با ما همراه باشید

سیاسی

لغو «راهپیمایی پرچم» و تحمیل معادله مقاومت بر اسرائیل

منتشر شده

در

به نقل از شبکه خبری المیادین، رژیم اشغالگر صهیونیستی سرانجام بعد از فشار و تهدیدهای مقاومت مجبور شد تا راهپیمایی موسوم به راهپیمایی سالانه پرچم که قرار بود پنجشنبه آینده در مرکز قدس اشغالی و حومه مسجد الاقصی برگزار شود را لغو کرد. همین موضوع موجب سردرگمی و نگرانی میان صهیونیست‌ها و آشفتگی احزاب راستگرای اسرائیل که مجبور شدند در برابر تهدیدهای مقاومت تسلیم شوند، شده است.

این راهپیمایی که قرار بود همانند هر سال حدود 1 ماه قبل و پیش از جنگ 12 روزه غزه برگزار شود به دلیل این درگیری‌ها به تعویق افتاد؛ همان طور که گروه‌های مقاومت فلسطین با نبرد شمشیر قدس طی هفته‌های گذشته مانع برگزاری این راهپیمایی شدند در این مرحله نیز با تهدید موشک باران شهرهای اسرائیلی، صهیونیست‌ها را از انجام هرگونه اقدام تحریک‌آمیز در قدس عقب راندند.

تصمیم مقامات صهیونیست برای لغو راهپیمایی پرچم بعد از اخطار واضح مقاومت که توسط اتاق عملیات مشترک گروه‌های فلسطینی تکرار شد و به تل‌آویو هشدار داد تا حوادث قبل از آغاز جنگ اخیر غزه را تکرار نکند، گرفته شد.

پیام هشدار دهنده مقاومت به تل آویو با یک معادله صریح و قاطع برای دشمن روشن شد: اینکه هر گونه تلاش اسرائیل برای تحریک علیه فلسطینیان در قدس اشغالی یک نبرد شمشیر قدس جدیدی را به همراه خواهد داشت. راهپیمایی پرچم رژیم صهیونیستی قرار بود در منطقه باب‌العامود انجام شود که یک تحریک روشن علیه فلسطینیان بود و به همین دلیل صهیونیست‌ها می‌ترسند که چنین اقدامی موجب تکرار جنگ 12 روزه غزه در ابعاد گسترده تری شود.

علاوه بر درگیری‌های مسلحانه ، مقاومت مردمی در فلسطین اشغالی و استمرار و پایداری آن سهم اساسی در عقب نشینی صهیونیست‌ها از برگزاری این راهپیمایی داشت. علاوه بر آن فلسطینیان ساکن مناطق اشغالی 1948 بازیگران اصلی در این انقلاب مردمی فلسطین هستند که نشان داد تقابل یکپارچه با دشمن تا چه اندازه کارساز است.

همچنین عقب‌نشینی رژیم اشغالگر از برگزاری راهپیمایی پرچم درحالی صورت گرفت که رژیم‌های سازشکار عربی و تیم رسانه‌ای و سیاسی کشورهای غربی کاملا از آن حمایت می‌کردند و بنابراین لغو این راهپیمایی در چنین شرایطی شکست اسرائیل را عمیق تر می‌کند و چنددستگی میان صهیونیست‌ها را به خوبی نشان می‌دهد.

در همین راستا «محمد اللحام» عضو شورای انقلابی در جنبش فتح اظهار داشت که اتحاد ملی فلسطینیان رژیم اشغالگر صهیونیستی را وحشت زده کرده است و یک نگرانی و ترس شدیدی از جانب صهیونیست‌ها در این زمینه وجود دارد.

وی تاکید کرد که ما باید به وحدت ملی پایبند باشیم و به ایستادگی و مقابله با برنامه‌های رژیم اشغالگر ادامه دهیم و مقابله با پروژه‌های صهیونیستی باید از درون و بیرون کرانه باختری صورت بگیرد. همچنین در مذاکرات آینده قاهره باید درباره یک برنامه ملی که با این خیزش ملی فلسطینیان سازگار باشد، توافق کنیم.

از سوی دیگر «محمد ابوعاصی» مدیر مرکز مطالعات خاورمیانه در بلغارستان در این زمینه اظهار داشت که هیچکس نمی‌تواند پیروزی فلسطینیان را که توسط مقاومت تحت حمایت انتفاضه داخلی فلسطین به دست آمد، انکار کند.

وی تصریح کرد، کشورهای سازشکار عربی تلاش می‌کنند تا آشفتگی اوضاع اسرائیل را آرام‌تر کنند ؛ اما مردم فلسطین به تنهایی و به دور از هر گونه مواضع حمایتی عرب در برابر دشمن صهیونیستی ایستادند و چیزی که فلسطین در 12 روز به دست آورد طی حدود سی سال مذاکره بی سرانجام به دست نیاورده بود. در این میان تنها محور مقاومت حامی فلسطینی‌ها بود.

ابوعاصی در ادامه به لغو راهپیمایی پرچم رژیم صهیونیستی اشاره کرده و گفت، تهدیدات مقاومت هیچگاه پوچ نیست؛ زیرا در جریان جنگ غزه دیدیم در همان ساعتی که وعده داده بود مواضع اسرائیل را موشک باران کرد و رژیم اشغالگر باید هزاران بار در محاسبات خود تجدید نظر کند. در حال حاضر تنها با اقدامات عملی می‌توان از ادامه تجاوزات اشغالگران در قدس و مسجد الاقصی جلوگیری کرد. همچنین بحران داخلی اسرائیل از قبل نیز وجود داشت اما جنگ اخیر غزه آن را به شکل کامل نشان داد.

«ابراهیم المدهون» نویسنده و کارشناس سیاسی فلسطینی نیز به نوبه خود اظهار داشت ، سردرگمی صهیونیست‌ها در فضای داخلی نتیجه احساس شکستی بزرگ است که علاوه بر نخبگان و مقامات صهیونیست افکار عمومی و شهرک نشینان اسرائیلی نیز به خوبی دریافته‌اند که اسرائیل در حال فرسایش است.

وی تصریح کرد، تهدیدهای مقاومت درباره پاسخ به هرگونه تجاوز اسرائیل به قدس جدی است و می بینیم که دامنه نفوذ مقاومت از کرانه باختری تا غزه و قدس و اراضی اشغالی 1948 گسترش یافته تا به رژیم اشغالگر بگوید هرگونه تجاوز علیه فلسطینیان در هر جایی بهای سنگینی دارد.

پیش از این نیز علامت سوال‌های زیادی درباره زمان و هدف برگزاری راهپیمایی پرچم مطرح شده بود و گابی اشکنازی، وزیر امور خارجه رژیم صهیونیستی درباره انفجار اوضاع در مسجدالاقصی به نتانیاهو هشدار داده بود. «ایهود باراک» نخست‌وزیر پیشین رژیم صهیونیستی نیز این راهپیمایی را تلاشی برای شعله‌ور کردن مجدد خشونت آن هم در یک زمان حساس توصیف کرد.

همچنین محافل صهیونیستی، احزاب راست افراطی اسرائیل به ریاست نتانیاهو را متهم کردند که تلاش می‌کنند اوضاع قدس اشغالی را متشنج کنند تا کابینه ائتلافی نفتالی بنت و یائیر لاپید تشکیل نشود. در حالی که نتانیاهو برای فرار از سقوط تلاش می‌کرد اما لغو راهپیمایی پرچم عملاً به معنای تسلیم شدن شخص وی در برابر تهدیدهای مقاومت است و همان‌طور که نبرد شمشیر قدس اختلافات را در صحنه سیاسی اسرائیل بیش از پیش ملتهب کرد و نتانیاهو را در میان موجی از انتقادات گسترده قرار داد، همین موضوع عامل سرنگونی و حذف او از صحنه قدرت اسرائیل می‌شود.

علاوه بر آن دادگاه عالی رژیم صهیونیستی مجبور شد جلسه رسیدگی به تصمیم خود درباره تخلیه خانه‌های فلسطینی در محله الشیخ جراح را به تعویق بیاندازد و این اتفاق همزمان با مهاجرت چشمگیر خانواده‌های یهودی از اراضی اشغالی 1948 همراه شد که شاهدی زنده بر شکنندگی جبهه داخلی اسرائیل است.

منبع :تسنیم

ادامه مطلب
برای افزودن دیدگاه کلیک کنید

یک پاسخ بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سیاسی

در مسجد دانشگاه شریف منتظر شما هستیم

منتشر شده

در

توسط

انتخابات سیزدهمین دوره ریاست جمهوری، شورا‌های اسلامی شهر و روستا، میان‌دوره‌ای مجلس خبرگان رهبری و اولین میان‌دوره‌ای یازدهمین دوره مجلس شورای اسلامی از ساعت ۷صبح روز جمعه ٢٨ خرداد ١۴٠٠ برگزار می‌شود.

باشگاه خبرنگاران جوان از ابتدای آغاز فرآیند‌های مربوط به هر چهار انتخابات ١۴٠٠ همواره تلاش داشته تا تمامی اخبار، اطلاعات و نقطه نظرات نامزد‌های انتخابات را به اطلاع شما مردم ایران برساند.

تیم خبری باشگاه خبرنگاران جوان فردا از ساعت ۷ صبح تا پایان زمان رای‌گیری در مسجد دانشگاه صنعتی شریف حضور دارد تا به صورت زنده حضور سبز شما پای صندوق‌های رای را ماندگار کند.

همچنین شما می‌توانید آخرین اخبار مربوط به انتخابات‌های ١۴٠٠ را در صفحه انتخابات سایت باشگاه خبرنگاران جوان و کانال‌های خبری ما در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید.

منبع :باشگاه خبرنگاران جوان

ادامه مطلب

سیاسی

گاف‌های لفظی دنباله‌دار بایدن/ این بار استفاده از اسم لیبی به جای سوریه!

منتشر شده

در

توسط

به نقل از روزنامه المرصد، روز یکشنبه «جو بایدن»، رئیس‌جمهور آمریکا در نشست مطبوعاتی بعد از اختتامیه نشست گروه هفت که در انگلیس برگزار شد، قصد داشت در خصوص تعامل با روسیه در خصوص کشور آسیایی سوریه صحبت کند، ولی به جای نام این کشور به اشتباه به طور مکرر از نام کشور آفریقایی لیبی استفاده کرد.

او سخنرانی حود گفت: در مسائل زیادی می‌توانیم با روسیه تعامل کنیم و اتفاقات زیادی در پی این تعاملات خواهد بود، به عنوان مثال «لیبی» (سوریه) جایی که آمریکا سعی دارد با باز کردن راه‌های اقتصادی و غذایی، به کمک مردم این منطقه برود و از رنج آن‌ها بکاهد.

«جیک سالیوان»، مشاور امنیت ملی کاخ سفید، در پاسخ به پرسشی مبنی بر اینکه آیا مقصود رئیس‌جمهور آمریکا از همکاری با روسیه در لیبی، کشور سوریه بود؟ گفت: بله، رئیس جمهور اشتبا‌ها از اسم لیبی استفاده کرد و منظور او کشور سوریه بود.

منبع:باشگاه خبرنگاران جوان

ادامه مطلب

سیاسی

مذاکرات کمیسیون برجام فردا از سر گرفته می‌شود

منتشر شده

در

توسط

پایگاه سرویس اقدام خارجی اتحادیه اروپا در بیانیه‌ای اعلام کرد فردا (شنبه) مذاکرات احیای توافق هسته‌ای ایران در وین، پایتخت اتریش از سرگرفته خواهد شد.

در این بیانیه آمده است: «مذاکرات کمیسیون مشترک برجام به صورت حضوری فردا (۱۲ ژوئن/ ۲۲ خرداد) در وین اتریش از سر گرفته خواهد شد.»

این بیانیه در ادامه اعلام کرد: «همانند گذشته، در نشست فردا نیز “انریکه مورا” به معاونت از “جوزپ بورل” مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا، ریاست این نشست را برعهده خواهد داشت. همچنین نمایندگان چین،فرانسه،آلمان، انگلیس،روسیه و ایران نیز در این نشست حضور خواهند داشت.»

براساس این بیانیه، در نشست فردا «بازگشت کامل آمریکا به برجام» و «اجرایی کردن کامل این توافق» از محورهای اصلی خواهد بود.

هفته گذشته پنجمین دور مذاکرات وین درباره برجام در گراند هتل برگزار شد. اما پس از آن، در حالیکه منابع خبری از برگزاری دور ششم مذاکرات در پایان هفته جاری خبر می‌دادند، «لارنس نورمن» خبرنگار وال استریت ژورنال در پیامی در حساب کاربری توئیتر خود اعلام کرده بود: «دور ششم مذاکرات وین با هدف احیای برجام بعید است پیش از روز شنبه برگزار شود.»

ساعاتی پیش «میخائیل اولیانوف» نماینده روسیه در سازمان‌های بین‌المللی مستقر در وین، درباره به نتیجه رسیدن مذاکرات وین بر سر توافق هسته‌ای ایران ابراز امیدواری کرد و در پیامی نوشت: «دور بعدی نشست کمیسیون مشترک برجام به زودی برگزار می‌شود. این شروع ششمین دور مذاکرات وین بر سر احیای توافق هسته‌ای خواهد بود؛ آیا این آخرین دور خواهد بود؟ کسی نمی‌داند، اما همه مذاکره‌کنندگان امیدوارند اینطور باشد.»

به‌تازگی «آنتونی بلینکن» وزیر خارجه آمریکا، در اظهاراتی مدعی شده بود: «چنانچه احیای برجام صورت گیرد و آمریکا و ایران به توافق هسته‌ای سال ۲۰۱۵ بازگردند، همچنان تحریم‌های واشنگتن علیه تهران رفع نخواهد شد.»

منبع :باشگاه خبرنگاران جوان

ادامه مطلب
تبلیغات

برترین ها