با ما همراه باشید

سیاسی

مراقب باشیم روز به روز ریزش‌ها بیشتر نشود/ اصلاح‌طلبان باید فکری به حال حضور نمایندگان خود در انتخابات کنند

منتشر شده

در

قائم مقام دبیرکل حزب اعتماد ملی گفت: مهم‌ترین مسئله اصلاح‌طلبان این است که باید فکری به حال حضور نمایندگان خود در انتخابات داشته باشند و این موضوع هم بستگی به این دارد که درون جبهه اصلاحات برای رفع موانع رد صلاحیت‌ها چه اقداماتی انجام شود.

اسماعیل گرامی‌مقدم قائم مقام دبیرکل حزب اعتماد ملی در گفت‌وگو با خبرنگار ایلنا، در پاسخ به این سوال که با توجه به زمان باقی مانده تا انتخابات مجلس آیا احزاب اصلاح‌طلب نباید از امروز برنامه‌ای برای انتخاب کاندیدای خود داشته باشند تا به لیست جامع رسیده و در عین حال با نهادهای بالادستی مذاکراتی درباره رد صلاحیت‌ها داشته باشند، گفت:‌ هر جریان سیاسی باید در صحنه حضور داشته باشد. حضور در صحنه هم مستلزم این است که به صورت فعال موانع پیش روی خود برای رسیدن به قدرت را برطرف کند. یکی از مهم‌ترین عوامل کنار گذاشته شدن اصلاح‌طلبان، رد صلاحیت‌های گسترده‌ای بود که شکل گرفت و این علت باعث شد تا اصلاح‌طلبان نتوانند در قدرت حضور پیدا کنند. در عین حال متاسفانه با یکدست شدن قدرت، عارضه‌ای بزرگ به نظام تحمیل شده که یکی از آن‌ها کاهش مشارکت بود.

وی افزود:‌ به همین جهت، در مدت زمان دو سال مانده تا انتخابات مجلس، اصلاح‌طلبان باید دو کار عمده انجام دهند. اول آنکه نیروهایی که صلاحیت نامزدی در انتخابات دارند را در مناطق و حوزه‌های مختلف شناسایی کنند. دوم آنکه برای گفت‌وگو با حاکمیت، با حفظ مواضع اصلاح‌طلبانه و چارچوب‌های ساختاری نظام، راهکارهای مناسبی پیشنهاد دهند تا موانع اصلی برطرف شود.

گرامی‌مقدم تصریح کرد:‌ اگر موانع اصلی برطرف نشود، اصلاح‌طلبان با مشکلات پیچیده مانند دوره‌های قبل مواجه خواهند شد که جمهوریت نظام هم آسیب می‌بیند.

قائم مقام دبیرکل حزب اعتماد ملی اضافه کرد:‌ در مسئله جمهوریت نظام، انقلاب کردیم تا آزادی داشته باشیم تا در کنار آن، عقاید و دیدگاه‌های مختلف فکری در درون نظام با هم رقابت کنند. اگر این موضوع به حداقل برسد، فلسفه انقلاب و جمهوریت را خدشه‌دار می‌کند. از نظر اسلامیت هم معتقدیم که اصل دین بر اساس آزادی و عدالت بنا شده است.

وی در ادامه گفت: در هیچ جای دستورات اسلامی، پایمال کردن حق‌الناس وجود ندارد. اما در انتخابات‌ها می‌بینیم، یک جریان سیاسی بدون ارائه دلایل منطقی رد صلاحیت می‌شود و جریان سیاسی دیگری به آسانی تایید می‌شود. امیدواریم جبهه اصلاحات، در اندیشه برطرف کردن این مانع بزرگ باشد، مسئولان هم برای حفظ و تقویت جمهوریت نظام از روش‌های گذشته دوری کرده و برخی نگران این نباشند که جریان دیگری قدرت را در دست بگیرد. باید بیشتر نگران کسانی که در قدرت هستند باشیم و کار نظارت را با دقت انجام دهیم تا روز به روز ریزش‌ها بیشتر نشود.

وی تاکید کرد: اگر در انتخابات دو سال آینده با کاهش مشارکت مواجه شویم، میزانی مشارکتی که در دو انتخابات گذشته اتفاق افتاد را شاهد نخواهیم بود. اگر در انتخابات بعدی روش‌های موجود اصلاح نشود، ممکن است تبعات عدم مشارکت در کشور بیشتر شود. به همین منظور، امیدواریم، دلسوزانی که در نظام و کشور وجود دارند، برای این چالش، فکری کرده تا عدالت در انتخابات باعث رجوع مردم به مشارکت برای تعیین سرنوشت خودشان باشد.

گرامی‌مقدم در پاسخ به این سوال که اصلاح‌طلبان باید در دادن برنامه‌های خود چه مسیری را در پیش بگیرند؟ گفت:‌ فکر می‌کنم، ضمن آنکه کمیته‌های سیاسی جبهه اصلاحات و احزاب اوضاع و احوال کشور،‌ برنامه‌های اجرایی این دولت و قوانینی که مجلس وضع کرده را رصد می‌کنند، قاعدتا این آمادگی را پیدا می‌کنند تا در نزدیکی انتخابات برنامه‌های خود برای اصلاح وضعیت فعلی، ارائه کنند. به نظر تا مرداد امسال که یک سال از عمر دولت می‌گذرد، می‌شود عملکردها، موفقیت‌ها و ناکامی‌های دولت را ارزیابی و طبق آن برنامه‌ریزی کرد.

وی افزود: همچنین با توجه به دوسالی که از عمر مجلس می‌گذرد، رفته رفته خروجی‌ها مشخص شده است که تا چه میزان مجلس فعلی توانسته مطالبات مردم را پاسخ داده و تا چه میزان هم بر نارضایتی مردم دامن زده است و بر همین اساس اصلاح‌طلبان می‌توانند روی این موارد برنامه‌ریزی کرده و مردم را بر اساس برنامه‌ریزی‌های خود به حضور در انتخابات،‌ دعوت کنند. مهم‌ترین مسئله اصلاح‌طلبان این است که باید فکری به حال حضور نمایندگان خود در انتخابات داشته باشند و این موضوع هم بستگی به این دارد که درون جبهه اصلاحات برای رفع موانع رد صلاحیت‌ها چه اقداماتی انجام شود.

منبع: ايلنا

ادامه مطلب
برای افزودن دیدگاه کلیک کنید

یک پاسخ بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سیاسی

کمک معیشتی ماه اول به حساب همه مشمولان قبلی که متقاضی تجدیدنظر در دهک‌بندی فعلی هستند، واریز شود

منتشر شده

در

توسط

رئیس جمهور به سازمان برنامه و بودجه و وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی دستور داد، کمک معیشتی ماه اول به حساب تمامی افرادی که تا ماه قبل مشمول دریافت یارانه بوده اما در این مرحله کمک معیشتی دریافت نکرده‌اند و متقاضی تجدیدنظر در دهک‌بندی فعلی هستند، واریز شود.

 سید ابراهیم رئیسی پیش از ظهر امروز یکشنبه در جلسه ستاد هماهنگی اقتصادی دولت به سازمان برنامه و بودجه و وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی دستور داد، کمک معیشتی ماه اول به حساب تمامی افرادی که تا ماه قبل مشمول دریافت یارانه بوده اما در این مرحله کمک معیشتی دریافت نکرده‌اند و متقاضی تجدیدنظر در دهک‌بندی فعلی هستند، واریز شود.

رئیس جمهور در این جلسه گفت: اصل بر اعتماد به خوداظهاری مردم است لذا مبلغ کمک معیشتی ماه اول، به حساب این افراد نیز واریز شود تا به محض تأیید درخواست متقاضیان از سوی دستگاه‌های مسئول، این مبلغ توسط آنها قابل برداشت گردد و در ماه‌های آتی نیز همانند سایر مشمولان، بتوانند مبلغ کمک معیشتی را دریافت نمایند.

دکتر رئیسی در این جلسه  تصریح کرد: وزارت تعاون،‌ کار و رفاه اجتماعی موظف است حداکثر ظرف یک ماه، این درخواست‌ها را بررسی و نتیجه نهایی را به سرپرستان خانوار اعلام نماید.

منبع: ايلنا

ادامه مطلب

سیاسی

رسانه‌های بیگانه با تاکید بر افزایش قیمت‌ها اذهان را آشفته می‌کنند

منتشر شده

در

توسط

عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام گفت: ارقامی که در طرح جدید اقتصادی پرداخت شده با محاسبه انجام شده است و دولت سعی کرده افزایش قیمت‌ها را جبران کند. نقایص جزیی نباید ما را از فواید این کار غافل کند.

غلامعلی حداد عادل، عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام و رئیس فرهنگستان زبان و ادب فارسی در گفت‌وگو با خبرنگار ایلنا، در پاسخ به این سوال که نظر شما درباره طرح جدید اقتصادی دولت برای افزایش یارانه‌ها چیست و آیا باعث بهبود وضعیت معیشت مردم خواهد شد یا خیر، گفت:  بله. اگر مردم به استدلال‌های رئیس‌جمهور، وزرا و مسئولان دقت کنند، می‌بینند که کشور به چنین جراحی اقتصادی احتیاج دارد. اما مردم توجه دارند که جراحی اقتصادی کار سختی است. هیچ مریضی به خاطر سختی جراحی از طبیب روگردان نمی‌شود. اگر کسی به خاطر سختی درمان از جراحی پرهیز کند، معالجه نخواهد شد. تحمل سختی جراحی، سلامتی درازمدت را برای بیمار تضمین می‌کند. اخیرا جراحی که در اقتصاد اتفاق افتاده است باعث شد تا مردم با افزایش قیمت‌ها رو به رو شوند اما مردم توجه کنند، قبل از آنکه افزایش قیمت‌ها حاصل شود، پول به حساب مردم ریخته شده است. اما بعضی از رسانه‌های بیگانه با تاکید بر افزایش قیمت‌ها اذهان را آشفته می‌کنند. رسانه‌های داخلی باید در این زمینه بیدار و مراقب باشند.

حداد عادل در پاسخ به این سوال که آیا رقم واریز شده رقم مناسبی است یا خیر، گفت: پرداخت این ارقام با محاسبه انجام شده است. دولت سعی کرده تا افزایش قیمت را جبران کند. حتی در دهک‌های اولیه مقداری هم اضافه‌تر واریز شده است. اما ممکن است در مقام اجرا نواقصی وجود داشته باشد. آن‌هایی که اعتراض دارند ثبت نام کنند و در نهایت به این اعتراضات رسیدگی خواهد شد. نقایص جزیی نباید ما را از فواید این کار غافل کند.

منبع: ايلنا

ادامه مطلب

سیاسی

رتبه‌بندی معلمان باید هرچه زودتر اجرایی شود

منتشر شده

در

توسط

نماینده رشت گفت: معمولا اعتراضات و تجمعات فرهنگیان آرام است، اما اگر هم کسی بازداشت می‌شود قطعا سازمان‌های امینتی دقت می‌کنند و افرادی که از چارچوب اعتراض خارج می‌شوند را بازداشت می‌کنند.

جبار کوچکی‌نژاد نماینده مردم رشت در گفت‌وگو با خبرنگار ایلنا، در رابطه با اعتراضات اخیر و بازداشت معلمان و همچنین تهدیدی که از جانب وزیر آموزش و پرورش خطاب به معلمان مطرح شده بود، گفت: من وقتی تهدید وزیر را در رسانه‌ها دیدم تعجب کردم و خوب شد که آقای وزیر در این زمینه عذرخواهی کرد، اما در خصوص کلیت این مساله معتقد به این هستم که یک وقتی شما این حرف را به کل فرهنگیان خطاب می‌کنید که آن کسی که به فرض اعتراض می‌کند اخراج می‌شود؛ در صورتی که قانون اساسی اعتراض را حق مردم ایران می‌داند و این درست نیست.

وی ادامه داد: چند روز قبل مقام معظم رهبری دیداری با کارگران داشتند و در این دیدار تاکید کردند که وقتی کارگران به خاطر ظلمی که به آن‌ها می‌شود اعتراض می‌کنند، حق دارند، یعنی ایشان برای کارگران حق اعتراض قائل شدند. اما در مجموع این نوع صحبت کردن با فرهنگیان اتفاق خوبی نیست.

عضو کمیسیون برنامه و بودجه مجلس در رابطه با لایحه رتبه‌بندی و تاخیر در اجرای این مصوبه، عنوان کرد: درخصوص موضوع رتبه‌بندی ما از ابتدا به مسأله رتبه‌بندی به این شکل معترض بودیم، این چیزی که تصویب شد یک رتبه‌بندی تقریبا شسته و رفته‌ای است و رتبه‌‌بندی به آن شکل که مدنظر و قابل توجه بود، در آن نیست.

وی اضافه کرد: در هر حال همین را هم دارند با تأخیر اجرا می‌کنند، ما انتظار داشتیم که در هفته معلم این را اعلام کنند و احکام فرهنگیان صادر شود اما هنوز در کمیسیون‌های دولت دست به دست می‌شود. خب با این وضعیت اجرای آن زمان‌بر می‌شود، چراکه بعد از این باید شیوه نامه اجرایی تدوین شود، به شخصه معتقدم که باید سرعت بدهند و مصوبه مجلس را به سرعت اجرا کنند، اگر این را اجرا کنند تا حدی دغدغه‌ها رفع شده و فرهنگیان آرام می‌شوند.

کوچکی‌نژاد در رابطه موضوع بازداشت معلمان، عنوان کرد: البته معمولا اعتراضات و تجمعات فرهنگیان آرام است، اما اگر هم کسی بازداشت می‌شود قطعا سازمان‌های امینتی دقت می‌کنند و افرادی که از چارچوب اعتراض خارج می‌شوند را بازداشت می‌کنند. شما می‌بینید مثلاً ۵۰۰ نفر معلم اعتراض می‌کنند ولی ۳ نفر بازداشت می‌شوند، مشخص است که آن ۳ نفر یک بحث‌های امنیتی دارند که بازداشت شدند نه به عنوان یک معلم معترض.

منبع: ايلنا

ادامه مطلب
تبلیغات

برترین ها