با ما همراه باشید

اخبار 18

همکاری کتابخانه ملی با وزارت علوم و ارشاد برای ایجاد عدالت در دسترسی به منابع

منتشر شده

در

همکاری کتابخانه ملی با وزارت علوم و ارشاد برای ایجاد عدالت در دسترسی به منابع

سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران درصدد است تا با همکاری وزارت علوم کیفیت خدمت‌رسانی به طرح‌های پژوهشی‌ را که در سامانه “سمات” (سامانه مدیریت اطلاعات تحقیقاتی) ثبت شده است، تسهیل کند.

دکتر مظفر پاسدار، معاون توسعه مدیریت و منابع انسانی سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران در گفت‌وگو با ایسنا، گفت: در سال ۹۶ در کتابخانه ملی با این واقعیت مواجه شدیم که کتابخانه ملی، “قرائت‌خانه‌ ملی” و محدود به جغرافیا و منطقه‌ و شهری خاص بوده است و سرویس‌های دیجیتال و سرویس‌های غیرحضوری، در آن جایگاهی ندارد؛ از این رو تلاش کردیم با توسعه سرویس‌های دیجیتال، عدالتِ دسترسی به منابع را برقرار کنیم و با گذر از نگاه جزیره‌ای، به جایگاه واقعی کتابخانه یعنی سیاستگذار و مرجع ارتقا پیدا کنیم.

وی اتخاذ چشم انداز برای ایجاد عدالت دسترسی به منابع را از اولین اقدامات سازمان اسناد و کتابخانه ملی دانست و ادامه داد: بر این اساس سند راهبردی برای این چشم انداز تدوین شد و بر اساس آن کتابخانه ملی به‌عنوان “هاب دانش” دیده شد، ضمن آنکه منابع آن جمع‌آوری شد و اطلاعات فراداده‌ای از کلیه مکتوبات ایران را تهیه کردیم.

پاسدار با تاکید بر اینکه در این چشم انداز ما رویکرد پلتفرمی را که آرزوی۳۰ ساله‌ جامعه کتابداری بود، محقق کردیم، اظهار کرد: با این اقدامات شبکه کتابخانه‌های کشور را راه اندازی کردیم و در حال حاضر این شبکه با اتصال به ۳۴۰۰ کتابخانه یک درگاه، جستجوی واحد می‌دهد؛ به گونه‌ای که با یک جستجوی واحد می‌توان در تمام کتابخانه‌ها جستجو انجام داد و نزدیک‌ترین کتابخانه‌ای که آن منبع را دارد، پیدا کرد.

وی از الزام اتصال کتابخانه‌ها به این شبکه خبر داد و یادآور شد: طبق مصوبه هیات وزیران که سال جاری ابلاغ شد، تمام کتابخانه‌های دارای بودجه دولتی موظف هستند به این شبکه به صورت آنلاین متصل شوند. این الزام ضمانت اجرایی ماندگاری این شبکه خواهد بود.

نسخ دیجیتال در حافظه ملی ایرانیان ثبت می‌شود

معاون توسعه مدیریت و منابع انسانی سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران تاکید کرد: ما منتظر هستیم تا شورای مجازی فناوری اطلاعات، مصوبه واسپاری ملی را تکمیل کند و در اختیار ما قرار دهد. در این لایحه که تقدیم شورای انقلاب فرهنگی کرده‌ایم، هر مولفی (حقیقی وحقوقی، دولتی و غیردولتی) باید یک نسخه از اثر دیجیتالی را که به صورت دیجیتال‌زاد است، در اختیار کتابخانه ملی قرار دهد ‌و ما ملزم به ثبت و پردازش آن هستیم. ما برای این اقدامات از  شورای عالی انقلاب فرهنگی کمک خواستیم که از اسراف بیت‌المال و جزیره‌ای عمل کردن دستگاه‌ها و مراکز دانش اطلاعات کشور جلوگیری شود.

وی ادامه داد: بر این اساس هر نهادی که از بودجه بیت‌المال استفاده می‌کند و منبعی را دیجیتال می‌کند، اولا باید با استاندارد سازمان اسناد کتابخانه ملی اسکن کند، ثانیا یک نسخه از آن را به حافظه ملی ایرانیان بسپارد. این امر از اسکن‌های چندباره در دستگاه‌های مختلف کشور جلوگیری می‌کند، ضمن آنکه منجر به‌ساماندهی داده‌ها در این حوزه می‌شود.

پاسدار با بیان اینکه ثبت منابع دیجیتال در سامانه حافظه ایرانیان موجب دسترسی نهادها به منابع و حفاظت از منابع خواهد شد، اظهار کرد: ما فعالیت‌های مفصلی در حوزه ایفای نقش مرجعیت سازمان داشته‌ایم که یک بخش آن، تلاش برای تصویب مصوبات شوراهای ‌عالی و حوزه‌های قانونگذاری و بخش دیگر آن رویکرد مبتنی بر پلتفرم بوده است و امیدواریم بتوانیم با حفظ منافع ناشر در حوزه نشر دیجیتال، برای اولین بار، تورق بخشی از کتب را به رایگان در اختیار مخاطب قرار دهیم و ظرفیت امانت دیجیتال را هم فراهم کنیم.

وی در این باره توضیح داد: مصوبه‌ای برای تکمیل و حمایت از سامانه حافظه ملی ایرانیان در تیرماه امسال در هیات وزیران تصویب شد و تمام دستگاه‌ها را ملزم کرد که به این شبکه‌ها (شبکه کتابخانه‌ها و شبکه مراکز اسنادی) متصل شوند و هر کتابی را که کتابخانه ملی آن را ندارد، باید نسخه فیزیکی یا دیجیتال آن را به کتابخانه ارائه دهند.

پاسدار ابراز امیدواری کرد که مصوبه شورای عالی انقلاب فرهنگی هم مصوب شود و بحث واسپاری ملی منابع دیجیتال‌شده و الزام دستگاه‌ها به تبعیت از شیوه‌نامه‌ دیجیتال‌سازی سازمان را تثبیت کند و همین طور بحث واسپاری منابع دیجیتال‌زاد با ترمینولوژی روز تبیین شود، زیرا مصوبه شورای عالی انقلاب فرهنگی در حوزه منابع غیر کتابی در سال ۷۸ تصویب شده است و با ادبیات و واژگان سال ۷۸ این مسئله را تبیین کرده است.

همکاری با دو وزارتخانه برای دسترس پذیر کردن منابع

معاون توسعه مدیریت و منابع انسانی سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران با اشاره به همکاری این سازمان با وزارت ارشاد، خاطر نشان کرد: طبق توافقی که با وزارت ارشاد داشتیم، قرار است یک وب سرویس از سامانه این وزارتخانه دریافت کنیم و با این اقدام تقریباً می‌توانیم بگوییم کل آثار منتشر شده در کشور به فاصله کوتاهی بعد از انتشار در کتابخانه ملی‌گردآوری می‌شود.

به گفته وی این سازمان در حوزه‌ کتاب با پروژه “پنجره واحد نشر” که در سال ۹۸ افتتاح شد، به وزارت ارشاد متصل شد و یک درگاه واحد نشر راه اندازی شده‌ است. این اقدام موجب شد که شاخص این سازمان که ۹۰ درصد سال بود (یعنی ۹۰ درصد کتاب‌های دارای مجوز از وزارت ارشاد که در بازار می‌آمد در سازمان اسناد و کتابخانه ملی به ثبت می‌رسد) به نزدیک ۱۰۰ درصد در سال، رسید.

پاسدار به توافق سازمان اسناد و کتابخانه ملی با وزارت علوم، تحقیقات و فناوری اشاره کرد و گفت: با وزارت علوم در زمینه طرح‌های پژوهشی‌ که در سامانه “سمات” (سامانه مدیریت اطلاعات تحقیقاتی) ثبت شده است، توافقاتی داشتیم. در این اقدام که به نام “فراهم آوری سیستمی” نامگذار شده‌، قرار است بدون آنکه نیروی انسانی و منابع سازمان را درگیر کنیم، با همکاری و مشارکت با سایر دستگاه‌ها، خدمت‌رسانی و نقش مرجعیت خود را با کیفیت بیشتری ایفا کنیم.

وی خاطر نشان کرد: بنیاد حامیان سازمان اسناد و کتابخانه ملی نهاد مستقل و مردم‌نهاد است که به عنوان بازوی سازمان در فعال کردن مشارکت مردمی می‌تواند ایفای نقش کند. بنیاد حامیان کتابخانه ملی به تأسی از بنیاد حامیان دانشگاه‌ها در این کشور تلاش می‌کند که خیرین را در کمک به سازمان اسناد کتابخانه ملی و حافظه ملی ایرانیان فعال کند.

پاسدار ادامه داد: علاوه بر این اقدامات، در حوزه استانداردسازی مخازن در تهران و در شعب منطقه‌ای و استانی حوزه‌هایی چون اعلام حریق و سیستم اطفاء حریق خودکار شده و در قفسه‌بندی آنها برای استفاده بهینه از مخازن و قفسه بندی ریلی گام‌های مؤثری برداشته شده است. اقدام بعدی ما استانداردسازی مرکز داده سازمان است که امیدواریم تا پایان سال یک مرکز داده پایدار و مناسب شأن حافظه ملی ایرانیان ایجاد شود.

منبع: ايسنا

ادامه مطلب
برای افزودن دیدگاه کلیک کنید

یک پاسخ بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اخبار 18

۲۰ عنوان برنامه توسط بسیج فرهنگیان کهگیلویه و بویراحمد در هفته بسیج اجرا می‌شود

منتشر شده

در

توسط

۲۰ عنوان برنامه توسط بسیج فرهنگیان کهگیلویه و بویراحمد در هفته بسیج اجرا می‌شود

ایسنا/کهگیلویه و بویراحمد رئیس سازمان بسیج فرهنگیان استان کهگیلویه و بویراحمد گفت: ۲۰ عنوان برنامه از سوی سازمان بسیج فرهنگیان استان در هفته بسیج اجرا می‌شود.

سرهنگ جاماسب بهمنیار در جمع خبرنگاران افزود: برگزاری یادواره های شهدای فرهنگی، دیدار با خانواده های معظم شهدای فرهنگی، نشست‌های بصیرتی و سیاسی، عطر افشانی گلزار شهدا از مهم‌ترین برنامه‌های هفته بسیج است.

وی اظهارکرد: همزمان با هفته بسیج از زندگینامه و وصیت نامه سردار شهید حاج قاسم سلیمانی مسابقه کتبی برگزار می‌شود.

رئیس سازمان بسیج فرهنگیان استان کهگیلویه و بویراحمد خاطرنشان کرد: برای کمک به نیازمندان کمک های مومنانه در قالب پویش لبخند رضایت نیز جمع‌آوری می‌شود.

به گزارش ایسنا، بهمنیار بیان کرد: دو فضای آموزشی پیش ساخته نیز به دانش‌آموزان مناطق دیشموک و زیلایی اهدا می شود ۹هزارو۸۳۰ نفر از فرهنگیان کهگیلویه و بویراحمد عضو بسیج فرهنگیان هستند.

منبع: ايسنا

ادامه مطلب

اخبار 18

فاصله‌گذاری اجتماعی از همان ابتدای ورود کرونا به کشور آغاز شده است

منتشر شده

در

توسط

فاصله‌گذاری اجتماعی از همان ابتدای ورود کرونا به کشور آغاز شده است

رئیس دفتر رئیس‌جمهور با رد برخی اظهارنظرها مبنی بر تعلل و تاخیر دولت در اجرای فاصله‌گذاری اجتماعی، تاکید کرد که مرحله اول این طرح با تعطیلی مدارس، دانشگاهها و تجمعات مذهبی، فرهنگی و ورزشی و ترغیب مردم به ماندن در خانه و آغاز طرح بسیج ملی مبارزه با کرونا، از همان ابتدای ورود بیماری به کشور اجرایی شده است.

به گزارش ایسنا دکتر محمود واعظی روز سه شنبه در گفت‌وگویی با پایگاه اطلاع‌رسانی دولت درخصوص مباحث شده در جلسه ستاد ملی مبارزه با کرونا، گفت:‌ امروز در جلسه ستاد ملی کرونا گزارش‌ها و آمارهای امیدوارکننده‌ای از روند مدیریت اپیدمی کرونا ارائه شد. بحمدلله نظام بهداشت و درمان کشور با یاری همه‌جانبه سایر بخش‌های دولتی و حاکمیتی و همراهی بسیار خوب مردم، عملکرد بسیار خوبی را در مقابله با ویروس کرونا به ثبت رسانده و این مهم، علاوه بر تلاش شبانه‌روزی و فداکاری کادر درمانی و سایر دستگاههای دخیل در مدیریت بحران،‌ نتیجه سرمایه‌گذاری دولت در حوزه سلامت در سالهای گذشته بوده است.

رئیس دفتر رئیس‌جمهور با تاکید بر اینکه کرونا یک مسئله جهانی است و بهتر است قضاوتمان درباره عملکرد کشورمان در مقابله با آن را بر مبنای قیاس با کارنامه سایر کشورها استوار کنیم، افزود:‌ آنچه از آمارهای سازمان بهداشت جهانی از روند گسترش کرونا در کشورهای مختلف قابل فهم است، این است که بر خلاف کشورهای ایتالیا، اسپانیا و آمریکا که روند گسترش بیماری در آنها هنوز به شدت صعودی است ، در کشور ما روند ابتلا و شیوع به ثبات نسبی رسیده و این نشانه کارآمدی تصمیمات و سیاست‌های ایران در زمینه مقابله با کروناست.

واعظی تشخیص زودهنگام ورود بیماری به کشور را یکی از عوامل توفیق سیستم بهداشت و درمان ایران در مقابل کرونا برشمرد و اذعان داشت:‌ ایران دومین کشوری بود که وجود بیماری را تشخیص داد و خوشبختانه بدون تعلل و از همان ابتدا تدابیر کنترلی و درمانی خود را تحت عنوان مرحله اول فاصله‌گذاری با  تعطیلی مدارس، دانشگاهها و تجمعات مذهبی، فرهنگی و ورزشی و ترغیب مردم به مسافرت نرفتن و ماندن در خانه و طرح بسیج ملی مبارزه با کرونا به اجرا گذاشتیم که به اذعان متخصصان بهداشت و درمان، مهم‌ترین نقش را در کنترل اپیدمی در کشور داشته است.

وی افزود:‌ محصلان و دانشجویان و جوانان اگرچه مواجهه آسان‌تری با بیماری کووید 19 دارند اما جزء مهم‌ترین ناقل‌ها به شمار می‌روند و به همین دلیل تعطیلی مدارس و دانشگاهها روند شیوع بیماری را به شکل قابل توجهی محدود کرد.

رئیس دفتر رئیس‌جمهور ضمن رد برخی اظهارنظرها در خصوص تعلل دولت در اجرای طرح فاصله‌گذاری اجتماعی، گفت:‌ بر خلاف تصور برخی، مرحله اول طرح فاصله‌گذاری اجتماعی، از همان ابتدای ورود بیماری به کشور آغاز  و قدم به قدم با توجه به نظر متخصصان امر و مصوبات ستاد ملی کرونا، تکمیل یا تشدید شده است. در اقدامات کنترلی و مدیریتی،‌ دولت کاملا مطابق با نظرات متخصصان و مصوبات ستاد ملی عمل کرده و بر خلاف آنچه که عده‌ای سعی در القای آن دارند، هیچ تاخیر یا تعللی رخ نداده است. توفیق در کنترل بیماری نسبت به کشورهای دیگر،‌ نتیجه همین تدابیر و سیاست‌ها بوده و امیدواریم انشالله با ادامه این روند، هر چه زودتر به طور کامل بر بیماری فائق آئیم.

وی در پایان خاطرنشان کرد:‌ امیدوارم گروههایی که در این شرایط بسیار سخت کمکی نمی‌کنند و به دنبال ایراد و انتقاد و مخالف‌خوانی هستند، حداقل برای این مدت که کشور با این ویروس منحوس مواجه است، به خاطر سلامت مردم تسویه حساب سیاسی را به تاخیر بیندازند.

انتهای پیام/

منبع:ایسنا

ادامه مطلب

اخبار 18

اندر مصائب نبود زیرساخت‌ها؛ فروش دام به دلال و آینده بدون گوشت

منتشر شده

در

توسط

اندر مصائب نبود زیرساخت‌ها؛ فروش دام به دلال و آینده بدون گوشت

ایسنا/خراسان جنوبی نبود و یا کمبود زیرساخت‌ها داد دامداران را در آورده است چراکه سرمایه‌گذاران و دامداران معتقدند برای تکمیل زنجیره تولید گام اول را آنان برداشته‌اند و اکنون باید به آنان کمک شود. دامداران معتقدند این روزها برای دامدار می‌گذرد، اما مشکل زمانی آغاز خواهد شد که چند ماه دیگر برای تهیه گوشت با مشکل مواجه شویم.

امیدشان بسته به دام‌هایشان است؛ دامی که زحمتش برای دامدار است و سودش برای واسطه. دام را پرورش می‌دهند به امید سود؛ اگرچه نهاده‌های دامی و خشکسالی دغدغه اصلی دامداران است، اما نبود کشتارگاه به رنج و سختی آنها اضافه کرده و همین مشکلات سبب شده است دامپروران تعدادی از گوسفندان را قبل از رسیدن به وزن مطلوب به فروش برسانند.

به گزارش ایسنا، نبود و یا کمبود زیرساخت‌ها داد دامداران را در آورده است چراکه سرمایه گذاران و دامداران معتقدند برای تکمیل زنجیره تولید گام اول را آنان برداشته‌اند و اکنون باید به آنان کمک شود. دامداران معتقدند این روزها برای دامدار می‌گذرد، اما مشکل زمانی آغاز خواهد شد که چند ماه دیگر برای تهیه گوشت با مشکل مواجه شویم.

دامداران مجبورند تعدادی از گوسفندان را که در واقع تمام دارایی آنان است، با قیمت پایین قبل از اینکه به پروار برسند، بفروشند؛ اگر این کار را نکنند دام‌ها روی دستشان می‌مانند. خراسان جنوبی با ظرفیت پرورش سه میلیون راس دام سبک و ۷۰ هزار راس دام سنگین نباید این وضعیتش باشد.

اندر مصائب نبود زیرساخت‌ها؛ فروش دام به دلال و آینده بدون گوشت

ذبح می‌کنیم چون نهاده نداریم

جواد غریبی، رییس اتحادیه دامداران خراسان جنوبی به ایسنا می‌گوید: باید فکری به خال زیرساخت‌های استان شود؛ تا چه زمانی قرار است این روند ادامه یابد.

وی افزود: وقتی قیمت در بازار آزاد به دست دلالان نرخ گذذری می‌شود؛ دیگر دادمدار باید چه کند؛ همین قیمت‌ها عرف باز می‌شود و دامدار سود نمی‌برد.

رئیس اتحادیه دامداران خراسان‌جنوبی بیان کرد: حقیقت این است که کمیاب و یا گران‌شدن علوفه باعث می‌شود دامدار کشتار و فروش زیر قیمت دام را سرلوحه کار خود کند؛ کاری که به ضرر اوست؛ تاکنون این اتفاق می‌افتد اما در ماه‌های آینده این امر ما را با کمبود گوشت و شیر مواجه خواهد کرد.

وی از افزایش ۴ برابری علوفه تولید داخل نسبت به سال گذشته خبر داد  و بیان کرد: قیمت ذرت علوفه‌ای سه برابر، قیمت کاه ۵ برابر و یونجه ۳ برابر افزایش یافته است و علاوه بر مشکل تأمین علوفه برای دام ما در حوزه تولید شیر نیز با مشکل رو به رو هستیم.

خیاط، یک سرمایه گذار در خراسان جنوبی نیز گفت: استارت اجرایی پروژه کشتارگاه دام از سال ۱۳۹۸ خورد و در زمینی به مساحت ۵۰ هزار متر مربع با سرمایه ۷۰ میلیارد تومانی توانسته‌ایم یکی از بزرگترین کشتارگاه‌های صنعتی شرق کشور را با ظرفیت ۵۰۰ راس دام سبک، ۵۰۰ راس دام سنگین و ۵۰ نفر شتر در خوسف راه‌اندازی کنیم.

وی افزود: بارها خبر از بهره برداری این طرح بیان شده؛ طرحی که می‌تواند این روزها دردی از مردم را دوا کند همچنان تجهیزاتش خاک می‌خورد؛ این طرح آماده بهره‌برداری است اما حمایت مسئولین را می‌طلبد.

دامپزشکی می‌گوید: پروانه بهره برداری کشتارگاه توسط دامپزشکی صادر شده است، اما تا افتتاح کار دارد. این مشکل تنها برای پرورش دهندگان دام سبک و سنگین استان نیست بلکه شتر مرغداران استان هم درد نبود کشتارگاه را در سینه دارند.

اندر مصائب نبود زیرساخت‌ها؛ فروش دام به دلال و آینده بدون گوشت

و باز هم کاغذبازی‌های اداری 

عامری، سرمایه گذار دیگری است که قصد داشته یک کشتارگاه شترمرغ در استان بنا کند تا شترمرغ‌ها به شیوه غیر اصولی کشتار نشده و یا به استان‌های دیگر بدون سود فرستاده نشوند. در این راستا در تلاش است تا کشتارگاه تخصصی شترمرغ را بنا کند اما این سرمایه گذار هم درگیر کاغذبازی‌های اداری شده است.

خراسان جنوبی رتبه دوم پرورش شترمرغ را در کشور دارد، اما باز هم ماجرای نبود کشتارگاه تکرار می‌شود و اکنون ستاد اجرای فرمان امام(ره) پا به ‌میدان گذاشته‌ است. با اجرای تفاهم‌نامه‌ای که با ستاد اجرایی فرمان امام(ره) منعقد شده خراسان جنوبی به قطب منطقه‌ای شتر یا هاب پرورش شتر تبدیل می‌شود و قرار است اولین کشتارگاه تیپ ۴ نهبندان آغاز به کار کند.

با برداشتن چند گام دیگر، سنگی بزرگ از جلوی پای دامداران استان برداشته می‌شود، ظرفیتی که اگر راه اندازی شود هم نیاز استان و هم سایر استان‌ها را تامین می‌کند.

منبع: ايسنا

ادامه مطلب

برترین ها