با ما همراه باشید

ورزشی

هدیه تاریخی عزیزی‌خادم به مردم ایران؛ سکوهای خالی!

منتشر شده

در

هدیه تاریخی عزیزی‌خادم به مردم ایران؛ سکوهای خالی!

در حالی که هواداران تیم ملی در تدارک تهیه بلیت و پایان بخشیدن به حدود دو سال دوری از ورزشگاه بودند، فدراسیون فوتبال بعد از دو ماه داستان سرایی، در نهایت نتوانست از حق میزبانی خود استفاده کند و حالا تیم‌ملی در دیدار سنتی آسیا، بدون تماشاگران به میدان می‌رود.

 گویا سوء مدیریت و بی‌برنامگی در فوتبال ایران ریشه دوانده و قرار نیست با تغییر مدیریت، این فوتبال نفسی تازه کند. در نبود زیرساخت و پول، هواداران تنها داشته مهم و قابل اتکای فوتبال ایران هستند که به لطف کوتاهی و وعده‌ و وعیدهای تو خالی مدیران فدراسیون فوتبال، تیم ملی در دیدار با کره‌جنوبی از این سرمایه ارزشمند خود هم محروم خواهد بود تا در مهم‌ترین دیدار خود در انتخابی جام جهانی، فقط روی کاغذ میزبان باشد.

“تقریباً صحبت‌های مفصلی در این مورد انجام شده است ولی تعداد قطعی ظرف یکی دو روز آینده اعلام خواهد شد. قطعاً در بازی با کره تماشاگر خواهیم داشت.” این‌ها سخنان شهاب‌الدین عزیزی خادم در شامگاه دوشنبه دوازدهم مهر است که از حضور قطعی تماشاگران در دیدار با کره‌جنوبی خبر می‌دهد اما بعد از حدود ۶ روز، نه تنها میزبانی در تهران به حالت فرمایشی در آمد، بلکه موجی از ناامیدی و ناراحتی در فضای مجازی، از سوی هواداران مشتاق تیم ملی ایجاد شده است.

بعد از نزدیک ۵۰ روز از اولین باری که رئیس فدراسیون فوتبال از حضور تماشاگران در دیدار با کره‌جنوبی خبر داد و در این مدت زمان بارها روی یک اتفاق بزرگ مانور داده بودند، بالاخره در فاصله ۴۸ ساعت تا دیدار حساس تیم ملی، در خبری کوتاه و شوکه کننده، فدراسیون فوتبال اعلام کرد که دیدار ایران و کره‌جنوبی بدون حضور تماشاگران برگزار می‌شود!

حتی فدراسیون فوتبال به خود زحمت توضیحات بیشتر را هم نداده که علت اصلی برگزاری این بازی بدون حضور تماشاگران چیست و بر چه مبنایی فوتبال ایران با توجه به تزریق دو دز واکسن کرونا به ۲۰ میلیون نفر از جامعه، نتوانسته از حق میزبانی و حضور تماشاگران در ورزشگاه بهره‌مند شود؟ آیا نهادهای داخلی با حضور تماشاگران در این دیدار مخالفت کرده‌اند یا اخبار و شایعات مبنی بر کوتاهی و سهل‌انگاری مسئولان فدراسیون در مکاتبه با فیفا و AFC برای گرفتن مجوز حضور تماشاگران از حدود دو هفته قبل، صحت دارد؟

این اتفاق بحث برانگیز در شرایطی به وقوع پیوست که از قبل از دیدار با سوریه در تهران، ادعای بازگشت تماشاگران به ورزشگاه توسط عزیزی‌خادم مطرح شد و هر روز ابعاد جدیدی از این ماجرا توسط مسئولان فدراسیون فوتبال به عنوان بخش‌هایی از اقدامات این فدراسیون به اطلاع هواداران تیم ملی که بعد از دو سال تشنه تماشای بازی‌های این تیم از نزدیک بودند، رسید ولی در نهایت آنچه برای مردم و دوستداران فوتبال ماند، جز آه و حسرتِ از دست دادن فرصت حضور در ورزشگاه، نبود.

داستان – از دوم شهریور که برای نخستین بار، عزیزی خادم اعلام کرد تماشاگران به شرط واکسیناسیون به ورزشگاه می‌آیند، تا روزهای گذشته که شایعاتی مبنی بر کوتاهی و سهل ‌انگاری فدراسیون فوتبال منتشر شد – تزریق امید واهی به مردم و سپس، تشکیل موجی از ناامیدی میان علاقه مندان به فوتبال بود که فکر می‌کردند، دیدار ایران و کره‌جنوبی پایان غیر رسمی پاندمی در ایران و همینطور آغاز روند عادی‌سازی در کشور است.

علاوه بر دبیرکل، مشاور پزشکی، اعضای هیات رئیسه، مسئول روابط عمومی و … فدراسیون فوتبال، شهاب‌الدین عزیزی خادم به تنهایی و بارها این امیدواری را از ۵۰ روز قبل ایجاد کرد ولی در شرایطی که فقط هماهنگی‌های این کار باقی مانده بود، از پس این مهم برنیامد.

در ادامه مروری خواهیم‌ داشت بر اظهاراتی که بذر امید را برای بازگشت تماشاگران به ورزشگاه در دل جامعه فوتبال کاشت اما در فاصله ۴۸ ساعت، رویا رنگ باخت و تیم‌ملی در ورزشگاه خالی از تماشاگر به مصاف رقیب دیرینه خود می‌رود:

۲ شهریور – عزیزی خادم: “برنامه‌ریزی شده است که کسانی که واکسن زده‌اند برای میزبانی بعدی ما (ایران – کره) در ورزشگاه حضور داشته باشند. امیدوارم قدم به قدم باعث خشنودی مردم شویم.”

۲ شهریور – امین نوروزی (مشاور پزشکی عزیزی خادم): “طبق صحبت‌های ریاست فدراسیون، در بازی برابر کره جنوبی که ۲۰ مهر به میزبانی ایران برگزار می شود، با اولویت و تکریم جامعه پزشکی، تلاش خواهیم کرد برای حضور این عزیزان برای تماشای این مسابقه در ورزشگاه آزادی برنامه ریزی و هماهنگی های لازم را انجام دهیم.”

۱۰ شهریور – عزیزی خادم (در خصوص اینکه آیا امکان دارد تماشاگران در بازی با کره به استادیوم بیایند): “فعلا به فکر کادر درمان هستیم ولی اگر تماشاگران ۲ دوز واکسن را زده باشند تعدادی از آنها می توانند در بازی با کره جنوبی در ورزشگاه حضور پیدا کنند.”

یک مهر – رئیسی (سخنگوی ستاد مقابله با کرونا): “به وزارت ورزش گفتیم به جای ۵۰۰ نفر، در صورت انجام واکسیناسیون ۱۰ هزار تماشاگر می توانند این بازی را تماشا کنند. در صورت تزریق واکسن، زدن ماسک و رعایت فاصله اجتماعی ۱۰ هزار نفر می‌توانند در ورزشگاه حاضر شوند که درخواست دادیم مدافعان سلامت در اولویت برای حضور در ورزشگاه باشند.”

۱۳ مهر – عزیزی خادم: ” تقریباً صحبت‌های مفصلی انجام شده است ولی تعداد قطعی ظرف یکی دو روز آینده اعلام خواهد شد. قطعاً در بازی با کره تماشاگر خواهیم داشت.”

۱۴ مهر – امی نوروزی: “طبق اعلام امروز (۱۴ مهر) وزارت بهداشت، مجوز حضور تماشاگر در بازی ایران و کره جنوبی به تعداد محدود صادر شده و علاقه‌مندان فوتبال که حداقل ۱۴ روز از دریافت نوبت دوم واکسن آنها گذشته باشد، می‌توانند در ورزشگاه حضور داشته باشند.”

۱۷ مهر – شریفی (مسئول روابط عمومی فدراسیون): ۲۱ سپتامبر (۲۲ روز قبل) نخستین مکاتبه برای بازی با کره جنوبی انجام شد که اعلام شد می‌خواهیم از تماشاگران استفاده کنیم. پیگیری‌های انجام شده و تاکید عزیزی خادم باعث شد تمام استاندارها را رعایت کنیم. در مکاتبه دوم ما که ۷ اکتبر بود به AFC اعلام کردیم که شرایط حضور تماشاگران چگونه است و با دستگاه‌های داخلی هم هماهنگی شد. چهارشنبه وزاررت بهداشت اعلام کرد که با شرایط خاص و با تعداد محدود، حضور تماشاگران بلامانع است.

۱۸ مهر – فدراسیون فوتبال: “دیدار تیم ملی فوتبال کشورمان برابر کره جنوبی، روز سه شنبه ۲۰ مهر، راس ساعت ۱۷ بدون حضورتماشاگر در ورزشگاه آزادی برگزار می‌شود.”

در واقع آن طور که از گفته‌های مسئولان فوتبال و وزارت بهداشت برمی‌آید، مسئولان و نهادهای مختلف در کشور مجوز حضور تماشاگران را صادر کرده‌اند اما به نظر در فرآیند اخذ مجوزها از نهادهای بین‌المللی فوتبال، اتفاقاتی رخ داده که در نهایت منجر به محرومیت تیم ملی از داشتن تماشاگر شده است ولی فدراسیون فوتبال هیچ توضیحی درباره علت رد درخواست حضور تماشاگران نداده است.

اکنون سوال این است که در پاسخ دریافتی از فیفا، چه دلیلی برای این موضوع ذکر شده که فدراسیون فوتبال از توضیحات بیشتر خودداری کرده است؟ آیا سهل‌انگاری و اشتباهی از مدیران فدراسیون فوتبال در روند اخذ مجوزهای لازم صورت گرفته یا باید باور کنیم که تیم‌ملی بدون دلیل خاصی از حضور هزاران هوادارش در ورزشگاه محروم شده است؟

فعلا تنها کاری که از فدراسیون فوتبال برآمده، حرف و حدیث و جمله‌های زیبا در وصف “خوبان عالم” و نقش آنها در توفیقات فوتبال ایران بوده است اما “مُشک آن است که خود ببوید نه آن که عطار بگوید. دانا چو طبلهٔ عطار است، خاموش و هنرنمای و نادان، چو طبل غازی، بلند آواز و میان تهی.

منبع: ايسنا

ادامه مطلب
برای افزودن دیدگاه کلیک کنید

یک پاسخ بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

ورزشی

یونایتد با سرمربی آلمانی به توافق رسید

منتشر شده

در

توسط

یونایتد با سرمربی آلمانی به توافق رسید

منچستریونایتد با رالف رانگنیک آلمانی به توافق رسید تا این مربی تا پایان فصل هدایت شیاطین سرخ را بر عهده داشته باشد.

 به نقل از استار، منچستریونایتد بعد از برکناری اوله گنار سولسشایر با رالف رانگنیک، مربی ۶۳ آلمانی به توافق رسید تا این مربی تا پایان فصل هدایت شیاطین سرخ را بر عهده داشته باشد.

البته قرار است همچنان “کریک” در دیدار برابر چلسی در روز یکشنبه روی نیمکت شیاطین سرخ بنشیند ولی از بازی بعد، رانگنیک سرمربی خواهد بود.

این مربی آلمانی در تیم‌هایی چون شالکه و لایپزیگ در بوندسلیگا کار کرده است.

 

ادامه مطلب

ورزشی

پرسپولیس در سید یک آسیا/ بنی‌یاس حریف استقلال شد، شارجه به سپاهان خورد

منتشر شده

در

توسط

پرسپولیس در سید یک آسیا/ بنی‌یاس حریف استقلال شد، شارجه به سپاهان خورد

فوتی رنکینگ از برگزاری دیدارهای پلی‌آف لیگ قهرمانان آسیا فصل آینده خبر داد.

 فوتی رنکینگ از انجام قرعه کشی پلی آف لیگ قهرمانان آسیا در فصل ۲۰۲۲ خبر داد جایی که دو تیم پرسپولیس و فولاد قهرمان های لیگ و جام حذفی دو سهمیه مستقیم ایران در این رقابت ها هستند.

استقلال و سپاهان نیز باید در پلی آف حاضر شوند و بر این اساس آبی های تهران با “بنی یاس امارات” دیدار می‌کند و سپاهان به دیدار “شارجه” خواهد رفت.

البته این در حالی است که هنوز حضور تیم‌های استقلال و پرسپولیس در لیگ قهرمانان آسیا قطعی نیست و کنفدراسیون فوتبال آسیا در حال بررسی مجوز حرفه‌ای این تیم‌هاست.

همچنین نماینده‌های تاجیکستان، لبنان و کره شمالی در فصل ۲۰۲۲ لیگ قهرمانان حضور ندارند.

سیدبندی فصل ۲۰۲۲ لیگ قهرمانان آسیا:

گلدان ۱: السد قطر، الهلال عربستان، پرسپولیس ایران، الجزیره امارات، الدحیل قطر
گلدان ۲: الفیصلی اردن، فولاد ایران، شباب الاهلی امارات، الریان قطر، الشباب عربستان
گلدان ۳: پاختاکور ازبکستان، الوحدات اردن، بمبئی هند، آهال ترکمنستان، الجیش سوریه
گلدان ۴: نیروی هوایی عراق، برنده‌های پلی آف

برنامه دیدارهای پلی‌آف:

استقلال – بنی‌یاس (میزبان استقلال)

سپاهان – شارجه (میزبان سپاهان)

التعاون عربستان – الزوراء عراق

الغرافه قطر – (برنده الشرطه عراق و نماینده دوم ازبکستان)

منبع: ايسنا

ادامه مطلب

ورزشی

مدیریت به سبک فدراسیون بسکتبال/ پول بدی می‌بخشیم!

منتشر شده

در

توسط

مدیریت به سبک فدراسیون بسکتبال/ پول بدی می‌بخشیم!

فدراسیون بسکتبال ایران، در اقدامی عجیب با دریافت جریمه نقدی از محمد جمشیدی محرومیت این بازیکن را بخشیده است که باعث ناراحتی باشگاه شیمیدر شده است و در این میان، باشگاهی که ضرر و خسارت دیده هیچ سودی از حکم کمیته انضباطی نبرده است.

 در ابتدای فصل نقل و انتقالات لیگ بسکتبال و پیش از اعزام تیم ملی به بازی‌های المپیک بود که محمد جمشیدی، ملی‌پوش نام آشنای بسکتبال ایران با عقد قرادادی یک ساله به تیم شیمیدر قم پیوست تا فصل جاری را به همراه این باشگاه خصوصی پشت سر بگذارد.

اما با ادامه فصل نقل و انتقالات و پیوستن مهران شاهین طبع به جمع شیمیدری‌ها، خبرهایی مبنی بر اختلاف میان جمشیدی و شاهین‌طبع مطرح و نهایتا هم با پیوستن جمشیدی به تیم شهرداری گرگان همراه شد.

البته با پیوستن جمشیدی به شهرداری گرگان، مسئولان باشگاه شیمیدر قم نسبت به این اقدام جمشیدی واکنش نشان داده و از این ملی‌پوش به کمیته انضباطی فدراسیون شکایت کردند تا اهالی این رشته شاهد یکی از عجیب‌ترین اتفاقات مدیریتی در چند سال اخیر بسکتبال باشند؛ موضوعی که طبق ادعای باشگاه شیمیدر، با تصمیم عجیب فدراسیون همراه شده است.

هنریک درغوکاسیان مدیرعامل شیمیدر قم در این مورد به ایسنا گفت: “با پیشنهاد و وساطت فدراسیون، رای اول که دو ماه محرومیت، جریمه نقدی و عذرخواهی رسمی از باشگاه شیمیدر بود را قبول کردیم که رای صادر شد و گفتند این رای قطعی است. البته آقای جمشیدی می‌توانست اعتراض کند، اما از طرف فدراسیون به ما گفتند که در مورد این بحث به جمع بندی رسیده‌ایم و رای تغییر نمی‌کند. با شروع بازی‌ها ما در پخش زنده دیدیم ایشان بازی می‌کنند، در حالی که قرار بود خسارت ما را بدهد و رضایت باشگاه را جلب کند! از طرف فدراسیون گفتند که ما رای را عوض و محرومیت را کم کردیم. او ۲۰۰ میلیون جریمه شد که پول را به حساب فدراسیون واریز کرده است. نهایتا هم یک نامه عذرخواهی که ایشان به فدراسیون داده بود را به ما فرستادند تا موضوع تمام شود.”

به این ترتیب طبق ادعای مدیرعامل باشگاه شیمیدر قم، اگر محمد جمشیدی تخلفی انجام داده، ضرر آن به باشگاه شیمیدر بوده و این جریمه در صورت قانونی بودن نیز باید به حساب باشگاه واریز می‌شد، حال چرا فدراسیون این پول را خودش دریافت کرده است و بدون اطلاع به باشگاه شاکی محرومیت را بخشیده است، جای سوال دارد که به نظر رئیس فدراسیون باید در این مورد پاسخگو باشد.

مدیرعامل شیمیدر قم در این مورد نیز به ایسنا گفت: “طبق قانون اگر ایشان در شبکه اجتماعی به ما تهمت دروغ گویی زده و اهانت کرده است، باید همانجا عذرخواهی کند چون قانون است. ایشان گفته‌اند باشگاه شیمیدر دروغ می‌گوید، پس باید رسما عذرخواهی کند. با این وجود نهایتا اتفاق مطرح شده افتاد و ۱۵۰ میلیون ایشان را جریمه کردند که ما اصلا نمی‌دانیم این جریمه چگونه تعیین شده است و از کجا آمد. دو ماه محرومیت او را هم برداشتند چون جریمه خودشان که ۲۰۰ میلیون بود را به حساب فدراسیون واریز کرده است. تنها یک نامه را بعد از ۱۲ روز به ما فرستادند که عذرخواهی ایشان است! اصلا چرا این جریمه و پول به حساب فدراسیون ریخته شده است؟ باید به حساب ما واریز شود چون باشگاه شیمدر متضرر شده است.”

در فضای کنونی ورزش کشور، ضعف حضور سازمان‌های خصوصی در این عرصه بسیار قابل لمس است، پس بسیار مهم است که هر فدراسیونی با مدیریت و برنامه‌ریزی اصولی در حفظ سرمایه‌های موجود خود تلاش کند که به نظر می‌رسد، فدراسیون بسکتبال و مسئولانش از این موضوع غافل بوده است.

با توضیحات مسئولان باشگاه شیمیدر، اینطور به نظر می‌رسد که فدراسیون بسکتبال از شرایط موجود به صورت غیر اصولی برای برطرف کردن مشکلات مالی خود اقدام کرده است که جا دارد مسئولان مرتبط در این باره پاسخگوی سوال مطرح شده باشند. اینکه باشگاهی به دلیل حرکت غیر حرفه‌ای یک ورزشکار متضرر شود و فدراسیون از این شرایط به سود خود استفاده کند اقدامی غیر اصولی است.

منبع: ايسنا

ادامه مطلب

برترین ها