با ما همراه باشید

اخباز 3

معرفی افراد و دستگاه‌های نمونه‌ از منظر استفاده بهینه از منابع آبی گلستان

منتشر شده

در

معرفی افراد و دستگاه‌های نمونه‌ از منظر استفاده بهینه از منابع آبی گلستان

ایسنا/گلستان آیین تجلیل از افراد و سازمان‌هایی که در استحصال و جمع‌آوری و استفاده از آب باران تلاش وافر داشتند، با حضور معاون استاندار و جمعی از مدیران دستگاه‌های اجرایی در سالن جلسات شرکت آب منطقه‌ای استان گلستان برگزار شد.

ابراهیم کریمی، معاون هماهنگی امور اقتصادی استاندار گلستان در این آیین گفت: تنها ۳ درصد آب موجود در کره زمین شیرین است که از این میزان نیز سه‌چهارم آن یخ‌های قطبی است. محققان معتقدند که تا ۲۵ سال آینده، نیمی از جمعیت جهان با کمبود آب شیرین روبه‌رو می‌شوند.

وی با اشاره به اینکه یک‌سوم جمعیت جهان به آب شیرین دسترسی ندارند، افزود: در نواحی روستایی تنها ۲۹ درصد دسترسی به آب شیرین دارند. سه‌چهارم بیماری‌هایی که انسان دچار آن می‌شود، به‌واسطه فقدان آب آشامیدنی سالم است.

معاون هماهنگی امور اقتصادی استاندار گلستان بیان کرد: تصرف‌های انسانی در محیط زیست و موضوعات دیگر دست‌به‌دست هم داده تا کشور به خشکسالی نزدیک شود.

کریمی بیان کرد: میزان هدر رفت آب در ایران ۲۸ تا ۳۰ درصد است اما میانگین جهانی این میزان، ۹ تا ۱۲ درصد است. این مسئله نشان می‌دهد که هدر رفت آب در ایران بسیار سنگین است.

وی با اشاره به مصرف بالای آب در بخش کشاورزی و خصوصاً کشت شالی، گفت: موضوع کشاورزی نیز اهمیت زیادی دارد و باید با هم‌افزایی، راهکاری پیدا کرد که هم آب با بحران مواجه نشود و هم بتوانیم کشاورزی داشته باشیم.

برخی اراضی کشاورزی خشک شده است

سیدمحسن حسینی، مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای گلستان نیز در این آیین گفت: میزان آب قابل استحصال در استان حداکثر ۲.۵ میلیارد مترمکعب است و با توجه به افزایش روزافزون جمعیت و افزایش پیدا نکردن میزان آب قابل استحصال، صرفه‌جویی یک ضرورت است.

وی بیان کرد: در ۹ ماهه سال آبی جاری، میزان بارندگی در استان نسبت به دوره بلندمدت ۲۹ درصد کاهش و دما ۰.۶ سانتی‌گراد افزایش پیدا کرده است. آورد رودخانه‌ها نیز در این مدت بین ۴۹ تا ۸۳ درصد کاهش داشته است.

مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای گلستان با بیان اینکه میزان ذخیره آبخوان‌های استان ۲۴۱ میلیون مترمکعب کاهش پیدا کرده است، تصریح کرد: با وجود همه تذکرات و اطلاعیه‌هایی که داده شد، شاهد خشک شدن محصول در برخی اراضی کشاورزی هستیم و میزان آن نیز در حال افزایش است.

حسینی گفت: استان گلستان در ۴۵ سال اخیر، ۱۵ سال آن را با خشکسالی پشت سر گذاشته است.

وی بیان کرد: اگر صرفه‌جویی را خصوصاً امسال که تازه در اول فصل تابستان قرار داریم و با این حجم از مشکل روبه‌رو شده‌ایم، در دستور کار قرار ندهیم، قطعاً دچار مشکلات جدی می‌شویم. صرفه‌جویی در تار و پود استان گلستان تنیده شده و همه باید به آن توجه داشته باشند.

جمع آوری ۱۰۰ هزار مترمکعب آب نامتعارف

علی نجفی نژاد، رئیس دانشگاه علوم کشاورزی و منابع طبیعی گرگان نیز در این آیین گفت: در این دانشگاه استفاده از آب‌ها نامتعارف را در دستور کار قرار دادیم و در این راستا به هیچ عنوان از آب شهری برای آبیاری فضای سبز استفاده نمی‌کنیم.

وی بیان کرد: کل پساب خوابگاه دانشجویان تسویه و از آن در قالب آبیاری قطره‌ای، برای آبیاری فضای سبز دانشگاه استفاده می‌شود.

رئیس دانشگاه علوم کشاورزی و منابع طبیعی گرگان خاطرنشان کرد: جمع‌آوری آب باران، ایجاد شبکه جمع‌آوری آب‌های سطحی و استفاده از گونه‌هایی در فضای سبز که آب کمتری مصرف می‌کنند، از دیگر روش‌های صرفه‌جویی در مصرف آب در این دانشگاه بوده است.

نجفی نژاد بیان کرد: با این روش‌ها حدود ۱۰۰ هزار مترمکعب آب جمع‌آوری و در مصارف غیربهداشتی مورداستفاده قرار می‌دهیم.

وی گفت: این روش‌ها برای همه سازمان‌ها و شهرها و روستاها قابل انجام است و یکی از مؤثرترین و مناسب‌ترین راه‌ها برای سازگاری با کمبود آب به شمار می‌رود.

مدیریت منابع آب تنها با مشارکت مردم محقق می‌شود

در ادامه علی نصیبی، مدیرکل امور روستایی و شوراهای استانداری گلستان نیز با تأکید بر اینکه مدیریت منابع و مصارف آب، تنها با مشارکت مردم محقق می‌شود، گفت: بهتر است این مشارکت در روستاها از طریق شوراها و دهیاران دنبال شود.

وی با اشاره به اینکه ۴۷ درصد جمعیت استان در روستاها زندگی می‌کنند، افزود: ۸۷۱ هزار نفر از مردم گلستان در روستاها زندگی می‌کنند و از نظر جمعیت روستایی، در رتبه دوم کشور قرار داریم.

مدیرکل امور روستایی و شوراهای استانداری گلستان بیان کرد: در انتخابات ۲۸ تیرماه، ۳۲۱۴ نفر از اعضای جدید شوراهای روستایی استان توسط مردم انتخاب شدند.

نصیبی با اشاره به اینکه در استان ۹۲۲ دهیاری داریم، گفت: امروز تفاهم‌نامه‌ای با شرکت آب منطقه‌ای برای آگاهی بخشی روستاییان نسبت مسائل مربوط به مصرف بهینه آب از طریق دهیاری‌ها و شوراها منعقد خواهد شد.

به گزارش ایسنا، در پایان این آیین از مدیران ادارات کل جهاد کشاورزی و منابع طبیعی استان و رئیس دانشگاه علوم کشاورزی و منابع طبیعی گرگان و آقایان احمد اکرامی، احمد بوجاری تقدیر به عمل آمد. همچنین در شهرستان ها نیز به‌ واسطه استفاده بهینه از منابع آبی آقایان هادی جرجانی رستاقی از گرگان، جلیل کر از گمیشان، خاخا بای از آق‌قلا، یحیی حاج حسینی از علی‌آبادکتول، عبدالناصر قورچای از آزادشهر، رمضانعلی رجبلو از رامیان، رحمان بردی آرتق‌زاده از کلاله، محمد شایگان از مراوه‌تپه، فرید عابدی از گنبد، خلیل فرشباف از مینودشت، علیرضا وزیری از گالیکش، رسول مفیدیان از کردکوی، میکائیل قرنجیک از بندرترکمن و قربانعلی عارفی از بندرگز معرفی شدند که از آنها تقدیر به عمل خواهد آمد.

انتهای پیام

منبع:ایسنا

ادامه مطلب
برای افزودن دیدگاه کلیک کنید

یک پاسخ بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اخباز 3

جمعیت روستایی برخوردار از آب سالم به بیش از ۱۰ میلیون نفر می رسد

منتشر شده

در

توسط

جمعیت روستایی برخوردار از آب سالم به بیش از ۱۰ میلیون نفر می رسد

وزیر نیرو گفت: جمعیت روستایی برخوردار از شبکه‌ آب سالم و پایدار تا آغاز دولت سیزدهم به اندکی بیش از ۱۰ میلیون نفر می‌رسد.

به گزارش ایسنا، رضا اردکانیان روز سه‌شنبه در آئین بهره‌برداری از پنج طرح صنعت آب و برق با اعتبار ۴۳۲ میلیارد تومان در سه استان همدان، زنجان و گلستان در هفته سیزدهم پویش #هرهفته_الف_ب_ایران افزود: در طول فعالیت دولت تدبیر و امید، بیش از ۸ میلیون و ۹۲۷ هزار هموطن روستایی در بیش از ۱۳ هزار و ۵۰۰ روستای کشور به شبکه‌های آب سالم و پایدار وصل شدند.

وی اضافه کرد: هدفگذاری ما رسیدن به رقم بیش از ۹ میلیون نفر است که امید است شرکت مهندسی آب و فاضلاب کشور و همکاران در استان‌ها با جدیت لازم طرح‌ها را دنبال کنند تا در هفته‌های باقی مانده از مجال دولت دوازدهم این وعده هم عملی شود.

اردکانیان گفت: تحقق این وعده‌ها و برنامه‌ها به تامین منابع مالی هم وابسته است و ما این بحث را هم جزو وظایف و ماموریت‌های خود می‌دانیم که با پیگیری‌های روزانه، منابع لازم برای اجرای طرح‌ها را تامین کنیم.

وزیر نیرو گفت: هدفگذاری ما بدان معناست که در پایان دولت دوازدهم و آغاز دولت سیزدهم جمعیت روستایی بهره‌مند از شبکه‌های آب سالم و پایدار در سطح کشور به اندکی بیش از ۱۰ میلیون نفر خواهد رسید و این دستاورد بزرگی برای جمهوری اسلامی است.

وی اظهار کرد: امید است این روند که به طور خاص از سال ۹۳ در کشور آغاز شده با اجازات و حمایت‌های مقام معظم رهبری برای استفاده از منابع صندوق توسعه ملی در این عرصه تداوم داشته باشد و بتوانیم در سال‌های پیش‌رو شاهد استمرار این حرکت تا آخرین روستا و دسترسی آخرین هموطن روستایی به این شبکه‌ها باشیم.

وزیر نیرو همچنین با اشاره به بهره‌برداری از واحدهای تصفیه‌خانه فاضلاب در استان‌های همدان و زنجان گفت: این عرصه هم یکی دیگر از نقاط روشن در کارنامه جمهوری اسلامی است؛ این که در هشت سال گذشته(۹۳ ماه از فعالیت دولت تدبیر و امید) ۹۳ واحد تصفیه‌خانه فاضلاب افتتاح شده، چنین شاخصی در جهان قابل ارائه و مطرح شدن است.

اردکانیان افزود: امروز سرمایه‌گذاری به روش‌های مختلف اعم از دولتی، ‌ داخلی، مردمی و مشارکت‌ها، استفاده از منابع بانکی و وام‌ها روی موضوع جمع‌آوری، تصفیه و استفاده مجدد از فاضلاب تصفیه شده یک شاخص عمده در توسعه یافتگی و به معنای توجه حکومت‌ها به امر بهداشت عمومی و توجه به ارزش ذاتی آب است.

وی گفت: بدین معنا که می‌شود از فاضلاب به دفعات برای تامین نیازها در بخش‌های مختلف استفاده کرد و خوشبختانه این کار در کشور ما سرعت خوبی گرفته و دانش آن نیز در حال فراهم شدن بوده و واحدهای تولیدی در حال طراحی تجهیزات لازم هستند.

اردکانیان گفت: امروز توانسته‌ایم با طرح‌هایی که افتتاح شده به هدف ۲۷۱ تصفیه‌خانه فاضلاب در کشور برسیم. این مسیر ادامه پیدا خواهد کرد و موضوع فاضلاب روستایی از موضوع‌های در دستور کار خواهد بود و این نوید روزهایی را خواهد داشت که در سازگاری با کم آبی توجه بیشتری به چگونگی مصرف آب و استفاده از فاضلاب تصفیه شده در بخش‌های زیست محیطی و کنترل‌هایی که باید صورت گیرد از جمله صنعت و حفظ و توسعه فضای سبز و باغداری داشته باشیم.

وی با اشاره به بهره‌برداری طرح‌های مهم برق در استان همدان گفت: با توجه به روند صنعتی شدن به‌ویژه در استان‌هایی که هم از منابع صنعت و معدن برخوردارند و هم به دلیل مشکلات کم آبی به طور طبیعی برای حفظ و توسعه اشتغال نوعی جابجایی بین بخش کشاورزی و صنعت و در بخش کشاورزی بین کشاورزی غرق‌آبی و استفاده از روش‌های مناسب‌تر برای کشت کم آب‌بر در این استان‌ها وجود دارد، طرح‌های تولید برق، احداث شبکه‌های انتقال و توزیع نقش مهمی در توسعه کشور دارد.

وزیر نیرو گفت: امیدواریم در هفته‌های باقی مانده از دولت دوازدهم، پویش به طور منظم، طرح‌های خود را عرضه کند و بعد از آن هم این مسیر مطابق برنامه ادامه خواهد یافت.

اردکانیان اظهار کرد: امروز طرح‌هایی که افتتاح شد سرمایه‌گذاری ۴۳۰ میلیارد تومان را به خود اختصاص داده بود و عملیات اجرایی دو طرح مهم نیز با سرمایه‌گذاری ۳۰۰  میلیارد تومان آغاز شد که امید است مطابق برنامه وارد مدار بهره‌برداری شده و از نتایج آن بهره‌مند شویم.

انتهای پیام

منبع:ایسنا

ادامه مطلب

اخباز 3

مشورت با تشکل‌های کارگری در انتخاب وزیر کار

منتشر شده

در

توسط

مشورت با تشکل‌های کارگری در انتخاب وزیر کار

یک فعال حوزه کار از دولت سیزدهم خواست تا در بحث انتخاب وزیر کار با شرکای اجتماعی و تشکل های کارگری مشورت داشته باشد و ابراز امیدواری کرد: در دولت رییسی، اصلاح و بازنگری بسیاری از قوانین از جمله قانون کار و اجرای کامل قانون بهبود فضای کسب و کار در دستور کار قرار گیرد.

رحمت اله پورموسی در گفتگو با ایسنا، بسیاری از قوانین موجود در کشور از جمله قانون کار را نیازمند بازنگری دانست و تاکید کرد: ما در کشور قانون زیاد داریم ولی اجرا نداریم یا به طور ناقص اجرا می شود. وقتی که به بحث اجرای ماده ۴۱ قانون کار می‌رسیم، می بینیم که قانون کنار گذاشته می شود و برای تعیین دستمزد تا صبح بحث می کنند و مصلحتی درصد آن را افزایش می دهند.

وی ادامه داد: برخی قوانین ما مربوط به سالهای دور مثل ۱۳۵۲ است و نیاز به اصلاح با نظر شرکای اجتماعی دارد، یکسری قوانین جدیدتر مثل قانون بهبود فضای کسب و کار را داریم که به معنای واقعی اجرا نشده است یا قانون الزام در بحث درمان تامین اجتماعی که از سال ۱۳۸۳ در مجلس به تصویب رسیده ولی آنطور که باید به اجرا در نیامده است.

این فعال حوزه کار تصریح کرد: خواسته ما از آقای رئیسی به عنوان کسی که مرد تلاش و عمل است و نشان داده با جدیت امور را پیگیری می‌کند این است که آنچه که قانون است و اکنون قابل اجرا است را به اجرا درآورد. ایشان دستشان باز است و در مواردی که گذر زمان باعث بروز برخی تغییر و تحولات شده اگر قانون نیاز به اصلاح دارد، بدون اتلاف وقت اصلاحاتش را در قالب لایحه به مجلس بفرستد.

پورموسی در پایان استفاده از نظر تشکل‌های  کارگری و شرکای اجتماعی در انتخاب وزیر کار را خواستار شد و گفت: انتظاری که از دولت آقای رئیسی داریم این است که در بحث انتصاب وزیر کار با شرکای اجتماعی مشورت داشته باشند و از نظرات آنها استفاده کنند، شاخصه‌هایی را تعریف کنند و بر اساس آن از ظرفیت تشکل های کارگری و شرکای اجتماعی استفاده و وزیری انتخاب کنند که با کمک او بتوان بسیاری از مسائل مربوط به حوزه روابط کار که یکی از آنها بحث اشتغال است را به نحو شایسته پیگیری کرد.

منبع:ایسنا

ادامه مطلب

اخباز 3

بهره مندی ۷۰۰۰ دانش آموز اتباع افغانستانی از امکانات آموزشی رفسنجان

منتشر شده

در

توسط

بهره مندی ۷۰۰۰ دانش آموز اتباع افغانستانی از امکانات آموزشی رفسنجان

ایسنا/کرمان بخشدار مرکزی رفسنجان گفت: ۷۰۰۰ دانش آموز اتباع افغانستانی از امکانات آموزشی رفسنجان استفاده می کنند در حالی که هیچ سرانه آموزشی به شهرستان در این رابطه تعلق نمی گیرد.

“مصطفی بخشی” در مراسم افتتاح متمرکز طرح های آموزش و پرورش رفسنجان با حضور معاون وزیر آموزش و پرورش اظهار کرد: رفسنجان از دیرباز به مشارکت بالای خیرین در ساخت اماکن و فضاهای مختلف شهره بوده است.

وی با اشاره به وجود بیشترین موقوفات هلال احمر کشور در رفسنجان، افزود: بیش از ۷۰ درصد مدارس تخریبی رفسنجان توسط خیرین بازسازی و نوسازی شده است.

بخشی ادامه داد: جاده ها، مساجد و تکایا، بیمارستان ها در رفسنجان توسط خیرین ساخته شده اما همین خیرین با توجه به نوسانات آب و مشکلاتی که در خصوص محصول پسته ایجاد شده با معضل روبرو هستند و از تسهیلات استفاده می کنند.

بخشدار مرکزی رفسنجان با بیان اینکه امروز وظیفه دولت است که در کنار خیرین قرار بگیرد، تصریح کرد: اجازه بدهیم در مکان هایی که خیرین نیستند و مدارس تخریبی وجود دارد آموزش و پرورش به بحث نوسازی آنها ورود کند.

بخشی با اشاره به وجود بیش از ۶۰ هزار تبعه افغانستانی در رفسنجان، خاطرنشان کرد: ۷۰۰۰ نفر دانش آموز اتباع افغانستانی در رفسنجان وجود دارد که سرانه ای از طریق آموزش و پرورش به آنها تعلق نمی گیرد. این اتباع هم از معلمین و هم از امکانات آموزشی رفسنجان استفاده می کنند و استدعا داریم سرانه ای از آموزش و پرورش به این تعداد افراد تعلق گیرد.

منبع:ایسنا

ادامه مطلب

برترین ها