با ما همراه باشید

اخبار 19

مسئولین به افراد بی‌بضاعت و روزمزدها توجه داشته باشند

منتشر شده

در

مسئولین به افراد بی‌بضاعت و روزمزدها توجه داشته باشند

ایسنا/البرز به علت شیوع ویروس کرونا و توصیه‌های اکید مسئولان و متخصصان امور بهداشتی و درمانی مبنی بر پرهیز از برگزاری تجمعات باهدف جلوگیری از گسترش بیماری که منجر به توقف موقت برگزاری مراسم عبادی سیاسی نماز جمعه شده است، آیت‌الله حسینی همدانی در قالب پنجمین خطبه مکتوب جمعه توصیه‌ها و تذکراتی را بیان کرد.

به گزارش ایسنا به نقل از روابط عمومی دفتر نماینده ولی‌فقیه در استان البرز و امام‌جمعه کرج، متن چهارمین خطبه مکتوب جمعه نماینده رهبر معظم انقلاب اسلامی در استان البرز و امام‌جمعه کرج به شرح زیر است:

بِسْمِ اللَّهِ الرَّحْمَنِ الرَّحِیمِ

اَلحَمدُالله رَبِّ‌العالَمینَ وَالصَّلاهُ وَالسَّلامُ عَلی رَسُولُ اللَّهِ صَلَّی اللَّهُ عَلَیهِ وَ آلِهِ الطّاهِرین.

سلام‌علیکم و رحمه‌الله و برکاته

غم دوری نماز جمعه در هفته ششم را با خطبه‌ای مکتوب تا حدودی التیام می‌بخشیم.

مهم‌ترین وظیفه منتظران در دوران غیبت زمینه‌سازی برای ظهور است

بیست و یکم فروردین ۱۵ شعبان المعظم، روز ولادت منجی عالم بشریت، عصاره خلقت، ذخیره خدای بزرگ، حضرت ولی‌عصر ارواحنافداه است. کسی که در این روزها باحالت اضطرار از خدای تعالی، تعجیل ظهورش را تمنّا می‌کنیم. انتظار ظهور مصلح بزرگ آسمانی و امید به آینده و استقرار صلح و عدالت همه‌گیر، امری فطری است که با آفرینش انسان همراه است و به زمان و مکان و قوم و ملت و… اختصاص ندارد، و همه بر اساس فطرت ذاتی خود دنبال روزی هستند که جهان در پرتو ظهور رهبری الهی، از ظلم و ستم نجات پیدا کند تا انسان‏ها بتوانند از تیره‏روزی خلاص شوند و به کمال مطلوب خود نائل شوند. برای رسیدن به این مهم لازم است شرایط را فراهم کنیم که متأسفانه آمادگی برای درک حضور را نداریم و شرایط لازم برای منتظر واقعی بودن را در خود محقق نکرده‌ایم. چراکه منتظر باید کمالاتی را در خود پرورش داده باشد و مسیری را طی کرده باشد و موانعی را برداشته باشد تا خود و جامعه آمادگی برای طلوع خورشید ولایت عظمی (ارواحنافداه) را پیداکرده باشد. قطعاً در دوران غیبت با توجه به ادله و منابعی که در اختیارداریم برای زمینه‌سازی امر ظهور غیر از تشکیل حکومت اسلامی به‌عنوان مقدمه، وظائفی بر عهده‌داریم، نظیر: دعا، دوری از گناه، تقوا، صداقت در گفتار و رفتار، مأیوس بودن از دیگران و تقرب به خدا، دعوت به دین خدا، اهتمام به امربه‌معروف و نهی از منکر، همدلی شیعیان، سازمان‌دهی و … راجع به مأیوس بودن و انقطاع از دیگران به این روایت امام صادق علیه‌السلام توجه بفرمائید. فرمودند: همانا این امر (ظهور حضرت مهدی عجل الله تعالی فرجه) نمی‏آید شما را مگر پس از ناامیدی. یعنی تا انسان‌ها به قدرت‌های غیر الهی چشم امید داشته باشند، از عدالت مهدوی خبری نیست. خیلی خلاصه عرض می‌کنم آنچه با تحقیق به دست می‌آید یکی از مهم‌ترین وظائف منتظران در دوران غیبت؛ زمینه‏سازی برای ظهور است. این مهم چگونه تجلی پیدا می‌کند؟ با تلاش برای ایجاد تمدن اسلامی است. برای رسیدن به این مهم باید جهتِ زندگی، سبک زندگی و رفتار ما در آن مسیر باشد. اساساً منتظران آقا اهل کار هستند و تنبلی ندارند. هر جا خلائی باشد پر می‌کنند. مثلاً امسال سال جهش تولید نامیده شده است. خوب بعد از رونق تولید که ناظر به راه انداختن و شروع تولید بود امسال باید جهش داشت تا به نتیجه رسید. یعنی باید تلاش همه‌کسانی که خود را منتظر واقعی می‌دانند مضاعف شود. غیرازاین امور منتظر واقعی سعی در پیاده کردن احکام قرآن و اسلام دارد، مبارزه با ظلم و فساد و افساد می‌کند، قیام در برابر طاغوت و مستکبران دارد. آرمان‌های نظام اسلامی، همه به سمت حکومت مهدوی و منطبق با آن است. اگر دقت فرموده باشید رسیدن به این تمدن دو بخش دارد یکی قبل از ظهور که زمینه‌سازی است. و دیگری بعد از ظهور که تحقق کامل تمدن اسلامی است. فرمودند: «شما باید زمینه را آماده کنی، تا آن بزرگوار بتواند بیاید و در آن زمینه‏ی آماده، اقدام فرماید. از صفر که نمی‏شود شروع کرد! جامعه‏ای می‏تواند پذیرای مهدی موعود ارواحنافداه باشد که در آن آمادگی و قابلیت باشد، و الّا مثل انبیا و اولیای طول تاریخ می‏شود.» پس خلاصه اینکه مهم‌ترین وظیفه‏ی منتظران در دوران غیبت، اولاً خودسازی و ثانیاً دنبال کردن اهداف حکومت ایشان از طریق ایجاد «تمدن اسلامی» است. خدای تعالی همه ما را موفق به طی کردن این مسیر مهم بگرداند.

در ضمن ما روز نیمه شعبان را به سربازان گمنام امام زمان علیه‌السلام، خدا قوت گفته، تقدیر و تشکر می‌کنیم. کسانی که با گمنامی و سختی، امنیت و آرامش جامعه را حفظ می‌کنند. با اخلاص و شجاعانه به دل خطر می‌زنند تا کسی نتواند به کیان ایران و انقلاب گزند وارد کند. و البته در این راه شهداء گران‌قدری را تقدیم اسلام کرده‌اند. خدای تعالی، مجاهدات‌های بزرگ ولی خاموش عزیزان را به احسن وجه قبول فرماید.

جامعه جوان باید کشور را به قله‌های بلند ترقی و استقلال برساند

هفدهم فروردین مصادف با ۱۱ شعبان ولادت حضرت ابوالحسن، علی بن الحسین (علی‌اکبر) علیه‌السلام است که در سال ۳۳ قمری واقع شد و این روز را روز جوان نامیدند. اولین شهید خاندان بنی‌هاشم در کربلا دارای شخصیت معنوی و سجایای عالی اخلاقی مثل سخاوت و شجاعت بود. علی‌اکبر علیه‌السلام الگوست. وقتی شبیه‌ترین فرد به رسول خداست، پس از جهت فضائل اخلاقی مرتبه بالایی دارد چون شبیه این تعبیر قرآنی است که فرمود: «انک لعلی خلق عظیم.» (قلم/۴) و همان‌طور که رسول خدا به تعبیر قرآن اسوه حسنه برای بشریت است. او هم که شبیه پیامبر است نقش اسوه و الگو را دارد. لذا می‌توان از ویژگی‌های اخلاقی و رفتاری او برای ارتقاء و رشد مادی و معنوی الگوبرداری کرد، و چون در سن جوانی به شهادت رسید روز ولادتش را برای تکریم و همچنین توجه جوانان به وظایف مهمی که بر عهده‌دارند روز جوان نامیدند. همه میدانیم جامعه ما جوان است، و این یک امتیاز بزرگ است که باید کشور را به قله‌های بلند ترقی و استقلال برساند.

انقلاب اسلامی هویت دینی و ملی جوانان را به آنان برگرداند

در همه دوران و به‌خصوص دوره انقلاب نقش جوانان در عرصه‌های مختلف غیرقابل‌انکار است. جوانان هم شور انقلابی را در بین مردم ایجاد کردند و هم خستگی‏ناپذیر برای به ثمر رسیدن انقلاب تلاش کردند و در محلات و مناطق و شهرها کارهای اساسی مثل تدارک و سازمان‌دهی را به عهده گرفتند. کاری که انقلاب اسلامی انجام داد این بود که هویت دینی و ملی جوانان را به آنان برگرداند به‌طوری‌که مسئولیت بزرگ خود را شناختند و وارد میدان عمل برای رشد و توسعه کشور شدند. بنابراین مهم‌ترین نقش برای آینده انقلاب اسلامی و پیشبرد اهداف آن و ساختن فردایی بهتر در تمام زمینه‏‏ها را، همراهی و مشارکت جوانان خواهند داشت که نباید با اهمال و کوتاهی‌ها از این سرمایه عظیم غافل بود. نگاه اجمالی به مسائل مختلفی که برای ایران پیش‌آمده از جنگ تحمیلی بگیرید تا سازندگی و عرصه‌های علمی و هسته‌ای و ده‌ها و صدها پیشرفت این سال‌ها، دفاع از حرم و حریم ایران و انقلاب همه توسط جوانان بوده است. لذا از مهم‌ترین وظائف دستگاه‌های متولی باید شناخت آسیب‏‏هایی باشد که متوجه جوانان است. و دغدغه اصلی مسئولان و از اولویت‌های نظام باید برطرف کردن آسیب‌هایی مثل شغل و مسکن و ازدواج آسان و… باشد. متأسفانه مشکل اصلی در امور جوانان این است که دستگاه‌های متعدد بدون برنامه مشخص و مدون و بدون توجه به نیازهای مخاطب، در عرض هم کارهای پراکنده‌ای را انجام می‌دهند که قابلیت ارزیابی و آسیب‌شناسی هم ندارد. اگر مطالبات جوانان موردتوجه قرار گیرد و با برنامه‌ریزی دقیق، دنبال و اجرائی شود شاهد تحولات عظیم همه‌جانبه در کشور بود.

جشنواره جوان موفق البرز باهدف شناسایی جوانان نخبه استان برگزار می‌شود

اگر دوستان یادشان باشد سال گذشته در همین ایام جشنواره جوان موفق البرز در گام دوم انقلاب، با تأکید بر این نکته که نیروی جوان، سرمایه اجتماعی و آینده‏ساز کشور است، را برای اولین بار برگزار کردیم که با فراخوانی که انجام گرفت تعداد کثیری از جوانان نخبه و فرهیخته استان در همه زمینه‌ها را شناسایی کردیم و همایشی هم برگزار شد و در طول سال هم تلاش شد برای آنان فضاهای مناسب شغلی و فعالیتی که موردنظرشان است فراهم شود. امسال باقوت بیشتر و از ماه‌ها قبل اقدام صورت گرفت کارها برای برگزاری مراسم انجام شد که متأسفانه به خاطر ویروس فعلاً مسکوت ماند تا در اولین فرصت جشنواره برگزار شود.

هرچه دشمن سخت‌تر بگیرد، ملت ایران قوی‌تر می‌شود

بیستم فروردین روز ملی فناوری هسته‌ای و سالروز قطع رابطه ایران و آمریکاست. چه روز فرخنده و میمونی. از این روز که قطع رابطه شروع شد. رشد کمی و کیفی ایران به همراه کینه‌ها و دشمنی‌ها هم آغاز شد و تا امروز هم ادامه داشته و در مقاطع مختلف سنگین‌تر و بی‌رحمانه‌تر هم شده و این روزها که دنیا شاهد این بلیه ی همه‌گیر است باز دست از عناد و لجاج برنداشته و در مسیر شیطان قدم برمی‌دارد. به ایران تهمت می‌زنند و رجز می‌خوانند و دروغ‌پراکنی می‌کنند و سعی می‌کنند برای خودشان متحد درست کنند. غافل‌اند که هرچه سخت‌تر بگیرند ایران قوی‌تر می‌شود. در همین جریان ویروس کرونا خوب پیشرفت‌ها را می‌بینند و بدبختی خودشان را هم می‌بینند. لذا عصبانی می‌شوند و شروع می‌کنند به پرخاشگری و ناسزا گفتن به دستگاه‌های خدمتگزار به ملت. امروز سپاه وسط میدان است برای حمایت از مردم. یکی از نهادها که در همه مشکلات از لحظات اولیه وارد عرصه خدمت‌رسانی می‌شود و تا کار را به نتیجه نرساند رها نمی‌کند ستاد اجرائی فرمان امام (ره) است. که گل‌کارشان همین فعالیت شبانه‌روزی در کنار کادر پزشکی برای از بین بردن ویروس کروناست. لیست خدماتی که ارائه داده‌اند را ببینید. این را بدانید هر وقت عصبانیت آمریکا از دستگاهی بیشتر شد یعنی آن دستگاه کارش را درست انجام می‌دهد. وقتی خودتان را آقای جهان میدانید اما نمی‌توانید کاور و ماسک برای کادر درمانی و شهروندان خود تهیه کنید و برای تأمین آن اقدام به دزدی از فرودگاه‌ها می‌کنید. ولی در ایران ستاد اجرائی امام در یک فقره فعالیت خطوط تولید ماسک سه لایه و ان ۹۵ و تولید ٣ میلیون ماسک بهداشتی در روز را راه‌اندازی می‌کند. معلوم است که باید عصبانی باشید. به قول شهید بهشتی خوب از عصبانیت بمیرید. «ملت ما راه خود را پیداکرده و باقدرت و صلابت تا پایان طی خواهد کرد و نابودی و اضمحلال شما و اذنابتان نزدیک است و به‌خوبی دیده می‌شود». نمونه استیصال خیمه‌شب‌بازی است که در عراق راه انداخته‌اید و رجزخوانی می‌کنید و می‌خواهید با ایجاد رعب مقاومت مردم عراق و نیروهای مردمی متزلزل کرده و با دخالت در امور داخلی عراق، روش جنگ‌طلبانه خود در منطقه را ادامه بدهید. بدانید کوچک‌ترین تحرک شما را سربازان سلحشور ایران اسلامی رصد می‌کنند و در صورت لزوم فرصت جمع‌کردن جنازه‌های خود را هم نخواهید داشت. خروج کامل آمریکای تروریست و دنباله‌های خبیثش تنها راه آرامش و ثبات منطقه خواهد بود.

رسالت هنرمند انقلابی، اعتلای ارزش‌های دینی و انقلابی با زبان هنر است

بیستم فروردین به مناسبت شهادت هنرمند بسیجی شهید سید مرتضی آوینی روز هنر انقلاب اسلامی نام‌گرفته است.

شهید آوینی نمونه و مصداق بارزی از هنرمند انقلابی دغدغه مند، بصیر و زمان‌شناس است که شجاعت لازم را برای بیان مقاصد عالی خود را دارد. و در زمان لازم با زبان هنر از انقلاب و ارزش‌های الهی دفاع می‌کند و در آثارش آن را تبلیغ و ترویج کرده به رسالت هنری‌اش عمل می‌کند ولو ملامت کنندگان او را سرزنش کنند. یاد این شهید سعید و همه شهدای انقلاب اسلامی گرامی می‌داریم.

مسئولین به افراد بی‌بضاعت و روزمزدها توجه داشته باشند

تذکر: مردم مؤمن و عزیز توجه دارید که بی‌تفاوتی نسبت به بیماری اگر باعث ضرر به دیگری بشود ضمان آور است و قطعاً خلاف شرع است لذا طرح فاصله‌گذاری اجتماعی را باقوت دنبال کنید. و درعین‌حال مسئولین محترم که طرح‌ریزی می‌کنند حتماً به افراد بی‌بضاعت و روزمزدها هم توجه داشته باشند.

تمام عالم برای انسان کلاس درس و آموختن است

خوب است همان‌طور که هفته قبل عرض کردم از ویروس کرونا عبرت و درسی بگیریم که تمام عالم برای انسان در هرلحظه کلاس درس و آموختن است. باید با دیدن این‌همه گستردگی و از بین رفتن انسان‌های غنی و ثروتمند که دارایی آن‌ها سودی به حال آن‌ها نداشت. عالمانی که با داشتن علم فراوان ولو در طبابت؛ علمشان سودی به حال آن‌ها نداشت، انسان‌های قوی‌پنجه و قوی که این قوت در مقابل این بیماری توان مقاومت نداشت را به دیده عبرت بنگریم و این آیه شریفه را در نظر داشته باشیم که خطاب به انسان‌هاست نه‌فقط اهل ایمان و مسلمین که در آیه ۱۵ سوره فاطر فرمود: یا ایها الناس انتم الفقراء الی الله و الله هو الغنی الحمید. که در مقابل خدا هیچیم اگر اراده کند که با موجودی که با چشم نامرئی دیده نمی‌شود می‌تواند تمام عالم را زمین‌گیر کند. و اگر اراده کند ضدش را به بشر می‌آموزد تا خود را نجات دهد. و چون خدای تعالی برای کمک به بشر وسیله قرارداد. در این لحظات ولی‌عصر ارواحنا فداه را برای نجات از این بلیه واسطه قرار می‌دهیم که یا ایهاالعزیز مسنا و اهلنا الضر و جئنا ببضاعه مزجاه فاوف لنا الکیل و تصدق علینا ان الله یجزی المتصدقین.

خدای تعالی اعیاد این ماه را بر همه شما مبارک بگرداند. فرج مولامون ولیعصر ارواحنا فداه نزدیک بگرداند. بیماری و بلا از مردم عالم مرتفع بگرداند. رهبر فرزانه و عزیزمان را در پناه خودش محفوظ بدارد.

منبع:ایسنا

ادامه مطلب
برای افزودن دیدگاه کلیک کنید

یک پاسخ بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اخبار 19

طرح جدید پلیس برای جمع آوری معتادان متجاهر

منتشر شده

در

توسط

طرح جدید پلیس برای جمع آوری معتادان متجاهر

رییس پلیس مبارزه با موادمخدر ناجا از جلسه مشترک با وزارت بهداشت و تصمیم به تنظیم پروتکلی برای جمع‌آوری معتادان متجاهر در ایام شیوع کرونا خبر داد.

سردار مسعود زاهدیان در گفت وگو با ایسنا، درباره وضعیت معتادان متجاهر و جمع‌آوری آنان اظهارکرد: در همین رابطه روز گذشته جلسه‌ای با مسئولان وزارت بهداشت داشتیم و بنا شد تا پروتکل مخصوصی در این رابطه تنظیم و بر اساس آن در شرایط فعلی مراکز ویژه‌ای برای نگه‌داری معتادان متجاهر راه اندازی شود.

وی در توضیح بیشتر در مورد چگونگی فعالیت این مراکز جدید گفت: در حال حاضر با توجه به شیوع کرونا و با توجه به اینکه معتادان متجاهر جمع آوری شده عمدتا در نقاط و  محیط‌های آلوده تردد داشته‌اند، بنابراین نمی‌توان این افراد را مستقیما به مراکز بازپروری انتقال داد چراکه در این صورت حتی اگر یک نفر هم ناقل این ویروس باشد، احتمال ابتلای افراد دیگر بالا می رود.

وی افزود: در همین راستا تصمیم بر آن شد تا یک مرکز میانی بین چرخه غربالگری و جمع‌آوری تا حضور در مراکز بازپروری ایجاد شود و افرادی که در زمان شیوع کرونا جمع آوری می شوند ابتدا به این مراکز منتقل شوند.

رییس پلیس مبارزه با موادمخدر ناجا ادامه داد: معتادان متجاهر جمع آوری شده پس از حضور در این مراکز حدود دو هفته نگهداری شده و در آنجا وضعیت سلامتی و علائم جسمی‌شان بررسی می شود و در صورتی که هیچ یک از نشانه‌های ابتلا به کرونا را نداشته باشند، به مراکز بازپروری منتقل خواهند شد و در غیر اینصورت درمانشان هم آغاز خواهد شد.

وی با بیان اینکه مرحله اول این طرح در تهران اجرایی خواهد شد، تصریح کرد: تمام تاکید پلیس و وزارت بهداشت این است که جمع آوری معتادان ماده 16 یا همان معتادان متجاهر با کمترین هزینه برای خود فرد، شهروندان دیگر و نیز ماموران پلیس و کادر درمانی حاضر در مراکز انجام شود و پروتکل مذکور نیز در همین خصوص تدوین می شود.

زاهدیان با تاکید بر اینکه برای پلیس حضور معتادان متجاهر در سطح محلات و ایجاد ناامنی برای مردم قابل پذیرش نیست، خاطرنشان کرد: امیدوارم که تا پایان این هفته پروتکل مشخص شده و این طرح وارد فاز اجرایی شود.

انتهای پیام

منبع:ایسنا

ادامه مطلب

اخبار 19

چند درصد آمریکایی‌ها از اینترنت استفاده نمی‌کنند؟

منتشر شده

در

توسط

چند درصد آمریکایی‌ها از اینترنت استفاده نمی‌کنند؟

آنلاین شدن برای بسیاری از کاربران از جمله آمریکایی‌ها، راه مهمی برای ارتباط با دوستان و خانواده، خرید، دریافت اخبار و جست‌وجوی اطلاعات است. با وجود این، تحقیقات نشان داده که امروزه ۷ درصد از بزرگسالان ایالات متحده می‌گویند که از اینترنت استفاده نمی‌کنند.

به گزارش ایسنا، عدم پذیرش اینترنت با تعدادی از متغیرهای جمعیت‌شناسی مرتبط است، اما این متغیرها به‌شدت به سن ارتباط دارد، در عین حال بر اساس گزارش نظرسنجی مرکز تحقیقات پیو، آمریکایی‌های مسن‌تر همچنان یکی از گروه‌هایی هستند که کمترین میزان استفاده از اینترنت را دارند. امروزه، گزارش می‌شود که ۲۵ درصد از بزرگسالان ۶۵ سال و بالاتر، هرگز آنلاین نمی‌شوند، درحالی که بزرگسالان کمتر از ۶۵ سال، سهم بسیار کمتری از این آمار دارند.

میزان تحصیلات و درآمد خانوار نیز متغیرهایی از احتمال آفلاین بودن افراد است. حدود ۱۴ درصد از بزرگسالان با تحصیلات دبیرستانی یا کمتر از اینترنت استفاده نمی‌کنند، اما این سهم با افزایش سطح تحصیلات کاهش می‌یابد. بزرگسالانی که در خانوارهایی با درآمد کمتر از ۳۰ هزار دلار در سال زندگی می‌کنند، بسیار بیشتر از کسانی که درآمد سالانه خانواده آنها ۷۵ هزار دلار یا بیشتر است، احتمال دارد که از اینترنت استفاده نکنند و این میزان، ۱۴ درصد در مقابل یک درصد است. در مقابل، هیچ تفاوت آماری معنی‌داری در استفاده از اینترنت بر اساس جنسیت، نژاد و قومیت یا نوع جامعه وجود ندارد.

چند درصد آمریکایی‌ها از اینترنت استفاده نمی‌کنند؟

با وجود اینکه برخی گروه‌ها به طور مداوم نرخ پذیرش اینترنت پایین‌تری دارند، اکثریت قریب به اتفاق آمریکایی‌ها اکنون آنلاین هستند، زیرا برنامه‌های دولتی و خدمات اجتماعی در حال انجام، مناطق محروم را به پذیرش اینترنت تشویق می‌کند. با گذشت زمان، جمعیت آفلاین این کشور در حال کاهش است و برای برخی گروه‌ها این تغییرات به‌ویژه چشمگیر بوده است. به عنوان مثال، ۸۶ درصد از بزرگسالان ۶۵ سال و بالاتر در سال ۲۰۰۰ آنلاین نبودند. امروز این رقم تنها به یک‌چهارم کاهش یافته است.

سهم بزرگسالان آفلاین ۵۰ تا ۶۴ ساله از سال ۲۰۱۹، هشت درصد کاهش یافته و از ۱۲ درصد به ۴ درصد رسیده است. سهم بزرگسالان سیاهپوست و اسپانیایی‌تبار آفلاین نیز در طی این دوره به میزان قابل توجهی کاهش یافته و از ۱۵ درصد به ۹ درصد میان سیاهپوستان و از ۱۴ درصد به ۵ درصد در میان افرادی که اسپانیایی‌تبار هستند، رسیده است.

چند درصد آمریکایی‌ها از اینترنت استفاده نمی‌کنند؟

انتهای پیام

ادامه مطلب

اخبار 19

۱۳۰ پروژه محرومیت زدایی بسیج سازندگی استان مرکزی افتتاح شد

منتشر شده

در

توسط

۱۳۰ پروژه محرومیت زدایی بسیج سازندگی استان مرکزی افتتاح شد

ایسنا/مرکزی ۱۳۰ پروژه محرومیت زدایی بسیج سازندگی استان مرکزی با حضور ویدئوکنفرانسی دکتر محمد مخبر معاون اول رئیس جمهور و سردار غلامرضا سلیمانی رییس سازمان بسیج مستصعفین کشور برگزار شد.

دکتر فرزاد مخلص الائمه استاندار مرکزی در این آئین گفت: در آیین افتتاح که اظهار کرد: مجموعه سپاه روح الله و بسیج سازندگی استان مرکزی پیشگام در امر محرومیت زدایی هستند و اقدامات چشمگیری در حوزه خدمت رسانی به مردم و اجرای پروژه های محرومیت زدایی انجام داده اند.

وی با بیان اینکه اگر بخواهیم به پیشرفت و تکاملی که مد نظر مقام معظم رهبری در گام دوم انقلاب است برسیم باید از ظرفیت های نهادهای انقلابی همچون بسیج استفاده کنیم، افزود: خوشبختانه در کشور ظرفیت نهادهای انقلابی و جهادی همچون بسیج و سایر ساختارهای دیگر که به برکت انقلاب اسلامی و تفکر حضرت امام خمینی(ره) شکل گرفته اند زمینه بسیار خوبی برای پیشرفت فراهم کرده اند که باید از آنها به خوبی در راستای پیشرفت همه جانبه کشور استفاده کرد.

استاندار مرکزی گفت: در همین راستا ما در استانداری مرکزی مرکز راهبری سازندگی و محرومیت زدایی را با کمک سپاه و بسیج و مشارکت سایر دستگاه های اجرایی راه اندازی خواهیم کرد و کلیه مسائل محرومیت زدایی و سازندگی در استان را از این طریق با مشارکت و هم افزایی همه جانبه پیگیری خواهیم کرد.

سردار سرتیپ دوم پاسدار محسن کریمی فرمانده سپاه روح الله استان مرکزی نیز در این آیین اظهار کرد: بیش از ۱۳۰۰ پروژه عمرانی و محرومیت زدایی در ۴ سال اخیر در مناطق محروم استان مرکزی به ارزش بیش از ۱۴۵ میلیارد تومان شامل لایروبی قنوات، اجرای کانال های کشاورزی، خطوط انتقال آب، استخرهای ذخیره آب، راه های بین مزارع، مخازن آب شرب، مسکن، پل و راه های روستایی، تکمیل مساجد و مدارس، خانه های عالم و… اجرا شده است.

وی افزود: به عنوان مثال بسیج سازندگی استان مرکزی موفق شده در زمینه کول گذاری و لایروبی قنوات بیش از ۴۵ کیلومتر قنات را احیا کند و در این زمینه نقش اساسی را جهت حراست از منابع ارزشمند آب و آبادانی روستاها در مناطق محروم ایفا کند.

کریمی گفت: اجرای بیش از ۱۰۰ کیلومتر کانال انتقال آب کشاورزی توسط بسیج سازندگی باعث شده که این پروژه ها ضمن جلوگیری از اتلاف حدود ۳۰ درصدی منابع آب در این مناطق، زمینه را جهت افزایش سطح زیر کشت، افزایش راندمان انتقال آب در مزارع و تحقق اقتصادمقاومتی در روستاها هموار کند. همچنین در مناطق مستعد اجرای طرح های لوله گذاری و خطوط انتقال آب نقش پررنگی در امیدآفرینی و ایجاد رضایت مندی در بین اهالی مناطق محروم استان داشته است و برای بالا بردن راندمان ذخیره آب، ساخت بیش از ۳۵ هزار مترمکعب استخرهای ذخیره آب بتنی درمناطق محروم و روستایی زمینه را جهت توجه به روستا و صیانت از منابع ارزشمند آب صورت داده است.

وی با بیان اینکه اجرای پروژه های عمرانی توسط بسیج سازندگی استان مرکزی همواره بر پایه مشارکت مردم، اهالی روستاها و همت گروه های جهادی استوار است و ما در بسیج معتقدیم اجرای هر پروژه و طرح در مناطق محروم بدون نقش آفرینی مردم قطعا محکوم به شکست است، افزود: “کار مردم توسط مردم” یکی از رویکردهای محوری بسیج سازندگی در مناطق محروم است و خوشبختانه با این رویکرد علاوه بر انجام اقدامات چشمگیر موفقیت های زیادی نیز حاصل شده است.

کریمی گفت: بسیج سازندگی استان مرکزی در دو سال اخیر با تحویل ۷۰۰ مسکن محرومان به ارزش بیش از ۱۲۰ میلیارد تومان گام ارزشمندی را در زمینه صاحب خانه شدن محرومان، معلولان و اقشار آسیب پذیر سطح استان مرکزی برداشته است. اجرای این پروژه ها با بکارگیری گروه های جهادی تخصصی و جغرافیا محور بسیج سازندگی به استعداد ۱۲۵۰ گروه جهادی در سطح استان صورت گرفته به نحوی که این گروه ها به صورت میانگین در سال بیش از ۱۰۰ هزار نفر روز ارائه خدمت صادقانه گامی استوار و پولادین در مسیر خدمت صادقانه به ولی نعمتان انقلاب اسلامی برمی دارند.

وی با بیان اینکه امروز بسیج سازندگی دژ مستحکم جریان انقلاب در دفاع اصولی از خط مستضعفان است و باید قدر این ظرفیت الهی را دانست و از این ظرفیت ارزشمند در جهت پیشرفت کشور در گام دوم انقلاب به خوبی استفاده کرد، اظهار کرد: به تصویب رسیدن قانون جدید بسیج سازندگی در حمایت از گروه های جهادی و تقویت محور خدمت رسانی امری اجتناب ناپذیر است که تاخیر در تصویب و اجرایی شدن این مهم، ضربات جبران ناپذیری را درپی خواهد داشت.

به گزارش ایسنا، به نقل از سپاه روح الله، کریمی گفت: امروز بسیج سازندگی به عنوان پناهگاه جهادگران و ماوای گروه های جهادی بدون برخورداری از پشتوانه های ثروت، جانانه در مسیر دفاع از محرومین ایستاده و می توان با کمترین حمایت و باور به این سازمان جهادی ، گام های بزرگ در زمینه خدمت به کشور برداشت. در هفته بسیج امسال نیز ۱۳۰ پروژه محرومیت زدایی شامل مسکن محرومان و معلولان، کانال ها و خطوط انتقال آب، پل، جاده، استخر و … در سراسر مناطق محروم استان مرکزی به بهره برداری خواهد رسید.

انتهای پیام

ادامه مطلب

برترین ها