با ما همراه باشید

ورزشی

ملاقات خصوصی ستاره ایرانی تنیس با جوکوویچ

منتشر شده

در

نواک جوکوویچ با پیروزی در فینال رقابت های اوپن فرانسه به نوزدهمین گرند اسلم خود دست یافت تا به این ترتیب تنها یک قهرمانی دیگر تا رسیدن به پرافتخارترین مردان تنیس جهان، راجر فدرر و رافائل نادال با ۲۰ قهرمانی در گرنداسلم‌ها، فاصله داشته باشد.

در فینال اوپن فرانسه مثل همیشه منصور بهرامی تنیسور افسانه ای کشورمان چهره آشنایی بود که در کنار دیگر قهرمانان اسطوره ای تنیس جهان حضور داشت و قهرمانی جوکوویچ را نیز با او جشن گرفت.

عکسی از بهرامی و جوکوویچ پس از فتح نوزدهمین گرنداسلم تنیسور صرب در اوپن فرانسه

بهرامی تنها چهره ورزش ایران است که با بزرگترین اسطوره های تنیس جهان از جمله بورگ، مکنرو، تیم هنمن، جیم کوریر و… در ارتباط است و روابط دوستانه نزدیکی دارد. او همچنین در مسابقات رسمی باکس مخصوص به خود را دارد. صفحه اینستاگرام بهرامی پر است از عکس هایی که با قهرمانان امروز و دیروز تنیس گرفته شده است و اغلب کامنت هایی از نواک جوکوویچ زیر عکس های قابل مشاهده است.

منصور بهرامی که متولد ایران است در حالی که در تهران به عنوان توپ جمع‌کن کار می کرد، به صورت خودآموز تنیس را آموخت. پس از انقلاب ایران در اواخر دهه 1970، بهرامی به فرانسه رفت. با این حال محدودیت های کاری و پیچیدگی های مهاجرت باعث شد تا او از ورزشی که بسیار به آن علاقه داشت دور بماند. زمانی که بهرامی تابعیت فرانسه را دریافت کرد 30 ساله شده بود و سن مناسب برای تنیس را پشت سر گذاشته بود.

بهرامی سال پیش در مصاحبه ای با “ورزش سه” در باره آن دوران از زندگی اش گفت: ” شیرزاد اکبری دوست من و یکی ازقهرمانان سابق تنیس ایران است. من برایش در زمین تنیس توپ جمع می کردم. او 10 سال از من بزرگتر است و وقتی 12 ساله بودم، هم بازی می کرد و هم تنیس درس می داد. من هم توپ جمع کن بودم و اولین راکت تنیس را هم از او هدیه گرفتم؛ اگرچه یک روز بیشتر دوام نیاور و فردای آن روز شکسته شد! شیرزاد اکبری الان دیگر خودش را بازنشسته کرده و تنیس هم درس نمی دهد.

پدر من کارگر ورزشگاه امجدیه بود. می توانم بگویم بازیکنان تیم ملی تنیس آن موقع 99 درصد پدرشان در امجدیه کار می کردند. ما که همان جا هم زندگی می کردیم و من از 2 سالگی در زمین تنیس بزرگ شدم. من تنیس بازی کردن را با خاک انداز و چوب شروع کردم. از 5 سالگی تا 13 سالگی با خاک انداز بازی می کردم. من از 6، 7 سالگی می خواستم تنیس باز شوم و شدم.

عکسی قدیمی از منصور بهرامی و نواک جوکوویچ

متاسفانه در بهترین سال های عمرم یعنی 21 تا 30 سالگی نتوانستم بازی کنم. یکی، 2 سال که تنیس در ایران کاملا بسته شد و نتوانستم بازی کنم. یکی از دلایلی که من از ایران رفتم، همین بود چون کاری نداشتم. کار من تنیس بود و پولی که داشتم هم تمام شده بود. بعد از آن هم به فرانسه آمدم، اما بعد از آن هم کسی به من ویزا نمی داد. به همین دلیل من در مجموع 9 سال در مسابقات بین المللی بازی نکردم. البته 6 سال در فرانسه تنیس بازی می کردم، اما حرفه ای نبود. از 30 سالگی دیگر اجازه رفتن بیرون از فرانسه را داشتم و هر کاری هم در تنیس کردم بعد از این بوده.

راجرر فدرر در سال 1992 در دیدار بهرامی و جیمی کانرز توپ جمع‌کن بهرامی بود

با این حال بهرامی با پشتکار و تلاش فراوان توانست جایی در بین نام های بزرگ جهان تنیس برای خود دست و پا کند. بهرامی بیشتر به خاطر ضربات زیرکانه و نمایشی خود و ترفندهای سرگرم‌کننده ای که در زمین از خود به نمایش می گذارد در جهان شناخته شده است.

بهرامی را یکی از سفیرهای ورزش تنیس می دانند که با بازی های نمایشی خود به محبوبیت هر چه بیشتر این ورزش در سراسر جهان کمک می کند.

لئو بورگ، پسر 18 ساله بیورک بورگ، نیز در رقابت های جوانان رولان گاروس شرکت دارد و سه شنبه پیش منصور بهرامی نیز برای تشویق فرزند دوستش در استادیوم حاضر بود تا شاهد پیروزی او برابر ربرگ آلمانی باشد.

بیورن بورگ و پسرش لئو

بهرامی در پایان مسابقه تماسی تلفنی از بیرون بورگ نیز دریافت کرد.

بورگ در تلفن چه گفت؟

بهرامی: “من چند تایی ویدیو از بازی باری او فرستاده بودم چون می خواست در جریان امتیازات باشد، از من پرسید که لئو چطور بازی کرد. من هم گفتم که لئومی توانست راحت تر ببرد چون بعضی وقت ها تمرکزش را از دست می دهد و اجاز می دهد که امتیاز از دست برود. اما بیرون خوشحال بود. از آن پدرهای دیوانه وسواسی نیست که من با بعضی از بچه ها می بینم. او از دور حواسش به پسرش هست، کاملا از او حمایت می کند و نمی خواهد که او بعدها هیچ حسرت و پشیمانی داشته باشد. وقتی لئو نیاز به حرف زدن با پدرش داشته باشد که گه گاهی راهنمایی از او بگیرد، بیورن به من گفته که او همیشه در اختیار لئو است.”

این برای او میراث سنگینی است که چنین نامی را بر خود داشته باشد…

بهرامی: “شهامت زیادی می طلبد که پسر بیورن بورگ باشی و بخواهی تنیس بازی کنی، اما لئو شجاع است و تلاشش را می کند. امیدوارم که او بازیکن بزرگی بشود، هنوز که چیزی نبرده است.”

منصور بهرامی و بیورن بورک تنیسور افسانه ای برنده یازده گرند اسلم

آیا او هم استعداد پدرش را در زمین دارد؟

بهرامی: “نه، نمی توانم این را بگویم، اگر او استعداد پدرش را داشت الان در بزرگسالان رقابت می کرد. بیورن در 16 سالگی در ویمبلدون بازی کرد و چند سال بعد شروع به بردن گرند اسلم ها کرد. لئو در 18 سالگی هنوز به آنجا نرسیده است. اما او در حال پیشرفت است. او تنها یک امتیاز ATP دارد، باید از هیمنجا شروع کرد. باید سخت کار کنید و اعتماد به نفس بیشتری داشته باشید و با پیروزی های بیشتر بالاخره به آنجا هم می رسید.”

این دومین پیروزی پیاپی لئو در جدول جوانان بود.

بهرامی: “او خیلی خوب بازی کرد. او در دور سوم رولان گاروس است که خب چیز کمی نیست حتی اگر در رده جوانان باشد. باری او خوشحالم. من شاهد تولد و رشد او بودم و اغلب از پدر و مادرش درباره او می شنوم. امروز من آنجا بودم و دیدن او من را خوشحال کرد.”

بهرامی قرار است در پایان این ماه نیز در چند مسابقه نمایشی در دوبی شرکت داشته باشد. در کنار بهارمی که هیمشه نمایش های به شدت سرگرم کننده و جذابی در زمین تنیس به نمایش می گذارد، زیشان علی، تنیسور هندی، سلیما اسفار و عمر بهروزیان، تنیسور برتر امارات نیز حضور خواهند داشت.

منبع:ورزش سه

ادامه مطلب
برای افزودن دیدگاه کلیک کنید

یک پاسخ بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

ورزشی

پایان کار ورزشکاران ایران در روز افتتاحیه المپیک + نتایج

منتشر شده

در

توسط

پایان کار ورزشکاران ایران در روز افتتاحیه المپیک + نتایج

در نخستین روز از رقابت ورزشکاران ایران در المپیک ۲۰۲۰ توکیو، نازنین ملایی به مرحله یک چهارم نهایی روئینگ تک نفره راه یافت و میلاد وزیری در مرحله مقدماتی ریکرو شصت و سوم شد.

 بازی‌های المپیک ۲۰۲۰ توکیو بعد از یک وقفه یک‌ساله به دلیل شیوع ویروس کرونا، ساعت ۱۵:۳۰ به وقت تهران امروز با برگزاری مراسم افتتاحیه، رسما آغاز می‌شود.

اما در نخستین روز از رقابت ورزشکاران ایرانی، مسابقات نازنین ملایی قبل از شروع رسمی مسابقات در مرحله گروهی رویینگ تک نفره مسابقه داد که موفق به صعود به مرحله یک چهارم نهایی شد.

*قایقرانی:
نازنین ملایی به عنوان اولین نماینده ایران در بازی‌های المپیک ۲۰۲۰ در مرحله گروهی روئینگ یک نفره زنان پارو زد و در گروه خود سوم شد تا به مرحله یک چهارم نهایی راه یابد.

*تیروکمان:

میلاد وزیری نیز به عنوان تنها نماینده ایران در تیروکمان در مرحله مقدماتی ریکرو انفرادی مسابقه داد که از میان ۶۴ تیرانداز حاضر در این ماده در رده شصت و سوم قرار گرفت. او روز سه‌شنبه در مرحله حذفی مسابقه خواهد داد.

ایران در المپیک توکیو ۶۶ نماینده دارد که به تدریج به رقابت با حریفان خود می‌پردازند.

منبع:ایسنا

ادامه مطلب

ورزشی

محرومیت داور لیگ برتری از کلیه فعالیتهای فوتبالی به مدت ۲۰روز

منتشر شده

در

توسط

محرومیت داور لیگ برتری از کلیه فعالیتهای فوتبالی به مدت ۲۰روز

کمیته اخلاق از محرومیت داور دیدار ملوان بندرانزلی و بادران تهران به علت اشتباهات این داور در این دیدار خبر داد.

بعد از اشتباه محرز رضا کرمانشاهی در دیدار سرنوشت ساز ملوان و بادران، کمیته اخلاق فدراسیون فوتبال او را از هر گونه فعالیت محروم کرد.

در بیانیه این کمیته آمده است: «مستنداً به مواد ٦٥ آئین نامه اخلاق و بند الف ماده ٧٣ مقررات انضباطی با توجه به گزارش واصله مبنی بر رفتارهای غیرحرفه ای داوری، رضا کرمانشاهی (داور دیدار ملوان بندرانزلی و بادران)، نظر به اینکه تمام اشخاص تابع اساسنامه فدراسیون فوتبال و مقررات آئین نامه اخلاق متعهد و مکلف هستند که از ارتکاب هرگونه رفتاری که به سلامت مسابقات لطمه وارد می‌کند خودداری نمایند، لذا رضا کرمانشاهی از کلیه فعالیتهای فوتبالی به مدت بیست روز محروم است. جلسه رسیدگی به تخلف وی متعاقبا اعلام می‌شود.»

منبع:ایسنا

ادامه مطلب

ورزشی

دستمال کثیف، شیشه تمیز!

منتشر شده

در

توسط

دستمال کثیف، شیشه تمیز!

احضار و محرومیت چند بازیکن فقط مُسکن است، درمان نیست، برای این که متخلفان واقعاً احساس ناامنی کنند لازم است یک عزم ملی شکل بگیرد. نهادهای امنیتی و نظارتی و قضایی لازم است نه فقط مشارکت سلبی کنند بلکه به سمت فرهنگ‌سازی و پیشگیری بروند وگرنه گذاشتن تمام تخم مرغ‌های گندیده در سبد فدراسیون فوتبال نه منصفانه است و نه چاره کار.

در یادداشتی در عصر ایران به قلم احسان محمدی آمده است: «دو سال پیش مجری یک سلسله‌نشست در مورد مسائل اجتماعی بودم. در جلسه‌ای با حضور مقامی از قوه قضاییه و چهره‌ای دانشگاهی در خصوص لزوم حمایت از سوت‌زنان فساد حرف زدیم. سوت‌زن فساد کسی است که با محض آگاهی از شکل‌گیری یا رخ‌دادن فساد در هر حوزه‌ای مقامات قضایی را در جریان می‌گذارد. فارغ از مسئولیت اجتماعی بعضی اوقات نهادهای نظارتی مشوق‌های مالی هم برای این افراد در نظر می‌گیرند. مهمان برنامه بارها این جمله را تکرار کرد: با دستمال کثیف نمی‌توان شیشه را تمیز کرد.

مقصودش این بود که وقتی در یک ساختار افراد خودشان آلوده هستند انتظار این که بتوانند با فساد مبارزه کنند خیالپردازانه است. حرفش منطقی بود اما در پاسخ این سوال که نمی‌توانیم برای مبارزه با فساد فرشته استخدام کنیم و چطور افراد منزه را پیدا کرد وقتی ساختاری وجود دارد که در آن فساد تکثیر می‌شود جواب قانع‌کننده‌ای داشت. پاسخی که بتوان از آن به عنوان راهکاری «عملی» در شرایط حال حاضر کشور بهره گرفت.

این روزها بحث فساد در فوتبال و تبانی به‌ویژه در لیگ یک‌ و دو داغ است. تصاویری وجود دارد که اکثر بینندگان را متقاعد می‌کند که جز شرط‌بندی و تبانی هیچ عامل دیگری نمی‌تواند رقم‌زننده آن باشد. فشار زیادی بر فدراسیون فوتبال وارد است که هم جلوی رخ‌دادن این اتفاقات را بگیرد، هم آن را اثبات‌ و افشا کند و هم با متخلفان قاطعانه برخورد شود. رئیس فدراسیون فوتبال قول برخورد بدون تعارف داده است اما آیا می‌توان این کار را به‌تنهایی انجام داد؟ فدراسیون فوتبال و سازمان لیگ قادر هستند ریشه این تخلفات را بخشکانند؟

برخی بازیکنان، مربیان و حتی داوران که زیست و ارتزاق‌شان از فوتبال است متهم‌ شده‌اند که در این فساد دخیل هستند. همان کسانی که انتظار می‌رود دستمال سفید پاک‌کننده شیشه کثیف باشند خودشان قسمتی از معضل هستند.

این اتفاق خاص ایران نیست. رسوایی کالچوپولی در ایتالیا یا حتی تبانی داوران در فوتبال آلمان به عنوان دو کشور ممتاز در فوتبال جهان که لیگ‌های باکیفیتی دارند نشان داد که هر جا پای‌ پول وسط بیاید آدم‌ها زانوهایشان سست می‌شود. نه از شعار برخورد قاطع می‌ترسند و نه آن قدر اهل زهد و تقوا هستند که از عذاب الهی خوف کنند. بازیکنی که قراردادش در یک لیگ ۶۰ میلیون تومان است وقتی پیشنهاد وسوسه‌انگیزی از سوی سایت‌های شرط‌بندی دریافت می‌کند که مثلا ۲۰ میلیون تومان بگیرد و در رقم‌خوردن یک‌ نتیجه سهیم باشد احتمالاً به ۲۰ میلیون تومان بیشتر از شعار بازی جوانمردانه فکر می‌کند. البته که همه از این قماش نیستند و بازیکنان و مربیان شریفی هستند که تحت هیچ شرایطی تن به این رفتارها نمی‌دهند.

این اتفاقات از قبل وجود داشته و حالا به مدد نظارت رسانه‌ها امکان علنی‌شدن آن فراهم آمده و هیچ فدراسیونی به‌تنهایی قادر به برگرداندن دیو فساد به شیشه نیست. مگر روسای قوه قضاییه و نهادهای نظارتی و حسابرسی توانستند ریشه اختلاس بانکی را بخشکانند؟ آنجا ورودی و خروجی به ریال مشخص است و این همه سوراخ دارد، در فوتبال که گاهی امکان اثبات این که دروازه‌بان لیز خورده یا عمداً به‌ توپ راه داده است که اثبات آن محال است، چطور می‌شود به‌راحتی این کار را کرد؟

وقتی اقتصاد یک کشور به هم ریخته شده، پول جای اخلاقیات را گرفته، نمودار مثل موشک در حال حرکت عمودی و آینده ناروشن است نمی‌توان با شعار جلوی فساد را گرفت. بنگاه‌های زیرزمینی شرط‌بندی همه جا ریشه دارند، بازیکنان‌ وحتی گاهی مربیان و داوران را آلوده‌ کرده‌اند و فدراسیون فوتبال اجازه‌ و اختیار برخورد با آنها را ندارد چطور می‌شود از مبارزه بنیادین با فساد در فوتبال حرف زد. احضار و محرومیت چند بازیکن فقط مُسکن است، درمان نیست، برای این که متخلفان واقعاً احساس ناامنی کنند لازم است یک عزم ملی شکل بگیرد. نهادهای امنیتی و نظارتی و قضایی لازم است نه فقط مشارکت سلبی کنند بلکه به سمت فرهنگ‌سازی و پیشگیری بروند وگرنه گذاشتن تمام تخم مرغ‌های گندیده در سبد فدراسیون فوتبال نه منصفانه است و نه چاره کار.»

منبع:ایسنا

ادامه مطلب
تبلیغات

برترین ها