با ما همراه باشید

اقتصادی

لزوم تدوین طرحی برای ساخت و ساز در حریم خطوط راه‌آهن

منتشر شده

در

لزوم تدوین طرحی برای ساخت و ساز در حریم خطوط راه‌آهن

رئیس شورای اسلامی شهر تهران با اشاره به معضل شهروندان مناطق ۱۷ و ۱۸ برای ساخت و ساز و بازسازی املاک خود در حریم خط آهن، بر لزوم تدوین طرحی توسط راه‌آهن برای حل این معضل در مسیر خطوط راه‌آهن در درون شهرها تاکید کرد.

به گزارش ایسنا، محسن هاشمی در آیین بهره‌برداری از باغ‌راه حضرت فاطمه زهرا (س) گفت: این پروژه از سال ۸۵ در این منطقه آغاز شد و هدف آن بازآفرینی راه‌آهن تهران – تبریز بود تا آرامش را به اهالی این منطقه برگرداند. با توافقاتی که شهرداری تهران و راه‌آهن انجام دادند هزینه پروژه باید از زمین‌های فوقانی پروژه به دست می‌آمد که این موضوع سوءتفاهمی را برای اهالی به وجود آورده بود که از این زمین‌ها برای ساخت و سازها و بارگذاری‌های سنگین استفاده شود.

وی افزود: در سال ۹۶ این موضوع مورد تاکید قرار گرفت که این زمین‌ها برای بهره‌برداری اهالی منطقه مورد استفاده قرار گیرد، به همین دلیل توافقات با راه‌آهن طول کشید اما جای قدردانی دارد که راه‌آهن قبول کرد تا نهایتاً با پرداخت مبلغی این زمین‌ها در اختیار شهرداری قرار گیرد و طرحی آماده و اجرایی شود که امروز بخش مهمی از آن افتتاح شد.

وی ادامه داد: در حقیقت امروز پنج کیلومتر از ۹ کیلومتر پروژه باغ‌راه حضرت فاطمه زهرا به بهره‌برداری رسید که قطعا اثربخشی بسیاری برای اهالی این منطقه دارد. البته اهالی این منطقه اعتراضی درخصوص جلوگیری از ساخت و سازها در حریم مسیر تردد قطار دارند.

وی تاکید کرد: قوانین در این حوزه روشن نیست. در مورد مسیرهایی که راه‌آهن از درون شهرها عبور می‌کند اجازه ساخت و ساز در اطراف آن داده نمی‌شود و از سوی دیگر این زمین‌ها تملک هم نمی‌شود. لذا لازم است راه‌آهن درخصوص این موضوع و حریم راه‌آهن طرحی را تدوین و آماده کند تا رضایتمندی مردم فراهم شود.

وی ادامه داد: طرح‌های موضعی که در تهران اجرا می‌شود معمولا با لایحه‌های مختلفی همچون لایحه محیط زیستی، حمل‌ونقل و… باید همراه باشد. در این پروژه نیز باید لایحه حمل‌ونقل مورد توجه بیشتری قرار گیرد تا در این پلازا به فاصله هر دو کیلومتر یک ایستگاه حمل‌ونقل ریلی دیده شود و به وسیله آن اتصال به شبکه مترو نیز حاصل شود تا به این ترتیب از سرمایه‌گذاری انجام شده شهروندان بهره بهتری ببرند.

به گزارش ایسنا، در بخش دیگری از این مراسم صبوری دیلمی، معاون فنی عمرانی شهرداری تهران نیز گفت: از سال ۹۲ راه‌آهن تهران – تبریز به زیر سطح انتقال پیدا کرد و از همان زمان شهرداری برای فضای فوقانی این پروژه به دنبال توافق با راه‌آهن بود. در تیرماه ۹۹ این توافق حاصل شد تا با پرداخت ۱۸۰ میلیارد تومان این فضا به صورت مادام‌العمر در اختیار شهرداری قرار گیرد و این هزینه نیز برای ایمن‌سازی تونل‌ها در زیرسطح مورد استفاده قرار گیرد.

وی ادامه داد: از سوی دیگر با بازطراحی انجام شده توسط شهرداری چهار سوله راه‌آهن نیز برای تامین سرانه‌های خدماتی منطقه مورد استفاده قرار گرفت. پله‌های فرار طول مسیر نیز همراه با نگهبانی‌ای که در بوستان احداث شده در فضای فوقانی وجود دارد تامین ایمنی خواهد شد.

وی افزود: اولین مرحله پرداخت پول توسط شهرداری در آذرماه سال گذشته و دومین مرحله نیز در خرداد ۱۴۰۰ انجام شد و امروز نیز حدود شش کیلومتر از مسیر پیاده‌راه و دوچرخه در منطقه ۱۷ و ۱۸ آماده شده است و در فاز یک نیز بوستانی تکمیل و به بهره‌برداری می‌رسد. در این پروژه حدود ۱۰ هزار متر مکعب بتون‌ریزی داشتیم که امیدواریم همه این تلاش‌ها نهایتا رضایت شهروندان را در بهره‌برداری از این پروژه به همراه داشته باشد.

ادامه مطلب
برای افزودن دیدگاه کلیک کنید

یک پاسخ بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اقتصادی

اثر مذاکرات اخیر ۱+۴ بر بازار مسکن

منتشر شده

در

توسط

اثر مذاکرات اخیر ۱+۴ بر بازار مسکن

یک کارشناس بازار مسکن معتقد است: به نتیجه نرسیدن مذاکرات لغو تحریمها در اول باعث اثرات افزایشی بر بازار ارز و به تبع آن سایر کالاها از جمله ملک می‌شود؛ البته آنطور نیست که مثل سال گذشته شاهد رشد سنگین قیمت مسکن باشیم.

ابوالحسن میرعمادی در گفت‌وگو با ایسنا اظهار کرد: جهشی که بازار مسکن در سه سال اخیر داشت همانند تبی بود که سال گذشته به نقطه اوج رسید. طبیعی بود که بازار مقداری افقی حرکت کند تا به تعادل برسد. همین اتفاق هم افتاد و در سال جاری قیمت مسکن در شهر تهران به ثبات رسید و حتی شاهد کاهش قیمت در بعضی محله‌ها بودیم.

وی افزود: از طرف دیگر هم‌اکنون تحت تاثیر شرایط سیاسی و اقتصادی، سرگردانی عجیبی را در بازارها و قیمت کالاها می‌بینیم. به طور مثال قیمت هر کیلوگرم میلگرد تا حدود ۲۵ هزار تومان هم رسید و مجددا به حدود ۱۴ هزار تومان کاهش یافت. این نشان می‌دهد بازارها به دلیل عدم قطعیت در شرایط سیاسی و اقتصادی در حالت سردرگمی قرار دارند.

این کارشناس بازار مسکن با بیان اینکه قدرت خرید مسکن مهمترین مولفه اثرگذار بر قیمت مسکن است گفت: تا سال گذشته برخی سرمایه‌گذاران و فروشندگان ملک عددهایی را اعلام می کردند که مبنای مشخصی نداشت. در شمال تهران نرخ مسکن به متری ۱۵۰ میلیون تومان رسید که البته در سال جاری مقداری متعادل شد اما هنوز با قدرت خرید مردم فاصله‌ی بسیاری دارد.

میرعمادی، نوسانات دلار را نیز در بازار مسکن موثر دانست و گفت: در ماههای گذشته تصور بر این بود قیمت دلار در محدوده ۲۵ هزار تومان باقی می‌ماند اما هم‌اکنون می‌بینیم که نتیجه‌بخش نبودن مذاکرات ۱+۴ باعث شد دلار به بالای ۳۰ هزار تومان برسد. این مساله در میان مدت بر روی قیمت کالاها از جمله مسکن تاثیر می گذارد؛ چراکه نرخ ارز اثر مستقیم بر قیمت کالاها دارد.

وی درباره پیش بینی قیمت مسکن تا پایان سال جاری گفت: هم‌اکنون بازار مسکن در بین بازارهای موازی از نرخ رشد تورم کمتری برخوردار است و همین رتبه را تا پایان سال حفظ می‌کند اما قیمتها کاهش نخواهد یافت. پیش‌بینی من این است اثرات منفی مذاکرات لغو تحریمها در دور اول باعث افزایش ۱۰ تا ۱۵ درصد قیمت مسکن تا پایان سال می‌شود.

بنابراین گزارش، آبان ماه ۱۴۰۰ متوسط قیمت یک متر مربع مسکن در شهر تهران ۳۲ میلیون و ۹ هزار تومان بوده که نسبت به ماه قبل و مدت مشابه سال قبل به ترتیب ۱.۲ و ۱۷.۷ درصد افزایش یافته است. تعداد معاملات انجام شده در این ماه نیز حدود ۷.۳ هزار فقره بود که نسبت به ماه قبل  و در مقایسه با ماه مشابه در سال قبل به ترتیب ۳۳.۵ و ۶۳.۵ درصد افزایش را نشان می‌دهد.

 

ادامه مطلب

اقتصادی

دستور رئیس جمهور برای تامین داروی بیماران اس.ام.ای

منتشر شده

در

توسط

دستور رئیس جمهور برای تامین داروی بیماران اس.ام.ای

رئیس جمهور با حضور در جمع نمایندگان خانواده بیماران SMA، مشکلات و نگرانی‌های آنان را مورد بررسی قرار داد.

 آیت‌الله سید ابراهیم رئیسی دیروز هنگام خروج از ساختمان مجلس شورای اسلامی در جمع خانواده‌های بیماران SMA حضور یافت و به آنان قول دیدار جداگانه داد که صبح امروز پنجشنبه در حاشیه جلسه فوق‌العاده دولت برای بررسی بودجه ۱۴۰۱ با تعدادی از نمایندگان خانواده‌های آنان دیدار و درباره نیازها و مشکلات شان گفت‌وگو کرد.

رئیس جمهور در این دیدار پس از شنیدن دغدغه‌ها و نگرانی خانواده بیماران و گزارش وزیر بهداشت و مسئولین ذیربط در زمینه روش‌های تامین دارو برای بیماران خاص از جمله SMA دستور داد، داروی مورد نیاز بیماران در اسرع وقت برای یک دوره زمانی میان‌مدت و بلندمدت تهیه و با سازوکار مناسب در اختیار خانواده بیماران قرار گیرد و همزمان مراکز دانشگاهی و دانش‌بنیان نیز، اثربخشی آن را مورد بررسی قرار دهند تا بعد از اتمام این دوره، تصمیمات لازم در این زمینه اتخاذ شود.

رئیسی بیماران خاص را فرزندان خود و اعضای دولت دانست و گفت: دولت رسیدگی و تامین داروهای بیماران به ویژه بیماری‌های خاص را وظیفه خود می‌داند و باید هر کاری که برای کاهش آلام خانواده‌ها و درمان فرزندان‌شان لازم است انجام شود.

رئیس جمهور خطاب به وزیر بهداشت گفت: اکنون که در حال تدوین بودجه ۱۴۰۱ هستیم اعتبار مورد نیاز و ضروری برای بیماری‌های خاص را هم پیشنهاد بدهید که در بودجه گنجانده شود.

رئیسی همچنین از مسئولان وزارت بهداشت خواست با همت مضاعف تلاش کنند تا مشکل و دغدغه خانواده بیماران حل شود و توجه داشته باشند که زیاد شدن تعداد بیمار از مسئولیت‌ آنها نمی‌کاهد.

انتهای پیام

ادامه مطلب

اقتصادی

منتظر اعلام عمومی حقوق‌ها باشید

منتشر شده

در

توسط

منتظر اعلام عمومی حقوق‌ها باشید

گر چه طی سال‌های گذشته الزام قانون برای دسترسی عمومی به اطلاعات حقوق کارکنان اجرایی نشده است ولی به استناد وعده اخیر معاون رئیس جمهوری باید به زودی این اتفاق رخ دهد.

 در اجرای ماده ۲۹ قانون برنامه ششم توسعه، دولت مکلف به راه‌اندازی سامانه ثبت حقوق و مزایا است و طی آن تمامی دستگاه‌های مشمول باید نسبت به اعلام میزان ناخالص پرداختی به هر یک از کارکنان اقدام کند، اما در همین بند قانونی تاکید شده دولت امکان دسترسی برای نهادهای نظارتی و عموم مردم به این اطلاعات را فراهم آورد.

با این وجود در سال پایانی برنامه ششم توسعه حتی ورود اطلاعات حقوقی از سوی دستگاه‌های مشمول در سامانه تکمیل نشده و برخی ورود هم نکرده‌اند و در همین رابطه اخیرا با اعلام سازمان اداری و استخدامی، شرط پرداخت حقوق، ورود اطلاعات به سامانه ثبت حقوق و مزایا اعلام شد.

وعده معاون رئیس جمهور برای دسترسی به اطلاعات حقوق

اما دسترسی به اطلاعات بر اساس قانون چگونه خواهد بود موضوعی است که اخیرا لطیفی -رئیس سازمان اداری و استخدامی و معاون رئیس جمهوری-به نوعی وعده آن را داده است؛ به طوری که در اظهاراتش گفته «دسترسی به اطلاعات پرداختی‌ها برای نهادهای نظارتی و عموم در قانون تکلیف شده که انشاالله این اتفاق صورت می گیرد.»

دولت دوازدهم که اعلام نکرد

این وعده در حالی مطرح شده و به مطالبه‌ای در اجرای قانون شفاف سازی پرداخت کارکنان خواهد بود که در دولت قبل با وجود درخواست‌هایی که در اجرای این بند از قانون برنامه ششم توسعه وجود داشت،  سازمان اداری و استخدامی اعلام کرده بود که با اینکه مسئول راه اندازی سامانه است اما نه مکلف به باز کردن دسترسی به این اطلاعات بوده و نه مجوز آن را دارد که سامانه را برای عموم باز کند.

انصاری -رئیس وقت سازمان اداری و استخدامی- این موضوع را مشروط به موافقت دولت دانسته و تاکید داشت که تصمیم گیری درباره دسترسی عموم به اطلاعات حقوقی مدیران به دولت بستگی دارد و هر زمان که این مجوز را  صادر کند، دسترسی به اطلاعات پرداختی مدیران فعال خواهد شد.

دولت سیزدهم به قانون عمل می‌کند؟

به هر حال اینکه در صورت تکمیل فرآیند اطلاعاتی حقوق دستگاه‌ها در سامانه ثبت حقوق و مزایا، دولت فعلی به قانون عمل خواهد کرد و وعده رئیس سازمان اداری و استخدامی تا چه حد عملیاتی خواهد شد هم به نوعی به انجام تعهد دولت به اجرای قانون برنامه ششم توسعه بستگی دارد.

 

ادامه مطلب

برترین ها