با ما همراه باشید

اخبار 19

وام ۱۲ درصدی کرونا بدهکارتر مان می‌کند

منتشر شده

در

وام ۱۲ درصدی کرونا بدهکارتر مان می‌کند

رییس انجمن دفاتر مسافرت هوایی و جهانگردی ایران با اعلام این که در ماه های اسفند ۹۸ و فروردین ۹۹ حدود یک هزار میلیارد تومان به آژانس های مسافرتی خسارت وارد شده است، گفت: تسهیلات و بسته حمایتی که برای خروج گردشگری از بحران کرونا درنظر گرفته اند، بعدا بلای جان این صنعت می شود و آن را بدهکارتر می کند.

حرمت الله رفیعی ـ در گفت و گو با ایسنا به جلسه وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی با معاون اول رییس جمهور و رییس کل بانک مرکزی اشاره کرد و درباره درخواست اختصاص ۳۸ هزار میلیاد ریال به صنعت گردشگری از سهم ۷۵ هزار میلیارد تومانی که دولت به منظور جبران خسارت های وارد شده به کسب و کارها از محل شیوع ویروس کرونا، درنظر گرفته شده است، اظهار کرد: یقینا مبلغ تسهیلات درنظر گرفته شده متناسب با زیانی که به صنعت گردشگری وارد شده،  نیست و مبلغ کمی برای آن درنظر گرفته شده است.

او سپس به بخشی از خسارت های وارد شده به صنعت گردشگری اشاره کرد و این نکته را یادآور شد که ۴۰ درصد فعالیت دفاتر خدمات مسافرتی در نوروز متمرکز است و در ادامه گفت: سال ۹۸ برای صنعت گردشگری بسیار سخت بود، همه ما به تعطیلات نوروز ۹۹ چشم دوخته بودیم که این بار، ویروس کرونا، آن را نقش برآب کرد.

۱۰۰۰ میلیارد تومان خسارت کرونا به آژانس های مسافرتی

رفیعی با استناد به آمار تطبیقی صندلی های فروخته شده پروازهای داخلی و بین المللی، رزرو اتاق در هتل های داخلی و مسیرهای خارجی، صندلی های فروخته شده قطارها و هزینه های جاری دفاتر در ماه های اسفند ۹۷ و فروردین ۹۸، میزان خسارت وارد شده به ۳۵۰۰ دفتر خدمات مسافرتی را در ماه های اسفند ۹۸ و فروردین ۹۹ را در مجموع حدود یک هزار میلیارد تومان برآورد کرد و افزود: حدود ۵ هزار دفتر خدمات مسافرتی در کشور وجود دارد اما برای برآورد میزان خسارت تحمیل شده، آژانس های فعال و نیمه فعال درنظر گرفته شده اند که تعداد آن به حدود ۳۵۰۰ دفتر می رسد.

او تاکید کرد: آمار خسارت وارد شده به دفاتر خدمات مسافرتی به هیچ وجه تخمینی و یا براساس حدس و گمان نبوده، بلکه براساس مستندات و تطبیق میزان فروش تور، هتل و صندلی هواپیما و قطار در مدت زمان مشابه سال گذشته با وضع موجود، برآورد شده است.

رییس انجمن صنفی دفاتر خدمات مسافرت هوایی و جهانگردی ایران ادامه داد: بابت خسارت وارد شده به دفاتر خدمات مسافرتی که البته با توجه به رکود سفر همچنان ادامه دارد، در جلسه ای که با حضور معاون اول رییس جمهور، رییس کل بانک مرکزی و وزیر میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی برگزار شد، درخواست کردیم وام و تسهیلات کم بهره با دوره تنفس حداقل یک ساله اختصاص دهند تا ما فرصت جبران داشته باشیم.

وی گفت: تمام نمودارهای اقتصادی نشان می دهد صنعت گردشگری با بیشترین خسارت مواجه شده است، بنابراین بسیاری از کشورها برای جبران این زیان، تسهیلات بلاعوض و یا کم بهره اختصاص داده اند، درحالیکه تسهیلات درنظر گرفته شده برای صنعت گردشگری ایران حدود ۱۲ درصد بهره دارد، ما شرایط دولت را که متاثر از تحریم ها است، درک می کنیم و درخواست وام بلاعوض نداریم اما از آن ها تقاضا داریم این بار گردشگری را ببینند و به آن واقعا توجه کنند،  این وام با سود ۱۲ درصد نه تنها چرخ گردشگری ایران را به حرکت در نمی آورد که بلای جان این صنعت می شود و بدهی روی بدهی اضافه می کند.

رفیعی بیان کرد: استفاده از این وام با توجه به وضعیتی که گردشگری به آن دچار شده است، اصلا توجیه ندارد و اعتقاد ما بر این است که مصرف کننده این وام، افرادی خواهند بود که به اصل ماجرای گردشگری ربطی ندارند.

وی با تاکید بر این که پرداخت تسهیلات باید با حفظ نیروی کار باشد، ادامه داد: آقای مونسان در شهریورماه سال ۹۶ هزینه ایجاد هر شغل در گردشگری را حدود ۵۰ میلیون تومان اعلام کرد، وزارت کار در سال ۹۷ عدد این سرمایه را حدود ۶۰ میلیون تومان اعلام کرد، کارشناسان اقتصادی هم با محاسبه نرخ تورم، این عدد را بین ۱۰۰ تا ۲۰۰ میلیون تومان برآورد کرده اند، ما برای حفظ نیروی کار گردشگری، پیشنهاد کردیم از مبلغ درنظر گرفته شده برای جبران خسارات این صنعت، به ازاری هر کارمند، ۵۰ میلیون تومان به تاسیسات گردشگری تسهیلات کم بهره با دوره تنفس یک ساله بدهند، اگر آن تاسیسات دارای دو مجوز بودند به ازای هر کارمند ۱۰۰ میلیون تومان وام اختصاص دهند. با این حرکت دولت به حفظ نیروی کار گردشگری و حتی ایجاد اشتغال برای افراد بیشتر کمک کرده است.

رییس انجمن صنفی دفاتر خدمات مسافرت هوایی و جهانگردی در پاسخ به این سوال که وقتی تاسیسات گردشگری با شیوع ویروس کرونا و تعطیلی کسب و کار، اغلب نیروهای خود را تعدیل و بیکار کرده اند،  پرداخت تسهیلات به این شیوه ایجاد اشتغال موقت و کوتاه مدت نخواهد کرد، گفت: اگر این پیشنهاد را زودتر اجرا کنند، یقینا تاسیسات گردشگری نیروی کار خود را دوباره فراخواهد خواند و تمام پرسنل حفظ خواهند شد، این کار به نفع همه خواهد بود.

در امهال مالیات و بیمه حق کارفرما تجدید نظر شود

او همچنین درباره امهال سه ماهه ای که به مالیات ها داده شده است، اظهار کرد: تعویق مالیات باید متناسب با کسب و کارها باشد و تعریف شفافی داده باشد، گردشگری این مدت زیان مطلق دیده، پس مالیاتی به آن تعلق نمی گیرد که حالا امهال برای پرداخت آن تعیین کرده اند، دولت می توانست با استفاده از این شرایط، برای صنعت گردشگری دو سال تنقس در پرداخت مالیات تعیین کند.

وی، تعویق حق بیمه سهم کارفرما از شش ماه تا یک سال را از دیگر پیشنهادهای مطرح شده در جلسه فعالان گردشگری با معاون اول رییس جمهور، ذکر کرد و افزود: دولت میتواند با دادن این امتیاز به کارفرما به حفظ نیروی کار کمک کند، درحالی که امهال سه ماه حق بیمه کافرما در وضعیتی که گردشگری تعطیل شده فقط به بیکاری بیشتر کارکنان گردشگری دامن می زند و از طرفی،  دولت باید به همه آن ها حقوق کامل بیکاری پرداخت کند.

رفیعی ادامه داد: چالش دفاتر خدمات مسافرتی با ایرلاین ها و هتل ها را در استرداد وجوه سفرهای کنسل شده و کمک ویژه وزارت ارتباطات خارج از کانال وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی به سایت های دانش بنیان گردشگری از دیگر مسائلی بود که در این جلسه مطرح و نسبت به بی تدبیری در جریان آن، اعتراض شد.

رییس انجمن صنفی دفاتر خدمات مسافرت هوایی و جهانگردی،  سپس نسخهای برای پساکرونا ارائه کرد و افزود: ظرفیت برای ارائه خدمات سفر وجود دارد؛ هتل ها و پروازها خالی هستند فقط باید به بازار شوک وارد شود تا چرخ گردشگری حرکت کند، دولت می توان از ردیف بودجه رفاهی تمام وزارتخانه ها و سازمان ها، شرایطی را برای سفرهای اقساطی فراهم کند. با این کار بخش خصوصی گردشگری هم به تلاطم و حرکت میافتد.

انتهای پیام

منبع:ایسنا

ادامه مطلب
برای افزودن دیدگاه کلیک کنید

یک پاسخ بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اخبار 19

طرح جدید پلیس برای جمع آوری معتادان متجاهر

منتشر شده

در

توسط

طرح جدید پلیس برای جمع آوری معتادان متجاهر

رییس پلیس مبارزه با موادمخدر ناجا از جلسه مشترک با وزارت بهداشت و تصمیم به تنظیم پروتکلی برای جمع‌آوری معتادان متجاهر در ایام شیوع کرونا خبر داد.

سردار مسعود زاهدیان در گفت وگو با ایسنا، درباره وضعیت معتادان متجاهر و جمع‌آوری آنان اظهارکرد: در همین رابطه روز گذشته جلسه‌ای با مسئولان وزارت بهداشت داشتیم و بنا شد تا پروتکل مخصوصی در این رابطه تنظیم و بر اساس آن در شرایط فعلی مراکز ویژه‌ای برای نگه‌داری معتادان متجاهر راه اندازی شود.

وی در توضیح بیشتر در مورد چگونگی فعالیت این مراکز جدید گفت: در حال حاضر با توجه به شیوع کرونا و با توجه به اینکه معتادان متجاهر جمع آوری شده عمدتا در نقاط و  محیط‌های آلوده تردد داشته‌اند، بنابراین نمی‌توان این افراد را مستقیما به مراکز بازپروری انتقال داد چراکه در این صورت حتی اگر یک نفر هم ناقل این ویروس باشد، احتمال ابتلای افراد دیگر بالا می رود.

وی افزود: در همین راستا تصمیم بر آن شد تا یک مرکز میانی بین چرخه غربالگری و جمع‌آوری تا حضور در مراکز بازپروری ایجاد شود و افرادی که در زمان شیوع کرونا جمع آوری می شوند ابتدا به این مراکز منتقل شوند.

رییس پلیس مبارزه با موادمخدر ناجا ادامه داد: معتادان متجاهر جمع آوری شده پس از حضور در این مراکز حدود دو هفته نگهداری شده و در آنجا وضعیت سلامتی و علائم جسمی‌شان بررسی می شود و در صورتی که هیچ یک از نشانه‌های ابتلا به کرونا را نداشته باشند، به مراکز بازپروری منتقل خواهند شد و در غیر اینصورت درمانشان هم آغاز خواهد شد.

وی با بیان اینکه مرحله اول این طرح در تهران اجرایی خواهد شد، تصریح کرد: تمام تاکید پلیس و وزارت بهداشت این است که جمع آوری معتادان ماده 16 یا همان معتادان متجاهر با کمترین هزینه برای خود فرد، شهروندان دیگر و نیز ماموران پلیس و کادر درمانی حاضر در مراکز انجام شود و پروتکل مذکور نیز در همین خصوص تدوین می شود.

زاهدیان با تاکید بر اینکه برای پلیس حضور معتادان متجاهر در سطح محلات و ایجاد ناامنی برای مردم قابل پذیرش نیست، خاطرنشان کرد: امیدوارم که تا پایان این هفته پروتکل مشخص شده و این طرح وارد فاز اجرایی شود.

انتهای پیام

منبع:ایسنا

ادامه مطلب

اخبار 19

چند درصد آمریکایی‌ها از اینترنت استفاده نمی‌کنند؟

منتشر شده

در

توسط

چند درصد آمریکایی‌ها از اینترنت استفاده نمی‌کنند؟

آنلاین شدن برای بسیاری از کاربران از جمله آمریکایی‌ها، راه مهمی برای ارتباط با دوستان و خانواده، خرید، دریافت اخبار و جست‌وجوی اطلاعات است. با وجود این، تحقیقات نشان داده که امروزه ۷ درصد از بزرگسالان ایالات متحده می‌گویند که از اینترنت استفاده نمی‌کنند.

به گزارش ایسنا، عدم پذیرش اینترنت با تعدادی از متغیرهای جمعیت‌شناسی مرتبط است، اما این متغیرها به‌شدت به سن ارتباط دارد، در عین حال بر اساس گزارش نظرسنجی مرکز تحقیقات پیو، آمریکایی‌های مسن‌تر همچنان یکی از گروه‌هایی هستند که کمترین میزان استفاده از اینترنت را دارند. امروزه، گزارش می‌شود که ۲۵ درصد از بزرگسالان ۶۵ سال و بالاتر، هرگز آنلاین نمی‌شوند، درحالی که بزرگسالان کمتر از ۶۵ سال، سهم بسیار کمتری از این آمار دارند.

میزان تحصیلات و درآمد خانوار نیز متغیرهایی از احتمال آفلاین بودن افراد است. حدود ۱۴ درصد از بزرگسالان با تحصیلات دبیرستانی یا کمتر از اینترنت استفاده نمی‌کنند، اما این سهم با افزایش سطح تحصیلات کاهش می‌یابد. بزرگسالانی که در خانوارهایی با درآمد کمتر از ۳۰ هزار دلار در سال زندگی می‌کنند، بسیار بیشتر از کسانی که درآمد سالانه خانواده آنها ۷۵ هزار دلار یا بیشتر است، احتمال دارد که از اینترنت استفاده نکنند و این میزان، ۱۴ درصد در مقابل یک درصد است. در مقابل، هیچ تفاوت آماری معنی‌داری در استفاده از اینترنت بر اساس جنسیت، نژاد و قومیت یا نوع جامعه وجود ندارد.

چند درصد آمریکایی‌ها از اینترنت استفاده نمی‌کنند؟

با وجود اینکه برخی گروه‌ها به طور مداوم نرخ پذیرش اینترنت پایین‌تری دارند، اکثریت قریب به اتفاق آمریکایی‌ها اکنون آنلاین هستند، زیرا برنامه‌های دولتی و خدمات اجتماعی در حال انجام، مناطق محروم را به پذیرش اینترنت تشویق می‌کند. با گذشت زمان، جمعیت آفلاین این کشور در حال کاهش است و برای برخی گروه‌ها این تغییرات به‌ویژه چشمگیر بوده است. به عنوان مثال، ۸۶ درصد از بزرگسالان ۶۵ سال و بالاتر در سال ۲۰۰۰ آنلاین نبودند. امروز این رقم تنها به یک‌چهارم کاهش یافته است.

سهم بزرگسالان آفلاین ۵۰ تا ۶۴ ساله از سال ۲۰۱۹، هشت درصد کاهش یافته و از ۱۲ درصد به ۴ درصد رسیده است. سهم بزرگسالان سیاهپوست و اسپانیایی‌تبار آفلاین نیز در طی این دوره به میزان قابل توجهی کاهش یافته و از ۱۵ درصد به ۹ درصد میان سیاهپوستان و از ۱۴ درصد به ۵ درصد در میان افرادی که اسپانیایی‌تبار هستند، رسیده است.

چند درصد آمریکایی‌ها از اینترنت استفاده نمی‌کنند؟

انتهای پیام

ادامه مطلب

اخبار 19

۱۳۰ پروژه محرومیت زدایی بسیج سازندگی استان مرکزی افتتاح شد

منتشر شده

در

توسط

۱۳۰ پروژه محرومیت زدایی بسیج سازندگی استان مرکزی افتتاح شد

ایسنا/مرکزی ۱۳۰ پروژه محرومیت زدایی بسیج سازندگی استان مرکزی با حضور ویدئوکنفرانسی دکتر محمد مخبر معاون اول رئیس جمهور و سردار غلامرضا سلیمانی رییس سازمان بسیج مستصعفین کشور برگزار شد.

دکتر فرزاد مخلص الائمه استاندار مرکزی در این آئین گفت: در آیین افتتاح که اظهار کرد: مجموعه سپاه روح الله و بسیج سازندگی استان مرکزی پیشگام در امر محرومیت زدایی هستند و اقدامات چشمگیری در حوزه خدمت رسانی به مردم و اجرای پروژه های محرومیت زدایی انجام داده اند.

وی با بیان اینکه اگر بخواهیم به پیشرفت و تکاملی که مد نظر مقام معظم رهبری در گام دوم انقلاب است برسیم باید از ظرفیت های نهادهای انقلابی همچون بسیج استفاده کنیم، افزود: خوشبختانه در کشور ظرفیت نهادهای انقلابی و جهادی همچون بسیج و سایر ساختارهای دیگر که به برکت انقلاب اسلامی و تفکر حضرت امام خمینی(ره) شکل گرفته اند زمینه بسیار خوبی برای پیشرفت فراهم کرده اند که باید از آنها به خوبی در راستای پیشرفت همه جانبه کشور استفاده کرد.

استاندار مرکزی گفت: در همین راستا ما در استانداری مرکزی مرکز راهبری سازندگی و محرومیت زدایی را با کمک سپاه و بسیج و مشارکت سایر دستگاه های اجرایی راه اندازی خواهیم کرد و کلیه مسائل محرومیت زدایی و سازندگی در استان را از این طریق با مشارکت و هم افزایی همه جانبه پیگیری خواهیم کرد.

سردار سرتیپ دوم پاسدار محسن کریمی فرمانده سپاه روح الله استان مرکزی نیز در این آیین اظهار کرد: بیش از ۱۳۰۰ پروژه عمرانی و محرومیت زدایی در ۴ سال اخیر در مناطق محروم استان مرکزی به ارزش بیش از ۱۴۵ میلیارد تومان شامل لایروبی قنوات، اجرای کانال های کشاورزی، خطوط انتقال آب، استخرهای ذخیره آب، راه های بین مزارع، مخازن آب شرب، مسکن، پل و راه های روستایی، تکمیل مساجد و مدارس، خانه های عالم و… اجرا شده است.

وی افزود: به عنوان مثال بسیج سازندگی استان مرکزی موفق شده در زمینه کول گذاری و لایروبی قنوات بیش از ۴۵ کیلومتر قنات را احیا کند و در این زمینه نقش اساسی را جهت حراست از منابع ارزشمند آب و آبادانی روستاها در مناطق محروم ایفا کند.

کریمی گفت: اجرای بیش از ۱۰۰ کیلومتر کانال انتقال آب کشاورزی توسط بسیج سازندگی باعث شده که این پروژه ها ضمن جلوگیری از اتلاف حدود ۳۰ درصدی منابع آب در این مناطق، زمینه را جهت افزایش سطح زیر کشت، افزایش راندمان انتقال آب در مزارع و تحقق اقتصادمقاومتی در روستاها هموار کند. همچنین در مناطق مستعد اجرای طرح های لوله گذاری و خطوط انتقال آب نقش پررنگی در امیدآفرینی و ایجاد رضایت مندی در بین اهالی مناطق محروم استان داشته است و برای بالا بردن راندمان ذخیره آب، ساخت بیش از ۳۵ هزار مترمکعب استخرهای ذخیره آب بتنی درمناطق محروم و روستایی زمینه را جهت توجه به روستا و صیانت از منابع ارزشمند آب صورت داده است.

وی با بیان اینکه اجرای پروژه های عمرانی توسط بسیج سازندگی استان مرکزی همواره بر پایه مشارکت مردم، اهالی روستاها و همت گروه های جهادی استوار است و ما در بسیج معتقدیم اجرای هر پروژه و طرح در مناطق محروم بدون نقش آفرینی مردم قطعا محکوم به شکست است، افزود: “کار مردم توسط مردم” یکی از رویکردهای محوری بسیج سازندگی در مناطق محروم است و خوشبختانه با این رویکرد علاوه بر انجام اقدامات چشمگیر موفقیت های زیادی نیز حاصل شده است.

کریمی گفت: بسیج سازندگی استان مرکزی در دو سال اخیر با تحویل ۷۰۰ مسکن محرومان به ارزش بیش از ۱۲۰ میلیارد تومان گام ارزشمندی را در زمینه صاحب خانه شدن محرومان، معلولان و اقشار آسیب پذیر سطح استان مرکزی برداشته است. اجرای این پروژه ها با بکارگیری گروه های جهادی تخصصی و جغرافیا محور بسیج سازندگی به استعداد ۱۲۵۰ گروه جهادی در سطح استان صورت گرفته به نحوی که این گروه ها به صورت میانگین در سال بیش از ۱۰۰ هزار نفر روز ارائه خدمت صادقانه گامی استوار و پولادین در مسیر خدمت صادقانه به ولی نعمتان انقلاب اسلامی برمی دارند.

وی با بیان اینکه امروز بسیج سازندگی دژ مستحکم جریان انقلاب در دفاع اصولی از خط مستضعفان است و باید قدر این ظرفیت الهی را دانست و از این ظرفیت ارزشمند در جهت پیشرفت کشور در گام دوم انقلاب به خوبی استفاده کرد، اظهار کرد: به تصویب رسیدن قانون جدید بسیج سازندگی در حمایت از گروه های جهادی و تقویت محور خدمت رسانی امری اجتناب ناپذیر است که تاخیر در تصویب و اجرایی شدن این مهم، ضربات جبران ناپذیری را درپی خواهد داشت.

به گزارش ایسنا، به نقل از سپاه روح الله، کریمی گفت: امروز بسیج سازندگی به عنوان پناهگاه جهادگران و ماوای گروه های جهادی بدون برخورداری از پشتوانه های ثروت، جانانه در مسیر دفاع از محرومین ایستاده و می توان با کمترین حمایت و باور به این سازمان جهادی ، گام های بزرگ در زمینه خدمت به کشور برداشت. در هفته بسیج امسال نیز ۱۳۰ پروژه محرومیت زدایی شامل مسکن محرومان و معلولان، کانال ها و خطوط انتقال آب، پل، جاده، استخر و … در سراسر مناطق محروم استان مرکزی به بهره برداری خواهد رسید.

انتهای پیام

ادامه مطلب

برترین ها