با ما همراه باشید

اخبار

فراخوان رپرتوار تئاتر صحنه‌ای «خوزستانِ جان» منتشر شد

منتشر شده

در

فراخوان رپرتوار تئاتر صحنه‌ای «خوزستانِ جان» منتشر شد

  فراخوان رپرتوار تئاتر صحنه‌ای با نام «خوزستانِ جان» به منظور حمایت از تولیدات این استان منتشر شد.

به گزارش ایسنا، اداره‌کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان و انجمن هنرهای نمایشی استان خوزستان در زمینه حمایت از آثار هنرمندان تئاتر استان خوزستان، رپرتوار تئاتر صحنه‌ای استان خوزستان با عنوان «خوزستانِ جان» را با هدف حمایت از اجرای عمومی تولیدات تازه تئاتر با اولویت گروه‌های نمایشی دارای پروانه فعالیت رسمی و رویکرد استمرار ارتباط شهروندان با تئاتر با مشارکت اداره‌کل هنرهای نمایشی، انجمن هنرهای نمایشی ایران و درگاه تخصصی هنرهای نمایشی ایران (ایران تئاتر) برگزار می‌کنند.
اولویت‌های موضوعی:
موضوع تولید آثار آزاد است اما آثار با رویکردھای زیر در اولویت اصلی انتخاب خواهند بود.
۱) پرداختن به موضوعات اقوام مختلف استان خوزستان.
۲) توجه جدی به زاد و بوم و فرهنگ غنی استان خوزستان در موضوعات نمایش‌ها.
۳) توجه به ارزش‌های دفاع مقدس و مضامین مرتبط با حماسه مردم خوزستان در هشت سال ایثار و مقاومت در تولید آثار نمایشی.
۴) آیین‌ها، سنت‌ها و فرهنگ محلی مناطق مختلف خوزستان.
۵) شهدای مدافع حرم، شهدای ترور و شهدای سلامت استان خوزستان.
۶) چالش‌ها و مخاطرات شیوع ویروس کرونا و رفتار متناسب اجتماعی، خانوادگی و فردی در استان خوزستان.
شرایط شرکت در رپرتوار تئاتر صحنه‌ای:
شورای سیاست‌گذاری رپرتوار تئاتر صحنه‌ای «خوزستان جان» قصد دارد تا با انتخاب آثار به روش گزینش مرحله‌ای، رپرتوار را از فضای صرفا رقابت‌زده فاصله داده و هدایت راهبردی را به عنوان حلقه مهم اما مفقوده جشنواره‌ها جایگزین آن کند.
مرحله اول:
الف) انتخاب نمایشنامه و ارسال نسخه PDF آن یا خلاصه نمایشنامه و ثبت در بخش ویژه رپرتوار خوزستان جان در درگاه تئاتر خوزستان.
ب) ثبت چکیده‌ای از توضیحات شرکت کننده به عنوان کارگردان اثر حداقل در یک صفحه در بخش ویژه رپرتوار خوزستان جان در درگاه تئاتر خوزستان. (توضیحاتی همچون طراحی کارگردانی مد نظر، اهداف اجرایی، نحوه استفاده از عناصر درونی و بیرونی تئاتر و…).
پ) پر کردن «فرم تقاضای حضور در رپرتوار» توسط کارگردان اثر نمایشی در درگاه تئاتر خوزستان تا تاریخ ۳۱ مرداد ۱۴۰۰.
مرحله دوم:
ارسال چهار حلقه DVD شامل ۳۰ دقیقه فیلم اثر نمایشی حداکثر تا تاریخ ۱۴ مهر ۱۴۰۰ برای ارزیابی و گزینش توسط هیات انتخاب رپرتوار به آدرس دبیرخانه رپرتوار.
مرحله سوم:
ارسال چهار حلقه DVD فیلم کامل اثر نمایشی حداکثر تا تاریخ اول آبان ۱۴۰۰ برای بازبینی نهایی توسط هیات انتخاب رپرتوار.
تبصره: اثر نمایشی بعد از پذیرش در مرحله سوم طبق جدول رپرتوار تئاتر صحنه‌ای از ۸ تا ۱۴ آبان ۱۴۰۰، حداقل به مدت پنج شب در شهرستان میزبان اجرای عمومی خواهد رفت و اطلاعات اجرای عمومی در درگاه تئاتر خوزستان درج خواهد شد.
ضوابط شرکت در رپرتوار تئاتر صحنه‌ای:
۱) به کلیه گروه‌های متقاضی که از مرحله اول انتخاب متن و فرم ارزیابی و چکیده‌ای از اهداف کارگردان امتیاز مکفی کسب کرده و «منتخب» شده‌اند مبلغ ۱۰ میلیون ریال پرداخت خواهد شد.
۲) در مرحله گزینش عملی و پس از ارزیابی فیلم ۳۰ دقیقه‌ای توسط هیات انتخاب به گروه‌های منتخب مبلغ ۱۰ میلیون ریال پرداخت خواهد شد.
۳) در مرحله سوم گزینش عملی نیز همزمان با اجرای عمومی اثر نمایشی مبلغ ۲۰ میلیون ریال به گروه‌های منتخب نهایی پرداخت خواهد شد و به این صورت گروه‌های منتخب در مرحله نهایی که به اجرای عمومی خواهند رسید در مجموع مبلغ ۴۰ میلیون ریال دریافتی خواهند داشت.
۴) کلیه گروه‌های متقاضی با توجه به تعیین هیات انتخاب توسط دبیرخانه در تمام مراحل ملزم به قبول نظر هیات انتخاب و مشاوره با ایشان در زمینه تعالی کیفی و فنی آثار خود خواهند بود و گزارش کار خود را به شکل مدون در تمام مراحل مربوطه به دبیرخانه رپرتوار ارسال کنند.
۵) در صورت مشروط شدن برخی آثار به اصلاح پاره‌ای از موارد فنی در مرحله نهایی، گروه‌های مورد نظر ملزم به ارسال مجدد فیلم کامل اثر پس از برطرف کردن موارد مد نظر و ابلاغ شده هستند.
۶) تولیدات جدید نمایشی راه یافته به رپرتوار باید با هماهنگی اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان خوزستان و انجمن هنرهای نمایشی خوزستان و با نظارت ادارات فرهنگ و ارشاد اسلامی و دفاتر انجمن هنرهای نمایشی شهرستان‌های میزبان و دریافت پروانه نمایش از شورای نظارت بر نمایش شهرستان میزبان و طبق جدول اعلام شده از سوی ستاد رپرتوار، حداقل پنج نوبت اجرای عمومی در طی پنج روز در سطح شهر محل تولید اثر انجام دهند و مدارک و مستندات اجرا را در پورتال تئاتر خوزستان بارگذاری کنند. (مستندات شامل تأییدیه اجرا، موارد تبلیغی اجرا، لینک خبر اجرا در پورتال تئاتر خوزستان و چند قطعه عکس از اجرا).
۷) حداکثر ۲۲ نمایش در مرحله اول رپرتوار پذیرفته شده و ۱۶ نمایش برای مرحله دوم و حداکثر هشت نمایش به مرحله پایانی برای شرکت در رپرتوار تئاتر صحنه‌ای استان خوزستان و حمایت از اجرای عمومی راه خواهند یافت.
فرآیند ثبت تقاضا:
۱) فرآیند ثبت تقاضا از ۱۸ تا ۳۱ مرداد ۱۴۰۰ از طریق بخش ویژه «رپرتوار تئاتر صحنه‌ای استان خوزستان» در «درگاه تئاتر خوزستان» به نشانی https://khoozestan.theater.ir/ انجام خواهد گرفت و متقاضیان باید فرم درخواست را به طور کامل تکمیل کنند.
۲) متقاضیان ثبت‌نام باید فایل PDF نمایشنامه، خلاصه نمایشنامه، توضیحاتی همچون طراحی کارگردانی مد نظر، اهداف اجرایی، نحوه استفاده از عناصر درونی و بیرونی تئاتر، به همراه مجوز کتبی نویسنده و سایر مدارک درخواستی را تا تاریخ مقرر در بخش ویژه «رپرتوار تئاتر صحنه‌ای استان خوزستان» در «درگاه تئاتر خوزستان» بارگذاری کرده و کد رهگیری دریافت کنند.
تبصره: شرکت‌کنندگان با ثبت تقاضا و ارسال اثر خود، متعهد به پذیرش قوانین و سیاست‌گذاری‌های رپرتوار هستند و عدم رعایت این قوانین به ویژه زمان‌بندی اجراها موجب حذف آثار خواهد شد.
گاه‌شمار رپرتوار:
۱) مهلت ثبت تقاضا و ارسال طرح نمایشی: ۳۱ مرداد ۱۴۰۰
۲) مهلت ارسال ۳۰ دقیقه از فیلم اثر نمایشی: ۱۴ مهر ۱۴۰۰
۳) مهلت ارسال فیلم کامل اثر نمایشی: اول آبان ۱۴۰۰
۴) اعلام گروه‌های راه‌یافته به رپرتوار برای اجرای عمومی: پنجم آبان ۱۴۰۰
۵) زمان برگزاری رپرتوار: ۸ تا ۱۴ آبان ۱۴۰۰
نشانی دبیرخانه:
خوزستان، اهواز، خیابان فلسطین، اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی خوزستان، اداره هنری سینمایی، دبیرخانه رپرتوار تئاتر صحنه‌ای استان خوزستان، تلفن: ۰۶۱۳۳۳۶۴۴۱۶.
بنا بر اعلام اداره کل ارشاد خوزستان، رپرتوار تئاتر صحنه‌ای «خوزستانِ جان» به دبیری محمد یاقوت‌پور آبان ۱۴۰۰ در استان خوزستان برگزار می‌شود.
منبع: ايسنا

ادامه مطلب
برای افزودن دیدگاه کلیک کنید

یک پاسخ بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اخبار

۲۰۲۲ فرا رسید؛ مردم جهان خوشبین‌اند

منتشر شده

در

توسط

در ۲۰۲۲ انتظار چه چیزهایی را داشته باشیم؟ با اینکه سویه اومیکرون کرونا از راه رسیده است، تازه‌ترین نظرسنجی‌ها از خوش‌بینی مردم به سال ۲۰۲۲ حکایت دارد.

به گزارش ایسنا، در اینجا به برخی از مهمترین تحولات در سال آجدید میلادی به ویژه در عرصه سیاست که انتظار می‌رود تاثیراتی در عرصه جهانی داشته باشند، فهرست‌وار بیان شده‌اند:

جام جهانی

جام جهانی فوتبال ۲۰۲۲ بیست و دومین دوره جام جهانی فوتبال است که از ۲۱ نوامبر تا ۱۸ دسامبر ۲۰۲۲ (۳۰ آبان تا ۲۷ آذر ۱۴۰۱) در قطر برگزار خواهد شد. این اولین جام جهانی است که در خاورمیانه و یک کشور عربی برگزار می‌شود. همچنین این برای دومین بار است که کشوری از آسیا میزبانی این مسابقات را بر عهده دارد. بار اول در سال ۲۰۰۲ ژاپن و کره‌جنوبی میزبان این رقابت‌ها بودند. علاوه بر این، این تورنمنت آخرین دوره از مسابقات خواهد بود که ۳۲ تیم در آن شرکت می‌کنند و برای جام جهانی ۲۰۲۶ و پس از آن، حضور ۴۸ تیم برنامه‌ریزی شده‌ است.

المپیک زمستانی

چین از ۴ تا ۲۰ فوریه ۲۰۲۲ (۱۵ بهمن تا اول اسفند) میزبان رقابت‌های المپیک زمستانی است. از همان زمان روشن شدن مشعل المپیک پکن معلوم بود که با یکی از سیاسی‌ترین رقابت‌های تاریخ روبرو خواهیم بود. بعد از آمریکا، نیوزیلند، بریتانیا، استرالیا و کانادا هم بازی‌های زمستانی پکن را تحریم دیپلماتیک کردند، اما اروپایی‌ها بعید است به راه حل مشترکی برسند. چین واکنش تندی نشان داده است، در حالی که انتقادها به کارنامه حقوق بشری این کشور شدت می‌گیرد.

انتخابات کنگره آمریکا

در هشتم نوامبر ۲۰۲۲ ایالات متحده شاهد برگزاری انتخابات میان دوره‌ای کنگره است و در مجموع ۴۶۹ کرسی کنگره آمریکا شامل ۳۴ کرسی سنا و تمام ۴۳۵ کرسی مجلس نمایندگان آمریکا به رای گذاشته می‌شوند.

انتخابات شورای امنیت

این رای‌گیری در ژوئن ۲۰۲۲ در جریان مجمع عمومی سازمان ملل در نیویورک برگزار می‌شود و برای عضویت دوساله پنج عضو غیردائم است که از اول ژانویه ۲۰۲۳ آغاز می‌شود. مطابق با قوانین چرخشی شورای امنیت که به موجب آن ۱۰ کرسی غیردائم شورای امنیت بین بلوک‌های منطقه‌ای مختلف می‌گردد، پنج کرسی موجود به شرح زیر اختصاص داده می‌شوند؛ یکی برای آفریقا، یکی برای گروه آسیا-اقیانوسیه، یکی برای آمریکای لاتین و کارائیب و دو کرسی برای غرب اروپا و دیگر گروه‌ها. این پنج عضو در دوره ۲۰۲۳ تا ۲۰۲۴ خدمت می‌کنند.

انتخابات هنگ‌کنگ

ششمین انتخابات تعیین رئیس اجرایی هنگ‌کنگ در ۲۷ مارس سال آتی میلادی برگزار می‌شود. این بالاترین سمت در منطقه خودمختار ویژه هنگ‌کنگ است و ریاست کنونی آن بر عهده کری لام است که در سال ۲۰۱۷ انتخاب شد و دوره کنونی او در ۳۰ ژوئن ۲۰۲۲ به پایان می‌رسد اما می‌تواند برای بار دوم نامزد شود. پیروز این رقابت در اول ژوئیه ۲۰۲۲ سوگند یاد می‌کند.

انتخابات پارلمانی لیبی

این رای‌گیری برای ۲۴ ژانویه ۲۰۲۲ (چهارم بهمن) برنامه‌ریزی شده است. براساس اعلام کمیسیون عالی انتخابات ملی لیبی، ۵۳۸۵ نامزد برای انتخابات پارلمانی ثبت‌نام کرده‌اند. پیش از این قرار بود انتخابات در ۲۴ دسامبر ۲۰۲۱ برگزار شود اما فعلا به تعویق افتاده است.

انتخابات پارلمانی لبنان

لبنان در ۲۷ مارس ۲۰۲۲ (هفتم اردیبهشت) شاهد برگزاری انتخابات پارلمانی خواهد بود. به علت بحران سیاسی و اقتصادی کنونی، همچنین قانون جنجالی انتخابات، گمانه‌زنی‌هایی از احتمال به تعویق افتادن انتخابات وجود دارد.

انتخابات ریاست جمهوری فرانسه

دور اول انتخابات ریاست جمهوری فرانسه ۱۰ آوریل ۲۰۲۲ برگزار می‌شود. چنانچه هیچ یک از نامزدها نتوانند در دور اول اکثریت را به دست آورند، دور دوم برای ۲۴ آوریل برنامه‌ریزی شده است. امانوئل ماکرون، رئیس‌جمهوری کنونی فرانسه تا ۱۳ مه ۲۰۲۲ به کارش ادامه خواهد داد. این انتخابات کمی پیش از انتخابات قانونگذاری (۱۲ تا ۱۹ ژوئن) برگزار می‌شود.

انتخابات ریاست جمهوری کره‌جنوبی

بیستمین انتخابات ریاست جمهوری جمهوری کره برای ۹ مارس ۲۰۲۲ برنامه‌ریزی شده است. براساس قانون اساسی کره‌جنوبی، روسای جمهور به یک دوره پنج ساله محدود شده‌اند و این بدان معناست که مون جائه-این، رئیس‌جمهوری کنونی این کشور نمی‌تواند برای بار دوم نامزد انتخابات شود.

انتخابات ریاست جمهوری فیلیپین

انتخاب رئیس‌جمهوری و معاون رئیس‌جمهوری در فیلیپین برای نهم مه ۲۰۲۲ تعیین شده است و این بخشی از سال انتخاباتی این کشور به شمار می‌آید. این هفدهمین انتخابات ریاست جمهوری مستقیم و شانزدهمین انتخابات معاونت ریاست جمهوری از ۱۹۳۵ است و این هفتمین انتخابات ریاست جمهوری و معاونت ریاست جمهوری شش ساله از سال ۱۹۸۶ است. رودریگو دوترته، رئیس‌جمهوری فعلی فیلیپین مجاز به شرکت در انتخابات نیست. طبق قانون ۱۹۸۷، ریاست جمهوری به یک دوره محدود شده است. انتخابات سنا و مجلس نمایندگان فیلیپین هم در نهم مه برگزار می‌شود.

انتخابات سراسری برزیل

مردم برزیل در دوم اکتبر سال آتی میلادی برای انتخابات یک رئیس‌جمهور، معاون رئیس‌جمهور و کنگره جدید به پای صندوق‌های رای می‌روند. انتظار می‌رود ژائیر بولسونارو، رئیس‌جمهوری کنونی برزیل برای دومین دوره چهار ساله نامزد شود. او به سوءمدیریت در بحران کرونا و ترغیب به نابودی جنگل آمازون متهم است و احتمالا مهمترین رقیب او لوئیس ایناسیو لولا داسیلوا، رئیس‌جمهوری  پیشین برزیل باشد که سال ۲۰۱۷ به جرم فساد محکوم شد، اما با درخواست تجدیدنظر حکم او شکست.

انتخابات پارلمانی مجارستان

«اوربان یا اروپا»، این مساله‌ای که در انتخابات پارلمانی مجارستان در آوریل ۲۰۲۲ مشخص می‌شود. ویکتور اوربان که ریاست حزب راست افراطی فیدز است، از ۲۰۱۰ در مقام نخست‌وزیر مجارستان به سر می‌برد. او خود را مدافع ارزش‌های مسیحی قلمداد می‌کند. منتقدان او که تعدادشان در داخل و خارج بیشمار است، معتقدند او دموکراسی مجارستان را ویران کرده است. اوربان همچنین بابت یک سری نقض‌های حقوق بشری، به ویژه علیه مهاجران مورد انتقاد است. شش حزب اپوزیسیون برای برکنار کردن اوربان متحد شده‌اند.

انتهای پیام

منبع:ایسنا

ادامه مطلب

اخبار

مهم‌ترین رویدادهای تاریخی یازدهم دی

منتشر شده

در

توسط

نمایندگان مختار ۲۶ کشور جهان پیمان اتحادی علیه دولت‌های محور امضاء کردند. این پیمان بعداً بنام (اعلامیه ملل متحد) معروف گردید.

به گزارش ایسنا، مهم‌ترین رویدادهای یازدهم دی را در ادامه به نقل از پایگاه «موسسه مطالعات تاریخ معاصر ایران» می‌خوانید.

رویدادهای یازدهم دی

سال ۱۲۹۰

صمدخان شجاع‌الدوله وارد تبریز شد و زیر حمایت روس‌ها امور حکومتی را در دست گرفت.

سال ۱۲۹۳

سپاه عثمانی با کمک کردها شروع به تجاوز به خاک ایران نمود.

سال ۱۳۰۳

سردارسپه، رئیس‌الوزراء، که پس از فیصله‌دادن کار خوزستان برای زیارت اعتاب مقدسه به کربلا و نجف رفته بود، وارد تهران شد. در مسیر سردارسپه طاق نصرت‌های زیادی بر پا شده بود و نظامیان و مردم از او استقبال کردند.

سال ۱۳۱۳

قنسولگری‌های افتخاری ایران در ممالک خارجه ملغی شد.

سال ۱۳۲۱

نمایندگان مختار ۲۶ کشور جهان پیمان اتحادی علیه دولت‌های محور امضاء کردند. این پیمان بعداً بنام (اعلامیه ملل متحد) معروف گردید.

سال ۱۳۳۰

دکتر علی‌اکبر سیاسی مجدداً رئیس دانشگاه گردید.

منبع:ایسنا

ادامه مطلب

اخبار

آلودگی هوای شهرهای پرجمعیت طی امروز

منتشر شده

در

توسط

آلودگی هوای شهرهای پرجمعیت طی امروز

رئیس مرکز ملی پیش‌بینی و مدیریت بحران مخاطرات وضع هوا از آلودگی هوای شهرهای پرجمعیت طی امروز(۲۴ آبان ماه) خبر داد.

صادق ضیاییان در گفت و گو با ایسنا افزود: براساس تحلیل آخرین نقشه‌های پیش یابی هواشناسی، امروز(۲۴ آبان ماه) در اکثر مناطق کشور جوی پایدار حاکم است و برای شهرهای صنعتی و پرجمعیت انباشت آلاینده های جوی و کاهش کیفیت هوا پیش‌بینی می‌شود.

وی افزود: سه شنبه (۲۵ آبان ماه) شمالی شدن جریانات روی دریای خزر برای استان‌های ساحلی دریای خزر و اردبیل بارش آغاز خواهد شد و با گذر امواج تراز مبانی، در بخش‌هایی از کردستان، کرمانشاه، ایلام، خوزستان، همدان، مرکزی، لرستان، کهگیلویه و بویراحمد، چهارمحال و بختیاری، ارتفاعات و دامنه‌های جنوبی البرز به تدریج اصفهان، شمال بوشهر، شمال فارس، غرب، یزد، خراسان شمالی و خراسان رضوی بارش باران، وزش باد شدید موقت و در مناطق سردسیر و مرتفع بارش برف پیش‌بینی می‌شود. بیشینه مقادیر بارش در این روز برای سواحل دریای خزر انتظار می رود و در نواحی جنوب غرب بارش همراه با رعد و برق خواهد بود.

رئیس مرکز ملی پیش‌بینی و مدیریت بحران مخاطرات وضع هوا ادامه داد: چهارشنبه (۲۶ آبان ماه) فعالیت سامانه بارشی با شدت کمتر در استان‌های ساحلی دریای خزر، لرستان، ارتفاعات خوزستان، مرکزی، اصفهان، چهارمحال و بختیاری، یزد و خراسان رضوی ادامه خواهد داشت. از اواخر وقت چهارشنبه سامانه از شمال شرق کشور خارج می‌شود و طی روزهای پنجشنبه و جمعه (۲۷و ۲۸ آبان ماه) مجدد جوی پایدار بر کشور حاکم خواهد شد و در شهر های پرتردد و صنعتی افزایش غلظت آلاینده‌ها انتظار می‌رود.

وی افزود: طی روزهای سه شنبه و چهارشنبه (۲۵ و ۲۶ آبان ماه) در نواحی غرب، سواحل دریای خزر، اردبیل، خراسان شمالی و چهارشنبه در نواحی شرق، شمال شرق، مرکز و دامنه‌های جنوبی البرز کاهش محسوس دما بین ۸ تا ۱۲ درجه سانتیگراد رخ خواهد داد. همچنین در این دو روز برای نواحی شمال شرق و شرق وزش باد شدید پیش‌بینی می‌شود.

به گفته ضیاییان اوایل وقت امروز (۲۴ آبان ماه) تنگه هرمز و شرق خلیج فارس مواج پیش بینی می‌شود همچنین سه شنبه و چهارشنبه (۲۵ و ۲۶ آبان ماه) دریای خزر مواج و توفانی خواهد بود.

رئیس مرکز ملی پیش‌بینی و مدیریت بحران مخاطرات وضع هوا درباره وضعیت جوی تهران طی دو روز آینده اظهارکرد: آسمان تهران فردا ( ۲۵ آبان ماه) نیمه‌ابری و به‌تدریج ابری با حداقل دمای ۷ و حداکثر دمای ۱۶ درجه سانتیگراد و طی ‌چهارشنبه ( ۲۶ آبان ماه) نیمه‌ابری تا ابری همراه با بارش باران و وزش باد و در اواخر وقت به‌تدریج کاهش ابر با حداقل دمای ۳  و حداکثر دمای ۸  درجه سانتیگراد پیش‌بینی می‌شود.

ضیاییان در پایان گفت: طی امروز و فردا (۲۴  و ۲۵ آبان ماه) بندرعباس با دمای ۳۱ و۳۰ درجه سانتیگراد گرم‌ترین و اراک با  دمای ۱۰ درجه سانتیگراد سردترین مراکز استان‌ کشور هستند.

منبع:ایسنا

ادامه مطلب
تبلیغات

برترین ها