با ما همراه باشید

اخبار 20

لوکاشنکو در پاسخ به تهدید رهبران لهستان: اگر می‌توانید مرز را ببندید!

منتشر شده

در

لوکاشنکو در پاسخ به تهدید رهبران لهستان: اگر می‌توانید مرز را ببندید!

رئیس جمهور بلاروس گفت: بلاروس خواهان رویارویی با لهستان نیست، اما منتظر پاسخ اتحادیه اروپا در مورد پذیرش ۲۰۰۰ مهاجر سرگردان است.

به گزارش ایسنا به نقل از رویترز، اتحادیه اروپا بلاروس را متهم می‌کند که در واکنش به تحریم‌های اروپا، هزاران مهاجر و آواره را از خاورمیانه از طریق لهستان، لیتوانی و لتونی به مرزهای اتحادیه اروپا انتقال می‌دهد. مینسک دامن زدن به این بحران را رد می کند.

ماتئوش موراویسکی، نخست وزیر لهستان، هشدار داده که بحران مهاجران در مرز بلاروس ممکن است مقدمه‌ای برای “چیزی بسیار بدتر” باشد و گارد مرزی لهستان گفت که نیروهای بلاروس همچنان مهاجران را به مرز منتقل می کنند.

به نقل از خبرگزاری بلتا، الکساندر لوکاشنکو، رئیس جمهور بلاروس گفت که نمی‌خواهد اوضاع تشدید شود. وی تاکید کرد: ما باید به لهستانی‌ها، به همه آنها بفهمانیم که وحشی نیستیم، که خواهان رویارویی نیستیم. نیازی به این کار نیست، ما درک می کنیم که اگر زیاده‌روی کنیم، جنگ اجتناب ناپذیر می‌شود.

لوکاشنکو افزود: و این یک فاجعه خواهد بود. ما این را به خوبی درک می‌کنیم. ما هیچ نوع شعله ور شدن تنش‌ها  را نمی‌خواهیم.

لوکاشنکو همچنین گفت که اصرار دارد آلمان برخی از مهاجران را بپذیرد و از عدم تماس اتحادیه اروپا با مینسک در مورد این موضوع شکایت کرد. وی تصریح کرد: منتظر پاسخ اتحادیه اروپا هستم. آنها حتی به آن (مشکل) نگاه نمی کنند.

به گفته وی، طرف بلاروسی “به عمد کسی را به آن سوی مرز منتقل نمی کند.”

وی تاکید کرد: با این حال ما تا حد امکان از این مردم فقیر محافظت خواهیم کرد. تهدیدات لهستان برای بستن خطوط ریلی با بلاروس ممکن است نتیجه معکوس داشته باشد و به این معنی است که قطارها باید از طریق دونباس اوکراین حرکت کنند.

الکساندر لوکاشنکو تأکید کرد که به همین دلیل است که رهبری لهستان – رئیس جمهور لهستان، آندری دودا، نخست وزیر ماتئوش موراویتسکی – به بدتر شدن وضعیت مرزی نیاز دارند. آنها از آن برای منحرف کردن توجه جامعه بین‌المللی و لهستانی‌ها از این مشکلات [داخلی و خارجی خود] بهره می‌برند. ما به آنها فرصت نمی دهیم. ما با این مهاجران مانند یک انسان رفتار خواهیم کرد. مشکل چندان بزرگی نیست. آنها باید ببینند در دریای مدیترانه چه می گذرد، چند نفر در آنجا می میرند. هزاران نفر از طریق بالکان و کشورهای دیگر، از طریق دریای مدیترانه، [به اتحادیه اروپا] قاچاق می شوند. [درباره آن] سکوت می کنند. اما آنها بلاروس را مقصر می دانند.

وی تصریح کرد: یک چیز دیگر وجود دارد که می‌خواهم به آن اشاره کنم. این در وهله اول در مورد لهستان است. سیاستمداران بی‌پروا و مقامات عالی رتبه آنها تهدید به بستن مرزها و بستن گذرگاه مرزی راه آهن کوزنیکا کرده‌اند. اگر می‌خواهند آن را ببندند، بگذار این کار را بکنند. اگر فکر می کنند راه حل خوبی است، بگذارید ادامه دهند. اما به آنها پیشنهاد می‌کنم قبل از هر چیز به ارتباط خود با روسیه، چین و به طور کلی آسیا فکر کنند. آنها باید از مسیرهای دونباس استفاده کنند.

مقامات لهستانی درباره انتخابات ریاست جمهوری ما صحبت می کنند. به یاد داشته باشید که چگونه آندژی دودا، رئیس جمهور لهستان پیروز شد. او تنها با چند رای در انتخابات پیروز شد. این یک جعل کامل بود. اگر ایالات متحده نبود، در آنجا آشوب به وجود می آمد. همه آنچه در بلاروس در سال ۲۰۲۰ اتفاق افتاد قابل مقایسه نیست. ایالات متحده مداخله کرد و به دودا اجازه داد تا بعداً قدرت را در دست بگیرد.

رهبر بلاروس گفت: همه چیز آنجا از خارج کنترل می شود. آنها از ما انتقاد می کنند. برای چی؟ آنها در انتخابات تقلب کردند، دودا را به قدرت رساندند.

الکساندر لوکاشنکو گفت: “من صادقانه و صریح می گویم که از طریق همه کانال ها دستور دادم تا از بلاروس، موضوعات مرزی و مهاجران در بازی‌های خود استفاده نکنند.”

انتهای پیام

ادامه مطلب
برای افزودن دیدگاه کلیک کنید

یک پاسخ بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اخبار 20

ارتقای رتبه کشور در تجارت فرامرزی/ نقش گمرک در مقابله با کرونا

منتشر شده

در

توسط

ارتقای رتبه کشور در تجارت فرامرزی/ نقش گمرک در مقابله با کرونا

وزیر امور اقتصادی و دارایی با بیان اینکه ترخیص کالاها ظرف مدت ۴۸ ساعت، رتبه کشور را در شاخص‌های جهانی از جمله در تجارت فرامرزی ارتقا داده است، جزئیات نقش گمرک در مقابله با کرونا و تحقق جهش تولید در سال جاری را اعلام کرد.

به گزارش ایسنا، فرهاد دژپسند در نشست “هم اندیشی پیرامون اقدامات گمرک ایران در مقابله با کرونا” و برنامه‌های گمرک در سال جهش تولید اظهار کرد: گمرک در جایگاه مرزبان اقتصادی کشور، در صادرات غیرنفتی به عنوان موتور رشد اقتصادی و همچنین در تسهیل واردات کالاهای سرمایه‌ای، واسطه‌ای و مواد اولیه که حدود ۸۵ درصد واردات کشور را شامل شده و سهم مهمی در فرآیند تولید کشور دارد، نقش ویژه‌ای در اقتصاد کشور ایفا می‌کند.

وزیر اقتصاد در این نشست که معاون اول رئیس جمهور در محل گمرک فرودگاه امام خمینی (ره) برگزار شد، با بیان اینکه حداقل کردن کنترل‌های مزاحم و بکارگیری کنترل‌های غیر مزاحم و هوشمند، سیاستی است که در گمرک دنبال می‌شود، گفت: نمونه آن استفاده از RFID  به صورت الکترونیکی است.

وی افزود: پیگیری این سیاست سبب تسریع و تسهیل ترخیص کالاها از گمرکات کشور شده است و نمونه آن ترخیص کالاها ظرف مدت ۴۸ ساعت است که رتبه کشور را در شاخص‌های جهانی از جمله در تجارت فرامرزی ارتقا داده است.

طبق اعلام وزارت اقتصاد، این مقام مسئول خاطرنشان کرد: علاوه بر این، گمرک با پیگیری این سیاست، نقش برجسته‌ای در کشفیات و مبارزه با قاچاق کالا و همچنین بهبود محیط کسب و کار ایفا کرده است.

منبع:ایسنا

ادامه مطلب

اخبار 20

تماس تلفنی آیت الله رییسی با مراجع عظام قم و اصفهان

منتشر شده

در

توسط

تماس تلفنی آیت الله رییسی با مراجع عظام قم و اصفهان

رییس قوه قضاییه با مراجع عظام قم و اصفهان در تماس های تلفنی سال جدید و فرارسیدن اعیاد شعبانیه را تبریک گفت.

به گزارش ایسنا به نقل از  مرکز رسانه قوه قضاییه؛ آیت‌الله رییسی صبح امروز در تماس‌های تلفنی جداگانه با حضرات آیات عظام مکارم شیرازی، نوری همدانی، شبیری زنجانی، علوی گرگانی، وحید خراسانی، صافی گلپایگانی، جوادی آملی، جعفر سبحانی و مظاهری سال جدید و اعیاد شعبانیه بویژه فرا رسیدن سالروز ولادت بقیه‌الله‌الاعظم (عج) را به ایشان تبریک گفت.

رییس قوه قضاییه در تماس‌های مورد اشاره گزارشی کوتاه از اهم اقدامات و عملکرد دستگاه قضایی در سال ۱۳۹۸ و اقدامات این قوه از مقطع شیوع بیماری منحوس کرونا را به استحضار مراجع عظام رساند.

بنابر این گزارش، در این تماس‌ها، مراجع بزرگوار تقلید ضمن تبریک متقابل، از اقدامات انجام شده دستگاه قضایی در سال گذشته و در ارتباط با بیماری کرونا تقدیر و تشکر نموده و آن را مایه امید و دلگرمی مردم دانستند.

همچنین، حضرات آیات برای موفقیت بیش از پیش رییس قوه قضاییه و سایر مسئولان نظام قضایی کشور دعا کردند.

منبع:ایسنا

ادامه مطلب

اخبار 20

آبگیری ۹۹۴ آبخوان در فارس/ کنترل تردد عشایر کوچ‌رو

منتشر شده

در

توسط

آبگیری ۹۹۴ آبخوان در فارس/ کنترل تردد عشایر کوچ‌رو
عکس آرشیوی است.

ایسنا/فارس مدیر کل منابع طبیعی استان فارس گفت: بارندگی‌های اخیر موجب آبگیری ۹۹۴ آبخوان و آبخیز در ۲۱ شهرستان فارس شده است.

منصور منتصری با بیان اینکه بخش زیادی از پروژه‌های آبخیزداری و آبخوانداری فارس با اعتبارات صندوق توسعه ملی احداث شده است، میانگین بارشهای سال آبی جاری را خوب توصیف و خاطرنشان کرد: این بارش‌ها موجب آبگیری کامل پروژه‌های آبخیز و آبخوانداری ۲۱ شهرستان استان فارس شده است.

منتصری ادامه داد: با توجه به میزان ورودی و نفوذ آب انجام شده توسط این بندها و سازه های آبخیزداری، تخمین زده می شود که چیزی نزدیک به ۴۲ میلیون  مترمکعب آب حاصل از سیلاب ها ذخیره شود که این میزان آبگیری نقش بسزایی در بهبود و تغذیه سفره های آب زیر زمینی استان ایفا خواهد کرد.

این مقام مسئول بشترین حجم آبگیری را به ترتیب مربوط به شهرستان‌های مهر، فسا، جهرم و لارستان دانست و گفت: خوشبختانه بر اساس بازدیدها و نظارت های انجام شده در زمان بارش‌ها، هیچ گونه خسارتی به این طرحها وارد نشده است.

منتصری کنترل سیل و کاهش خسارات سیلاب، تغذیه آبخوان‌ها و قنوات ، افزایش سطح سفره های آب زیر زمینی ، کاهش حجم رسوب ، جلوگیری از فرسایش خاک و تخریب اراضی کشاورزی را از مزایای این پروژه ها عنوان و اضافه کرد: اجرای این پروژه ها در راستای اهداف عالی سازمان جنگل ها، مراتع و آبخیزداری کشور انجام شده که علاوه بر اهداف فوق الذکر موجب بهبود وضعیت معیشت بهره برداران و ساکنان حوزه های آبخیز نیز خواهد شد.

طرح مدیریت کوچ و کنترل تردد عشایر در فارس

مدیرکل منابع طبیعی فارس همچنین گفت: همزمان با اجرای طرح مدیریت چرا و کنترل ورود و خروج دام به مراتع ییلاقی، تمامی مبادی ورودی و خروجی مراتع استان با استقرار کمپ کنترل کوچ بهاره تحت رصد کامل است.

منتصری با اشاره به تشکیل جلسه ستاد کوچ استان فارس که با حضور مسئولان و نمایندگان دستگاه‌های اجرایی، گفت: در این جلسه مقرر شد دامداران و عشایر کوچ رو استان با رعایت تقویم کوچ بهاره، برنامه زمانبندی حرکت کوچ را تنظیم و به هشدارهای لازم توجه کنند.

وی افزود: دامداران و بهره ‌برداران باید از ورود زود هنگام و خارج از تقویم زمان بندی کوچ به مراتع ییلاقی خودداری نمایند در غیر اینصورت برابر مقررات با متخلفان برخورد خواهد شد.

منتصری با بیان اینکه کوچ زود هنگام موجب تخریب پوشش گیاهی در مراتع ییلاقی خواهد شد، افزود: در حال حاضر اکیپ های کنترل کوچ در ۲۰ نقطه و ایستگاه‌های ثابت و سیار در مبادی و گلوگاه‌های ورودی در ۱۵ شهرستان استان مستقر هستند و از کوچ غیر مجاز دامداران و عشایر در ایل راه ها جلوگیری خواهند کرد.

مدیر کل منابع طبیعی و آبخیزداری فارس افزود: در این راستا تعدادی از دامداران متخلف نیز که اقدام به کوچ زودهنگام کرده و از مراتع قشلاقی به مقصد مراتع ییلاقی استان در حرکت بودند، توسط ماموران منابع طبیعی شناسایی و ضمن توقیف خودروهای حامل دام آنان و پس از اعمال قانون به مبدأ خود بازگردانده شدند.

وی با بیان اینکه ماموران منابع طبیعی به صورت شبانه روزی درکمپ های کنترل کوچ مستقر هستند، گفت: این اقدامات برای کنترل محورهای مواصلاتی و خروجی شهرستان ها و نیز به منظور جلوگیری از کوچ زودهنگام و خارج از فصل دامداران و انتقال دام به مناطق ییلاقی انجام و طی آن از تردد کامیون های حمل دام غیر مجاز ممانعت و دامداران متخلف نیز مورد اعمال قانون قرارخواهند گرفت.

منتصری با تاکید بر توجه دامداران و عشایرکوچ رو به هشدارهای لازم از سوی مسئولان ادارات منابع طبیعی در زمینه رعایت تقویم کوچ بهاره ، از آنان خواست تا در زمان مشخص شده کوچ خودرا آغاز نمایند تا با مشکلات قانونی مواجه نشوند.

منبع:ایسنا

ادامه مطلب

برترین ها