با ما همراه باشید

اخبار 5

واشنگتن پست: بحران سوخت در لبنان به دلیل قاچاق آن به سوریه است

منتشر شده

در

واشنگتن پست: بحران سوخت در لبنان به دلیل قاچاق آن به سوریه است

روزنامه واشنگتن پست نوشت: قاچاقچیان مسؤول بحران سوخت لبنان هستند و ارتش ناتوان از توقف آن است.

به گزارش ایسنا، این روزنامه در گزارشی که از شهرک حوش سید علی در منطقه هرمل تهیه کرده اشاره کرده است، ارتش عملیات قاچاق بنزین از طریق مرزهای لبنان به سوریه را زیر نظر دارد.

این روزنامه افزود: دو خودروی لندرور وابسته به ارتش در پیچی مشرف بر ولاد خلاب پارک شده‌اند؛ جایی که نیکولاس الترک از افسران ارتش از یکی از خودروها بیرون می‌پرد و تیمش متشکل از ۱۰ سرباز به تعقیب قاچاقچیان می‌پردازد از جمله در پل‌های آهنی موقت که روی رود العاصی زده شده تا از چشمان نیروهای مراکز ایست بازرسی نظامی دور بمانند. ارتش برخی پل‌ها را در هفته‌های اخیر کشف و اقدام به مسدود کردن آنها کرده است. اما برای ممانعت از تجارت غیرقانونی بنزین که روز به افزایش است، کافی نیست. ارتش گشتی‌های خود را نیز در نزدیکی مرزهای سوریه در بحبوحه مشکلات مردمی سراسری به دلیل قاچاق سوخت به سوریه افزایش داده است. در حالی که این کشور از بحران شدید سوخت که بی‌سابقه‌است، رنج می‌برد.

فروپاشی سریع مالی با بحران شدید سوخت همراه شده است و خودروها در خیابان‌های بیروت و طرابلس برای دریافت مقدار مجاز و سهمیه مشخص شده بنزین صف کشیده‌اند. هر ماشین یک سوم باک می‌تواند بنزین دریافت کند. انتظار طولانی در صف‌ها به حدی است که صاحبان خودروها از پیک‌های موتوری غذا دریافت می‌کنند. تنش به حدی می‌رسد که اغلب مشاجره‌ای درمی‌گیرد. به طوریکه شش مورد تیراندازی در دو هفته اخیر در پمپ بنزین‌ها رخ داد و خودروهای عمومی و تاکسی‌ها به دلیل سرقت سوختشان ناپدید شده‌اند. اما قاچاقچیان راهی بهتر برای به دست آوردن پول یافته‌اند و آن خرید سوخت یارانه‌ای در لبنان و فروش گرانتر آن در سوریه است که از بحران سوخت رنج می‌برد.

فرایند قاچاق در طول مرزهای کشیده تا ۲۵۰ مایل مساله جدیدی نیست، به طوریکه قاچاق از دو طرف انجام می‌شده است و مواد مخدر، سلاح و مواد غذایی و قاچاق انسان در جریان است و تلاش‌ها برای توقف قاچاق بنزین به سوریه مثل تلاش‌های قبلی برای ممانعت از انواع موارد دیگر قاچاق موفقیت آمیز نیست.

الترک می‌گوید: مرزها نامشخص هستند و نفوذ از آنها راحت است زیرا مرزهای مشخص شده رسمی وجود ندارند.

الترک به چوپانی در بیابان که مراقب گله‌اش است، اشاره می‌کند و می‌گوید این سوریه است. سپس اشاره می‌کند ناهمواری‌ نزدیکی که او ایستاده است هم متعلق به سوریه است. اما دو تپه مشرف به بیابان که خانه‌هایی روی آنها ساخته شده متعلق به لبنان هستند که این ماموریت تیم او را پیچیده می‌کند.

کمبود سوخت وحشتناک به نظر می‌رسد زیرا بانک مرکزی اعلام کرده که فعالیت اقتصادی کلی و به تبع آن درخواست قابل پیش بینی برای سوخت به شکل زیادی از سال ۲۰۱۹ کاهش یافته است. بانک مرکزی فروپاشی اقتصادی لبنان را ده برابر و چه بسا یک سوم بحران‌های جهانی از اواسط قرن نوزدهم توصیف کرده است.

بحران کمبود سوخت در سوریه نیز از جمله بحران‌های این کشور از زمان جنگ داخلی مستمر است و نابودی زیرساخت‌های انرژی داخلی و تحریم‌های بین‌المللی و کمبود ارز خارجی مزید بر علت هستند. دولت سوریه دیگر بر میادین نفتی تسلط ندارد و اکنون این میادین نفتی تحت کنترل نیروهای کردی هستند که مورد حمایت آمریکایی‌ها هستند. در دمشق ساعات انتظار برای سوخت شش ساعت یا حتی بیشتر است.

انتهای پیام

منبع:ایسنا

ادامه مطلب
برای افزودن دیدگاه کلیک کنید

یک پاسخ بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اخبار 5

بحران آب در ثروتمندترین شهر ایران + ویدیو

منتشر شده

در

توسط

بحران آب در ثروتمندترین شهر ایران + ویدیو
عکس آرشیوی است

ایسنا/یزد پای درد دل مردم اردکان نشستیم، مردمی که در ثروتمندترین شهر ایران زندگی می‌کنند اما از کمترین سرمایه حیات خود یعنی آب برخوردار هستند.

هرسال با آغاز فصل تابستان و گرمای طاقت فرسا، شهرهای کویری ایران دچار بحران آبی می‌شوند تا جایی که این روزها جیره بندی آب، امان مردم این شهرها  را بریده است. هر چند ایران سالیانی است که با بحران آب دست و پنجه نرم می‌کند اما این وضعیت در شهرهای کویری کشور مانند یزد که با کمبود منابع آبی روبروست، وخیم‌تر است.

این روزها کیفیت آب در برخی از نقاط استان یزد به ویژه شهرستان اردکان به پایین‌ترین میزان ممکن رسیده و راه‌اندازی ایستگاه‌های برداشت آب در سطح شهر، تنها راهکاری بوده که اندکی از سنگینی بار این مشکل بر دوش مردم کاسته است؛ اما مسئله تامل برانگیز اینجاست که امروز مردم شهری که به ثروتمندترین شهر ایران شهره است، با دبه‌های آب در صف ایستگاه‌های برداشت آب ایستاده‌اند.

البته مدتهاست که گلایه‌ و فریاد مردم اردکان سر به آسمان کشیده ولی گویا گوش مسئولان و متولیان امر از این فریادها پر است و در هیاهوی کم آبی، لب‌ و دست فروبسته‌ و سر به لاک خود فرو برده‌اند.

کاهش بارندگی در این منطقه و افزایش مصرف آب در بخش‌های مختلف خصوصاً در حوزه آب شرب، کاهش کیفیت و فشار آب، مردم این شهر صنعتی را از آینده زندگی خود در این شهر ناامید کرده است.

در همین راستا پای حرف‌های مردمان اردکان نشستیم، خلیلی، فتوحی، سروی و … شهروندان اردکانی هستند که وقتی پای حرف‌هایشان می‌نشینیم، از سخنانشان بوی اهتمام‌شان به ترک دیار آبا و اجدادیشان به مشام می‌رسد.

منبع:ایسنا

ادامه مطلب

اخبار 5

بدرقه کاروان ایران به بازی های المپیک در فرودگاه/ مراسم روز چهارشنبه لغو شد

منتشر شده

در

توسط

بدرقه کاروان ایران به بازی های المپیک در فرودگاه/ مراسم روز چهارشنبه لغو شد

مراسم بدرقه کاروان اعزامی به بازی های المپیک چهارشنبه برگزار نمی شود و بجای آن هنگام اعزام تیم‌ها در فرودگاه بین المللی امام خمینی(ره) برگزار خواهد شد.

به گزارش ایسنا و به نقل از کمیته ملی المپیک، مراسم بدرقه کاروان اعزامی به بازی‌های المپیک توکیو۲۰۲۰ با شرایط ویژه و به هنگام اعزام تیم‌ها در فرودگاه بین المللی امام خمینی(ره) برگزار می‌شود.

به دلیل شرایط و محدودیت‌های جدید اعمال شده از سوی وزارت بهداشت و در راستای حفظ سلامت اعضای کاروان در مکان و زمان دیگری برگزار خواهد شد.

در راستای قدرشناسی و ایجاد انگیزه در بین ورزشکاران و کاروان اعزامی به بازی‌های المپیک توکیو۲۰۲۰،  کمیته ملی المپیک در نظر داشت ابتدا مراسم بدرقه را در فضای فرهنگی اراضی عباس آباد برگزار نماید که به دلیل شرایط کرونایی کشور مقرر شد این مراسم بصورت محدود در فضای باز آکادمی ملی المپیک برگزار شود ولی با توجه به شرایط حاد کرونایی و قرارگرفتن شهر تهران در وضعیت قرمز شیوع کرونا و در راستای حفظ سلامتی تمامی اعضای کاروان اعزامی، برگزاری این مراسم لغو و مقرر شد تا به هنگام عزیمت اولین گروه ورزشکاران اعزامی(۲۶تیر ماه) در محل فرودگاه امام خمینی (ره) با همکاری رسانه ملی و کادر سرپرستی کاروان و تیم‌ها با رعایت کامل پروتکل‌های بهداشتی و بسیار محدودتر برگزار  شود.

منبع:ایسنا

ادامه مطلب

اخبار 5

حضور «گنج دره» در یک جشنواره باستان‌شناسی

منتشر شده

در

توسط

حضور «گنج دره» در یک جشنواره باستان‌شناسی

مستند «گنج دره» به کارگردانی و تهیه‌کنندگی کیوان طباطبایی صمیمی و از تولیدات مرکز گسترش سینمای مستند و تجربی به چهارمین دوره جشنواره فیلم‌های باستان‌شناسی و میراث فرهنگی فوکا (ترکیه) راه یافت.

به گزارش ایسنا، چهارمین دوره جشنواره فیلم‌های باستان‌شناسی و میراث فرهنگی فوکا از تاریخ ۲۰ تا ۲۶ اکتبر(۲۸ مهر ماه تا ۴ آبان) در شهر ازمیر ترکیه برگزار می‌شود.

مستند نیمه بلند «گنج دره» که همکاری مشترک باستان‌شناسان ایرانی و دانمارکی در کاوش یکی از کهن‌ترین خاستگاه‌های پیدایش کشاورزی و اهلی‌سازی دام در خاورمیانه است هم در این رویداد حضور خواهد داشت.

طباطبایی صمیمی پیش‌تر درباره این پروژه توضیح داده بود: «گنج دره» یکی از کلیدی‌ترین محوطه‌های باستان‌شناسی ایران در نزدیکی شهر هرسین کرمانشاه است. پیش از انقلاب اسلامی برخی کاوش‌های باستان‌شناسی توسط هیات‌های خارجی در این تپه انجام شده بود اما برای نخستین بار گروهی از باستان‌شناسان ایران به سرپرستی دکتر حجت دارابی از دانشگاه رازی کرمانشاه با همکاری دانشگاه کپنهاگ دانمارک به وسیله فن‌آوری‌های نوین کاوش‌های گذشته را مورد بازنگری قرار دادند و به یافته‌های جالب و مهمی از روند نوسنگی شدن در زاگرس دست یافتند؛ در فیلم تلاش شده است تا این فرایند یا به تعبیری چگونگی شکل‌گیری انقلاب کشاورزی از حدود یازده هزار سال پیش در کوهستان زاگرس برای مخاطب عام و خاص نمایش داده شود.

تولید این مستند ۳۷ دقیقه‌ای دو سال زمان برده است و عوامل تولید آن عبارتند از پژوهشگر، کارگردان و تهیه‌کننده: کیوان طباطبایی صمیمی، فیلمبردار: ارسطو گیوی، صدابردار: حسن شبانکاره، تدوین، صداگذاری و اصلاح رنگ:  پیمان شاه محمدی، تهیه شده در: مرکز گسترش سینمای مستند و تجربی.

منبع:ایسنا

ادامه مطلب

برترین ها