با ما همراه باشید

ورزشی

فرهاد مجیدی به زانو در نیا!

منتشر شده

در

استقلال موفق شد با دو گل زودهنگام گل‌گهر را شکست دهد تا در روزهایی که تغییرات مدیریتی و اختلاف‌نظر بین کادر فنی و مدیرعامل باشگاه بیداد می‌کند شاگردان فرهاد مجیدی هم هواداران خود را راضی کنند و هم امید به ارتقای فنی و تاکتیکی تیم را در نزد هواداران بالاتر ببرند.

 

صرف‌نظر از اتفاقات رخ داده در جریان دو بازی مقابل پدیده و گل‌گهر، می‌توان رسیدن به یک ساختار و سازمان تاکتیکی مشخص را در نوع بازی استقلال دید. آنچه مشخص است فرهاد مجیدی در کنار درگیری‌های ذهنی‌اش در مورد مسائل مدیریتی، وقت و انرژی لازم را برای تمرینات تاکتیکی در تیمش نیز گذاشته است و این را می‌توان از نوع بازی شاگردانش در دو بازی اخیر به خصوص در فاز هجومی فهمید.

 

استقلال این روزها از آن شلختگی تاکتیکی نیم‌فصل اول رها شده و حتی بهتر و سازمان‌یافته‌تر از روزهای اول حضور فرهاد در این تیم و بازی‌های آسیایی ظاهر شده است. فوتبالی منظم که با بازیسازی از خط دفاع آغاز می‌شود و با حملات ضربتی و سرعتی همراه. در استقلال نه اصل بر بازی با حوصله است و نه با بازی مبتنی بر پاس‌های بلند و سریع. شاگردان مجیدی به مرور زمان و به تدریج به سمتی رفته‌اند که قادرند با هوشی جمعی بین فوتبال با حوصله و سرعتی تعادل برقرار کنند. آنها بازی را از خط دفاع آغاز می‌کنند و با حوصله توپ را جلو می‌برند و به یکباره با تعداد بازیکن زیاد محوطه جریمه و یک‌سوم دفاعی حریف را با هجوم سرعتی به تسخیر خود در می‌آورند. این نوع فوتبال یادآور روزهایی است که اندیشه‌های استراماچونی در حال به ثمر رسیدن در استقلال بود.  مجیدی در حال القای یک فوتبال اکتیو و دینامیک به شاگردانش است و  برای این کار سعی کرده تا نقش‌های تاکتیکی کلاسیک را از ذهن آنها دور کرده و از آنها جنب و جوش و شعاع حرکتی بخواهد. هر چند رسیدن به این مهم بیش از هر چیز نیازمند آمادگی بدنی بالا نیز است که باید دید ایده فرهاد مجیدی برای بالا بردن آمادگی جسمانی بازیکنانش چیست تا در مقاطع فشرده همانند بازی‌های آسیایی تیمش دچار مشکل نشود.

استقلال در فاز هجومی قابلیت تبدیل شدن به بی‌رحم‌ترین تیم ایرانی را دارد اما در فاز دفاعی هنوز مشکلاتی وجود دارد که وظیفه اصلی فرهاد برقراری تعادل در این زمینه است. هر چند زدن دو گل زودهنگام به گل‌گهر باعث شد تا سازمان دفاعی استقلال در دقایق زیادی مورد امتحان بازی هجومی و مالکانه گل‌گهر قرار گیرد و همین بسته ماندن دروازه که برخلاف بازی با پدیده با موقعیت گل کم حریف نیز همراه بود نشان داد که می‌توان با همین بازیکنان به یک ساختار دفاعی منظم نیز رسید.

 

 

 

 

 

استقلال این فصل با مجموعه ای از بازیکنانی بسته شده که اگرچه در تیم‌های قبلی خود ستاره بوده‌اند اما جمع کردن آنها کنار هم و انتخاب ترکیبی از آنها که بتواند ضعف‌های هر بازیکن توسط بازیکن دیگر پوشش داده شود و در نهایت یک تیم متعادل تشکیل داد کار ساده‌ای نبوده است. اما حالا فرهاد مجیدی با گذشت زمان توانسته با تعریف نقش‌های تاکتیکی جدید برای بازیکنانی که پتانسیل رها نشده زیادی دارند تیم خود را به یک تعادل تاکتیکی برساند. مشکل اصلی استقلال در چند فصل اخیر نیز همین تغییرات زیاد در ابتدای هر فصل بوده که باعث شده هر مربی با هر ایده‌ای زمان زیادی برای جور کردن جنس خود و رسیدن به هماهنگی تاکتیکی از دست بدهد.

 

نکته مهم مثبت دیگر در دو بازی اخیر استقلال، عدم تاثیر مشهود مشکلات حاشیه‌ای بر عملکرد فنی تیم بوده است. مجیدی به خوبی هنر همراه کردن کل تیم و بازیکنان را با خود نشان داده و این امتیاز بزرگی است که به کمک او می‌‌آید تا بتواند تیمی یکدل در اختیار داشته باشد. او با هر سیاست و هنری که شده ریاست خود بر رختکن تیمش را اعمال و کاری کرده که بازیکنانش بدون توجه به این مشکلات و بدون اینکه این مشکلات بر عملکرد آنها تاثیرگذار باشد برای سربلند کردن مربی خود تمام تلاش خود را انجام دهند. ضمن اینکه آمادگی روحی و ذهنی بازیکنان استقلال آن هم با وجود این همه حاشیه نویدبخش روزهای خوب استقلال در آینده و حتی در شرایط دشوار است. اینکه استقلال حتی در شرایط دشوار در بازی‌های مهم روحیه بازگشت به بازی را داشته باشد و مرعوب قدرت حریفان نشود. تیم‌های بزرگ عیار خود را در شرایط دشوار نشان می‌دهند و تیم مجیدی نشان داده که با این پوست‌کلفتی و استقامتی که بازیکنانش نشان داده‌اند در آستانه تبدیل شدن به تیمی بزرگ است.

اگر فرصت کافی به فرهاد داده شود و او بتواند فارغ از مشکلات مدیریتی تیمش را با چند بازیکن تقویت کند بدون شک استقلال تیمی است که در آینده چه بسا مدعی اول فوتبال ایران باشد. این بار آنچه استقلال نیاز دارد ثباتی است که چند فصل است به هر دلیلی از این تیم دریغ شده است.

 

با این بازیکنانی که یک‌دل و همراه با مجیدی می‌توانند مشکلات را پشت در رختکن بگذارند و با آمادگی ذهنی مناسب پا به زمین بگذارند، مجیدی فقط زمان می‌خواهد تا تیمش را به گونه‌ای بسازد که تا سال‌ها هواداران استقلال را از فوتبال ناب سیراب کند. اگر بگذارند که این‌بار استقلال با آرامش پا به فصل بعد بگذارد.

حجت شفیعی

منبع:ورزش سه

ادامه مطلب
برای افزودن دیدگاه کلیک کنید

یک پاسخ بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

ورزشی

پایان کار دونده افغانستانی با ثبت رکورد جدید کشورش

منتشر شده

در

توسط

پایان کار دونده افغانستانی با ثبت رکورد جدید کشورش

شاه محمود نورزهی توانست رکورد دو ۱۰۰ متر افغانستان را به نام خود ثبت کند ولی از صعود به مرحله بعد بازماند.

به گزارش ایسنا و به نقل از استار، شاه محمود نورزهی در دو ۱۰۰ متر المپیک مرحله مقدماتی با ثبت بهترین زمان ممکن برای افغانستان، رکورد شکنی کرد ولی نتوانست به مرحله بعد راه یابد.

او توانست با ثبت ۱۱ ثانیه و ۴ صدم ثانیه رکورد جدیدی برای کشورش در این ماده ثبت کند ولی این برای صعود او به مرحله بعد و رقابت با بزرگان کافی نبود تا کار او در این بخش به پایان برسد و او بین ۹ دونده در رده هفتم قرار گیرد.

دیروز نیز در صد متر زنان کامیا یوسفی دیگر دونده افغان در رده هفتم مقدماتی قرار گرفت و از صعود به مرحله بعد بازماند.

ادامه مطلب

ورزشی

سریع‌ترین مرد ایران از راه‌یابی به نیمه نهایی المپیک بازماند + فیلم

منتشر شده

در

توسط

سریع‌ترین مرد ایران از راه‌یابی به نیمه نهایی المپیک بازماند + فیلم

حسن تفتیان موفق نشد به نیمه نهایی مسابقات دوی ۱۰۰ متر المپیک ۲۰۲۰ توکیو راه پیدا کند.

به گزارش ایسنا، در ادامه رقابت‌های دوومیدانی المپیک توکیو امروز (شنبه) مسابقات دوی ۱۰۰ متر مردان برگزار شد و حسن تفتیان، سریع‌ترین مرد ایران هم در گروه ششم به رقابت با ۸ دونده دیگر پرداخت.

تفتیان در پایان رکورد ۱۰.۱۹ ثانیه را ثبت کرد و در گروه خود چهارم شد. اختلاف او با نفر سوم گروهش که به نیمه نهایی راه یافت تنها دو صدم ثانیه بود.

تفتیان بین ۵۹ نفر که مسابقه دادند و برایشان رکورد ثبت شد، در جایگاه بیست و هشتم قرار گرفت. ۶۲ نفر در این رقابت حضور داشتند که از این تعداد، یک نفر مسابقه‌اش را شروع نکرد و دو نفر دیگر هم با رای داوران حذف شدند.

از هر گروه سه نفر برتر و سه نفر از دونده‌های چهارمی که بهترین رکورد را ثبت کرده‌اند راهی نیمه نهایی می‌شوند. نفرات چهارم گروه‌های اول، دوم، سوم و پنجم با ثبت رکورد بهتر نسبت به تفتیان، از بخت صعود به نیمه‌نهایی برخوردارند و به این ترتیب نماینده ایران از راه‌یابی به مرحله بعد بازماند.

در جریان رقابت‌های دوی ۱۰۰ متر گروه‌های پنجم و ششم دو دونده به دلیل آنکه زودتر از فرمان شروع داور، حرکت خود را آغاز کرده بودند، با دریافت کارت قرمز از دور رقابت‌ها کنار رفتند.

تفتیان دومین المپیک خود را تجربه می‌کند. او در بازی‌های ریو به نیمه نهایی رسید.

احسان حدادی و فرزانه فصیحی دیگر نمانیدگان دوومیدانی ایران در توکیو بودند که روز گذشته مسابقه خود را به پایان رساندند. حدادی با پرتابی به طول ۵۸.۹۸ متر بین ۳۲ پرتابگر در جایگاه بیست و ششم ایستاد. فصیحی نیز ابتدا از مرحله پیش مقدماتی صعود کرد اما در مرحله مقدماتی در گروه خود آخر شد که در نهایت بین ۵۴ شرکت کننده در رده ۵۰ قرار گرفت.

ادامه مطلب

ورزشی

جوکوویچ به مدال برنز هم نرسید

منتشر شده

در

توسط

جوکوویچ به مدال برنز هم نرسید

مرد شماره یک جهان در دیدار مقابل پابلو کارنیو بوستا شکست خورد و از رسیدن به مدال برنز بازماند.

به گزارش ایسنا، در دیدار رده‌بندی تنیس انفرادی مردان المپیک ۲۰۲۰ توکیو، نواک جوکوویچ با شکست مقابل پابلو کارنیو بوستا چهارم شد تا بخت نخست قهرمانی و نفر اول تنیس جهان با دو شکست پیاپی نتواند مدال المپیک کسب کند.

کارنیو در این دیدار ۲ بر یک مرد شماره یک تنیس جهان را برد به این ترتیب مدال برنز این بخش به اسپانیا رسید.

جوکوویچ گفت: من دیروز و امروز خودم نبودم. سطح تنیس من این نبود. همچنین به دلیل خستگی از نظر روحی و جسمی خودم نبودم.

سرخوردگی جوکوویچ در رفتار او در زمین بازی در حالی که مسابقه ادامه داشت مشهود بود. جوکوویچ یک بار راکت خود را  روی پنج ردیف صندلی پرتاب کرد.

همچنین در این بازی زمانی که کارنو بوستا سرویس خود را زد و امتیاز گرفت جوکوویچ دوباره خونسردی خود را از دست داد و راکت خود را محکم به زمین زد تا نشان دهد اصلا شرایط روحی مناسبی ندارد سپس راکت خراب شده را برداشت و به سمت دیگر پرتاب کرد.

ادامه مطلب

برترین ها