با ما همراه باشید

استانها

لطمات اقتصادی خروج آمریکا از برجام بیشتر از لطمه سیاسی-امنیتی آن بر ایران بود

منتشر شده

در

لطمات اقتصادی خروج آمریکا از برجام بیشتر از لطمه سیاسی-امنیتی آن بر ایران بود

 یک تحلیلگر مسائل بین‌الملل با تاکید بر اینکه آمریکا با خروج از برجام به آن اندازه‌ای که در حوزه اقتصادی به ما ضربه زد، در حوزه امنیتی نتوانست به ما ضربه وارد کند، گفت: پیش از برجام‌ اجماع‌سازی‌های متعددی علیه ما شکل می‌گرفت، اما نه تنها با خروج آمریکا از برجام اجماع‌سازی علیه ما شکل نگرفت، بلکه ناکامی‌های بزرگی را برای آمریکا به دنبال آورد.

امیرعلی ابوالفتح در گفت‌وگو با ایسنا با بیان اینکه برجام مجموعه‌ای از دستاوردهای سیاسی-امنیتی و اقتصادی را برای کشور به دنبال داشته است، اظهار کرد: به عنوان مثال برجام با لغو قطعنامه‌های پیشین سازمان ملل، باعث شد ایران از ذیل فصل هفتم منشور سازمان ملل خارج شود.

وی افزود: همچنین برجام باعث شد تمامی قطعنامه‌های شورای امنیت علیه کشورمان، بدون اینکه ایران آنها را اجرا کرده باشد، لغو شود. در صورتی که در اکثر موارد کشورهایی که در ذیل فصل هفتم منشور سازمان ملل قرار می‌گرفتند، یا مجبور به تمکین می‌شدند یا در نهایت علیه آنان اقدامات نظامی رخ می‌داد تا مجبور به اجرای موارد خواسته‌شده شوند. اما برجام باعث شد تا در مورد ایران این اتفاقات نیفتد.

این تحلیلگر مسائل بین‌الملل اضافه کرد: همچنین در حوزه اقتصادی نیز برجام باعث برداشته شدن مجموعه‌ای از تحریم‌های اتحادیه اروپا، آمریکا و سازمان ملل علیه ایران شد. محدودیت خرید هواپیماهای نو از کمپانی‌های سازنده اروپایی و آمریکایی نیز لغو شد و همین مسئله یک گشایش اقتصادی را با خود به همراه آورد و باعث شد کشورهای خارجی اقدام به سرمایه‌گذاری در کشور ما کنند. فشارهایی که پیش از برجام اقتصاد ایران را تحت تاثیر قرار داده بود، به شکل قابل توجهی رفع شد و ما حتی شاهد تک‌رقمی شدن نرخ تورم در کشور نیز بودیم.

ابوالفتح با تاکید بر اینکه آمریکا با خروج از برجام به آن اندازه‌ای که در حوزه اقتصادی به ما ضربه زد، در حوزه امنیتی نتوانست به ما ضربه وارد کند، گفت: پیش از برجام‌ اجماع‌سازی‌های متعددی علیه ما شکل می‌گرفت، اما نه تنها با خروج آمریکا از برجام اجماع‌سازی علیه ما شکل نگرفت، بلکه ناکامی‌های بزرگی را برای آمریکا به دنبال آورد و جهان نپذیرفت که در بحث خروج آمریکا از برجام ایران مقصر است و همه تقصیرات را متوجه آمریکا کرد.

وی ادامه داد: در حوزه اقتصادی نیز مسلما اگر آمریکا از برجام خارج نمی‌شد و تحریم‌های این کشور علیه ما برنمی‌گشت و آمریکا کشورهای مختلف را برای همکاری اقتصادی با ایران مورد تهدید قرار نمی‌داد، حتما نرخ دلار به این اندازه افزایش پیدا نمی‌کرد و تورم نیز تا به این حد افزایش نمی‌یافت و قیمت‌ها و شاخص‌های اقتصادی با یک شیب منطقی افزایش می‌یافت. به طور کلی خروج آمریکا از برجام لطمه سیاسی-امنیتی چندانی به ایران وارد نکرد، اما در حوزه اقتصادی حتما لطمات شدیدی به ایران وارد کرد.

این تحلیلگر مسائل بین‌الملل با اشاره به وجود موافقین و مخالفین سفت و سخت برجام در داخل و خارج، بیان کرد: در شکست برجام هم مخالفین داخلی موثر بودند و هم مخالفین خارجی، اما من نقش مخالفین خارجی را پررنگ‌تر می‌بینم، زیرا در نهایت چیزی که باعث شد برجام ضربه بخورد، اقدامی بود که در خارج از کشور انجام شد که آمریکا به عنوان یکی از طرفین برجام از این توافقنامه خارج شد.

ابوالفتح افزود: شاید مخالفین داخلی برجام نیز بسیار سرسخت بودند، اما در نهایت این ایران نبود که از برجام خارج شد و مخالفین داخلی نتوانستند ایران را از برجام خارج کنند. لذا می‌توان گفت در ضربه خوردن برجام، عامل خارجی بسیار موثرتر از عامل داخلی بود، اما عامل داخلی هم بی‌نقش نبود.

وی با بیان اینکه مسلما تا روز تنفیذ ریاست جمهوری در ایران، اتفاق خاصی در مذاکرات وین رخ نخواهد داد، عنوان کرد: اما بعد از اینکه آقای رئیسی دولت را در دست گرفت و پس از شکل گرفتن کابینه و ترکیب شورای امنیت ملی و مشخص شدن اینکه مذاکرات توسط وزارت امور خارجه انجام شود یا شورای عالی امنیت ملی، مذاکرات وین از سر گرفته خواهد شد.

این تحلیلگر مسائل بین‌الملل تاکید کرد: اگر قرار باشد در وین توافقی رخ دهد، مذاکرات وین با وقفه‌ای ادامه خواهد یافت. اما مشکل توافق، تغییر دولت در ایران نیست. مشکل این است که اختلافات ایران و آمریکا به قدری زیاد است که راه رسیدن به توافق را دشوار می‌کند. این مسئله در دولت آقای روحانی بود و در دولت آقای رئیسی نیز وجود خواهد داشت، مگر اینکه ایران و آمریکا تصمیمات بزرگی برای حل اختلافات بین خود بگیرند که این دیگر خارج از بحث تغییر دولت است.

منبع:ایسنا

ادامه مطلب
برای افزودن دیدگاه کلیک کنید

یک پاسخ بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

استانها

گرچه آب در کرخه جاری شده اما به روستاهای پایین دست نمی‌رسد

منتشر شده

در

توسط

گرچه آب در کرخه جاری شده اما به روستاهای پایین دست نمی‌رسد

  امام جمعه شهرستان حمیدیه با بیان اینکه گرچه آب در رودخانه کرخه جاری شده است اما این آب به روستاهای پایین دست نمی‌رسد و هنوز با مشکل مواجه هستند، گفت: آبی هم که به برخی روستاها می‌رسد قابل شرب نیست زیرا بسیار شور است به طوری که حتی دام‌ها هم از آن استفاده نمی‌کنند.

حجت‌الاسلام سعید لفته‌پور در گفت‌وگو با ایسنا، با اشاره به فعالیت‌های روحانیان حوزه و طلاب جهادی در حمیدیه، اظهار کرد: خوشبختانه حضور طلاب جهادی در این منطقه تاثیر بسزایی در روحیه معنوی مردم داشته است و این موضوع می‌تواند در ادامه کار بسیار موثر واقع شود، بنابراین تقویت این برنامه بسیار مهم و ضروری است.

وی با بیان اینکه فعالیت‌های فرهنگی با وجود برخی مشکلات، بدون تعطیلی ادامه دارد، افزود: در روزهای گذشته در حیاط یکی از مساجد که هیچ امکاناتی حتی برق نداشت، فرش انداختیم و نماز جماعت اقامه شد و ضمن صحبت با مردم، فعالیت فرهنگی خود را در آنجا انجام دادیم. این روحیه جهادی باعث شد تا مردم انرژی مضاعف بگیرند و به فعالیت‌های خود بپردازند.

امام جمعه شهرستان حمیدیه با انتقاد از قطعی برق، تصریح کرد: با توجه به مشکلات کم آبی و سایر کمبودهایی که در این منطقه وجود دارد و مردم در فشار هستند، نباید برق قطع شود. این مردم به خاطر کمبود آب، مشکلات زیادی دارند و آن را تحمل می‌کنند؛ قطع برق مشکل آن‌ها را مضاعف می‌کند.

لفته‌پور با بیان اینکه گرچه آب در رودخانه کرخه جاری شده است، اما این آب به روستاهای پایین دست نمی‌رسد و هنوز با مشکل مواجه هستند، تاکید کرد: آبی هم که به برخی روستاها می‌رسد قابل شرب نیست زیرا بسیار شور است به طوری که حتی دام‌ها هم از آن استفاده نمی‌کنند.

وی ادامه داد: با سرکشی‌هایی که از روستاهای بالادست داشتیم، بنا شد که در مصرف آب صرفه جویی داشته باشند و بیش از حد آب را در شالیزارهای خود رها نکنند تا آب به روستاهای پایین دست نیز برسد و مردم این روستاها نیز با مشکل مواجه نشوند و بتوانند در صورت امکان، کشت کنجد داشته باشند، زیرا همه درآمد این افراد از کشت کنجد به دست می‌آید و اگر نتوانند این کشت را انجام دهند، مشکلات آن‌ها چندین برابر خواهد شد.

امام جمعه شهرستان حمیدیه گفت: مسئولان باید توجه و اهتمام بیشتری نسبت به مسائل داشته باشند تا مشکلات مردم زودتر حل شود.

لفته‌پور با اشاره به پیگیری برای فعال شدن حداکثری کانال چمران به سلمان، تصریح کرد: پیگیر فعال شدن حداکثری کانال چمران به کانال سلمان و انتقال آب نیز هستیم و این پیگیری و سرکشی روزانه انجام می‌شود تا بتوانیم هرچه سریع‌تر مشکل کم آبی مردم را حل کنیم.

وی یادآور شد: عدم اهتمام و یا توجه ضعیف مسئولان نسبت به مسائل، مردم را ناراحت کرده و از وضعیت موجود رضایت خاطر ندارند و این قضیه، آرامش را از اهالی مناطق درگیر در بحران آب گرفته است.

منبع: ايسنا

ادامه مطلب

اجتماعی

احداث ۶ مجتمع خدماتی رفاهی بین راهی در خوزستان تا پایان سال

منتشر شده

در

توسط

احداث ۶ مجتمع خدماتی رفاهی بین راهی در خوزستان تا پایان سال

  مدیرکل راهداری و حمل و نقل جاده ای خوزستان از احدث شش مجتمع خدماتی رفاهی بین راهی در محورهای استان تا پایان سال جاری خبر داد.

غلامعباس بهرامی‌نیا در گفت و گو با ایسنا، اظهار کرد: در حال حاضر ۵۱ مجتمع خدماتی رفاهی بین راهی در محورهای استان فعال هستند.

وی افزود: تا پایان سال جاری احداث ۶ مجتمع دیگر توسط بخش خصوصی و با اعتباری بالغ بر ۷۲ میلیارد تومان در دستور اداره کل راهداری و حمل و نقل جاده ای خوزستان قرار دارد.

بهرامی نیا در خصوص نظارت بر عملکرد مجتمع های خدماتی رفاهی بین راهی، گفت: نظارت بر عملکرد مجتمع ها بر اساس مصوبات ستاد مرکزی خدمات سفر کشوری توسط کمیته ای متشکل از دستگاه های ذی ربط از جمله اداره کل راهداری و حمل و نقل جاده ای، اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری، شرکت ملی پخش فرآورده های نفتی، معاونت بهداشت، اماکن و… انجام می شود.

مدیرکل راهداری و حمل و نقل جاده ای خوزستان تصریح کرد: مردم در صورت مشاهده عدم رعایت مسائل بهداشتی در مجتمع های خدماتی رفاهی بین راهی، نمازخانه ها و سرویس های بهداشتی می توانند شکایت خود را به شماره پیامکی ۳۰۰۰۱۴۱ و ۳۰۰۰۷۰۷۰ ارسال کنند.

منبع: ايسنا

ادامه مطلب

استانها

باشگاه‌ها و تالارهای استان مرکزی تعطیل می‌شوند/گزارشات سمن‌ها ترتیب اثر قضایی داده شود

منتشر شده

در

توسط

باشگاه‌ها و تالارهای استان مرکزی تعطیل می‌شوند/گزارشات سمن‌ها ترتیب اثر قضایی داده شود

  معاون سیاسی، امنیتی و اجتماعی استاندار مرکزی گفت: در شهرستان های قرمز تالارها و باشگاه های ورزشی تعطیل شوند و رستوران ها به صورت بیرون بر فعالیت کنند در غیر اینصورت برخورد لازم صورت خواهد گرفت.

بهروز اکرمی روز شنبه ۹ مرداد در ستاد کرونا استان مرکزی اظهار کرد: بیماری کرونا تنها با رعایت پروتکل ها و واکسیناسیون مدیریت می‌شود که این دو راهکار، یک نسخه جهانی است، برای مدیریت این بیماری همگان باید این دو راهکار را دنبال کنند.

وی افزود: طبق گزارشات ملی و استانی،  روز به روز رعایت پروتکل های بهداشتی در جای جای استان در حال کاهش است که نتیجه آن افزایش بیماران و مرگ و میر خواهد بود. مداخلات و تصمیمات باید تاثیرگذار باشد در غیر این صورت هیچ مشکلی از جامعه حل نخواهد شد، لذا انتظار بر این است که تصمیمات تاثیرگذار و اجرای تاثیرگذار را شاهد باشیم.

معاون سیاسی، امنیتی و اجتماعی با اشاره به در پیش بودن ماه محرم و با بیان اینکه امام حسین(ع) برای امر به معروف و نهی از منکر قیام کرد، اضافه کرد: امروز نیز توصیه به رعایت پروتکل های بهداشتی یک امر به معروف است و علما و مردم باید بدانند اگر فردی را به رعایت پروتکل ها دعوت کنند امر به معروف انجام داده اند.

اکرمی تصریح کرد: هنوز بعد از گذشت یک سال و نیم، این فرهنگ در جامعه ما جا نیفتاده که این بیماری با هیچکس شوخی ندارد، باید برای حفظ جان خود و مردم به همگان تذکر دهیم.

وی در خصوص فعالیت باغ های شخصی و برگزاری مراسمات ادامه داد: فرمانداران، بخشداران و دهیاران مسئولیت نظارت بر برگزاری مراسمات در باغ های شخصی را برعهده دارند تا اجازه ندهیم باغ های شخصی مسبب شیوع این ویروس باشند و چنانچه دانشگاه چنین تخلفی را گزارش کند فرماندار باید پاسخگو باشد.

معاون سیاسی، امنیتی و اجتماعی استاندار مرکزی با بیان اینکه سمن ها بدون دریافت هزینه و در راستای رسالت اجتماعی در راه خدا فعالیت می کنند گفت: سمن ها برای فعالیت حکم دارند، لذا اگر گزارشی را برای دادگستری ارسال کردند، باید به گزارشات آنها ترتیب اثر قضایی داده شود.

اکرمی خاطرنشان کرد: هنوز بعد از گذشت یک سال و نیم نتوانستیم میوه فروشان را ملزم به رعایت پروتکل ها کنیم، اگر مشکل میوه فروشان حل شود مشکل نیمی از کشور حل خواهد شد، لذا اگر چندین میوه فروشی پلمب شود، مابقی نیز موارد را رعایت خواهند کرد.

وی در خصوص آرامستان اراک افزود: متولی آرامستان فرماندار و شهردار هستند و اگر آرامستان طبق گزارش دانشگاه و یا سمن ها موارد را رعایت نکند به مرجع قضایی معرفی خواهد شد، همچنین متولی کارخانجات، اداره کل تعاون و کار و رفاه اجتماعی است که در این راستا بازرسان باید به کارخانه ها مراجعه کنند و در صورت عدم رعایت پروتکل ها برخورد قانونی انجام دهند.

اکرمی از واکسیناسیون بازرسان اتاق اصناف در راستای فعال تر شدن بازرسان خبر داد و گفت: در حال حاضر امکان واکسیناسیون اصناف نیست، اما با همکاری دانشگاه واکسیناسیون بازرسان اصناف در دستور کار قرار خواهد گرفت.

وی ادامه داد: نباید اجازه داد پاسکاری و تقابل صنفی ایجاد شود چراکه این پاسکاری ها دردی از جامعه دوا نخواهد کرد، درد جامعه کمک برای رهایی از این بیماری است.

معاون سیاسی، امنیتی و اجتماعی استاندار مرکزی گفت: تیمی متشکل از دانشگاه علوم پزشکی، مدیرکل اوقاف، تبلیغات و ارشاد اسلامی باید تشکیل و موارد لازم را پیگیری کنند تا فعالیت های مذهبی با کمترین انحراف از رعایت پروتکل ها را شاهد باشیم، کارسازترین گروه‌هایی که رعایت پروتکل ها را مدنظر دارند هیئات مذهبی هستند.

اکرمی ادامه داد: در شهرستان های قرمز تالارها و باشگاه های ورزشی تعطیل شوند و رستوران ها به صورت بیرون بر فعالیت کنند در غیر این صورت برخورد لازم صورت خواهد گرفت و مهمانشهر ساوه نیز قرنطینه و سفره خانه ها نیز از سوی بخشداری ها باید نظارت شوند.

به گزارش ایسنا، سرهنگ علی حسینی، رئیس پلیس راهنمایی و رانندگی استان مرکزی نیز در این نشست گفت: از ابتدای طرح ممنوعیت تردد شبانه حدود ۸۰ هزار دستگاه خودرو در سطح استان اعمال قانون شده است.

وی افزود: به منظور کنترل خودروها به ویژه در تردد شبانه باید تمامی سیستم ها همراه یکدیگر و در یک راستا حرکت کنند، با باز بودن رستوران ها و شهربازی و… کنترل سخت تر می شود و اعمال قانون به تنهایی موثر نخواهد بود.

حسینی ادامه داد: شب گذشته با توجه به قهرمانی پرسپولیس در لیگ برتر جمع کثیری از طرفداران در خیابان ها حضور داشتند که بیش از ۳ هزار خودرو اعمال قانون شدند.

منبع: ايسنا

ادامه مطلب

برترین ها