با ما همراه باشید

اخبار 19

می‌توان به «کتابخانه‌های عمومی» به عنوان مکان سوم زندگی نگاه کرد

منتشر شده

در

می‌توان به «کتابخانه‌های عمومی» به عنوان مکان سوم زندگی نگاه کرد

ایسنا/خراسان رضوی مدیرکل کتابخانه‌های عمومی خراسان رضوی گفت: اگر خانه و مدرسه را برای دانش‌آموزان و خانه و محل کار را برای کارمندان در نظر بگیریم، می‌توان به کتابخانه‌های عمومی به عنوان مکان سوم زندگی نگاه کرد که می‌تواند اوقات فراغت انسان را پر کند و نیازهای او را پاسخ دهد.

حجت‌الاسلام و المسلمین علی‌اکبر سبزیان در گفت‌وگوی تفصیلی با ایسنا به مناسبت هفته کتاب با اشاره به اینکه امروز باید نگاه مردم به کتابخانه‌های عمومی تغییر کند، اظهار کرد: توماس کارلایل از کتابخانه‌های عمومی تحت عنوان دانشگاه مردم نام می‌برد. دانشگاه مردم ظرفیت عمومی دارد که باید دانش مردم را ارتقا دهد و اگر ما نگاه این‌چنینی به کتابخانه‌های عمومی داشته باشیم مطالبه مردم نیز نسبت به آن تغییر می‌کند. ضمن اینکه می‌توان به کتابخانه‌های عمومی به عنوان مکان سوم زندگی نگاه کرد، یعنی اگر خانه و مدرسه را برای دانش‌آموزان و خانه و محل کار را برای کارمندان در نظر بگیریم، کتابخانه عمومی مکان سومی است که می‌تواند اوقات فراغت انسان را پر کند و نیازهای او را پاسخ دهد.

وی افزود: نگاه به کتابخانه‌های عمومی نگاه سالن مطالعه است که باید از ذهن مردم حذف شود و کارکردهای دیگر آن نیز بیان شود. استقبال مخاطبان و حضور آن‌ها در کتابخانه‌ها ذیل چند کار قرار می‌گیرد که شامل حضور در سالن مطالعه، شرکت در برنامه‌های رونمایی، نقد و بررسی کتاب و حضور برای امانت گرفتن کتاب می‌شود. البته درصد بیشتری از حضور را می‌توان در راستای امانت گرفتن کتاب محسوب کرد؛ چراکه اکنون مخزن نیز برخلاف دوران کرونا مجددد باز شده و مردم می‌توانند در فضای کتابخانه قدم بزنند و منابع مختلف را ببینند و انتخاب کنند.

مدیر کل کتابخانه‌های عمومی خراسان رضوی تصریح کرد: روزی که بنده به مجموعه کتابخانه‌های عمومی وارد شدم، فرد مرتبطی با حوزه کتاب بودم؛ چراکه هم نویسندگی می‌کردم، هم در حوزه نشر و توزیع کتاب فعالیت کرده بودم و می‌توان گفت به نوعی در بخشی از فرایند تولید و توزیع کتاب فعال بودم، اما شناخت زیادی از ظرفیت‌های کتابخانه‌های عمومی نداشتم. اگر اکنون نیز توفیقی برای خراسان رضوی در رابطه با کتابخانه‌های عمومی وجود دارد به این برمی‌گردد که ظرفیت‌های کتابخانه‌های عمومی را با همکاری همکارانمان تا حدودی به مردم و سازمان‌های مختلف معرفی کردیم.

سبزیان ادامه داد: از افتخارات و برکات جمهوری اسلامی است که پس از پیروزی انقلاب اسلامی -به ویژه از دهه هشتاد به بعد- کتابخانه‌های عمومی کارکرد اجتماعی پیدا کردند. یعنی علاوه بر ظرفیتی که در بخش خدمات دوگانه یعنی مخزن و سالن مطالعه داشتند، ماموریت اجتماعی را هم در دستور کار خود قرار دادند. در گذشته دو ظرفیت مخزن و سالن مطالعه ماموریت‌های پنهان فراوانی داشت و در زمانی که فضای مجازی وجود نداشت، کتابخانه محل تعاملات گرم اجتماعی بود و حتی شب شعرها و محافل ادبی در آنجا برگزار می‌شد. هرچند که آن فضا به شکل نخبگانی بود، اما عموم مردم علاقه به حضور در آن فضا را داشتند. کار مهم دیگری که اتفاق افتاد تغییر نام رشته کتابداری به علم اطلاعات و دانش‌شناسی بود. این باید برای مردم جا بیفتد که وقتی به کتابخانه عمومی مراجعه می‌کنند از کتابدار مشاوره بگیرند و او به سوالات اطلاعاتی و دانشی مخاطب پاسخ دهد، مانند یک دکتر نسخه بپیچد و سیر مطالعاتی معرفی کند و مردم باید از او این کار را مطالبه کنند و ظرفیت‌های او را بشناسند.

می‌توان به «کتابخانه‌های عمومی» به عنوان مکان سوم زندگی نگاه کرد

باید مطالعه هوشمند داشته باشیم

وی با بیان اینکه باید مطالعه هوشمند داشته باشیم، خاطرنشان کرد: نباید فضای مجازی را  تکفیر کرد. در یک دوران آن را تکفیر می‌کردیم، اما بلافاصله اتفاقی مانند کرونا رخ داد و باعث شد به آن نیاز ضروری پیدا کنیم. باید مردم را به نقطه‌ای برسانیم که مردم برای سطح دانش، اطلاعات اولیه و زودگذر مانند اخبار سراغ فضای مجازی بروند. با این وجود برای عمق دانش و آگاهی باید کتاب را تبلیغ کرد تا مردم به سمت کتاب بروند. متولیان حوزه کتاب مانند بنده نیز باید تلاش خود را در این راستا بیشتر کنند. ظرفیت رسانه نیز در این امر بسیار تاثیرگذار است؛ چراکه هر زمان کتاب خوبی در برنامه‌های پرجاذبه تلویزیون معرفی می‌شود، مخاطبان به شدت به سراغ آن‌ها می‌آیند. به عنوان مثال یک مدت در برنامه خندوانه کتاب‌هایی معرفی می‌شد که مخاطب پیدا می‌کرد و مخاطب به سراغ آن‌ها می‌آمد. البته این فرهنگ باید جا بیفتد که کتاب‌هایی که خریدیم و خواندیم را سپس اهدا کنیم‌، اما متاسفانه بخش عمده‌ای از مردم پیش از آن که بخواهند کتاب بخرند به سراغ امانت گرفتن می‌روند، در حالی که منابع ما شاید کمی محدودتر باشد.

مدیر کل کتابخانه‌های عمومی خراسان رضوی با بیان اینکه من بارها گفته‌ام که در دوران کرونا مردم کتابخوان‌تر شده‌اند، گفت: دلیل این امر این است که توفیق اجباری پیش آمد تا مردم در خانه بنشینند و کتاب‌هایی که هدیه گرفته‌اند یا قبلا خریده‌اند اما وقت نکردند بخوانند را مطالعه کنند. در آن زمان مردم کتاب‌هایی که می‌خواندند را در فضای مجازی نیز به یکدیگر معرفی می‌کردند و ما این موضوع را رصد می‌کردیم. همچنین در روزهای ابتدایی کرونا پویش خانواده کتابخوان را راه‌اندازی کردیم و آن‌جا متوجه شدیم که مردم به خواندن کتاب تمایل دارند. در آن زمان مردم به سراغ رمان‌های امیدبخش آمدند تا نشاط در آن‌ها ایجاد کند و امید به آینده را در آن‌ها زنده کند. بر این اساس معتقد هستم اگر کتاب‌های خوب را معرفی کنیم و آن‌ها را در اختیار مردم قرار دهیم مردم کتاب می‌خوانند، البته فرهنگ ما مقداری فرهنگ شفاهی است که نقش کتابخانه‌های عمومی در این زمینه هم نقش موثری است؛ چراکه وقتی کتابخانه عمومی محل تعاملات گرم اجتماعی است، فرهنگ شفاهی و گفت‌وگو منتج به خواندن کتاب می‌شود.

کودکان و بانوان خانه‌دار؛ دو قشر وفادار کتابخانه‌های عمومی

سبزیان با اشاره به اینکه کتابخانه‌های عمومی نیازمند همراهی نهادهای فرهنگی دیگر و مردم هستند، بیان کرد: نهاد کتابخانه‌های عمومی متولی حوزه کتاب است اما برای پیشبرد اهداف خود نیاز به کارهای مشترک و هم‌افزایی با دستگاه‌ها، رسانه‌ها، ائمه جمعه، مساجد، معلمان و خانواده‌ها دارد. ضمن اینکه نهاد کتابخانه‌ها اکنون به سمت دو قشر وفادار یعنی کودکان و بانوان خانه‌دار رفته است‌. البته به نظرم کودکان آینده‌دارتر هستند، اما مادر کتابخوانی نیز در یک کتابخانه داریم که در دوران کرونا ۵۰۰ جلد کتاب خوانده است؛ همچنین او فرزندان خود را به عضویت کتابخانه درآورده و همسرش را درگیر با فضای کتاب کرده که اتفاق خوبی است.

وی با اشاره به برخی طرح‌های انجام‌شده توسط کتابخانه‌های عمومی خراسان رضوی طی یک سال اخیر، گفت: هر سال در هفته دفاع مقدس رویدادی را تحت عنوان دیدار با خانواده شهدا داشتیم که به سراغ خانواده شهدا می‌رفتیم و خوانش کتاب در آن‌جا انجام می‌دادیم، اما سال گذشته طرح سنگر کتاب را راه‌اندازی کردیم و جلوی در خانه شهدا سنگر ایجاد می‌کردیم و درباره کتاب‌های دفاع مقدس گفت‌وگو می‌کردیم. این طرح توانست ثابت کند که با هر ظرفیتی میتوان از امکانات استفاده کرد و کتاب را به صدر رویدادهای مناسبی آورد. پس از آن حسینیه کتاب را برای نخستین‌بار ایجاد کردیم که باعث شد شیوه جدیدی در هیات‌داری انجام شود، به این صورت که سخنران هرشب با رویکرد یک کتاب منبر می‌رفت.

می‌توان به «کتابخانه‌های عمومی» به عنوان مکان سوم زندگی نگاه کرد

هر کتابخانه سیار نقش ۱۰ کتابخانه ثابت را بازی می‌کند

سبزیان در خصوص نقش کتابخانه‌های سیار در سطح شهر، عنوان کرد: کتابخانه سیار می‌تواند نقش ۱۰ کتابخانه ثابت را ایفا کند؛ چراکه در چند منطقه تقسیم می‌شود و خدمات خود را به آن مناطق ارائه می‌دهد. تا زمانی که نتوانیم پروژه‌های سنگین را به بهره‌برداری برساند، این کتابخانه‌های سیار می‌تواند پاسخگوی نیازهای مردم باشد. البته باید به این نکته توجه کرد که برای مردم باید از خود مردم کمک بگیریم.

چه کتاب‌هایی بیشتر امانت گرفته می‌شود؟

مدیر کل کتابخانه‌های عمومی خراسان رضوی در رابطه با اینکه چه نوع کتاب‌هایی بیشتر از کتابخانه‌ها به امانت گرفته می‌شود، اظهار کرد: در کتابخانه‌های عمومی سامانه‌ای به آدرس samanpl.ir وجود دارد که مدیران می‌توانند آن را رصد کنند که چه کتاب‌هایی بیشتر جستجو می‌شود و چه کتاب‌هایی فراوانی بیشتری در کتابخانه‌ها دارد. مردم نیز می‌توانند به این سامانه مراجعه کنند و کتاب مورد نیاز خود را جستجو کنند تا متوجه شوند آن کتاب در کدام کتابخانه‌ عمومی سطح کشور و شهر موجود است. بر اساس جستجوها در این سامانه می‌توان گفت بیشترین کتاب‌هایی که به امانت برده می‌شود در حوزه ادبیات و خصوصا رمان قرار دارد. همچنین کتاب‌های مرتبط با سبک زندگی و کتاب‌هایی که بیشتر توسط رسانه‌ها تبلیغ می‌شود نیز مخاطبان زیادی دارد و معمولاً از کتابخانه‌ها مطالبه می‌شود. وفادارترین و بیشترین مخاطبان ما نیز بانوان هستند؛ چراکه کتابخوان‌تر از آقایان هستند و قائل به خواندن کتاب هستند.

وی افزود: واحدی در نهاد کتابخانه‌ها تحت عنوان اداره کل منابع وجود دارد و در استان‌ها نیز کارشناسان مسئول حوزه منابع وجود دارد که به صورت اجتهادی کتاب‌های نورسیده و جدید بازار را بر اساس نیازهای مردم ارزیابی می‌کنند و به کتاب‌های موجود در کتابخانه‌ها اضافه می‌کنند. البته ما دارای یک رسالت هستیم و هر کتابی را نمی‌توانیم به کتابخانه‌ها اضافه کنیم؛ چراکه مسئولیت خوراک فکری مردم را داریم. همانطور که وزارت بهداشت بر روی محصولات غذایی سیب سلامت درج می‌کند و تضمین می‌دهد که پس از خوردن آن محصول، مشکلی برای مصرف‌کننده به وجود نیاید، ما بر روی منابع کتب این نگاه را داریم تا خانواده‌ها با خاطر آسوده به کتابخانه بیایند. با این حال در سال‌های اخیر تلاش شده تا نگاه جدی به آثار روز داشته باشیم و تازه‌های نشر را تحت عنوان نورسیده‌ها در قفسه‌های ویژه‌ای قرار می‌دهیم‌.

می‌توان به «کتابخانه‌های عمومی» به عنوان مکان سوم زندگی نگاه کرد

سالن‌های مطالعه باید از کنکور محور بودن خارج شوند

سبزیان در رابطه با سالن‌های مطالعه خصوصی، بیان کرد: سالن‌های مطالعه فعلا برای مطالعه دانش‌آموزان استفاده می‌شود و رقابتی برای آن‌ها ایجاد کرده است. خانواده‌ها نیز برای تقویت بنیه درسی آن‌ها و فشارهایی که فرزندان بر آن‌ها وارد می‌کنند اجازه حضور در سالن‌های مطالعه خصوصی را به آن‌ها می‌دهند. در این سالن‌ها چشم و هم‌چشمی عجیبی رخ می‌دهد، بنابراین توجه به این نمی‌شود که آن سالن مطالعه مجوز دارد یا نه، اما ما ساماندهی انجام دادیم و آن‌ها را موظف کردیم که هزار جلد کتاب مفید داشته باشند. همچنین پیشنهاد دادیم محیط آرامی برای افراد مختلف دیگری فراهم شود تا آن‌ها نیز برای مطالعه به سالن مطالعه بیایند؛ چراکه اگر کنکور حذف شود تمام مخاطبان سالن‌های مطالعه نیز دیگر دلیلی برای مراجعه به آن مکان را ندارند.

مدیرکل کتابخانه‌های عمومی خراسان رضوی در رابطه با اینکه مراسم رونمایی کتاب‌ در کتابخانه‌های عمومی بر چه اساسی انجام می‌شود، تصریح کرد: به تمام ناشران و نویسندگان استانی این موضوع را اطلاع دادیم تا برای رونمایی کتاب می‌توانند فضای کتابخانه‌های عمومی را در اختیار داشته باشند. برخی آثار در موضوع سبک زندگی نیز در اولویت ما برای رونمایی قرار دارد. همچنین نگاه ویژه‌ای به ادبیات دفاع مقدس و پایداری و کتاب‌های رمان برای رونمایی وجود دارد.

می‌توان به «کتابخانه‌های عمومی» به عنوان مکان سوم زندگی نگاه کرد

منبع: ايسنا

ادامه مطلب
برای افزودن دیدگاه کلیک کنید

یک پاسخ بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اخبار 19

طرح جدید پلیس برای جمع آوری معتادان متجاهر

منتشر شده

در

توسط

طرح جدید پلیس برای جمع آوری معتادان متجاهر

رییس پلیس مبارزه با موادمخدر ناجا از جلسه مشترک با وزارت بهداشت و تصمیم به تنظیم پروتکلی برای جمع‌آوری معتادان متجاهر در ایام شیوع کرونا خبر داد.

سردار مسعود زاهدیان در گفت وگو با ایسنا، درباره وضعیت معتادان متجاهر و جمع‌آوری آنان اظهارکرد: در همین رابطه روز گذشته جلسه‌ای با مسئولان وزارت بهداشت داشتیم و بنا شد تا پروتکل مخصوصی در این رابطه تنظیم و بر اساس آن در شرایط فعلی مراکز ویژه‌ای برای نگه‌داری معتادان متجاهر راه اندازی شود.

وی در توضیح بیشتر در مورد چگونگی فعالیت این مراکز جدید گفت: در حال حاضر با توجه به شیوع کرونا و با توجه به اینکه معتادان متجاهر جمع آوری شده عمدتا در نقاط و  محیط‌های آلوده تردد داشته‌اند، بنابراین نمی‌توان این افراد را مستقیما به مراکز بازپروری انتقال داد چراکه در این صورت حتی اگر یک نفر هم ناقل این ویروس باشد، احتمال ابتلای افراد دیگر بالا می رود.

وی افزود: در همین راستا تصمیم بر آن شد تا یک مرکز میانی بین چرخه غربالگری و جمع‌آوری تا حضور در مراکز بازپروری ایجاد شود و افرادی که در زمان شیوع کرونا جمع آوری می شوند ابتدا به این مراکز منتقل شوند.

رییس پلیس مبارزه با موادمخدر ناجا ادامه داد: معتادان متجاهر جمع آوری شده پس از حضور در این مراکز حدود دو هفته نگهداری شده و در آنجا وضعیت سلامتی و علائم جسمی‌شان بررسی می شود و در صورتی که هیچ یک از نشانه‌های ابتلا به کرونا را نداشته باشند، به مراکز بازپروری منتقل خواهند شد و در غیر اینصورت درمانشان هم آغاز خواهد شد.

وی با بیان اینکه مرحله اول این طرح در تهران اجرایی خواهد شد، تصریح کرد: تمام تاکید پلیس و وزارت بهداشت این است که جمع آوری معتادان ماده 16 یا همان معتادان متجاهر با کمترین هزینه برای خود فرد، شهروندان دیگر و نیز ماموران پلیس و کادر درمانی حاضر در مراکز انجام شود و پروتکل مذکور نیز در همین خصوص تدوین می شود.

زاهدیان با تاکید بر اینکه برای پلیس حضور معتادان متجاهر در سطح محلات و ایجاد ناامنی برای مردم قابل پذیرش نیست، خاطرنشان کرد: امیدوارم که تا پایان این هفته پروتکل مشخص شده و این طرح وارد فاز اجرایی شود.

انتهای پیام

منبع:ایسنا

ادامه مطلب

اخبار 19

چند درصد آمریکایی‌ها از اینترنت استفاده نمی‌کنند؟

منتشر شده

در

توسط

چند درصد آمریکایی‌ها از اینترنت استفاده نمی‌کنند؟

آنلاین شدن برای بسیاری از کاربران از جمله آمریکایی‌ها، راه مهمی برای ارتباط با دوستان و خانواده، خرید، دریافت اخبار و جست‌وجوی اطلاعات است. با وجود این، تحقیقات نشان داده که امروزه ۷ درصد از بزرگسالان ایالات متحده می‌گویند که از اینترنت استفاده نمی‌کنند.

به گزارش ایسنا، عدم پذیرش اینترنت با تعدادی از متغیرهای جمعیت‌شناسی مرتبط است، اما این متغیرها به‌شدت به سن ارتباط دارد، در عین حال بر اساس گزارش نظرسنجی مرکز تحقیقات پیو، آمریکایی‌های مسن‌تر همچنان یکی از گروه‌هایی هستند که کمترین میزان استفاده از اینترنت را دارند. امروزه، گزارش می‌شود که ۲۵ درصد از بزرگسالان ۶۵ سال و بالاتر، هرگز آنلاین نمی‌شوند، درحالی که بزرگسالان کمتر از ۶۵ سال، سهم بسیار کمتری از این آمار دارند.

میزان تحصیلات و درآمد خانوار نیز متغیرهایی از احتمال آفلاین بودن افراد است. حدود ۱۴ درصد از بزرگسالان با تحصیلات دبیرستانی یا کمتر از اینترنت استفاده نمی‌کنند، اما این سهم با افزایش سطح تحصیلات کاهش می‌یابد. بزرگسالانی که در خانوارهایی با درآمد کمتر از ۳۰ هزار دلار در سال زندگی می‌کنند، بسیار بیشتر از کسانی که درآمد سالانه خانواده آنها ۷۵ هزار دلار یا بیشتر است، احتمال دارد که از اینترنت استفاده نکنند و این میزان، ۱۴ درصد در مقابل یک درصد است. در مقابل، هیچ تفاوت آماری معنی‌داری در استفاده از اینترنت بر اساس جنسیت، نژاد و قومیت یا نوع جامعه وجود ندارد.

چند درصد آمریکایی‌ها از اینترنت استفاده نمی‌کنند؟

با وجود اینکه برخی گروه‌ها به طور مداوم نرخ پذیرش اینترنت پایین‌تری دارند، اکثریت قریب به اتفاق آمریکایی‌ها اکنون آنلاین هستند، زیرا برنامه‌های دولتی و خدمات اجتماعی در حال انجام، مناطق محروم را به پذیرش اینترنت تشویق می‌کند. با گذشت زمان، جمعیت آفلاین این کشور در حال کاهش است و برای برخی گروه‌ها این تغییرات به‌ویژه چشمگیر بوده است. به عنوان مثال، ۸۶ درصد از بزرگسالان ۶۵ سال و بالاتر در سال ۲۰۰۰ آنلاین نبودند. امروز این رقم تنها به یک‌چهارم کاهش یافته است.

سهم بزرگسالان آفلاین ۵۰ تا ۶۴ ساله از سال ۲۰۱۹، هشت درصد کاهش یافته و از ۱۲ درصد به ۴ درصد رسیده است. سهم بزرگسالان سیاهپوست و اسپانیایی‌تبار آفلاین نیز در طی این دوره به میزان قابل توجهی کاهش یافته و از ۱۵ درصد به ۹ درصد میان سیاهپوستان و از ۱۴ درصد به ۵ درصد در میان افرادی که اسپانیایی‌تبار هستند، رسیده است.

چند درصد آمریکایی‌ها از اینترنت استفاده نمی‌کنند؟

انتهای پیام

ادامه مطلب

اخبار 19

۱۳۰ پروژه محرومیت زدایی بسیج سازندگی استان مرکزی افتتاح شد

منتشر شده

در

توسط

۱۳۰ پروژه محرومیت زدایی بسیج سازندگی استان مرکزی افتتاح شد

ایسنا/مرکزی ۱۳۰ پروژه محرومیت زدایی بسیج سازندگی استان مرکزی با حضور ویدئوکنفرانسی دکتر محمد مخبر معاون اول رئیس جمهور و سردار غلامرضا سلیمانی رییس سازمان بسیج مستصعفین کشور برگزار شد.

دکتر فرزاد مخلص الائمه استاندار مرکزی در این آئین گفت: در آیین افتتاح که اظهار کرد: مجموعه سپاه روح الله و بسیج سازندگی استان مرکزی پیشگام در امر محرومیت زدایی هستند و اقدامات چشمگیری در حوزه خدمت رسانی به مردم و اجرای پروژه های محرومیت زدایی انجام داده اند.

وی با بیان اینکه اگر بخواهیم به پیشرفت و تکاملی که مد نظر مقام معظم رهبری در گام دوم انقلاب است برسیم باید از ظرفیت های نهادهای انقلابی همچون بسیج استفاده کنیم، افزود: خوشبختانه در کشور ظرفیت نهادهای انقلابی و جهادی همچون بسیج و سایر ساختارهای دیگر که به برکت انقلاب اسلامی و تفکر حضرت امام خمینی(ره) شکل گرفته اند زمینه بسیار خوبی برای پیشرفت فراهم کرده اند که باید از آنها به خوبی در راستای پیشرفت همه جانبه کشور استفاده کرد.

استاندار مرکزی گفت: در همین راستا ما در استانداری مرکزی مرکز راهبری سازندگی و محرومیت زدایی را با کمک سپاه و بسیج و مشارکت سایر دستگاه های اجرایی راه اندازی خواهیم کرد و کلیه مسائل محرومیت زدایی و سازندگی در استان را از این طریق با مشارکت و هم افزایی همه جانبه پیگیری خواهیم کرد.

سردار سرتیپ دوم پاسدار محسن کریمی فرمانده سپاه روح الله استان مرکزی نیز در این آیین اظهار کرد: بیش از ۱۳۰۰ پروژه عمرانی و محرومیت زدایی در ۴ سال اخیر در مناطق محروم استان مرکزی به ارزش بیش از ۱۴۵ میلیارد تومان شامل لایروبی قنوات، اجرای کانال های کشاورزی، خطوط انتقال آب، استخرهای ذخیره آب، راه های بین مزارع، مخازن آب شرب، مسکن، پل و راه های روستایی، تکمیل مساجد و مدارس، خانه های عالم و… اجرا شده است.

وی افزود: به عنوان مثال بسیج سازندگی استان مرکزی موفق شده در زمینه کول گذاری و لایروبی قنوات بیش از ۴۵ کیلومتر قنات را احیا کند و در این زمینه نقش اساسی را جهت حراست از منابع ارزشمند آب و آبادانی روستاها در مناطق محروم ایفا کند.

کریمی گفت: اجرای بیش از ۱۰۰ کیلومتر کانال انتقال آب کشاورزی توسط بسیج سازندگی باعث شده که این پروژه ها ضمن جلوگیری از اتلاف حدود ۳۰ درصدی منابع آب در این مناطق، زمینه را جهت افزایش سطح زیر کشت، افزایش راندمان انتقال آب در مزارع و تحقق اقتصادمقاومتی در روستاها هموار کند. همچنین در مناطق مستعد اجرای طرح های لوله گذاری و خطوط انتقال آب نقش پررنگی در امیدآفرینی و ایجاد رضایت مندی در بین اهالی مناطق محروم استان داشته است و برای بالا بردن راندمان ذخیره آب، ساخت بیش از ۳۵ هزار مترمکعب استخرهای ذخیره آب بتنی درمناطق محروم و روستایی زمینه را جهت توجه به روستا و صیانت از منابع ارزشمند آب صورت داده است.

وی با بیان اینکه اجرای پروژه های عمرانی توسط بسیج سازندگی استان مرکزی همواره بر پایه مشارکت مردم، اهالی روستاها و همت گروه های جهادی استوار است و ما در بسیج معتقدیم اجرای هر پروژه و طرح در مناطق محروم بدون نقش آفرینی مردم قطعا محکوم به شکست است، افزود: “کار مردم توسط مردم” یکی از رویکردهای محوری بسیج سازندگی در مناطق محروم است و خوشبختانه با این رویکرد علاوه بر انجام اقدامات چشمگیر موفقیت های زیادی نیز حاصل شده است.

کریمی گفت: بسیج سازندگی استان مرکزی در دو سال اخیر با تحویل ۷۰۰ مسکن محرومان به ارزش بیش از ۱۲۰ میلیارد تومان گام ارزشمندی را در زمینه صاحب خانه شدن محرومان، معلولان و اقشار آسیب پذیر سطح استان مرکزی برداشته است. اجرای این پروژه ها با بکارگیری گروه های جهادی تخصصی و جغرافیا محور بسیج سازندگی به استعداد ۱۲۵۰ گروه جهادی در سطح استان صورت گرفته به نحوی که این گروه ها به صورت میانگین در سال بیش از ۱۰۰ هزار نفر روز ارائه خدمت صادقانه گامی استوار و پولادین در مسیر خدمت صادقانه به ولی نعمتان انقلاب اسلامی برمی دارند.

وی با بیان اینکه امروز بسیج سازندگی دژ مستحکم جریان انقلاب در دفاع اصولی از خط مستضعفان است و باید قدر این ظرفیت الهی را دانست و از این ظرفیت ارزشمند در جهت پیشرفت کشور در گام دوم انقلاب به خوبی استفاده کرد، اظهار کرد: به تصویب رسیدن قانون جدید بسیج سازندگی در حمایت از گروه های جهادی و تقویت محور خدمت رسانی امری اجتناب ناپذیر است که تاخیر در تصویب و اجرایی شدن این مهم، ضربات جبران ناپذیری را درپی خواهد داشت.

به گزارش ایسنا، به نقل از سپاه روح الله، کریمی گفت: امروز بسیج سازندگی به عنوان پناهگاه جهادگران و ماوای گروه های جهادی بدون برخورداری از پشتوانه های ثروت، جانانه در مسیر دفاع از محرومین ایستاده و می توان با کمترین حمایت و باور به این سازمان جهادی ، گام های بزرگ در زمینه خدمت به کشور برداشت. در هفته بسیج امسال نیز ۱۳۰ پروژه محرومیت زدایی شامل مسکن محرومان و معلولان، کانال ها و خطوط انتقال آب، پل، جاده، استخر و … در سراسر مناطق محروم استان مرکزی به بهره برداری خواهد رسید.

انتهای پیام

ادامه مطلب
تبلیغات

برترین ها