اندیشی، و با اعتماد و توکّل به خداوند دانا و توانا، می توانید در همه‌ مسائل عمومی کشور و ملت، اثربخش و مشکل‌گشا باشید. این تجربه‌ چند دهه‌ ملت ایران است.

و السلام علیکم و رحمةالله
سیّدعلی خامنه‌ای
۳ آذر ۱۴۰۰

 

ادامه مطلب

بین الملل

گروسی: امیدوارم فعالیت‌های نظارتی آژانس در ایران ازسرگرفته شود

منتشر شده

در

توسط

گروسی: امیدوارم فعالیت‌های نظارتی آژانس در ایران ازسرگرفته شود

مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی در آستانه سفر خود به تهران، ابراز امیدواری کرد که آژانس بتواند آنچه را که وی “فعالیت‌های راستی‌آزمایی ضروری در ایران” خواند، از سربگیرد.

 رافائل گروسی، مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی با انتشار پیامی در حساب کاربری خود در توئیتر اعلام کرد که قرار است امروز (دوشنبه) وارد تهران شود.

 

وی در پیام خود نوشت: امروز به تهران سفر می‌کنم تا با مقامات ایرانی دیدار کنم و به سؤالات مهم در ایران بپردازم. امیدوارم بتوانم یک کانال موثر و بر مبنای مشارکت از گفت‌وگوی مستقیم ایجاد کنم تا آژانس اتمی بتواند فعالیت‌های راستی آزمایی ضروری خود را در این کشور از سربگیرد.

 

پیش از این سخنگوی وزارت امورخارجه کشورمان نیز از سفر امروز رافائل گروسی به ایران به منظور دیدار با مقامات کشورمان خبر داده بود.

 

منبع: ايسنا

ادامه مطلب

برترین ها