با ما همراه باشید

اخبار 46

نگاه فله‌ای به موضوع کودکان کار اشتباه است

منتشر شده

در

نگاه فله‌ای به موضوع کودکان کار اشتباه است

رییس سازمان بهزیستی در صحن علنی شورای اسلامی شهر تهران گفت: طبق آمار ما بیش از ۸۰ درصد این کودکان اتباع غیر ایرانی هستند. نگاه فله‌ای به موضوع کودکان کار اشتباه است و باید اقدام به مدیریت موردی در این حوزه کرد.

به گزارش ایسنا، وحید قبادی دانا رئیس سازمان بهزیستی کشور در دویست و هفتاد و دومین جلسه علنی شورای شهر تهران در ارائه گزارشی درباره فعالیت های سازمان بهزیستی در شهر تهران با تشکر از عملکرد شورا و شهرداری تهران برای افراد دارای معلولیت در مناسب سازی معابر و اتوبوس‌ها گفت: اعضای شورای شهر همواره نسبت به این موضوع حساسیت نشان دادند. یکی از مواردی که در ماده ۸۰ قانون ششم توسعه آمده همکاری سازمان بهزیستی و شهرداری‌ها در حوزه آسیب‌های اجتماعی است. سازمان بهزیستی در دو سال اخیر با بررسی عملکرد گذشته درباره آسیب اجتماعی از همه کارشناسان و صاحبنظران دعوت کرد و  در ارتباط با بحث اعتیاد تمام مدیرکل های اعتیاد بهزیستی از اول انقلاب را دعوت کردیم و این سوال را مطرح کردیم که  دلیل این ماجرا چیست تا به یک مدل مناسب با توجه به مطالعات تطبیقی روز دنیا و تجربیات کشور برسیم.

وی افزود: بر این اساس به مدل مراکز درمان و بازتوانی اعتیاد با تاکید بر استمرار درمان که خانواده محور و اجتماع محور است و از ان جی اوها و خیرین استفاده می کند، رسیدیم. درمان را برای هر فرد به صورت جداگانه دارد و درباره هر فرد با توجه به شرایط او تیم پزشکی تصمیم گیری می کند. در این مدل فرد معتاد ۴ ماه به مراکز شبانه روزی ما می آید و بعد ۸ ‏ماه به صورت سرپایی و در عضویت باشگاه بهبود یافتگان حضور دارد که عملکرد مبتنی بر ‏حرفه آموزی و اشتغال است.‏

رئیس سازمان بهزیستی در ادامه با اشاره به موضوع کودکان کار و خیابان گفت: موضوع کودکان کار و خیابان موضوعی وسیع با ابعاد مختلف است. هدف گیری سازمان در وهله اول خود کودک نیست، بلکه حمایت از کودک برای ‏جلوگیری از آسیبهای مختلف است. این کودک مجرم نیست و باید فرد ‏در معرض خطر دیده شود. ما باید این اصل را بپذیریم که خیابان جای کار برای کودک نیست.

به گفته وی، ما اول بررسی کردیم که کودکان سر چهار راه چه کودکانی هستند. آیا ‏الزاما کودکانی هستند که والدین بیمار دارند و برای همین کار می کنند؟ آیا اعضای باندهای قاچاق کودک هستند؟ آیا اتباع غیرایرانی هستند؟ آیا همه کودکان همین سرزمین ‏هستند؟ آیا باید از منظر حقوق بشر و حقوق کودک تفاوتی بین کودک افغانستانی و ‏ایرانی قائل باشیم؟ بر این اساس اقدام به مدیریت موردی در این حوزه کردیم چون معتقدیم داشتن نگاه فله‌ای به این ‏موضوع اشتباه است.‏ اینکه ما ده روز مانده به شب عید به صورت ضربتی این بچه ها را از خیابان جمع کنیم، غلط است.

وی تاکید کرد: سازمان بهزیستی به الگوریتم مدیریتی رسید که کودکان کار را به گروه‌های مختلف سنی تقسیم کرده و با توجه به شرایط زندگی آنها اقدام کند. بر این اساس در پروژه اخیر که بعد از کرونا عملیاتی شده بیش از ۵۰۰ نفر از کودکان کار و خیابان ساماندهی شدند. طبق آمار ما بیش از ۸۰ درصد این کودکان اتباع غیر ایرانی هستند.

وی ادامه داد: اگر ما به کودکانی که در وضعیت مخاطره آمیز هستند امروز رسیدگی کنیم از حضور ۱۰۰ بزرگسال دارای آسیب در آینده جلوگیری می کنیم از شورای شهر تهران درخواست می کنم تا به کمک کمبودهای فیزیکی سازمان بهزیستی برای برگزاری جلسات و همیاری ها و… بیاید تا بتوانند در مسیر رشد و تعالی مسیری که در آن قرار گرفته اند بهتر گام بردارند.

انتهای پیام

منبع:ایسنا

ادامه مطلب
برای افزودن دیدگاه کلیک کنید

یک پاسخ بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اخبار 46

تعلل در همسان سازی حقوق بازنشستگان پذیرفتنی نیست

منتشر شده

در

توسط

تعلل در همسان سازی حقوق بازنشستگان پذیرفتنی نیست

ایسنا/ایلام دبیر حزب رفاه ملت استان ایلام بر ضرورت اجرای هرچه زودتر همسان‌سازی و تناسب‌سازی حقوق مستمری بگیران بازنشسته تامین اجتماعی تاکید کرد.

«سعید انوری‌پور» در گفت و گو با ایسنا، اظهار کرد: با توجه به شرایط معیشتی امروز نیاز است تا همسان سازی و یکسان سازی حقوق بازنشستگان تأمین اجتماعی شود.
وی با بیان اینکه لازم است مسئولان و متولیان خود را به جای یک کارمند بازنشسته عائله مند و بعضا مستاجر بگذارند، تصریح کرد: هر روز بازنشستگان زیادی به ما مراجعه می‌کنند و خواستار رسیدگی به وضعیت معیشتی و دستمزدشان هستند اما این مهم نیازمند توجه و اهتمام جدی دولت و نظام است.
دبیر حزب رفاه ملت استان ایلام ابراز امیداوری کرد تا پایان سال تکلیف افزایش حقوق بازنشستگان و کارگران مشخص شده و به سال آینده موکول نشود.
انوری پور از  چند شغله بودن برخی مدیران انتقاد کرد و گفت: در حالی که خانواده‌های متعددی دارای یک یا چند فرزند فارغ‌الحصیل بیکار دارند این رویه اصلا قابل قبول نیست و باید برای این مهم چاره‌اندیشی شود.

انتهای پیام

منبع:ایسنا

ادامه مطلب

اخبار 46

مسولیت‌های اجتماعی دانش‌بنیان‌ها بررسی می‌شود

منتشر شده

در

توسط

مسولیت‌های اجتماعی دانش‌بنیان‌ها بررسی می‌شود

سومین رویداد “گراف دی” روز 10 اسفند ماه سال جاری با حمایت صندوق نوآوری و شکوفایی ریاست جمهوری برگزار خواهد شد.

به گزارش ایسنا ، به نقل از روابط عمومی صندوق نوآوری و شکوفایی، “گراف‌دی” رویدادی در حوزه روابط‌عمومی است که در نظر دارد گروهی از کارشناسان و فعالان این حوزه را گرد هم جمع آورده و زمینه‌ای را برای ایجاد ارتباط پایدار و عمیق میان آنها فراهم کند.

سومین گردهمایی روابط‌عمومی‌های اکوسیستم فناوری و نوآوری (گراف‌دی) که با حضور جمعی از مدیران شرکت‌های بانکی، فناوری، ارتباطی و استارتاپی با هدف انتقال تجربه و تعامل برگزار می‌شود به موضوع “مسوولیت اجتماعی در ایران و جهان”  اختصاص داده شده است.

سومین رویداد “گراف دی” روز 10 اسفند ماه سال جاری در محل صندوق نوآوری و شکوفایی ریاست جمهوری ، به بررسی تجربیات “مسوولیت اجتماعی در ایران و جهان” می پردازد.

منبع:ایسنا

ادامه مطلب

اخبار 46

حمله چین به آمریکا بابت متهم کردنش به عدم شفافیت درباره منشاء کروناویروس

منتشر شده

در

توسط

حمله چین به آمریکا بابت متهم کردنش به عدم شفافیت درباره منشاء کروناویروس

چین به آمریکا از بابت اتهام زنی‌های کاخ سفید مبنی بر این که پکن جلوی رسیدن بخشی از اطلاعات درباره منشاء کروناویروس را به بازرسان سازمان بهداشت جهانی گرفته، حمله کرد.

به گزارش ایسنا، به نقل از خبرگزاری آسوشیتدپرس،  جیک سالیوان، مشاور امنیت ملی کاخ سفید در بیانیه‌ای گفت، واشنگتن “نگرانی‌های عمیقی درباره نحوه اعلام یافته‌های اولیه تحقیقات مربوط به کووید-۱۹ و همچنین پرسشهایی درباره فرآیند مورد استفاده برای رسیدن به آنها دارد”.

او با اشاره به تحقیقات هیات سازمان بهداشت جهانی درباره منشا همه گیری بیماری در شهر ووهان چین که نخستین بار در آن کروناویروس در اواخر ۲۰۱۹ شناسایی شد، اظهار کرد: “ضروری است که این گزارش مستقل باشد و یافته‌های کارشناسی به دور از مداخله یا تغییر از سوی دولت چین باشد.”

چین در پاسخ به این اظهارات در بیانیه‌ای که از سوی سفارتخانه‌اش در واشنگتن طی امروز یکشنبه انتشار یافت، گفت، آمریکا تاکنون ” آسیب شدیدی به همکاری بین‌المللی برای مقابله با کووید ۱۹ وارده کرده” و حالا “انگشت اتهام را به سمت کشورهای دیگری که به طور متعهد از سازمان بهداشت جهانی حمایت کرده‌اند و حتی به سمت خود سازمان بهداشت جهانی، نشانه گرفته است”.

بر اساس این بیانیه، چین همچنین در ضمن استقبال از تصمیم جو بایدن، رئیس جمهور آمریکا برای لغو اقدام دولت دونالد ترامپ برای ترک سازمان بهداشت جهانی اظهار امیدواری کرد که آمریکا “به عالی‌ترین استانداردها پایبند باشد، یک نگرش جدی، مصمم، شفاف و مسئولانه اتخاذ کند، مسئولیت حقیقی خود را به عهده بگیرد، از فعالیت سازمان بهداشت جهانی با اقدامات واقعی حمایت کند و مشارکت مناسب را در همکاری بین‌المللی در مقابله با کووید-۱۹ به عمل بیاورد.”

در پی مطرح شدن اتهامات در نیویورک تایمز و دیگر رسانه‌ها درخصوص اینکه چین از دادن بخشی از داده‌ها خودداری کرده، پیتر داشاک، یک عضو تیم تحقیقات در واکنش به این گزارش در توئیتی نوشت: “من چنین تجربه‌ای در هیات سازمان بهداشت جهانی نداشتم.”

داشاک توئیت کرد: من به عنوان رهبر کارگروه جانوری/محیط زیستی اعتماد و باز بودن را نزد همتایان چینی خودم یافتم. ما قطعا به داده‌های جدید حساس در کل ماموریت دسترسی پیدا کردیم. ما قطعا درکمان را از راه‌های احتمالی سرایت افزایش دادیم.

تیا کولسن فیشر، یک عضو دیگر تیم از دانمارک هم گفت، چنین تجربه‌ای نداشته و به این اشاره کرد که برخی اظهار نظرها در رسانه به غلط منعکس شده‌اند.

منبع:ایسنا

ادامه مطلب
تبلیغات

برترین ها