با ما همراه باشید

اخبار 8

معماری اصیل و خلاقانه یزد در ساخت و سازها احیا شود

منتشر شده

در

معماری اصیل و خلاقانه یزد در ساخت و سازها احیا شود

ایسنا/یزد نماینده ولی فقیه در استان و امام جمعه یزد با اشاره به نقایصی که در معماری‌های امروز به ویژه در زمینه مصرف انرژی وجود دارد، گفت: معماری اصیل و خلاقانه یزد در ساخت و سازها احیا شود.

آیت‌الله «محمدرضا ناصری» در دیدار با اعضای منتخب شورای شهر یزد با اشاره به روایتی از حضرت علی(ع) در نهج البلاغه اظهار کرد: ایشان می‌فرمایند که خداوندا تو می دانی که آنچه از ما در طریق تلاش برای بسیج مردم صورت گرفت، به خاطر رقابت در امر زمامداری و یا به چنگ آوردن ثروت و مال نبود، بلکه هدف ما آن است که نشانه‌های دین تو را آشکار سازیم و اصلاح و درستی را در همه بلاد برملا کنیم تا بندگان مظلومت آسوده باشند و فرایض و سنت‌ها و احکامت مورد عمل قرار گیرد.

وی افزود: این روایات نشان می دهد که در مسیر خدمت باید چه مواردی را مدنظر قرار دهیم و در چه مسیری قدم برداریم.

ناصری ادامه داد: یکی از مواردی که امام خمینی(ره) بر آن تاکید داشتند، آیه شریفه قُلْ إِنَّمَا أَعِظُکُم بِوَاحِدَةٍ أَن تَقُومُوا لِلَّهِ مَثْنَی وَفُرَادَی بود که خداوند در آن به مسلمین تاکیداتی داشته است و معتقدم این آیه تنها دلیل آغاز حرکت مبارزاتی امام راحل است.

امام جمعه یزد عنوان کرد: حرکت همه ما باید خالصانه و برای خدا باشد همانطور که امام راحل نیز ذره ای حرکتی در مسیری غیر از خدا انجام نداد.

وی در بخش دیگری از سخنان خود بیان کرد: وقتی عده‌ای در مناصب خود دچار مشکل می شوند علت این است که معنای کار برای خدا را درک نکرده اند و نمی دانند که اینها حاکم شدند که دین خدا را در جامعه حاکم کنند.

ناصری خطاب به منتخبان شورای شهر ادامه داد: دست یاوری به هم بدهید و برای نجات مردم و رفاه آنها کار و تلاش کنید و بدانید که حرکت و کار برای خدا بسیار حائز اهمیت است و اگر انسان در مقابل خدا برای خودش خودیتی قائل باشد، ارزش کار از بین می رود.

نماینده ولی فقیه در استان و امام جمعه یزد تصریح کرد: باید در نظام اسلامی خود را وقف بندگان خدا کنید و بندگان خدا را تکریم کنیم بنابراین باید نسبت به همگان یک نیت صاف و پاک داشته باشیم.

وی با تاکید بر اینکه اعضای شورای شهر یزد حرمت یکدیگر را حفظ کنند و مراقب باشند که غیبت و تهمت وارد کارهای شما نشود، افزود: باید قبل از تصمیم گیری‌ها اطلاعات و آگاهی صحیح کسب کنید و بر اساس حدس و گمان و شنیده‌ها، تصمیم گیری نکنید و روی برخی گزارش‌ها نیز دقت کنید.

امام جمعه یزد تصریح کرد: در مورد تصمیم‌گیری‌هایی که انجام می دهید، دقت نظر داشته باشید و زود وارد قضاوت نشوید و در کارهای خود تأمل داشته باشید.

ناصری ادامه داد: اعضای شورای شهر با مسائل عمرانی و فرهنگی و رفاهی شهر مواجه هستند که باید برای همه اینها کار کنید و در کمیسیون‌هایی که تشکیل می دهید، از متخصصان به‌روز بهره بگیرید و نظرات جمعی از نخبگان و صاحب نظران را داشته باشید.

وی عنوان کرد: چهره شهر ما باید اسلامی باشد و در کارهای عمرانی هم فرهنگ اسلامی و هم فرهنگ اصیل یزد را مدنظر داشته باشید همچنانکه در خانه های قدیمی و مساجد، حتی کوبه‌های در نیز فلسفه و معنا داشته باشد.

ناصری اظهار کرد: در برخی مناطق مهندسی‌ها باید عوض شود زیرا توجهی به تامین نور و روشنایی و سرما و گرمای آن نشده و مروج مصرف گرایی است که می توان این موضوع را در مقایسه مهندسی پاساژها و مراکز خرید امروزی با بازارهای سنتی یزد مقایسه کرد.

نماینده ولی فقیه در استان یزد ادامه داد: هزینه های هنگفتی برای ساخت پاساژهایی می شود که باید مقادیر زیادی انرژی برق صرف شود تا روشنایی و سرمایش و گرمایش آن تامین شود در حالی که در گذشته معماری بر پایه اقلیم و شرایط حاکم بر شهرها بوده است.

وی اظهار کرد: در مسئله معیشتی به دولت پیشنهاد کردم که صنعت پوشاک را در کشور راه اندازی کند و این موضوع را به اعضای شورای شهر و مدیران شهری یزد نیز توصیه و پیشنهاد می کنم که صنایع پوشاک را احیا و در هر شهری دو سه صنعت پوشاک راه اندازی کنید.

ناصری به تشریح دستاوردهای این صنعت در ابعاد اشتغالزایی، درآمدزایی، تامین مایحتاج کشور و بی‌نیازی از واردات پرداخت و گفت: در حالی که در کشور خودمان ظرفیت وجود دارد، نباید اجناس بی کیفیت چین و ترکیه را وارد کنیم.

وی ادامه داد: حتی شهرداری هم اگر بخواهد برای خود یک منبع درآمدی ایجاد کند، می تواند در این زمینه ورود و سرمایه گذاری کند.

ناصری در مورد مسائل شهری یزد نیز بیان کرد: سر و سامان دادن به اتباع خارجی، کار ویژه روی مباحث مرتبط با خانواده که دشمن با زیرکی روی آن سرمایه گذاری کرده و بسیاری از مباحث دیگر را در دستور کار خود قرار دهید.

نماینده ولی فقیه در استان یزد تاکید کرد: باید به سگ گردانی به عنوان یک آسیب در جامعه نگاه کرد و باید با ظرافت ویژه‌ای روی این موضوع کار شود.

وی بر کار ویژه روی پارک بانوان نیز تاکید کرد و گفت: لازم است بحث دوچرخه سواری بانوان در پارکهای بزرگ ویژه بانوان ساماندهی شود.

ناصری عنوان کرد: برای جوازها نیز قانونی مصوب کنید که با سرعت بیشتری صادر و ظرف یک هفته کار مردم انجام شود و اگر اینگونه انقلابی عمل شود، نارضایتی مردم را نخواهیم داشت و باید به سرعت برای این منظور برنامه ریزی شود.

به گزارش ایسنا و به نقل از دفتر نماینده لی فقیه در استان، در این مراسم همچنین مباحثی همچون اهمیت انتخاب شهردار و شهردار مدنظر شورای ششم، بررسی معیارهای شهردار و فرآیند انتخاب شهردار به صورت شفاف توسط دبیر موقت شورای ششم مطرح شد.

منبع:ایسنا

ادامه مطلب
برای افزودن دیدگاه کلیک کنید

یک پاسخ بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اخبار 8

پیش‌بینی کاهش ۴۵ درصدی تولید گیلاس و آلبالو در خراسان رضوی

منتشر شده

در

توسط

پیش‌بینی کاهش ۴۵ درصدی تولید گیلاس و آلبالو در خراسان رضوی

ایسنا/خراسان رضوی مدیر باغبانی سازمان جهاد کشاورزی خراسان رضوی گفت: در سال جاری پیش‌بینی می‌شود ۳۸ هزار تن گیلاس و آلبالو در استان از سطح باغ‌های بارور استان برداشت شود که به دلیل پدیده‌های سرمازدگی اسفند ماه ۱۳۹۹، همچنین خشکسالی و عدم تامین آب مورد نیاز به دلیل کاهش آبدهی قنوات و رودخانه‌ها در باغات مناطق کوهپایه‌ای و تنش‌های دمایی سال جاری، شاهد کاهش ۴۵ درصدی تولید این محصولات نسبت به سال گذشته هستیم.

محمد میری دراین خصوص اظهار کرد: عمده شهرستان‌های تولیدکننده این محصولات در استان شامل چناران، مشهد، طرقبه شاندیز، نیشابور، تربت‌جام  و فریمان هستند که بخش عمده سطح زیرکشت و تولید این محصولات را به خود اختصاص داده‌اند. رقم عمده گیلاس در استان تک دانه و سیاه مشهد و در آلبالو ارقام مجاری و محلی است و در کنار آن سایر ارقام نیز به صورت محدود تولید می‌شود.

پیش‌بینی برداشت ۳۸ هزار تن گیلاس و آلبالو در خراسان رضوی

وی افزود: پیش‌بینی می‌شود ۳۸ هزار تن گیلاس و آلبالو در استان امسال از سطح باغ‌های بارور استان برداشت شود که بدلیل پدیده‌های سرمازدگی اسفند ماه ۱۳۹۹، همچنین خشکسالی و عدم تامین آب مورد نیاز به دلیل کاهش آبدهی قنوات و رودخانه‌ها در باغات مناطق کوهپایه‌ای و تنش‌های دمایی سال جاری، شاهد کاهش ۴۵ درصدی تولید این محصولات نسبت به سال گذشته هستیم.

مدیر باغبانی سازمان جهاد کشاورزی خراسان رضوی بیان کرد: سیاست سازمان جهاد کشاورزی استان استفاده از ارقام پایه رویشی به جای باغ‌های سنتی و غیر اقتصادی بوده تا بتوان افزایش کیفی و کمی محصول را رقم زد.

میری عنوان کرد: آلبالو و گیلاس تولیدی در استان خراسان رضوی از مرغوبیت بالایی برخوردار بوده و عمده آن در این استان مصرف تازه‌خوری داشته و مازاد آن به استان‌های همجوار فرستاده می‌شود، ضمن اینکه بخشی از محصول تولیدی نیز به کشورهای روسیه، عراق، ترکیه، افغانستان و کشورهای عربی حوزه خلیج فارس صادر می‌شود.

وی اضافه کرد: از مشکلات عمده گیلاس کاران باروری کم درختان گیلاس به خصوص رقم تکدانه مشهدی است که پیشنهاد می‌شود باغداران با اجرای طرح سرشاخه‌کاری درختان گیلاس نسبت به جایگزینی ارقام معرفی شده توسط مرکز تحقیقات کشاورزی اقدام کنند.

مدیر باغبانی سازمان جهاد کشاورزی خراسان رضوی تصریح نمود:  باغداران برای کاهش خسارت نسبت به بیمه کردن باغ‌ها نزد صندوق بیمه محصولات کشاورزی، تقویت درختان، استفاده از سامانه‌های ضد تگرگ، مه پاش، سیستم‌های گرمایشی و استفاده از ارقام دیرگل ومتحمل به سرما اقدام کنند.

میری گفت: در طول دوره برداشت به طور متوسط در هر هکتار ۳۰ نفرروز مشغول به کار می‌شوند که در مجموع حدود ۳۴۰ هزار نفر روز در محدوده زمانی برداشت این محصولات در سطح استان مشغول به کار می‌شوند.

به گزارش روابط عمومی سازمان جهاد کشاورزی خراسان رضوی، وی عنوان کرد:  از جمله اقدامات انجام شده طی سال‌های اخیر در راستای بهبود کمی وکیفی عملکرد محصول می‌توان به (اجرای برنامه‌های اصلاحی از قبیل توصیه‌های فنی در زمینه کاشت ارقام سازگار و پرمحصول و کاشت ترکیبی ارقام در خصوص افزایش گردافشانی، استفاده از کندوی زنبور عسل همزمان باگرده افشانی در باغات گیلاس، اجرای طرح سرشاخه‌کاری در باغات قدیمی و کم‌بازده و استفاده از ارقام جدید وارداتی پرمحصول و با بازارپسندی مناسب، احداث باغات مدرن متراکم  و اصلاح و نوسازی و هرس باغات قدیمی)  اشاره کرد.

منبع:ایسنا

ادامه مطلب

اخبار 8

چگونه پایان نامه خود را کتاب کنیم؟

منتشر شده

در

توسط

چگونه پایان نامه خود را کتاب کنیم؟

سازمان انتشارات جهاد دانشگاهی، کارگاه آموزشی اصول استخراج کتاب از پایان نامه را برگزار می کند.

به گزارش ایسنا، کارگاه آموزشی اصول استخراج کتاب از پایان‌نامه با محوریت رشته‌های علوم انسانی ۲۸ تیرماه ۱۴۰۰ از ساعت ۱۰ تا ۱۲ برگزار خواهد شد. دکتر غزاله حجتی و دکتر علیرضا صالحی، مدرسان این دوره آموزشی برخط خواهند بود.

براساس اعلام روابط عمومی سازمان انتشارات جهاد دانشگاهی، علاقه‌مندان به شرکت در این دوره می‌توانند تا ۲۵ تیرماه نسبت به ثبت‌نام اقدام کنند. ثبت نام در این دوره از طریق پست الکترونیکی به نشانی Research@isba.ir یا پیام‌رسان به شماره 09108445943 میسر است.

منبع:ایسنا

ادامه مطلب

اخبار 8

ادامه اکران آنلاین «تکخال» همزمان با سینماها

منتشر شده

در

توسط

ادامه اکران آنلاین «تکخال» همزمان با سینماها

تهیه‌کننده فیلم «تکخال» با اعلام فروش یک میلیاردی این فیلم در سینماها از استقبال مخاطب در اکران آنلاین می‌گوید که تا یک ماه ادامه خواهد داشت.

فیلم «تکخال» که یکی از فیلم‌های اکران نوروزی سینماها بود، چند روزی است در پلتفرم‌های اینرنتی در حال اکران است و محمدحسین فرحبخش در این باره به ایسنا گفت: در روزهای گذشته اکران آنلاین «تکخال» همزمان با اکران پرده‌ای در سینماها آغاز شده و تا یک ماه ادامه دارد.

او با اشاره به استقبال مخاطبان اکران آنلاین افزود: نمایش فیلم در سینماها تاکنون یک میلیارد و 100 میلیون تومان فروش داشته و تا وقتی سینمادارها بخواهند همچنان روی پرده خواهد بود.

به گفته فرحبخش پیش از شروع ماه محرم که تقریبا یک ماه دیگر خواهد بود، نسخه نمایش خانگی «تکخال» در ‌VOD‌ها می‌شود.

«تکخال» به کارگردانی مجید مافی یک کمدی موزیکال است که پوریا پورسرخ، سحرقریشی، شبنم قلی‌خانی، امیر کربلایی‌زاده و یوسف تیموری در آن بازی کرده‌اند.

انتهای پیام

منبع:ایسنا

ادامه مطلب

برترین ها