با ما همراه باشید

سیاسی

فلسطین: انفعال بین المللی مجوزی برای جنایات اسرائیل است

منتشر شده

در

فلسطین: انفعال بین المللی مجوزی برای جنایات اسرائیل است

سفیر دائم فلسطین در سازمان ملل گفت که عدم بازخواست اسرائیل بابت نقض قوانین بین المللی از جمله منشور سازمان ملل، کنوانسیون چهارم ژنو و قطعنامه‌های سازمان ملل به این رژیم اجازه داده که بدون هیچ عواقبی از قطعنامه‌های شورای امنیت و خواست جامعه جهانی سرپیچی کند.

به گزارش ایسنا، به نقل از خبرگزاری سما، ریاض منصور، سفیر فلسطین در سازمان ملل در نامه‌های مشابهی که در مورد وخیم تر شدن اوضاع در فلسطین اشغالی از جمله قدس شرقی به دبیرکل سازمان ملل متح ، رئیس دوره‌ای شورای امنیت و رئیس مجمع عمومی سازمان ملل ارسال کرد بر اهمیت پاسخگویی و استفاده از همه مکانیسم‌ها و توانایی‌های دیپلماتیک، سیاسی و قانونی موجود برای ادعای حقوق بین الملل به عنوان منبع اقتدار در مسئله فلسطین تأکید کرد.

وی با ابراز تأسف از اینکه دهه‌ها انفعال بین المللی به اسرائیل مجوز داده آنچه دوست دارد، انجام دهد، حتی ارتکاب جنایات جنگی بدون این که از عواقب آن هراسی داشته باشد، بر لزوم تبدیل اظهارات و مواضع به اقدامات عملی تأکید کرد.

منصور با اشاره به اینکه در دوره اخیر جهان شاهد افزایش قابل توجه خشونت از سوی شهرک نشینان ، تخریب خانه‌ها، آوارگی اجباری، دستگیری و کشتار غیرنظامیان فلسطینی از جمله کودکان بوده، خاطرنشان کرد: اسرائیل به طور آشکار از مشغله جامعه جهانی برای مبارزه با اپیدمی به عنوان فرصتی برای جنایات بیشتر استفاده می‌کند.

وی اظهار داشت که اسرائیل اقدامات سرکوبگرانه خود علیه غیرنظامیان فلسطینی را از جمله کمپین‌های دستگیری، حملات سیستماتیک و خشونت علیه جامعه مدنی فلسطین و ارعاب مدافعان حقوق بشر با نادیده گرفتن وضعیت اضطراری که به دلیل شیوع همه گیر در کرانه باختری اشغالی برقرار است ادامه می‌دهد و به نقض شدید کنوانسیون های بین المللی و قوانین بشردوستانه می‌پردازد.

این مسئول فلسطینی در نامه‌های خود ، با اشاره به مرگ “عبده التعیمی” ، فلسطینی ، ۴۳ ساله ، پس از دستگیری توسط نیروهای اشغالگر به رفتار غیرانسانی با زندانیان در زندان های اشغالگر اسرائیل ، از جمله شکنجه های جسمی و روحی ، اشاره کرد.

منصور همچنین پرونده خالده جرار، نماینده سابق شورای قانونگذاری فلسطین، که از ماه اکتبر سال ۲۰۱۹ بدون محاکمه یا اتهام بازداشت شده است را برجسته کرد و خاطرنشان کرد: اسرائیل علی رغم تماس های مکرر دولت و گروه‌های حقوق بشری، از حضور جرار در مراسم تشییع جنازه دختر کوچکش سها جلوگیری کرد.

ادامه مطلب
برای افزودن دیدگاه کلیک کنید

یک پاسخ بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بین الملل

سوئیس نقش خود را در برابر سیاست‌های یکجانبه‌گرایانه آمریکا حفظ کند

منتشر شده

در

توسط

سوئیس نقش خود را در برابر سیاست‌های یکجانبه‌گرایانه آمریکا حفظ کند

رئیس جمهور پس از دریافت استوارنامه سفیر جدید سوئیس در تهران گفت: سوئیس همواره نقش مثبتی در حفظ و گسترش صلح داشته و انتظار می‌رود در دوران جدید نیز بتواند نقش مستقل خود را در برابر سیاست‌های یکجانبه‌گرایانه آمریکا حفظ کند.

 آیت‌الله سید ابراهیم رئیسی صبح دوشنبه پس از دریافت استوارنامه «کریستین دوسی» سفیر جدید سوئیس در تهران با بیان اینکه روابط دو کشور همواره دوستانه بوده است، گفت: سوئیس همواره نقش مثبتی در حفظ و گسترش صلح داشته و انتظار می‌رود در دوران جدید نیز بتواند نقش مستقل خود را در برابر سیاست‌های یکجانبه‌گرایانه آمریکا حفظ کند.

کریستین دوسی سفیر جدید سوئیس در تهران نیز در این دیدار با بیان اینکه ایران کشوری برخوردار از تمدنی کهن و درخشان است، گفت: ایران و سوئیس بیش از صد سال است که روابط خوبی در عرصه‌های سیاسی، فرهنگی، اقتصادی و علمی دارند.

وی اظهار امیدواری کرد فعالیت‌ شرکت‌ها و فعالان اقتصادی سوئیس در ایران فراهم شود.

منبع: ايسنا

ادامه مطلب

بین الملل

مسکو: احتمالا لاوروف در نشست همسایگان افغانستان در تهران سخنرانی کند

منتشر شده

در

توسط

مسکو: احتمالا لاوروف در نشست همسایگان افغانستان در تهران سخنرانی کند

نماینده ویژه روسیه در امور افغانستان تایید کرد در نشست وزرای خارجه کشورهای همسایه افغانستان شرکت خواهد کرد.

 به نقل از پایگاه خبری اردوپوینت، ضمیر کابلوف، نماینده ویژه روسیه در افغانستان به خبرگزاری اسپوتنیک گفته است این کشور احتمالا در سطح وزیران در نشست همسایگان افغانستان که روز چهارشنبه در تهران برگزار خواهد شد، شرکت می‌کند.

کابلوف گفت: ما [ در این نشست] شرکت خواهیم کرد.

به گفته او، احتمال دارد سرگئی لاوروف وزیر امور خارجه روسیه در این نشست سخنرانی کند.

دومین نشست وزرای خارجه چین، ایران، ترکمنستان، ازبکستان، تاجیکستان کشورهای همسایه افغانستان  روز چهارشنبه به میزبانی تهران برگزار می‌شود.

اولین نشست وزرای خارجه کشورهای همسایه افغانستان به میزبانی پاکستان و به صورت مجازی برگزار شده بود.

منبع: ايسنا

ادامه مطلب

بین الملل

ند پرایس: مذاکرات وین باید از همان نقطه پایان دور ششم آغاز شود/ تحریم‌ها فعلا باقی می‌ماند

منتشر شده

در

توسط

ند پرایس: مذاکرات وین باید از همان نقطه پایان دور ششم آغاز شود/ تحریم‌ها فعلا باقی می‌ماند

سخنگوی وزارت امور خارجه آمریکا در یک کنفرانس خبری به سوالاتی درباره محورهای سفر اخیر نماینده ویژه آمریکا در امور ایران به کشورهای منطقه و کشورهای اروپایی پاسخ داد.

 به نقل از پایگاه اینترنتی وزارت امور خارجه آمریکا، ند پرایس سخنگوی وزرات امور خارجه آمریکا در یک کنفرانس خبری در پاسخ به سوالی درباره سفر رابرت مالی، نماینده ویژه آمریکا به منطقه خاورمیانه و اروپا و رایزنی‌های او پیرامون احیای توافق هسته‌ای ایران گفت: رابرت مالی در حال حاضر در فرانسه است. این پایان سفری است که او در آن به امارات متحده عربی، قطر و عربستان سعودی هم سفر کرد. او ظرف چند روز به آمریکا باز خواهد گشت. مالی در منطقه با شرکایمان دیدار و درباره طیفی از نگرانی‌هایی که درباره ایران وجود دارد، از جمله فعالیت‌های آن در منطقه و تلاشمان برای مذاکره درباره بازگشتی دوجانبه به پایبندی به برجام[توافق هسته‌ای] گفت‌وگو کرد.

پرایس ادامه داد: پس از این رایزنی‌ها، نماینده ویژه ایران به پاریس سفر کرد. او در آن‌جا با همکارانمان در گروه E۳ [سه کشور اروپایی آلمان، فرانسه و انگلیس] دیدار کرد. مالی همچنین با همکارانمان در گروه شورای همکاری خلیج فارس دیدار داشته است. به جزئیات مباحثات دیپلماتیک ورود نمی‌کنم و به همین بسنده می‌کنم که آمریکا، این سه کشور اروپایی و گروه ۵+۱ همگی بر این باور هستند که دیپلماسی موثرترین مسیر را برای بازداشتن دائمی و قابل راستی‌آزمایی ایران از دستیابی به یک سلاح اتمی میسر می‌سازد و همگی بر این باور هستیم که مذاکرات وین باید در اسرع وقت و دقیقاً از همان نقطه پایان دور ششم شروع شود.

سخنگوی وزارت امور خارجه آمریکا در ادامه با توجه به دیدار رابرت مالی با معاون وزیر امور خارجه کره جنوبی، در پاسخ به این سوال که آیا آمریکا به یافتن راهکاری برای عمل به درخواست ایران در زمینه آزادسازی پول‌های بلوکه شده‌اش در بانک‌های کره جنوبی یافته است یا نه، توضیح داد: همان طور که می‌دانید با توجه به این که ما به دنبال طرحی هستیم تا بتوانیم بازگشت دوجانبه به پایبندی به برجام را عملی کنیم، نماینده ویژه ما با متحدان و شرکایمان در سراسر جهان[در این زمینه] دیدارهایی دارد. به عنوان بخشی از این روند، او دیدارهایی با همکار کره‌ای‌ خود داشته است. متحدان ما در کره جنوبی در طیفی از موضوعات مهم از جمله موضوعات مرتبط با ایران دخیل هستند. این شامل اجرای مقررات تحریمی می‌شود که هنوز پابرجاست و پابرجا خواهد بود،‌ مگر بازگشت توافق شده‌ای درباره پایبندی به برجام در کار باشد. بنابراین، رایزنی مالی با همکار کره‌ای‌اش صرفا آخرین مورد از همکاری‌هایی بوده است که او در زمینه ایران با متحدان کره‌ای‌مان دارد.

ایران و قدرت های جهانی طرف برجام در ماه‌های گذشته شش دور مذاکرات پیرامون احیای توافق هسته ای در وین را برگزار کردند. این مذاکرات میان ایران و دیگر اعضای کمیسیون مشترک برجام و با حضور آمریکا درمحل مذاکرات برگزار شد. البته ایران و آمریکا مذاکرات مستقیمی نداشتند و تنها از طریق نمایندگان دیگر کشورهای حاضر در مذاکرات در جریان مواضع یکدیگر قرار می گرفتند.

برگزاری دور هفتم این مذاکرات پس از تشکیل دولت سید ابراهیم رئیسی، رئیس جمهور کشورمان برای بررسی های بیشتر به تاخیر افتاد. زمان دقیق از سرگیری مذاکرات مشخص نیست، اما ایران اخیرا هم‌زمان با برگزاری نشست سالانه مجمع عمومی سازمان ملل گفته که این مذاکرات می تواند در آینده نزدیک از سر گرفته شود. مذاکرات وین در این راستا پیش می رود که بتواند از طریق اقداماتی هماهنگ شده، موجب بازگشت دوجانبه آمریکا و ایران به پایبندی کامل به توافق هسته ای شود.

ایران ابراز آمادگی کرده است که با تمام شدن بررسی‌ نتایج مذاکرات قبلی،  زمان مقرر آغاز دور هفتم این مذاکرات با هماهنگی طرف‌های مقابل تعیین خواهد شد.

منبع: ايسنا

ادامه مطلب
تبلیغات

برترین ها