با ما همراه باشید

علمی پزشکی

مردان بیش از زنان در معرض بیماری هستند/ لزوم معاینه و آزمایش خون PSA در مردان بالای ۵۰ سال

منتشر شده

در

اهمیت سلامت مردان  در بسیاری کشور‌ها  با هدف افزایش آگاهی از مشکلات پیشگیری از سلامتی و تشویق به تشخیص زودهنگام و درمان بیماری در مردان و پسران، تعیین شده است.

اطلاع رسانی و بررسی هزینه برای آموزش مردان به منظور آگاهی در مورد انتخاب سبک وشیوه زندگی سالم، انجام ویزیت‌ها و معاینات منظم توسط پزشک، آموزش سکته‌های مغزی، انواع سرطان (بیضه، پروستات، پوست، ریه، گوارش و…)، بیماری‌های قلبی عروقی، دیابت و نقرس و سایر مواردی از این قبیل از اهداف فعالیت‌های هفته سلامت است.

مردان نسبت به زنان در معرض فاکتور‌های خطر محیطی و شغلی بیشتری هستند و عادات غلطی مانند مصرف سیگار، الکل، اعتیاد و استرس شغلی در آن‌ها بیشتر است از سوی دیگر مردان کمتر به پزشک مراجعه می‌کنند و  به دلایل مختلف از جمله موانع فرهنگی تا بروز مراحل پیشرفته و خطرناک بیماری به تأخیر می‌اندازند.

سرطان پروستات

قابل تشخیص بودن بیماری پروستات در مراحل ابتدایی

قهرمان پوری، سرطان شناس در گفت‌وگو با باشگاه خبرنگاران جوان درباره بیماری پروستات  که یکی از مشکلات شایع در مردان است، اظهار کرد: سرطان پروستات در مردان، اغلب در مراحل ابتدایی به وسیله معاینه بالینی (معاینه از طریق رکتوم) و آزمایش غربالگری خون (PSA) قابل تشخیص است؛ بنابراین به تمام مردان بالای ۵۰ سال یا با سنین کمتر از ۵۰ سال که سابقه وراثتی مثبت دارند، غربالگری به کمک معاینه و آزمایش خون PSA توصیه می‌شود.

او افزود: آزمایش خون PSA (Prostate specific antigen) حتی در مراحل بدون علامت نیز می‌تواند به تشخیص زودهنگام سرطان پروستات کمک کند. در مواردی که سطح سرمی آن بالای ۴ نانوگرم در میلی لیتر باشد، نیاز به بررسی‌های بعدی از جمله بیوپسی از پروستات افزایش می‌یابد؛ همچنین سطح بالای PSA در خون در آزمایش پایه اولیه احتمال گسترش تومور را بالاتر می‌برد.

پوری ادامه داد: افزایش زیاد سطح PSA در سرم احتمال بدخیم بودن را بالاتر می برد. در موارد خوش خیمی مانند عفونت و التهاب پروستات، بزرگی خوش خیم پروستات، لمس و فشار به پروستات مانند دوچرخه سواری و موتور سواری و نهایتا بیوپسی پروستات نیز سطح سرمی PSA را بالا می‌برد؛ بنابراین بالا بودن سطح سرمی هورمون PSA به تنهایی دال بر سرطان بدخیم پروستات نخواهد بود و بررسی تکمیلی بیشتری نیاز دارد.

او بیان کرد:  میزان بقا برای بیماران مبتلا به سرطان پروستاتی که پیشرفت نکرده بسیار بالاتر از سرطان پیشتاز یافته است، حتی بیماران در مراحل ابتدایی درمان قطعی پیدا می‌کنند.

این پزشک متخصص ادامه داد: علائم شایع در این بیماران شامل مشکل در ادرار کردن مانند کاهش نیروی ادرار، تکرر، سوزش و درد حین ادرار کردن، ایجاد احساس اضطراب است. در موارد پیشرفته حتی وجود خون در ادرار، اختلال نغوط یا اختلال کلیه ممکن است رخ دهد.

او افزود: در موارد نادرتر وجود خون در مایع منی همچنین احساس درد ناحیه کمر و لگن یا ناحیه تناسلی، کاهش وزن، خستگی مزمن و آنمی بی‌اختیاری ادرار نیز رخ می‌دهد. برای تعیین نوع درمان باید به یک سری نکات از جمله سن بیمار، سایر مشکلات پزشکی و راهکارهای قبلی دقت کرد و نهایتا درمان سرطان پروستات را شروع کرد. درمان آن بسته به نوع سرطان و پیشرفت بیماری دارد که شامل درمان‌های هفتگانه استاندارد جراحی، رادیوتراپی، شیمی درمانی، هورمون درمانی و براکی تراپی، بیولوژیک تراپی، بیسفوسفانات‌ها می شود .

پوری درباره عوامل خطرساز این نوع بیماری گفت: عوامل خطر بروز سرطان شامل سابقه خانوادگی، سن بالا، چاقی و سیاه پوست بودن است. تشخیص ابتدایی و قطعی سرطان علاوه بر شرح حال و معاینه فیزیکی و تست خونی PSA، به وسیله بیوپسی از طریق رکتال و سونوگرافی یا ام آر آی از طریق رکتال تایید می‌شود. برای تشخیص میزان گسترش تومور و نوع درمان ممکن است از بررسی‌های تشخیصی مکمل مانند اسکن استخوان، سونوگرافی، سی تی اسکن، ام ار آی، اسکن PET لازم باشد.

عفونت ادراری

دیابتی ها از آنالیز دوره‌ای کلیه‌ها غافل نشوند

فرزانه فتوحی، متخصص کلیه و مجاری ادراری تناسلی در گفت‌وگو با باشگاه خبرنگاران جوان درباره عفونت های ادراری در مردان اظهار کرد: هر فردی ممکن است فردی در کودکی دچار اختلال در عملکرد کلیه‌ها شده باشد اما این ممکن است این عارضه در بزرگسالی علائم بیشتری از خود نشان خواهد داد. باید به محض مشاهده هر علامت مشکوکی در سیستم ادراری مثل قطع و وصل شدن، تنگی مجاری، انحراف راستا و یا شب ادراری در بچه‌ها به پزشک مراجعه کند.

این متخصص نفرولوژی درباره بیمارانی که ویروس کرونا دارند و یا مشکوک به ابتلا هستند و تحت دیالیز نیز قرار می‌گیرند، گفت: به این بیماران برای حفظ سلامت خود و سایر بیماران تحت دیالیز، در بخش‌های ایزوله و یا در ساعاتی متفاوت از سایر بیماران خدمات ارائه می شود.

او گفت: بیماران مبتلا به بیماری فشار خون و قند باید از آنالیز دوره‌ای شرایط کلیه‌ها غافل نشوند، همچنین افرادی که کلیه سنگ ساز و یا مبتلا به پروستات دارند نیز باید تحت نظر پزشک متخصص باشند تا کارکرد کلیه‌ها به دلیل ابتلا به این بیماری‌ها دچار اختلال نشود.

فتوحی در پایان تصریح کرد: در بعضی موارد بیماری‌های مربوط به اختلال در فرایند کارکرد کلیه‌ها بدون علامت و یا کم علامت است. افرادی که دارای سابقه خانوادگی نارسایی کلیوی هستند، باید از ۲۰ سالگی آزمایشات دوره‌ای همانند فشار خون، دیابت و آنالیز کارکرد کلیه‌ها را برای دو بار در سال انجام دهند. تمام آقایان باید از سنین پایین تر به موقع برای چکاپ پیش پزشک مراجعه کنند تا از ظهور بیماری های ناگهانی، جلوگیری کنند.

منبع:باشگاه خبرنگاران جوان

ادامه مطلب
برای افزودن دیدگاه کلیک کنید

یک پاسخ بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سلامت

کشوری که در یک هفته بیشتر جمعیتش را علیه کرونا واکسینه کرد

منتشر شده

در

توسط

کشوری که در یک هفته بیشتر جمعیتش را علیه کرونا واکسینه کرد

بوتان کشوری است در ارتفاعات هیمالیا، جایی بین هند و چین که توانسته است تقریبا به همه بزرگسالان واجد شرایط خود واکسن کووید ۱۹ تزریق کند.

به گزارش ایسنا، یونیسف از این اقدام به عنوان موفقیتی چشمگیر نام برده است.

وزرات بهداشت بوتان گفته است ۹۰ درصد بزرگسالان این کشور که کل جمعیت آن، نزدیک به ۸۰۰ هزار نفر است در مدت هفت روز واکسینه شدند.

دکتر سونام ونگچوک از اعضای تیم ضربت واکسیناسیون در بوتان می‌گوید: دسترسی به مناطق جغرافیایی سخت‌گذر دشوار بود اما به دلیل برنامه‌ریزی‌های مناسب توانستیم دز اول و دز دوم را (برای افرادی که دز اول را دریافت کرده بودند) در فاصله یک هفته با موفقیت تزریق کنیم.

مجموعا جمعیت بزرگسال بوتان حدود ۵۳۰ هزار نفر است و بسیاری از آنها در مناطق کوهستانی دور از دسترس و فاقد راه مناسب برای عبور و مرور زندگی می‌کنند.

در بعضی مناطق اعضای تیم واکسیناسیون برای دسترسی به روستاها ناچار به ساعت‌ها کوه‌پیمایی شدند.

این کشور محصور در خشکی، بخشی از محموله واکسن مورد نیاز خود را از هند و بخشی دیگر را از مازاد کشورهای دیگر تامین کرده است.

یونیسف دستاورد کشور بوتان در واکسیناسیون را الگویی برای کشورهای دیگر نامیده است و از همه کشورهای جهان درخواست کرده است تا واکسن‌های مازاد خود را به کشورهایی که نیاز دارند اهدا کنند.

به گزارش بی بی سی، در این کشور فقط حدود ۲۵۰۰ مورد ابتلا به این بیماری و دو مورد فوت گزارش شده بود. مقامات بوتان می‌گویند آنها پیشینه موفقیت‌آمیزی در زمینه برنامه‌های واکسیناسیون عمومی در این کشور داشتند و هیچ تردیدی در مورد واکسن کووید وجود نداشت.

ادامه مطلب

استانها

راه‌اندازی پایگاه تجمیعی واکسیناسیون در دانشگاه آزاد اهواز

منتشر شده

در

توسط

راه‌اندازی پایگاه تجمیعی واکسیناسیون در دانشگاه آزاد اهواز

  رئیس مرکز بهداشت غرب اهواز از راه‌اندازی پنجمین پایگاه تجمیعی واکسیناسیون کووید – ١٩ در منطقه غرب اهواز خبر داد.

دکتر مهران احمدی‌بلوطکی اظهار کرد: در راستای رفاه حال مراجعین و پوشش مناطق مختلف در حوزه غرب اهواز، پایگاه تجمیعی واکسیناسیون کووید – ١٩ در محل سالن دانشگاه آزاد امروز (٩ مردادماه) شروع به کار کرد.

به گزارش ایسنا به نقل از مرکز بهداشت غرب اهواز، وی افزود: بدین ترتیب تعداد پایگاه‌های تجمیعی واکسیناسیون کووید – ١٩ در غرب اهواز به پنج پایگاه رسید.

رئیس مرکز بهداشت غرب اهواز در ادامه محل پایگاه‌های واکسیناسیون حوزه غرب اهواز را به این شرح برشمرد: ۱. سالن خلیج فارس واقع در محل نمایشگاه بین المللی کیانپارس،  ۲.سالن صادرات واقع در کوی مجاهد، خیابان برهان بین یاور ۶ و تکریم ۳، ۳. سالن هلال واقع در سینما هلال، جنب پل لشکر، ۴. کتابخانه مرکزی واقع در جاده ساحلی غربی، پارک دولت و ۵. سالن سلف سرویس دانشگاه آزاد اسلامی واقع در فرهنگ شهر.

منبع: ايسنا

ادامه مطلب

سلامت

دستور وزیربهداشت درباره ثبت نام، نوبت دهی و تزریق واکسن سنین ۵۵ تا ۵۸ سال در تهران

منتشر شده

در

توسط

دستور وزیربهداشت درباره ثبت نام، نوبت دهی و تزریق واکسن سنین ۵۵ تا ۵۸ سال در تهران
عکس خبر آرشیوی است.

وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی، در نامه ای به دکتر علیرضا رییسی، معاون بهداشت وزارت بهداشت، درخصوص ثبت نام، نوبت دهی و تزریق واکسن افراد ۵۵ تا ۵۸ ساله در شهر تهران، تاکید کرد.

به گزارش ایسنا، دکتر سعید نمکی در نامه ای خطاب به دکتر علیرضا رییسی آورده است: «پیرو برنامه ریزی های قبلی در مورد گروه های هدف واکسیناسیون و با توجه به موجودی واکسن و ظرفیت پایگاه های واکسیناسیون، شایسته است در شهر تهران جهت ثبت نام افراد ۵۵ تا ۵۸ ساله در سامانه و نوبت دهی و تزریق واکسن این گروه اقدام گردد.»

ادامه مطلب

برترین ها