با ما همراه باشید

اخبار 11

معدوم‌سازی بیش از ۱۴ هزار قطعه طیور در یک واحد مرغداری/ بیماری آنگارا در گناباد مهار شد

منتشر شده

در

معدوم‌سازی بیش از ۱۴ هزار قطعه طیور در یک واحد مرغداری/ بیماری آنگارا در گناباد مهار شد
عکس از آرشیو است

ایسنا/خراسان رضوی رئیس شبکه دامپزشکی گناباد از شناسایی طیور آلوده به بیماری آنگارا در این شهرستان خبر داد و گفت: با تشخیص به موقع بیماری آنگارا در یک مرغداری گوشتی، طیور این مرغداری معدوم‌سازی و بیماری مهار و کنترل شد.

محمدرضا متقی در گفت‌وگو با ایسنا عنوان کرد:بیماری آنگارا یا HHS یک بیماری ویروسی نوظهور است که طیور را درگیر می‌کند و با توجه به نوظهور بودن، درمان قطعی و مشخصی ندارد به همین دلیل معمولا تلفات بالایی دارد.

متقی اظهار کرد: یک واحد مرغداری‌ گوشتی در گناباد هفته گذشته درگیر بیماری آنگارا شد که با توجه به اهمیت بیماری و احتمال سرایت بالای آن، سریعا اقدامات نمونه‌برداری، قرنطینه‌ای و بهداشتی برای مرغداری مورد نظر انجام شد.

وی با اشاره به اینکه این بیماری برای اولین بار سال ۹۹ در استان خراسان مشاهده شده، افزود: با توجه به اینکه این بیماری هنوز درمان مشخصی ندارد، سیاست سازمانی مبتنی بر معدوم‌سازی است و طیور آلوده به بیماری باید سریع معدوم شوند تا از سرایت و انتقال بیماری به سایر طیور و خسارت بیشتر به مرغدار جلوگیری شود.

متقی خاطر نشان کرد: برای کنترل بیماری در مرغداری مورد نظر، خیلی سریع وارد عمل شدیم و به محض مثبت شدن نمونه‌، کار معدوم‌سازی آغاز شد و ۱۴ هزار و ۸۰۰ قطعه طیور در این واحد مرغداری معدوم‌سازی شدند، همچنین رعایت نکات بهداشتی و قرنطینه‌ای لازم، با توصیه دامپزشکی از سوی مرغداری صورت گرفت.

متقی گفت: برای پیشگیری و کنترل بیماری چند محور مدنظر است، از جمله اقدامات بهداشتی شامل ضدعفونی مستمر و روزانه سالن مرغداری، ضدعفونی آب و دانه طیور و ضدعفونی وسایل و تجهیزاتی که وارد سالن مرغداری می‌شود، همچنین اقدامات قرنطینه‌ای که بر اساس آن ورود و خروج افراد و یا تجهیزات و وسایل به مرغداری باید کنترل و مدیریت شود.

وی افزود: به طور کلی مجموعه اقدامات بهداشتی و قرنطینه‌ای و یا اصطلاحا امنیت زیستی ( BIOSECURITY )، اقداماتی مدیریتی است که در جهت پیشگیری از شیوع بیماری‌ها باید انجام شود و امیدواریم با رعایت کامل ضوابط بهداشتی، قرنطینه‌ای توسط مرغداران عزیز برابر توصیه‌های دامپزشکی شهرستان موارد بروز مجدد بیماری به حداقل برسد.

وی با بیان اینکه نقش واکسیناسیون در ایمنی و مقاومت به بیماری‌ها بسیار موثر است، مطرح کرد: در هر منطقه یک الگوی واکسیناسیون داریم و اگر واکسیناسیون طیور به موقع و مرتب انجام شود، سیستم ایمنی طیور تقویت شده و از بروز بیماری‌های واگیر جلوگیری می‌شود و چنانچه بیماری هم وارد سالن مرغداری شود، سیستم ایمنی قوی طیور در برابر بیماری مقاومت نشان داده و بیماری بروز نمی‌کند.

متقی مطرح کرد: به منظور پیشگیری و جلوگیری از شیوع بیماری، اقداماتی در شهرستان انجام شده و یا در حال انجام است که اطلاع‌رسانی مرتب و روزانه به شرکت تعاونی‌های مرغداری و فرستادن پیامک‌های هشدار و بهداشتی از جمله این اقدامات است.

رئیس شبکه دامپزشکی گناباد بیان کرد: شهرستان گناباد با دارا بودن ۸۳ واحد مرغداری گوشتی به ظرفیت جوجه‌ریزی ۲ میلیون قطعه در هر دوره دو ماهه به لحاظ تولید گوشت سفید در استان رتبه‌ خیلی خوبی دارد، همچنین تعداد مرغداری‌های تخم‌گذار شهرستان نیز ۸ واحد است.

وی تأکید کرد: در شهرستان گناباد سطح کنترلی بسیار خوبی از بیماری‌ها داریم و مورد شناسایی شده نیز به سرعت کنترل شد و در حال حاضر مورد دیگری از بیماری در شهرستان مشاهده و گزارش نشده است و اقدامات رصد و پایش همچنان ادامه دارد.

گفتنی است بیماری آنگارا یا سندرم آب آوردگی پریکارد و هپاتیت (HHS) ) یک بیماری عفونی و مسری است که از علائم مشخص آن درصد ابتلا و درصد تلفات بالا است.

منبع:ایسنا

ادامه مطلب
برای افزودن دیدگاه کلیک کنید

یک پاسخ بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اخبار 11

مرغ دو نرخی در بازار معنایی ندارد

منتشر شده

در

توسط

مرغ دو نرخی در بازار معنایی ندارد

ایسنا/اصفهان معاون بهبود تولیدات دامی جهاد کشاورزی استان اصفهان با تاکید بر اینکه مرغ دو نرخی در بازار نشان از حضور افراد سودجو در بازار است، گفت: اینکه تمام مرغ موجود با قیمت مصوب کشتار می شود، اما مرغ دو نرخی در بازار برای مصرف کننده موجود است، هیچ معنایی ندارد.

حسین ایراندوست در گفت‌وگو با ایسنا درباره کمبود مرغ در اصفهان و قیمت آزاد آن در بازار، اظهار کرد: اصفهان از نظر تولید مرغ مشکل و کمبودی ندارد.

وی توضیح داد: به عنوان مثال برای روز جمعه ۵۸۷ تن مرغ زنده در سامانه رهتاب فروخته و کشتار شده است که معادل ۴۴۰ تن گوشت مرغ است، همچنین پنجشنبه ۵۲۰ تن مرغ معادل ۳۹۴ تن گوشت کشتار شد، در حالیکه کل نیاز مصرفی استان ۳۹۴ تن بوده است، بنابراین در این شرایط نباید کمبودی داشته باشیم.

معاون بهبود تولیدات دامی جهاد کشاورزی استان اصفهان افزود: تمام مرغ زنده با قیمت مصوب ۱۷ هزار و ۱۰۰ تومان به کشتارگاه ها عرضه می شود که باید با قیمت ۲۵ هزار و ۹۰۰ تومان به دست مصرف کننده برسد.

وی با تاکید بر اینکه وظیفه جهاد کشاورزی تولید و تحویل مرغ با قیمت مصوب به کشتارگاه است، تصریح کرد: اینکه تمام مرغ موجود با قیمت مصوب کشتار می شود، اما مرغ دو نرخی در بازار برای مصرف کننده موجود است، هیچ معنایی ندارد.

ایراندوست با تاکید بر اینکه گوشت مرغ به غیر از کشتارگاه راهی برای ورود به بازار ندارد، گفت: زمانیکه مرغ با دو قیمت در بازار عرضه می شود، نشان از حضور برخی افراد سودجو در بازار حضور است.

وی با بیان اینکه به طور میانگین شبانه ۵۵۰ تن مرغ تحویل ۱۷ کشتارگاه استان می شود که تمام آن تبدیل به گوشت مرغ و در سامانه رهتاب به دست مرغ فروشی ها می رسد، توضیح داد: باید دید مرغی که با قیمت مصوب به دست مغازه دار می رسد، این محصول نیز با قیمت مصوب به دست مشتری داده می شود یا خیر و اگر امروز این چنین نیست ناشی از نبود نظارت در بازار است.

معاون بهبود تولیدات دامی جهاد کشاورزی استان اصفهان با بیان اینکه درحال حاضر سهمیه ۶ کیلوگرمی مرغ به ازای هر فرد در نظر گرفته شده، و اگر خریداری ۴ کیلو خریداری کرد، باید دید مغازه دار در رهتاب قیمت ۶ کیلو ثبت می کند یا ۴ کیلو، بنابراین به نظر می رسد امروز نظارت بر مرغ فروشی ها بسیار ضعیف است.

وی گفت: اگر مغازه داری مرغ را با قیمت بالاتر از نرخ مصوب عرضه کند، باید موضوع را فورا به ۱۲۴ اطلاع دهیم تا دوستان نظارتی بازار به این مسئله ورود پیدا کنند.

ایراندوست درباره اینکه چرا مرغ با نرخ ۳۹ هزار تومان و بالاتر در اصفهان فروخته می شود، تاکید کرد: امروز مرغی با عنوان آزاد در بازار نداریم و تمام مرغ موجود باید با نرخ مصوب ۲۵ هزار و ۹۰۰ تومان در بازار عرضه شود.

وی با تاکید بر اینکه طی چند روز گذشته اگر ۳۵۰ تا ۴۰۰ تن گوشت مرغ کشتار شده باشد، نباید کمبودی در اصفهان داشته باشیم، تصریح کرد: البته اصفهان حتی در برخی روزها و به خصوص طی سه روز گذشته تا سقف ۴۵۰ تن کشتار مرغ و بیش از نیاز بازار، تولید و کشتار مرغ داشته است، بنابراین نباید کمبود مرغ داشته باشیم و شرایط فعلی بازار به نبود نظارت برمی گردد.

معاون بهبود تولیدات دامی جهاد کشاورزی استان اصفهان تصریح کرد: روز به روز بازار مرغ رو به بهبود خواهد رفت چراکه آمار جوجه ریزی رو به افزایش است.

انتهای پیام

منبع:ایسنا

ادامه مطلب

اخبار 11

قضاوت دو داور ایرانی در تورنمنت فوتسال تایلند

منتشر شده

در

توسط

قضاوت دو داور ایرانی در تورنمنت فوتسال تایلند

دو داور سرشناس ایرانی در تورنمنت فوتسال تایلند سوت خواهند زد.

به گزارش ایسنا، مسابقات فوتسال هشت جانبه تایلند از ۳ تا ۸ مرداد برگزار می‌شود و تیم ملی فوتسال ایران نیز یکی از تیم‌های حاضر در این تورنمنت است.

تیم ایران در گروه دوم این پیکارها با تیم‌های مصر، لیتوانی و تاجیکستان هم‌گروه است.

در گروه اول این پیکارها هم تیم‌های تایلند، موزامبیک، کوزوو و ازبکستان قرار دارند.

مسوولان برگزاری این مسابقات از دو داور ایرانی نیز برای قضاوت در این پیکارها دعوت به عمل آورده‌اند. ابراهیم محرابی افشار و گلاره ناظمی که قرار است در رقابت‌های جام جهانی فوتسال نیز سوت بزنند در تورنمنت تایلند نیز حاضر بوده و قضاوت چند بازی را بر عهده خواهند داشت.

منبع:ایسنا

ادامه مطلب

اخبار 11

فعالیت‌های اقتصادی در مرز دوغارون از سر گرفته شد

منتشر شده

در

توسط

فعالیت‌های اقتصادی در مرز دوغارون از سر گرفته شد
عکس از آرشیو

ایسنا/خراسان رضوی مدیر منطقه ویژه اقتصادی دوغارون گفت: با توجه به درخواست‌های مکرر افغانستان جهت ارسال کالا به این کشور، از روز چهارشنبه ۲۳ تیرماه جاری فعالیت‌های اقتصادی در مرز دوغارون پس از یک هفته بدون هیچ مشکلی از سرگرفته شد.

 حسین آخوندزاده در گفت‌وگو با ایسنا اظهار کرد: از ۲۳ تیرماه تاکنون بیش از ۲۲۷ دستگاه کامیون ایرانی از منطقه ویژه اقتصادی دوغارون به سمت هرات خارج شده و روند تبادل تجاری در امنیت کامل انجام می‌شود.

وی به خروج ۴۵۴ دستگاه کامیون ایرانی از مرز دوغارون به سمت هرات اشاره کرد و افزود: این تعداد کامیون ایرانی از ۲۳ تیرماه تاکنون از پایانه مرزی، بازارچه و منطقه ویژه اقتصادی دوغارون به سمت هرات برای تخلیه بار خارج شدند.

آخوندزاده بیان کرد: در تحولات جدید افغانستان تشریفات گمرکی توسط طالبان از گمرک اسلام قلعه حذف شده و کامیون‌های ایرانی برای بارگیری مستقیم به سمت هرات حرکت می‌کنند.

وی تصریح کرد: منطقه ویژه اقتصادی دوغارون از امکانات و ظرفیت‌های بالقوه از جمله ۲۲ هزار متر انبار مسقف، هشت مخزن یک میلیون لیتری سوخت، ۳۰ هزار متر مربع بارانداز آسفالته، سایت جرثقیل، دوش‌های ترانشیمنت سوخت برخودار است و آمادگی کامل نسبت به تخلیه کالاهای تجار افغانستانی را دارد.

مرز دوغارون در ۱۸ کیلومتری شهر تایباد قرار گرفته و این گذرگاه مرزی محل صادرات سالانه یک و نیم میلیارد دلار است که نقش حیاتی برای دو کشور ایران و افغانستان دارد.

منبع:ایسنا

ادامه مطلب

برترین ها