با ما همراه باشید

اخبار 8

مهم‌ترین درس زندگی امام جواد(ع) بهترین عملکرد حتی در کوتاه‌ترین فرصت است

منتشر شده

در

مهم‌ترین درس زندگی امام جواد(ع) بهترین عملکرد حتی در کوتاه‌ترین فرصت است

ایسنا/خراسان جنوبی یک مدرس حوزه علمیه گفت: مهم‌ترین درس زندگی امام جواد(ع) در مدت کوتاه عمر ایشان این است که در کوتاه ترین فرصت نیز می‌توان بهترین و خاطره انگیزترین عملکردها را به یادگار گذاشت.

حجت‌الاسلام سیدرضا هاشمی در گفت‌وگو با ایسنا اظهار کرد: حضرت جواد الائمه(ع)؛ همان امام بزرگواری است که امام رضا(ع) در مورد ایشان فرمودند: مولودی با برکت تر از جوادالائمه برای شیعیان نبوده است.

وی با اشاره به زندگی‌نامه آن حضرت، افزود: مدت عمر بابرکت ایشان ۲۵ سال  است و به دو بخش قبل و بعد از امامت تقسیم می‌شود.

مدرس حوزه علمیه بیان کرد: بخش اول دوران ۸ سال مربوط به دوران قبل از امامت و بخش دوم؛ ۱۷ سال دوران امامت ایشان است.

هاشمی ادامه داد: از جمله روایات ارزشمند به یادگار مانده از امام جواد(ع) روایت معروفی است با موضوع راه جلب محبت دیگران.

وی افزود: امام جواد(ع) فرمود: “سه خصلت است که محبت را جذب می‌کند؛ رعایت انصاف در نشست و برخاست با دیگران، همدلی بادیگران در سختی‌ها و قلب سالم داشتن”.

هاشمی بیان کرد: در طول دوران زندگانی امام جواد(ع) سه عرصه عمده فعالیت وجود دارد؛ این سه عرصه عبارتند از عرصه ولایی و امامت، عرصه وحیانی و ترویج فرهنگ اهل بیت و سنت پیامبر(ص) و عرصه اجتماعی و مردمی.

وی با بیان اینکه در عرصه اول عمده فعالیت امام اثبات امامت در دوران کودکی بود، تصریح کرد: امام از راه استشهاد از آیات قرآن و پاسخ‌های عالمانه به امکان و اثبات امامت می‌پرداختند.

این مدرس حوزه تصریح کرد: از جمله آیات قرآن که در امکان امامت در سنین کودکی، مورد استناد قرار می گرفت، ماجرای حضرت عیسی و سخن گفتن او در گهواره و اعلام نبوت است، امام جواد(ع) فرمود: همان خدایی که در گهواره عیسی بن مریم را پیامبر قرار می‌دهد در کودکی مرا نیز امام قرار داده است و یا در پاسخ های عالمانه‌ای که به سوالات و پرسش‌های دینی می‌دادند جایگاه امامتشان را مستقر می‌کردند.

وی افزود: در عرصه وحیانی و ترویج فرهنگ اهل بیت(ع) اقدام مهم امام جواد(ع) اثبات پاسخگو بودن فقه اهل بیت به ریز ترین مسائل و احکام فقهی و مبارزه عملی با فرقه‌های انحرافی من جمله: اهل حدیث، مجسمه، غلات، زیدیه و واقفیه بود.

وی افزود: عرصه سوم اجتماعی و مردمی امام جواد(ع) این بود که سیره نبوی را در خلافت عباسی زنده کرد.

وی افزود: مهم ترین ویژگی ائمه(ع)، مردمی بودن و به فکر محرومین و مستضعفین بودن است و امام جواد(ع) با جود و بخشش‌هایی که داشتند نمونه‌ای بارز از این روحیه مردمداری و مواست مومنانه را به یادگار گذاشته‌اند.

هاشمی بیان کرد: مهم‌ترین درس زندگی امام جواد(ع) در مدت کوتاه عمر ایشان این است که در کوتاه ترین فرصت نیز می‌توان بهترین و خاطره انگیز ترین  عملکردها را به یادگار گذاشت به گونه‌ای که اکنون بعد از ۱۴۰۰ سال هنوز امام جواد(ع) همچون خورشیدی بر تارک مکتب شیعه می درخشد و هدایتگر از ظلمت‌های جهل و بی خبری به نور و روشنایی الهی را دارد.

وی یادآور شد: باشد که ما نیز با الگو گیری از امام جواد(ع) ادامه دهنده راه و مکتب اهل بیت رسول خدا(ص) باشیم.

منبع:ایسنا

ادامه مطلب
برای افزودن دیدگاه کلیک کنید

یک پاسخ بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اخبار 8

پیش‌بینی کاهش ۴۵ درصدی تولید گیلاس و آلبالو در خراسان رضوی

منتشر شده

در

توسط

پیش‌بینی کاهش ۴۵ درصدی تولید گیلاس و آلبالو در خراسان رضوی

ایسنا/خراسان رضوی مدیر باغبانی سازمان جهاد کشاورزی خراسان رضوی گفت: در سال جاری پیش‌بینی می‌شود ۳۸ هزار تن گیلاس و آلبالو در استان از سطح باغ‌های بارور استان برداشت شود که به دلیل پدیده‌های سرمازدگی اسفند ماه ۱۳۹۹، همچنین خشکسالی و عدم تامین آب مورد نیاز به دلیل کاهش آبدهی قنوات و رودخانه‌ها در باغات مناطق کوهپایه‌ای و تنش‌های دمایی سال جاری، شاهد کاهش ۴۵ درصدی تولید این محصولات نسبت به سال گذشته هستیم.

محمد میری دراین خصوص اظهار کرد: عمده شهرستان‌های تولیدکننده این محصولات در استان شامل چناران، مشهد، طرقبه شاندیز، نیشابور، تربت‌جام  و فریمان هستند که بخش عمده سطح زیرکشت و تولید این محصولات را به خود اختصاص داده‌اند. رقم عمده گیلاس در استان تک دانه و سیاه مشهد و در آلبالو ارقام مجاری و محلی است و در کنار آن سایر ارقام نیز به صورت محدود تولید می‌شود.

پیش‌بینی برداشت ۳۸ هزار تن گیلاس و آلبالو در خراسان رضوی

وی افزود: پیش‌بینی می‌شود ۳۸ هزار تن گیلاس و آلبالو در استان امسال از سطح باغ‌های بارور استان برداشت شود که بدلیل پدیده‌های سرمازدگی اسفند ماه ۱۳۹۹، همچنین خشکسالی و عدم تامین آب مورد نیاز به دلیل کاهش آبدهی قنوات و رودخانه‌ها در باغات مناطق کوهپایه‌ای و تنش‌های دمایی سال جاری، شاهد کاهش ۴۵ درصدی تولید این محصولات نسبت به سال گذشته هستیم.

مدیر باغبانی سازمان جهاد کشاورزی خراسان رضوی بیان کرد: سیاست سازمان جهاد کشاورزی استان استفاده از ارقام پایه رویشی به جای باغ‌های سنتی و غیر اقتصادی بوده تا بتوان افزایش کیفی و کمی محصول را رقم زد.

میری عنوان کرد: آلبالو و گیلاس تولیدی در استان خراسان رضوی از مرغوبیت بالایی برخوردار بوده و عمده آن در این استان مصرف تازه‌خوری داشته و مازاد آن به استان‌های همجوار فرستاده می‌شود، ضمن اینکه بخشی از محصول تولیدی نیز به کشورهای روسیه، عراق، ترکیه، افغانستان و کشورهای عربی حوزه خلیج فارس صادر می‌شود.

وی اضافه کرد: از مشکلات عمده گیلاس کاران باروری کم درختان گیلاس به خصوص رقم تکدانه مشهدی است که پیشنهاد می‌شود باغداران با اجرای طرح سرشاخه‌کاری درختان گیلاس نسبت به جایگزینی ارقام معرفی شده توسط مرکز تحقیقات کشاورزی اقدام کنند.

مدیر باغبانی سازمان جهاد کشاورزی خراسان رضوی تصریح نمود:  باغداران برای کاهش خسارت نسبت به بیمه کردن باغ‌ها نزد صندوق بیمه محصولات کشاورزی، تقویت درختان، استفاده از سامانه‌های ضد تگرگ، مه پاش، سیستم‌های گرمایشی و استفاده از ارقام دیرگل ومتحمل به سرما اقدام کنند.

میری گفت: در طول دوره برداشت به طور متوسط در هر هکتار ۳۰ نفرروز مشغول به کار می‌شوند که در مجموع حدود ۳۴۰ هزار نفر روز در محدوده زمانی برداشت این محصولات در سطح استان مشغول به کار می‌شوند.

به گزارش روابط عمومی سازمان جهاد کشاورزی خراسان رضوی، وی عنوان کرد:  از جمله اقدامات انجام شده طی سال‌های اخیر در راستای بهبود کمی وکیفی عملکرد محصول می‌توان به (اجرای برنامه‌های اصلاحی از قبیل توصیه‌های فنی در زمینه کاشت ارقام سازگار و پرمحصول و کاشت ترکیبی ارقام در خصوص افزایش گردافشانی، استفاده از کندوی زنبور عسل همزمان باگرده افشانی در باغات گیلاس، اجرای طرح سرشاخه‌کاری در باغات قدیمی و کم‌بازده و استفاده از ارقام جدید وارداتی پرمحصول و با بازارپسندی مناسب، احداث باغات مدرن متراکم  و اصلاح و نوسازی و هرس باغات قدیمی)  اشاره کرد.

منبع:ایسنا

ادامه مطلب

اخبار 8

چگونه پایان نامه خود را کتاب کنیم؟

منتشر شده

در

توسط

چگونه پایان نامه خود را کتاب کنیم؟

سازمان انتشارات جهاد دانشگاهی، کارگاه آموزشی اصول استخراج کتاب از پایان نامه را برگزار می کند.

به گزارش ایسنا، کارگاه آموزشی اصول استخراج کتاب از پایان‌نامه با محوریت رشته‌های علوم انسانی ۲۸ تیرماه ۱۴۰۰ از ساعت ۱۰ تا ۱۲ برگزار خواهد شد. دکتر غزاله حجتی و دکتر علیرضا صالحی، مدرسان این دوره آموزشی برخط خواهند بود.

براساس اعلام روابط عمومی سازمان انتشارات جهاد دانشگاهی، علاقه‌مندان به شرکت در این دوره می‌توانند تا ۲۵ تیرماه نسبت به ثبت‌نام اقدام کنند. ثبت نام در این دوره از طریق پست الکترونیکی به نشانی Research@isba.ir یا پیام‌رسان به شماره 09108445943 میسر است.

منبع:ایسنا

ادامه مطلب

اخبار 8

ادامه اکران آنلاین «تکخال» همزمان با سینماها

منتشر شده

در

توسط

ادامه اکران آنلاین «تکخال» همزمان با سینماها

تهیه‌کننده فیلم «تکخال» با اعلام فروش یک میلیاردی این فیلم در سینماها از استقبال مخاطب در اکران آنلاین می‌گوید که تا یک ماه ادامه خواهد داشت.

فیلم «تکخال» که یکی از فیلم‌های اکران نوروزی سینماها بود، چند روزی است در پلتفرم‌های اینرنتی در حال اکران است و محمدحسین فرحبخش در این باره به ایسنا گفت: در روزهای گذشته اکران آنلاین «تکخال» همزمان با اکران پرده‌ای در سینماها آغاز شده و تا یک ماه ادامه دارد.

او با اشاره به استقبال مخاطبان اکران آنلاین افزود: نمایش فیلم در سینماها تاکنون یک میلیارد و 100 میلیون تومان فروش داشته و تا وقتی سینمادارها بخواهند همچنان روی پرده خواهد بود.

به گفته فرحبخش پیش از شروع ماه محرم که تقریبا یک ماه دیگر خواهد بود، نسخه نمایش خانگی «تکخال» در ‌VOD‌ها می‌شود.

«تکخال» به کارگردانی مجید مافی یک کمدی موزیکال است که پوریا پورسرخ، سحرقریشی، شبنم قلی‌خانی، امیر کربلایی‌زاده و یوسف تیموری در آن بازی کرده‌اند.

انتهای پیام

منبع:ایسنا

ادامه مطلب

برترین ها