با ما همراه باشید

سیاسی

میراث ترامپ و درخواست کودتا در آمریکا؛ چگونه حزب جمهوری‌خواه در مسیر انحلال قرار دارد؟

منتشر شده

در

«مایکل فلین» نخستین مشاور امنیت ملی دولت دونالد ترامپ، رئیس‌جمهور اسبق آمریکا در همایشی خواستار کودتای ارتش آمریکا علیه دولت کنونی این کشور شده است.

فلین که در زمان ریاست جمهوری ترامپ به عنوان مشاور امنیت ملی خدمت می کرد، آخر هفته گذشته در همایش «کیو انان» (کیو اِنان QAnon‎ یک تئوری توطئه راست تندرو است که بر مبنای آن  توطئه‌ای از سوی «دولت پنهان در ایالات متحده آمریکا» علیه دونالد ترامپ و هواداران او در جریان است) در دالاس تگزاس به جمعیت حاضر گفت، ایالات متحده باید کودتایی مانند آنچه در میانمار رخ داد، داشته باشد.

در آمریکا این نوع اظهارات و اختلافات حزبی و حتی اختلافات درون‌حزبی به طرز بی‌سابقه‌ای بالا گرفته و معمولاً اگر سرنخ این اختلاف‌ها برای پیدا کردن عامل اصلی گرفته شود به یک نقطه ختم می‌شود: دونالد ترامپ.

این روزها اکثر صف‌بندی‌های سیاسی یا موضع‌گیری‌ها بر سر هر موضوعی که باشد به نحوی به دونالد ترامپ یا موضع‌گیری‌های او مربوط می‌شود و این در راستای تحلیل‌هایی است که از پیش هشدار می‌دادند ترامپ ممکن است از طریق صندوق رأی از قدرت کنار برود اما میراث وی یعنی ترامپیسم آمده است که بماند.

همین چند روز پیش نمایندگان جمهوری‌خواه در مجلس سنا با طرحی که خواستار ایجاد یک کمیسیون مستقل برای تحقیق در خصوص حمله به ساختمان کنگره در روز 6 ژانویه (17دی‌ماه) بود مخالفت کرده و از تصویب آن جلوگیری کردند.

این اقدام قانونگذاران جمهوری‌خواه، با توجه به اینکه تصور می‌شد حمله به ساختمان کنگره در روز 6 ژانویه یک مسئله کاملاً فراحزبی و مورد سرزنش هر دو جریان سیاسی باشد بسیار عجیب به نظر می‌رسید اما از سوی دیگر از ترامپیسم حاکم بر فضای سیاسی آمریکا خبر می‌دهند.

اثرات ماندگار ترامپ بر حزب جمهوری‌خواه

«چاک شومر»، رهبر دموکرات‌ها در مجلس سنا بعد از این رأی‌گیری گفت: «همه می‌دانیم چه خبر است. جمهوری‌خواهان سنا تصمیم گرفتند از “دروغ بزرگ” دفاع کند چون واهمه دارند هر چیزی که ممکن است دونالد ترامپ را سرخورده کند به آنها از لحاظ سیاسی ضربه می‌زند.»

تحلیلگران معتقدند اثری که ترامپ بر حزب جمهوری‌خواه گذاشته فراتر از آن چیزی است که سیاستمدار هر حزب طی این سال‌ها توانسته بر حزب متبوع خود اعمال کرده است. مطابق این تحلیل‌ها پیروزی ترامپ در انتخابات ریاست‌جمهوری آمریکا چشم گروهی از سیاستمداران حزب جمهوری‌خواه را به گفتمانی در جامعه که کمتر برجسته‌سازی شده و مورد توجه قرار گرفته باز کرده است.

اما اثر ترامپ صرفاً به متحد کردن حزب جمهوری‌خواه حول یک گفتمان جدید ختم نمی‌شود و در رویدادی بسیار مهم‌تر، او اکنون یکی از مهم‌ترین عوامل انشقاق در این حزب به شمار می‌رود و شکاف‌های ایجادشده از سوی او تا جایی پیش رفته‌اند که پیش‌بینی می‌شود بحث بر سر وفاداری یا عدم وفاداری به او، حزب را به سوی فروپاشی و انحلال و سرانجام تأسیس حزبی جدید سوق دهد.

«استیو اشمیت»، یکی از کارشناسان مسائل راهبردی حزب جمهوری‌خواه هفته‌ها قبل از برگزاری جلسه 6 ژانویه برای شمارش آرای الکترال بایدن پیش‌بینی کرده بود اتفاقات آشتی‌ناپذیری که در آن روز ممکن است رخ دهد، می‌تواند همانند اتفاقاتی که سال‌ها دورتر رخ داد و به انحلال «حزب ویگ» منجر شد حزب جمهوری‌خواه را در مسیر اضمحلال و فروپاشی قرار دهد.

اشمیت در حساب کاربری‌اش در توییتر نوشته بود: «برای حزب جمهوری‌خواه اتفاقات رقم خورده است. این حزب ممکن است روز 6 ژانویه به همان شکلی در مسیر نابودی قرار گیرد که حزب ویگ سال 1854 با تصویب قانون کانزاس-نبراسکا نابود شد. این قانون، مصالحه میسوری را در هم پیچید و امکان توسعه برده‌داری به سمت ایالت‌های غربی را فراهم  کرد.»

او در ادامه نوشته است: «حزب ویگ نتوانست درباره فرقه‌گرایی‌اش دوام بیاورد. امکان هیچ نوع سازش، مصالحه و شراکت میان طرفداران و مخالفان برده‌داری در حزب ویگ وجود نداشت. حزب جدیدی به نام جمهوری‌خواه متولد شد. همین حزب روز 6 ژانویه به بخش‌های آشتی‌ناپذیری تقسیم خواهد شد.»

اشمیت در پیامی دیگر به نقش دونالد ترامپ در متفرق کردن حزب جمهوری‌خواه اشاره کرده و نوشته است: «میوه‌های چهار سال همکاری و همدستی با جنون و بی‌صلاحیتی ترامپ الان آماده برداشت هستند. این فرایند حزب جمهوری‌خواه را خواهد کشت زیرا بخش‌های هوادار دموکراسی و بخش‌های مستبد دیگر امکان همزیستی با یکدیگر را نخواهد داشت همان‌طور که حزب ویگ هم امکان همزیستی با هم نداشتند.»

سرنوشت حزب جمهوریخواه

این تحلیل اشمیث شاید در آن زمان بیش از حد بدبینانه به نظر می‌رسید اما اکنون در پرتو حمله هواداران ترامپ به ساختمان کنگره در آن روز و اتفاقات پس از آن هر روز بیش از پیش به واقعیت نزدیک می‌شود.

بعد از حوادث حمله مرگبار به کنگره رسانه‌های بین‌المللی گزارش‌ها متعددی از جدا شدن شماری از سران حزب جمهوری‌خواه از این حزب و یا زمزمه‌هایی از تشکیل حزبی جدید منتشر کرده‌اند. مثلاً خبرگزاری رویترز در گزارشی در ماه فوریه سال جاری نوشته ده‌ها نفر از مقام‌های سابق دولت «جورج دبلیو بوش» به دلیل آنکه شمار زیادی از اعضای منتخب حزب جمهوری‌خواه از ترامپ فاصله نگرفته‌اند در حال جدایی از این حزب هستند.

این خبرگزاری نوشت: «این مقام‌ها که برخی از آنها جزو بلندپایه‌ترین مقام‌های دولت بوش بوده‌اند می‌گویند امیدوار بوده‌اند شکست ترامپ از انتخابات موجب شود سران حزب، ضمن فاصله گرفتن از او ادعاهای بی‌اساسش درباره وقوع تقلب در انتخابات را محکوم کنند.»

«هنری کیسینجر»، وزیر خارجه اسبق آمریکا زمانی از ترامپ به عنوان یکی از افرادی یاد کرده بود که گاه به گاه در تاریخ سر برمی‌آورند تا پایان یک عصر و آغاز عصری دیگری را اعلام کنند. «تایلور گرین» و تفرقه‌های این روزها در حزب جمهوری‌خواه را می‌توان یکی از نشانه‌های حضور ترامپ در آمریکا علی‌رغم کنار رفتنش از قدرت دانست.

بسیاری از نشانه‌ها حاکی از آن است عصری که ترامپ ظهور آن را اعلام کرده افول آمریکا و ورود به جهان  چند قطبی است.

منبع: تسنیم

ادامه مطلب
برای افزودن دیدگاه کلیک کنید

یک پاسخ بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سیاسی

در مسجد دانشگاه شریف منتظر شما هستیم

منتشر شده

در

توسط

انتخابات سیزدهمین دوره ریاست جمهوری، شورا‌های اسلامی شهر و روستا، میان‌دوره‌ای مجلس خبرگان رهبری و اولین میان‌دوره‌ای یازدهمین دوره مجلس شورای اسلامی از ساعت ۷صبح روز جمعه ٢٨ خرداد ١۴٠٠ برگزار می‌شود.

باشگاه خبرنگاران جوان از ابتدای آغاز فرآیند‌های مربوط به هر چهار انتخابات ١۴٠٠ همواره تلاش داشته تا تمامی اخبار، اطلاعات و نقطه نظرات نامزد‌های انتخابات را به اطلاع شما مردم ایران برساند.

تیم خبری باشگاه خبرنگاران جوان فردا از ساعت ۷ صبح تا پایان زمان رای‌گیری در مسجد دانشگاه صنعتی شریف حضور دارد تا به صورت زنده حضور سبز شما پای صندوق‌های رای را ماندگار کند.

همچنین شما می‌توانید آخرین اخبار مربوط به انتخابات‌های ١۴٠٠ را در صفحه انتخابات سایت باشگاه خبرنگاران جوان و کانال‌های خبری ما در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید.

منبع :باشگاه خبرنگاران جوان

ادامه مطلب

سیاسی

گاف‌های لفظی دنباله‌دار بایدن/ این بار استفاده از اسم لیبی به جای سوریه!

منتشر شده

در

توسط

به نقل از روزنامه المرصد، روز یکشنبه «جو بایدن»، رئیس‌جمهور آمریکا در نشست مطبوعاتی بعد از اختتامیه نشست گروه هفت که در انگلیس برگزار شد، قصد داشت در خصوص تعامل با روسیه در خصوص کشور آسیایی سوریه صحبت کند، ولی به جای نام این کشور به اشتباه به طور مکرر از نام کشور آفریقایی لیبی استفاده کرد.

او سخنرانی حود گفت: در مسائل زیادی می‌توانیم با روسیه تعامل کنیم و اتفاقات زیادی در پی این تعاملات خواهد بود، به عنوان مثال «لیبی» (سوریه) جایی که آمریکا سعی دارد با باز کردن راه‌های اقتصادی و غذایی، به کمک مردم این منطقه برود و از رنج آن‌ها بکاهد.

«جیک سالیوان»، مشاور امنیت ملی کاخ سفید، در پاسخ به پرسشی مبنی بر اینکه آیا مقصود رئیس‌جمهور آمریکا از همکاری با روسیه در لیبی، کشور سوریه بود؟ گفت: بله، رئیس جمهور اشتبا‌ها از اسم لیبی استفاده کرد و منظور او کشور سوریه بود.

منبع:باشگاه خبرنگاران جوان

ادامه مطلب

سیاسی

مذاکرات کمیسیون برجام فردا از سر گرفته می‌شود

منتشر شده

در

توسط

پایگاه سرویس اقدام خارجی اتحادیه اروپا در بیانیه‌ای اعلام کرد فردا (شنبه) مذاکرات احیای توافق هسته‌ای ایران در وین، پایتخت اتریش از سرگرفته خواهد شد.

در این بیانیه آمده است: «مذاکرات کمیسیون مشترک برجام به صورت حضوری فردا (۱۲ ژوئن/ ۲۲ خرداد) در وین اتریش از سر گرفته خواهد شد.»

این بیانیه در ادامه اعلام کرد: «همانند گذشته، در نشست فردا نیز “انریکه مورا” به معاونت از “جوزپ بورل” مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا، ریاست این نشست را برعهده خواهد داشت. همچنین نمایندگان چین،فرانسه،آلمان، انگلیس،روسیه و ایران نیز در این نشست حضور خواهند داشت.»

براساس این بیانیه، در نشست فردا «بازگشت کامل آمریکا به برجام» و «اجرایی کردن کامل این توافق» از محورهای اصلی خواهد بود.

هفته گذشته پنجمین دور مذاکرات وین درباره برجام در گراند هتل برگزار شد. اما پس از آن، در حالیکه منابع خبری از برگزاری دور ششم مذاکرات در پایان هفته جاری خبر می‌دادند، «لارنس نورمن» خبرنگار وال استریت ژورنال در پیامی در حساب کاربری توئیتر خود اعلام کرده بود: «دور ششم مذاکرات وین با هدف احیای برجام بعید است پیش از روز شنبه برگزار شود.»

ساعاتی پیش «میخائیل اولیانوف» نماینده روسیه در سازمان‌های بین‌المللی مستقر در وین، درباره به نتیجه رسیدن مذاکرات وین بر سر توافق هسته‌ای ایران ابراز امیدواری کرد و در پیامی نوشت: «دور بعدی نشست کمیسیون مشترک برجام به زودی برگزار می‌شود. این شروع ششمین دور مذاکرات وین بر سر احیای توافق هسته‌ای خواهد بود؛ آیا این آخرین دور خواهد بود؟ کسی نمی‌داند، اما همه مذاکره‌کنندگان امیدوارند اینطور باشد.»

به‌تازگی «آنتونی بلینکن» وزیر خارجه آمریکا، در اظهاراتی مدعی شده بود: «چنانچه احیای برجام صورت گیرد و آمریکا و ایران به توافق هسته‌ای سال ۲۰۱۵ بازگردند، همچنان تحریم‌های واشنگتن علیه تهران رفع نخواهد شد.»

منبع :باشگاه خبرنگاران جوان

ادامه مطلب
تبلیغات

برترین ها