با ما همراه باشید

اخبار 46

فعالان دانش‌بنیان انرژی وارد بورس می‌شوند/رفع چالش قیمت‌گذاری شرکت‌ها

منتشر شده

در

فعالان دانش‌بنیان انرژی وارد بورس می‌شوند/رفع چالش قیمت‌گذاری شرکت‌ها

معاون علمی و فناوری ریاست جمهوری از ارائه اوراق صرفه جویی انرژی در بورس، در آینده نزدیک خبر داد و گفت:در حال حاضر نیز شرکت‌های دانش بنیان ۲۰۰ هزارمیلیارد تومان سرمایه در تابلوی بورس دارند و ۱۳ صندوق خصوصی نیز جسورانه در بورس حضور یافته‌اند.

به گزارش ایسنا، سورنا ستاری امروز در مراسم آنلاین رونمایی از بازار تامین مالی جمعی و شاخص صکوک فرابورس ایران، با اشاره به تلاش‌های صورت گرفته برای شکل گیری اکوسیستم نوآوری در ۷ سال گذشته، اظهار کرد: در این اکوسیستم دانشگاه‌ها به عنوان تامین کننده منابع نیروی انسانی دیده شده است و امروزه شاهدیم که در اکوسیستم نوآوری کشور علاوه بر مراکز نوآوری، ۵۰ پارک علم و فناوری و ۱۵۰ شتابدهنده بخش خصوصی و ۶هزار استارت‌آپ فعال هستند.

وی با اشاره به تشکیل ۵۷۰۰ شرکت دانش بنیان و وجود نیروی انسانی متخصص ایرانی در خارج از کشور اظهار کرد: تامین مالی چنین اکوسیستمی با سیستم مالی قدیمی قابل امکان پذیر نیست؛ چرا که ابزار مالی ما در قدیم وام بوده و نمی‌توان این اکوسیستم را صرفا با اعطای وام توسعه داد از این رو تامین مالی کشور باید به سمت تامین مالی خطر پذیر برود؛ همان گونه که در برخی از کشورها بیش از ۵۰ درصد تامین مالی آنها از طریق سرمایه گذاری جسورانه صورت می‌گیرد.

ستاری بورس را یکی از ابزارهای تامین مالی دانست که می‌تواند ریسک تامین مالی جسورانه را کاهش دهد، خاطر نشان کرد: بر این اساس مکانیسم‌های متعددی برای توسعه اکوسیستم نواوری در سازمان بورس ارائه دادیم که  به کندی پیش رفته است اما روال کار در حوزه نوآوری به همین شکل است که هر تغییری به سختی صورت می‌گیرد اما امروزه شاهدیم که در حال حاضر نوآوری در بورس توسعه یافته و ابزارهای جدیدی در اختیار شرکت‌های دانش بنیان قرار گرفته است.

معاون علمی و فناوری ریاست جمهوری با اشاره به ایجاد استارت‌آپ‌های بزرگی در حوزه‌هایی چون سلول‌های بنیادی ،ICT و هوا فضا تاکید کرد: ایران در حوزه بیوتکنولوژی یکی از قدرت‌های بزرگ آسیا است  و در کشور شرکت‌های داروسازی فعال هستند که سالانه ۴۰۰ میلیون تومان هزینه صرف تحقیق و توسعه خود می‌کنند و این همان تفاوت بین کارخانه و صنعت است.

وی قیمت‌گذاری بر روی شرکت‌های دانش بنیان را یکی از چالش‌های معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری دانست و یادآور شد: نمی‌توان بر روی این شرکت‌ها قیمت گذاری کرد.  در دنیا نیز می‌بینیم شرکت‌های بزرگی وجود دارند که دارایی فیزیکی زیادی ندارند اما ایده ، فکر و فناوری که دارند با مبالغ بالا خرید و فروش می‌شود.

ستاری با اشاره به پلتفرم‌های تامین مالی جمعی رونمایی شده در این مراسم، گفت: با توجه به اینکه یکی از مشکلات شرکت‌های دانش بنیان  معضل قیمتگذاری  در بورس است ، خوشحالیم که چند شرکت وارد حوزه قیمت‌گذاری و ارزش گذاری دارایی نامشهود شده‌اند.

رییس بنیاد ملی نخبگان با تاکید بر اینکه در حال حاضر ۴۱ شرکت دانش بنیان در بورس فعال هستند، ادامه داد: ۴ شرکت نیز به تعداد این شرکت‌ها اضافه خواهد شد، در حال حاضر این شرکت‌ها ۲۰۰  هزارمیلیارد تومان سرمایه در تابلوی بورس دارند، ۱۳ صندوق جسورانه خصوصی نیز در بورس داریم که امروز بزرگترین آن پذیره نویسی ۲۴۰ میلیارد تومانی انجام داده است.

معاون علمی و فناوری ریاست جمهوری با اشاره به فعالیت شرکت‌های دانش بنیان در زمینه هوش مصنوعی، اظهار کرد: در این حوزه شرکت‌های بزرگی در کشور ایجاد شده ولی حوزه هوش مصنوعی نیاز به طرح مساله دارد و باید هدفی برای آن تعریف شود. نمونه آن احراز هویت الکترونیکی است که از سوی سازمان بورس این ایده پذیرش شد و سایر سازمان‌ها نیز به سمت این فناوری حرکت کرده‌اند.

ستاری با بیان اینکه در حال حاضر ۲۹ مرکز در زمینه احراز هویت الکترونیکی فعال هستند و ۶ میلیون  نفر احراز هویت غیرحضوری شدند، افزود: علاوه بر آن بحث خرید و فروش اختراع نیز یکی از کارهایی بودکه در بازار دارایی فکری انجام شد اما آن زمان وقت مناسبی نبود اما الان فرهنگ آن آماده‌تر است ، حدود ۱۱ میلیارد تومان  در این حوزه معامله صورت گرفته است.

وی با بیان اینکه استقبال سازمان بورس از نوآوری بزرگترین هدیه‌ای است که به جوانان فعال در اکوسیستم دانش بنیان داده می‌شود افزد: دیگر نمی‌شود کشور را با پول نفت اداره کرد ما نیاز داریم که با ایده‌های جدید کشور را اداره کنیم حوزه سرمایه گذاری جسورانه حوزه‌ای است که قطعا آینده فوق العاده ای دارد.

معاون علمی و فناوری ریاست جمهوری از ارائه اوراق صرفه جویی انرژی در بورس در آینده نزدیک خبر داد و گفت: ورود بحث انرژی به بورس می‌تواند جوانان بسیاری را در زمینه مکانیک و برق بر سر کار بیاورد و اشتغال ایجاد کند.

انتهای پیام

منبع:ایسنا

ادامه مطلب
برای افزودن دیدگاه کلیک کنید

یک پاسخ بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اخبار 46

تعلل در همسان سازی حقوق بازنشستگان پذیرفتنی نیست

منتشر شده

در

توسط

تعلل در همسان سازی حقوق بازنشستگان پذیرفتنی نیست

ایسنا/ایلام دبیر حزب رفاه ملت استان ایلام بر ضرورت اجرای هرچه زودتر همسان‌سازی و تناسب‌سازی حقوق مستمری بگیران بازنشسته تامین اجتماعی تاکید کرد.

«سعید انوری‌پور» در گفت و گو با ایسنا، اظهار کرد: با توجه به شرایط معیشتی امروز نیاز است تا همسان سازی و یکسان سازی حقوق بازنشستگان تأمین اجتماعی شود.
وی با بیان اینکه لازم است مسئولان و متولیان خود را به جای یک کارمند بازنشسته عائله مند و بعضا مستاجر بگذارند، تصریح کرد: هر روز بازنشستگان زیادی به ما مراجعه می‌کنند و خواستار رسیدگی به وضعیت معیشتی و دستمزدشان هستند اما این مهم نیازمند توجه و اهتمام جدی دولت و نظام است.
دبیر حزب رفاه ملت استان ایلام ابراز امیداوری کرد تا پایان سال تکلیف افزایش حقوق بازنشستگان و کارگران مشخص شده و به سال آینده موکول نشود.
انوری پور از  چند شغله بودن برخی مدیران انتقاد کرد و گفت: در حالی که خانواده‌های متعددی دارای یک یا چند فرزند فارغ‌الحصیل بیکار دارند این رویه اصلا قابل قبول نیست و باید برای این مهم چاره‌اندیشی شود.

انتهای پیام

منبع:ایسنا

ادامه مطلب

اخبار 46

مسولیت‌های اجتماعی دانش‌بنیان‌ها بررسی می‌شود

منتشر شده

در

توسط

مسولیت‌های اجتماعی دانش‌بنیان‌ها بررسی می‌شود

سومین رویداد “گراف دی” روز 10 اسفند ماه سال جاری با حمایت صندوق نوآوری و شکوفایی ریاست جمهوری برگزار خواهد شد.

به گزارش ایسنا ، به نقل از روابط عمومی صندوق نوآوری و شکوفایی، “گراف‌دی” رویدادی در حوزه روابط‌عمومی است که در نظر دارد گروهی از کارشناسان و فعالان این حوزه را گرد هم جمع آورده و زمینه‌ای را برای ایجاد ارتباط پایدار و عمیق میان آنها فراهم کند.

سومین گردهمایی روابط‌عمومی‌های اکوسیستم فناوری و نوآوری (گراف‌دی) که با حضور جمعی از مدیران شرکت‌های بانکی، فناوری، ارتباطی و استارتاپی با هدف انتقال تجربه و تعامل برگزار می‌شود به موضوع “مسوولیت اجتماعی در ایران و جهان”  اختصاص داده شده است.

سومین رویداد “گراف دی” روز 10 اسفند ماه سال جاری در محل صندوق نوآوری و شکوفایی ریاست جمهوری ، به بررسی تجربیات “مسوولیت اجتماعی در ایران و جهان” می پردازد.

منبع:ایسنا

ادامه مطلب

اخبار 46

حمله چین به آمریکا بابت متهم کردنش به عدم شفافیت درباره منشاء کروناویروس

منتشر شده

در

توسط

حمله چین به آمریکا بابت متهم کردنش به عدم شفافیت درباره منشاء کروناویروس

چین به آمریکا از بابت اتهام زنی‌های کاخ سفید مبنی بر این که پکن جلوی رسیدن بخشی از اطلاعات درباره منشاء کروناویروس را به بازرسان سازمان بهداشت جهانی گرفته، حمله کرد.

به گزارش ایسنا، به نقل از خبرگزاری آسوشیتدپرس،  جیک سالیوان، مشاور امنیت ملی کاخ سفید در بیانیه‌ای گفت، واشنگتن “نگرانی‌های عمیقی درباره نحوه اعلام یافته‌های اولیه تحقیقات مربوط به کووید-۱۹ و همچنین پرسشهایی درباره فرآیند مورد استفاده برای رسیدن به آنها دارد”.

او با اشاره به تحقیقات هیات سازمان بهداشت جهانی درباره منشا همه گیری بیماری در شهر ووهان چین که نخستین بار در آن کروناویروس در اواخر ۲۰۱۹ شناسایی شد، اظهار کرد: “ضروری است که این گزارش مستقل باشد و یافته‌های کارشناسی به دور از مداخله یا تغییر از سوی دولت چین باشد.”

چین در پاسخ به این اظهارات در بیانیه‌ای که از سوی سفارتخانه‌اش در واشنگتن طی امروز یکشنبه انتشار یافت، گفت، آمریکا تاکنون ” آسیب شدیدی به همکاری بین‌المللی برای مقابله با کووید ۱۹ وارده کرده” و حالا “انگشت اتهام را به سمت کشورهای دیگری که به طور متعهد از سازمان بهداشت جهانی حمایت کرده‌اند و حتی به سمت خود سازمان بهداشت جهانی، نشانه گرفته است”.

بر اساس این بیانیه، چین همچنین در ضمن استقبال از تصمیم جو بایدن، رئیس جمهور آمریکا برای لغو اقدام دولت دونالد ترامپ برای ترک سازمان بهداشت جهانی اظهار امیدواری کرد که آمریکا “به عالی‌ترین استانداردها پایبند باشد، یک نگرش جدی، مصمم، شفاف و مسئولانه اتخاذ کند، مسئولیت حقیقی خود را به عهده بگیرد، از فعالیت سازمان بهداشت جهانی با اقدامات واقعی حمایت کند و مشارکت مناسب را در همکاری بین‌المللی در مقابله با کووید-۱۹ به عمل بیاورد.”

در پی مطرح شدن اتهامات در نیویورک تایمز و دیگر رسانه‌ها درخصوص اینکه چین از دادن بخشی از داده‌ها خودداری کرده، پیتر داشاک، یک عضو تیم تحقیقات در واکنش به این گزارش در توئیتی نوشت: “من چنین تجربه‌ای در هیات سازمان بهداشت جهانی نداشتم.”

داشاک توئیت کرد: من به عنوان رهبر کارگروه جانوری/محیط زیستی اعتماد و باز بودن را نزد همتایان چینی خودم یافتم. ما قطعا به داده‌های جدید حساس در کل ماموریت دسترسی پیدا کردیم. ما قطعا درکمان را از راه‌های احتمالی سرایت افزایش دادیم.

تیا کولسن فیشر، یک عضو دیگر تیم از دانمارک هم گفت، چنین تجربه‌ای نداشته و به این اشاره کرد که برخی اظهار نظرها در رسانه به غلط منعکس شده‌اند.

منبع:ایسنا

ادامه مطلب
تبلیغات

برترین ها