با ما همراه باشید

اخبار

مطالبه اشتغال جوانان هرمزگان در صنایع بزرگ به حق است

منتشر شده

در

مطالبه اشتغال جوانان هرمزگان در صنایع بزرگ به حق است

  نماینده ولی‌فقیه در هرمزگان گفت: هرمزگان، استان صنعتی است و در صنایع بزرگ در مقیاس کشور جایگاه خوبی دارد که رو به رشد نیز هست. سهم اشتغال جوانان هرمزگان در صنایع بزرگ استان بسیار ناچیز است و ما در این زمینه مطالبه داریم و از وضعیت موجود راضی نیستیم. ما نمی‌خواهیم سهم هرمزگان تنها آلایندگی‌های محیط زیستی و بالا رفتن قیمت مسکن و کالا باشد.

حجت‌الاسلام‌والمسلمین محمد عبادی‌زاده صبح امروز (۱۶ مردادماه) در جمع خبرنگاران، افزود: امروز دنیا و کشور ما برای شکل دادن آینده خود به جوانان متکی است. جوانان در گام دوم انقلاب اسلامی مهم‌ترین نقش را ایفا خواهند کرد.

وی ادامه داد: یکی از آسیب‌هایی که در مسائل تربیتی جوانان وجود دارد، استفاده از زور در امر تربیت است. ما نمی‌توانیم انسان‌ها را با زور تربیت کنیم. به والدین، معلمان، استادان و همه کسانی که دغدغه تربیت جوانان را دارند توصیه می‌کنم هیچ‌گاه در این زمینه از زور استفاده نکنند.

نماینده ولی‌فقیه در هرمزگان تصریح کرد: تعالیم دین مبین اسلام بسیار ارزشمند و انسان‌ساز است و برای تربیت از زور و اجبار استفاده نمی‌کند. تربیت تحمیلی و دین تحمیلی بی‌فایده است و تربیت باید بر اساس منطق و یک الگوی صحیح باشد.

وی اضافه کرد: همچنین والدین باید در زمینه سرزنش‌های مکرر نسبت به فرزندانشان به خصوص نوجوانان مراقب باشند. نوجوان در حال یافتن هویت خود و اظهار وجود است و نباید مورد مذمت و سرزنش قرار بگیرد. امیرالمؤمنین(ع) می‌فرمایند: «الإفراطُ فی المَلامَةِ یَشُبُّ نارَ اللَّجاجَةِ؛ زیاده‌روی در سرزنش، آتش لجاجت را شعله‌ور می‌کند».

عبادی زاده بیان کرد: کج‌اندیشی‌هایی در برخی دین‌داران وجود دارد و کج‌اندیشی به معنی نگاه سطحی و بدون عمق به مسائل است. شاهد هستیم که برخی مؤمنان عرصه را در مسائل دینی بر خود سخت می‌گیرند. ما نباید دین را برای فرزندانمان سخت کنیم چراکه اسلام دین سهله و سمحه است به این معنی که دینی است که بنیانش بر آسان‌گیری است.

نماینده ولی‌فقیه در هرمزگان در بخش دیگری از سخنانش ضمن تبریک روز خبرنگار به همه اصحاب رسانه، اظهار کرد: اصحاب رسانه در آگاهی بخشی و شفافیت و مطالبه گری و بیان مسائل جامعه دارای تریبون هستند و تلاش می‌کنند با انعکاس صحیح و درست اطلاعات و رساندن اطلاعات به موقع به مخاطبین خود و شفافیت در عرصه‌های مختلف، رسالت خود را به انجام برسانند. به این قشر که بی هیچ‌گونه چشمداشتی و با عشق و علاقه کارشان را انجام می‌دهند، خدا قوت و خسته نباشید عرض می‌کنم. مسئولین باید قدردان خبرنگاران بوده و آنان را از خود بدانند تا بتوانند با نقد منصفانه و بیان به موقع خبرها در برابر جنگ نرم دشمن مردم را مصونیت ببخشند و واکسینه کنند.

عبادی‌زاده با اشاره به سالروز بمباران اتمی هیروشیما و ناگاساکی، افزود: این حادثه یکی از فجایع بزرگی است که مدعیان حقوق بشر مرتکب شده‌اند. مدعیانی که امروز صلاح هسته‌ای را برای دیگران جایز نمی‌دانند اما تولید و گسترش و استفاده آن برای خودشان جایز است.

امام جمعه بندرعباس با اشاره به روز حمایت از صنایع کوچک، عنوان کرد: هرمزگان، استان صنعتی است و در صنایع بزرگ در مقیاس کشور جایگاه خوبی دارد که رو به رشد نیز هست. سهم اشتغال جوانان هرمزگان در صنایع بزرگ استان بسیار ناچیز است و ما در این زمینه مطالبه داریم و از وضعیت موجود راضی نیستیم. ما نمی‌خواهیم سهم هرمزگان تنها آلایندگی‌های محیط زیستی و بالا رفتن قیمت مسکن و کالا باشد.

نماینده ولی‌فقیه در هرمزگان ادامه داد: البته اگر تمامی صنایع بزرگ هم از نیروهای بومی هرمزگان استفاده کنند باز هم مشکل اشتغال ما حل نمی‌شود. امروز بیش از ۱۵۰ هزار نفر جوان بیکار که به اداره کار مراجعه کردند، داریم و صنایع بزرگ یک‌سوم این تعداد را هم نمی‌توانند جذب کنند. یکی از راهکارهایی که باید موردتوجه قرار بگیرد در کنار سهم جوانان بومی استان در صنایع بزرگ، رشد صنایع کوچک است.

وی ادامه داد: استان هرمزگان ظرفیت بسیار بالایی برای صنایع کوچک و تبدیلی دارد و از بخش خصوصی می‌خواهم که در این راستا اقدام و دولتمردان نیز حمایت کنند . اگر صنایع تبدیلی در هرمزگان مورد حمایت قرار بگیرد، کشاورزان ما مجبور به دفن محصولات خود نمی‌شوند.

صنایع تبدیلی یک ضرورت برای هرمزگان است و باید مورد حمایت قرار بگیرد. صنایع خانگی را نیز به مردم توصیه می‌کنم. هرمزگان در این زمینه نیز ظرفیت‌های بسیار خوبی دارد. اگر ما شعار «هر خانه یک کارخانه» را سرلوحه کار خود قرار دهیم، مشکل اشتغال ما در وضعیت بهتری قرار می‌گیرد و امیدوارم در دولت جدید این اتفاق بیفتد.

نماینده ولی‌فقیه در هرمزگان با اشاره به مراسم تنفیذ رئیس‌جمهور در محضر مقام معظم رهبری، تصریح کرد: دلیل آنکه ولی امر مسلمین باید رأی منتخب مردم را تنفیذ کند این است که در حکومت ولایی، مشروعیت حاکمیت سیاسی از آن خداست که او بر پیامبرش تفویض می‌کند و پیامبرش به ائمه معصومین(ع) و در غیبت کبری به فقهای عظیم‌الشأن به عنوان نواب عام امام زمان(عج) تفویض  می‌شود که تولیت امور را دارند.

وی بیان کرد: مشروعیت این حاکمیت به واسطه مقام معظم رهبری است. امام(ره) فرمودند که اگر همه مردم به کسی رأی دهند اما به تائید ولی امر که امام معصوم(ع) و در زمان غیبتشان نواب عامشان هستند، نرسد این طاغوت است. وقتی مقام معظم رهبری حکم رئیس‌جمهور را تنفیذ می‌کند یک پیام به دنیاست که نظام ما ترکیبی از مردم‌سالاری و دین، انتخاب مردم و مشروعیت دینی است.

عبادی زاده خاطرنشان کرد: به رئیس‌جمهور تبریک عرض می‌کنم و امیدوارم با حضورش امیدی که در مردم ایجاد شده محقق شود و در مسیر شعارهای خوبی که مطرح کرده موفق شود. همه ما نیز باید حمایت کنیم و صبر داشته باشیم، چراکه حل مشکلات نیاز به تلاش و زمان دارد تا آرام آرام خروجی این تلاش‌ها خود را در جامعه نشان دهد.

نماینده ولی‌فقیه در هرمزگان بیان کرد: مقام معظم رهبری به رئیس‌جمهور توصیه کردند که یکی از شعارهای این دولت مردمی بودن است و این شعار باید به عمل تبدیل شود. دولتمردان باید در دل مردم باشند و رنج آنان را ببینند. نگاه دولت مردمی باید به همه از هر قوم و مذهبی و سلیقه سیاسی یکسان باشد. همچنین به استفاده از نخبگان، جهادی بودن، داشتن برنامه، رفتار صادقانه با مردم تأکید فرمودند.

نماینده ولی فقیه در هرمزگان یادآور شد: مرکز تخصصی صحیفه سجادیه به فضل الهی در قم افتتاح شد و امیدواریم با پژوهش و تحقیق و کار علمی در بین طلاب هرمزگانی نیز کادرسازی صورت بگیرد و ثمرات شیرین کارهای خود را در سطح استان گسترش دهند.

منبع: ايسنا

ادامه مطلب
برای افزودن دیدگاه کلیک کنید

یک پاسخ بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اخبار

آلودگی هوای شهرهای پرجمعیت طی امروز

منتشر شده

در

توسط

آلودگی هوای شهرهای پرجمعیت طی امروز

رئیس مرکز ملی پیش‌بینی و مدیریت بحران مخاطرات وضع هوا از آلودگی هوای شهرهای پرجمعیت طی امروز(۲۴ آبان ماه) خبر داد.

صادق ضیاییان در گفت و گو با ایسنا افزود: براساس تحلیل آخرین نقشه‌های پیش یابی هواشناسی، امروز(۲۴ آبان ماه) در اکثر مناطق کشور جوی پایدار حاکم است و برای شهرهای صنعتی و پرجمعیت انباشت آلاینده های جوی و کاهش کیفیت هوا پیش‌بینی می‌شود.

وی افزود: سه شنبه (۲۵ آبان ماه) شمالی شدن جریانات روی دریای خزر برای استان‌های ساحلی دریای خزر و اردبیل بارش آغاز خواهد شد و با گذر امواج تراز مبانی، در بخش‌هایی از کردستان، کرمانشاه، ایلام، خوزستان، همدان، مرکزی، لرستان، کهگیلویه و بویراحمد، چهارمحال و بختیاری، ارتفاعات و دامنه‌های جنوبی البرز به تدریج اصفهان، شمال بوشهر، شمال فارس، غرب، یزد، خراسان شمالی و خراسان رضوی بارش باران، وزش باد شدید موقت و در مناطق سردسیر و مرتفع بارش برف پیش‌بینی می‌شود. بیشینه مقادیر بارش در این روز برای سواحل دریای خزر انتظار می رود و در نواحی جنوب غرب بارش همراه با رعد و برق خواهد بود.

رئیس مرکز ملی پیش‌بینی و مدیریت بحران مخاطرات وضع هوا ادامه داد: چهارشنبه (۲۶ آبان ماه) فعالیت سامانه بارشی با شدت کمتر در استان‌های ساحلی دریای خزر، لرستان، ارتفاعات خوزستان، مرکزی، اصفهان، چهارمحال و بختیاری، یزد و خراسان رضوی ادامه خواهد داشت. از اواخر وقت چهارشنبه سامانه از شمال شرق کشور خارج می‌شود و طی روزهای پنجشنبه و جمعه (۲۷و ۲۸ آبان ماه) مجدد جوی پایدار بر کشور حاکم خواهد شد و در شهر های پرتردد و صنعتی افزایش غلظت آلاینده‌ها انتظار می‌رود.

وی افزود: طی روزهای سه شنبه و چهارشنبه (۲۵ و ۲۶ آبان ماه) در نواحی غرب، سواحل دریای خزر، اردبیل، خراسان شمالی و چهارشنبه در نواحی شرق، شمال شرق، مرکز و دامنه‌های جنوبی البرز کاهش محسوس دما بین ۸ تا ۱۲ درجه سانتیگراد رخ خواهد داد. همچنین در این دو روز برای نواحی شمال شرق و شرق وزش باد شدید پیش‌بینی می‌شود.

به گفته ضیاییان اوایل وقت امروز (۲۴ آبان ماه) تنگه هرمز و شرق خلیج فارس مواج پیش بینی می‌شود همچنین سه شنبه و چهارشنبه (۲۵ و ۲۶ آبان ماه) دریای خزر مواج و توفانی خواهد بود.

رئیس مرکز ملی پیش‌بینی و مدیریت بحران مخاطرات وضع هوا درباره وضعیت جوی تهران طی دو روز آینده اظهارکرد: آسمان تهران فردا ( ۲۵ آبان ماه) نیمه‌ابری و به‌تدریج ابری با حداقل دمای ۷ و حداکثر دمای ۱۶ درجه سانتیگراد و طی ‌چهارشنبه ( ۲۶ آبان ماه) نیمه‌ابری تا ابری همراه با بارش باران و وزش باد و در اواخر وقت به‌تدریج کاهش ابر با حداقل دمای ۳  و حداکثر دمای ۸  درجه سانتیگراد پیش‌بینی می‌شود.

ضیاییان در پایان گفت: طی امروز و فردا (۲۴  و ۲۵ آبان ماه) بندرعباس با دمای ۳۱ و۳۰ درجه سانتیگراد گرم‌ترین و اراک با  دمای ۱۰ درجه سانتیگراد سردترین مراکز استان‌ کشور هستند.

منبع:ایسنا

ادامه مطلب

اخبار

اهدای ۱۰۰ هزار جلد کتاب بین جامعه‌ی هدف تا پایان امسال در ایلام

منتشر شده

در

توسط

اهدای ۱۰۰ هزار جلد کتاب بین جامعه‌ی هدف تا پایان امسال در ایلام

ایسنا/ایلام مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان ایلام گفت: سال گذشته بیش از ۶۰‌ هزار جلد کتاب در میان جوامع هدف توزیع شده و هدف‌گذاری ما تا پایان سال جاری، اهدای ۱۰۰هزار جلد کتاب به علاقه‌مندان در مناطق محروم و کم‌برخوردار استان براساس ذائقه مخاطبان و به یاد و نام ۳۰۰۰ شهید ارزشمند استان است.

«عمران خودآموز» در گفت‌وگو با ایسنا، به اهمیت هفته کتاب و کتابخوانی در کشور اشاره و اظهار کرد: خوشبختانه توسعه و ترویج فرهنگ کتاب و کتابخوانی در استان ایلام با بهره‌گیری از ظرفیت‌ها و پتانسیل‌های موجود در چند سال اخیر روندی رو به رشد داشته و اخیراً با افتتاح کتابخانه‌ی تخصصی فرهنگ، هنر و ارتباطات گامی مهم در این زمینه برداشته شده است.

وی گفت: استمرار فعالیت کتابسرا با رویکردی جدی، تخصصی و حرفه‌ای در حوزه‌ی توزیع هدفمند کتاب، خرید حداکثری کتاب از مؤلفان و ناشران بومی، برگزاری برنامه‌های مختلف در فضای مجازی با محوریت کتاب و کتابخوانی، برگزاری مستمر جایزه‌ی کتاب سال استان از سال ۱۳۹۵ تاکنون و… زیرساخت‌های توسعه‌ی کتابخوانی در استان‌ تقویت شده و تلاش داشته‌ایم با شناسایی نیازهای جوامع هدف یار مهربان به‌ صورت حداکثری و گسترده و با سهولت در دسترس مخاطبان قرار گیرد.
مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان ایلام افزود: دبدار با نماینده ولی‌فقیه در استان با حضور نمایندگان ناشران و نویسندگان با نماینده ولی‌فقیه در استان و امام جمعه ایلام ،دیدار با ناشران استانی و اصحاب پیشکسوت قلم به‌صورت محدود و شرکت در مراسم غبارروبی مزار شهدای گمنام شهر ایلام با رعایت شیوه‌نامه‌های بهداشتی برگزار می‌شود.

خودآموز بازدید از کتابفروشی‌های شهر ایلام و بررسی مسائل و مشکلات این قشر پرتلاش فرهنگی و  بازدید از کتابخانه‌های عمومی با همراهی مسئولان را از دیگر برنامه‌های هفته کتاب و کتاب‌خوانی عنوان کرد و گفت: ویژه‌ برنامه‌های کتاب و کتابخوانی در شهرهای مختلف استان و در مجتمع‌های فرهنگی، هنری ادارات تابعه نیز برگزار خواهد شد.
مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان ایلام  با بیان اینکه با هدف تجهیز کتابخانه‌های مدارس و مساجد در مناطق محروم و البته رعایت تناسب گروه سنی جوامع هدف بر اساس محتوا و موضوع، کتاب‌های مناسب بین آنها توزیع خواهد شد، گفت: کتاب‌های کمک ‌آموزشی در مناطق محروم در پایه‌های تحصیلی (ابتدایی تا دبیرستان) نیز در هفته‌ی کتاب امسال اهدا خواهد شد.

خودآموز با بیان اینکه سال گذشته بیش از ۳۶۰۰ جلد کتاب کمک ‌آموزشی در میان دانش‌آموزان مستعد کم‌برخوردار در مناطق محروم استان توزیع و اهدا شده است، در خصوص اهدای هدفمند و برنامه‌ریزی ‌شده‌ی کتاب در میان جوامع هدف تصریح کرد: سال گذشته بیش از ۶۰‌ هزار جلد کتاب در میان جوامع هدف توزیع شده و هدف‌گذاری ما تا پایان سال جاری، اهدای ۱۰۰هزار جلد کتاب به علاقه‌مندان در مناطق محروم و کم‌برخوردار استان براساس ذائقه مخاطبان و به یاد و نام ۳۰۰۰ شهید ارزشمند استان است.

وی گفت: هر چند در طول سال کتاب‌هایی برای مخاطبان بزرگسال و کودک و نوجوان در مناطق محروم و کم‌برخوردار با موضوعات مختلف ادبی، مذهبی، دفاع مقدس، آیینی، هنری، ورزشی، تخصصی، علمی، سیاسی، اجتماعی، اعتقادی و… اهدا می‌شود.
وی فرهنگ اهدا کتاب را تقویت بنیادهای انگیزشی مخاطبان عنوان کرد و افزود: یکی از اهداف کلان و بلندمدت این اداره‌کل، توسعه و ترویج حداکثری فرهنگ مطالعه و کتابخوانی در جامعه مخصوصاً در میان افراد محروم و نیازمند و به‌دور از امکانات فرهنگی بوده است.
خودآموز گفت: یکی از برنامه‌هایی که بسیار مورد استقبال جوامع هدف قرار گرفته، آیین تجلیل از فعالان، خادمان حوزه‌ی نشر، ناشران، نویسندگان، کتابفروشان، ویراستاران، طراحان و … است که هر سال از سوی این اداره کل برگزار شده و امیدواریم بتوانیم در هفته‌ی کتاب به‌ صورت حضوری و با رعایت شیوه‌نامه‌های بهداشتی برنامه‌های شایسته و در خور و شان مخاطبان برگزار کنیم.
وی ادامه داد: بازدید از کتابفروشی‌های استان و خرید کتاب با رعایت شیوه‌نامه‌های بهداشتی در راستای اجرای طرح کتابگردی، برگزاری برنامه نقد و بررسی کتاب با حضور استادان و اهالی قلم و منتقدان به‌صورت مجازی و رونمایی از تازه‌های نشر در سال ۱۴۰۰ از برنامه‌های اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان ایلام در هفته‌ی کتاب است.
بیست ‌و نهمین دوره هفته کتاب جمهوری اسلامی ایران همزمان با سراسر کشور و همراه با اجرای برنامه‌های متنوع فرهنگی و هنری از امروز ۲۴ تا ۳۰ آبان‌ماه با شعار «جای خالی را با کتاب خوب پر کنیم» برگزار می‌شود.

منبع:ایسنا

ادامه مطلب

اخبار

تداوم آلودگی هوای تهران

منتشر شده

در

توسط

تداوم آلودگی هوای تهران

براساس اعلام شرکت کنترل کیفیت هوای تهران، امروز(۲۴ آبان ماه) هوای تهران در محدوده ناسالم برای گروه های حساس قرار دارد که ناشی از پایداری جو، انباشت آلاینده‌ها و ترافیک صبحگاهی است.

به گزارش ایسنا پیش‌بینی‌های انجام‌شده در شرکت کنترل کیفیت هوای شهر تهران نشان می‌دهد که در صبح روز دوشنبه (۲۴ آبان ماه) همزمان با افزایش ترافیک صبحگاهی، کیفیت هوا در بیشتر مناطق در محدوده‌ ناسالم و ناسالم برای گروه‌های حساس قرار خواهد گرفت که ناشی از حاکمیت پایداری و سکون جو و انباشت آلاینده‌ها طی ساعات گذشته است.

تداوم این شرایط جوی و عدم وزش باد مؤثر در طول روز از پراکندگی آلاینده‌ها جلوگیری خواهد کرد و کیفیت هوا در وضعیت نامطلوب باقی خواهد ماند. پایداری جو تا اواخر وقت دوشنبه (۲۴ آبان ماه) ادامه خواهد داشت و با افزایش ترافیک شامگاهی بر غلظت ذرات معلق افزوده خواهد شد که برقراری وضعیت ناسالم و ناسالم برای گروه‌های حساس در بیشتر مناطق پایتخت پیش‌بینی می‌شود.

در صبح روز سه‌شنبه (۲۵ آبان ماه) با آغاز تردد خودروها بر غلظت ذرات معلق افزوده خواهد شد و آسمان غبارآلود ناشی از برقراری وضعیت ناسالم و ناسالم برای گروه‌های حساس حاکم می‌شود.

رشد تدریجی ناپایداری جوی در طول روز همراه با افزایش تندی باد تاحدودی سبب پراکندگی آلاینده‌ها خواهد شد. به‌تدریج با افزایش تندی باد همراه با رشد ابرناکی و احتمال رگبار پراکنده تا اواخر وقت سه‌شنبه از میزان غلظت آلاینده‌ها کاسته خواهد شد و در نتیجه بهبود کیفیت هوا در بیشتر مناطق پیش‌بینی می‌شود.

به گزارش ایسنا، آلاینده شاخص هوای پایتخت طی ۲۴ ساعت گذشته «ذرات معلق کمتر از ۲.۵میکرون» با میانگین ۱۴۶ بود و کیفیت هوای پایتخت در وضعیت ناسالم برای گروه های حساس قرار داشت. آلاینده شاخص هم‌اکنون «ذرات معلق کمتر از ۲.۵میکرون» با میانگین ۱۲۰ و کیفیت هوا در وضعیت ناسالم برای گروه های حساس است.

منبع:ایسنا

ادامه مطلب

برترین ها