با ما همراه باشید

اخبار 8

مخدوش شدن هویت مردانه از نگاه بیماران مبتلا به سرطان پستان

منتشر شده

در

مخدوش شدن هویت مردانه از نگاه بیماران مبتلا به سرطان پستان

ایسنا/خراسان رضوی فلوشیپ ‌تخصصی جراحی سرطان پستان گفت: مردان به هنگام ابتلا به سرطان پستان با تشخیصی رو به‌رو می‌شوند که تا قبل از آن گمان می‌کرده‌اند که اصلا به هویت آنها مربوط نیست و هرگز به سرطان پستان مبتلا نخواهند شد. این بیماری برای آنها غریب و ناشناخته است و حتی در محیط کار یا بین اعضاء خانواده و… نیز از بیان بیماری خود شرم خواهند داشت.

مهدی اسدی در گفت‌وگو با ایسنا، اظهار کرد: مردم بایستی بدانند که بیماری سرطان پستان در مردان نیز وجود دارد. غالبا زمانی که اسم سرطان پستان می‌آید، مردان گمان می‌کنند که هرگز به این بیماری مبتلا نخواهند شد؛ بنابراین زمانی که به این بیماری مبتلا می‌شوند، برایشان حالت غافلگیر کننده دارد؛ زیرا اصلا هیچ پیش زمینه ذهنی درخصوص این بیماری ندارند .

وی با بیان اینکه سرطان پستان در مردان بیماری نادری است، گفت: در ازاء هر ۱۰۰ زنی که به سرطان پستان مبتلا می‌شوند، یک مرد مبتلا داریم. با وجود اینکه سرطان پستان در مردان بیماری نادری است، اما نیاز به آگاهی‌بخشی و اطلاع رسانی در این زمینه وجود دارد.

رئیس بخش‌ جراحی بیمارستان امید مشهد افزود: مهمترین مشکل این است که معمولاچون آقایان این ذهنیت را ندارند که ممکن است به سرطان پستان مبتلا شوند، در بسیاری ازموارد این مسئله موجب تاخیر در مراجعه فرد می‌شود. فرد باوجود مشاهده تغییرات در بدن خود خیلی به آن اهمیت نمی‌دهد و آن را جدی نمی‌گیرد. همه باید مطلع باشند که در درمان سرطان هیچ فاکتوری تاثیرگذارتر از توجه و تشخیص زودهنگام نیست. معمولا سرطان پستان تا زمانی که تهاجم به اطراف نکرده باشد و گسترش نیافته باشد، به صورت توده‌های بدون درد ظاهر می‌شوند و درد نشان‌دهنده پیشرفت سرطان است؛ بنابراین در مراحل اولیه اگر فرد با توده‌ای مواجه می‌شود که بدون درد است، این می‌تواند نشانگر بروز توده بدخیم و سرطان باشد.

وی درخصوص عوامل موثر در ابتلاء مردان به سرطان پستان گفت: در زمینه عوامل ایجاد سرطان پستان در مردان، علتی که حالت علت و معلولی مستقیم داشته باشد به ندرت داریم؛ به عبارتی به ندرت پیش می‌آید که علت خاصی را بیان کنیم و بگوییم موجب ایجاد سرطان در فرد شده است و ارتباط مستقیم علت و معلولی وجود دارد. شاید تنها در مواردی که شاهد یک تغییر و جهش شناخته شده ژنتیکی در یک خانواده هستیم می‌توانیم انگشت روی آن بگذاریم و آن را به عنوان علت مستقیم و اصلی ایجاد سرطان پستان در فرد بدانیم.

اسدی افزود: در بیشتر موارد، درزمینه علت‌ ابتلاء مردان به سرطان پستان، همواره مجموعه‌ای از علل زمینه‌ساز داریم که تمامی این عوامل زمینه‌ساز دست به دست هم می‌دهند و متاسفانه به ظهور این بیمار ختم می‌شوند.

وی در خصوص علل زمینه‌ساز وقوع سرطان پستان در مردان گفت: تغذیه ناسالم، نوع فعالیت و تحرک بدنی، ورزش و… فاکتورهای بسیار مهمی هستند و تمام اینها می‌توانند در جهت یک عامل زمینه‌ساز یا پیشگیری‌کننده عمل کنند. عوامل محیطی نیز می‌توانند روی این مسئله تاثیر بگذارند مانند فردی که در معرض پرتوهای آسیب‌رسان است. تمامی این موارد می‌توانند این تغییر ژنتیکی را در هسته سلول ایجاد کنند و زمینه‌ساز بروز بیماری شوند.

این متخصص جراحی عمومی با تاکید بر اینکه تغذیه صحیح  نقش موثری در پیشگیری  از ابتلا به سرطان پستان دارد، گفت:. درمورد سرطان پستان و حتی مابقی بیماری‌ها همه افراد باید بدانند یکی از اصول بسیار مهم پیشگیری کننده، اصل تغذیه صحیح است؛ به عبارتی یک تغذیه متعادل که همه جوانب آن سنجیده شده باشد و از کربوهیدرات کافی، پروتئین کافی، میوه‌جات و سبزیجات، آنتی اکسیدان‌ها و تمام مواردی که اصول یک تغذیه سالم است در آن لحاظ شده باشد، قطعا این تغذیه‌ سالم احتمال بروز انواع بدخیم‌ها از جمله سرطان پستان را کاهش می‌دهد. اما درمورد مصرف یک سری فرآورده‌های غذایی خاص که بازار فروش آنها نیز گرم است  و ادعا می‌شود که در بهبود سرطان نقش دارند باید گفت ما زمانی می‌توانیم آن‌ها را تجویز کنیم که مستندات علمی در این زمینه داشته باشیم. در صورتی که مصرف این فرآورده‌ها ضروری باشد و تغییری در شرایط بیمار ایجاد کند، قطعا پزشک معالج به بیمار پیشنهاد خواهد داد.

وی درخصوص نشانه‌های بیماری سرطان پستان در مردان گفت: شایع‌ترین علامت سرطان پستان در خانم‌ها وآقایان، بروز یک توده است. یک توده غیرطبیعی که معمولا قابل تشخیص است. افرادی که دقت بیشتری دارند و بیشتر متوجه تغییرات جسمانی خود هستند معمولا زودتر متوجه می‌شوند. اکثریت افراد با شایع‌ترین علامتی که به مراکز درمان مراجعه می‌کنند، شکایت از ظهور توده جدیدی است که قبلا وجود نداشته است. علائم دیگر ترشح جدیدی از بافت پستان است، که این نیز زنگ خطر است.

اسدی افزود: علامت دیگر ایجاد تغییرات در ظاهر پوست است، بدین صورت که فرد توده‌ای را لمس نکند اما در سطح پوست تغییر رنگ را مشاهده کند که قبلا بی‌سابقه بوده و وجود نداشته است.

وی درخصوص الگوی سنی سرطان پستان در مردان گفت: الگوی سنی سرطان پستان در مردان در ایران با دیگر نقاط دنیا مطابقت دارد و همان الگو را پیروی می‌کند، اما در خانم‌ها این مقداری متفاوت است. در کشور ما ابتلاء به سرطان در خانم‌ها به صورت میانگین یک دهه جلوتر از میانگین سنی جهانی است اما درمورد مردان با دنیا تقریبا هماهنگی دارد.

رئیس بخش‌ جراحی بیمارستان امید مشهد ضمن بیان اینکه سرطان از زمانی که تشخیص داده می‌شود آسیب روحی شدیدی را به فرد وارد می‌کند،گفت: سرطان جدا از آسیب‌های جسمی، یک ضربه روحی- روانی سنگینی را به فرد مبتلا وارد می‌کند. به این دلیل معمولا افراد سرطان را نقطه پایان یا یک بیماری صعب العلاج می‌دانند که احتمالا همراه با فشارها و آسیب‌های شدید خواهد بود.

وی افزود: بنابراین بعد از تشخیص سرطان در فرد به موازات درمان‌های مرتبط با سرطان، نیاز به حمایت‌های روحی-روانی نیز وجود دارد. قطعا حمایت‌های روانشناختی نه تنها برای درمان ضربه‌ای که بیمار خورده، حتی برای کمک به درمان اصلی باید وارد میدان شوند. بیماری که در شرایط روحی خوب قرار می‌گیرد، می‌تواند خط درمان را تغییر دهد. بیماری که دچار از هم گسیختگی و از هم پاشیدگی روحی-روانی می‌شود طبعا مسیر درمان را نیز نمی‌تواند منظم طی کند و ممکن است در بدترین حالت درمان را نیز رها کند یا درمانش به شکلی تحت تاثیر آسیب‌ها قرار بگیرد.

اسدی با تاکید بر اینکه سرطان پستان در مردان حالت‌های متفاوتی را در بیمار برمی‌انگیزاند،گفت: در این شرایط بیمار با تشخیصی رو به‌رو می‌شود که تا قبل از این گمان می‌کرده اصلا به هویت او مربوط نمی‌باشد. ممکن است این بیماری برایش غریب باشد و حتی در محیط کار یا بین اعضاء خانواده نیز نتواند به راحتی بیماری خود را بیان کند. همه جا بایستی توضیح دهد که چرا این بیماری برایش پیش آمده است. بیمار گمان می‌کند که این حالت طبیعی است یا او یک آدم متفاوت با دیگران است.

وی افزود: بنابراین حمایت‌های خانوادگی، روانی، شغلی، درمانی از مردانی که تشخیص سرطان پستان برای آنها داده می‌شود، به عنوان یک متمم در کنار مقوله درمان مرتبط با بیماری بایستی پررنگ باشد زیرا می‌تواند درمان را تحت تاثیر قرار دهد.

این متخصص جراحی عمومی ضمن بیان اینکه مدیریت و درمان سرطان از لحظه تشخیص یک کار تیمی است،گفت: به هنگام درمان یک تیم درمانگر وجود دارد که با مشاوره درمان را پیش می‌برند. مراحل درمان بایستی برنامه ریزی شده و همراه با مشاوره تمام اعضاء تیم درمان پیش برود. حضور یک روانشناس نیز در این تیم الزامی است. بیمار به یک پزشک مراجعه می‌کند و آن پزشک موظف است همه تیم را دعوت و درگیر کند، در طراحی درمانی فرد دخالت کند و با مشارکت تیم درمان قدم به قدم درمان را جلو ببرد.

انتهای پیام

منبع:ایسنا

ادامه مطلب
برای افزودن دیدگاه کلیک کنید

یک پاسخ بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اخبار 8

پیش‌بینی کاهش ۴۵ درصدی تولید گیلاس و آلبالو در خراسان رضوی

منتشر شده

در

توسط

پیش‌بینی کاهش ۴۵ درصدی تولید گیلاس و آلبالو در خراسان رضوی

ایسنا/خراسان رضوی مدیر باغبانی سازمان جهاد کشاورزی خراسان رضوی گفت: در سال جاری پیش‌بینی می‌شود ۳۸ هزار تن گیلاس و آلبالو در استان از سطح باغ‌های بارور استان برداشت شود که به دلیل پدیده‌های سرمازدگی اسفند ماه ۱۳۹۹، همچنین خشکسالی و عدم تامین آب مورد نیاز به دلیل کاهش آبدهی قنوات و رودخانه‌ها در باغات مناطق کوهپایه‌ای و تنش‌های دمایی سال جاری، شاهد کاهش ۴۵ درصدی تولید این محصولات نسبت به سال گذشته هستیم.

محمد میری دراین خصوص اظهار کرد: عمده شهرستان‌های تولیدکننده این محصولات در استان شامل چناران، مشهد، طرقبه شاندیز، نیشابور، تربت‌جام  و فریمان هستند که بخش عمده سطح زیرکشت و تولید این محصولات را به خود اختصاص داده‌اند. رقم عمده گیلاس در استان تک دانه و سیاه مشهد و در آلبالو ارقام مجاری و محلی است و در کنار آن سایر ارقام نیز به صورت محدود تولید می‌شود.

پیش‌بینی برداشت ۳۸ هزار تن گیلاس و آلبالو در خراسان رضوی

وی افزود: پیش‌بینی می‌شود ۳۸ هزار تن گیلاس و آلبالو در استان امسال از سطح باغ‌های بارور استان برداشت شود که بدلیل پدیده‌های سرمازدگی اسفند ماه ۱۳۹۹، همچنین خشکسالی و عدم تامین آب مورد نیاز به دلیل کاهش آبدهی قنوات و رودخانه‌ها در باغات مناطق کوهپایه‌ای و تنش‌های دمایی سال جاری، شاهد کاهش ۴۵ درصدی تولید این محصولات نسبت به سال گذشته هستیم.

مدیر باغبانی سازمان جهاد کشاورزی خراسان رضوی بیان کرد: سیاست سازمان جهاد کشاورزی استان استفاده از ارقام پایه رویشی به جای باغ‌های سنتی و غیر اقتصادی بوده تا بتوان افزایش کیفی و کمی محصول را رقم زد.

میری عنوان کرد: آلبالو و گیلاس تولیدی در استان خراسان رضوی از مرغوبیت بالایی برخوردار بوده و عمده آن در این استان مصرف تازه‌خوری داشته و مازاد آن به استان‌های همجوار فرستاده می‌شود، ضمن اینکه بخشی از محصول تولیدی نیز به کشورهای روسیه، عراق، ترکیه، افغانستان و کشورهای عربی حوزه خلیج فارس صادر می‌شود.

وی اضافه کرد: از مشکلات عمده گیلاس کاران باروری کم درختان گیلاس به خصوص رقم تکدانه مشهدی است که پیشنهاد می‌شود باغداران با اجرای طرح سرشاخه‌کاری درختان گیلاس نسبت به جایگزینی ارقام معرفی شده توسط مرکز تحقیقات کشاورزی اقدام کنند.

مدیر باغبانی سازمان جهاد کشاورزی خراسان رضوی تصریح نمود:  باغداران برای کاهش خسارت نسبت به بیمه کردن باغ‌ها نزد صندوق بیمه محصولات کشاورزی، تقویت درختان، استفاده از سامانه‌های ضد تگرگ، مه پاش، سیستم‌های گرمایشی و استفاده از ارقام دیرگل ومتحمل به سرما اقدام کنند.

میری گفت: در طول دوره برداشت به طور متوسط در هر هکتار ۳۰ نفرروز مشغول به کار می‌شوند که در مجموع حدود ۳۴۰ هزار نفر روز در محدوده زمانی برداشت این محصولات در سطح استان مشغول به کار می‌شوند.

به گزارش روابط عمومی سازمان جهاد کشاورزی خراسان رضوی، وی عنوان کرد:  از جمله اقدامات انجام شده طی سال‌های اخیر در راستای بهبود کمی وکیفی عملکرد محصول می‌توان به (اجرای برنامه‌های اصلاحی از قبیل توصیه‌های فنی در زمینه کاشت ارقام سازگار و پرمحصول و کاشت ترکیبی ارقام در خصوص افزایش گردافشانی، استفاده از کندوی زنبور عسل همزمان باگرده افشانی در باغات گیلاس، اجرای طرح سرشاخه‌کاری در باغات قدیمی و کم‌بازده و استفاده از ارقام جدید وارداتی پرمحصول و با بازارپسندی مناسب، احداث باغات مدرن متراکم  و اصلاح و نوسازی و هرس باغات قدیمی)  اشاره کرد.

منبع:ایسنا

ادامه مطلب

اخبار 8

چگونه پایان نامه خود را کتاب کنیم؟

منتشر شده

در

توسط

چگونه پایان نامه خود را کتاب کنیم؟

سازمان انتشارات جهاد دانشگاهی، کارگاه آموزشی اصول استخراج کتاب از پایان نامه را برگزار می کند.

به گزارش ایسنا، کارگاه آموزشی اصول استخراج کتاب از پایان‌نامه با محوریت رشته‌های علوم انسانی ۲۸ تیرماه ۱۴۰۰ از ساعت ۱۰ تا ۱۲ برگزار خواهد شد. دکتر غزاله حجتی و دکتر علیرضا صالحی، مدرسان این دوره آموزشی برخط خواهند بود.

براساس اعلام روابط عمومی سازمان انتشارات جهاد دانشگاهی، علاقه‌مندان به شرکت در این دوره می‌توانند تا ۲۵ تیرماه نسبت به ثبت‌نام اقدام کنند. ثبت نام در این دوره از طریق پست الکترونیکی به نشانی Research@isba.ir یا پیام‌رسان به شماره 09108445943 میسر است.

منبع:ایسنا

ادامه مطلب

اخبار 8

ادامه اکران آنلاین «تکخال» همزمان با سینماها

منتشر شده

در

توسط

ادامه اکران آنلاین «تکخال» همزمان با سینماها

تهیه‌کننده فیلم «تکخال» با اعلام فروش یک میلیاردی این فیلم در سینماها از استقبال مخاطب در اکران آنلاین می‌گوید که تا یک ماه ادامه خواهد داشت.

فیلم «تکخال» که یکی از فیلم‌های اکران نوروزی سینماها بود، چند روزی است در پلتفرم‌های اینرنتی در حال اکران است و محمدحسین فرحبخش در این باره به ایسنا گفت: در روزهای گذشته اکران آنلاین «تکخال» همزمان با اکران پرده‌ای در سینماها آغاز شده و تا یک ماه ادامه دارد.

او با اشاره به استقبال مخاطبان اکران آنلاین افزود: نمایش فیلم در سینماها تاکنون یک میلیارد و 100 میلیون تومان فروش داشته و تا وقتی سینمادارها بخواهند همچنان روی پرده خواهد بود.

به گفته فرحبخش پیش از شروع ماه محرم که تقریبا یک ماه دیگر خواهد بود، نسخه نمایش خانگی «تکخال» در ‌VOD‌ها می‌شود.

«تکخال» به کارگردانی مجید مافی یک کمدی موزیکال است که پوریا پورسرخ، سحرقریشی، شبنم قلی‌خانی، امیر کربلایی‌زاده و یوسف تیموری در آن بازی کرده‌اند.

انتهای پیام

منبع:ایسنا

ادامه مطلب

برترین ها