با ما همراه باشید

اقتصادی

مدرک گرایی چماقی بر سر پیشرفت جامعه!

منتشر شده

در

مدرک گرایی چماقی بر سر پیشرفت جامعه!

یک کارشناس حوزه کار یکی ازعلل عدم جذب فارغ التحصیلان به بازار کار را مدرک گرایی دانست و گفت: دلیل اینکه برخی رشته ها از سوی فارغ‌التحصیلان مورد توجه قرار نمی گیرد و تمایل کمتری به انجام آنها دیده می شود این است که یا نگاه مثبتی نسبت به آنها وجود ندارد یا حقوق و دستمزد پایینی دارند و شأن و کرامت آن کار در جامعه رعایت نشده است.

عبداله مختاری گفت و گو با ایسنا اظهار کرد: تا زمانی که به کار بها ندهیم  و کار را را محترم نشماریم و به رشته های مورد نیاز بازار کار توجه نشان ندهیم، وضعیت فارغ التحصیلان همین گونه است و با فقر مهارتی در جامعه روبرو خواهیم بود.

وی افزود: جامعه ای که به شغل پاکبانی یا باغبانی به چشم حقارت نگاه کند، جامعه پیشرفته ای نخواهد بود لذا ما باید به شغل های تخصصی در دانشگاهها یا سطح اجتماع بها بدهیم.

این کارشناس حوزه کار یکی از علل عدم جذب فارغ‌التحصیلان به بازار کار را مدرک گرایی دانست و گفت: متاسفانه امروز مدرک گرایی به چماقی بر سر پیشرفت جامعه تبدیل شده است، فارغ‌التحصیلان به دلیل داشتن مدرک لیسانس یا بالاتر حاضر به انجام کارهای نظیر باغبانی یا پاکبانی نیستند در حالی که باید دانش آموختگان رشته فضای سبز در شهرداری ها استخدام شوند.

به گفته مختاری در حال حاضر بالغ بر بیست هزار نفر از اتباع بیگانه در فضای سبز شهرداری تهران مشغول کارند در حالی که تحصیل‌کردگان و دانش آموختگان این رشته ها باید مشغول کار باشند.

وی در ادامه نگاه خانواده ها به بحث مهارت افزایی را اثرگذار دانست و تصریح کرد: پدرها و مادرها فرزندان خود را در سنین پایین دکتر مهندس خطاب می کنند به این امید که وقتی بزرگ شدند در این رشته ها وارد بازار کار شوند، آنها فرزند خود را با این هدف به دانشگاه می فرستند که در آینده لیسانس بگیرد و در جامعه مشغول کار شود ولی وقتی از دانشگاه فارغ التحصیل می‌شود نمی‌تواند با مدرک لیسانس برای خود کاری پیدا کند و به ناچار در یک تاکسی اینترنتی مشغول کار می شود.

مختاری در پاسخ به این پرسش که چرا با وجود آنکه بازار مشاغل تخصصی و فنی در کشور داغ است اما فارغ التحصیلان به سمت این مشاغل نمی روند؟ اظهار کرد: برخی از مهارت ها و شغل ها به این دلیل از سوی فارغ‌التحصیلان مورد پذیرش قرار نمی‌گیرد که یا نگاه مثبتی نسبت به آنها وجود ندارد یا از حقوق و دستمزد پایین برخوردارند و شأن و کرامت آن کار در جامعه رعایت نشده است.

این کارشناس بازار کار افزود:وقتی به شغلی مثل باغبانی پایین‌ترین حقوق و دستمزد را بدهیم و توان مالی برای اداره و تامین خانواده اش را نداشته باشد طبیعی است که با تمایل کمتری به انجام این کار روبه رو خواهیم بود؛ در صورتی که باید به این شغل ها برابر یک پزشک حقوق بدهیم و آنها را شغل های پایین تلقین نکنیم.

به گفته وی اگر یک روز تمام مکانیکی ها، تعویض روغنی ها و پنچرگیری های یک شهر را ببندیم یا یک هفته خدمات شهری شهرداری ها را متوقف کنیم، نمی توانیم در آن شهر زندگی کنیم.

مختاری افزود:در قانون کار ذکر شده آن دسته از مشاغلی که شأن اجتماعی آنها پایین‌تر است تا ۵۰ درصد حقوقشان باید بالاتر از حقوق مصوب شورای عالی کار باشد ولی می بینیم نه اضافه کاری دارند نه از پاداش یا سختی کار بهره مند هستند.

وی خاطرنشان کرد: نظام آموزش ما در کنار اهمیت دادن به مشاغل باید نیاز بازار را هم شناسایی و بر اساس آن آموزش های مورد نیاز در برخی رشته ها را تعریف کند. وقتی شغلهای مورد نیاز جامعه را شناسایی کردیم بر اساس آن می توانیم دانشجویان را ساماندهی کنیم. متاسفانه فرد که دیپلم می‌گیرد و می خواهد وارد دانشگاه شود به او می گوییم انتخاب رشته کند در حالی که باید از زمانی که دانش آموزان با سواد خواندن و نوشتن آشنا می شوند و از کلاس پنجم و ششم کم کم آنها را به رشته های فنی مثل برق، مکانیکی، جوشکاری یا کشاورزی و باغبانی آشنا کنیم تا مهارت انجام این شغل ها را فراگیرند.

به گفته این کارشناس، در کشورهای توسعه یافته آهنگر یا جوشکار و تکنسین ها بالاترین حقوق را دریافت می کنند و بحث کارایی و مهارت بیش از مدرک تحصیلی مورد توجه است ولی جوانان ما به مدرکی که می گیرند و کاری با آن پیدا نمی کنند امید بسته اند.

ادامه مطلب
برای افزودن دیدگاه کلیک کنید

یک پاسخ بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اقتصادی

صادرات فرآورده‌های خام دامی کردستان از مرز 607 تن گذشت

منتشر شده

در

توسط

صادرات فرآورده‌های خام دامی کردستان از مرز 607 تن گذشت

ایسنا/کردستان مدیرکل دامپزشکی استان کردستان گفت: در 6 ماهه اول امسال بیش از 607 تن خوراک دام و مکمل آبزیان و انواع فرآورده‌های خام دامی از استان کردستان به خارج از کشور صادر شده است.

 مجتبی ورمقانی در گفت‌وگو با ایسنا اظهار کرد: در سال جاری با هدف ارزآوری و افزایش صادرات محصولات غیر نفتی، حجم صادرات فرآورده‌های خام دامی به خارج از کشور، با وجود مشکلات و تحریم ها، افزایش یافته است.

وی افزود: 18 محموله ماهی قزل آلای منجمد و تازه به میزان 277 هزار و 268 کیلوگرم و 2 محموله خوراک دام و مکمل آبزیان به مقدار 320 هزار کیلوگرم و یک محموله هزار لای نمک سود شده به وزن 10 هزار و 680 کیلوگرم در مجموع به مقدار 607 هزار و 948 کیلوگرم به کشورهای روسیه، ارمنستان، عراق و پاکستان صادر شده که از رشد قابل قبولی برخوردار بوده است.

ادامه مطلب

اقتصادی

مخبر: مناسبات تهران-بغداد نقش بسزایی در ثبات منطقه دارد/ آماده‌ حضور در روند بازسازی عراق هستیم

منتشر شده

در

توسط

مخبر: مناسبات تهران-بغداد نقش بسزایی در ثبات منطقه دارد/ آماده‌ حضور در روند بازسازی عراق هستیم

معاون اول رییس جمهور با اشاره به روابط تاریخی، فرهنگی، سیاسی و اقتصادی جمهوری اسلامی ایران و عراق گفت: مناسبات دو کشور نقش بسزایی در ثبات و امنیت منطقه دارد و باید همکاری های دوجانبه در همه سطوح گسترش یابد.

 محمد مخبر عصر امروز (یکشنبه) در دیدار نخست وزیر عراق بر استفاده از ظرفیت‌ها و توانمندی‌های فیمابین به ویژه در عرصه اقتصادی تأکید کرد و گفت: تهران و بغداد می‌توانند با اتکا بر این ظرفیت‌ها روابط خود را بیش از پیش گسترش دهند.
معاون اول رییس جمهور با تأکید بر اینکه سقف تجارت دو کشور متناسب با شرایط اقتصادی و سیاسی نیست،  اظهار امیدواری کرد: تفاهم نامه‌های انجام شده با معرفی نماینده تام الاختیار از سوی دوطرف به منظور پیگیری قراردادهای میان دو کشور هر چه زودتر اجرایی شود.
مخبر با اشاره به توان مهندسی و ظرفیت بخش خصوصی و دولتی ایران، آمادگی «تهران» برای مشارکت در روند بازسازی عراق را اعلام کرد و گفت: ارتباطات سیاسی فیمابین قطعاً با گسترش روابط اقتصادی پایدارتر و مستحکم‌تر می‌شود.
وی با قدردانی از نخست وزیر عراق در تقویت همکاری‌های دوجانبه اظهار کرد: خوشبختانه بسیاری از طرح‌های مشترک که در سنوات گذشته معطل مانده بود در این مقطع مجدداً راه اندازی شده و باید این روند با قوت ادامه یابد.
معاون اول رییس جمهور در بخش دیگری از سخنانش با اشاره به عشق و علاقه مردم ایران به اباعبدالله الحسین (ع) و شرکت در مراسم اربعین از نخست وزیر عراق خواست تا تمهیدات لازم برای افزایش سهمیه زائران ایرانی اتخاذ کند.
مخبر همچنین به شهادت «عزیزترین فرمانده ایران» حاج قاسم سلیمانی و نیز ابومهدی المهندس در عراق اشاره کرد و گفت: حضور باشکوه مردم ایران و عراق  در مراسم تشییع پیکر این دو سردار شهید حاوی پیام بسیار مهمی بود و نشان از نزدیکی و پیوند دو ملت ایران وعراق با یکدیگر داشت.
معاون اول رییس جمهور با قدردانی از ابتکار دولت عراق در برگزاری کنفرانس منطقه‌ای بغداد به منظور حل بحران‌ها و شناخت ظرفیت‌ها برای تعاملات منطقه‌ای، تصریح کرد: ایران دخالت کشورهای خارجی در منطقه را به زیان کشورهای منطقه می‌داند و بر تلاش برای همکاری‌های دوجانبه و چندجانبه تأکید دارد.
مخبر افزود: حضور آمریکایی‌ها در منطقه نه تنها منفعتی برای کشورهای منطقه نداشته بلکه ضرر و زیان گسترده‌ای برای ملت‌ها به جا گذاشته است.
نخست وزیر عراق نیز در این دیدار با اشاره به زمینه‌های فراوان همکاری میان دو کشور به ویژه درعرصه‌های فرهنگی، تاریخی، تمدنی و دینی گفت: فرصت‌های فراوانی برای افزایش تعاملات فیمابین وجود دارد و در یک و نیم سال گذشته تلاش کرده‌ایم تا طرح‌های مشترک دو کشور را که متوقف مانده بود دوباره احیا کنیم.
مصطفی الکاظمی با اشاره به اهمیت پروژه راه آهن خرمشهر- بصره که می‌تواند خط ریلی چین را به مدیترانه متصل کند، اظهار کرد: ایجاد بسترها و زیرساخت‌هایی نظیر راه‌ها، می‌تواند همکاری‌های استراتژیک فیمابین را تقویت کند و به تحقق رویای بزرگراه مشهد –کربلا و نجف بینجامد.
وی با بیان اینکه روابط ایران و عراق نباید تحت تأثیر هیچ متغیری قرار بگیرد، به بازپرداخت بخشی از مطالبات و تعهدات عراق به ایران اشاره کرد و افزود: بغداد مخالف تحریم‌های ظالمانه علیه ایران است و تلاش می‌کند تا به تمام تعهدات  خود در برابر ایران پایبند باشد زیرا معتقدیم تحریم راه حل نیست و تجربه تحریم‌های عراق در دهه ۹۰ میلادی نشان داد که تحریم‌ها باعث بروز مشکلات عدیده‌ای برای مردم می‌شود.
نخست وزیر عراق با اشاره به نیاز عراق به توانمندی‌های شرکت‌های ایرانی برای توسعه و تکمیل روند بازسازی گفت: عراق نیازمند گاز و برق ایران است و اعلام می‌کنیم که درهای عراق بر روی شرکت‌های ایرانی گشوده است.
مصطفی الکاظمی با قدردانی از دولت و ملت ایران به خاطر ایستادگی در کنار عراق در مبارزه با داعش و تروریسم گفت: تا پایان سال میلادی بخش عمده‌ای از نیروهای آمریکایی از عراق خارج خواهند شد.
نخست وزیر عراق ضمن قدردانی از استقبال گرم مقامات ایرانی از هیئت عراقی، انتصاب مخبر به سمت معاون اول رییس جمهور ایران را تبریک گفت و با اشاره به درخواست معاون اول رییس جمهور کشورمان در خصوص افزایش سهمیه زائران ایرانی گفت: تعداد سهمیه زائران با توجه به شرایط کرونا ۶۰ هزار نفر است که به این ظرفیت با توجه به اشتیاق مردم ایران برای حضور درمراسم اربعین اضافه خواهیم کرد و تسهیلات مناسبی برای ورود آنها در نظر خواهیم گرفت.

منبع: ايسنا

ادامه مطلب

استانها

رصد مداوم بازار/ مرغ ها شناسه دار می شوند

منتشر شده

در

توسط

رصد مداوم بازار/ مرغ ها شناسه دار می شوند

 رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت استان سمنان با اشاره به راه اندازی سامانه جامع تجارت گفت: تمامی کالاهای اساسی از مبدا تا مصرف کننده رصد و پایش می شوند.

 علی تشنه دل در چهارمین جلسه ی کارگروه تنظیم بازار و نظارت بر فرآیند عرضه مایحتاج عمومی و کالاهای اساسی که به صورت مشترک با کار گروه آرد و نان استان سمنان به ریاست شریفی نژاد معاون هماهنگی امور اقتصادی  استاندار برگزار شد با اعلام این خبر گفت: سامانه جامع تجارت نقطه شفا بخش تنظیم بازار است و تمامی کالاهای اساسی با این سامانه قابل رصد و پایش هستند.

وی با بیان اینکه رصد و پایش کالاها اولویت نخست کار گروه تنظیم بازار استان است ، افزود: تمامی تولیدکنندگان موظف هستند کالاهای خود را در این سامانه ثبت و شناسه دار کنند و از این طریق تمامی کالاهای اساسی از مبدا تا مصرف کننده رصد می شود.

رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت استان سمنان تصریح کرد: در این زمینه اولین گامی که در استان انجام شده است شناسه دار کردن گوشت مرغ گرم است و تمامی کشتارگاه ها موظف هستند میزان گوشت مرغ گرم تولیدی خود را در سامانه جامع تجارت ثبت و شناسه دار کنند.

دبیر کار گروه تنظیم بازار استان سمنان عنوان کرد: با این اقدام میزان گوشت مرغ گرم استان از مبدا کشتارگاه ها تا مصرف کننده مورد رصد و پایش قرار می گیرد و کشتارگاه هایی که نسبت به ثبت در سامانه اقدام نکنند سهمیه مرغ زنده آنها قطع و به تعزیرات حکومتی معرفی می شوند.

تشنه دل با اشاره به دیگر دستور کار این نشست اضافه کرد: در این جلسه گزارشی از وضعیت تنظیم بازار کالاهای اساسی ارائه و آخرین وضعیت ذخیره سازی گندم و ذخایر استراتژیک کالاهای اساسی مورد بررسی و در این زمینه گزارشی از سوی دستگاه های مربوطه بیان شد.

منبع: ايسنا

ادامه مطلب

برترین ها