با ما همراه باشید

اخباز 3

معطلی ۱۵ساعته و ماشین‌خوابی در صف واکسن

منتشر شده

در

معطلی ۱۵ساعته و ماشین‌خوابی در صف واکسن

بررسی‌های میدانی از ادامه وضعیت نابسامان تزریق دوز دوم واکسن سالمندان حکایت دارد. گزارش‌ها نشان می‌دهد بسیاری از متقاضیان واکسن بین ۵ تا ۱۵ ساعت در صف‌های طولانی منتظر می‌مانند. سودجویان اقدام به نوبت‌فروشی می‌کنند و گروهی برای دریافت واکسن از روز قبل در ماشین منتظر می‌مانند و شب را همانجا می‌خوابند.

به گزارش‌ ایسنا، روزنامه همشهری نوشت: «معطلی‌های ۵ تا ۱۵ ساعته، شب‌ماندن در خیابان و خودرو و نوبت‌هایی که بین ۳۰۰ تا ۶۰۰ هزار تومان فروخته می‌شود. این خلاصه وضعیت واکسیناسیون دوز دوم واکسن کرونا در روزهای گذشته تهران است. گزارش میدانی صبح دیروز همشهری از ۶ مرکز واکسیناسیون خودرویی و غیر خودرویی در تهران حکایت از ادامه وضعیت نابسامان تزریق واکسن به سالمندانی است که انتظار دوز دوم را می‌کشند. حالا در همین صف‌ها، کسب‌وکارهای جدید با نرخ‌های تعیین‌شده ایجاد شده است. مثل سودجویانی که در صف‌های خودرویی به دیرآمده‌ها نوبت‌فروشی می‌کنند.

از زمانی‌ که واکسیناسیون سالمندان با اولویت افراد بالای ۸۰ سال شروع شد، ۶۳ روز می‌گذرد. قرار بود تا پایان خرداد، واکسیناسیون سالمندان بالای ۶۰ سال در کشور تمام شود. در هشتمین روز از تیر هنوز دایره واکسیناسیون سالمندانی بالای ۷۰ سال تمام نشده و خیلی‌ها نگران دریافت دوز اول هستند. آن طور که سخنگوی ستاد ملی مقابله با کرونا اواخر اردیبهشت اعلام کرد، برنامه این گونه بود که واکسیناسیون برای ۸۰ ساله‌ها شروع شود و با اختلاف ۵ سال، هر هفته گروه جدیدی از سالمندان در اولویت تزریق قرار گیرند. حالا با نزدیک‌شدن به نیمه تیرماه، نه‌تنها واکسیناسیون به ۶۰ ساله‌ها به‌ عنوان آخرین گروه از سالمندان نرسیده که افراد بالای ۷۰ سال در گیرودار دریافت دوز دوم‌ هر روز در صف می‌ایستند و آنهایی که دوز اول را هم نگرفته‌اند، هراس جاماندن دارند. دریافت دوز دوم واکسن بین ۵ تا ۱۵ ساعت معطلی دارد. این را سالمندان ایستاده در صف‌های طولانی به همشهری می‌گویند. از پیامک‌های وزارت بهداشت برای اطلاع‌رسانی درباره دریافت دوز دوم هم خبری نیست. اگر هم پیامی فرستاده شده باشد، تغییری در روند فعلی واکسیناسیون ایجاد نمی‌کند. تنها شرط قبول سالمندان برای تزریق واکسن ثبت‌ نام حضوری است. این در حالی است که مسئولان وزارت بهداشت در اطلاعیه‌ها و پیام‌های متعدد از مردم می‌خواهند تا مراجعه حضوری نداشته باشند. اما آنها که مراجعه نکردند، از قافله واکسن عقب ماندند. «ثبت‌ نام واکسن کرونا روزانه ساعت ۷ تا ۸ صبح توسط همکاران انتظامات انجام می‌گیرد. غیر از لیست معتبر و مهرشده که توسط همکاران انتظامات نوشته می‌شود هیچ لیست دیگری قابل‌ قبول نیست. افرادی که در لیست معتبر ثبت‌ نام شده‌اند لطفا طبق ردیف در صف حضور داشته باشند.» این نوشته روی در ورودی یکی از مراکز تجمیعی در غرب تهران است؛ نوشته‌ای که با اطلاعیه‌های قبلی و ثبت‌ نام در سامانه salamat.gov.ir مغایرت دارد.

نوبت فروشی از ۳۰۰ تا ۶۰۰ هزار تومان

ساعت ۹:۱۵ باغ پرندگان: وضعیت در مراکز واکسیناسیون خودرویی متفاوت است. یکی از آنها مرکز باغ پرندگان است. صف واکسن تا کیلومترها دورتر هم رفته است. با ماشین ۱۰ دقیقه زمان می‌برد تا از آخر به انتهای صف رسید. خودروها درست مانند صف پمپ گاز در حاشیه خیابان متوقف شده‌اند. یکی از آنها که در صف ایستاده می‌گوید این صف از ساعت ۵ بعد از ظهر روز قبل تشکیل شده، آنهایی که آخر صف هستند از ساعت ۳ و ۴ صبح آمده‌اند. ورود خودروها به مرکز بسیار کند است. برخی کنار پیاده‌راه، سفره پهن کرده‌اند و مشغول صرف صبحانه‌اند. زن جوانی می‌گوید: «برای یک واکسن باید کل خانواده اسیر شوند. اشتباه کردیم که از همان اول اینجا واکسن دوز اول مادرم را زدیم. می‌گویند باید حتما در همین مرکز دوز دوم را هم تزریق کنیم. هیچ‌وقت فکر نمی‌کردم برای یک واکسن ۱۶-۱۵ ساعت مجبور به انتظار باشم. هنوز هم نوبت‌مان نشده و زیر این آفتاب گرمازده شده‌ایم.»

یکی دیگر از متقاضیان واکسن به ماجرای فروش نوبت در همین صف‌ها اشاره می‌کند: «دیشب که آمدیم ماشین دهم بودیم اما حالا نوبتی که به ما می‌دهند شماره ۴۰ است. این وسط ۳۰ نوبت فروخته شده که ما باید این همه معطل بمانیم.»

کمی عقب‌تر یک پیرمرد هم می‌گوید که از ساعت ۷ عصر روز گذشته اینجا بوده و شب را داخل ماشین گذرانده. او می‌گوید بعضی‌ها به خانه می‌روند و به دیگران می‌سپارند تا مراقب نوبت‌شان باشند. آنهایی که اینجا هستند، شب را در ماشین خوابیده‌اند. موضوع فروش نوبت را یکی از مسئولان این مرکز هم تأیید می‌کند: «اینجا کسانی هستند که نوبت‌شان را می‌فروشند. بیشترشان جوانند و سالمندی همراهشان نیست. از خودشان سؤال کنید قیمت می‌دهند. بستگی به نوبتی دارد که گرفته‌اند، هر چه جلوتر باشند، پول بیشتری باید بدهید. هر نوبت بین ۳۰۰ تا ۶۰۰ هزار تومان فروخته می‌شود.»

او توضیحات دیگری هم می‌دهد: «گاهی برای این که دیگران معترض نشوند، سالمند متقاضی واکسن را سوار ماشین می‌کنند و با هم داخل مرکز می‌شوند. هیچکس هم متوجه نمی‌شود.»

مسئولان همین مرکز اما می‌گویند مراجعه به مراکز واکسیناسیون خودرویی اشتباه است؛ چراکه سرعت کار بسیار پایین است؛ در حالی‌ که در مراکزی که مردم در صف می‌ایستند، سرعت بالاتر است. اینجا معمولا بین ۱۰ تا ۱۵ ساعت معطلی دارد.

انتظار برای واکسن از ۴ صبح

ساعت ۸ صبح بوستان ولایت: مرکز واکسیناسیون بوستان ولایت ۲ بخش دارد: یکی خودرویی و دیگری غیر خودرویی. صف خودرویی‌ها طولانی است. نزدیک به ۱۰۰ خودرو منتظرند؛ در حالی‌ که هنوز مرکز باز نشده است. مردی کنار خودرویش ایستاده، ۷۳ ساله است. برای دریافت دوز دوم واکسن از تهرانپارس به اینجا آمده: «زمان نوبت دوم من ۲۴ خرداد بود اما هیچ اطلاعی ندادند که چه زمانی و به کجا مراجعه کنم. دیروز از ساعت ۳ صبح در صف خودروهای پارک پرندگان ایستادم و ساعت حدود ۱۰ بود که نوبتم شد اما مسئول مرکز واکسن نزد و گفت باید فقط به همان مرکزی که واکسن اول را زده‌اید مراجعه کنید. امروز ساعت ۴ صبح آمدم و نخستین نفر سر صف هستم.»

متقاضیان واکسن از ساعت ۴ صبح آمده‌اند و گلایه دارند: «با توجه به این میزان مراجعه باید مرکز را زودتر باز می‌کردند؛ آن‌ هم در این گرما. هیچ‌ یک از مسئولان توجهی به این وضعیت ندارند.»

نگهبان مرکز می‌گوید ساعت آغاز کار ۸:۳۰ است اما واکسیناسیون ساعت ۹ شروع می‌شود.

شیرینی بدهید، نوبت می‌دهم

ساعت ۴:۴۸ بامداد میدان پونک: هوا گرگ و میش است. آفتاب نزده اما چند نفری مقابل مرکز تجمیعی واکسیناسیون در یکی از محلات غربی تهران منتظرند. یک نفر کاغذ و خودکاری در دست دارد و اسم یادداشت می‌کند. تا آن ساعت اسامی ۳۰ نفر یادداشت شده است: «از ساعت ۳:۳۰ اینجا هستم و نام خودم هم نخستین نفر است. البته نگهبان اصرار می‌کند که اینجا تجمع نکنیم و برویم ساعت ۸ بیاییم اما آن موقع دیر است و دیگر واکسن به ما نخواهد رسید.» این را مرد سالخورده‌ای که مشغول نام‌نویسی است، می‌گوید. متقاضیان واکسن می‌گویند فقط مراجعه حضوری نتیجه دارد. وزارت بهداشت پیامی نمی‌فرستد: «کدام پیام؟ ۱۵خرداد زمان تزریق دوز دوم واکسنم بود و تا همین حالا اطلاعی به من نداده‌اند. ۳ روز است که می‌آیم اما تا نوبت به من می‌رسد، واکسن تمام می‌شود. امروز دیگر صبح زود آمدم و با این حال نفر پانزدهم هستم.»

مرد دیگری از میان جمعیت جلوتر می‌آید: «تمام این برنامه‌ها برای این است که واکسن را پولی کنند. خب از همان اول قیمت بگذارند و ما را این همه عذاب ندهند. چه وضعیتی است که برای یک واکسن باید این همه بروبیا داشته باشیم؟»

نگهبان مجموعه جلوی در ورودی قدم می‌زند، کاور سبزرنگی به تن کرده و پاسخ برخی مراجعان را می‌دهد: «اینها بی‌جهت ایستاده‌اند. ما نوبت‌ها را از ۱۰ شب قبل پخش کرده‌ایم. این اسامی را که یادداشت می‌کنند برای دوزهای اضافه است. به آنها گفته‌ام که اگر دوست دارند ساعت ۸ به بعد بیایند، اگر واکسن اضافه‌تری مانده بود، باز هم نوبت می‌دهیم و واکسن می‌زنند.»

نوبت‌ها ساعت ۲ نیمه‌شب تمام می‌شود اما نه برای همه: «من تمام شب بیدارم و عمدتا نوبت‌ها تا ساعت ۲صبح تمام می‌شود اما یک شیرینی به‌ خودم بدهی، نوبت اضافه برای امروز دارم. ساعت ۱۰ تا ۱۰:۳۰ سالمندتان را بیاورید و واکسن بزنید.»

نمی‌توانیم منتظر پیام وزارت بهداشت بمانیم

ساعت ۶ صبح سازمان برنامه: خیابان خلوت است. یک برگه روی سکوی سیمانی جلوی نگهبانی مرکز سلامت نصب شده تا مردم اسمشان را بنویسند. تا آن ساعت صبح ۳۲ نفر برای تزریق واکسن اسم نوشته‌اند. نگهبان تأکید می‌کند که  ۸:۳۰ به بعد مراجعه کنند. مقابل در ورودی پر از اطلاعیه درباره ساعت مراجعه و ممنوعیت تزریق واکسن برای متقاضیان مراکز بهداشتی دیگر است. زن ۷۲ ساله روی لبه جدول کنار خیابان نشسته و می‌گوید، نوبت دوز دومش ۲۶ خرداد بود اما هیچکس با او تماس نگرفته: «امروز ساعت ۵:۳۰ ثبت‌ نام کردم و همین جا هم منتظرم تا درهای مرکز باز شود. نمی‌توانم منتظر پیام وزارت بهداشت بمانم. شاید تا چند ماه دیگر هم به من زنگ نزنند. واکسنم چه می‌شود.»

مسئول مرکز در بخش نگهبانی نشسته و می‌گوید کمی از شلوغی‌ها کم شده: «ما حدود ۴۰۰ – ۳۰۰ واکسن در روز تزریق می‌کنیم اما از دیروز جمعیت کمتر شده و شلوغی نداریم. هفته پیش اگر می‌آمدید اینجا ۶ صبح جای سوزن‌انداختن نبود. مردم از در و دیوار این سالن ورزشی بالا می‌رفتند اما امروز تا همین ساعت فقط ۳۰ نفر ثبت‌ نام کرده‌اند و در ادامه هم احتمالا خلوت‌تر از روزهای قبل می‌شود.»

مراجعه‌ها کم شده
ساعت ۶:۵۳ صبح نواب: در مرکز سلامت محدوده اتوبان نواب هر روز به حدود ۶۰۰ نفر واکسن تزریق می‌شود. هر چند که به‌ گفته نگهبان، مراجعه‌کنندگان در مقایسه با روز اول نصف شده‌اند. مسئول مرکز در را باز می‌کند اما اجازه ورود به کسی نمی‌دهد: «در روزهای اول نزدیک به ۲ هزار نفر اینجا جمع می‌شدند. حالا به یک‌سوم رسیده‌اند. مردم جمع می‌شوند و شلوغ می‌شود اما وقتی واکسیناسیون شروع می‌شود، معطلی شاید ۵ دقیقه هم نشود.»

متقاضیان واکسن اما این حرف‌ها را رد می‌کنند. مرد سالخورده‌ای می‌گوید: «دیروز ساعت ۹صبح آمدم اما واکسن به من نرسید. مجبور شدم ۵ صبح بیایم.» نوبت‌های نامنویسی پشت در این مرکز به عدد ۵۰ رسیده و هر لحظه جمعیت بیشتر می‌شود. به کسی اجازه ورود به حیاط مرکز را نمی‌دهند. هوا گرم است و آفتاب بر سر مردم می‌کوبد. آنها از نگهبان می‌خواهند حداقل اجازه بدهد داخل شوند و روی صندلی زیر سایه بنشینند: «هدف اذیت‌کردن ماست. یک مرکز را می‌بندند بدون این که اطلاع‌رسانی کنند، یک مرکز هم با وجود این همه جمعیت که سر پا ایستاده، اجازه نمی‌دهد داخل شویم و روی صندلی بنشینیم.»

او روز گذشته ساعت ۶ صبح مراجعه کرده بود اما بعد از ۲ ساعت یک نفر آمده و به آنها گفته که اینجا دیگر واکسن تزریق نمی‌شود، بروید: «نمی‌توانستند این را روی در ورودی مرکز بنویسند تا این‌ همه آدم سرگردان نشوند؟» مرد سالخورده اینها را می‌گوید.

صبح‌ها جای سوزن‌انداختن نیست

ساعت ۱۰:۴۵ صبح، مجیدیه: در ورزشگاه میراسماعیلی در مجیدیه اوضاع کمی آرام است. به‌ گفته کسانی که واکسن می‌زنند و از سالن خارج می‌شوند، صبح جای سوزن ‌انداختن نبود حالا اما از ازدحام جمعیت کم شده. به‌ گفته مسئولان این مرکز، جمعیت مراجعه‌کننده برای تزریق دوز دوم از روز یکشنبه کم شده و عمدتا در ساعت‌های ابتدای روز، کمی شلوغ می‌شود. آنها می‌گویند تقریبا بیشتر کسانی که دوز اول را دریافت کرده بودند در حال تکمیل‌شدن دوز دوم هستند و با این وضعیت احتمالا از هفته آینده واکسیناسین جامانده‌های بالای ۷۰ سال و حتی بالای ۶۵ سال هم آغاز می‌شود.

لزوم ارائه گزارش روزانه از روند واکسیناسیون در تهران

یکشنبه، جلسه‌ای فوری با محوریت واکسیناسیون کرونا در ستاد مقابله با کرونای تهران تشکیل شد. در این جلسه نظارت بر ساماندهی هر چه بهتر روند واکسیناسیون و تقویت زیرساخت‌های نوبت‌دهی و همچنین لزوم ارائه گزارش روزانه از روند واکسیناسیون در تهران مورد تأکید قرار گرفت. در این جلسه علیرضا رئیسی، معاون بهداشتی وزارت بهداشت و سخنگوی ستاد ملی مقابله با کرونا و همچنین علیرضا زالی، فرمانده ستاد مقابله با کرونای تهران، همراه معاونان بهداشت دانشگاه‌های علوم پزشکی استان تهران حضور داشتند. زالی به وضعیت خاص استان تهران اشاره کرد و گفت که باید اطلاع‌رسانی‌ها از مراکز واکسیناسیون و نحوه ارائه خدمات، در اولویت قرار گیرد. او خواستار ارائه گزارش‌های روزانه از روند واکسیناسیون در پایتخت شد: «باید کمیته هماهنگی برای بهبود روند واکسیناسیون تشکیل شود و بازدید از مراکز تجمیعی واکسیناسیون افزایش پیدا کند.» او از مسئولان خواست تا با تامین فضای مناسب، برای نوبت‌دهی و خروج از چالش‌های موجود واکسیناسیون، برنامه‌ریزی صورت گیرد.

در همین جلسه، معاون بهداشتی وزارت بهداشت، این اطمینان خاطر را داد که برای ۳ دانشگاه علوم پزشکی تهران، کمبود واکسنی وجود ندارند. او گفت که از هفته آینده، یک و نیم‌ میلیون دوز واکسن به‌ صورت هفتگی به وزارت بهداشت تحویل و سپس بین مراکز توزیع می‌شود، در کنار آن، واکسن کووبرکت هم به مرحله تولید و توزیع می‌رسد، بنابراین ترکیبی از واکسن‌های خارجی و داخلی به میزان کافی برای پایتخت تامین می‌شود. او در ادامه خواستار تشکیل تیم‌های پشتیبانی تزریق واکسن شد. به‌ گفته او، بسیج و نیروهای مسلح برای در اختیار گذاشتن فضای فیزیکی و نیروی لازم اعلام آمادگی کرده‌اند. رئیسی تشکیل کمیته هماهنگی ۳ دانشگاه علوم پزشکی را ضروری دانست با این توضیح که «تشکیل این کمیته با حضور معاونان و مدیران فنی امور بهداشتی هر ۳ دانشگاه پایتخت، به مسئولیت دکتر زالی، در کنار راه‌اندازی سیستم نوبت‌دهی بی‌نقص، بسیاری از چالش‌های موجود در این زمینه را مرتفع خواهد کرد.»

منبع:ایسنا

ادامه مطلب
برای افزودن دیدگاه کلیک کنید

یک پاسخ بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اخباز 3

جمعیت روستایی برخوردار از آب سالم به بیش از ۱۰ میلیون نفر می رسد

منتشر شده

در

توسط

جمعیت روستایی برخوردار از آب سالم به بیش از ۱۰ میلیون نفر می رسد

وزیر نیرو گفت: جمعیت روستایی برخوردار از شبکه‌ آب سالم و پایدار تا آغاز دولت سیزدهم به اندکی بیش از ۱۰ میلیون نفر می‌رسد.

به گزارش ایسنا، رضا اردکانیان روز سه‌شنبه در آئین بهره‌برداری از پنج طرح صنعت آب و برق با اعتبار ۴۳۲ میلیارد تومان در سه استان همدان، زنجان و گلستان در هفته سیزدهم پویش #هرهفته_الف_ب_ایران افزود: در طول فعالیت دولت تدبیر و امید، بیش از ۸ میلیون و ۹۲۷ هزار هموطن روستایی در بیش از ۱۳ هزار و ۵۰۰ روستای کشور به شبکه‌های آب سالم و پایدار وصل شدند.

وی اضافه کرد: هدفگذاری ما رسیدن به رقم بیش از ۹ میلیون نفر است که امید است شرکت مهندسی آب و فاضلاب کشور و همکاران در استان‌ها با جدیت لازم طرح‌ها را دنبال کنند تا در هفته‌های باقی مانده از مجال دولت دوازدهم این وعده هم عملی شود.

اردکانیان گفت: تحقق این وعده‌ها و برنامه‌ها به تامین منابع مالی هم وابسته است و ما این بحث را هم جزو وظایف و ماموریت‌های خود می‌دانیم که با پیگیری‌های روزانه، منابع لازم برای اجرای طرح‌ها را تامین کنیم.

وزیر نیرو گفت: هدفگذاری ما بدان معناست که در پایان دولت دوازدهم و آغاز دولت سیزدهم جمعیت روستایی بهره‌مند از شبکه‌های آب سالم و پایدار در سطح کشور به اندکی بیش از ۱۰ میلیون نفر خواهد رسید و این دستاورد بزرگی برای جمهوری اسلامی است.

وی اظهار کرد: امید است این روند که به طور خاص از سال ۹۳ در کشور آغاز شده با اجازات و حمایت‌های مقام معظم رهبری برای استفاده از منابع صندوق توسعه ملی در این عرصه تداوم داشته باشد و بتوانیم در سال‌های پیش‌رو شاهد استمرار این حرکت تا آخرین روستا و دسترسی آخرین هموطن روستایی به این شبکه‌ها باشیم.

وزیر نیرو همچنین با اشاره به بهره‌برداری از واحدهای تصفیه‌خانه فاضلاب در استان‌های همدان و زنجان گفت: این عرصه هم یکی دیگر از نقاط روشن در کارنامه جمهوری اسلامی است؛ این که در هشت سال گذشته(۹۳ ماه از فعالیت دولت تدبیر و امید) ۹۳ واحد تصفیه‌خانه فاضلاب افتتاح شده، چنین شاخصی در جهان قابل ارائه و مطرح شدن است.

اردکانیان افزود: امروز سرمایه‌گذاری به روش‌های مختلف اعم از دولتی، ‌ داخلی، مردمی و مشارکت‌ها، استفاده از منابع بانکی و وام‌ها روی موضوع جمع‌آوری، تصفیه و استفاده مجدد از فاضلاب تصفیه شده یک شاخص عمده در توسعه یافتگی و به معنای توجه حکومت‌ها به امر بهداشت عمومی و توجه به ارزش ذاتی آب است.

وی گفت: بدین معنا که می‌شود از فاضلاب به دفعات برای تامین نیازها در بخش‌های مختلف استفاده کرد و خوشبختانه این کار در کشور ما سرعت خوبی گرفته و دانش آن نیز در حال فراهم شدن بوده و واحدهای تولیدی در حال طراحی تجهیزات لازم هستند.

اردکانیان گفت: امروز توانسته‌ایم با طرح‌هایی که افتتاح شده به هدف ۲۷۱ تصفیه‌خانه فاضلاب در کشور برسیم. این مسیر ادامه پیدا خواهد کرد و موضوع فاضلاب روستایی از موضوع‌های در دستور کار خواهد بود و این نوید روزهایی را خواهد داشت که در سازگاری با کم آبی توجه بیشتری به چگونگی مصرف آب و استفاده از فاضلاب تصفیه شده در بخش‌های زیست محیطی و کنترل‌هایی که باید صورت گیرد از جمله صنعت و حفظ و توسعه فضای سبز و باغداری داشته باشیم.

وی با اشاره به بهره‌برداری طرح‌های مهم برق در استان همدان گفت: با توجه به روند صنعتی شدن به‌ویژه در استان‌هایی که هم از منابع صنعت و معدن برخوردارند و هم به دلیل مشکلات کم آبی به طور طبیعی برای حفظ و توسعه اشتغال نوعی جابجایی بین بخش کشاورزی و صنعت و در بخش کشاورزی بین کشاورزی غرق‌آبی و استفاده از روش‌های مناسب‌تر برای کشت کم آب‌بر در این استان‌ها وجود دارد، طرح‌های تولید برق، احداث شبکه‌های انتقال و توزیع نقش مهمی در توسعه کشور دارد.

وزیر نیرو گفت: امیدواریم در هفته‌های باقی مانده از دولت دوازدهم، پویش به طور منظم، طرح‌های خود را عرضه کند و بعد از آن هم این مسیر مطابق برنامه ادامه خواهد یافت.

اردکانیان اظهار کرد: امروز طرح‌هایی که افتتاح شد سرمایه‌گذاری ۴۳۰ میلیارد تومان را به خود اختصاص داده بود و عملیات اجرایی دو طرح مهم نیز با سرمایه‌گذاری ۳۰۰  میلیارد تومان آغاز شد که امید است مطابق برنامه وارد مدار بهره‌برداری شده و از نتایج آن بهره‌مند شویم.

انتهای پیام

منبع:ایسنا

ادامه مطلب

اخباز 3

مشورت با تشکل‌های کارگری در انتخاب وزیر کار

منتشر شده

در

توسط

مشورت با تشکل‌های کارگری در انتخاب وزیر کار

یک فعال حوزه کار از دولت سیزدهم خواست تا در بحث انتخاب وزیر کار با شرکای اجتماعی و تشکل های کارگری مشورت داشته باشد و ابراز امیدواری کرد: در دولت رییسی، اصلاح و بازنگری بسیاری از قوانین از جمله قانون کار و اجرای کامل قانون بهبود فضای کسب و کار در دستور کار قرار گیرد.

رحمت اله پورموسی در گفتگو با ایسنا، بسیاری از قوانین موجود در کشور از جمله قانون کار را نیازمند بازنگری دانست و تاکید کرد: ما در کشور قانون زیاد داریم ولی اجرا نداریم یا به طور ناقص اجرا می شود. وقتی که به بحث اجرای ماده ۴۱ قانون کار می‌رسیم، می بینیم که قانون کنار گذاشته می شود و برای تعیین دستمزد تا صبح بحث می کنند و مصلحتی درصد آن را افزایش می دهند.

وی ادامه داد: برخی قوانین ما مربوط به سالهای دور مثل ۱۳۵۲ است و نیاز به اصلاح با نظر شرکای اجتماعی دارد، یکسری قوانین جدیدتر مثل قانون بهبود فضای کسب و کار را داریم که به معنای واقعی اجرا نشده است یا قانون الزام در بحث درمان تامین اجتماعی که از سال ۱۳۸۳ در مجلس به تصویب رسیده ولی آنطور که باید به اجرا در نیامده است.

این فعال حوزه کار تصریح کرد: خواسته ما از آقای رئیسی به عنوان کسی که مرد تلاش و عمل است و نشان داده با جدیت امور را پیگیری می‌کند این است که آنچه که قانون است و اکنون قابل اجرا است را به اجرا درآورد. ایشان دستشان باز است و در مواردی که گذر زمان باعث بروز برخی تغییر و تحولات شده اگر قانون نیاز به اصلاح دارد، بدون اتلاف وقت اصلاحاتش را در قالب لایحه به مجلس بفرستد.

پورموسی در پایان استفاده از نظر تشکل‌های  کارگری و شرکای اجتماعی در انتخاب وزیر کار را خواستار شد و گفت: انتظاری که از دولت آقای رئیسی داریم این است که در بحث انتصاب وزیر کار با شرکای اجتماعی مشورت داشته باشند و از نظرات آنها استفاده کنند، شاخصه‌هایی را تعریف کنند و بر اساس آن از ظرفیت تشکل های کارگری و شرکای اجتماعی استفاده و وزیری انتخاب کنند که با کمک او بتوان بسیاری از مسائل مربوط به حوزه روابط کار که یکی از آنها بحث اشتغال است را به نحو شایسته پیگیری کرد.

منبع:ایسنا

ادامه مطلب

اخباز 3

بهره مندی ۷۰۰۰ دانش آموز اتباع افغانستانی از امکانات آموزشی رفسنجان

منتشر شده

در

توسط

بهره مندی ۷۰۰۰ دانش آموز اتباع افغانستانی از امکانات آموزشی رفسنجان

ایسنا/کرمان بخشدار مرکزی رفسنجان گفت: ۷۰۰۰ دانش آموز اتباع افغانستانی از امکانات آموزشی رفسنجان استفاده می کنند در حالی که هیچ سرانه آموزشی به شهرستان در این رابطه تعلق نمی گیرد.

“مصطفی بخشی” در مراسم افتتاح متمرکز طرح های آموزش و پرورش رفسنجان با حضور معاون وزیر آموزش و پرورش اظهار کرد: رفسنجان از دیرباز به مشارکت بالای خیرین در ساخت اماکن و فضاهای مختلف شهره بوده است.

وی با اشاره به وجود بیشترین موقوفات هلال احمر کشور در رفسنجان، افزود: بیش از ۷۰ درصد مدارس تخریبی رفسنجان توسط خیرین بازسازی و نوسازی شده است.

بخشی ادامه داد: جاده ها، مساجد و تکایا، بیمارستان ها در رفسنجان توسط خیرین ساخته شده اما همین خیرین با توجه به نوسانات آب و مشکلاتی که در خصوص محصول پسته ایجاد شده با معضل روبرو هستند و از تسهیلات استفاده می کنند.

بخشدار مرکزی رفسنجان با بیان اینکه امروز وظیفه دولت است که در کنار خیرین قرار بگیرد، تصریح کرد: اجازه بدهیم در مکان هایی که خیرین نیستند و مدارس تخریبی وجود دارد آموزش و پرورش به بحث نوسازی آنها ورود کند.

بخشی با اشاره به وجود بیش از ۶۰ هزار تبعه افغانستانی در رفسنجان، خاطرنشان کرد: ۷۰۰۰ نفر دانش آموز اتباع افغانستانی در رفسنجان وجود دارد که سرانه ای از طریق آموزش و پرورش به آنها تعلق نمی گیرد. این اتباع هم از معلمین و هم از امکانات آموزشی رفسنجان استفاده می کنند و استدعا داریم سرانه ای از آموزش و پرورش به این تعداد افراد تعلق گیرد.

منبع:ایسنا

ادامه مطلب

برترین ها