با ما همراه باشید

اقتصادی

همه چیز درباره مسکن خبرنگاران

منتشر شده

در

همه چیز درباره مسکن خبرنگاران

فرآیند ساخت ۱۰ هزار مسکن برای خبرنگاران و هنرمندان در حالی به طور رسمی آغاز شد که تا کنون ۹ هزار نفر معرفی شده و قرار است تا روز ۱۷ مردادماه روز خبرنگار اسامی سایر افراد واجد شرایط از طرف وزارت ارشاد به وزارت راه و شهرسازی اعلام شود؛ طبق اعلام مسئولان ۵۵ هزار نفر از اهالی هنر و رسانه واجد شرایط دریافت مسکن هستند که به دلیل محدودیت‌هایی از جمله خلاء تعاونی‌های مسکن در این صنف فعلا در مرحله اول امکان معرفی ۱۰ هزار نفر فراهم شده است.

به گزارش ایسنا، پس از حدود ۱.۵ سال از وعده احداث مسکن برای خبرنگاران و هنرمندان در این زمینه امروز تفاهم‌نامه ساخت ۱۰ هزار واحد مسکونی به امضای  محمد اسلامی ـ وزیر راه و شهرسازی و سید عباس صالحی ـ فرهنگ و ارشاد اسلامی ـ رسید؛ آنطور که مسئولان می‌گویند پس از پالایش لیست ۷۵ هزار نفره معرفی شده از سوی وزارت ارشاد قرار است برای ۱۰ هزار نفر مسکن ساخته شود.

طبق شرایط طرح اقدام ملی مسکن، متاهل یا سرپرست خانوار بودن، عدم استفاده از منابع دولتی در بخش زمین و مسکن، عدم مالکیت از سال ۱۳۸۴ تا کنون و سکونت پنج ساله در شهر مورد تقاضا از جمله شروط دریافت واحدهای این طرح است. مدت اجرای تفاهم‌نامه مسکن خبرنگاران سه سال تعیین شده و در ۷ ماده به امضای دو وزیر رسید.

در شرایطی که پیش از این تفاهم‌نامه‌های احداث مسکن برای کارکنان دستگاههای دولتی مثل معلمان، کارگران، کارکنان وزارت دفاع و غیره ذیل طرح اقدام ملی مسکن انجام می‌شد، امروز کمتر اسمی از مسکن ملی به میان آمد. به نظر می‌رسد وزارت راه و شهرسازی بر اساس سیاستی که از قبل به آن تاکید داشته به دنبال آن است تا جریان پایدار ساخت مسکن، فارغ از نامها توسط دولتهای بعدی نیز دنبال شود. محمد اسلامی ـ وزیر راه و شهرسازی ـ قبلا گفته بود: مسکن با پسوند را قبول ندارم بلکه باید نهضت خانه‌سازی را در دستور کار قرار دهیم.

اعلامی اسامی نهایی تا ۱۷ مرداد روز خبرنگار

آنطور که مسئولان می گویند بیش از ۸۰ هزار متقاضی مسکن از سوی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی به وزارت راه و شهرسازی معرفی شده که برای آنها شرایط سه‌گانه بررسی شد. از بین کسانی که واجد شرایط بودند مجددا از وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی درخواست کردیم تا اولویت‌های اصلی را از بین این تعداد معرفی کند که ۹ هزار نفر از سوی وزارت ارشاد به عنوان اولویت‌های آن وزارتخانه اعلام شد.

قرار است از طریق پیامک به خبرنگاران و هنرمندان جزئیات ثبت نام و تکمیل اطلاعات اعلام شود و این ۹ هزار نفر بتوانند به سامانه مراجعه کرده و نسبت به بارگذاری اطلاعات خود اقدام کنند تا به پروژه‌های در حال اجرا معرفی شوند.

تا روز ۱۷ مرداد، روز خبرنگاران لیست نهایی تهیه می‌شود. وزارت راه و شهرسازی از وزارت ارشاد خواسته تا ۱۰۰۰ نفر دیگر را با اولویت‌بندی به وزارت راه اعلام کند. سه گروه اصلی این تفاهم‌نامه شامل خبرنگاران، هنرمندان و سایر اقشار هدف وزارت ارشاد است.

اسلامی: از یک سال قبل مقدمات طرح مسکن خبرنگاران آغاز شد

محمد اسلامی ـ وزیر راه و شهرسازی ـ با اشاره به اینکه وزارت راه و شهرسازی در فلسفه وجودی‌اش ماموریت و وظیفه دارد تا در زمینه خانه‌دار شدن اقشار مختلف جامعه از جمله خبرنگاران و هنرمندان گام بردارد، افزود: در این دوره سازوکارها را به گونه‌ای تدوین کردیم که بیانگر سیاست پابرجای تولید مستمر مسکن باشد. برای اینکار با اهتمام ویژه تلاش کردیم و طرح اقدام ملی مسکن با سرعت در حال پیشرفت است. درخواست می‌کنیم با توجه به تلاش‌های مسئولان و اهتمام وزارت راه و شهرسازی مردم نیز اهتمام لازم را داشته باشند و نسبت به تکمیل آورده‌های خود اقدام کنند تا پروژه‌ها سرعت بگیرد.

وی افزود: مقدمات امضای تفاهم‌نامه وزارت راه و شهرسازی با وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی از یکسال گذشته آغاز شد و امروز که این سند امضا می‌شود گام‌های مقدماتی آن برداشته شده است.

اسلامی تصریح کرد: تلاش خواهیم کرد تا اقشار هدف این تفاهمنامه که از سوی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی به وزارت راه معرفی شدند قبل از ۱۷ مرداد به سامانه طرح اقدام ملی متصل شوند و  نسبت به تکمیل اطلاعات خود اقدام کنند و برای متقاضیان واجد شرایط پیامک ارسال می‌شود.

وی ضمن تبریک روز خبرنگار، اعلام کرد: تلاش خواهد شد تا در همکاری دو وزارتخانه ظرفیت‌های اجرای طرح مسکن برای خبرنگاران و هنرمندان افزایش یابد و همکاران ما در سازمان ملی زمین و مسکن تامین زمین و اجرای پروژه را تسهیل می‌کنند.

وزیر ارشاد: ۳۰۰ هزار دانشجو در رشته‌های هنر تحصیل می‌کنند

همچنین سید عباس صالحی ـ وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی ـ نیز در این مراسم اظهار کرد: ۳۵.۵ درصد از هزینه سبد خانوار در حوزه مسکن است و در کلانشهرها بالای ۶۰ درصد است. بنابراین مسکن دغدغه مهم خانوارهای ایرانی و به طور خاص جوانان است. طبعا کارهای خوبی انجام شده و کارهای خوبی در دست انجام است.

وی افزود: سال ۱۳۶۷ کل دانشگاههای کشور ما  حدود ۶۰۰۰ دانشجوی هنر داشتند که در سال ۱۳۹۷ به حدود ۳۰۰ هزار نفر رسیده که  دانشجویان رشته‌های هنر بیش از ۵۰ برابر شده‌اند. سهم دانشجویان هنر نسبت به کل دانشجویان در سال ۱۳۶۷ بالغ بر ۲ درصد بود که در سال ۱۳۹۷ به ۸ درصد افزایش پیدا کرد. این بجز کسانی هستند که در آموزشکده‌های آزاد هنری، تحصیل می‌کنند. بنابراین اگر به بحث جوانان و مسکن فکر می‌کنیم به این دلیل است که دانشجویان عرصه هنر ما به طور رسمی ۳۰۰ هزار نفر و غیررسمی ۴۰۰ تا ۵۰۰ هزار نفر هستند که سالیانه به این تعداد افزوده می‌شود.

خلاء تعاونی‌های مسکن در اصحاب هنر و رسانه

همچنین لادن حیدری ـ معاون توسعه مدیریت و منابع وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی ـ در این مراسم گفت: چندین ماه جلسات متعدد و رایزنی‌هایی انجام شد و سعی کردیم از تمامی ظرفیتهای موجود استفاده کنیم. به هر حال تعاونی‌های مسکن در بین صنوف اهل فرهنگ و هنر فعال نیستند و بزرگترین خلائی که داشتیم همین موضوع بود.

وی افزود: در تمامی استانها در تعاونیهای موجود و زمینها و ظرفیتهای موجود برای اصحاب فرهنگ، هنر و رسانه پیش‌بینی‌هایی صورت گرفته و در گام اول قرار است ۱۰ هزار نفر را معرفی کنیم و در گامهای بعدی بتوانیم تعداد بیشتری را داشته باشیم. از بیش از ۸۰ هزار نفر لیستی که ارایه دادیم حدود ۵۵ هزار نفر واجد شرایط دریافت مسکن در صندوق هنر هستند که اسامی آنها را منکعس کردیم. نهایتا قرار شد با توجه به محدودیتهای متعددی که یک مورد آن نبود شرکتهای تعاونی صنوف اصحاب هنر ورسانه بود، مابقی نفرات در مراحل بعدی مشمول دریافت مسکن شوند.

تخصیص وام و منابع صندوق هنر برای ساخت مسکن

محمود محمودزاده ـ معاون مسکن و ساختمان وزیر راه و شهرسازی ـ هم اظهار کرد: در تفاهمنامه قید شده است که چنانچه اراضی تحت‌اختیار وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی طبق ماده ۶ قانون ساماندهی به وزارت راه و شهرسازی ارایه شود، قابلیت تبدیل به پروژه‌های جدید برای تامین مسکن خبرنگاران و هنرمندان را خواهد یافت.

وی گفت: دو وزارتخانه راه و شهرسازی و فرهنگ و ارشاد اسلامی تلاش خواهند کرد تا از منابع داخلی وزارتخانه ارشاد از جمله صندوق هنر و سایر منابع وزارت راه و شهرسازی از جمله تسهیلات بانکی و زمین، با تلاش مضاعف امکان صاحب خانه شدن هنرمندان و خبرنگاران را فراهم کنند.

ادامه مطلب
برای افزودن دیدگاه کلیک کنید

یک پاسخ بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اقتصادی

منتظر اعلام عمومی حقوق‌ها باشید

منتشر شده

در

توسط

منتظر اعلام عمومی حقوق‌ها باشید

گر چه طی سال‌های گذشته الزام قانون برای دسترسی عمومی به اطلاعات حقوق کارکنان اجرایی نشده است ولی به استناد وعده اخیر معاون رئیس جمهوری باید به زودی این اتفاق رخ دهد.

 در اجرای ماده ۲۹ قانون برنامه ششم توسعه، دولت مکلف به راه‌اندازی سامانه ثبت حقوق و مزایا است و طی آن تمامی دستگاه‌های مشمول باید نسبت به اعلام میزان ناخالص پرداختی به هر یک از کارکنان اقدام کند، اما در همین بند قانونی تاکید شده دولت امکان دسترسی برای نهادهای نظارتی و عموم مردم به این اطلاعات را فراهم آورد.

با این وجود در سال پایانی برنامه ششم توسعه حتی ورود اطلاعات حقوقی از سوی دستگاه‌های مشمول در سامانه تکمیل نشده و برخی ورود هم نکرده‌اند و در همین رابطه اخیرا با اعلام سازمان اداری و استخدامی، شرط پرداخت حقوق، ورود اطلاعات به سامانه ثبت حقوق و مزایا اعلام شد.

وعده معاون رئیس جمهور برای دسترسی به اطلاعات حقوق

اما دسترسی به اطلاعات بر اساس قانون چگونه خواهد بود موضوعی است که اخیرا لطیفی -رئیس سازمان اداری و استخدامی و معاون رئیس جمهوری-به نوعی وعده آن را داده است؛ به طوری که در اظهاراتش گفته «دسترسی به اطلاعات پرداختی‌ها برای نهادهای نظارتی و عموم در قانون تکلیف شده که انشاالله این اتفاق صورت می گیرد.»

دولت دوازدهم که اعلام نکرد

این وعده در حالی مطرح شده و به مطالبه‌ای در اجرای قانون شفاف سازی پرداخت کارکنان خواهد بود که در دولت قبل با وجود درخواست‌هایی که در اجرای این بند از قانون برنامه ششم توسعه وجود داشت،  سازمان اداری و استخدامی اعلام کرده بود که با اینکه مسئول راه اندازی سامانه است اما نه مکلف به باز کردن دسترسی به این اطلاعات بوده و نه مجوز آن را دارد که سامانه را برای عموم باز کند.

انصاری -رئیس وقت سازمان اداری و استخدامی- این موضوع را مشروط به موافقت دولت دانسته و تاکید داشت که تصمیم گیری درباره دسترسی عموم به اطلاعات حقوقی مدیران به دولت بستگی دارد و هر زمان که این مجوز را  صادر کند، دسترسی به اطلاعات پرداختی مدیران فعال خواهد شد.

دولت سیزدهم به قانون عمل می‌کند؟

به هر حال اینکه در صورت تکمیل فرآیند اطلاعاتی حقوق دستگاه‌ها در سامانه ثبت حقوق و مزایا، دولت فعلی به قانون عمل خواهد کرد و وعده رئیس سازمان اداری و استخدامی تا چه حد عملیاتی خواهد شد هم به نوعی به انجام تعهد دولت به اجرای قانون برنامه ششم توسعه بستگی دارد.

 

ادامه مطلب

اقتصادی

احوالپرسی رییس دفتر مقام معظم رهبری از آیت‌الله امینی

منتشر شده

در

توسط

احوالپرسی رییس دفتر مقام معظم رهبری از آیت‌الله امینی

رییس دفتر مقام معظم رهبری از آیت الله امینی احوالپرسی کرد.

به گزارش ایسنا،‌ در پی کسالت آیت‌الله امینی، حجت‌الاسلام والمسلمین محمدی گلپایگانی از طرف رهبر معظم انقلاب اسلامی ضمن احوالپرسی، برای ایشان دعا و آرزوی سلامتی و بهبود کرد.

انتهای پیام

منبع:ایسنا

ادامه مطلب

اقتصادی

نحوه فروش ارز در صرافی‌ها تغییر کرده است؟

منتشر شده

در

توسط

نحوه فروش ارز در صرافی‌ها تغییر کرده است؟

درحالیکه اخباری مبنی بر تغییر قوانین و مقررات مرتبط با نحوه فروش اسکناس توسط صرافی‌ها منتشر شده، بانک مرکزی و کانون صرافان اعلام کردند که هیچ‌گونه تغییری در ضوابط و مقررات مرتبط با فروش نقدی ارز در صرافی‌ها ایجاد نشده است.

 در روزهای اخیر صحبت‌هایی مبنی بر اعمال تغییرات در قوانین و مقررات مرتبط با نحوه فروش اسکناس توسط صرافی‌ها مطرح شد.

در این زمینه روابط عمومی بانک مرکزی اعلام کرد که “هیچ‌گونه تغییری در ضوابط و مقررات مرتبط با فروش نقدی ارز در صرافی‌ها ایجاد نشده و اطلاعیه بانک مرکزی خطاب به صرافی‌ها صرفا تاکید مجدد بر لزوم رعایت مقررات مبارزه با پولشویی در این فرآیند بوده است”.

علاوه بر این، رئیس شورای عالی کانون صرافان ایرانیان با انتشار اطلاعیه ای، ضمن تکذیب اخبار منتشر شده در این خصوص تاکید کرد که هیچ گونه تغییری در نحوه فروش ارز به صورت اسکناس ذیل سرفصل‌های مصوب ایجاد نشده و صرافان می‌توانند مطابق با رویه و دستورالعمل‌های پیشین بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران نسبت به فعالیت در بازار ارز اقدام کنند.

لواسانی خاطر نشان کرد: اطلاعیه صادر شده در تاریخ ۲۶ آبان ۱۴۰۰ صرفا تاکید مجدد بر مفاد لازم الاجرای قوانین و مقررات حوزه مبارزه با پولشویی و تامین مالی تروریسم از جمله “دستورالعمل اجرایی مبارزه با پولشویی در صرافی‌ها” (مصوب شورای عالی مبارزه با پولشویی) بوده است.

پیش از این بانک مرکزی طی ابلاغیه‌ای به شرکت‌های صرافی اعلام کرد که انجام کلیه معاملات ارزی در سامانه سنا و نیما از طریق واسطه‌های دیگر تحت عناوین مختلف (واسطه‌گری، مشاوره، دلالی و …) سبب نقض احتمالی قوانین و مقررات شده و موجب ایجاد مسئولیت برای طرفین معامله می‌شود، لذا تاکید می‌شود که هرگونه معامله اعم از خرید و فروش به صورت اسکناس و حواله ارزی صرفا مابین طرفین و بدون دخالت شخص سوم انجام شود؛ بدیهی است که عواقب ناشی از عدم رعایت این موضوع برعهده مدیران و مسئولان شرکت صرافی متخلف خواهد بود.

 

نحوه فروش ارز در صرافی‌ها تغییر کرده است؟

منبع: ايسنا

ادامه مطلب

برترین ها