با ما همراه باشید

اخبار 42

نگران لایحه اصلاح قانون اتاق‌های بازرگانی هستیم

منتشر شده

در

نگران لایحه اصلاح قانون اتاق‌های بازرگانی هستیم

ایسنا/مرکزی رئیس اتاق بازرگانی، صنایع و معادن و کشاورزی اراک گفت: قانون اتاق‌های بازرگانی قرار است اصلاح شود اما تا دورز گذشته اعضای اتاق و کارشناسان اتاق هیچ مشارکتی در آن نداشته اند، این در حالی است که اتاق بازرگانی خانه اعضا و فعالان اقتصادی است و باید در اصلاح این قانون مشارکت داشته باشند.

ناصر بیکی روز پنجشنبه ۳۰ اسفند در شورای گفت و گوی دولت و بخش خصوصی استان مرکزی، اظهار کرد: جهت اجرایی شدن مصوبات نظام صنفی کشاورزی، شرکت ها، مجمع نمایندگان، شورای تامین استان، گمرک، سازمان صمت و اداره کل امور مالیاتی در قالب کمیته های شورای گفت و گوی دولت و خصوصی، از هیچ کوششی دریغ نشد، همچنین مصوبات مرتبط با تغییر و اصلاح قوانین، جنبه ملی داشت که با نمایندگان اراک، خنداب و کمیجان نشست هایی برگزار و مشکلات قانونی انتقال یافت.

رییس اتاق بازرگانی صنایع معادن و کشاورزی استان تصریح کرد: در خصوص اخذ و انتقال کارت های بازرگانی خارج از استان، شرکت هایی که در داخل استان فعالیت دارند، اما کارتشان را در تهران دریافت کردند ۱۹۰ شرکت هستند که ۶۶ شرکت به لحاظ حجم کاری دارای رتبه های بالا بودند که انتظار می رود با توجه به استفاده از زیرساخت های استان، کارت های بازرگانی خود را به استان منتقل کنند که در این راستا لیست شرکت ها جهت پیگیری تنظیم شده است.

بیکی اظهار کرد: لیست کارت های بازرگانی شرکت ها مبنی بر اینکه چه زمانی باطل می شود تهیه شده و مقرر شد ۲۰ روز پیش از انقضای کارت های بازرگانی، نشست هایی جهت انتقال کارت ها به استان به صورت حضوری برگزار شود. سه در هزار و چهار درهزار کارت های بازرگانی پتروشیمی در سال گذشته ۵ میلیارد و ۴۰۰ میلیون تومان بوده که علیرغم اینکه از ظرفیت و زیرساخت های استان بهره گیری می کنند، منفعتی برای استان نداشته است.

دبیر شورای گفت و گوی دولت و بخش خصوصی استان مرکزی نیز در این نشست گفت: شرایط تحریمی حاکم بر اقتصاد ایران و عدم واردات تجاری به صورت آسان نسبت به سنوات گذشته سبب شده صادرکنندگان مشکلات فراوانی را پیش روی خود ببینند، از جمله اینکه در سال ۹۷ مطابق با مصوبه هیئت دولت صادرکنندگان تا سقف یک میلیون یورو معاف از بازگشت ارز حاصل از صادرات بوده اند، اما بانک مرکزی بعد از گذشت دو سال در سال ۹۹ تمام این واحدها را که بیش از یکصد واحد تولیدی در استان و نزدیک به ۴هزار واحد در کشور که مشمول موضوع بازگشت ارز حاصل از صادرات سال ۹۷ بوده اند را ملزم به بازگشت ارز حاصل از صادرات به قیمت هر دلار ۱۰ هزارتومان کرده است.

وی افزود: همچنین بانک مرکزی مجوز تمدید کارت بازرگانی این واحدها را نیز صادر نمی کند که این واحدها امکان صادرات و واردات ندارند.

حمیدرضا مهدی‌نیا بیان کرد: در این راستا پیشنهاد می شود با توجه به اینکه بخش عمده ای از صادرات به کشورهای همسایه و روسیه که به صورت ریالی انجام می شود تعهد تامین ارز و واریز به سامانه نیمایی داشته باشند و با توجه به مبادلات موفق در مرز پرویزخان و ۳۰ درصد صادرات به عراق، همچنان این منطقه پابرجا و فعال  باشد ضمنا در مرزهای سایر کشورهای همسایه نیز شرایط مشابه تامین شود تا موجب تقویت صاردات شود.

وی افزایش مهلت تعیین شده جهت بازگشت ارز ناشی از صادرات، تهیه و ارجاع یک بسته پیشنهادی اتاق بازرگانی از مشکلات صادرات به مجمع نمایندگان و تقاضای حذف و تغییر بخشنامه های مغایر صادرات، محاسبه ارز ناشی از صادرات صادرکنندگان به صورت سنایی و… را از دیگر پیشنهادات در این خصوص مطرح کرد.

دبیر شورای گفت و گوی دولت و بخش خصوصی استان مرکزی در خصوص موانع و مشکلات موجود در خصوص حق النظاره چاه های آب شهرک صنعتی ایبک آباد اراک، افزود: شهرک صنعتی ایبک آباد دارای ۶۰ لیتر بر ثانیه مجوز برداشت آب بر اساس پروانه های بهره برداری است ولی عملا بر اساس قبوض صادره و اندازه گیری  آب ورودی به شهرک، هیچگاه از بدو شکل گیری شرکت خدماتی بیشتر از ۱۰ لیتر بر ثانیه آب وارد شهرک نشده ولی مدیریت منابع حق النظاره ها را بر اساس سقف ۶۰ لیتر محاسبه می کند، همچنین سالهاست آبدهی چاه ها کاهش پیدا کرده به نحوی که در مجموع ۴ حلقه چاه موجود آبدهی به ۱۰ لیتر بر ثانیه هم نمی رسد.

مهدی نیا در رابطه با مشکلات مربوط به تامین زیرساخت های خدماتی به واحدهای بزرگ و جدید مستقر در شهرک صنعتی خیرآباد اراک نیز بیان کرد: با توجه به شرایط و قوانین موجود در سازمان صنایع کوچک و شهرک های صنعتی، واحدهای صنعتی به منظور شروع فعالیت و دریافت خدمات ابتدا بایستی در شهرک های صنعتی مستقر شوند و با توجه به اینکه شرکت شهرک های صنعتی متولی شهرک های صنعتی است، باید بر اساس وظایف تعریف شده نسبت به ارائه زیرساخت های لازم به واحدهای مستقر اقدام کننند.

وی ادامه داد: از طرفی با توجه به آلاینده بودن برخی از بنگاه های صنعتی بزرگ نزدیک به حریم شهری، بر اساس مصوبات استانی در سنوات گذشته مقرر شده واحدهای آلاینده این بنگاه ها به خارج از حریم شهری منتقل و در شهرک های صنعتی مستقر شوند که این استقرار نیاز به امکان‌سنجی های مناسبی دارد که متاسفانه عدم امکان سنجی مناسب نسبت به اضافه شدن این واحدها و سایر واحدهای جدید و کوچک به مجموعه شهرک های صنعتی، مشکلاتی را برای واحدهای صنعتی و شرکت شهرکها جهت تامین زیرساخت های خدماتی ایجاد کرده است.

مهدی نیا در اینباره افزود: یکی از مهمترین مشکلات موجود که واحدهای صنعتی و شرکت شهرک های صنعتی استان را با چالش مواجه کرده عدم پوشش دهی و گازرسانی به دلیل به حداکثر رسیدن سقف استفاده از ظرفیت خطوط گازرسانی به نواحی صنعتی مستقر است، همچنین در این خصوص به منظور استفاده از ظرفیت خط سراسری که در مسیر شهرک صنعتی خیرآباد قرار دارد با وجود به مکاتبات متعدد که شرکت شهرک های صنعتی استان با شرکت گاز انجام داده متاسفانه هیچ نتیجه موثری حاصل نشده است که پیشنهاد می شود شرکت گاز پیگیری لازم جهت اتخاذ مجوز برداشت گاز از خطوط اصلی و اجرای خط گاز و احداث ایستگاه سی‌جی‌اس ظرف مدت یک ماه را انجام دهد.

منبع:ایسنا

ادامه مطلب
برای افزودن دیدگاه کلیک کنید

یک پاسخ بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اخبار 42

اسلامی سازی علوم انسانی و اقتصاد نیاز جامعه دینی است

منتشر شده

در

توسط

اسلامی سازی علوم انسانی و اقتصاد نیاز جامعه دینی است

ایسنا/فارس مدیر حوزه علمیه فارس تاکید کرد که اسلامی سازی علوم انسانی و اقتصاد که نیاز جامعه دینی است، با تعریف کار ویژه‌های مشترک قابل تحقق است.

حجت‌الاسلام محمد استوار میمندی شنبه ۲۷ آذر در نخستین جلسه هم‌اندیشی وحدت حوزه و دانشگاه که با حضور روسای دانشگاه‌های مستقر در شیراز و مسئولان نهاد رهبری در دانشگاه‌های فارس، برگزار شد، ضمن تسلیت ایام فاطمیه بیان کرد: نگاه ما به این جلسه یک نگاه عملیاتی و کاربردی است، چرا که نقطه نظرات می‌تواند به تعاملات حوزه و دانشگاه برای فعال کردن ظرفیت‌ها، منجر شود.

او با بیان اینکه بیش از سه هزار طلبه در حوزه علمیه استان فارس مشغول به تحصیل هستند و بیش از همین میزان یعنی حدود ۴ هزار نفر روحانی هم وارد عرصه‌های اجرایی، تبلیغی و فرهنگی اجرایی شده‌اند، افزود: این تعداد طلاب برادر هستند و حدود ۴ هزار نفر نیز طلبه خواهر وجود دارد. ۵۰ مدرسه علمیه و ۴ مرکز آموزش تخصصی نیز در استان فعال است.

به گفته مدیر حوزه علمیه فارس، ۳ هزار طلبه‌ای که در استان تحصیل می‌کنند در شمار طلابی هستند که دروس پایه یک تا درس خارج را فرا می‌گیرند.

استوار میمندی به وجود حدود ۶۰۰ مبلغ  طرح هجرت، مبلغان آزاد، روحانیون مستقر و ۲۰۰ مبلغ طرح امین در مدارس اشاره وعنوان کرد: ۳۲۰ استاد در حوزه علمیه در استان نیز مشغول تحصیل علوم دینی هستند.

او با اشاره به سابقه درخشان حوزه علمیه فارس و تربیت بزرگانی از عرصه علم و دانش سخن گفت که برخی تبدیل به چهره بین‌المللی شده‌اند و افزود: افتخار می‌کنیم که حوزه کهن و پرستاره‌ای داشته‌ایم که همچنان می‌درخشد.

استوار میمندی تصریح کرد: شیراز در میان اندیشمندان به دلیل حوزه علمیه فارس معروف به دارالعلم شده است و اگر امروز دانشگاه‌های شیراز جایگاه ویژه‌ای در سطح کشور دارند، حوزه علمیه فارس نیز ۴۰۰ سال اعتبار شیراز محسوب می‌شود که از بزرگانی می‌آمدند تا علوم خود را تکمیل کنند.

او خاطرنشان کرد: اگرچه ما امروز با گذشته فاصله داریم، اگر چه شاهد افول هستیم اما ظرفیت‌های مطلوبی داریم،ث. به عنوان مثال؛ امروز ۲ هزار و ۵۰۰ طلبه استان فارس در شهر قم مشغول به فعالیت‌های علمی و دینی هستند.

مدیر حوزه علمیه فارس با بیان اینکه امروز استان فارس پس از خراستان و قم، در میان همه استان‌ها دومین استان پرتعداد است، در خصوص وحدت حوزه و دانشگاه نیز گفت: حداقل چهار و پنج تفسیر برای حوزه و دانشگاه وجود دارد، البته همه این‌ها مطلوب است اما آیا کافی است یا نه؟ تفسیر نخست که از فرمایشات ابتدایی امام راحل محسوب می‌شود این است که باید در کنار هم زیست مسالمت آمیز داشته باشند.

استوار میمندی با بیان اینکه وحدت بر محور دغدغه‌ها و اهداف مشترک یکی دیگر از تفاسیری است که در خصوص حوزه و دانشگاه وجود دارد، اظهار کرد: برگزاری همایش‌ها و سمینار ها می‌تواند تحقق بخش این معنا باشد.همچنین تفسیر سوم نیز وحدت با محوریت کارویژه‌های مشترک است که نه تنها یک همایش گرفته شود و دغدغه‌ها را فریاد بزنند بلمه کار عملیاتی نیز انجام شود.

او ادامه داد: تفسیر چهارم وحدت میان حوزه و دانشگاه، وحدت با محوریت فلسفه واحد است.همه علوم یک فلسفه‌ای دارند، علومی که دارای فلسفه غربی هستند باید با فلسفه توحید اسلامی محقق شوند همانگونه که قرآن و عترت را فلسفه واحد تعریف می‌کند.

مدیر حوزه علمیه فارس عنوان کرد: امروز در ۱۶ حوزه دانشی بیش از ۴۰۰ رشته و گرایش تخصصی تعریف شده که طلاب بتوانند در این رشته‌ها تخصص لازم را کسب کنند.

انتهای پیام

ادامه مطلب

اخبار 42

تولیدکنندگان نفت محتاط بمانند

منتشر شده

در

توسط

تولیدکنندگان نفت محتاط بمانند

عربستان سعودی از اعضای گروه اوپک پلاس که آماده می‌شوند افزایش بیشتر تولید نفت را در نشست ماه آینده بررسی کنند، دعوت کرد احتیاطشان را حفظ کنند.

 به گزارش ایسنا، قیمتهای نفت تحت تاثیر بهبود تقاضا و محدودیت عرضه گروه اوپک پلاس، در معاملات نیویورک به بالای مرز ۶۰ دلار در هر بشکه صعود کرده که بالاترین قیمت در بیش از یک سال اخیر است. با این حال ادامه روند همه گیری ویروس کرونا، باعث شده ابهامات به قوت خود باقی بمانند و کاهش تولید نفت به دلیل طوفانهای قطبی در آمریکا بعید است ادامه پیدا کند.

شاهزاده عبدالعزیز بن سلمان، وزیر انرژی عربستان سعودی، روز چهارشنبه در کنفرانس آنلاینی که از سوی مجمع انرژی بین المللی در ریاض برگزار شد، اظهار کرد: ما در مقایسه با یک سال پیش در موقعیت بسیار بهتری قرار داریم اما باید بار دیگر نسبت به رضایت از وضعیتمان هشدار دهم. ابهامات بسیار بالایی وجود دارد و بایستی فوق‌العاده محتاط باشیم. وی همچنین گفت: باید به آن دسته از افراد که تلاش می‌کنند حرکت بعدی اوپک پلاس را پیش‌بینی کند بگویم سعی نکنید غیرقابل پیش بینی را پیش بینی کنید.

وزیران گروه اوپک پلاس به ریاست مشترک عربستان سعودی و روسیه روز چهارم مارس برای تصمیم گیری درباره تسهیل بیشتر محدودیت عرضه دیدار خواهند کرد. این گروه در حال حاضر تولیدش را بیش از ۷ میلیون بشکه در روز معادل حدود ۷ درصد از عرضه جهانی محدود کرده و قرار است امسال حدود یک و نیم میلیون بشکه در روز از محدودیت مذکور را احیا کند که این اقدام با توجه به شرایط بازار انجام خواهد گرفت.

ریاض و مسکو درباره روند احیای محدودیت عرضه اختلاف نظر دارند و روسیه به طور کلی اشتیاق بیشتری برای ازسرگیری سریع تولید دارد. هنگامی که اعضای اوپک پلاس ماه گذشته دیدار کردند سعودی‌ها به طور یک جانبه کاهش تولید داوطلبانه به میزان یک میلیون بشکه در روز در ماه های فوریه و مارس را اعلام کردند.

افزایش قیمتهای نفت باعث نگرانی واردکنندگان بزرگ شده است. دارمندرا پرادهان، وزیر نفت هند که یکی از بزرگ‌ترین خریداران نفت اوپک است، در همین کنفرانس اعلام کرد قیمتهای بالاتر نفت به روند احیای اقتصاد جهانی آسیب خواهد زد.

هشدارهای شاهزاده عبدالعزیز نشان می دهد که در جلسه آینده اوپک و متحدانش بحث دیگری به وجود خواهد آمد.

عراق که یکی از اعضای موافق با افزایش تولید در اوپک پلاس است، هفته گذشته اعلام کرده بود این گروه احتمالاً در نشست ماه آینده حفظ سطح فعلی تولید را انتخاب خواهد کرد.

روسیه و امارات متحده عربی که در دیدارهای گذشته اوپک پلاس خواستار افزایش تولید شده بودند، هنوز نظرات خود را ابراز نکرده اند. با این حال اظهارنظر روز چهارشنبه وزیر انرژی عربستان سعودی نشان می‌دهد که این کشور تمایل دارد محدودیت عرضه فعلی حفظ شود.

در این بین، روزنامه وال استریت ژورنال به نقل از مشاوران سعودی گزارش کرد عربستان سعودی قصد دارد تولید نفت را در ماههای آینده افزایش دهد. انتظار می‌رود عربستان در نشست هماهنگی سیاست تولید در ماه  آینده برنامه‌هایش را به تولیدکنندگان اوپک اعلام کند.

آمار رسمی منتشره در وب سایت سازمان JODI نشان داد صادرات نفت عربستان سعودی در دسامبر سال ۲۰۲۰ برای ششمین ماه متوالی رشد کرده و به بالاترین میزان در ۸ ماهه اخیر رسیده است. صادرات این کشور در دسامبر به ۶.۴۹۵ میلیون بشکه در روز رشد کرد که بالاترین میزان از آوریل سال ۲۰۲۰ و بالاتر از ۶.۳۵ میلیون بشکه در روز در نوامبر بود. مجموع صادرات نفت و فرآورده‌های نفتی عربستان سعودی در دسامبر به ۷.۷۱ میلیون بشکه در روز رشد کرد.

طبق آمار رسمی، تولید پالایشگاهی عربستانی سعودی در دسامبر ۰.۴ درصد کاهش یافته و به ۲.۳۳ میلیون بشکه در روز رسید و مصرف مستقیم نفت ۵۳ هزار بشکه در روز کاهش پیدا کرد و به ۲۶۷ هزار مشکل در روز رسید. تولید نفت این کشور تغییر چندانی نداشت و در ۸.۹۸ میلیون بشکه در روز ایستاد.

بر اساس گزارش رویترز، محمد بارکیندو دبیر کل اوپک در همین نشست اظهار کرد: دلایلی برای خوشبینی وجود دارد که سال ۲۰۲۱ سال احیا خواهد بود اما ابهامات متعدد دیگری پیش رو قرار دارند. وی همچنین گفت چشم انداز پیک مصرف نفت در افق نزدیک دیده نمی شود.

منبع:ایسنا

ادامه مطلب

اخبار 42

صادرات اقلام شوینده و صابون آزاد شد

منتشر شده

در

توسط

صادرات اقلام شوینده و صابون آزاد شد

صادرات انواع صابون و شوینده‌ها تا اطلاع ثانوی بلامانع است.

به گزارش ایسنا، بر اساس نامه سعید عباسپور، مدیرکل دفتر مقررات صادرات و واردات وزارت صنعت، معدن و تجارت (صمت) به گمرک ایران صادرات انواع صابون ذیل تعرفه ۳۴۰۱ و انواع شوینده‌ها تحت ردیف تعرفه های ۳۴۰۲۲۰۱۰، ۳۴۰۲۲۰۲۹ و ۳۴۰۲۲۰۹۰ تا اطلاع ثانوی با رعایت سایر ضوابط و مقررات مربوطه بلامانع است.

پیش‌تر هم ستاد تنظیم بازار با صادرات صابون رختشویی تا اطلاع ثانوی موافقت کرده بود.

حدود ۱۰ روز پیش هم سازمان حمایت مصرف‌کنندگان و تولیدکنندگان از رفع ممنوعیت صادرات آب ژاول و تسریع در ثبت سفارش ملت بلون خبر داد و برای درخواست سازمان غذا و دارو مبنی بر قیمت گذاری اقلام ضدعفونی کننده با پایه الکلی دارای پروانه دائم با کاربرد در مراکز درمانی و بیمارستانی نیز شرایط جدیدی اعلام کرد.

منبع:ایسنا

ادامه مطلب
تبلیغات

برترین ها