با ما همراه باشید

اخباز 3

لزوم نقش آفرینی دستگاه‌های فرهنگی در جهت بازخوانی جنایات آمریکا برای نسل جوان

منتشر شده

در

لزوم نقش آفرینی دستگاه‌های فرهنگی در جهت بازخوانی جنایات آمریکا برای نسل جوان

ایسنا/آذربایجان شرقی مدیرکل امور بانوان و خانواده استانداری آذربایجان شرقی بر لزوم نقش آفرینی دستگاه‌های فرهنگی در جهت بازخوانی جنایات آمریکا برای نسل جوان تاکید کرد.

رقیه صادق زاده روز سه شنبه، ۸ تیرماه در نشست تخصصی ویژه بانوان با عنوان “بازخوانی و افشای حقوق بشر آمریکایی” که در محل استانداری آذربایجان شرقی برگزار شد، اظهار کرد: با نگاهی به تاریخ انقلاب اسلامی و حتی دوران پیش از امام خمینی(ره) می‌توان جنایاتی را در سراسر دنیا مشاهده کرد و یا شنید که ردپایی از آمریکا در آن‌ها وجود دارد.

به گزارش ایسنا، وی تاکید کرد: دستگاه‌های فرهنگی، دانشگاهیان، نخبگان و سایر افراد می‌توانند در بازخوانی و افشای اقدامات پشت پرده آمریکا در جریانات کشتار مردمان بیگناه نقاط مختلف دنیا و حتی جریان نسل کشی مردم میانمار و … برای نسل آینده و به خصوص نسل جوان نقش آفرینی کنند.

وی ادامه داد: بعد از پیروزی انقلاب اسلامی شاهد رخدادهای ظالمانه‌ای هم‌چون سوقصد به جان مقام معظم رهبری، ترور شهید محراب آیت‌الله صدوقی یزدی، بمباران سردشت، شهادت دکتر بهشتی و … بودیم که تبیین هر کدام از این جنایات نیاز به برگزاری جلسات روشن فکری و نشست‌های مختلفی در تمامی دستگاه‌ها مخصوصا در صداوسیما دارد تا به بهترین شیوه مشخص شود که روزهای ششم الی ۱۲ تیرماه مصادف با چه هفته‌ای است.

وی در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به حربه‌ی دشمن برای تشویق مردم به عدم فرزندآوری در سال‌های گذشته، تصریح کرد: در هماهنگی که برای برگزاری برنامه‌های جمعیت و سلامت زنان استان با دستگاه‌های مختلف انجام گرفته است، مقرر شده تا جلساتی در این خصوص برگزار شود و البته طرح‌هایی نیز طی چندسال اخیر برای تشویق به فرزندآوری اجرا شده است.

صادق زاده با اشاره به گفت‌وگو با چند نماینده استان در مجلس شورای اسلامی برای اجرای طرح‌های تشویق به فرزندآوری و بیان مشکلات بانوان در این خصوص، تاکید کرد: نیاز است که تمامی موارد این طرح‌ها در مجلس به تصویب برسد تا بانوان به خصوص بانوان شاغل برای فرزندآوری آسوده خاطر باشند.

وی با اشاره به بیانات مقام معظم رهبری در خصوص لزوم افزایش جمعیت و تعداد بالای فرزندآوری در کشور، گفت: تمامی دستگاه‌ها و نهادهای استانی درگیر این قضیه هستند.

در ادامه رقیه نوری زاده، مشاور امور بانوان نمایندگی آستان قدس رضوی در آذربایجان شرقی با اشاره به طرح‌های آستان آستان مقدس برای تشویق بانوان به فرزندآوری، اظهار کرد: نزدیک به ۱۰ سال است که مقام معظم رهبری در رابطه با بحث جمعیت، مطالبی را مرتبا مطرح می‌کنند که این امر ناشی از کوتاهی مسئولان و نقشه فریبنده دشمنان برای تلقین کردن موضوع “فرزند کمتر، زندگی بهتر” است که در نهایت منجر به یک فاجعه در آینده خواهد شد.

وی متذکر شد: داریم به سمتی می‌رویم که مفهوم کلمه عمه، خاله، دایی و عمو و حتی جایگاه برادر و خواهر برای کودکان معنایی ندارد.

وی افزود: دشمن برای رسیدن به این معضل و بحران آینده جمعیت کشور کار کرده است و مسائل مختلفی چون مباحث اقتصادی و سایر مشکلات را برای توجیه عدم اقدام به فرزندآوری مطرح می‌کند.

نوری زاده گفت: معمولا خانواده‌هایی که در رفاه قرار دارند، تنها دارای یک فرزند هستند و بر اساس بررسی‌ها، این خانواده‌های تک فرزند از نظر رشد جسمی، فکری و اجتماعی در سطحی پایین تر از خانواده‌های چند فرزند قرار دارند.

وی در ادامه در خصوص برنامه‌های آستان قدس رضوی برای حل این بحران، اظهار کرد: بر اساس توصیه‌های مقام معظم رهبری، اولین گام آستان قدس رضوی برای کمک به محرومان، در رابطه با سبک زندگی رضوی بوده که از سه سال پیش وارد عمل شده است و در این راستا ابتدا بر روی زوج‌های جوانی که تقریبا در سال اول ازدواج قرار داشتند سرمایه گذاری کرده و به مدت سه سال از آن‌ها پشتیبانی معنوی و مادی با سفر زوج‌ها به مشهد مقدس انجام‌ گرفت.

وی با اشاره به پشتیبانی مشاوران حوزه خانواده از این خانواده‌ها و تشویق به فرزندآوری آن‌ها، گفت: برگزاری کارگاهی در رابطه با همسران، طرح شکوه مادری و شناسایی ۷۰ هزار مادر بالای سه فرزند فعال اجتماعی به عنوان سفیران این حوزه در کشور از جمله اقدامات آستان قدس رضوی در این راستا بوده است و امسال نیز همین مادران مبلغ فرهنگی در طرح شمین رضوی (شبکه مادران یاور نسل رضوی) از طریق فضای مجازی تعدادی از مادران دارای دو فرزند کمتر و یا بدون فرزند را به صورت هسته‌های گرد آمده و تشویق به فرزندآوری می‌کنند.

مشاور امور بانوان نمایندگی آستان قدس رضوی در آذربایجان شرقی تاکید کرد: برای برگزاری تمامی این طرح‌ها و رسیدن به هدف مورد مظر در بحث جمعیت میازمند همکاری تمامی دستگاه‌ها هستیم.

انتهای پیام

ادامه مطلب
برای افزودن دیدگاه کلیک کنید

یک پاسخ بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اخباز 3

جمعیت روستایی برخوردار از آب سالم به بیش از ۱۰ میلیون نفر می رسد

منتشر شده

در

توسط

جمعیت روستایی برخوردار از آب سالم به بیش از ۱۰ میلیون نفر می رسد

وزیر نیرو گفت: جمعیت روستایی برخوردار از شبکه‌ آب سالم و پایدار تا آغاز دولت سیزدهم به اندکی بیش از ۱۰ میلیون نفر می‌رسد.

به گزارش ایسنا، رضا اردکانیان روز سه‌شنبه در آئین بهره‌برداری از پنج طرح صنعت آب و برق با اعتبار ۴۳۲ میلیارد تومان در سه استان همدان، زنجان و گلستان در هفته سیزدهم پویش #هرهفته_الف_ب_ایران افزود: در طول فعالیت دولت تدبیر و امید، بیش از ۸ میلیون و ۹۲۷ هزار هموطن روستایی در بیش از ۱۳ هزار و ۵۰۰ روستای کشور به شبکه‌های آب سالم و پایدار وصل شدند.

وی اضافه کرد: هدفگذاری ما رسیدن به رقم بیش از ۹ میلیون نفر است که امید است شرکت مهندسی آب و فاضلاب کشور و همکاران در استان‌ها با جدیت لازم طرح‌ها را دنبال کنند تا در هفته‌های باقی مانده از مجال دولت دوازدهم این وعده هم عملی شود.

اردکانیان گفت: تحقق این وعده‌ها و برنامه‌ها به تامین منابع مالی هم وابسته است و ما این بحث را هم جزو وظایف و ماموریت‌های خود می‌دانیم که با پیگیری‌های روزانه، منابع لازم برای اجرای طرح‌ها را تامین کنیم.

وزیر نیرو گفت: هدفگذاری ما بدان معناست که در پایان دولت دوازدهم و آغاز دولت سیزدهم جمعیت روستایی بهره‌مند از شبکه‌های آب سالم و پایدار در سطح کشور به اندکی بیش از ۱۰ میلیون نفر خواهد رسید و این دستاورد بزرگی برای جمهوری اسلامی است.

وی اظهار کرد: امید است این روند که به طور خاص از سال ۹۳ در کشور آغاز شده با اجازات و حمایت‌های مقام معظم رهبری برای استفاده از منابع صندوق توسعه ملی در این عرصه تداوم داشته باشد و بتوانیم در سال‌های پیش‌رو شاهد استمرار این حرکت تا آخرین روستا و دسترسی آخرین هموطن روستایی به این شبکه‌ها باشیم.

وزیر نیرو همچنین با اشاره به بهره‌برداری از واحدهای تصفیه‌خانه فاضلاب در استان‌های همدان و زنجان گفت: این عرصه هم یکی دیگر از نقاط روشن در کارنامه جمهوری اسلامی است؛ این که در هشت سال گذشته(۹۳ ماه از فعالیت دولت تدبیر و امید) ۹۳ واحد تصفیه‌خانه فاضلاب افتتاح شده، چنین شاخصی در جهان قابل ارائه و مطرح شدن است.

اردکانیان افزود: امروز سرمایه‌گذاری به روش‌های مختلف اعم از دولتی، ‌ داخلی، مردمی و مشارکت‌ها، استفاده از منابع بانکی و وام‌ها روی موضوع جمع‌آوری، تصفیه و استفاده مجدد از فاضلاب تصفیه شده یک شاخص عمده در توسعه یافتگی و به معنای توجه حکومت‌ها به امر بهداشت عمومی و توجه به ارزش ذاتی آب است.

وی گفت: بدین معنا که می‌شود از فاضلاب به دفعات برای تامین نیازها در بخش‌های مختلف استفاده کرد و خوشبختانه این کار در کشور ما سرعت خوبی گرفته و دانش آن نیز در حال فراهم شدن بوده و واحدهای تولیدی در حال طراحی تجهیزات لازم هستند.

اردکانیان گفت: امروز توانسته‌ایم با طرح‌هایی که افتتاح شده به هدف ۲۷۱ تصفیه‌خانه فاضلاب در کشور برسیم. این مسیر ادامه پیدا خواهد کرد و موضوع فاضلاب روستایی از موضوع‌های در دستور کار خواهد بود و این نوید روزهایی را خواهد داشت که در سازگاری با کم آبی توجه بیشتری به چگونگی مصرف آب و استفاده از فاضلاب تصفیه شده در بخش‌های زیست محیطی و کنترل‌هایی که باید صورت گیرد از جمله صنعت و حفظ و توسعه فضای سبز و باغداری داشته باشیم.

وی با اشاره به بهره‌برداری طرح‌های مهم برق در استان همدان گفت: با توجه به روند صنعتی شدن به‌ویژه در استان‌هایی که هم از منابع صنعت و معدن برخوردارند و هم به دلیل مشکلات کم آبی به طور طبیعی برای حفظ و توسعه اشتغال نوعی جابجایی بین بخش کشاورزی و صنعت و در بخش کشاورزی بین کشاورزی غرق‌آبی و استفاده از روش‌های مناسب‌تر برای کشت کم آب‌بر در این استان‌ها وجود دارد، طرح‌های تولید برق، احداث شبکه‌های انتقال و توزیع نقش مهمی در توسعه کشور دارد.

وزیر نیرو گفت: امیدواریم در هفته‌های باقی مانده از دولت دوازدهم، پویش به طور منظم، طرح‌های خود را عرضه کند و بعد از آن هم این مسیر مطابق برنامه ادامه خواهد یافت.

اردکانیان اظهار کرد: امروز طرح‌هایی که افتتاح شد سرمایه‌گذاری ۴۳۰ میلیارد تومان را به خود اختصاص داده بود و عملیات اجرایی دو طرح مهم نیز با سرمایه‌گذاری ۳۰۰  میلیارد تومان آغاز شد که امید است مطابق برنامه وارد مدار بهره‌برداری شده و از نتایج آن بهره‌مند شویم.

انتهای پیام

منبع:ایسنا

ادامه مطلب

اخباز 3

مشورت با تشکل‌های کارگری در انتخاب وزیر کار

منتشر شده

در

توسط

مشورت با تشکل‌های کارگری در انتخاب وزیر کار

یک فعال حوزه کار از دولت سیزدهم خواست تا در بحث انتخاب وزیر کار با شرکای اجتماعی و تشکل های کارگری مشورت داشته باشد و ابراز امیدواری کرد: در دولت رییسی، اصلاح و بازنگری بسیاری از قوانین از جمله قانون کار و اجرای کامل قانون بهبود فضای کسب و کار در دستور کار قرار گیرد.

رحمت اله پورموسی در گفتگو با ایسنا، بسیاری از قوانین موجود در کشور از جمله قانون کار را نیازمند بازنگری دانست و تاکید کرد: ما در کشور قانون زیاد داریم ولی اجرا نداریم یا به طور ناقص اجرا می شود. وقتی که به بحث اجرای ماده ۴۱ قانون کار می‌رسیم، می بینیم که قانون کنار گذاشته می شود و برای تعیین دستمزد تا صبح بحث می کنند و مصلحتی درصد آن را افزایش می دهند.

وی ادامه داد: برخی قوانین ما مربوط به سالهای دور مثل ۱۳۵۲ است و نیاز به اصلاح با نظر شرکای اجتماعی دارد، یکسری قوانین جدیدتر مثل قانون بهبود فضای کسب و کار را داریم که به معنای واقعی اجرا نشده است یا قانون الزام در بحث درمان تامین اجتماعی که از سال ۱۳۸۳ در مجلس به تصویب رسیده ولی آنطور که باید به اجرا در نیامده است.

این فعال حوزه کار تصریح کرد: خواسته ما از آقای رئیسی به عنوان کسی که مرد تلاش و عمل است و نشان داده با جدیت امور را پیگیری می‌کند این است که آنچه که قانون است و اکنون قابل اجرا است را به اجرا درآورد. ایشان دستشان باز است و در مواردی که گذر زمان باعث بروز برخی تغییر و تحولات شده اگر قانون نیاز به اصلاح دارد، بدون اتلاف وقت اصلاحاتش را در قالب لایحه به مجلس بفرستد.

پورموسی در پایان استفاده از نظر تشکل‌های  کارگری و شرکای اجتماعی در انتخاب وزیر کار را خواستار شد و گفت: انتظاری که از دولت آقای رئیسی داریم این است که در بحث انتصاب وزیر کار با شرکای اجتماعی مشورت داشته باشند و از نظرات آنها استفاده کنند، شاخصه‌هایی را تعریف کنند و بر اساس آن از ظرفیت تشکل های کارگری و شرکای اجتماعی استفاده و وزیری انتخاب کنند که با کمک او بتوان بسیاری از مسائل مربوط به حوزه روابط کار که یکی از آنها بحث اشتغال است را به نحو شایسته پیگیری کرد.

منبع:ایسنا

ادامه مطلب

اخباز 3

بهره مندی ۷۰۰۰ دانش آموز اتباع افغانستانی از امکانات آموزشی رفسنجان

منتشر شده

در

توسط

بهره مندی ۷۰۰۰ دانش آموز اتباع افغانستانی از امکانات آموزشی رفسنجان

ایسنا/کرمان بخشدار مرکزی رفسنجان گفت: ۷۰۰۰ دانش آموز اتباع افغانستانی از امکانات آموزشی رفسنجان استفاده می کنند در حالی که هیچ سرانه آموزشی به شهرستان در این رابطه تعلق نمی گیرد.

“مصطفی بخشی” در مراسم افتتاح متمرکز طرح های آموزش و پرورش رفسنجان با حضور معاون وزیر آموزش و پرورش اظهار کرد: رفسنجان از دیرباز به مشارکت بالای خیرین در ساخت اماکن و فضاهای مختلف شهره بوده است.

وی با اشاره به وجود بیشترین موقوفات هلال احمر کشور در رفسنجان، افزود: بیش از ۷۰ درصد مدارس تخریبی رفسنجان توسط خیرین بازسازی و نوسازی شده است.

بخشی ادامه داد: جاده ها، مساجد و تکایا، بیمارستان ها در رفسنجان توسط خیرین ساخته شده اما همین خیرین با توجه به نوسانات آب و مشکلاتی که در خصوص محصول پسته ایجاد شده با معضل روبرو هستند و از تسهیلات استفاده می کنند.

بخشدار مرکزی رفسنجان با بیان اینکه امروز وظیفه دولت است که در کنار خیرین قرار بگیرد، تصریح کرد: اجازه بدهیم در مکان هایی که خیرین نیستند و مدارس تخریبی وجود دارد آموزش و پرورش به بحث نوسازی آنها ورود کند.

بخشی با اشاره به وجود بیش از ۶۰ هزار تبعه افغانستانی در رفسنجان، خاطرنشان کرد: ۷۰۰۰ نفر دانش آموز اتباع افغانستانی در رفسنجان وجود دارد که سرانه ای از طریق آموزش و پرورش به آنها تعلق نمی گیرد. این اتباع هم از معلمین و هم از امکانات آموزشی رفسنجان استفاده می کنند و استدعا داریم سرانه ای از آموزش و پرورش به این تعداد افراد تعلق گیرد.

منبع:ایسنا

ادامه مطلب
تبلیغات

برترین ها