با ما همراه باشید

بین الملل

مردم افغانستان چهره واقعی آمریکا را بشناسند

منتشر شده

در

مردم افغانستان چهره واقعی آمریکا را بشناسند

شرکت‌کنندگان در وبینار بررسی ۲۰ سال حقوق بشر و دموکراسی آمریکایی در افغانستان با قدردانی از شخصیت ضد استکباری آن شهید وارسته، با اشاره به جنایات ضد انسانی آمریکا در افغانستان، تاکید کردند که مردم افغانستان باید چهره واقعی آمریکا را بشناسند.

به گزارش ایسنا حجت الاسلام والمسلمین سید عیسی حسینی مزاری؛ رییس کل مرکز فعالیت های فرهنگی اجتماعی تبیان که در وبینار بررسی ۲۰ سال حقوق بشر و دموکراسی امریکایی در افغانستان به مناسبت سومین سالگرد شهادت دکتر سید محمد علی شاه موسوی گردیزی، زندانی بی‌گناه شماره ۱۱۵۴ گوانتانامو صحبت می‌کرد، با بیان سه ویژگی شخصیتی این شهید که او را نسبت به سایر شهدای افغانستانی برجسته می‌سازد، به خصوص این‌که این شهید قطعا استکبارستیز و یک شخصیت بین‌المللی بود، گفت: دستگیری خشونت‌بار شهید موسوی گردیزی توسط نیروهای آمریکایی، ماهیت حقوق بشر آمریکایی را بیش از پیش آشکار می سازد.

حسینی مزاری  تاکید کرد: امروز جنایات آمریکایی‌ها در افغانستان و سایر کشورهای اسلامی و غیراسلامی با پوشش حقوق بشر صورت می‌گیرد و مردم ما باید چهره واقعی آمریکا را بشناسند.

در ادامه این وبینار، سید محمد مجتبی موسوی؛ فرزند شهید هم گفت: پدرم با وجودی که در سال ۱۳۸۰ در مقطع تخصصی دانشکده پزشکی تهران قبول شد؛ ولی ساختن وطن را ترجیح داد و به افغانستان برگشت.
او در ادامه افزود: (پدرم) فکر می‌کرد که دموکراسی و حقوق بشر آمریکایی واقعیت دارد و قرار است تغییراتی اتفاق بیافتد؛ اما این خیال خام مردم افغانستان و این سراب که امریکایی به ما فروخته بودند بیشتر از یک‌سال برای پدر من دوام نیاورد.

ناصر جهانشاهی رایزن فرهنگی سابق جمهوری اسلامی ایران در افغانستان نیز از دیگر سخنرانان این وبینار بود که در این مراسم گفت: ما شاهد بودیم که شهید موسوی گردیزی در دورانی که در افغانستان دوران دولت‌سازی بود و ارتش تروریست امریکا وارد افغانستان شد، مورد هجمه واقع شد و در زندان گوانتانامو آمریکا به جرم حمایت از ارزش های دینی و ملت مسلمان افغانستان مدت مدیدی را زندانی بود.
جهانشاهی افزود: ایشان تلاش سنگینی می کرد تا با آگاهی بخشی و روشنگری به مردم، ماهیت پلید نیروهای امریکایی را برای مردم افشا کند. خصوصا با عنایت به تجربه ای که در دوران اسارت در گوانتانامو به دست آورده بود.

همچنین عابد اکبری؛ مدیر عامل مؤسسه تحقیقات بین المللی ابرار معاصر تهران و استاد دانشگاه در وبینار بررسی ۲۰ سال حقوق بشر و دموکراسی امریکایی در افغانستان گفت: شهید موسوی گردیزی و شهید موسوی گردیزی هایی که در افغانستان در طی دو دهه گذشته یا در زندان گوانتانامو و یا در زندان های مخوف دیگر امریکایی در افغانستان و جاهای مختلف دنیا از فعالیت در عرصه سیاسی اجتماعی افغانستان محروم شدند و یا در ادامه حتی زندانی بودن شان هم تحمل نشد و حذف شدند و به شهادت رسیدند اگر امروز بودند قطعا جامعه افغانستان می‌توانست رهبران سیاسی بالنده تر و فعال تری در خودش ببیند.

دکتر محمد نبی احمدی، همرزم شهید نیز در این وبینار تصریح کرد: نفرت و خشم شهید موسوی گردیزی از سیستم امریکا و حاکمیت لیبرال دموکراسی دروغین آنها یک خشم و نفرت شخصی نبود. او با تمام وجود خود بی انصافی و بی عدالتی و غیر قابل قبول بودن این سیستم  را درک کرده بود. شهید موسوی از سوی مردم افغانستان باید بیشتر شناخته شود.
براساس این گزارش، محمد حسن جعفری، دبیرکل حزب رفاه ملی افغانستان در این وبینار گفت: آمریکایی ها افغانستان را تبدیل به ویرانه ساختند و علاوه بر آن، گروه های نیابتی امریکا در افغانستان کماکان حضور دارد و امریکا ضمن اینکه به نحوی دولت افغانستان را حمایت می‌کرد، گروه طالبان  و داعش را نیز حمایت می‌کرد که اظهارات خانم کلینتون و ترامپ اثبات کننده این موضوع است.

غلام‌حسین ناصری، عضو مجلس نمایندگان هم که در وبینار بررسی ۲۰ سال حقوق بشر و دموکراسی امریکایی در افغانستان سخن می‌گفت، اظهار داشت: در سایه ۲۰ حضور امریکا و ناتو، افغانستان تبدیل به یک جهنم سوزان شده است، نه تروریزم نابود شد، نه کشت و قاچاق مواد مخدر کاهش پیدا کرد – امروز ۸۰ تا ۸۶ درصد مواد مخدر تمام جهان در افغانستان تولید می شود- و نه هم حکومت‌داری خوب ایجاد شد.
او تاکید کرد که امریکا نه تنها در جهت ملت‌سازی؛ بلکه در تمام عرصه ها ناکام بوده و امروز واقعیت های عینی افغانستان غیر از آن چیزی است که غربی‌ها عنوان می کردند.

همچنین مولوی مفلح، رییس نهضت اسلامی افغانستان در این وبینار  گفت:  این نهضت بیست سال قبل نیز می گفت که حضور آمریکایی ها در افغانستان یعنی  جنگ و فساد، فحشا و منکرات و حالا نیز می گوید. وی در عین حال با انتقاد گفت: یک چیزی که بسیار مهم است، این است که ما نباید کل بار خود را بر سر امریکایی ها بیاندازیم، بلکه بیشتر از همه رهبران ناکارآمد افغانستان در این بازی های کثیف استخباراتی کشورهای استکباری نقش بازی کردند و زمینه ترویج فساد و فرهنگ ملحد آن ها را هموار ساختند.

عبداللطیف نظری، استاد دانشگاه نیز در وبینار بررسی ۲۰ سال حقوق بشر و دموکراسی امریکایی در افغانستان به مناسبت سومین سالگرد شهادت دکتر سید محمد علی شاه موسوی گردیزی، زندانی بی‌گناه شماره ۱۱۵۴ گوانتانامو، خاطرنشان ساخت: امریکایی ها برای ملت سازی به افغانستان نیامده بودند و هدف امریکا رصد کشورهای منطقه بود به خصوص رقبای امریکا که شامل چین، روسیه و جمهوری اسلامی ایران می‌شود؛ اما بحث هایی مثل آزادی بیان، موکراسی، حقوق بشر، ملت سازی و کمک به رسانه های افغانستان این‌ها همه ویترین ها و ابزارهایی بودند که امریکایی ها تحت این پوشش می‌خواستند اهداف ژئوپلیتیک خود را دنبال کنند.

گفتنی است شهید دکتر موسوی گردیزی در ۱۲ مرداد سال ۱۳۹۷ در یک حمله انتحاری گروه داعش به همراه بیش از ۳۰ نمازگزار دیگر در شهر “گردیز”، مرکز ولایت “پکتیا” به شهادت رسید. شهیدگردیزی در ۲۲ مرداد ۱۳۸۲ در یک حمله شبانه نیروهای امریکایی به شکل وحشیانه‌ای به اسارت گرفته شد و ۴۰ ماه در بند این نیروها به خصوص در زندان گوانتانامو بود.

همزمان با خروج نیروهای امریکایی و ناتو از افغانستان و به مناسبت سومین سالگرد شهادت دکتر سید محمد علی‌شاه موسوی گردیزی؛ زندانی بی‌گناه شماره ۱۱۵۴ در زندان مخوف گوانتانامو، وبینار «بررسی ۲۰ سال حقوق بشر و دموکراسی امریکایی در افغانستان» روز دوشنبه با حضور اعضای خانواده، هم‌سنگران و دوستان شهید موسوی گردیزی و همچنین رهبران سیاسی و احزاب، نمایندگان مجلس و استادان دانشگاه از سوی خبرگزاری صدای افغان(آوا) و بنیاد شهید دکتر موسوی گردیزی برگزار شد.

ادامه مطلب
برای افزودن دیدگاه کلیک کنید

یک پاسخ بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بین الملل

تاکید وزیران خارجه ایران و چین بر پیشبرد روابط بر اساس موافقتنامه همکاری‌های ۲۵ ساله

منتشر شده

در

توسط

تاکید وزیران خارجه ایران و چین بر پیشبرد روابط  بر اساس موافقتنامه همکاری‌های ۲۵ ساله

وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران در آستانه برگزاری بیست و یکمین اجلاس سران شانگهای در تاجیکستان امروز با «وانگ ایی»، وزیر امور خارجه چین دیدار و گفتگو کرد.

  حسین امیر عبداللهیان در این دیدار ضمن تاکید بر آسیا محور بودن سیاست خارجی دولت سیزدهم، بر عزم جمهوری اسلامی ایران بر پیشبرد روابط با چین بر اساس موافقتنامه همکاری های ۲۵ ساله بعنوان نقشه راه دوکشور تاکید کرد.

امیرعبداللهیان با اشاره به موضوعات چندجانبه همکاری جمهوری اسلامی ایران با چین، ضمن قدردانی از مواضع حمایت کننده دولت چین از رویکرد کشورمان، آمریکا را متهم اصلی تضعیف برجام و همکاری های هسته ای کشورمان دانست.

وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران با اشاره به مواضع غیرسازنده آمریکا در قبال موضوع هسته ای کشورمان تاکید کرد: کاخ سفید باید یادبگیرد در مقابل ملت ایران، از لحن تهدیدآمیز استفاده نکند.

امیر عبداللهیان “خروج مفتضحانه امریکا از افغانستان بدنبال اشغال چندین ساله این کشور” را نمونه ای دیگر از یکجانبه گرایی غیرسازنده امریکا دانست که اثرات نامطلوب آن متوجه همسایگان افغانستان گردیده است.

وزیر امور خارجه کشورمان ایجاد دولت فراگیر در افغانستان با مشارکت همه اقوام را تنها شکل مطلوب آینده سیاسی این کشور اعلام کرد.

امیرعبداللهیان در پایان با اشاره به همکاری های ارزشمند دو کشور در مبارزه با کرونا، از همکاری های گسترده دولت چین با کشورمان در ارسال محموله های واکسن که در پی گفتگوهای روسای جمهور دو کشور صورت پذیرفت، قدردانی کرد.

وزیر امور خارجه چین نیز در این دیدار  بر همکاری های دو کشور در موضوعات بین المللی و از جمله حمایت چین از عضویت دایم ایران در شانگهای تاکید کرد.

وی اجرای موافقتنامه همکاری های ۲۵ ساله دو کشور را بعنوان نقشه راه مهم روابط دوکشور دانسته و بر عزم چین در توسعه همه جانبه روابط با جمهوری اسلامی ایران تاکید نمود.

وزیر امور خارجه چین استمرار رایزنی دو کشور در خصوص آینده سیاسی افغانستان را خواستار شد.

منبع: ايسنا

ادامه مطلب

بین الملل

شهاب حسینی برنده قدیمی ترین جوایز فیلم اروپا شد

منتشر شده

در

توسط

شهاب حسینی برنده قدیمی ترین جوایز فیلم اروپا شد

شهاب حسینی برای بازی در فیلم «اولین برف»  بهترین بازیگر مرد جوایز سالانه سینمای فنلاند (یوسی) شد.

 برندگان جوایز سالانه سینمای فنلاند (یوسی) اعلام شد و شهاب حسینی برای نقش آفرینی در فیلم  «اولین برف» ساخته حامی رمضان، موفق به کسب جایزه بهترین بازیگر مرد این رویداد شد.

«اولین برف» اولین ساخته بلند حامی رمضان کارگردان ایرانی – فنلاندی که پیش از این در بخش نسل جشنواره فیلم برلین رونمایی شد و داستان آن درباره زندگی پسربچه‌ای ۱۳ ساله در یکی از روستاهای فنلاند است که زندگی اش با عدم پذیرش درخواست پناهندگی خانواده اش دگرگون می‌شود.

شبنم قربانی، آران-سینا کشوری و کیمیا اسکندی دیگر بازیگران این فیلم هستند.

جوایز فیلم یوسی که مهم‌ترین جوایز سالانه سینمای فنلاند است، از سال ۱۹۴۴ اعطا می‌شود و به عنوان قدیمی‌ترین جوایز فیلم در اروپا شناخته‌ می‌شود.

منبع: ايسنا

ادامه مطلب

بین الملل

اولویت دولت من اقتصادی است/ به دنبال توسعه مناسبات اقتصادی هستم

منتشر شده

در

توسط

اولویت دولت من اقتصادی است/ به دنبال توسعه مناسبات اقتصادی هستم

رئیس جمهور با بیان اینکه سطح روابط اقتصادی ایران و بلاروس کافی و راضی کننده نیست، گفت: تکمیل هر چه سریع تر پروژه های مشترک دو کشور می تواند روند گسترش تعاملات اقتصادی دوجانبه را تسریع و تسهیل کند.

  سید ابراهیم رئیسی عصر امروز پنجشنبه در نخستین روز از سفر به تاجیکستان، در دیدار “الکساندر لوکاشنکو” رئیس جمهور بلاروس که با حضور وی درمحل اقامت رئیس جمهور کشورمان برگزار شد با تاکید بر این که اولویت دولت من اقتصادی است، افزود: به دنبال توسعه مناسبات اقتصادی در منطقه هستم و به وزرای اقتصادی و فنی دستور داده ام پیگیر اجرای توافقات مشترک باشند.

رئیسی خاطرنشان کرد: تهران و مینسک زمینه ها و ظرفیت های بسیار خوبی برای گسترش روابط دارند و روابط خوب و سازنده سیاسی دوجانبه می تواند به عملیاتی شدن هر چه بیشتر و سریع تر این ظرفیت ها کمک موثری کند. تامین متقابل کالاها و خدمات مورد نیاز ایران و بلاروس از یکدیگر یکی از زمینه های خوب تقویت مناسبات اقتصادی است.

رئیسی به اعتراف دولتمردان آمریکایی مبنی بر شکست سیاست فشار حداکثری ضد مردم ایران اشاره کرد و اظهار داشت: توسعه مناسبات منطقه ای یکی از راههای مقابله با تحریم است و کشورهایی مثل ایران و بلاروس زمینه و راه های غلبه بر تحریم ها را پیدا کرده اند.

الکساندر لوکاشنکو رئیس جمهور بلاروس نیز در این دیدار گفت: هیچ کشوری نتوانسته با تحریم کشورهای دیگر به موفقیت دست یابد و تحریم اساسا سیاست شکست خورده ای در جهان است.

لوکاشنکو با تاکید بر علاقمندی برای گسترش روابط و همکاری های اقتصادی با جمهوری اسلامی ایران تصریح کرد: سطح فعلی روابط اقتصادی دو کشور به هیچ وجه تناسبی با روابط دوستانه سیاسی ایران و بلاروس ندارد و باید با بهره گیری از ظرفیت های مناسب موجود مناسبات اقتصادی را هر چه بیشتر گسترش دهیم.

وی گفت: نیاز داریم کارگروه مشترکی تشکیل شود تا علاوه بر تسریع در تکمیل پروژه های مشترک نقشه راه عملیاتی ارتقای سطح روابط دو کشور را تدوین کند.

منبع: ايسنا

ادامه مطلب

برترین ها