با ما همراه باشید

اخبار 12

همزمان با سفر پادشاه، معترضان تایلندی با درخواست اصلاحات مقابل سفارت آلمان جمع شدند

منتشر شده

در

همزمان با سفر پادشاه، معترضان تایلندی با درخواست اصلاحات مقابل سفارت آلمان جمع شدند

با توجه به اینکه پادشاه تایلند در حال حاضر در آلمان به سر می‌برد و تاریخ بازگشت به کشورش هنوز مشخص نیست، معترضان تایلندی که خواستار اصلاحات سلطنتی هستند به جای تجمع در مقابل کاخ پادشاهی، مقابل سفارت آلمان در بانکوک تجمع کردند تا پیام خود را به گوش او برسانند.

به گزارش ایسنا، به نقل از خبرگزاری دویچه‌وله، معترضان روز یکشنبه به خیابان‌های بانکوک آمدند تا نارضایتی و خشم خود را نسبت به تلاش‌ها برای سرکوب این کمپین برای اصلاحات سلطنتی در تایلند ابراز کنند.

این معترضان در مسیر خود، به طرف سفارت آلمان در بانکوک رفتند تا پیامی را به گوش “ماها واجیرالونگکورن” پادشاه تایلند که مرتبا سفرهای لوکس و پرهزینه‌ای به آلمان دارد، برسانند.

اعتراضات روز یکشنبه به دنبال یکی از حکم‌های اخیر دادگاه قانون اساسی به وجود آمد؛ حکمی که در آن اعلام شد درخواست‌ها برای اصلاحات برابر با اقدام برای براندازی پادشاهی تایلند در نظر گرفته میشود.

با وجود ممنوعیت‌های سراسری مرتبط با پاندمی کرونا درخصوص گردهمایی‌ها، صدها تن از مردم تایلند روز یکشنبه به خیابان‌های اصلی‌ترین مرکز خرید بانکوک آمدند تا از این حکم انتقاد کنند.

تاتچاپونگ کائدام، رهبر معترضان خطاب به مردم گفت: ما این کشور را سرنگون نمی کنیم. اصلاحات اوضاع این کشور را بهتر خواهد کرد.

بسیاری از معترضان پلاکاردهایی را در دست داشتند که روی آن نوشته شده بود “اصلاحات برابر با براندازی نیست” در حالی که برخی دیگر از معترضان عروسک‌های قضات دادگاه قانون اساسی را از یک پل به پایین پرتاب کرده و آنها را سوزاندند.

بعد از ظهر یکشنبه معترضان حرکت به سمت سفارت آلمان در بانکوک را آغاز کردند. پلیس تلاش کرد تا مانع معترضان از نزدیک شدن به این سفارتخانه شود و به همین منظور نیروهای پلیس گلوله‌های پلاستیکی به طرف معترضان شلیک کردند.

براساس گزارش رسانه‌های تایلندی، سه تن زخمی شدند و دست‌کم یک معترض به شدت مجروح و به یکی از بیمارستان‌های محلی منتقل شد. فیلم منتشر شده در توییتر نشان می دهد که معترضان از حصارها بالا می‌روند و با مقاومت پلیس ضد شورش تایلند مواجه می‌شوند.

سه تن از نمایندگان معترضان به محض رسیدن به سفارت آلمان در بانکوک اجازه گرفتند تا وارد این سفارت شده و بیانیه‌ای را قرائت کنند که در آن خواستار پایان سلطنت مطلقه تایلند شدند.

در این بیانیه آمده است: این اقدام علیه سلطنت مطلقه و در دفاع از دموکراسی است.

پادشاه تایلند در حال حاضر با یک هیات همراه بزرگ در مونیخ به سر می‌برد. وی روز دوشنبه در حالی به بایرن وارد شد که همراه ۲۵۰ تن از همراهانش و ۳۰ سگ سلطنتی یک طبقه کامل از هتل فرودگاه هیلتون مونیخ را برای مدت ۱۱ روز، رزرو کرده است.

تلاش کنونی برای اصلاحات سلطنتی اواسط سال ۲۰۲۰ در تایلند آغاز شد و اعتراضات و انتقادات گسترده بی‌سابقه‌ای از خاندان سلطنتی را به وجود آورد که معمولا می تواند منجر به پیامدهای کیفری شود.

معترضان در تایلند پادشاه را بابت سفرهای طولانی‌اش به خارج از کشور مورد انتقاد قرار داده و خواستار تغییراتی در اختیارات و ثروت وی شدند. آنها همچنین این مساله را نیز مطرح کردند که پادشاه باید کنترل دارایی‌های سلطنتی و واحدهای کلیدی ارتش را که تحت کنترل و فرماندهی مستقیمش است، رها کند. آنها همچنین گفتند که قانون توهین به سلطنت و پادشاه تایلند باید لغو شود.

از آغاز اعتراضات دست کم ۱۵۶ تن به اتهام توهین به پادشاه و سلطنت دستگیر شدند که در صورت اثبات، این افراد باید حداکثر ۱۵ سال در حبس بمانند.

اصلاحات سلطنت در تایلند غیرقابل قبول است چون بر طبق قانون اساسی این کشور، پادشاه مقامی بسیار بالا دارد و پرتره‌ها و تصاویر او در خیابان‌ها، مدارس و بسیاری از اماکن دیده می‌شود.

منبع: ايسنا

ادامه مطلب
برای افزودن دیدگاه کلیک کنید

یک پاسخ بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اخبار 12

۷۱ هزار دز واکسن کرونا در اردبیل تزریق شده است

منتشر شده

در

توسط

۷۱ هزار دز واکسن کرونا در اردبیل تزریق شده است

ایسنا/اردبیل فرماندار اردبیل گفت: در شهرستان اردبیل تاکنون بیش از ۷۱ هزار و ۵۰۰ دز واکسن کرونا در بین گروه‌های سنی اعلام شده و بیماران خاص تزریق شده است.

مسعود امامی یگانه ۲۸ تیر در مراسم افتتاح چهارمین مرکز تجمیعی واکسیناسیون در اردبیل اظهار کرد: از همکاری سپاه، آموزش و پرورش و مرکز بهداشت در راه‌اندازی این مرکز تجمیعی قدردانی می‌کنیم چرا که در حال حاضر چهار مرکز تجمیعی تزریق واکسن را در شهرستان اردبیل عهده‌دار هستند.

وی تصریح کرد: در حال حاضر علاوه بر این مراکز تجمیعی در ۱۱ مرکز جامع بهداشتی شهری و ۱۳ مرکز جامع بهداشت روستایی عملیات واکسیناسیون برای گروه‌های سنی مختلف در حال انجام است.

فرماندار اردبیل متوسط تزریق واکسن را در شهرستان اردبیل ۷۹ درصد و بالاتر از میانگین استانی اعلام کرد و گفت: تلاش بر این است تا تزریق واکسن در مراکز جامع بهداشتی و تجمیعی ادامه پیدا کند تا گروه‌های بیشتری به مرحله ایمن‌سازی برسند.

امامی یگانه افزود: نوبت‌دهی در مراکز تزریق برای جلوگیری از تجمع بیش از حد به صورت سامانه انجام می‌شود که گروه‌های سنی اعلام شده ۶۰ سال به بالا می‌توانند با مراجعه به سامانه سلامت ثبت‌نام کرده تا روزانه با ثبت‌نام یک‌هزار و ۷۰۰ نفر عملیات واکسیناسیون به خوبی انجام شود.

وی در بخش دیگری از سخنان خود خاطر نشان کرد: ‌در شهرستان اردبیل با تزریق واکسن ایرانی و همچنین برای گروه‌های سنی ۶۰ تا ۷۰ سال کار اجرایی و عملیاتی در این حوزه شروع شده و تلاشمان بر این است تا با گسترش این اقدامات جلوی آسیب‌ها در پیک پنجم کرونا نیز گرفته شود.

در حال حاضر شهرستان اردبیل در وضعیت قرمز کرونایی قرار دارد به طوری که تعداد بیماران بستری که اغلب در شهرستان اردبیل، مشگین‌ و پارس‌آباد است به بیش از ۲۸۸ بیمار بستری کرونایی رسیده که حال عمومی ۶۰ بیمار کرونایی بدحال و در بخش مراقبت‌های ویژه نگهداری می‌شوند.

منبع:ایسنا

ادامه مطلب

اخبار 12

اعلام زمان انتشار نتایج ارزشیابی فعالیت‌های تحقیقاتی دانشگاه‌های علوم پزشکی

منتشر شده

در

توسط

اعلام زمان انتشار نتایج ارزشیابی فعالیت‌های تحقیقاتی دانشگاه‌های علوم پزشکی

طبق برنامه زمان‌بندی، سه‌شنبه دوم شهریور ماه نتایج ارزشیابی فعالیت‌های تحقیقات و فناوری دانشگاه‌های علوم پزشکی کشور منتشر می‌شود.

به گزارش ایسنا، طبق برنامه زمانبندی اعلام شده پس از برگزاری جلسه با کارشناسان مسئول دانشگاه‌ها و معرفی فرآیند اجرایی ارزشیابی فعالیت‌های تحقیقاتی، دانشگاه‌های علوم پزشکی کشور تا نهم مرداد ماه فرصت دارند تا مستندات مورد درخواست در راهنمای ارزشیابی را به معاونت تحقیقات و فناوری وزارت بهداشت ارسال کنند. پس از آن تا ۱۵ مرداد ماه مستندات بررسی خواهد شد.

سامانه ارزشیابی تحقیقات و فناوری (RTES) ۱۶ مرداد ماه برای مشاهده نتایج ارزشیابی در دسترس خواهد بود. پس از بررسی اعتراضات احتمالی، در نهایت سه‌شنبه دوم شهریور ماه نتایج ارزشیابی فعالیت‌های تحقیقات و فناوری دانشگاه‌های علوم پزشکی کشور اعلام خواهد شد.

معاونت تحقیقات و فناوری وزارت بهداشت با راه اندازی سامانه (RTES) در ابتدای تیر ماه، دستورالعمل ارزشیابی فعالیت‌های تحقیقاتی دانشگاه‌های علوم پزشکی را ابلاغ کرد و در یک نشست مشترک که با حضور مدیران ستادی معاونت تحقیقات و فناوری وزارت بهداشت برگزار شد، جزئیات و تغییرات اعمال شده نیز تشریح شد.

بنابر اعلام روابط عمومی معاونت تحقیقات و فناوری وزارت بهداشت، دستورالعمل ارزشیابی فعالیت‌های تحقیقات و فناوری دانشگاه‌های علوم پزشکی با رویکرد بازآرایی و بازسازماندهی، متناسب با فرآیندهای بهینه و کارا و در عین ایجاد دسترسی و شفافیت در بستر سامانه برخط توسط معاونت تحقیقات و فناوری وزارت بهداشت بازبینی و تدوین شده است.

منبع:ایسنا

ادامه مطلب

اخبار 12

پترائوس: افغانستان در حال فروپاشی است

منتشر شده

در

توسط

پترائوس: افغانستان در حال فروپاشی است

ژنرال دیوید پترائوس، یکی از فرماندهای نظامی سابق آمریکا در افغانستان گفت، وضعیت در این کشور جنگ‌زده حتی پیش از تکمیل خروج نظامیان ایالات متحده از آن، در حال فروپاشی است.

به گزارش ایسنا، ژنرال پترائوس در مصاححبه با برنامه جی.پی.اس فرید زکریا در شبکه خبری سی.ان.ان گفت: وضعیت میدانی هر هفته وخیم‌تر میشود.

اوایل امسال، جو بایدن، رئیس جمهوری آمریکا گفت نظامیان آمریکایی از افغانستان خارج می‌شوند و به تازگی هم تاریخ نهایی خروج را زودتر کرده است. تلاش های بایدن برای پایان دادن به طولانی ترین جنگ آمریکا در تاریخ، موافقان و مخالفانی داشته است.

ژنرال پترائوس که سالها در افغانستان خدمت کرد، گفت: میترسم به عقب نگاه کنیم و از تصمیم به خروجمان متاسف شویم. متاسفانه ممکن است ما زودتر از آنچه فکرش را میکردم و بعد از آنکه تصمیم خروج اعلام شد بیان کردم، متاسف شویم.

پترائوس که سال ۲۰۱۱ از ارتش بازنشسته شد تا مدیر سیا شود، افزود: علاوه بر این، فکر میکنم ما همچنین به عقب نگاه خواهیم کرد و بابت این خروج عجولانه پشیمان شویم.

فرید زکریا در بخشی از سوالاتش اینطور گفت که نیروهای افغان از اینکه بیشتر کار مبارزه با طالبان را بر عهده آمریکا بگذارند، خشنودند اما پترائوس این ایده را رد کرد. این ژنرال آمریکایی گفت: اگر نیروهای امنیت ملی افغانستان می جنگیدند نیروهایش را در حجم وسیعی از دست میداد. وضعیت هنوز هم همانطور است. مشکل اکنون این است که آنها اطمینان ندارند که آیا کسی برای نجات می آید یا خیر و همین موضوع، تردید زیادی را وارد میدان نبرد میکند.

مجری سی.ان.ان همچنین به دلایل ناامیدی آمریکا از جنگ در افغانستان از جمله ناتوانایی در ورود به پایگاه های طالبان در پاکستان اشاره کرد. این ژنرال بازنشسته با این مساله موافق بود اما گفت خروج نظامیان آمریکایی قرار نیست پایانی بر جنگ در آنجا باشد.

ژنرال پترائوس تاکید کرد: هیچکس بیش از کسانی که واقعا در افغانستان حضور داشته‌اند، دلشان نمی‌خواهد این جنگ‌های بی‌پایان به پایان برسند. اما ما در حال پایان دادن به این جنگ نیستیم. ما در حال خاتمه دادن به مداخله آمریکا در آن هستیم. متاسفانه آنچه اکنون میبینم، طلوع یک جنگ داخلی وحشیانه است.

انتهای پیام

منبع:ایسنا

ادامه مطلب
تبلیغات

برترین ها