با ما همراه باشید

اخبار 8

مهمترین خواسته‌های ورزشکاران سرزمین مفرغ و بلوط از دولت آینده

منتشر شده

در

مهمترین خواسته‌های ورزشکاران سرزمین مفرغ و بلوط از دولت آینده

ایسنا/لرستان ورزش لرستان از گذشته تاکنون در بخش‌های مختلف ازجمله زیرساخت‌ها با مشکل‌های عدیده‌ای روبرو بوده و دولت‌های مختلف کار خیلی خاصی انجام نداده‌اند.

لرستان سرشار از استعداد ورزشی است و ورزشکارهای این دیار با کمبود امکانات و بعضاً با دست خالی در رشته‌های مختلف افتخارآفرینی کرده‌اند، هر چند تعداد زیادی نیز در فقر امکانات، بی‌کاری، بی‌توجهی مسئولان و غیره؛ عطای دنیای قهرمانی را به لقایش بخشیده‌اند.

بیشتر هیئت‌های ورزشی در لرستان با مشکل مالی مواجه بوده و حتی برای اعزام ورزشکاران به رقابت‌های قهرمانی کشور نیز به مشکل می‌خورند و بعضاً تا روزهای آخر اعزام نمی‌دانند که در مسابقات شرکت می‌کنند یا نه!

سرانه فضای ورزشی در لرستان حدود ۶۱ سانتی‌متر مربع بوده و با میانگین کشور که بر اساس اعلام وزارت ورزش؛ یک مترمربع است، اختلاف زیادی دارد و چند دهه زمان می‌برد که لرستان به این سرانه برسد و از طرفی سرانه سایر استان‌ها نیز در این مدت بیشتر می‌شود.

وجود پروژه‌های زیادی که همچنان پس از دهه‌ها نیمه‌تمام هستند و موجب ناامیدی ورزشی‌های لرستان شده نیز از دیگر مشکلات ورزش در دیار آبشارها بوده که در این مسیر فقط وعده جدید از راه می‌رسد و خبری از افتتاح نیست که نیست.

در بحث تیم‌داری نیز لرستان با مشکل‌های زیادی مواجه است و نبود کارخانجات مهم به این مشکل دامن می‌زند و لرستانی‌ها مجبور می‌شوند با نام استان‌های دیگر در رقابت‌های لیگ شرکت کنند.

لرستان قابلیت تیم‌داری در رشته‌های مختلف را دارد و حتی می‌تواند مدعی قهرمانی باشد اما چه کنیم که شرایط برای این مهم در سرزمین پل‌های تاریخی مهیا نیست و خیلی‌ از استعدادهای این استان راه به جایی نمی‌برند و به علت بی‌کاری جمع زیادی از اهالی ورزش لرستان با عنوان «شوتی» مجبور هستند که در جاده‌ها و در قمار زندگی به دنبال لقمه‌ای نان باشند.

کم نیستند ورزشکارهای لرستانی که به ناچار و با عنوان شوتی دل به جاده می‌زنند و دیگر رمقی برای ورزش ندارند. افتخارات برخی از این ورزشکارها شاید آرزوی خیلی‌ها باشد اما در این دیار، بی‌کاری حرف اول را می‌زند…

هر چند در یکی دو سال اخیر باشگاه‌های پلیمر خلیج فارس خرم‌آباد، خیبر و یکی دو مورد دیگر اقدامات خوبی در عرصه تیم‌داری داشته‌اند اما بی‌شک تیم‌داری در لرستان جای کار زیادی دارد و می‌توان با ورزشکارهای بومی کارهای درخشانی انجام داد.

شاید کوچک‌ترین خواسته اهالی ورزش سرزمین مفرغ و بلوط از دولت آینده این باشد که پروژه‌های نیمه‌تمام، تکمیل و اندکی سرانه فضای ورزشی بیشتر شود و در تیم‌داری نیز شرایط برای استان‌های محروم تسهیل و تا حدودی رقابت نزدیک‌تر باشد.

انتهای پیام

منبع:ایسنا

ادامه مطلب
برای افزودن دیدگاه کلیک کنید

یک پاسخ بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اخبار 8

پیش‌بینی کاهش ۴۵ درصدی تولید گیلاس و آلبالو در خراسان رضوی

منتشر شده

در

توسط

پیش‌بینی کاهش ۴۵ درصدی تولید گیلاس و آلبالو در خراسان رضوی

ایسنا/خراسان رضوی مدیر باغبانی سازمان جهاد کشاورزی خراسان رضوی گفت: در سال جاری پیش‌بینی می‌شود ۳۸ هزار تن گیلاس و آلبالو در استان از سطح باغ‌های بارور استان برداشت شود که به دلیل پدیده‌های سرمازدگی اسفند ماه ۱۳۹۹، همچنین خشکسالی و عدم تامین آب مورد نیاز به دلیل کاهش آبدهی قنوات و رودخانه‌ها در باغات مناطق کوهپایه‌ای و تنش‌های دمایی سال جاری، شاهد کاهش ۴۵ درصدی تولید این محصولات نسبت به سال گذشته هستیم.

محمد میری دراین خصوص اظهار کرد: عمده شهرستان‌های تولیدکننده این محصولات در استان شامل چناران، مشهد، طرقبه شاندیز، نیشابور، تربت‌جام  و فریمان هستند که بخش عمده سطح زیرکشت و تولید این محصولات را به خود اختصاص داده‌اند. رقم عمده گیلاس در استان تک دانه و سیاه مشهد و در آلبالو ارقام مجاری و محلی است و در کنار آن سایر ارقام نیز به صورت محدود تولید می‌شود.

پیش‌بینی برداشت ۳۸ هزار تن گیلاس و آلبالو در خراسان رضوی

وی افزود: پیش‌بینی می‌شود ۳۸ هزار تن گیلاس و آلبالو در استان امسال از سطح باغ‌های بارور استان برداشت شود که بدلیل پدیده‌های سرمازدگی اسفند ماه ۱۳۹۹، همچنین خشکسالی و عدم تامین آب مورد نیاز به دلیل کاهش آبدهی قنوات و رودخانه‌ها در باغات مناطق کوهپایه‌ای و تنش‌های دمایی سال جاری، شاهد کاهش ۴۵ درصدی تولید این محصولات نسبت به سال گذشته هستیم.

مدیر باغبانی سازمان جهاد کشاورزی خراسان رضوی بیان کرد: سیاست سازمان جهاد کشاورزی استان استفاده از ارقام پایه رویشی به جای باغ‌های سنتی و غیر اقتصادی بوده تا بتوان افزایش کیفی و کمی محصول را رقم زد.

میری عنوان کرد: آلبالو و گیلاس تولیدی در استان خراسان رضوی از مرغوبیت بالایی برخوردار بوده و عمده آن در این استان مصرف تازه‌خوری داشته و مازاد آن به استان‌های همجوار فرستاده می‌شود، ضمن اینکه بخشی از محصول تولیدی نیز به کشورهای روسیه، عراق، ترکیه، افغانستان و کشورهای عربی حوزه خلیج فارس صادر می‌شود.

وی اضافه کرد: از مشکلات عمده گیلاس کاران باروری کم درختان گیلاس به خصوص رقم تکدانه مشهدی است که پیشنهاد می‌شود باغداران با اجرای طرح سرشاخه‌کاری درختان گیلاس نسبت به جایگزینی ارقام معرفی شده توسط مرکز تحقیقات کشاورزی اقدام کنند.

مدیر باغبانی سازمان جهاد کشاورزی خراسان رضوی تصریح نمود:  باغداران برای کاهش خسارت نسبت به بیمه کردن باغ‌ها نزد صندوق بیمه محصولات کشاورزی، تقویت درختان، استفاده از سامانه‌های ضد تگرگ، مه پاش، سیستم‌های گرمایشی و استفاده از ارقام دیرگل ومتحمل به سرما اقدام کنند.

میری گفت: در طول دوره برداشت به طور متوسط در هر هکتار ۳۰ نفرروز مشغول به کار می‌شوند که در مجموع حدود ۳۴۰ هزار نفر روز در محدوده زمانی برداشت این محصولات در سطح استان مشغول به کار می‌شوند.

به گزارش روابط عمومی سازمان جهاد کشاورزی خراسان رضوی، وی عنوان کرد:  از جمله اقدامات انجام شده طی سال‌های اخیر در راستای بهبود کمی وکیفی عملکرد محصول می‌توان به (اجرای برنامه‌های اصلاحی از قبیل توصیه‌های فنی در زمینه کاشت ارقام سازگار و پرمحصول و کاشت ترکیبی ارقام در خصوص افزایش گردافشانی، استفاده از کندوی زنبور عسل همزمان باگرده افشانی در باغات گیلاس، اجرای طرح سرشاخه‌کاری در باغات قدیمی و کم‌بازده و استفاده از ارقام جدید وارداتی پرمحصول و با بازارپسندی مناسب، احداث باغات مدرن متراکم  و اصلاح و نوسازی و هرس باغات قدیمی)  اشاره کرد.

منبع:ایسنا

ادامه مطلب

اخبار 8

چگونه پایان نامه خود را کتاب کنیم؟

منتشر شده

در

توسط

چگونه پایان نامه خود را کتاب کنیم؟

سازمان انتشارات جهاد دانشگاهی، کارگاه آموزشی اصول استخراج کتاب از پایان نامه را برگزار می کند.

به گزارش ایسنا، کارگاه آموزشی اصول استخراج کتاب از پایان‌نامه با محوریت رشته‌های علوم انسانی ۲۸ تیرماه ۱۴۰۰ از ساعت ۱۰ تا ۱۲ برگزار خواهد شد. دکتر غزاله حجتی و دکتر علیرضا صالحی، مدرسان این دوره آموزشی برخط خواهند بود.

براساس اعلام روابط عمومی سازمان انتشارات جهاد دانشگاهی، علاقه‌مندان به شرکت در این دوره می‌توانند تا ۲۵ تیرماه نسبت به ثبت‌نام اقدام کنند. ثبت نام در این دوره از طریق پست الکترونیکی به نشانی Research@isba.ir یا پیام‌رسان به شماره 09108445943 میسر است.

منبع:ایسنا

ادامه مطلب

اخبار 8

ادامه اکران آنلاین «تکخال» همزمان با سینماها

منتشر شده

در

توسط

ادامه اکران آنلاین «تکخال» همزمان با سینماها

تهیه‌کننده فیلم «تکخال» با اعلام فروش یک میلیاردی این فیلم در سینماها از استقبال مخاطب در اکران آنلاین می‌گوید که تا یک ماه ادامه خواهد داشت.

فیلم «تکخال» که یکی از فیلم‌های اکران نوروزی سینماها بود، چند روزی است در پلتفرم‌های اینرنتی در حال اکران است و محمدحسین فرحبخش در این باره به ایسنا گفت: در روزهای گذشته اکران آنلاین «تکخال» همزمان با اکران پرده‌ای در سینماها آغاز شده و تا یک ماه ادامه دارد.

او با اشاره به استقبال مخاطبان اکران آنلاین افزود: نمایش فیلم در سینماها تاکنون یک میلیارد و 100 میلیون تومان فروش داشته و تا وقتی سینمادارها بخواهند همچنان روی پرده خواهد بود.

به گفته فرحبخش پیش از شروع ماه محرم که تقریبا یک ماه دیگر خواهد بود، نسخه نمایش خانگی «تکخال» در ‌VOD‌ها می‌شود.

«تکخال» به کارگردانی مجید مافی یک کمدی موزیکال است که پوریا پورسرخ، سحرقریشی، شبنم قلی‌خانی، امیر کربلایی‌زاده و یوسف تیموری در آن بازی کرده‌اند.

انتهای پیام

منبع:ایسنا

ادامه مطلب

برترین ها