با ما همراه باشید

اخبار 5

نخستین تولید بلور جامد از الکترون‌ها

منتشر شده

در

نخستین تولید بلور جامد از الکترون‌ها

دانشمندان سوئیسی در آزمایشگاه خود موفق به ایجاد شکلی از بلور یا کریستال جامد از الکترون‌ها برای اولین بار در دنیا شدند.

به گزارش ایسنا و به نقل از نیو اطلس، محققان موسسه فناوری فدرال زوریخ(ETH) بلوری ساخته‌اند که کاملاً از الکترون ساخته شده است. این ساختارها برای چندین دهه تئوری شده بودند، اما این اولین باری است که آنها به شکل یک آزمایش در یک آزمایشگاه تأیید می‌شوند.

در حالت عادی، الکترون‌ها کم و بیش مانند مایع رفتار می‌کنند و آزادانه از درون ماده عبور می‌کنند. اما در سال ۱۹۳۴، “یوجین ویگنر” فیزیکدان نظری پیش‌بینی کرد که گروهی از الکترون‌ها در شرایط خاص می‌توانند به شکل جامد متبلور شوند و فاز یا حالتی را تشکیل دهند که اکنون به عنوان “کریستال ویگنر” شناخته می‌شود.

برای انجام این کار دقیقاً باید تعادل مناسبی بین دو نیروی موثر بر الکترون، یعنی دافعه الکترواستاتیک و انرژی حرکتی آنها برقرار شود. نیروی دوم قدرتمندتر است و باعث می‌شود الکترون‌ها به شکل تصادفی به اطراف بچرخند، اما “ویگنر” می‌گوید اگر میزان آن به اندازه کافی کاهش یابد، نیروی دافعه می‌تواند قدرت را بدست بگیرد و الکترون‌ها را در یک شبکه یکنواخت قفل کند.

اما این مسئله پیچیده‌تر از آن است که به نظر می‌رسد. چگالی الکترون‌ها باید تا یک نقطه خاص کاهش یابد و باید در یک دام محصور شوند و تقریباً تا دمای صفر مطلق خنک شوند تا تأثیر خارجی بر حرکت آنها کاهش یابد.

اکنون دانشمندان سوئیسی تمام موارد مورد نیاز برای ایجاد یک “بلور ویگنر”را برآورده کرده‌اند. آنها برای محدود کردن الکترون‌ها از یک ورق “مولیبدن دیزلنید”(molybdenum diselenide) به ضخامت یک اتم استفاده کردند و به طور موثر حرکات آنها را به دو بعد محدود کردند. سپس برای کنترل تعداد الکترون‌های این نیمه‌هادی، این ماده را بین دو الکترود گرافن قرار داده و ولتاژ دقیقی را اعمال کردند. سرانجام کل این سیستم تا نزدیک به صفر مطلق خنک شد.

در نهایت یک “بلور ویگنر” ظهور کرد. اما مشاهده آن یک چالش دیگر بود. مسئله این است که فاصله بین الکترون‌ها بسیار کم و حدود ۲۰ نانومتر است، به طوری که حتی میکروسکوپ‌ها هم نمی‌توانند آن را ببینند. مطالعات قبلی برای ایجاد بلورهای ویگنر مجبور بودند برای تشخیص آنها به روش‌های غیرمستقیم مانند تغییرات جریان متکی باشند.

این تیم تحقیقاتی برای این مطالعه جدید از روش جدیدی استفاده کرد. آنها با فرکانس خاصی نور را به مواد می‌تابانند تا آنچه را که در نیمه هادی یا نیمه رسانا “اکسیتون” نامیده می‌شود، تحریک کنند تا نور را منعکس کند.

“آتاک امام اوغلو” نویسنده اصلی این تحقیق می‌گوید: یک گروه از فیزیکدانان نظری به رهبری “یوجین دملر” از دانشگاه “هاروارد” که امسال به ETH نقل مکان می‌کند، از نظر تئوری محاسبه کرده‌اند که چگونه این اثر باید در فرکانس‌های تحریکی مشاهده شده اکسیتون‌ها نشان داده شود و این دقیقاً همان چیزی است که ما در آزمایشگاه مشاهده کردیم.

این تحقیق در مجله Nature منتشر شده است.

انتهای پیام

منبع:ایسنا

ادامه مطلب
برای افزودن دیدگاه کلیک کنید

یک پاسخ بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اخبار 5

بحران آب در ثروتمندترین شهر ایران + ویدیو

منتشر شده

در

توسط

بحران آب در ثروتمندترین شهر ایران + ویدیو
عکس آرشیوی است

ایسنا/یزد پای درد دل مردم اردکان نشستیم، مردمی که در ثروتمندترین شهر ایران زندگی می‌کنند اما از کمترین سرمایه حیات خود یعنی آب برخوردار هستند.

هرسال با آغاز فصل تابستان و گرمای طاقت فرسا، شهرهای کویری ایران دچار بحران آبی می‌شوند تا جایی که این روزها جیره بندی آب، امان مردم این شهرها  را بریده است. هر چند ایران سالیانی است که با بحران آب دست و پنجه نرم می‌کند اما این وضعیت در شهرهای کویری کشور مانند یزد که با کمبود منابع آبی روبروست، وخیم‌تر است.

این روزها کیفیت آب در برخی از نقاط استان یزد به ویژه شهرستان اردکان به پایین‌ترین میزان ممکن رسیده و راه‌اندازی ایستگاه‌های برداشت آب در سطح شهر، تنها راهکاری بوده که اندکی از سنگینی بار این مشکل بر دوش مردم کاسته است؛ اما مسئله تامل برانگیز اینجاست که امروز مردم شهری که به ثروتمندترین شهر ایران شهره است، با دبه‌های آب در صف ایستگاه‌های برداشت آب ایستاده‌اند.

البته مدتهاست که گلایه‌ و فریاد مردم اردکان سر به آسمان کشیده ولی گویا گوش مسئولان و متولیان امر از این فریادها پر است و در هیاهوی کم آبی، لب‌ و دست فروبسته‌ و سر به لاک خود فرو برده‌اند.

کاهش بارندگی در این منطقه و افزایش مصرف آب در بخش‌های مختلف خصوصاً در حوزه آب شرب، کاهش کیفیت و فشار آب، مردم این شهر صنعتی را از آینده زندگی خود در این شهر ناامید کرده است.

در همین راستا پای حرف‌های مردمان اردکان نشستیم، خلیلی، فتوحی، سروی و … شهروندان اردکانی هستند که وقتی پای حرف‌هایشان می‌نشینیم، از سخنانشان بوی اهتمام‌شان به ترک دیار آبا و اجدادیشان به مشام می‌رسد.

منبع:ایسنا

ادامه مطلب

اخبار 5

بدرقه کاروان ایران به بازی های المپیک در فرودگاه/ مراسم روز چهارشنبه لغو شد

منتشر شده

در

توسط

بدرقه کاروان ایران به بازی های المپیک در فرودگاه/ مراسم روز چهارشنبه لغو شد

مراسم بدرقه کاروان اعزامی به بازی های المپیک چهارشنبه برگزار نمی شود و بجای آن هنگام اعزام تیم‌ها در فرودگاه بین المللی امام خمینی(ره) برگزار خواهد شد.

به گزارش ایسنا و به نقل از کمیته ملی المپیک، مراسم بدرقه کاروان اعزامی به بازی‌های المپیک توکیو۲۰۲۰ با شرایط ویژه و به هنگام اعزام تیم‌ها در فرودگاه بین المللی امام خمینی(ره) برگزار می‌شود.

به دلیل شرایط و محدودیت‌های جدید اعمال شده از سوی وزارت بهداشت و در راستای حفظ سلامت اعضای کاروان در مکان و زمان دیگری برگزار خواهد شد.

در راستای قدرشناسی و ایجاد انگیزه در بین ورزشکاران و کاروان اعزامی به بازی‌های المپیک توکیو۲۰۲۰،  کمیته ملی المپیک در نظر داشت ابتدا مراسم بدرقه را در فضای فرهنگی اراضی عباس آباد برگزار نماید که به دلیل شرایط کرونایی کشور مقرر شد این مراسم بصورت محدود در فضای باز آکادمی ملی المپیک برگزار شود ولی با توجه به شرایط حاد کرونایی و قرارگرفتن شهر تهران در وضعیت قرمز شیوع کرونا و در راستای حفظ سلامتی تمامی اعضای کاروان اعزامی، برگزاری این مراسم لغو و مقرر شد تا به هنگام عزیمت اولین گروه ورزشکاران اعزامی(۲۶تیر ماه) در محل فرودگاه امام خمینی (ره) با همکاری رسانه ملی و کادر سرپرستی کاروان و تیم‌ها با رعایت کامل پروتکل‌های بهداشتی و بسیار محدودتر برگزار  شود.

منبع:ایسنا

ادامه مطلب

اخبار 5

حضور «گنج دره» در یک جشنواره باستان‌شناسی

منتشر شده

در

توسط

حضور «گنج دره» در یک جشنواره باستان‌شناسی

مستند «گنج دره» به کارگردانی و تهیه‌کنندگی کیوان طباطبایی صمیمی و از تولیدات مرکز گسترش سینمای مستند و تجربی به چهارمین دوره جشنواره فیلم‌های باستان‌شناسی و میراث فرهنگی فوکا (ترکیه) راه یافت.

به گزارش ایسنا، چهارمین دوره جشنواره فیلم‌های باستان‌شناسی و میراث فرهنگی فوکا از تاریخ ۲۰ تا ۲۶ اکتبر(۲۸ مهر ماه تا ۴ آبان) در شهر ازمیر ترکیه برگزار می‌شود.

مستند نیمه بلند «گنج دره» که همکاری مشترک باستان‌شناسان ایرانی و دانمارکی در کاوش یکی از کهن‌ترین خاستگاه‌های پیدایش کشاورزی و اهلی‌سازی دام در خاورمیانه است هم در این رویداد حضور خواهد داشت.

طباطبایی صمیمی پیش‌تر درباره این پروژه توضیح داده بود: «گنج دره» یکی از کلیدی‌ترین محوطه‌های باستان‌شناسی ایران در نزدیکی شهر هرسین کرمانشاه است. پیش از انقلاب اسلامی برخی کاوش‌های باستان‌شناسی توسط هیات‌های خارجی در این تپه انجام شده بود اما برای نخستین بار گروهی از باستان‌شناسان ایران به سرپرستی دکتر حجت دارابی از دانشگاه رازی کرمانشاه با همکاری دانشگاه کپنهاگ دانمارک به وسیله فن‌آوری‌های نوین کاوش‌های گذشته را مورد بازنگری قرار دادند و به یافته‌های جالب و مهمی از روند نوسنگی شدن در زاگرس دست یافتند؛ در فیلم تلاش شده است تا این فرایند یا به تعبیری چگونگی شکل‌گیری انقلاب کشاورزی از حدود یازده هزار سال پیش در کوهستان زاگرس برای مخاطب عام و خاص نمایش داده شود.

تولید این مستند ۳۷ دقیقه‌ای دو سال زمان برده است و عوامل تولید آن عبارتند از پژوهشگر، کارگردان و تهیه‌کننده: کیوان طباطبایی صمیمی، فیلمبردار: ارسطو گیوی، صدابردار: حسن شبانکاره، تدوین، صداگذاری و اصلاح رنگ:  پیمان شاه محمدی، تهیه شده در: مرکز گسترش سینمای مستند و تجربی.

منبع:ایسنا

ادامه مطلب

برترین ها